FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Lapusan maria

Re: FIV in Romania

Post by Lapusan maria » Tue Oct 25, 2016 9:51 pm

Buna fetelor,am si eu rugamintea daca ma puteti ajuta, ma gandesc sa mai incerc un FIV in Romania si va rog care dintre voi ati reusit la Polisano Sibiu Dr Ispasoiu prin program.Astazi am fost la Casa de asigurari sa le intreb pe stimatele"doamne" dar habar nu au...va rog sa ma indrumati de unde si cu ce sa incep, sunt total dezorientata, la unguri totul merge ca la carte tocmai de aceea am si optat sa fac 2 fiv-uri la ei,dar cum pusculita este sparta ....sper sa-mi accepte dosarul si sa pot face si la noi ...poate,poatem.... o fi cu reusita.Va rog sa ma ajutati !!! Si celor care deja ati inceput ,D-zeu sa fie cu voi si sa va sufle viata in burticile voastre!!!
u: AMH - 2,31 ,hashimoto,trombofilie,uter retrovers,ph vag acid
El: normozoospermie
Aprilie 2012: tratament balnear la Sovata 10 zile
Iunie 2016: FIV+ICSI la Institutul Kaali din Debrecen - dr. Róbert Leskó
Iunie: puncţia ovariană 3 ovocite, transeferat doar 1 de ziua 3 ; beta-hcg-18,98
Octombrie 2016:FIV+P-ICSI- punctia ovariana, 5 ovocite,transferat doar 1 de ziua 5 blastocit
20.10.2016: beta-hCG - 9,67; tsh- 2,33; free T4-1,22

lu_28

Post by lu_28 » Tue Oct 25, 2016 10:16 pm

KiraKiralina wrote:
lu_28 wrote:
Hope08 wrote:
Lu,am fost și noi la dr Voinea Sebastian si la dr Mihalca,ambii au spus că nu este vb de varicocel. Nu s-au găsit infecții,analizele hormonale sunt ok,deci cauza spermogramei dezastruoase este necunoscuta :( Acum mi-e mai greu din punct de vedere financiar am rămas cu credite la bănci și etc,stiti si voi. Dumnezeu nu m-a lăsat niciodată la greu si ma bazez pe acest lucru ca să ridic capul si sa privesc înainte. Am momente când plâng suspinând,stiu ca este normal,la serviciu încerc să ma concentrez,a picat bine weekend-ul ,poate îmi revin până luni.
Off,din păcate exista și cauze necunoscute. La noi dr. Mihalca nu a descoperit nimic,dar dr. Voinea a văzut varicocelul. Dacă zici ca ați fost la el si nu are nimic,înseamnă că intradevar e un pic mai dificil de îmbunătățit spermograma. Încercati cu naturiste și cu schimbarea stilului de viață, atat cât se poate. Stiu ca e dificil,dar poate va mai ajuta puțin la un alt fiv. Nici eu nu am certitudinea ca aceasta operație ne va rezolva problema,dar măcar incercam și varianta asta. Din punct de vedere financiar nici noi nu ne mai permitem un alt fiv acum ,dar dacă asta va fi singura șansă vom face tot posibilul sa strângem banii necesari. Situația noastră e destul de grava acum 12 milioane /ml concentrația, mobilitate tip A-0 ,forme normale 2%. Stiu ca se poate și mai rau, dar mie sincer îmi e frica sa mai fac fiv cu aceasta problema. Eu sper sa te ajute Dumnezeu sa iti revii și sa o iei de la capat. Chiar dacă fiv-ul e singura șansă și nimeni nu îți poate garanta cand,măcar știi ca se poate. Trebuie doar sa nu renunți.
Doctorul Voinea i-a spus soțului meu că are varicocel grad 2 și să nu se opereze până "nu ne facem norma de copii".. Oricum nu s-a operat. I-a spus că cel mai important lucru este să mănânce sănătos, să slăbească câteva kilograme și neapărat să poarte boxeri din bumbac. A insistat pe treaba asta cu lenjeria de bumbac.
La noi e grad 2 bilateral și situația fiind foarte grava trebuie sa intervină chirurgical. Voi nu ati stat așa rău din moment ce ati avut o sarcina naturala, doua inseminari și apoi chiar normospermie. Mie nici măcar nu au avut cu ce sa-mi facă inseminarea. Nu mai zic de fiv-ul esuat. Sunt intradevar și cazuri în care varicocelul nu afectează fertilitatea, dar în cazul nostru afectează sigur. E prea exagerata spermograma. Mobilitate zero, forme normale 2% și mai sunt și putini. Maine e operația . Vom vedea ce îmbunătățiri vor fi. Nu ne garantează sarcina naturala dar ne garantează îmbunătățirea spermogramei.
Eu,32 de ani- Sotul,32 de ani-oligoastenoteratospermie severa(mobilitate A-0)
FIV1 icsi -21 noiembrie 2015 prin subprogram -FET1-4 embrioni de ziua 3 transferati-nereusit.Mai avem un blastocist 4AB congelat. 13 mai 2016-FET2 cu blastocist 5AB . 23 mai- bthcg 51,20 ,25 mai -beta 48 SOE. Septembrie 2016- sotul descoperit cu varicocel bilateral
Octombrie 2016-operație varicocel (fără rezultate considerabile)
FIV2 icsi- noiembrie 2017,11 ovocite,2 blasto AA perfecți
FET3 14.11- 1 blasto,celălalt vitrificat
Betahcg -negativ
FET4 -ianuarie 2018-sarcina biochimica
FIV3 icsi-martie 2018,10 ovocite,3 blasto congelati,urmeaza
FET5 -iulie 2018 cu 2 blasto de calitate buna,1 nu a supraviețuit, beta-1,7,beta 7,9...sarcina biochimica
FIV 4-iunie 2019- 3 blasto congelati
FET 6 -iulie 2019,1 blasto-beta negativ
FET 7-.......

