FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
jurnaldefiv

Re: FIV in Romania

Post by jurnaldefiv » Tue May 30, 2017 2:22 pm

Mitzi.mamitzi wrote:Da, s a anulat transferul....mi au tremurat gladiolele ieri dar surprinzator a fost prima noapte cand am dormit normal...ca de o saptamana zici ca eram capiata...deci mai bine asa,poate voi reusi sa fiu mai calma acum ca stiu ca va venii ziua si pt mine...sunt chill si incerc sa ma tin ocupata..m a chemat inainte sa mi vina ciclosu' la eco..asta e..asteptam next month.va tin pumnii tuturor, sa aveti reusite si nervi de otel!!! :-*
Poate facem et in aceeasi perioada mamitzu. [premom]
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue May 30, 2017 2:33 pm

Raissa34 wrote:Si eu la raport fetele... azi dimineata singe [jale!] mult, rosu aprins.

Mi-a fugit pamintul de sub picioare, l-am trezit pe al meu, fuga la spital. Bebicii sint bine, au ritm cardiac,minute, picioruse, se miscau amindoi. Unul are 10s0z si celalalt cu o zi mai putin. Dar singerarea asta cu dureri de burta si de mijloc nu e ok deloc. Mi-a marit doza de progesteron, mi-a scos clexane-ul de tot si repaus total la pat. Sint cam zdruncinata, ma rog la Dumnezeu sa aiba grija de noi....

Ana, ma bucur ca au gasit o solutie pina la urma. Iti tin pumnii pentru transfer!

Elena, multa bafta, in perioada asta stai cumintica da?

Gogosica, poti face rost de progesteron injectabil numai prin medici, nu se gaseste la noi. Dar medicii au relatii, incearca cu dr tau, zi-i ca nu gasesti si ca daca stie pe cineva.... sau activeaza tot lantul de cunostinte si relatii din sfera farma sau medici... cineva trebuie sa stie ce poti face, sau macar sa iti zica daca se gaseste in Bulgaria. Multa bafta cu bebicii, sa fiti bine toti trei!!! :ymhug:

Va pup fetele
Doamne, nu se poate... nu te misca din pat. Ti-a spus dr de unde naiba curge sangele ala rosu? :( oribil. Mi s-a facut mie rau numai citind... stiu cum am fost si eu cand am vazut sangele... nu vreau sa imi imaginez ce a fost in sufletul tau... sa iti dea Dumnezeu putere!!! Cand revii la un control? Mai sangerezi? Nu vreau sa ne zici altceva decat ca sunteti bine. Bebe doi, cu placenta cu zone de decolare, e bine? E posibil sa fi fost de la asta sangerarea?
Ma bucur mult ca bebeii sunt bine!!! Asa sa ramaneti!!! :ymhug: [heart] [heart]
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.

Mitzi.mamitzi

Post by Mitzi.mamitzi » Tue May 30, 2017 2:36 pm

Macar atata bucurie, sa picam deodata :x
Fetelor ma speriaaaaati !!!nu i corect!!! [parerau] va doresc putere muuuulta!!!!nici nu am cuvinte...
Hmm. Eu 31, el 46..eu bine acum, el oligoteratospermie hormonii lui sunt buni..vena spermatica obstructionata....pregatim fiv direct ..12 blastocei .... primul et : 07aug beta 240 ... :YMPRAY:soe 9 sapta...et dec 2017-negativ..et 4mai- beta193 [crossfingers] [fetita] 19.01.2019=Ana Flavia un vis de copil...

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue May 30, 2017 2:36 pm

Madeline wrote:
Madeline wrote:
cris8 wrote:Aoleu chiar nervi de otel ne trebuie, eu nu mai pot... dar nici vreun test nu fac, nu vreau sa ma gandesc ca nu e concludent daca iese negativ. Macar atunci cand fac, sa stiu sigur ca ala e rezultatul.

Anamy, noi suntem in aceeasi zi de asteptare, tu cum esti? ai mai facut beta?

Eu tot nu simt nimic nimic... offf ce cumplita e asteptarea in ultimele zile...

Madeline, hai cu beta mare sa ne incurajezi!!!!

