FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
annutza0

Re: FIV in Romania

Post by annutza0 » Wed Jul 01, 2015 3:19 pm

Felicitari ruza! Sarcina la termen!!!

Am vazut in semnatura ta ca ai facut transfer in ziua 2 desi aveai 6 embrioni, de curiozitate care a fost motivatia dr?
ruza wrote:
mona.drag.2015 wrote:
ruza wrote:N-am incetat sa va citesc, sa ma bucur pentru reusitele voastre si sa ma intristez la fiecare esec. Felicitari tuturor celor cu vesti bune din ultima perioada si multa rabdare si curaj celor care inca se lupta.
Dupa cea de-a doua inseminare nereusita (din ianuarie) am hotarat sa ma mut la topicul de FIV, dar ulterior am realizat ca mi-e tare greu sa mai scriu. Intre timp am facut FIV cu PICSI la clinica Wellborn, cu doamna doctor Bolintineanu, cu final fericit, pe care m-am temut sa il impartasesc. Realizez insa ca reusita mea, alaturi reusitele din ultima perioada ar putea fi o speranta in plus pentru multe fete care inca mai lupta, asa ca mi-am facut curaj astazi sa actualizez semnatura. Multa, multa bafta tuturor! Nu va lasati invinse, chiar exista teste cu doua liniute :)
Ruza, felicitari!!!!! Sa fie bebe bine si sa vina la termen sanatos!! [majoreta]
Cum te simti? Eu cer detalii pentru ca ma motiveaza reusitele, asa ca vreau sa stiu tot, tot. :)) :ymhug:
Multumesc mult draga Mona! Sunt din ce in ce mai bine, am implinit 16 saptamani si astept cu nerabdare ecografia de saptamana asta. Fac Innohep pt mutatii, mai iau Utrogestan 2x200 dimineata si vitamine (Femibion 2, Elevit si Maltofer). Nu au trecut inca greturile, dar tot ce sper ca e bebe sa fie bine.
Iti tin pumnii sa gasesti cauza, mai ales ca ai reusit si natural. Nu imi amintesc daca ai scris ceva de trombofilii, ai facut analizele?

ruza

Post by ruza » Wed Jul 01, 2015 7:47 pm

annutza0 wrote:Felicitari ruza! Sarcina la termen!!!

Am vazut in semnatura ta ca ai facut transfer in ziua 2 desi aveai 6 embrioni, de curiozitate care a fost motivatia dr?
A mers pe transfer de ziua 2 pt ca nu era nimic in neregula la mine (eram un mediu primitor :) ) si erau si embrionii de calitate buna, se dezvoltasera bine. Nu am avut nimic de obiectat in decizia luata, am mers pe mana lor ca siguuur stiau mai bine decat mine ce fac acolo :)
Eu: Mutatii PAI-1 675 4G hetero, 844A>G genotip AG; Mutatii MTHFR 677 C>T hetero, 1298 A>C hetero
MTHFR - hetero/hetero; Factor II, factor V, factor XIII negative; histerosonografie ok, trompe permeabile; histeroscopie ok; AMH 4;
El: OATS

Clinica Wellborn, Dr. Alina Bolintineanu
IA1 dubla, dec 2014: stimulare menopur + gonal; 1 folicul; 11 mil spermatozoizi; nereusit
IA2 dubla, ian 2015: stimulare clomifen + puregon; 4 foliculi; 2 mil spermatozoizi; nereusit

FIV cu PICSI, martie 2015: protocol scurt; stimulare puregon + menopur; 13 foliculi; 8 ovocite, 6 embrioni; ET ziua 2; Beta la 12 zile dupa ET 73; Beta la 14 zile dupa ET 164; Beta la 23 zile dupa ET 4991; Sarcina unica in evolutie;

Image

alina1981

Post by alina1981 » Thu Jul 02, 2015 7:47 am

Sarah30 wrote:
alina1981 wrote:Sunt curioasa ati mai intalnit fete insarcinate care sa spuna ca au scurgeri maronii? Am avut chiar si o sangerare , am fost la control si totul era perfect. Atunci am aflat si ca este sarcina gemelara. Aveau activitate cardiaca, totul ok. Dar de unde scurgerea ? Mi s-a răspuns ca sunt destule sarcini cu scurgeri si nu am de ce sa imi fac griji deocamdată.

