FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
blue eyes

Re: FIV in Romania

Post by blue eyes » Sun Sep 28, 2014 10:25 pm

joy ma gandeam ca despre el e vorba ;)) mult succes! %%-
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

monica.m

Post by monica.m » Mon Sep 29, 2014 9:15 am

buna fetelor.eu am scris pe fiv abroad,pt ca am facut fiv in debrecen-ungaria dar ma gandeam sa va spun ca va citesc si va tin pumnii celor care sunteti in plina "activitate".
magda ,joy si toate cate sunteti, va doresc din suflet sa reusiti.eu merg la eco vineri,la 10 zile dupa confirmare cu beta,ei asa procedeaza,te cheama la 14 zile post et si apoi iara la doua sapt pt ecograf.voiam sa va intreb,pe cele care ati trecut prin asta daca si cand ati reluat munca in mod normal,eu am intrerupt din momentul punctiei si mi-am tot prelungit concediul de boala desi nu am avut din partea medicului indicatie in sensul asta dar asistentele mi-au spus sa am mare grij [svgirl] a si sa nu merg la munca.le-am ascultat,dar ma simt foarte bine si parca m-as duce,altfel mi-ar trece si timpul.
va pup pe toate,va tin pumnii.
eu:40
el:47
sterilitate secundara investigata ,analize ok la ambii, trompe, uter ok.
fiv1 reusit la kaali debrecen
transferat 3 embrioni z3-12,10,5 celule
beta hcg z11 post ET 102 ,beta2 300,1 z14 post ET.
SOE 5 sapt.Mergem mai departe.
Fiv 2 esuat.Mai incercam

Joy2012

Post by Joy2012 » Mon Sep 29, 2014 9:27 am

Felicitari Monica!!! [majoreta]

eu maine revin la munca, in a 6-a zi de la ET, dupa mai bine de 2 sapt de concediu.

Ai avut cumva dureri de burtica dupa ET pana sa iti faci Bhcg?

Iti tin pumnii [feed] !!! Succes!

Joy2012

Post by Joy2012 » Mon Sep 29, 2014 9:28 am

blue eyes wrote:joy ma gandeam ca despre el e vorba ;)) mult succes! %%-

Blue eyes, unde ai facut FIv?

cristi_per

Post by cristi_per » Mon Sep 29, 2014 10:29 am

Jullie ce faci, cum esti?
Carmen, sper ca e totul bine cu tine. tin pumnii stransi!
Magda draga ai avut recolta foarte buna. Bravo! Doamne ajuta sa fie bine pana la capat pentru toata lumea!
Monica felicitari! sa fie bine la eco si te asteptam numai cu vesti bune!
Joy, trebuie sa fi pozitiva, nu te mai gandi la semne, Lavinia la fel mai ai putin. Referitor la semne, eu sunt stan patitul am trecut prin toate...am avut transferuri si cu dureri si fara dureri...si cu sani umflati si fara...la mine din pacate rezultatul a fost acelasi...la ultimul transfer cand am avut beta pozitiv din contra nu prea am avut semne...dar am avut un sentiment pozitiv pana am inceput sa sangerez poate ca aici am gresit....cand am vazut rosu m-am speriat rau...m-am panicat si mi s-a facut rau ... apoi surpriza primul test de sange pozitiv - pacat ca la mine nu a tinut prea mult bucuria...DAR voi trebuie sa fiti pozitive si sa credeti pana la capat in sansa voastra si cu semne si fara semne.... ca sa zic asa....It ain't over till the fat lady sings ! deci va rog sa aveti o atitudine pozitiva!

monica.m

Post by monica.m » Mon Sep 29, 2014 10:33 am

eu nu m-am lamurit inca,cum anume se raspunde unui mesaj,nu sunt atat de priceputa,asa ca am sa-ti raspund aici Joy.....m-a durut burta ioioi...si spatele,doua sapt bune,la inceput am luat nospa chiar insa doar cate o tableta/zi.asa ca stai linistita,nu-ti face griji pe cat posibil(zic si eu, ca la teorie suntem buni ) si ai grija la viroze, raceli ca probabil esti pe medrol sau alt imunosupresor si predispozitia de a "culege"cate ceva din colectivitati,este mai mare la noi.multa sanatate si.. [svboy] ..haha astia-s pe culori,acuma vad...pai atunci sau.. [svgirl] .poop
eu:40
el:47
sterilitate secundara investigata ,analize ok la ambii, trompe, uter ok.
fiv1 reusit la kaali debrecen
transferat 3 embrioni z3-12,10,5 celule
beta hcg z11 post ET 102 ,beta2 300,1 z14 post ET.
SOE 5 sapt.Mergem mai departe.
Fiv 2 esuat.Mai incercam

