FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Cat01

Re: FIV in Romania

Post by Cat01 » Tue May 23, 2017 7:54 am

Anamy78 wrote:
Cat01 wrote:
stela simona wrote:Cat ai facut beta, sau te-ai inarmat cu rabdare pana maine? Pupici
L-am facut azi pe la 12, nu am primit inca rezultatul, mi-e rau de la atatea emotii, in afara de burtica foarte umflata si dureri ca de menstra nu simt nimic:(
M-am mai si speriat ieri, mi-e si rusine sa va zic, cand am avut scaun, mi-au iesit ca niste bulgarasi albi, cred ca progesteronul si arefamul pe care le tot introduc dimineata si seara..
Cat1 hai cu beta mare!doamne ajuta!cati ai pus de câte zile și cât ai de la embriotransfer?
Anamy, am pus un singur blastocist, de ziua 5. :ymhug:

andreea2016

Post by andreea2016 » Tue May 23, 2017 8:05 am

Fetelor testul de azi dim e negativ. Plus inseamna sarcina. Si la mine e minus accentuat si sunt doua pete albastre sus si jos. Nu stiu ce e cu ele.. ieri era plus mai pal...
Sunt tot in incercari de a face beta. Nu cree ca reusesc azi... nici nu stiu daca sa mai iau alt pipi test....
Stiam eu ieri de ce nu pot sa ma bucur...
12 ani fara bebe
Noiembrie 2016 FIV1 ICSI, Beta 0
Mai avem doi embrioni de ziua6
Urmeaza FET in Mai 2017
A rezistat decongelarii doar un embrion
Mai 2017 ET 1embrion ziua6
Doamne ajuta sa fim parinti! :ymhug:
Mai2017: Beta neg. <5 :-S
Luam o pauza...
Candva Fiv2

cris8

Post by cris8 » Tue May 23, 2017 8:42 am

Buna.

cat, felicitari!!! Doamne ajuta, sarcina usoara si la termen!!! [great]

Lore dana, eu cred ca e sarcina. Dar hai sa vedem urmatorul beta... daca e sarcina, beta creste, daca e doar de la Ovitrelle, scade. Insa eu sunt aproape sigura ca e sarcina. Succes! [floare]

andreea, imi pare rau... dar nu e concludent 100%. Off, ideal ar fi sa faci beta, doar asa te-ai lamuri... Doamne ajuta, inca nu e totul pierdut! :ymhug:

Anamy, eu maine am transferul, ieri aveam toti 3 embrionii in evolutie, de grad I, I-II si II. Eu zic ca macar unul va rezista... Ca tratament mi-a dat: antibiotic 5 zile Doxiciclina, Femibion 1, Magne B6, Acifol, Cycloproginova, Aspenter, si pt sustinere Utrogestan 2/zi seara si Crinone gel 1/zi dimineata. Eu mi-am propus ca voi face direct beta pe 2 iunie, la 14 zile de la punctie, nu voi face pipi test deloc. La fivul reusit asa am facut si in ziua 14 de la punctie beta a fost 196, deci mai mult decat concludent.

Reclama pt clinica Fertilia mi se pare de-a dreptul penibila, nici nu am cuvinte... eu una jur ca nu m-as duce la ei tocmai dupa un astfel de marketing de prost gust...
Last edited by cris8 on Tue May 23, 2017 9:06 am, edited 1 time in total.
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

andreea2016

Post by andreea2016 » Tue May 23, 2017 9:02 am

Am mai facut un test si e negativ... :(
Habar n-am ....cum a iesit ala ieri....nu stiu
Sper sa rezolv cu beta ca asa tampesc. De parca nu e destul cat m-am chinuit pana acum...
Felicitari Cat!
12 ani fara bebe
Urmeaza FET in Mai 2017
Luam o pauza...
Candva Fiv2

