FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
monica.m

Re: FIV in Romania

Post by monica.m » Tue Jun 30, 2015 11:38 am

nu stiu magda.as putea spune ca nu a vorbit aproape nimic,din ce am inteles eu ca el vb ungureste si translatoarea mi a redat,desi inteleg si eu.d-na dr a mea,care mi-a facut histeroscopia mi-a pus imaginile pe un cd iar dr din ungaria nici nu s a uitat la ele,a zis ca daca e ok nu se mai uita.mai era o tipa cand am fost eu la ET tot pt endobiopsie,zicea ca nu s-a implantat blastocistul si dr i-a zis ca asta o sa ajute.cand am auzit ca vrea sa mi fac si mie...m-am gandit ca o fi ceva protocol habar nu am.
alta parere am sa cer,insa tot acolo la clinica,este aproape de noi si preturile sunt totusi acceptabile fata de cum aud ca se practica la noi.embrioni nu mai am,am avut tot cate trei si mi i a pus pe toti,cica din cauza varstei,ma rog.
eu:40
el:47
sterilitate secundara investigata ,analize ok la ambii, trompe, uter ok.
fiv1 reusit la kaali debrecen
transferat 3 embrioni z3-12,10,5 celule
beta hcg z11 post ET 102 ,beta2 300,1 z14 post ET.
SOE 5 sapt.Mergem mai departe.
Fiv 2 esuat.Mai incercam

gaby pop

Post by gaby pop » Tue Jun 30, 2015 2:19 pm

Salutare..este cineva care a facut fiv si nu are trompe uterine??care este rata de reusita??
operatie laparascopie 2009 2010 endometrioza
operatie laparascopie 2012 desfundare trompe
operatie 2015 scoatere trompe hidrosalpix in asteptare de aprobare dosar subprogram fiv giulesti marinescu
protocol lung
11 noiembrie dipheriline 24 noiembrie eco asteptam urmatorii pasi

magda77

Post by magda77 » Tue Jun 30, 2015 2:29 pm

gaby pop wrote:Salutare..este cineva care a facut fiv si nu are trompe uterine??care este rata de reusita??
Gaby, Ancka are trompele scoase, parca asa retin :) si acum este insarcinata.
Cred ca ii poti scrie mesaj.
Eu 37 ani, el 37 ani
Eu infertilitate tubara + foarte multe aderente
El diagnostic teratozoospermie
FIV septembrie la Clinica Origyn Fertility Center fara embriotransfer, 8 puiuti congelati
FET 26 Ianuarie - sarcina gemelara - F1 SOE 7s si 2z, F2 SOE 8s si 5z
Planuim renasterea din cenusa
FET 13 Iunie - sarcina unica - Doamne ajuta!!!

gaby pop

Post by gaby pop » Tue Jun 30, 2015 2:46 pm

magda77 wrote:
gaby pop wrote:Salutare..este cineva care a facut fiv si nu are trompe uterine??care este rata de reusita??
multumesc Magda sa ne ajute Dumnezeu !!!
operatie laparascopie 2009 2010 endometrioza
operatie laparascopie 2012 desfundare trompe
operatie 2015 scoatere trompe hidrosalpix in asteptare de aprobare dosar subprogram fiv giulesti marinescu
protocol lung
11 noiembrie dipheriline 24 noiembrie eco asteptam urmatorii pasi