jullie

Post by jullie » Mon Sep 29, 2014 10:37 am

Cristi, cred ca sunt ok :) Merg la 2 la medic, azi este Z10 de stimulare.
Vineri cand am fost mi-a zis ca am raspuns ok, dupa 6 zile de stimulare 12 foliculi intre 10 si 12mm si vreo 15 sub 10mm. De ieri simt usoara jena la ovare, cred ca din cauza foliculilor ca se fac din ce in ce mai grasani [baby dust]
Lavinia, inca putin pana la testat. Intre timp, keep calm si ai incredere in barzuca :)
Eu 27 ani,sotul 29 ani - infertilitate tubara; ovare micropolichistice.
Octombrie 2014 - FIV 1 nereusit.
Decembrie 2014 - sarcina obtinuta natural, Grauntzel creste!

Joy2012

Post by Joy2012 » Mon Sep 29, 2014 10:58 am

cristi_per wrote:Jullie ce faci, cum esti?
Carmen, sper ca e totul bine cu tine. tin pumnii stransi!
Magda draga ai avut recolta foarte buna. Bravo! Doamne ajuta sa fie bine pana la capat pentru toata lumea!
Monica felicitari! sa fie bine la eco si te asteptam numai cu vesti bune!
Joy, trebuie sa fi pozitiva, nu te mai gandi la semne, Lavinia la fel mai ai putin. Referitor la semne, eu sunt stan patitul am trecut prin toate...am avut transferuri si cu dureri si fara dureri...si cu sani umflati si fara...la mine din pacate rezultatul a fost acelasi...la ultimul transfer cand am avut beta pozitiv din contra nu prea am avut semne...dar am avut un sentiment pozitiv pana am inceput sa sangerez poate ca aici am gresit....cand am vazut rosu m-am speriat rau...m-am panicat si mi s-a facut rau ... apoi surpriza primul test de sange pozitiv - pacat ca la mine nu a tinut prea mult bucuria...DAR voi trebuie sa fiti pozitive si sa credeti pana la capat in sansa voastra si cu semne si fara semne.... ca sa zic asa....It ain't over till the fat lady sings ! deci va rog sa aveti o atitudine pozitiva!

Multumim tare mult pentru incurajari, Cristi :ymhug: ! Sunt convinsa ca eforturile tale nu vor ramane nerasplatite, trebuie sa ai aceeasi atitudine pozitiva si pentru tine :-* !

Joy2012

Post by Joy2012 » Mon Sep 29, 2014 11:03 am

monica.m wrote:eu nu m-am lamurit inca,cum anume se raspunde unui mesaj,nu sunt atat de priceputa,asa ca am sa-ti raspund aici Joy.....m-a durut burta ioioi...si spatele,doua sapt bune,la inceput am luat nospa chiar insa doar cate o tableta/zi.asa ca stai linistita,nu-ti face griji pe cat posibil(zic si eu, ca la teorie suntem buni ) si ai grija la viroze, raceli ca probabil esti pe medrol sau alt imunosupresor si predispozitia de a "culege"cate ceva din colectivitati,este mai mare la noi.multa sanatate si.. [svboy] ..haha astia-s pe culori,acuma vad...pai atunci sau.. [svgirl] .poop

Sa inteleg ca pot sa iau No-Spa pentru crampele astea?! Super [medic] ...multumesc mult! Ai grija de burtica, sa nu faci efort, sa nu te enervezi si o sa fie bine! :-*

blue eyes

Post by blue eyes » Mon Sep 29, 2014 11:23 am

ziua buna @};-

joy la sibiu cu dr Ispasoiu.nereusit.