KiraKiralina

Post by KiraKiralina » Tue Oct 25, 2016 10:29 pm

Succes la operație! Să aveți rezultate cât mai bune!
Sarcină obținută natural oprită din evoluție în 2014.
După analize am aflat că eu am trombofilie, MTHFR, heterozigot, pozitiv heterozigot Factor XIII (V34L), Heterozigot 4G/5G (polimorfism al PAI -1 poziția 675, Homozigot AA pentru poziția 844).
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Soț Astenospermie la 2 spermograme, Astenoteratozoospermie la 1 spermogramă și Normospermie la ultima spermogramă.
Varicocel grad 2
Două IUI fără rezultat la Dr Chadi
FIV 1 nereușit
Endometrioză grad 2 descoperită și operată în Grecia de Dr Vythoulkas în urma laparoscopiei și histeroscopiei.
În februarie 2017 IUI în România cu Dr Vythoulkas - sunt însărcinată cu gemeni! :YMPARTY:

Mulțumesc Doamne! :YMPRAY: [gravida]
06.10.2017 - am născut doi băieți gemeni, lumina din viețile noastre! ❤️❤️ [bebepatut] [bebepatut]

Elle

Post by Elle » Tue Oct 25, 2016 10:35 pm

Lapusan maria wrote:Buna fetelor,am si eu rugamintea daca ma puteti ajuta, ma gandesc sa mai incerc un FIV in Romania si va rog care dintre voi ati reusit la Polisano Sibiu Dr Ispasoiu prin program.Astazi am fost la Casa de asigurari sa le intreb pe stimatele"doamne" dar habar nu au...va rog sa ma indrumati de unde si cu ce sa incep, sunt total dezorientata, la unguri totul merge ca la carte tocmai de aceea am si optat sa fac 2 fiv-uri la ei,dar cum pusculita este sparta ....sper sa-mi accepte dosarul si sa pot face si la noi ...poate,poatem.... o fi cu reusita.Va rog sa ma ajutati !!! Si celor care deja ati inceput ,D-zeu sa fie cu voi si sa va sufle viata in burticile voastre!!!
Maria tre sa mergi la clinica unde vrei sa faci fiv. Acolo se depune dosarul. Deși nu cred ca mai sunt fonduri. Ar trebui sa dai un telefon la poliSano și sigur o sa îți spună ce trebuie sa faci.
Succes