alina1981

Post by alina1981 » Tue Jun 30, 2015 4:26 pm

monica.m wrote:buna dimineata fetelor!!
Am facut si histeroscopie si d-na dr.mi-a spus ca sunt perfecta,ca uterul este f frumos,analize incepand cu imunologie, genetica si terminand cu limfocite NK.
Abosult toate perfect.
Trat.de sustinere am avut clexane 0,6 ,progesteron 2x200 oral ,plus vaginal dimineata,medrol 16 mg/zi,femibion ,magnerot 3x2/zi,vitamina E 3/zi,Potasiu o tb la doua zile si dupa ET am primit Ovitrele 6 clicuri tot a doua seara din seara tranferului.Am luat destule,trebuie sa ma apuc de detox.
Acuma a zis ceva de endobiosie si embrio glue,pt data viitoare.Sotul meu e suparat de ce nu incearca de la inceput absolut tot ce se poate
Vedem,nici nu stiu daca sa schimb medicul sau nu.Am senzatia ca ceva trebuie sa schimb.
Multumesc pt incurajari,va doresc numai bine.
Mie personal MEdrol mi se pare doza f mare. Eu am avut 8mg si dupa confirmare 4 mg. Mai iau 4 lutinus, 1 utrogestan, 3 climen , vit C, femibion, nospa.
Cu drag Alina ,
2002-2008 multe analize si clinici(Romania, EUropa) pentru depistare diagnostic -nedescoperit nici acum
2008- 2 IAS nereusite
2009 -2 IAS nereusite
mai2015-1 FIV Giulesti, Prof.Dr.Marinescu -REUSIT -sarcina gemelara . Ne rugam la DUmnezeu sa ne ajute sa ducem cu bine la termen

alina1981

Post by alina1981 » Tue Jun 30, 2015 4:33 pm

Sunt curioasa ati mai intalnit fete insarcinate care sa spuna ca au scurgeri maronii? Am avut chiar si o sangerare , am fost la control si totul era perfect. Atunci am aflat si ca este sarcina gemelara. Aveau activitate cardiaca, totul ok. Dar de unde scurgerea ? Mi s-a răspuns ca sunt destule sarcini cu scurgeri si nu am de ce sa imi fac griji deocamdată.

Kein Schätzwert verfügba
Cu drag Alina ,
2002-2008 multe analize si clinici(Romania, EUropa) pentru depistare diagnostic -nedescoperit nici acum
2008- 2 IAS nereusite
2009 -2 IAS nereusite
mai2015-1 FIV Giulesti, Prof.Dr.Marinescu -REUSIT -sarcina gemelara . Ne rugam la DUmnezeu sa ne ajute sa ducem cu bine la termen

magda77

Post by magda77 » Tue Jun 30, 2015 4:42 pm

alina1981 wrote:Sunt curioasa ati mai intalnit fete insarcinate care sa spuna ca au scurgeri maronii? Am avut chiar si o sangerare , am fost la control si totul era perfect. Atunci am aflat si ca este sarcina gemelara. Aveau activitate cardiaca, totul ok. Dar de unde scurgerea ? Mi s-a răspuns ca sunt destule sarcini cu scurgeri si nu am de ce sa imi fac griji deocamdată.

Kein Schätzwert verfügba
Alina, da este normal, poate sa fie de la implantare.
Eu 37 ani, el 37 ani
FIV septembrie la Clinica Origyn Fertility Center fara embriotransfer, 8 puiuti congelati

magda77

Post by magda77 » Tue Jun 30, 2015 4:44 pm

alina1981 wrote: Mie personal MEdrol mi se pare doza f mare. Eu am avut 8mg si dupa confirmare 4 mg. Mai iau 4 lutinus, 1 utrogestan, 3 climen , vit C, femibion, nospa.
Fiecare avem tratamentul de sustinere in functie de mai multi factori : varsta, probleme, istoric ...
Nu puteam spune niciodata ca este prea mult, doar daca este prea putin sau daca modalitatea de administrare este corecta, ca in cazul utrogestanului, pe care trebuie sa il luam doar vaginal.
Eu 37 ani, el 37 ani

alina1981

Post by alina1981 » Tue Jun 30, 2015 4:47 pm

gaby pop wrote:
magda77 wrote:
multumesc Magda sa ne ajute Dumnezeu !!!
Eu am ambele trompe infundate , deci este ca si cum nu le-as avea si acum sunt insarcinata in 8 sapt dupa fiv Giulesti Prof Dr Marinescu.
Cu drag Alina ,
2008- 2 IAS nereusite
2009 -2 IAS nereusite