Kein Schätzwert verfügba
Daca am inteles bine scurgerea a fost dupa ce deja stiai ca esti gravida,si exista activitate cardiaca,deci nu este de la implantare.
Dar sunt unele femei care o au si duc sarcina fara probleme pana la capat.La mine nu stiu daca a fost bine sau nu,si eu am avut o scurgere maronie,mai ales in ziua in care trebuia sa imi vina ciclul.Asta aproape 3 luni,cand in a 3 luna am aflat ca s-a oprit din evolutie.Eu zic ca daca persista sa insisti la medici,poate e nevoie de o doza mare pt sustinere.Insa nu este o regula,unele femei au aceste scurgeri.
Cate saptamani ai?Iti doresc sanatate si sa fie bine pana la capat
Bună. Scurgerea a început în săptămâna 4 de sarcina și de atunci nu S-a oprit , dar este în cantitate fffff mica. Sângerarea am avut-o în săptămâna 6. Sper din suflet sa fie bine pana la 9 luni.
Cu drag Alina ,
2002-2008 multe analize si clinici(Romania, EUropa) pentru depistare diagnostic -nedescoperit nici acum
2008- 2 IAS nereusite
2009 -2 IAS nereusite
mai2015-1 FIV Giulesti, Prof.Dr.Marinescu -REUSIT -sarcina gemelara . Ne rugam la DUmnezeu sa ne ajute sa ducem cu bine la termen

alina1981

Post by alina1981 » Thu Jul 02, 2015 7:50 am

mona.drag.2015 wrote:
alina1981 wrote:
monica.m wrote:buna dimineata fetelor!!
Am facut si histeroscopie si d-na dr.mi-a spus ca sunt perfecta,ca uterul este f frumos,analize incepand cu imunologie, genetica si terminand cu limfocite NK.
Abosult toate perfect.
Trat.de sustinere am avut clexane 0,6 ,progesteron 2x200 oral ,plus vaginal dimineata,medrol 16 mg/zi,femibion ,magnerot 3x2/zi,vitamina E 3/zi,Potasiu o tb la doua zile si dupa ET am primit Ovitrele 6 clicuri tot a doua seara din seara tranferului.Am luat destule,trebuie sa ma apuc de detox.
Acuma a zis ceva de endobiosie si embrio glue,pt data viitoare.Sotul meu e suparat de ce nu incearca de la inceput absolut tot ce se poate
Vedem,nici nu stiu daca sa schimb medicul sau nu.Am senzatia ca ceva trebuie sa schimb.
Multumesc pt incurajari,va doresc numai bine.
Mie personal MEdrol mi se pare doza f mare. Eu am avut 8mg si dupa confirmare 4 mg. Mai iau 4 lutinus, 1 utrogestan, 3 climen , vit C, femibion, nospa.
Alina, vit c ti-a recomandat dr? Stiu ca luata fara recomandare e periculoasa in sarcina. Bafta in continuare!
Bună,
Da , recomandata de doctor. Nu mă risc sa iau nimic după ureche. Pup
Cu drag Alina ,
2002-2008 multe analize si clinici(Romania, EUropa) pentru depistare diagnostic -nedescoperit nici acum
2008- 2 IAS nereusite
2009 -2 IAS nereusite
mai2015-1 FIV Giulesti, Prof.Dr.Marinescu -REUSIT -sarcina gemelara . Ne rugam la DUmnezeu sa ne ajute sa ducem cu bine la termen