Cris8, nici eu nu am nici un simptom! Decat un mare gol in stomac referitor la rezultat. Mersi de incurajari.
Buna,

De ce mi-a fost frica nu am scapat, am primit pe mail rezultatul si este mai mic de 1,2, deci negativ. Mi-au dat si lacrimile, mai sunt si la serviciu. Imi vine sa urlu, mi se pare asa de nedrept!!.
Asta este, asa a fost sa fie.

Va pup si bafta fetelor, sa aveti rezultate maxime.

Imi pare rau draga mea. Oribil.... :( urasc momentele astea. E complicat dar nu trebuie sa renuntam nici in ruptul capului....

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue May 30, 2017 2:41 pm

Anamy78 wrote:Și eu ies din cursa,primele pete de maroneala,cred ca e ciclu,Ma doare burta și sânii destul de tare,am sunat embriologul ,el zice ca e prea devreme,azi fac un test sa vedem dacă apare ceva dar cred ca e prea târziu! [jale!] Tin pumnii strânși la fetele care urmează sa se testeze!
:( Faci pipitest sau beta?

Adiadi

Post by Adiadi » Tue May 30, 2017 2:54 pm

[quote="Raissa34"]Si eu la raport fetele... azi dimineata singe [jale!] mult, rosu aprins.

Mi-a fugit pamintul de sub picioare, l-am trezit pe al meu, fuga la spital. Bebicii sint bine, au ritm cardiac,minute, picioruse, se miscau amindoi. Unul are 10s0z si celalalt cu o zi mai putin. Dar singerarea asta cu dureri de burta si de mijloc nu e ok deloc. Mi-a marit doza de progesteron, mi-a scos clexane-ul de tot si repaus total la pat. Sint cam zdruncinata, ma rog la Dumnezeu sa aiba grija de noi....

Ana, ma bucur ca au gasit o solutie pina la urma. Iti tin pumnii pentru transfer!

Elena, multa bafta, in perioada asta stai cumintica da?

Gogosica, poti face rost de progesteron injectabil numai prin medici, nu se gaseste la noi. Dar medicii au relatii, incearca cu dr tau, zi-i ca nu gasesti si ca daca stie pe cineva.... sau activeaza tot lantul de cunostinte si relatii din sfera farma sau medici... cineva trebuie sa stie ce poti face, sau macar sa iti zica daca se gaseste in Bulgaria. Multa bafta cu bebicii, sa fiti bine toti trei!!! :ymhug:

Va pup fetele[/quot

Raissa și eu din sapt 11 am o sângerare in fiecare zi cu dureri de burta și spate și mi au zis ca e de la placenta care este situată foarte jos, acum ma apropii de sapt 14 și 90% din timp am stat in pat . Știu ca e atât de stresant dar încearcă sa gândești pozitiv si stai cuminte . Îți doresc ca bebeii tai sa fie puternici !

Anamy78

Post by Anamy78 » Tue May 30, 2017 2:57 pm

jurnaldefiv wrote:
Anamy78 wrote:Și eu ies din cursa,primele pete de maroneala,cred ca e ciclu,Ma doare burta și sânii destul de tare,am sunat embriologul ,el zice ca e prea devreme,azi fac un test sa vedem dacă apare ceva dar cred ca e prea târziu! [jale!] Tin pumnii strânși la fetele care urmează sa se testeze!
:( Faci pipitest sau beta?
Jurnalutz pipi ca beta nu cred ca mai apuc . [parerau]

Raissa34

Post by Raissa34 » Tue May 30, 2017 3:07 pm

Sint acasa, n-avea rost sa ma tina in spital.

Singerarea rosu aprins pare ca s-a oprit, acum mai ies niste cheaguri si resturi de crinone colorate rosu spre maro. Am vb cu doctorita acum, si ea crede ca s-a eliminat hematomul. Stau in pat, si ma tot uit in chiloti :ymblushing: Daca se opreste de tot, teoretic Merg la urmatorul control joi, pe 8 iunie. Ah, si la analizele de saptamana 8 mi-a iesit infectie cu o bacterie intraspitaliceasca Klepsiella pneumoniae, pentru care mi-a dat antibiotic zece zile. In fine, pe linga singerare, asta cu infectia mi s-a parut mai putin importanta

Placentele sint inserate jos, ce sa mai, azi a fost ziua socurilor.Dar dintre toate, singerarea m-a speriat cel mai tare.