alina1981

Post by alina1981 » Tue Jun 30, 2015 4:49 pm

magda77 wrote:
alina1981 wrote: Mie personal MEdrol mi se pare doza f mare. Eu am avut 8mg si dupa confirmare 4 mg. Mai iau 4 lutinus, 1 utrogestan, 3 climen , vit C, femibion, nospa.
Fiecare avem tratamentul de sustinere in functie de mai multi factori : varsta, probleme, istoric ...
Nu puteam spune niciodata ca este prea mult, doar daca este prea putin sau daca modalitatea de administrare este corecta, ca in cazul utrogestanului, pe care trebuie sa il luam doar vaginal.
Culmea , mie utrogestanul mi l-a prescris oral 1/zi si 4 lutinus vaginal. De ce este gresit ? Multumesc
Cu drag Alina ,
2008- 2 IAS nereusite
2009 -2 IAS nereusite

magda77

Post by magda77 » Tue Jun 30, 2015 4:52 pm

alina1981 wrote: Culmea , mie utrogestanul mi l-a prescris oral 1/zi si 4 lutinus vaginal. De ce este gresit ? Multumesc
vaginal se absoarbe mult mai bine, iar oral iti poate da greata si somnolenta.
Eu 37 ani, el 37 ani

Sarah30

Post by Sarah30 » Tue Jun 30, 2015 8:13 pm

alina1981 wrote:Sunt curioasa ati mai intalnit fete insarcinate care sa spuna ca au scurgeri maronii? Am avut chiar si o sangerare , am fost la control si totul era perfect. Atunci am aflat si ca este sarcina gemelara. Aveau activitate cardiaca, totul ok. Dar de unde scurgerea ? Mi s-a răspuns ca sunt destule sarcini cu scurgeri si nu am de ce sa imi fac griji deocamdată.

Kein Schätzwert verfügba
Daca am inteles bine scurgerea a fost dupa ce deja stiai ca esti gravida,si exista activitate cardiaca,deci nu este de la implantare.
Dar sunt unele femei care o au si duc sarcina fara probleme pana la capat.La mine nu stiu daca a fost bine sau nu,si eu am avut o scurgere maronie,mai ales in ziua in care trebuia sa imi vina ciclul.Asta aproape 3 luni,cand in a 3 luna am aflat ca s-a oprit din evolutie.Eu zic ca daca persista sa insisti la medici,poate e nevoie de o doza mare pt sustinere.Insa nu este o regula,unele femei au aceste scurgeri.
Cate saptamani ai?Iti doresc sanatate si sa fie bine pana la capat
Image

mona.drag.2015

Post by mona.drag.2015 » Tue Jun 30, 2015 9:00 pm

monica.m wrote:nu stiu magda.as putea spune ca nu a vorbit aproape nimic,din ce am inteles eu ca el vb ungureste si translatoarea mi a redat,desi inteleg si eu.d-na dr a mea,care mi-a facut histeroscopia mi-a pus imaginile pe un cd iar dr din ungaria nici nu s a uitat la ele,a zis ca daca e ok nu se mai uita.mai era o tipa cand am fost eu la ET tot pt endobiopsie,zicea ca nu s-a implantat blastocistul si dr i-a zis ca asta o sa ajute.cand am auzit ca vrea sa mi fac si mie...m-am gandit ca o fi ceva protocol habar nu am.
alta parere am sa cer,insa tot acolo la clinica,este aproape de noi si preturile sunt totusi acceptabile fata de cum aud ca se practica la noi.embrioni nu mai am,am avut tot cate trei si mi i a pus pe toti,cica din cauza varstei,ma rog.

Nu stiu ce sa zic.. Din cate vad eu multi dr.merg pe niste standarde, nu dau din start foarte multe investigatii de facut, pe o parte inteleg pt.ca nici varianta in care investighezi tot ce e posibil nu e foarte rentabila, poate face mai mult rau pt.ca realitatea e ca daca descoperi ceva poate sa nu fie cauza esecului si ajungem sa ne invartim in cerc, pe foarte multi bani. Ma gandesc ca e dificil sa ne puna de exemplu la primul fiv sa facem toate trombofiliile, analizele genetice, histero, laparo etc...Pe de alta parte sunt multe investigatii pe care unii dr.le dau dupa mai multe esecuri, care sunt traumatizante pentru noi, de exemplu nu inteleg inseminarile repetate fara hsg, sau fivuri repetate fara histeroscopie care au fosr chiar dramatice pt.unele fete.. Cred ca trebuie luat fiecare caz individual si cerut mai multe pareri atunci cand exista dubii. Problema e ca multe sarcini se opresc sau nu reusesc deloc din cauze ce tin de genele embrionului.. Nu prea e o stiinta exacta.