mona.drag.2015

Post by mona.drag.2015 » Thu Jul 02, 2015 1:23 pm

ruza wrote:
mona.drag.2015 wrote:
ruza wrote:N-am incetat sa va citesc, sa ma bucur pentru reusitele voastre si sa ma intristez la fiecare esec. Felicitari tuturor celor cu vesti bune din ultima perioada si multa rabdare si curaj celor care inca se lupta.
Dupa cea de-a doua inseminare nereusita (din ianuarie) am hotarat sa ma mut la topicul de FIV, dar ulterior am realizat ca mi-e tare greu sa mai scriu. Intre timp am facut FIV cu PICSI la clinica Wellborn, cu doamna doctor Bolintineanu, cu final fericit, pe care m-am temut sa il impartasesc. Realizez insa ca reusita mea, alaturi reusitele din ultima perioada ar putea fi o speranta in plus pentru multe fete care inca mai lupta, asa ca mi-am facut curaj astazi sa actualizez semnatura. Multa, multa bafta tuturor! Nu va lasati invinse, chiar exista teste cu doua liniute :)
Ruza, felicitari!!!!! Sa fie bebe bine si sa vina la termen sanatos!! [majoreta]
Cum te simti? Eu cer detalii pentru ca ma motiveaza reusitele, asa ca vreau sa stiu tot, tot. :)) :ymhug:
Multumesc mult draga Mona! Sunt din ce in ce mai bine, am implinit 16 saptamani si astept cu nerabdare ecografia de saptamana asta. Fac Innohep pt mutatii, mai iau Utrogestan 2x200 dimineata si vitamine (Femibion 2, Elevit si Maltofer). Nu au trecut inca greturile, dar tot ce sper ca e bebe sa fie bine.
Iti tin pumnii sa gasesti cauza, mai ales ca ai reusit si natural. Nu imi amintesc daca ai scris ceva de trombofilii, ai facut analizele?

Ruza, nu am facut trimbofiliile. Ceva pentru sange am avut oricum pe perioada de sustinere. Ce sa zic.. Toate analizele costa destul, daca ar fi gratis cred ca ne-am investiga toate cap coada.
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
Eu - ovare micropolichistice, amh - facut si refacut, valori diferite intre 2 si 4 ( inca o data nu il mai fac), deficienta vit d, analize hormonale relativ ok ( valori diferite, dar mereu in parametri), hsg - ok, episoade repetate de chisturi tratate cu AC, cicluri anovulatorii, raspuns greu la stimulare; histeroscopie- uter ok; cariotip - ok; trei mutatii de trombofilie, din care una homozigota si doua heterozigote
El - ok
Doua sarcini biochimice, ultima in 2015.

Nu renuntam!

mona.drag.2015

Post by mona.drag.2015 » Thu Jul 02, 2015 1:25 pm

ruza wrote:

A mers pe transfer de ziua 2 pt ca nu era nimic in neregula la mine (eram un mediu primitor :) ) si erau si embrionii de calitate buna, se dezvoltasera bine. Nu am avut nimic de obiectat in decizia luata, am mers pe mana lor ca siguuur stiau mai bine decat mine ce fac acolo :)
Nu mai retin cati ai transferat, parca doi, nu? In cazul asta mai ai la gheata, nu? Poate pentru bebe 2. [majoreta]
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
Eu - ovare micropolichistice, amh - facut si refacut, valori diferite intre 2 si 4 ( inca o data nu il mai fac), deficienta vit d, analize hormonale relativ ok ( valori diferite, dar mereu in parametri), hsg - ok, episoade repetate de chisturi tratate cu AC, cicluri anovulatorii, raspuns greu la stimulare; histeroscopie- uter ok; cariotip - ok; trei mutatii de trombofilie, din care una homozigota si doua heterozigote
El - ok

Nu renuntam!

annutza0

Post by annutza0 » Thu Jul 02, 2015 2:26 pm

ruza wrote:

Mi s-a parut ciudat ca de obicei se lasa la blastocist cand ai multi embrioni. Au doar 4 celule in ziua 2. Dar e bine ca s-a terminat cu bine, asta e important!!!!! sarcina usoara in continuare!!!

ruza

Post by ruza » Thu Jul 02, 2015 6:04 pm

Mona, auzisem ca sunt niste pachete de analize decontate de casa de asigurari, intereseaza-te ce procent intra pe decont la trombofilii.
Am transferat 2, mai avem 4 :) cu siguranta o sa mai vrem un fratior sau o surioara in viitorul apropiat. Momentan ma rog sa fie ok sarcina pana la capat si sa vina sanatos bebe.

Iti tin pumnii!!!
Eu: Mutatii PAI-1 675 4G hetero, 844A>G genotip AG; Mutatii MTHFR 677 C>T hetero, 1298 A>C hetero
MTHFR - hetero/hetero; Factor II, factor V, factor XIII negative; histerosonografie ok, trompe permeabile; histeroscopie ok; AMH 4;

IA1 dubla, dec 2014: stimulare menopur + gonal; 1 folicul; 11 mil spermatozoizi; nereusit
IA2 dubla, ian 2015: stimulare clomifen + puregon; 4 foliculi; 2 mil spermatozoizi; nereusit