Elle

Post by Elle » Tue Oct 25, 2016 10:45 pm

lu_28 wrote:
KiraKiralina wrote:
lu_28 wrote: Off,din păcate exista și cauze necunoscute. La noi dr. Mihalca nu a descoperit nimic,dar dr. Voinea a văzut varicocelul. Dacă zici ca ați fost la el si nu are nimic,înseamnă că intradevar e un pic mai dificil de îmbunătățit spermograma. Încercati cu naturiste și cu schimbarea stilului de viață, atat cât se poate. Stiu ca e dificil,dar poate va mai ajuta puțin la un alt fiv. Nici eu nu am certitudinea ca aceasta operație ne va rezolva problema,dar măcar incercam și varianta asta. Din punct de vedere financiar nici noi nu ne mai permitem un alt fiv acum ,dar dacă asta va fi singura șansă vom face tot posibilul sa strângem banii necesari. Situația noastră e destul de grava acum 12 milioane /ml concentrația, mobilitate tip A-0 ,forme normale 2%. Stiu ca se poate și mai rau, dar mie sincer îmi e frica sa mai fac fiv cu aceasta problema. Eu sper sa te ajute Dumnezeu sa iti revii și sa o iei de la capat. Chiar dacă fiv-ul e singura șansă și nimeni nu îți poate garanta cand,măcar știi ca se poate. Trebuie doar sa nu renunți.
Doctorul Voinea i-a spus soțului meu că are varicocel grad 2 și să nu se opereze până "nu ne facem norma de copii".. Oricum nu s-a operat. I-a spus că cel mai important lucru este să mănânce sănătos, să slăbească câteva kilograme și neapărat să poarte boxeri din bumbac. A insistat pe treaba asta cu lenjeria de bumbac.
La noi e grad 2 bilateral și situația fiind foarte grava trebuie sa intervină chirurgical. Voi nu ati stat așa rău din moment ce ati avut o sarcina naturala, doua inseminari și apoi chiar normospermie. Mie nici măcar nu au avut cu ce sa-mi facă inseminarea. Nu mai zic de fiv-ul esuat. Sunt intradevar și cazuri în care varicocelul nu afectează fertilitatea, dar în cazul nostru afectează sigur. E prea exagerata spermograma. Mobilitate zero, forme normale 2% și mai sunt și putini. Maine e operația . Vom vedea ce îmbunătățiri vor fi. Nu ne garantează sarcina naturala dar ne garantează îmbunătățirea spermogramei.
Lu cu siguranță o sa se îmbunătățească spermograma. Si noi am trecut printr-o operatie de varicocel si a fost o imbunatatirr vizibila. Asta era acum 6 ani. Sa acționați repede după ca sa aveți șanse cat mai mari. Succes.

Elena37

Post by Elena37 » Tue Oct 25, 2016 11:20 pm

Lapusan maria wrote:Buna fetelor,am si eu rugamintea daca ma puteti ajuta, ma gandesc sa mai incerc un FIV in Romania si va rog care dintre voi ati reusit la Polisano Sibiu Dr Ispasoiu prin program.Astazi am fost la Casa de asigurari sa le intreb pe stimatele"doamne" dar habar nu au...va rog sa ma indrumati de unde si cu ce sa incep, sunt total dezorientata, la unguri totul merge ca la carte tocmai de aceea am si optat sa fac 2 fiv-uri la ei,dar cum pusculita este sparta ....sper sa-mi accepte dosarul si sa pot face si la noi ...poate,poatem.... o fi cu reusita.Va rog sa ma ajutati !!! Si celor care deja ati inceput ,D-zeu sa fie cu voi si sa va sufle viata in burticile voastre!!!
Mai întâi trebuie să întrebi la Clinica ce îți trebuie la dosar ca tb sa aduci niște analize si documente, vezi topicul Subprogram Fiv, apoi se depune la clinica si daca se aprobă va decontează statul după ce faceți procedura 6100 lei.
38 ani, aparent nici o problemă,toate analizele bune, el nu are nici o problemă, 7ani de încercări,eu am mutatia Mhfr heterozigota si gena PAi heterozigota, tratament aspenter si Clexane ,7IA efectuate , IA nr.2 sarcină biochimică Hcg 23 urmată de avort menstrual, restul IA fără succes, august 2014 sarcină spontană Betahcg 46,49 urmată de avort menstrual. Dosar aprobat subprogram fiv2015 Fiv1 - ET cu 2blastocisti , beta ziua 10 de la ET - 10,88 , beta ziua 13 de la ET <1,2 - nereușit , mai avem 3 blastocisti congelați, luna urmatoare dupa fiv sarcină spontană beta 156 pierdută, Oct.2016- Fet -2 blasto congelați- beta z 8 - 14,96, pierdută.

stela simona

Post by stela simona » Wed Oct 26, 2016 12:04 am

Trebuie să mergi la clinica si sa discuți dacă mai sunt fonduri, apoi faci Sirul de analize si tu si soțul, depui dosarul si apoi, dacă se aprobă poți face fivul. Statul decontează la clinica procedura de fiv, adică aprox 1600 euro, dar analizele si stimularea le plătești tu, adică încă atât. Bafta multa

AndreaR

Post by AndreaR » Wed Oct 26, 2016 7:17 am

baby07 wrote:Elle, pt crampe in afara de No-spa mai e bun si Mg+B6, reduce intensitatea contractiilor.