Daca ti s-a sugerat biopsie de endo, cred ca poate fi si din cauza ca pe unele fete le-a ajutat, sper sa nu ma insel, dar parca am citit ca ar fi un fel de leziune de endo care ajuta implantare. Eu in locul tau as cere mai multe informatii, poate e chiar in avantajul tau. Nu cred ca ti-au propus asta pt.ca ai avea ceva la endo, mai ales ca la tine histero e ok, ci sa ajute implantarea viitoare. Despre embrio glue, am citit ca e destul de contestat, unii o fac, dar multe clinici au renuntat pt.ca nu prea aveau rezultate. Am scris si eu ce stiu, sper sa fie bine pana urma.
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
Eu - ovare micropolichistice, amh - facut si refacut, valori diferite intre 2 si 4 ( inca o data nu il mai fac), deficienta vit d, analize hormonale relativ ok ( valori diferite, dar mereu in parametri), hsg - ok, episoade repetate de chisturi tratate cu AC, cicluri anovulatorii, raspuns greu la stimulare; histeroscopie- uter ok; cariotip - ok; trei mutatii de trombofilie, din care una homozigota si doua heterozigote
El - ok
Doua sarcini biochimice, ultima in 2015.

Nu renuntam!

mona.drag.2015

Post by mona.drag.2015 » Tue Jun 30, 2015 9:05 pm

Trompele la fiv nu te ajuta cu nimic, dimpotriva pot sa iti faca rau daca au hidrosalpinx care afecteaza embrionul, deci rata de reusita e aceeasi cu a fetelor cu trompe.
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
Eu - ovare micropolichistice, amh - facut si refacut, valori diferite intre 2 si 4 ( inca o data nu il mai fac), deficienta vit d, analize hormonale relativ ok ( valori diferite, dar mereu in parametri), hsg - ok, episoade repetate de chisturi tratate cu AC, cicluri anovulatorii, raspuns greu la stimulare; histeroscopie- uter ok; cariotip - ok; trei mutatii de trombofilie, din care una homozigota si doua heterozigote
El - ok

Nu renuntam!

mona.drag.2015

Post by mona.drag.2015 » Tue Jun 30, 2015 9:07 pm

alina1981 wrote:
monica.m wrote:buna dimineata fetelor!!
Am facut si histeroscopie si d-na dr.mi-a spus ca sunt perfecta,ca uterul este f frumos,analize incepand cu imunologie, genetica si terminand cu limfocite NK.
Abosult toate perfect.
Trat.de sustinere am avut clexane 0,6 ,progesteron 2x200 oral ,plus vaginal dimineata,medrol 16 mg/zi,femibion ,magnerot 3x2/zi,vitamina E 3/zi,Potasiu o tb la doua zile si dupa ET am primit Ovitrele 6 clicuri tot a doua seara din seara tranferului.Am luat destule,trebuie sa ma apuc de detox.
Acuma a zis ceva de endobiosie si embrio glue,pt data viitoare.Sotul meu e suparat de ce nu incearca de la inceput absolut tot ce se poate
Vedem,nici nu stiu daca sa schimb medicul sau nu.Am senzatia ca ceva trebuie sa schimb.
Multumesc pt incurajari,va doresc numai bine.
Mie personal MEdrol mi se pare doza f mare. Eu am avut 8mg si dupa confirmare 4 mg. Mai iau 4 lutinus, 1 utrogestan, 3 climen , vit C, femibion, nospa.
Alina, vit c ti-a recomandat dr? Stiu ca luata fara recomandare e periculoasa in sarcina. Bafta in continuare!
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
El - ok