Fetelor, sinteti surorile mele de suferinta, va multumesc mult pentru mesaje si sper sa vin cu vesti mai bune in data viitoare. Va imbratisez pe toate!!!
eu 35, el 41.
El: spermograma f slaba, dar se mai pot obtine ceva spermatozoizi prin ICSI
Eu - amh 0.3 in iulie 2016; repetat in august: 0.7 (amandoua analizele la Regina Maria)
trompe infundate, histeroscopie operatorie cu 5 polipi inlaturati in august 2016
FIV 1: septembrie 2016 - protocol lung, FIV+ICSI: 5 ovocite, 3 embrioni --> sarcina gemelara SOE in saptamina 10
FIV 2: martie 2017 - protocol scurt, FIV+ICSI: 7 ovocite, 4 embrioni inghetati in z3.
ET 5 aprilie - beta 15 z post et : 711 - avem gemeni [gemeni] . Doamne ajuta-ne sa ne vedem copilasii :YMPRAY:

27.11.2017 - fericita mamica de [baietel] Stefan Adrian si [fetita] Ioana Daniela

cris8

Post by cris8 » Tue May 30, 2017 4:11 pm

Anamy dar chiar e mult prea devreme pt ciclu...mai bine ai face beta mâine dimineață, și pt test de pipi e devreme, nu te poți încrede în el acum..

Raissa sa Îți ajute Dumnezeu sa fiți bine! Vai ce sperietura cred ca ai tras... nici nu îmi pot imagina...
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

alina_ioana27

Post by alina_ioana27 » Tue May 30, 2017 4:22 pm

Fetelor m-ati cam speriat cu vestile astea..sper ca s -au oprit si bebeii sunt bine.
Cris8 dupa transfer, a doua zi ai simtit ceva? Eu azi am avut ceva treaba de mers la aparate auditive...era sa pierd unu definitiv...apoi la banca....adica am avut activitate de mers pe jos...lasa sotul masina parcata si apoi pe jos unde trebuia sa ajungem... am simtit mici bolboroseli...si cateva intepaturi la ovare... cand am ajuns acasa pe la 13 am tot dormitat pana acum...ma simteam tare obosita...
Multa sanatate fetelor si sa fiti bine cu totii.
1 IA septembrie 2015 - nereusit
2 IA noiembrie 2015 - nereusit
FIV martie 2016 a rezultat 32 de ovocite si au ajuns 10 blastocist de z5 si 4 blastocisti de z6
Transfer 1 -05.06.2016 transfer cu 2 blasticisti de z5, Doamne ajuta sa mearga amandoi- beta negativ.
Transfer 2- cu 1 blastocist, al doilea nu a mai rezistat :-S - beta negativ, iau o pauza sa imi revin psihic...
Transfer 3 - 29 mai cu 3blastocisti, sper sa se lase cu bebei :YMPRAY: 8 iunie testul betahcg

cris8

Post by cris8 » Tue May 30, 2017 4:28 pm

alina eu 2 zile dupa transfer am simtit o usoara jena la burtica, durere e mult spus, doar asa o jena ca inainte de CM... apoi de atunci absolut nimic.
Off, mai am 2 zile pana la beta...

Gogosica79

Post by Gogosica79 » Tue May 30, 2017 4:33 pm

Raissa34 wrote:Sint acasa, n-avea rost sa ma tina in spital.

Singerarea rosu aprins pare ca s-a oprit, acum mai ies niste cheaguri si resturi de crinone colorate rosu spre maro. Am vb cu doctorita acum, si ea crede ca s-a eliminat hematomul. Stau in pat, si ma tot uit in chiloti :ymblushing: Daca se opreste de tot, teoretic Merg la urmatorul control joi, pe 8 iunie. Ah, si la analizele de saptamana 8 mi-a iesit infectie cu o bacterie intraspitaliceasca Klepsiella pneumoniae, pentru care mi-a dat antibiotic zece zile. In fine, pe linga singerare, asta cu infectia mi s-a parut mai putin importanta

Placentele sint inserate jos, ce sa mai, azi a fost ziua socurilor.Dar dintre toate, singerarea m-a speriat cel mai tare.