Raissa34

Post by Raissa34 » Tue May 23, 2017 9:11 am

Cat01 wrote:Bună dimineata, am primit rezultatul seara tarziu, cand mai aveam putin si pocneam de atatea ganduri negative. Deci, duminica pe 14 am facut ET, ieri beta a iesit 39. Doamna doctor zice ca e minunat [majoreta] , la cate emotii am avut oricum sunt in continuare in stare de soc. Am mai facut un pipitest azi la 6:), pozitiv si el dar nu foarte foarte colorata. Acum vin iar de la intepat de la Fundeni, maine ma duc din nou sa mi dea schema de tratament si sa mi spuna daca am voie sa zbor vineri 2 ore.
Doamne ajuta sa va trag pe toate dupa mine! [premom]
Cat, e minunat [majoreta] Felicitari mamico!!!!
eu 35, el 41.
El: spermograma f slaba, dar se mai pot obtine ceva spermatozoizi prin ICSI
Eu - amh 0.3 in iulie 2016; repetat in august: 0.7 (amandoua analizele la Regina Maria)
trompe infundate, histeroscopie operatorie cu 5 polipi inlaturati in august 2016
FIV 1: septembrie 2016 - protocol lung, FIV+ICSI: 5 ovocite, 3 embrioni --> sarcina gemelara SOE in saptamina 10
FIV 2: martie 2017 - protocol scurt, FIV+ICSI: 7 ovocite, 4 embrioni inghetati in z3.
ET 5 aprilie - beta 15 z post et : 711 - avem gemeni [gemeni] . Doamne ajuta-ne sa ne vedem copilasii :YMPRAY:

27.11.2017 - fericita mamica de [baietel] Stefan Adrian si [fetita] Ioana Daniela

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Tue May 23, 2017 9:39 am

Buna tuturor!

Eu va citesc din umbra, nu mai am timp sa scriu (si) aici. Dar ma bucur pentru toate cele care reusesc si va tin pumnii tutror celor care sunteti pe baricade. [baby dust]

Voiam sa va zic ca voi curata (din nou!) forumul de acele testimoniale jenante, le mai las un pic doar pentru ca le-am semnalat cu link respectivei clinici.

Numai bine tuturor! [barza6]
Last edited by N.C.B. on Tue May 23, 2017 9:55 am, edited 1 time in total.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Tue May 23, 2017 9:40 am

Cateva fapte diverse, de marti dimineata:

1. O prietena privata a mea (care castiga salariul mediu pe economie) descopera ca baietelul ei are un anumit tip de probleme, eu imi amintesc ca stiu o asociatie care are exact asta drept obiect de activitate si o trimit entuziasta intr-acolo, sigur va fi ajutata in dificila confruntare cu conditia medicala a copilului. Ca sa poata avea un prim contact concret / o evaluare a copilului a platit 250 RON. Orice eventuala alta activitate a ei cu copilul in cadrul serviciilor oferite de acel ONG este cu plata. Asociatia este profesionalizata, are angajati si buget semnificativ.

2. O prietena pe care am cunoscut-o via SOSI s-a atestat pentru adoptie. S-a inscris la un atelier de pregatire in vederea adoptiei, organizat de unul dintre cele mai mari ONG-uri din Romania, cu buget de milioane de euro. Atelierul respectiv (4 ore + pauza de cafea, intr-o sambata) a costat-o 200 RON.

3. Pentru a primi informatiile despre infertilitate din newsletter-ul asociatiei britanice FN-UK trebuie sa platesti. Pentru a primi informatiile despre infertilitate de pe forumul asociatei frantuzesti Maia trebuie sa platesti. Ambele asociatii sunt profesionalizate si au bugete semnificative.

4. In cei 9 ani+ de activitate sustinuta, Asociatia SOS Infertilitatea nu a avut niciodata activitati cu plata si nu a conditionat niciodata accesul la informatie sau la activitati de donatii sau alte forme de contributie. Si isi doreste ca lucrurile sa ramana la fel pe viitor.

5. In cei 9 ani+ de actvitate sustinuta, Asociatia SOS Infertilitatea nu a avut finantari din fonduri publice sau de la marile companii farmaceutice. Banii SOSI vin de la sustinatori intr-o relatie aproape personalizata - pacienti si fosti pacienti (2%, donatii directe), cateva firme ale sustinatorilor si cateva clinici RUAM care sponsorizeaza in baza a 20% din impozitul din profit, prieteni privati ai mei (fara probleme de fertilitate). Sumele sunt publicate pe sectiunea „fundraising” de pe forum. Veniturile totale ale SOSI in 2016 au fost de 9.732 euro.