FIV cu PICSI, martie 2015: protocol scurt; stimulare puregon + menopur; 13 foliculi; 8 ovocite, 6 embrioni; ET ziua 2; Beta la 12 zile dupa ET 73; Beta la 14 zile dupa ET 164; Beta la 23 zile dupa ET 4991; Sarcina unica in evolutie;

Image

ruza

Post by ruza » Thu Jul 02, 2015 6:07 pm

annutza0 wrote:
Mi s-a parut ciudat ca de obicei se lasa la blastocist cand ai multi embrioni. Au doar 4 celule in ziua 2. Dar e bine ca s-a terminat cu bine, asta e important!!!!! sarcina usoara in continuare!!!
Din ce am observat la Wellborn nu au o regula generala pentru ET. Am prietene care au facut FIV la ei, iar ziua ET a diferit de la caz la caz in functie de evulolutia embrionilor. Poate si asta influenteaza rata de succes :)

Image

mona.drag.2015

Post by mona.drag.2015 » Thu Jul 02, 2015 11:14 pm

Ruza, exact la asta ma gandeam si in privinta lui Min, ca si ea are la gheata ceva, ca poate e bebe doi. [majoreta]

Cu transferul de Ziua 2-3 sau se blasto, e o discutie lunga, s-a tot scris si aici pe forum...eu cat am mai citit pregatindu-ma pt.fivul asta pe care nu il mai fac ca s-au schimbat date problemei, am ajuns la concluzia ca sunt plusuri si minusuri in ambele cazuri. E o decizie care se ia cu embriologul, individual pt.fiecare caz. Eu una am un pitic pe creier acum, ca nu as merge la blasto decat daca as primi niste argumente f bune si cu un nr mare de embrioni. Da, e evident mai bine sa ai vreo patru blasto, transferi unul sau doi si restul ii congelezi, dar am tot citit de cazuri cu 9-10 care au murit pana la blasto, s-au selectat natural pana nu a mai ramas nimic si poate aveau o sansa .. Si asta ar fi un singur motiv. Repet, eu cred ca e o decizie pe care trebuie sa o ia un embriolog bun, in functie de caz, dar sa ni se explice si noua, adica sa avem un cuvant de spus totusi.
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
El - ok

Nu renuntam!

ruza

Post by ruza » Fri Jul 03, 2015 7:27 am

Hihi, noi la Min speram ca bebe doi e deja in burtica :)
Si eu sunt de parere ca ar trebui sa gasesti cauza inainte de orice alta procedura. Un fiv e nu numai costositor, dar foarte incarcat emotional, ideal ar fi ca primul sa fie cu succes.

Image

Min49

Post by Min49 » Fri Jul 03, 2015 9:36 am

ruza wrote:Hihi, noi la Min speram ca bebe doi e deja in burtica :)
Si eu sunt de parere ca ar trebui sa gasesti cauza inainte de orice alta procedura. Un fiv e nu numai costositor, dar foarte incarcat emotional, ideal ar fi ca primul sa fie cu succes.
Mai e putin pana la eco ... unu, doi, nu-mi doresc decat sa fim sanatosi! :ymdaydream:
:ymhug: :-* :ymhug:
Analize eu: MTHFR - heterozigot/heterozigot; PAI- negativ; Mutatie factor II - negativ; Mutatie factor V - nevativ; Mutatie factor XIII - negativ; AMH - 1.08; Trompe permeabile; Histeroscopie ok; Restul o mie de analize toate ok
Analize el: OATS

Clinica: Gynera, Dr. Anghelescu
IA 1 (stimulare cu Menopur si declansare cu Ovitrelle - un singur folicul) Septembrie - nereusit
IA 2 (ciclu natural, declansare cu Pregnyl; nu am putut face stimulare pentru ca dupa stimularea din luna anterioara am ramas cu un chist) Octombrie - nereusit
IA 3 (stimulare cu Menopur din ziua 3 CM; un singur folicul crescut) Noiembrie - nereusit

Clinica: Wellborn, Dr. Bolintineanu
Stimulare-closti, puregon, pregnyl; contact dirijat - 5 foliculi; Februarie - nereusit
Stimulare-closti, puregon, pregnyl; contact dirijat - 2 foliculi; Martie - nereusit
Aprilie - pauza
Mai - Iunie: FIV (protocol lung: dipherelin, menopur, puregon-150; ICSI, PICSI => 7 ovocite; 2 degenerate; 5 puse la fertilizat; 4 fertilizate; Ziua 3: transfer 2 calitate A; congelat 2 calitate A/B)
Sustinere: duphaston - 2/zi, utrogestan - 3/zi - 5 zile; 4/zi apoi, clexane 0.4, vitamine.
Rezultat Beta 1 (10dp3det) = 180.51; Beta 2 (13dp3det) = 871.33 => avem o inimioara!

Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi si sa crestem mari!
Image

Sarah30

Post by Sarah30 » Fri Jul 03, 2015 10:22 am

Min49 wrote:
ruza wrote:Hihi, noi la Min speram ca bebe doi e deja in burtica :)
Mai e putin pana la eco ... unu, doi, nu-mi doresc decat sa fim sanatosi! :ymdaydream:
:ymhug: :-* :ymhug:
Min,ce norocoasa esti O:-)
Mai urmeaza johny,mona ...fetele care au inceput cam in perioada in care am inceput si eu sa ma documentez aici...Poate eu urmez dupa voi ...Nu stiu sa plang sau sa visez :ymdaydream: ~X(
Image

Min49

Post by Min49 » Fri Jul 03, 2015 3:09 pm

Sarah30 wrote: Min,ce norocoasa esti O:-)
Mai urmeaza johny,mona ...fetele care au inceput cam in perioada in care am inceput si eu sa ma documentez aici...Poate eu urmez dupa voi ...Nu stiu sa plang sau sa visez :ymdaydream: ~X(
Eu zic sa ne pastram speranta in suflet si sa privim numai inainte!
Nu trebuie sa ne dam batute...trebuie sa visam in continuare.
Analize eu: MTHFR - heterozigot/heterozigot; PAI- negativ; Mutatie factor II - negativ; Mutatie factor V - nevativ; Mutatie factor XIII - negativ; AMH - 1.08; Trompe permeabile; Histeroscopie ok; Restul o mie de analize toate ok

IA 1 (stimulare cu Menopur si declansare cu Ovitrelle - un singur folicul) Septembrie - nereusit
IA 2 (ciclu natural, declansare cu Pregnyl; nu am putut face stimulare pentru ca dupa stimularea din luna anterioara am ramas cu un chist) Octombrie - nereusit
IA 3 (stimulare cu Menopur din ziua 3 CM; un singur folicul crescut) Noiembrie - nereusit

Stimulare-closti, puregon, pregnyl; contact dirijat - 5 foliculi; Februarie - nereusit
Stimulare-closti, puregon, pregnyl; contact dirijat - 2 foliculi; Martie - nereusit
Aprilie - pauza
Mai - Iunie: FIV (protocol lung: dipherelin, menopur, puregon-150; ICSI, PICSI => 7 ovocite; 2 degenerate; 5 puse la fertilizat; 4 fertilizate; Ziua 3: transfer 2 calitate A; congelat 2 calitate A/B)
Sustinere: duphaston - 2/zi, utrogestan - 3/zi - 5 zile; 4/zi apoi, clexane 0.4, vitamine.
Rezultat Beta 1 (10dp3det) = 180.51; Beta 2 (13dp3det) = 871.33 => avem o inimioara!

Image

mona.drag.2015

Post by mona.drag.2015 » Fri Jul 03, 2015 9:19 pm

Min, eu am mai zis ca am impresia ca e unul la tine.. Acum, ce sa zic... Daca sunt doi sau unul..eu iti doresc doar sa fie sanatos sau sanatosi si sa ai o sarcina de care sa te bucuri! Astept vesti de la eco. [majoreta]
La fel iti doresc si tie Ruza, sa fie totul bine cu bebe si sa vina la termen sanatos... Ca dorit e!
Va pup.
Asa e, trebuie sa ne pastram speranta si sa incercam pana reusim!

Multa bafta tururor!
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
El - ok

Nu renuntam!