Fetelor, sinteti surorile mele de suferinta, va multumesc mult pentru mesaje si sper sa vin cu vesti mai bune in data viitoare. Va imbratisez pe toate!!!
Off Draga de tine! Trebuie sa stai numai in pat! O sa mai fie maroneli pana se curată De tot! E de la placenta sigur!ma bucur ca sunt bine "buburuzele"! Va îmbrățișăm pe toti 3! :ymhug:
Eu 38, el 37. Amh 0,4. In rest fara alte probleme. El probleme cu nr scazut de spermatozoizi si calitatea spermei. 2 IUI si 1 FIV nereușit Promed System. 2 fiv nereușit Giulești!( 4 si 5 ovule obținute). Transfer embrioni ziua 3 calitate slaba. Bhcg 17 Martie 2016- <0,1! Octombrie 2017- fiv Polisano Sibiu- 14 ovule obținute. 9 fertilizate(cu icsi)! 5 blastocei ziua 6 de cea mai buna calitate congelati! 15 Martie- Et 2 blastocisti. Z7 dupa et bhcg- 40! Z9 dupa et bhcg- 200! Eco 3 Aprilie- 2 saci embrionari! Eco 18 Aprilie- avem 2 [heart] puternice! DD ajuta sa ajungem cu bine pana la capăt! Din 26 Octombrie mămica fericita de Eveline si Erica [bebe] [bebe] [bibe] [bibe]

alina_ioana27

Post by alina_ioana27 » Tue May 30, 2017 4:40 pm

Cris...nici nu stiu ce sa zic ca simt mai exact...cert este ca imediat dupa transfer nu am mai simtit iterul ca s a contractat ca la cele 2 transferuri...o fi de la diazepam ca m a relaxat total si plus ca am facut perfuzii cu intralipid...
Este diferit decat la celalalte doua transferuri...
Doamne ajuta sa vi cu beta pozitiv si sa fi implinita pt a doua oara!
Multumesc pt ca imi raspunzi repede...
FIV martie 2016 a rezultat 32 de ovocite si au ajuns 10 blastocist de z5 si 4 blastocisti de z6
Transfer 1 -05.06.2016 transfer cu 2 blasticisti de z5, Doamne ajuta sa mearga amandoi- beta negativ.
Transfer 2- cu 1 blastocist, al doilea nu a mai rezistat :-S - beta negativ, iau o pauza sa imi revin psihic...
Transfer 3 - 29 mai cu 3blastocisti, sper sa se lase cu bebei :YMPRAY: 8 iunie testul betahcg

cris8

Post by cris8 » Tue May 30, 2017 4:44 pm

Alina Doamne ajute sa fie reușit acum și la tine. De fapt nu avem ce sa simțim în perioada asta, și embriologul mi-a zis sa nu caut simptome ca nu sunt, corpul nostru nu simte sarcina atât de devreme.Îți răspund cu drag! :)

alina_ioana27

Post by alina_ioana27 » Tue May 30, 2017 5:33 pm

Daca fac miscare e bine pt circulatia sangelui...asa mi a zis dr...
Mai ales ca maine dimi plec spre Germania cu masina si a zis ca trebuie sa fac opriri dese pt a face miscare sa nu stau prea mult pe loc...
Azi am facut ceva miscare...si mijlocul nu m a mai durut asa de tare ca ieri...am stat 3 ore in pat plus acasa cand am ajuns...a fost prea mult.
Sora mea insista sa stau in pat...nu prea am vrut sa fac ca celelalte dati...am vrut sa fac miscare pt a circula sangele si in zona uterului sa fie benefic pt cei 3 O:-)

cris8

Post by cris8 » Tue May 30, 2017 8:58 pm

Alina așa e, e bine sa faci miscare dar nici sa nu exagerezi... practic trebuie sa duci o viață normală însă fără sa te obosești.

