FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
rapsodie

Re: FIV in Romania

Post by rapsodie » Wed Feb 19, 2014 10:21 pm

irisana wrote:
rapsodie wrote:Buna, fete dragi.

Azi, in ziua 11 de la transfer de z3, beta este 274. O repet vineri. Cred ca sunt insarcinata. Doamne, mi-e frica sa ma bucur...E buna valoarea???

Problema e ca am facut hiperstimulare, e o forma usoara, am fost pusa pe albumina.

Mizza, Cristi_Per, va imbartisez cu drag si sunt convinsa ca data viitaore veti reusi. Appropo, cristi-per, cred ca eu sunt colega ta de salon de la transfer.
Bravooo! Chiar ma gandeam la tine, ce ma bucur! Bafta multa vineri! :YMPARTY: %%- [majoreta] [svgirl] [bfp]
Gata! Ti-am pus si multe emoticoane ca sa iti poarte noroc!

Iris, multumesc mult, scumpa mea prietena virtuala! Ta imbrratisez si sper sa-mi poarte noroc emoticoanele de la tine! :ymhug:
Viitoare mamica de [gemeni] [heart] [heart] Doamne, iti multumim pentru minuni!

Alina Ganea

Post by Alina Ganea » Wed Feb 19, 2014 10:39 pm

Bună fetelor :-*
Mitzzza wrote:
Beta mi-a iesit asa cum ma asteptam negativ - < 0.5
Deci cand pot face FET?
Îmi pare rău de eșec :( țin pumnii să fie totul bine la următorul FET! [floare]
Pe mine ultima menstruație m-a ținut 3 zile din care in 2 zile a curs light... oricum mai am de făcut analize.
"Everything will be ok at the end. If it's not ok, it's not the end."

MTHFR 677 C>T heterozigot
MTHFR 1298 A>C heterozigot
PAI -675 4G homozigot

ianuarie 2012 - IUI nereuşit (Medlife - Dr. Albu Dragoş)
urmează: 2014 - FIV 1 (Polisano Sibiu - Dr. Ispăşoiu Florin)

Alina Ganea

Post by Alina Ganea » Wed Feb 19, 2014 10:41 pm

cristi_per wrote:Fetelor revin cu vesti...in niciun caz bune - beta sub 1.2. Mitzzza imi pare rau pt tine cum imi pare si pt mine. Eu cred ca voi mai pune 3 prin aprilie...sa vad ce analize mai fac....ca deja ma incadrez la esec de implantare...vedem ce discut si cu dr.
Îmi pare rău pentru rezultat :( îți țin pumnii în aprilie să fie bine :-*

PAI -675 4G homozigot

Alina Ganea

Post by Alina Ganea » Wed Feb 19, 2014 10:45 pm

Azi, in ziua 11 de la transfer de z3, beta este 274. O repet vineri. Cred ca sunt insarcinata. Doamne, mi-e frica sa ma bucur...E buna valoarea???

Problema e ca am facut hiperstimulare, e o forma usoara, am fost pusa pe albumina.

Mizza, Cristi_Per, va imbartisez cu drag si sunt convinsa ca data viitaore veti reusi. Appropo, cristi-per, cred ca eu sunt colega ta de salon de la transfer.
Felicitări! Un beta grăsun :) [majoreta] câți embrioni ai transferat? pare beta de gemeni :)

PAI -675 4G homozigot

Mitzzza

Post by Mitzzza » Thu Feb 20, 2014 8:10 am

Rapsodie felicitari [majoreta] , oficial esti [premom] asa ca beta de vineri nu poate fi decat fff mare
Sa cresteti mari si santosi. Sa dea Domnul sa te urmam toate cat de curand.
Asta e, la mine cand endometrul trebuia sa primeasca bebei a inceput sa se 'descompuna'.
La fix 2 sapt de la punctie a inceput scurgerea acea si uite ca acum ca am oprit arefamul este menstra in toata regula.
Deci clar aici a fost o problema si nu stiu daca progesteronul ala de 1.5 de care zicea NCB ca este mare a fost vorba.
Acum astept sa treaca menstra si vreau sa plec pe undeva sa ma relaxez sa uit de toate.
Probabil la menstra urmatoare putem face FET

Alina multa bafta la analize!