Nu renuntam!

mona.drag.2015

Post by mona.drag.2015 » Tue Jun 30, 2015 9:12 pm

Fetelor, intre timp am facut si eu histeroscopie... Totul ok, doar o inflamatie usoara pentru care am tratament. Interventia a fost ok, m-am speriat degeaba. Stie careva daca intr-adevar poate fi asta o cauza pentru nereusite, ca daca nu e o cauza reala, m-am intors de unde am plecat. [jale!]
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
El - ok

Nu renuntam!

ruza

Post by ruza » Tue Jun 30, 2015 9:37 pm

N-am incetat sa va citesc, sa ma bucur pentru reusitele voastre si sa ma intristez la fiecare esec. Felicitari tuturor celor cu vesti bune din ultima perioada si multa rabdare si curaj celor care inca se lupta.
Dupa cea de-a doua inseminare nereusita (din ianuarie) am hotarat sa ma mut la topicul de FIV, dar ulterior am realizat ca mi-e tare greu sa mai scriu. Intre timp am facut FIV cu PICSI la clinica Wellborn, cu doamna doctor Bolintineanu, cu final fericit, pe care m-am temut sa il impartasesc. Realizez insa ca reusita mea, alaturi reusitele din ultima perioada ar putea fi o speranta in plus pentru multe fete care inca mai lupta, asa ca mi-am facut curaj astazi sa actualizez semnatura. Multa, multa bafta tuturor! Nu va lasati invinse, chiar exista teste cu doua liniute :)
Eu: Mutatii PAI-1 675 4G hetero, 844A>G genotip AG; Mutatii MTHFR 677 C>T hetero, 1298 A>C hetero
MTHFR - hetero/hetero; Factor II, factor V, factor XIII negative; histerosonografie ok, trompe permeabile; histeroscopie ok; AMH 4;
El: OATS

Clinica Wellborn, Dr. Alina Bolintineanu
IA1 dubla, dec 2014: stimulare menopur + gonal; 1 folicul; 11 mil spermatozoizi; nereusit
IA2 dubla, ian 2015: stimulare clomifen + puregon; 4 foliculi; 2 mil spermatozoizi; nereusit

FIV cu PICSI, martie 2015: protocol scurt; stimulare puregon + menopur; 13 foliculi; 8 ovocite, 6 embrioni; ET ziua 2; Beta la 12 zile dupa ET 73; Beta la 14 zile dupa ET 164; Beta la 23 zile dupa ET 4991; Sarcina unica in evolutie;

Image

mona.drag.2015

Post by mona.drag.2015 » Tue Jun 30, 2015 9:42 pm

ruza wrote:N-am incetat sa va citesc, sa ma bucur pentru reusitele voastre si sa ma intristez la fiecare esec. Felicitari tuturor celor cu vesti bune din ultima perioada si multa rabdare si curaj celor care inca se lupta.
Dupa cea de-a doua inseminare nereusita (din ianuarie) am hotarat sa ma mut la topicul de FIV, dar ulterior am realizat ca mi-e tare greu sa mai scriu. Intre timp am facut FIV cu PICSI la clinica Wellborn, cu doamna doctor Bolintineanu, cu final fericit, pe care m-am temut sa il impartasesc. Realizez insa ca reusita mea, alaturi reusitele din ultima perioada ar putea fi o speranta in plus pentru multe fete care inca mai lupta, asa ca mi-am facut curaj astazi sa actualizez semnatura. Multa, multa bafta tuturor! Nu va lasati invinse, chiar exista teste cu doua liniute :)
Ruza, felicitari!!!!! Sa fie bebe bine si sa vina la termen sanatos!! [majoreta]
Cum te simti? Eu cer detalii pentru ca ma motiveaza reusitele, asa ca vreau sa stiu tot, tot. :)) :ymhug:
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
El - ok

Nu renuntam!