Anamy78

Post by Anamy78 » Tue May 30, 2017 9:12 pm

cris8 wrote:Anamy dar chiar e mult prea devreme pt ciclu...mai bine ai face beta mâine dimineață, și pt test de pipi e devreme, nu te poți încrede în el acum..

Raissa sa Îți ajute Dumnezeu sa fiți bine! Vai ce sperietura cred ca ai tras... nici nu îmi pot imagina...
Cris e ciclu deja..ciudat ca a venit așa devreme totusi,in a 9 zi de la ET.tu cum ești?ai ceva simptome ?

cris8

Post by cris8 » Wed May 31, 2017 9:54 am

Anamy, tu ieri ai fost in ziua 8 de la ET de ziua 3, practic la 11 zile de la ovulatie, chiar e extrem de devreme... nu stiu ce sa zic.. cred ca ar trebui sa vorbesti cu medicul sa vezi ce iti recomanda...
Eu nu am deloc simptome nici de sarcina nici de ciclu, dar eu in mod normal nu simt nimic inainte de CM, decat in ziua in care imi vine o durere usoara de burta. Deci chiar nu pot sa am nici cea mai mica banuiala daca e sau nu bebe...Insa maine dimineata ma duc sa fac beta, va fi ziua 8 de la ET de ziua 5, eu zic ca va fi concludent. Am niste emotii de mor..

Eu am uitat de dimineata sa pun Crinone.. abia la 17.30 ajung acasa, off... sper sa nu fie nicio problema... :(

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed May 31, 2017 1:04 pm

cris8 wrote:Anamy, tu ieri ai fost in ziua 8 de la ET de ziua 3, practic la 11 zile de la ovulatie, chiar e extrem de devreme... nu stiu ce sa zic.. cred ca ar trebui sa vorbesti cu medicul sa vezi ce iti recomanda...
Eu nu am deloc simptome nici de sarcina nici de ciclu, dar eu in mod normal nu simt nimic inainte de CM, decat in ziua in care imi vine o durere usoara de burta. Deci chiar nu pot sa am nici cea mai mica banuiala daca e sau nu bebe...Insa maine dimineata ma duc sa fac beta, va fi ziua 8 de la ET de ziua 5, eu zic ca va fi concludent. Am niste emotii de mor..

Eu am uitat de dimineata sa pun Crinone.. abia la 17.30 ajung acasa, off... sper sa nu fie nicio problema... :(
Anamy, a 9-a zi de la ET cu z3 parca ai facut tu, nu?
E un pic mai devreme intr-adevar dar nu exagerat... practic asta inseamna cu vreo 2-3 zile mai devreme (11 zile de la ovulatie fata de 14 cate ar fi in mod normal pe un ciclu de 28 de zile... daca ai ciclu de 26-27 de zile, atunci ar fi si mai explicabil)...
In fine, aiurea :( imi pare tare rau. Ar trebui sa testezi oricum beta, sa vezi macar daca a fost vreo incercare de implantare.... Imi pare foarte rau. Vrei sa incerci din nou imediat, adica luna imediat urmatoare?
Te imbratisez.

andreea2016

Post by andreea2016 » Wed May 31, 2017 2:15 pm

Madeline wrote:
Buna,

De ce mi-a fost frica nu am scapat, am primit pe mail rezultatul si este mai mic de 1,2, deci negativ. Mi-au dat si lacrimile, mai sunt si la serviciu. Imi vine sa urlu, mi se pare asa de nedrept!!.
Asta este, asa a fost sa fie.

Va pup si bafta fetelor, sa aveti rezultate maxime.
Imi pare tare rau..inteleg ce simti.. e f trist. Nimic nu mai e drept pe lumea asta..
Te imbratisez!
12 ani fara bebe
Noiembrie 2016 FIV1 ICSI, Beta 0
Mai avem doi embrioni de ziua6
Urmeaza FET in Mai 2017
A rezistat decongelarii doar un embrion
Mai 2017 ET 1embrion ziua6
Doamne ajuta sa fim parinti! :ymhug:
Mai2017: Beta neg. <5 :-S
Luam o pauza...
Candva Fiv2

Post Reply