AndreeaR, de ce ai transferat doar un embrion dintr-o productie asa de buna, si zici ca ati riscat? din cauza chistului ovarian? ti s-a zis ca sunt mai putine sanse sa se prinda? scuze daca intreb prea mult, dar vreau sa inteleg hotararile pe care le iau medicii.

Eu din pacate am endometrul abia 5 mm (asta ieri in ziua 12, dupa 6 zile de stimulare). nu stiu ce sa mai iau pt el :(( iau vitamina E si arginina.
ca vitamine prenatale iau femibion 1.
Buna, da organismul meu a fost suprasolicitat cu stimularea. Am avut lichid adunat, dar s-s aspirat la punctie, ovarele mi-s mărite, cel din dreapta creste in continuare.. sâmbătă am avut 7,3cm iar pe luni a avut 8,2. Sâmbătă inițial am vrut sa transferam 2 embrionasi, dar dr. a zis ca e prea mult , mai bine doar 1 blastocist. Sunt șanse mari sa nu se prindă fiindcă organismul meu e bulversat, dar speranța moare ultima.. :D
Sunt multi medici care nu fac transfer in luna in care se face punctia.Te pup..
Eu 32ani, AMH- 7,3
Soțul 40ani, diagnosticat cu oligozoospermie
IUI1- Aprilie 2016- nereușit
IUI2- Iunie 2016- nereușit
IUI3- August 2016- nereușit
Octombrie: FIV+ICSI prin subprogram
7 embrionasi- transferat 1 blastocist- nereusit
ET2- 30 Decembrie 2016- 2 blastocisti z5
12 Ianuarie 2017- beta 743.8
27 Ianuarie 2017- avem o inimioara!! [heart]
24 septembrie 2017 Mãmicã fericitã de Giulia! [copilas]

KiraKiralina

Post by KiraKiralina » Wed Oct 26, 2016 9:06 am

Dalina wrote:
baby07 wrote:cat trebuie sa fie TSH-ul?
Ca, sa rămâi însărcinată 1.50 1.80
Mie mi-a zis medicul că trebuie să fie sub 3.50. Eu îl am 2,13 ceva de genul ăsta. A zis că este foarte ok.
Sarcină obținută natural oprită din evoluție în 2014.
După analize am aflat că eu am trombofilie, MTHFR, heterozigot, pozitiv heterozigot Factor XIII (V34L), Heterozigot 4G/5G (polimorfism al PAI -1 poziția 675, Homozigot AA pentru poziția 844).
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Soț Astenospermie la 2 spermograme, Astenoteratozoospermie la 1 spermogramă și Normospermie la ultima spermogramă.
Varicocel grad 2
Două IUI fără rezultat la Dr Chadi
FIV 1 nereușit
Endometrioză grad 2 descoperită și operată în Grecia de Dr Vythoulkas în urma laparoscopiei și histeroscopiei.
În februarie 2017 IUI în România cu Dr Vythoulkas - sunt însărcinată cu gemeni! :YMPARTY:

Mulțumesc Doamne! :YMPRAY: [gravida]
06.10.2017 - am născut doi băieți gemeni, lumina din viețile noastre! ❤️❤️ [bebepatut] [bebepatut]

Mitzi.mamitzi

Post by Mitzi.mamitzi » Wed Oct 26, 2016 9:22 am

Doamneeee AndreaR stau cu ochii pe tine, ca pe butelie :)) cand testezi????? Doamne, haideti fetelor spargeti ghetoiu asta!!!eu astept alte3 sapt rezultatul cariotip ...azi consultu psiho si mai vad ce imi mai trebuie la dosar...imi doresc din tot sufletul sa prind si eu anul asta de coada , asa in forta :))
Va urez succes si nervi de otel!
Hmm. Eu 31, el 46..eu bine acum, el oligoteratospermie hormonii lui sunt buni..vena spermatica obstructionata....pregatim fiv direct ..12 blastocei .... primul et : 07aug beta 240 ... :YMPRAY:soe 9 sapta...et dec 2017-negativ..et 4mai- beta193 [crossfingers] [fetita]