Cristi_per plangem una pe umarul alteia [parerau]
Tu ai reusit sa vb cu medicul? cand ce poti face? care a fost cauza?
Offfff ce aiurea este, asta e, capul sus si mergem inainte ;)
MTHFR C677T heterozigot
MTHFR A1298C heterozigot
PAI-(4G/5G) heterozigot
SOP; Anovulatie
Ian - Feb 2014 FIV 1 - esuat, beta ziua 14 ET < 0.5
FET ciclu natural Mai 2014 , beta 15 zile post FET 1840.07!
Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Feb 20, 2014 8:19 am

Un eveniment la Constanta (dar intelegem ca deja nu mai sunt locuri):

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

cristi_per

Post by cristi_per » Thu Feb 20, 2014 9:02 am

Rapsodie ma bucur pentru tine tare mult.
Reusita ta imi da o mica speranta, poate vreodata voi primi si eu o veste buna...

Fetelor ...habar nu am...nu stiu ce sa mai cred si sa mai sper deocamdata...mai am cioburi de strans...lacrimi de plans...dar o sa cresc eu mare! Mai am 5 embrioni de z3 congelati dar nu mai vreau sa imi fac sperante prea mari...acum am cazut de prea de sus...a mers totul ft bine am lasat 3 la blasto au rezistat toti 3 au fost toti 3 buni si ei nici macar nu au avut o tentative sa se prinda...cu tot tratamentul de sustinere! ca sa nu mai vorbesc de primul FIV - am avut 5 embrioni ft buni...am pus 3 si apoi 2...beta negativ 1.5 de ambele dati, FIV 2 esec la scara mare 3 ovocite - dintre care unul singur bun -1 embrion, beta sub 1.2. Ieri si alaltaieri am avut treaba la un spital si in sala de asteptare asteptau multi viitori tatici si bunici...cum nastea cate cineva se deschidea usa...pe hol aparea bebelul si toti sareau sa il vada...toata lumea astepta cu bucurie...numai eu simteam mii de cutite in suflet...ce poate fi mai rau de atat?...mai dur?...imi venea sa urlu...Ma simt pentru prima data in viata batrana si fara putere!

Rapsodie iti tin pumnii pentru vineri dar sunt convinsa ca pentru tine va fi bine si ca ne vom mai intalni pe hol la dna dr. in tot cazul sarcina usoara iti doresc si bebe sanatos!

cristi_per

Post by cristi_per » Thu Feb 20, 2014 9:19 am

Mitzzza...nu am vorbit inca...voi programa o intalnire dupa ce imi trece menstruatia...si atunci vom discuta...dar probabil transferul va fi dupa Paste in aprilie...Pana atunci poate imi mai revin la mansarda...voi face inainte histeroscopie cu pipelle...in rest singura analiza pe care nu am facut-o pana acum eu si sotul este cariotipul...in rest avem tot...inclusiv NK si compatibilitatea de HLA...de data asta facem si cariotipul...si cam atat.

Alina multumesc pentru gandurile bune!

Mitzzza

Post by Mitzzza » Thu Feb 20, 2014 9:30 am

cristi_per wrote:Mitzzza...nu am vorbit inca...voi programa o intalnire dupa ce imi trece menstruatia...si atunci vom discuta...dar probabil transferul va fi dupa Paste in aprilie...Pana atunci poate imi mai revin la mansarda...voi face inainte histeroscopie cu pipelle...in rest singura analiza pe care nu am facut-o pana acum eu si sotul este cariotipul...in rest avem tot...inclusiv NK si compatibilitatea de HLA...de data asta facem si cariotipul...si cam atat.