Doar azi si maine de mai poate directiona #doilasuta_SOSI Persoanele care doresc sa directioneze 2% dar nu au timp sa se duca la posta sau la administratia financiara, sa bage un mail scurt cu titlul „Doi la suta” la contact@vremcopii.ro si va raspundem cum putem noi rezolva. Multumim!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

cris8

Post by cris8 » Tue May 23, 2017 12:09 pm

M-au anuntat si pe mine sa vin maine dimineata pt transfer, sunt inca toti 3 in evolutie dar unul bun si 2 mai lenti. Nu mi-a mai zis ce grad are cel bun, daca e chiar gradul I in continuare...maine va fi ziua 5, deci blasto. Offf am niste emotii de nu mai pot...

alina_ioana27

Post by alina_ioana27 » Tue May 23, 2017 12:12 pm

Gata, am stabilit data transferului. Va fi luni dimineata sau aproape de pranz. Ca si tratament am cycloprogynova 1 orala si 2 intravaginal de maine mi s a adaugat crinone gel si lutinus. Nu stiu cum sunt ultimile, nu am mai avut asa ceva pana acum.
1 IA septembrie 2015 - nereusit
2 IA noiembrie 2015 - nereusit
FIV martie 2016 a rezultat 32 de ovocite si au ajuns 10 blastocist de z5 si 4 blastocisti de z6
Transfer 1 -05.06.2016 transfer cu 2 blasticisti de z5, Doamne ajuta sa mearga amandoi- beta negativ.
Transfer 2- cu 1 blastocist, al doilea nu a mai rezistat :-S - beta negativ, iau o pauza sa imi revin psihic...
Transfer 3 - 29 mai cu 3blastocisti, sper sa se lase cu bebei :YMPRAY: 8 iunie testul betahcg

cris8

Post by cris8 » Tue May 23, 2017 1:11 pm

alina, eu la primul fiv am avut Lutinus si acum am Crinone, ambele sunt de fapt progesteron pt sustinerea sarcinii, sunt ok.
Mai ai atat de putin si tuu... sa iti ajute Dumnezeu sa reusesti. :ymhug:

Danach

Post by Danach » Tue May 23, 2017 1:12 pm

jurnaldefiv wrote:
ancabucuresti wrote:Buna. Ma numesc Anca si am 39 de ani. Printr-o minune am ramas insarcinata acum 3 luni prin fertilizare in vitro . De ce spun minune? Pentru ca am avut 2 astfel de tratamente la Viena fara a ramane gravida. Vreau sa impartasesc cu voi greutatile pe care le-am intalnit datorita tratamentului in alta tara : costuri suplimentare cu drumul, cazarea si consultatii mult prea scumpe, unde ma intalneam de fiecare data cu alt medic, explicatii intr-o engleza destul de stricata, folosind termeni medicali pe care nu ii intelegeam. Foarte complicat a fost sa imi gasesc aici locatii unde sa fac ecografiile de monitorizare sau un medic cu care sa colaborez si sa imi raspunda la intrebari legate de un tratament pe care il aveam de la Viena. Dupa 2 punctii ovariene a fost cumplit de dureros drumul pentru ca ma durea burta cumplit si nimeni nu mi-a spus ce medicamente sa iau pentru durere. Am pierdut 2 ani cu aceste tratamente la Viena si am decis sa incerc si in Bucuresti, la clinica Fertilia. Mi-a fost mult mai simplu cu tratamentul, cu explicatiile, cu monitorizarea ovarelor si pretul categoric a fost mult mai mic. Acum sunt gravida si vreau sa impart cu voi aceasta bucurie, eventual sa luati in calcul aceste neplaceri daca ati decis sa faceti FIV in alta tara.
Doamne, again? Opriti-va... e jenant.
Da, e adevarat ca poti avea de fiecare data la consult alt medic (mi s-a intamplat mie) , dar ai un dosar al tau(tau+soț) si fiecare medic știe exact ce ai făcut pana in momentul in care ai ajuns la el . Fiecare test , ecografie , fie are injecție este trecută in fișierul tau. Sunt clinici specializate doar / exclusiv pt reproducere asistata. Sunt reci , e adevarat, dar in nici un caz nu se intampla ceea ce a scris aceasta femeie acolo. Eu am făcut 3 IUI si un FIV cu icsi in Munchen la o clinica specializată. După punctie a stat o asistenta cu mine pana m-am trezit , servicii super clasa . Au contracte cu hoteluri pt cazare . Iar prețurile nu sunt mai mari decât in Ro, ba din contra...eu am plătit cu tratament ,punctie si crio in jur de 1500€/ fiv