cristi :-*
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 2 nereusit

cristi_per

Post by cristi_per » Mon Sep 29, 2014 11:26 am

Joy2012 wrote:
monica.m wrote:eu nu m-am lamurit inca,cum anume se raspunde unui mesaj,nu sunt atat de priceputa,asa ca am sa-ti raspund aici Joy.....m-a durut burta ioioi...si spatele,doua sapt bune,la inceput am luat nospa chiar insa doar cate o tableta/zi.asa ca stai linistita,nu-ti face griji pe cat posibil(zic si eu, ca la teorie suntem buni ) si ai grija la viroze, raceli ca probabil esti pe medrol sau alt imunosupresor si predispozitia de a "culege"cate ceva din colectivitati,este mai mare la noi.multa sanatate si.. [svboy] ..haha astia-s pe culori,acuma vad...pai atunci sau.. [svgirl] .poop

Sa inteleg ca pot sa iau No-Spa pentru crampele astea?! Super [medic] ...multumesc mult! Ai grija de burtica, sa nu faci efort, sa nu te enervezi si o sa fie bine! :-*
poti sa iei no-spa linistita...mie mi s-a spus ca pot lua 2 pe zi din cele de 80 si am luat ca nu e bine sa stai cu durerea...in alte dati am luat de 40 cate 3 pe zi ...dar de fiecare data am luat...mai ales la FIV dupa punctie...

cristi_per

Post by cristi_per » Mon Sep 29, 2014 11:27 am

blue eyes wrote:ziua buna @};-

Blue eyes - one big :ymhug: from me

Joy2012

Post by Joy2012 » Mon Sep 29, 2014 11:32 am

cristi_per wrote:
blue eyes wrote:ziua buna @};-

Blue eyes - one big :ymhug: from me
Blue eyes: Imi pare tare rau [flori] ! Mai ai embrioni congelati? :-*

magda77

Post by magda77 » Mon Sep 29, 2014 4:12 pm

AlinaOfelia wrote:
Buna Magda, felicitari pt cei 16 voinicei. Ai raspuns f bine la tratament. In decembrie voi face si eu FET-ul, ne vom povesti impreuna.
Apropo de progesteronul marit...imi poti spune mai multe amanunte? Pt ca si eu am avut aceasta analiza f mare si initial au ezitat sa-mi faca transfer...apoi mi-au facut, dar a fost cu esec. Si cand i-am intrebat daca progesteronul marit a fost cauza esecului, mi-au zis ca unu de valoare mica e problema, nu invers...
Nu stiu ce sa mai cred...bine k mai avem 4 puiuti.Poate ne va aduce Mos Craciun cate o bebelina :)
Alina multumesc! Astazi doi au ramas un pic in urma, dar poate cine stie ajung si ei la linia de finish.
Cat despre progesteron .... nu stiu ce sa spun ... a foat foarte serios si grav cand a citit analiza ... chiar m a speriat :)
Nu stiu sa iti dau amanunte, mi a zis ca ar fi trebuit sa fie pe undeva la 1,5 - 2,5 parca , maximum si eu aveam 6,7 si a zis ca din punctul lui de vedere sansele sunt mici. Normal ca mi au dat lacrimile si ca sa ma linisteasca a zis ca daca este transferam unul de calitate mai scazuta si incercam. Apoi mi a zis, dupa ce am luat hotararea sa ii congelam pe toti ca mi a propus acest lucru pentru psihicul meu. Dar asa sunt eu, mai plangacioasa.
Asa ca ... nu stiu sa spun exact intre ce valori este cel mai bine sa faci embriotransferul, din pacate nu mi a dat prin cap sa intreb. Daca el a zis ca nu e ok ... eu am inteles si m am resemnat :)
Cu ocazi asta il respect si mai mult, pentru ca putea lejer sa imi ia banutii si sa imi faca transferul si ... asta era.
Eu 37 ani, el 37 ani
Eu infertilitate tubara + foarte multe aderente
El diagnostic teratozoospermie
FIV septembrie la Clinica Origyn Fertility Center fara embriotransfer, 8 puiuti congelati
FET 26 Ianuarie - sarcina gemelara - F1 SOE 7s si 2z, F2 SOE 8s si 5z
Planuim renasterea din cenusa
FET 13 Iunie - sarcina unica - Doamne ajuta!!!