ruza

Post by ruza » Tue Jun 30, 2015 9:59 pm

mona.drag.2015 wrote:
ruza wrote:N-am incetat sa va citesc, sa ma bucur pentru reusitele voastre si sa ma intristez la fiecare esec. Felicitari tuturor celor cu vesti bune din ultima perioada si multa rabdare si curaj celor care inca se lupta.
Ruza, felicitari!!!!! Sa fie bebe bine si sa vina la termen sanatos!! [majoreta]
Cum te simti? Eu cer detalii pentru ca ma motiveaza reusitele, asa ca vreau sa stiu tot, tot. :)) :ymhug:
Multumesc mult draga Mona! Sunt din ce in ce mai bine, am implinit 16 saptamani si astept cu nerabdare ecografia de saptamana asta. Fac Innohep pt mutatii, mai iau Utrogestan 2x200 dimineata si vitamine (Femibion 2, Elevit si Maltofer). Nu au trecut inca greturile, dar tot ce sper ca e bebe sa fie bine.
Iti tin pumnii sa gasesti cauza, mai ales ca ai reusit si natural. Nu imi amintesc daca ai scris ceva de trombofilii, ai facut analizele?
Eu: Mutatii PAI-1 675 4G hetero, 844A>G genotip AG; Mutatii MTHFR 677 C>T hetero, 1298 A>C hetero
MTHFR - hetero/hetero; Factor II, factor V, factor XIII negative; histerosonografie ok, trompe permeabile; histeroscopie ok; AMH 4;
El: OATS

Clinica Wellborn, Dr. Alina Bolintineanu
IA1 dubla, dec 2014: stimulare menopur + gonal; 1 folicul; 11 mil spermatozoizi; nereusit
IA2 dubla, ian 2015: stimulare clomifen + puregon; 4 foliculi; 2 mil spermatozoizi; nereusit

FIV cu PICSI, martie 2015: protocol scurt; stimulare puregon + menopur; 13 foliculi; 8 ovocite, 6 embrioni; ET ziua 2; Beta la 12 zile dupa ET 73; Beta la 14 zile dupa ET 164; Beta la 23 zile dupa ET 4991; Sarcina unica in evolutie;

Image

magda77

Post by magda77 » Wed Jul 01, 2015 9:51 am

[quote="Sarah30"
Daca am inteles bine scurgerea a fost dupa ce deja stiai ca esti gravida,si exista activitate cardiaca,deci nu este de la implantare.
Dar sunt unele femei care o au si duc sarcina fara probleme pana la capat.La mine nu stiu daca a fost bine sau nu,si eu am avut o scurgere maronie,mai ales in ziua in care trebuia sa imi vina ciclul.Asta aproape 3 luni,cand in a 3 luna am aflat ca s-a oprit din evolutie.Eu zic ca daca persista sa insisti la medici,poate e nevoie de o doza mare pt sustinere.Insa nu este o regula,unele femei au aceste scurgeri.
Cate saptamani ai?Iti doresc sanatate si sa fie bine pana la capat[/quote]

Sarah, uite ce scrie pe site-ul spitalului Regina Maria la a 6 a sapt de sarcina (cand exista deja activitate cardiaca):
"Unele femei pot avea sangerari vaginale, care pot sa nu fie neaparat un semn ca ar fi o problema. Uneori, o cantitate mica sau doar cateva picaturi de sange vaginal pot fi unul din primele semne de sarcina. Cunoscuta sub denumirea de sangerarea de implantare, aceasta hemoragie se datoreaza implantarii ovulului fertilizat in peretele uterului, aproximativ 10-14 zile dupa conceptie. In comparatie cu menstruatia obisnuita, acest tip de sangerare apare mai devreme, dureaza mai putin, iar sangele este in cantitate mai mica si are o culoare mai deschisa, roz. Uneori, hemoragia de implantare se poate insoti de crampe abdominale, asemanatoare celor din timpul menstruatiei.
Daca sangerarea devine mai ampla, asemanatoare cu o menstruatie normala sau crampele sunt mai puternice decat cele din timpul ciclului, va trebui sa mergi la medic, deoarece pot fi manifestarile unui avort."
Parerea mea este ca depinde de colul fiecareia momentul in care se elimina lichidul de la implantare.
Eu 37 ani, el 37 ani

Post Reply