Raissa34

Post by Raissa34 » Tue May 23, 2017 1:16 pm

Dana, cum te mai simti? ti-e mai bine cu gitul? Ai mai fost la doctor?
eu 35, el 41.
El: spermograma f slaba, dar se mai pot obtine ceva spermatozoizi prin ICSI
Eu - amh 0.3 in iulie 2016; repetat in august: 0.7 (amandoua analizele la Regina Maria)
trompe infundate, histeroscopie operatorie cu 5 polipi inlaturati in august 2016
FIV 1: septembrie 2016 - protocol lung, FIV+ICSI: 5 ovocite, 3 embrioni --> sarcina gemelara SOE in saptamina 10
FIV 2: martie 2017 - protocol scurt, FIV+ICSI: 7 ovocite, 4 embrioni inghetati in z3.
ET 5 aprilie - beta 15 z post et : 711 - avem gemeni [gemeni] . Doamne ajuta-ne sa ne vedem copilasii :YMPRAY:

27.11.2017 - fericita mamica de [baietel] Stefan Adrian si [fetita] Ioana Daniela

Danach

Post by Danach » Tue May 23, 2017 1:17 pm

Cat01 wrote:Bună dimineata, am primit rezultatul seara tarziu, cand mai aveam putin si pocneam de atatea ganduri negative. Deci, duminica pe 14 am facut ET, ieri beta a iesit 39. Doamna doctor zice ca e minunat [majoreta] , la cate emotii am avut oricum sunt in continuare in stare de soc. Am mai facut un pipitest azi la 6:), pozitiv si el dar nu foarte foarte colorata. Acum vin iar de la intepat de la Fundeni, maine ma duc din nou sa mi dea schema de tratament si sa mi spuna daca am voie sa zbor vineri 2 ore.
Doamne ajuta sa va trag pe toate dupa mine! [premom]
Bravo Cat!
Doamne ajuta [gravida]

alina_ioana27

Post by alina_ioana27 » Tue May 23, 2017 1:21 pm

Cris iti multumesc pt liniste si urari. Sa ne ajute Dumnezeu de data aceasta si sa reusim.
1 IA septembrie 2015 - nereusit
2 IA noiembrie 2015 - nereusit
FIV martie 2016 a rezultat 32 de ovocite si au ajuns 10 blastocist de z5 si 4 blastocisti de z6
Transfer 1 -05.06.2016 transfer cu 2 blasticisti de z5, Doamne ajuta sa mearga amandoi- beta negativ.
Transfer 2- cu 1 blastocist, al doilea nu a mai rezistat :-S - beta negativ, iau o pauza sa imi revin psihic...
Transfer 3 - 29 mai cu 3blastocisti, sper sa se lase cu bebei :YMPRAY: 8 iunie testul betahcg

andreea2016

Post by andreea2016 » Tue May 23, 2017 1:40 pm

Dupa doua pipi teste negative azi si o mie de telefoane am reusit sa ma programez pt joi din la o clinica sa imi recolteze beta. O sa aflu in cateva zile rezultatul... am mai facut un pipi test si la clinica tot neg.
Oricum nu mai am sperante...
Mi-e greu sa cred ca poate sa fie sarcina dupa testele astea negative. Azi e ziua 13 de la et.
Nici nu mai conteaza cand aflu...
Menstruatia nu a venit. Dar poate nu vine de la cyclo progynova si utrogestan.
Deja am cateva episoade de boceala.
Chiar n-am sperante... nu stiu ce a fost cu pipi testul ala slab pozitiv ieri...
Va urez succes voua. Eu din pacate n-am avut nici de data asta!
12 ani fara bebe
Urmeaza FET in Mai 2017
Luam o pauza...
Candva Fiv2