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Wed Oct 26, 2016 9:44 am

Buna Maria ! La polisano Sibiu sunt doi doctori extraordinari care se ocupa de fertilizari, domnul doctor chircea si domnul doctor ispasoiu! Eu am ales sa merg cu doctorul ispasoiu deoarece explica Mai mult daca nu intelegi iti si deseneaza...Este foarte bun si domnul doctor chircea dar Isi face meseria si atat nu prea explica( stie Ce are de facut).din cate m am interesat au avut reusite foarte bune! Succes!
Eu 30 El 41(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-

stela simona

Post by stela simona » Wed Oct 26, 2016 10:27 am

AndreaR wrote:
baby07 wrote:Elle, pt crampe in afara de No-spa mai e bun si Mg+B6, reduce intensitatea contractiilor.

AndreeaR, de ce ai transferat doar un embrion dintr-o productie asa de buna, si zici ca ati riscat? din cauza chistului ovarian? ti s-a zis ca sunt mai putine sanse sa se prinda? scuze daca intreb prea mult, dar vreau sa inteleg hotararile pe care le iau medicii.

Eu din pacate am endometrul abia 5 mm (asta ieri in ziua 12, dupa 6 zile de stimulare). nu stiu ce sa mai iau pt el :(( iau vitamina E si arginina.
ca vitamine prenatale iau femibion 1.
Buna, da organismul meu a fost suprasolicitat cu stimularea. Am avut lichid adunat, dar s-s aspirat la punctie, ovarele mi-s mărite, cel din dreapta creste in continuare.. sâmbătă am avut 7,3cm iar pe luni a avut 8,2. Sâmbătă inițial am vrut sa transferam 2 embrionasi, dar dr. a zis ca e prea mult , mai bine doar 1 blastocist. Sunt șanse mari sa nu se prindă fiindcă organismul meu e bulversat, dar speranța moare ultima.. :D
Sunt multi medici care nu fac transfer in luna in care se face punctia.Te pup..
Asa este, speranta moare ultima, si mai ai si 6 blastrocisti congelati, deci sanse sunt destule

acmi

Post by acmi » Wed Oct 26, 2016 11:15 am

Maria, eu nu am facut la Sibiu, ci la Bucuresti, prin subprogram. Eu am sunat direct la clinicile care ma interesau, cam toate au o persoana de contact pt subprogram, ele ar trebui sa iti dea toate detaliile. Stiu ca multe clinici si-au terminat fondurile, dar nu strica sa intrebi - cine stie poate la Sibiu mai sunt. Asa cum zicea Elena, statul deconteaza o parte - 6100 lei, in rest fiecare clinica aplica o coplata, depinde aici de clinica cat este, eu de exemplu am mai dat 1000 eur. Pt depunerea dosarului trebuiesc indeplinite niste criterii, le gasesti si aici pe site, faci un dosar - cu acte si analizele cerute - lista o gasesti si aici, dar ar trebui si clinica sa ti-o puna la dispozitie. Pe noi, cred ca ne-a costat vreo 3000 lei aceste analize, cea mai scumpa fiind histeroscopia. Depui dosarul pana in 5 a lunii in curs la clinica, si astepti raspunsul, eu l-am primit pe email si telefonic.
Dupa raspuns, ar trebui sa te vezi cu doctorul ales pt discutii si altele, eu aceste intalniri le-am platit, am inceput sa nu mai platesc de cand am inceput monitorizarile.
In rest se mai plateste medicamentatia de stimulare, si congelarea surplusului de embrioni.
Eu am avut inclusa si 2 ecografii de confirmae sarcina, la 6s+ am inceput sa merg la ginecologul curant.
Din pacate, trebuie sa incepi fiv-ul efectiv in 3 luni de la aprobarea dosarului, te vor anunta cei de la clinica cand iti vine randul.
"The day we give in is the day we die"
- din 2018 mami de 2 baieti nazdravani;
- 2019: sarcina spontana [barza6] bb3.

acmi

Post by acmi » Wed Oct 26, 2016 11:20 am

KiraKiralina wrote:
Raluca27 wrote:
KiraKiralina wrote:Bună seara,

Așa cum am scris la un alt topic după 2 IUI eșuate am schimbat 2 medici și am ajuns la cel din urmă (pentru care îi mulțumesc lui Dumnezeu că mi l-a scos în cale) cu care am reușit să duc la bun sfârșit procedura Fiv (prima și sper ultima). Am făcut embrio transfer, din 13 foliculi au rezultat 5 ovocite, 4 au prins viață iar până la stadiul de blastocist au rămas 2 de calitate bună pe care i-am și luat în culcuș. Rezultate bune pentru toate problemele mele și Amh-ul cam dezastruos (0.45). Acum rămâne jocul așteptării (greu de altfel)..
Succes tuturor!