Luana123

Post by Luana123 » Sun Jul 05, 2015 11:14 pm

Buna fetelor..felicitari Min pt omuletu tau mic, si felicitari tuturor fetelor care au invins infertilitatea..am stat in umbra dar v am citit.. m am confruntat cu o usoara depresie.. saptamana asta urmeaza sa transfer embrionii congelati, stiti cumva cand se decongeleaza embrionasii? cu o zi inaintra transferului?Medicul meu nu mi raspunde si stau stresata cu gandul ca nu vor supravietui la decongelare..plus ca l am stresat cu toate intrebarile posibile :))mie si rusine sa l mai sun..
Pupici si multa bafta!!!

magda77

Post by magda77 » Mon Jul 06, 2015 9:25 am

Luana123 wrote:Buna fetelor..felicitari Min pt omuletu tau mic, si felicitari tuturor fetelor care au invins infertilitatea..am stat in umbra dar v am citit.. m am confruntat cu o usoara depresie.. saptamana asta urmeaza sa transfer embrionii congelati, stiti cumva cand se decongeleaza embrionasii? cu o zi inaintra transferului?Medicul meu nu mi raspunde si stau stresata cu gandul ca nu vor supravietui la decongelare..plus ca l am stresat cu toate intrebarile posibile :))mie si rusine sa l mai sun..
Pupici si multa bafta!!!
Luana, linisteste-te, nu iti faci bine cu toata nelinistea asta.
Trebuie sa fii relaxata :*
Dezghetatul se face cu o zi inainte, te suna embriologul si stabiliti impreuna cati dezgheata.
Nu se intampla nimic fara acordul tau.
Stresul si mai ales depresia nu ne ajuta. Iesi in parc, la film, citeste ... incearca sa nu te mai gandesti :ymhug:
Hai, tinem pumnii!
Eu 37 ani, el 37 ani
Eu infertilitate tubara + foarte multe aderente
El diagnostic teratozoospermie
FIV septembrie la Clinica Origyn Fertility Center fara embriotransfer, 8 puiuti congelati
FET 26 Ianuarie - sarcina gemelara - F1 SOE 7s si 2z, F2 SOE 8s si 5z
Planuim renasterea din cenusa
FET 13 Iunie - sarcina unica - Doamne ajuta!!!

Min49

Post by Min49 » Tue Jul 07, 2015 4:17 pm

Am fost azi la eco si a fost coplesitor de emotii... :ymdaydream:
Avem o inimioara perfect in grafice.

Doamne ajuta-ne in continuare!

Aprilie - pauza

Image

magda77

Post by magda77 » Tue Jul 07, 2015 4:59 pm

Min49 wrote:Am fost azi la eco si a fost coplesitor de emotii... :ymdaydream:

Miiiiin, felicitari :D :*
Sa creasca mare si cuminte [heart]
Doamne ajuta! Tinem pumnii!
Eu 37 ani, el 37 ani
Eu infertilitate tubara + foarte multe aderente
El diagnostic teratozoospermie
FIV septembrie la Clinica Origyn Fertility Center fara embriotransfer, 8 puiuti congelati
FET 26 Ianuarie - sarcina gemelara - F1 SOE 7s si 2z, F2 SOE 8s si 5z
Planuim renasterea din cenusa
FET 13 Iunie - sarcina unica - Doamne ajuta!!!

AlinaOfelia

Post by AlinaOfelia » Tue Jul 07, 2015 5:19 pm

Min49 wrote:Am fost azi la eco si a fost coplesitor de emotii... :ymdaydream:
Felicitari, sa ai o sarcina usoara! De o parte de emotii ai scapat...bucura-te de aceste momente minunate. [heart]
Eu 37, el 33-infertilitate secundara, sotul oligoastenoteratozoospermie severa, operat varicocel
IA aprilie 2013-OMINI CLINIC-nereusit, IA mai 2013-OMINI CLINIC-nereusit
Gena MTHFR-Mutatia C6777, Muttia 1298C-genotip heterozigot-risc trombofilie
FIV 1-iunie 2013-Repromed Chisinau-B hcg pozitiv,SOE
Iunie 2014 celioscopie+histeroscopie- trompa stanga nepermeabila, scoasa laparoscopic; surprinzator spermograma mult mai buna fara tratamente-astenozoospermie moderata
FIV 2-august 2014 OMINI CLINIC-transfer 2 embrioni cal A (congelare 4 embrioni),beta hcg =0,1...ne refacem,apoi continuam...
Urmeaza FET la sf lui nov , mai avem 4 fulgi de nea...Doamne ajuta!!!
Din pacate cei 4 embrionasi nu au rezistat la dezghet...ne oprim aici! Ramanem cu credinta ca existat totusi si minuni!
Am zis k ma opresc dar...pornim iar la drum !!!
FIV3-iulie 2015-Medpark Chisinau-transfer 3 embrioni cal A, beta z11=1,4 !!! Beta z14=0,1
Ne gandim la adoptie !!!

Post Reply