Alina multumesc pentru gandurile bune!
Si eu ma gandeam daca este cazul sa mai fac ceva inainte de FET. Evident ca o sa discut cu doctora dar nu am gasit nimic care sa ma lumineze pana acum
Am ramas insarcinata o singura data si problema a fost ca nu s-a implatant, acum se pare ca aceasi problema dar nu stiu ce as putea sa mai fac. Am facut histeroscopie anul trecut dupa ce am pierdut sarcina si a fost totul super ok, nu am avut sinechii, polipi etc. Probabil si eu o sa fac FET-ul dupa Paste, cel putin asa mi-am calculat eu, daca nu-mi da menstra batai de cap
MTHFR C677T heterozigot
MTHFR A1298C heterozigot
PAI-(4G/5G) heterozigot
SOP; Anovulatie
Ian - Feb 2014 FIV 1 - esuat, beta ziua 14 ET < 0.5
FET ciclu natural Mai 2014 , beta 15 zile post FET 1840.07!
Image

Swanheart

Post by Swanheart » Thu Feb 20, 2014 9:36 am

Cristi_per, imi pare rau, stiu prea bine cum e! :ymhug: Vorbeai despre esec de implantare... Sa inteleg ca nu esti la prima incercare? :(

Rapsodie, felicitari pentru rezultat! Pana la urma ai facut cu Cezara Muresan? Daca ai obtinut cu ea acest rezultat, trebuie sa spun ca esti primul caz de reusita despre care aud in cei 3 ani de cand am colaborat (din pacate) cu ea... Nici acum nu pot sa trec peste faptul ca femeia aia si-a batut efectiv joc de noi si de banii nostri, si pe cat pare de profesionista, pe atat de slabe ii sunt rezultatele...
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Tiana

Post by Tiana » Thu Feb 20, 2014 9:52 am

Felicitariiiiiiiii! De ce "cred ca sunt insarcinata"?..esti, testul o confirma.Presimt ca va fi o primavara plina de gravidute.Sa ne tii la curent cu hiperstimulare..cand ti se desumfla burtica.

cristi_per

Post by cristi_per » Thu Feb 20, 2014 9:56 am

Mitzzza eu nu am ramas niciodata...prin 2007 dupa un tratament de stimulare cu clomid am avut vreo 2-3 teste pozitive dar apoi la 14 zile dupa ele a venit ciclul si s-a considerat sarcina biochimica si cam atat.

Swanheart sunt la a 3-a incercare: de primul FIV - Giulesti am avut 5 embrioni ft buni...am pus 3 si apoi 2...beta negativ 1.5 de ambele dati, FIV 2 esec la scara mare 3 ovocite - dintre care unul singur bun -1 embrion, beta sub 1.2. FIV 3 Promed - 8 embrioni ft buni - cinci congelati in ziua a 3-a, 3 lasati la blasto care au si rezistat ft bine si pe care I-am pus dar care nu au avut nicio tentativa de prindere. Multumesc pentru gandurile bune!

Swanheart

Post by Swanheart » Thu Feb 20, 2014 10:31 am

Cristi _per...va rasari candva soarele si pe strada noastra... Daca mi-ai citit istoricul de la semnatura, o sa vezi ca si eu am avut embrioni foarte buni de fiecare data, am pus tot cate 3... Si degeaba... In mare parte e vina doctoritei noastre, iar urmatorul FIV in vom face la Budapesta. Trebuie sa fie bine la amandoua, data viitoare :-*
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

cristi_per

Post by cristi_per » Thu Feb 20, 2014 11:01 am

Swanheart Doamne ajuta sa fie bine! Nu am ce sa reprosez nimic echipei tratamentul monitorizarea super ok, ecografii si analize la 2 zile, la ciclul asta de FIV am raspuns cel mai bine de pana acum...si tratamentul de sustinere a fost pe masura...mi s-a facut si albumina...mi s-a facut si intralipid am luat si Medrol doza mai mare ca data trecuta...nu stiu ce ar fi putut sa imi faca mai mult...a stiu mi-a propus histero cu pipelle si nu am facut pentru ca asteptam rezultatul la pap (anul trecut mi-a iesit pap nu prea bun si am facut biopsie de endocol dar la care nu a iesit nimic cu indicatia sa repet pap la 6 luni). M-am gandit ca daca iese iar ceva fac pipelle degeaba...si n-am facut...apoi la a doua zi dupa ce ar fi trebuit sa fac mini-interventia a iesit rezultatul la pap super ok.