Kira felicitari pentru transfer ! Ai ajuns in punctul final si nu-ti doresc decat sa fie pozitiv si bine pana la capat ! Am auzit multe lucruri bune despre dr tau de la FiV.

Cand trebuie sa faci testul beta? Faci si vreun pipi test inainte ? te-ai gandit? Si daca imi permiti pot sa te intreb exact ce calitate aveau embrionasii tai, presupun ca i-ai transferat pe amandoi ? Ce litere si cifre aveau si ce sanse le-a dat dr corelat cu varsta ta?

Mult succes ! Iti tinem pumnii!
Mulțumesc mult! Acum este examenul răbdării (stau cam prost la capitolul ăsta)...
Să știi că Vytoulkas este foarte uman. Nu este sec, nici repezit. Și îți explică tot. Mie asta mi-a plăcut mult fiindcă sunt genul care vrea să știe, să înțeleagă. Dacă vede că sar calul (adică intru în prea multe și complicate idei) mă readuce cu picioarele pe pământ ;))
Testul mi-a zis să îl fac peste 14 zile. Azi sunt în a 7 a zi.. Deci mai am de așteptat. Nu știu dacă să fac teste.. Auzisem că pot ieși fals pozitive de la medicamente?.. Așa..cu analiza de sânge este clar dacă e da sau ba. Oricum nu m-aș bucura prea mult nici atunci fiindcă ar trebui văzut dacă nu e oprit din evoluție (cum mi s-a mai întâmplat) și apoi.. Aștept faza cu prima ecografie.. Atunci a fost șocul pentru mine când acum 2 ani, toată entuziasmată mi-a zis că nu se vede copilul ci doar sacul și cei mai probabil s-a oprit din evoluție.. Deci să trec de toate astea și apoi cred că îmi voi permite să fiu puțin bucuroasă. Deh.. Acum suflu și în iaurt.. 8-|
De embrioni pot să spun că (în afară de faptul că mă uitam ca mâța în calendar pe monitor și eram fascinată de cele 2 mingiuțe cu multe celule înăuntru) am auzit embrioloaga spunând că unul este calitate A-B și unul - B. Știu că a mai spus ceva de celule (cred număr sau ceva) dar la ce emoții aveam.. Am uitat.. Da i-am pus pe amândoi. Am luat tot, n-am lăsat nimic :))

Kira, dar nu ai primit de la embrioloaga pozele cu embrionii, acolo scrie gradatiile lor si tot? Hmm, singurul medicament care poate testa pozitiv fals este Ovitrelle sau Pregnyl, eu de ex. pt ca nu am avut declansare am testat ft rapid - incepand cu z4.
"The day we give in is the day we die"
- din 2018 mami de 2 baieti nazdravani;
- 2019: sarcina spontana [barza6] bb3.

gabig

Post by gabig » Wed Oct 26, 2016 11:51 am

KiraKiralina wrote: Mie mi-a zis medicul că trebuie să fie sub 3.50. Eu îl am 2,13 ceva de genul ăsta. A zis că este foarte ok.
Ti-a zis prost, trebuie sa fie intre 1 si 2, sau, cum a zis Dalina, 1.5, 1.8, unele clinici accepta si asa.
Tu esti cea care posteaza minciuni si reclama falsa pe forum, nu-i asa?
Las linkul asta spre informarea tuturor: http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=20&t=695 - cititi replicile asociatiei, nu numai postul acestei persoane.