Anamy78

Post by Anamy78 » Tue May 23, 2017 3:18 pm

Cat01 wrote:
Anamy78 wrote:
Cat01 wrote: L-am facut azi pe la 12, nu am primit inca rezultatul, mi-e rau de la atatea emotii, in afara de burtica foarte umflata si dureri ca de menstra nu simt nimic:(
M-am mai si speriat ieri, mi-e si rusine sa va zic, cand am avut scaun, mi-au iesit ca niste bulgarasi albi, cred ca progesteronul si arefamul pe care le tot introduc dimineata si seara..
Cat1 hai cu beta mare!doamne ajuta!cati ai pus de câte zile și cât ai de la embriotransfer?
Anamy, am pus un singur blastocist, de ziua 5. :ymhug:
Felicitări [majoreta] [premom] pt sarcina!doamne ajuta sa fie bine !este primul fiv?

Danach

Post by Danach » Tue May 23, 2017 3:21 pm

andreea2016 wrote:Dupa doua pipi teste negative azi si o mie de telefoane am reusit sa ma programez pt joi din la o clinica sa imi recolteze beta. O sa aflu in cateva zile rezultatul... am mai facut un pipi test si la clinica tot neg.
Mi-e greu sa cred ca poate sa fie sarcina dupa testele astea negative. Azi e ziua 13 de la et.
Chiar n-am sperante... nu stiu ce a fost cu pipi testul ala slab pozitiv ieri...
Draga mea Andreea si eu am făcut tot doua teste si mi-au ieșit ambele negative , unul in ziua 12, unul ziua 13 după ET , eram convinsă ca nu e nimic si uita ca in ziua 15 beta era 368 asa ca...răbdare si fara plâns. Curaj si liniștește-te! Hug

Anamy78

Post by Anamy78 » Tue May 23, 2017 3:25 pm

andreea2016 wrote:Dupa doua pipi teste negative azi si o mie de telefoane am reusit sa ma programez pt joi din la o clinica sa imi recolteze beta. O sa aflu in cateva zile rezultatul... am mai facut un pipi test si la clinica tot neg.
Andreea pana nu vin urâții mai ai șanse,testul nu e obligatoriu sa se pozitivele acum,poate mai târziu,hai fa beta și nu întrerupe tratamentul dacă iei ceva! Scot bagheta magica pt tine!hai curaj! Fetelor eu prima zi după embriotransfer ,Ma agit am mult de lucru,am mai carat câte un lapte ,nu pot sa stau nicicum,credeți ca am șanse sa se prindă dacă Sant activa?credeti ca sâmbătă dacă fac un beta e prea devreme? E grea așteptarea asta ....off

Danach

Post by Danach » Tue May 23, 2017 3:27 pm

Raissa34 wrote:Dana, cum te mai simti? ti-e mai bine cu gitul? Ai mai fost la doctor?
Raissa ma simt mai bine , mi-a trecut febra , dar am rămas cu o tuse seaca f nasoala , am si vomitat de vre-o doua ori de la tusea asta ....ideea e ca nici medicii nu imi dau nimic, mu-au zis cam aceleași "tratamente băbești " ca si la noi, nimic deosebit...aștept sa treacă . Important e ca mi-au zis sa nu imi fac griji pt bebe, el e in regula . Maine ne ducem sa ii auzim inimioara ❤️
Tu cum ești, cum e bebele cel sensibil, ai mai fost la control?

Anamy78

Post by Anamy78 » Tue May 23, 2017 3:37 pm

Cris 8 sper sa ți reziste puiuții sa ți pună 2,dacă nu unul și bun!sa rămână in burtica 9 luni!doamne ajuta! Alina hai ca nu mai ai mult nici tu!succes și tie! fetelir mie mi au făcut și assisted haching și au pus și embryoglue,credeți ca ajuta ?din câte am citit cică ar fi șanse mai mari de reușită!

Post Reply