iulia2011

Post by iulia2011 » Mon Sep 29, 2014 10:22 pm

magda77 wrote: Cat despre progesteron .... nu stiu ce sa spun ... a foat foarte serios si grav cand a citit analiza ... chiar m a speriat :)
Nu stiu sa iti dau amanunte, mi a zis ca ar fi trebuit sa fie pe undeva la 1,5 - 2,5 parca , maximum si eu aveam 6,7 si a zis ca din punctul lui de vedere sansele sunt mici.
In legatura cu progesteronul, si eu l-am avut marit si a trebuit rezolvata problema asta. Nu imi amintesc valorile, stiu ca am testat in ziua 2 a ciclului, am anuntat telefonic rezultatul si mi s-a spus ca mai asteptam o luna pentru ca progesteronul este mare. In ziua 21 a ciclului dinaintea FIV-ului am facut o injectie de Diphereline. Am testat iar progesteronul si pana nu a scazut in jur de 1 nu am inceput procedura. Succes, fetelor!
Infertilitatea tubară (hidrosalpinx bilateral, trompe clipsate)
Al doilea FIV - mai 2013, reușit

jullie

Post by jullie » Tue Sep 30, 2014 10:03 am

Azi toate gandurile bune merg catre Lavinia! Curaj, te asteptam cu vesti bune!
Eu 27 ani,sotul 29 ani - infertilitate tubara; ovare micropolichistice.
Octombrie 2014 - FIV 1 nereusit.
Decembrie 2014 - sarcina obtinuta natural, Grauntzel creste!

Joy2012

Post by Joy2012 » Tue Sep 30, 2014 10:07 am

Lavinia, iti tin pumnii!!! :ymhug:

cristi_per

Post by cristi_per » Tue Sep 30, 2014 11:39 am

Lavinia, hai cu beta mare!!!!! [baby dust] [bfp]

blue eyes

Post by blue eyes » Tue Sep 30, 2014 12:28 pm

salut

cristi [flori]

joy [floare] nu,pinguini nu mai am,din pacate.

mult succes tuturor!

FIV 2 nereusit

maia45

Post by maia45 » Tue Sep 30, 2014 2:07 pm

Fetele, revin si eu cu vesti bunicele :) Magda, AlinaOfelia, credeam ca si eu tot prin nov-dec sa urmez la transfer o data cu voi , dar s-ar putea sa fie mai curand :ymdaydream: majoritatea analizelor in regula, deficiente de vitamina D3 dar fac tratament :D la profil imunologic NK cells analizate si ele, incep sa am emotii mari din nou :-ss iau climen pentru pregatirea endometrului si maine am din nou reevaluare, daca totul e in parametri normali sper saptamana viitoare sa fac embriotransferul :X
m-am mai linistit dupa ce am discutat din nou cu dna embrioloaga, e o dulce, era la clinica din nou si mi-a dat sperante ca o sa fie bine. Am plecat zambind cu gura pana la urechi de la clinica, dupa aia m-au luat din nou toate grijile, azi mi-am propus sa fiu optimista si cu sperante de [feed2] , am citit ce s-a mai intamplat pe forum, una calda, una rece, sa nu va pierdeti speranta fetelor o pastrez si eu :ymhug: Magda, ma bucur ca ai avut recolta asa bogata, ai facut bine ca ai ales sa-i congelezi, o sa vezi ca o sa se rezolve si cu ovarele. cate zile ai stat internata? cand eram la cuza la spital internata am vazut o femeie cu hiperstimulare , nu isi mai revenea, a stat foarte mult. probabil din cauza asta nu ai facut nici tu transfer, nu din cauza de progesteron. Ma bucura ca ai dat peste un doctor care sa nu-ti ia banii aiurea, din pacate sunt prea multi asa, mai ales astia de prin alte tari care fac fertilizari pe banda rulanta. Si eu am dat peste niste doctori super la ominiclinic, oameni de calitate, imi pun toate sperantele in ei pentru ca stiu ca am incredere. cum au zis si ei, am reusit o data sa raman insarcinata, sanse sunt!
eu 36, el 40 - infertilitate tubara, spermograma OK, analize hormonale bune, AMH 5,2
Ianuarie 2013 - laparoscopie 2 desfundare trompe - nereusita
Ne-am hotarat pentru FIV la Ominiclinic IASI - iunie 2013 ET - 3 embrioni cal. A, FIV reusit, test sarcina iulie -pozitiv!!!
sarcina pierduta la 20 de saptamani...
incercam in toamna 2014 inca un fiv la Ominiclinic cu embrioni congelati
fiv reusit cu dr.Bors, bebe pe drum :D

Post Reply