gabig

Post by gabig » Wed Oct 26, 2016 11:55 am

KiraKiralina wrote: Mie mi-a zis medicul că trebuie să fie sub 3.50. Eu îl am 2,13 ceva de genul ăsta. A zis că este foarte ok.
Stii, fetele de aici sunt femei reale, care au suferit mult si se lupta de ani intregi sa devina mame. Se implica cu tot sufletul in destinul fiecarei fete noi, plang o data cu tine si se bucura o data cu tine, chiar daca tu ai reusit si ele mai au de luptat. Pe forumul asta si pe grupul de fb eu am inteles cu adevarat ce inseamna un grup de suport, persoane necunoscute care te tin de mana si a caror fericire depinde de fericirea ta! Astea fiind spuse, mi-ar parea tare rau sa nu fii o persoana reala, sa fii doar un cont de publicitate si sa-ti bati joc de fetele astea, totul in numele unui profit dubios. Stiu ca banii sunt importanti in viata, dar unele lucruri sunt mai importante.

gabig

Post by gabig » Wed Oct 26, 2016 12:03 pm

Eu cred intr-o informare corecta si completa, ca si eu am fost chinuita si mulsa de bani de diversi doctori si de diverse clinici. De asta va invit sa cititi si discutiile de pe grupul de facebook legate de clinica la care face reclama Kira: https://www.facebook.com/groups/sustinS ... 599787694/

Daca nu sunteti membre nu-i problema ca membership-ul se aproba imediat - e doar o metoda de protectie pentru ca aceste conversatii sa fie private.

Din cate am citit in aceasta discutie, doctorul asta V nu stiu cum gaseste mereu endometrioza. Cititi si marturiile unor femei care au trecut pe la clinica lui. Nu stiu de ce am impresia ca in cateva zile Kira o sa apara toata zambitoare cu un test de sarcina pozitiv.

claudiam

Post by claudiam » Wed Oct 26, 2016 4:53 pm

Tsh trebuie sa fie mai mic de 2 pt FIV. Gabi mi-ai luat-o inainte ca nu am avut timp sa scriu cand am vazut postarile, sigur apare beta pozitiv , ca la clinica lor nu exista esec, sunt ceva de groaza , cand vad diagnostic de endometrioza pus prin analiza CA-125 chiar ma enervez, chiar si in ce grad e boala cand asta se pune dupa laparoscopie. Dr ala e foarte bun pe vanzari ca medic eu am mari indoeli, o spun din experienta proprie.
Eu-endometrioza diagnosticata in 2012 prin laparoscopie, 2015 operatie chist ovarian,
El-teratozoospermie, 2% forme normale.
8 ani incercari, tratamente, vitamine fara nici un rezultat.
iulie-2016 protocol lung FIV, august am congelat 4 embrioni de Z3, 16 noiembrie transfer 2 embrioni pe ciclu natural
Mamica fericita de [fetita] din 29 iulie 2017

Luana123

Post by Luana123 » Wed Oct 26, 2016 6:08 pm

claudiam wrote:Tsh trebuie sa fie mai mic de 2 pt FIV. Gabi mi-ai luat-o inainte ca nu am avut timp sa scriu cand am vazut postarile, sigur apare beta pozitiv , ca la clinica lor nu exista esec, sunt ceva de groaza , cand vad diagnostic de endometrioza pus prin analiza CA-125 chiar ma enervez, chiar si in ce grad e boala cand asta se pune dupa laparoscopie. Dr ala e foarte bun pe vanzari ca medic eu am mari indoeli, o spun din experienta proprie.
O fi bun pe vanzari, am inteles ca inainte sa devina medic ginecologic a fost agent de vanzari la vodafone :)) eu auzisem multe lucruri bune despre el in ultima perioada :-ss si apare si intens pe la tv mai nou .

corinka

Post by corinka » Wed Oct 26, 2016 6:47 pm

Fetelor, eu am inceput o procedura fiv avand tsh usor peste 2. In timpul procedurii, dupa transfer, medicul mi-a crescut doza de Euthyrox si am ramas insarcinata, insa am pierdut-o ulterior, nu din cauza tsh.
Si acum am tsh peste 2, iar medicul a spus ca pot incepe procedura.
septembrie 2015: FIV 1 (ICSI) + ET - sarcină gemelară oprită din evoluție (săptămânile 7 şi 12)
iunie 2016: FET - betaHcg negativ
octombrie-noiembrie 2016: FIV 2 (P-ICSI) - fără transfer sau crioprezervare de embrioni
februarie-martie 2017: FIV 3 (P-ICSI) + ET - betaHcg negativ (2 blastocisti crioprezervați)
mai 2017: FIV 4 (P-ICSI) + ET - sarcină monofetală (1 blastocist crioprezervat)

Post Reply