Alina Ganea

Post by Alina Ganea » Thu Feb 20, 2014 12:07 pm

Bună ziua :-*
cristi_per wrote:Alina multumesc pentru gandurile bune!
Oricând! @};- Capul sus și putere cris [floare]

PAI -675 4G homozigot

Alina Ganea

Post by Alina Ganea » Thu Feb 20, 2014 12:29 pm

Mitzzza wrote:Alina multa bafta la analize!
Să fie! @};- sunt așa bulversată... trag de timp, mi-e frică... mi-e frică de rezultate. Până la urmă cred că-mi iau inima în dinți și voi merge să fac săptămâna viitoare ce analize mai am de făcut (ce se poate face).
Dar mi-e frică fetelor.. nu știu de ce.. poate pentru că n-am mai fost la medic de 2 ani..? n-am mai repetat nicio analiză din cele care se fac din secreția vaginală (PAp, lamă, Chlamydia, Mico și Urea etc.) :(

PAI -675 4G homozigot

Raluca1084

Post by Raluca1084 » Thu Feb 20, 2014 12:39 pm

Buna!!!
Va urmaresc de ceva timp si astazi m-am gandit sa ma si scriu...
Mitzzza si cristi_per imi pare fff rau pentru beta negativ, dar va apreciez f mult pentru taria voastra! Ma gandeam..oare hiperstimularea nu ar fii putut dauna implantarii?
rapsodie felicitari pentru beta!!! Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!!!

Despre mine...pe 10 am facut ET si pe 24 o sa fac beta..pana atunci, emotii si ma straduiesc sa fiu zen!
O zi frumoasa tuturor si sa auzim numai de [bfn]
Eu 29 de ani, sotul 33 de ani. De 5 ani ne confruntam cu infertilitatea
Sotul diagnosticat cu teratozoospermie si oligospermie din 2011.El: tratament cu profertil, Gonal F, multivitamine,fara nici un rezultat, in 2013 a facut eco testiculara-ok. Eu: 2012 polip endometrial extirpat laparoscopic, 2013 histerosonografie-ok.
In febr 2014 FIV la Medlife- nereusit

Nu renuntam!!!

Alina Ganea

Post by Alina Ganea » Thu Feb 20, 2014 1:45 pm

Raluca1084 wrote:Despre mine...pe 10 am facut ET si pe 24 o sa fac beta..pana atunci, emotii si ma straduiesc sa fiu zen!
O zi frumoasa tuturor si sa auzim numai de [bfn]
Baftă multă! Să vezi dublu [bfp]

PAI -675 4G homozigot

cristi_per

Post by cristi_per » Thu Feb 20, 2014 1:49 pm

Raluca iti tin pumnii fie bine...sa stii ca m-am gandit si eu la hiperstimulare dar la celelalte 2 fivuri nu am facut hiperstimulare...si acum a fost usoara...dar nu pot sti cu exactitate...

Raluca1084

Post by Raluca1084 » Thu Feb 20, 2014 2:20 pm

cristi_per analize pentru mutatii genetice ai facut?

Alina Ganea inainte cu tupeu la analize!:) Primul pas e mai greu, ca apoi o sa le faci pe toate!

Scuze, din greseala am selectat emitoconul cu o singura liniuta:)Normal ca vreau ca toata sa vedem 2 liniute!
Eu 29 de ani, sotul 33 de ani. De 5 ani ne confruntam cu infertilitatea
Sotul diagnosticat cu teratozoospermie si oligospermie din 2011.El: tratament cu profertil, Gonal F, multivitamine,fara nici un rezultat, in 2013 a facut eco testiculara-ok. Eu: 2012 polip endometrial extirpat laparoscopic, 2013 histerosonografie-ok.
In febr 2014 FIV la Medlife- nereusit

Nu renuntam!!!

Post Reply