FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
cristi_per

Re: FIV in Romania

Post by cristi_per » Wed Jul 12, 2017 4:59 pm

Mihaela 1985 rh negativ nu influenteaza in niciun fel transferul dar dupa, cand vei ramane gravida va trebui sa testezi lunar anticorpii.
Eu am avut 2 sarcini oprite din evolutie si dupa fiecare am facut un vaccin pt rh negativ. Acum in sarcina am testat lunar si nu s-au activat anticorpii anti rh. Cand am nascut am aflat ca bebelusha are rh-ul meu asa ca a fost ok.
Deci:
1. Exista o mare posibilitate ca anticorpii sa nu se activeze la prima sarcina chiar daca bebe are alt rh decat al tau, in acest caz primesti tu dupa nastere un vaccin;
2. Exista posibilitatea ca bebe sa aiba acelasi rh ca tine si atunci nu sunt probleme;
3. Multi doctori vaccineaza gravidele in trim 3 daca au rh negativ pt a contracara activarea anticorpilor;
4. In cazul in care se activeaza in trim 3 probabil ti se va declansa nasterea mai devreme pt ca bebe sa fie in soguranta.

Inteleg ca sotul are pozitiv, pt ca daca e tot negativ nu e nicio problema.
Sa stii ca aproximativ aceeasi problema e acum si la sotii cu grupe de sanga diferite.

Loredanallo

Post by Loredanallo » Wed Jul 12, 2017 5:17 pm

jurnaldefiv wrote:
Loredanallo wrote:Multumesc mult pentru raspuns! Trec printr-un roller coaster de sentimente! Beta de ieri de 4,26 a fost considerata negativa la Genesis (unde am facut fiv) dar am inteles ca protocolul este ca aceasta sa se repete la 48 h..asa ca o voi face din nou maine tot acolo. Embrionii au fost Z3..stiu ca nu trebuia sa fac beta atat de devreme dar ma entuziasmasem foarte tare la un test de sarcina in z10 care iesise slab slab pozitiv si drept urmare deja ma vedeam cu un beta de 100..dar se pare ca socoteala de acasa nu s-a potrivit..nu am facut ovitrelle decat inainte de punctie..acum iau: utrogestan,climen, clexane 0.4 si am luat primele 8 zile prednison
Testul de sarcina l-ai facut in z10 de la ET? posibil ca slaba pozitivare sa fi fost totusi influentata de ovitrelle-ul facut la punctie (care teoretic dispare din corp in 10 zile dar practic....posibil sa mai interfereze o zi-doua in plus cu ceva pe-acolo).
De ce spui ca ai facut beta foarte devreme? E devreme intr-adevar in z11 de la ET cu embrioni de ziua 3, dar nu FOARTE devreme, in mod normal se testeaza cam in ziua 12-13. Cu embrionii de ziua 3 e mai dificil de estimat perioada de implantare pentru ca sunt pusi direct in uter si in 2 zile ei ar trebui sa ajunga la blasto si sa eclozeze, lucru care pe un ciclu natural se intampla cat ei sunt inca in trompe (in uter ajung direct blasto).
Dar, cu atat mai mult cu cat tu ai testat si in ziua 13, gandeste-te ca si cand asta ar fi fost prima beta testata si deci primul tau rezultat ar fi fost 15, adica ti-ar fi zis ca e ...pozitiv, nu?
Testeaza si maine sau poimaine si vezi cum e. [crossfingers]

Da, in Z12 beta este 15...maine trebuie sa-l refac la genesis si vom vedea ce valoare va fi..sper sa nu fie diferente intre laboratoare totusi pt ca atunci chiar nu voi mai intelege nimic..

Mihaela1985

Post by Mihaela1985 » Wed Jul 12, 2017 5:45 pm

cristi_per wrote:Mihaela 1985 rh negativ nu influenteaza in niciun fel transferul dar dupa, cand vei ramane gravida va trebui sa testezi lunar anticorpii.
Eu am avut 2 sarcini oprite din evolutie si dupa fiecare am facut un vaccin pt rh negativ. Acum in sarcina am testat lunar si nu s-au activat anticorpii anti rh. Cand am nascut am aflat ca bebelusha are rh-ul meu asa ca a fost ok.
Deci:
1. Exista o mare posibilitate ca anticorpii sa nu se activeze la prima sarcina chiar daca bebe are alt rh decat al tau, in acest caz primesti tu dupa nastere un vaccin;
2. Exista posibilitatea ca bebe sa aiba acelasi rh ca tine si atunci nu sunt probleme;
3. Multi doctori vaccineaza gravidele in trim 3 daca au rh negativ pt a contracara activarea anticorpilor;
4. In cazul in care se activeaza in trim 3 probabil ti se va declansa nasterea mai devreme pt ca bebe sa fie in soguranta.

Inteleg ca sotul are pozitiv, pt ca daca e tot negativ nu e nicio problema.
Sa stii ca aproximativ aceeasi problema e acum si la sotii cu grupe de sanga diferite.
Multumesc!am un vaccin facut in 2014 dupa o extrauterina,sper ca e valabil inca!asa imi mai aduc aminte cate una...offf! :ymhug:

Mihaela1985

Post by Mihaela1985 » Wed Jul 12, 2017 5:49 pm

Loredanallo wrote:
jurnaldefiv wrote:
Loredanallo wrote:Multumesc mult pentru raspuns! Trec printr-un roller coaster de sentimente! Beta de ieri de 4,26 a fost considerata negativa la Genesis (unde am facut fiv) dar am inteles ca protocolul este ca aceasta sa se repete la 48 h..asa ca o voi face din nou maine tot acolo. Embrionii au fost Z3..stiu ca nu trebuia sa fac beta atat de devreme dar ma entuziasmasem foarte tare la un test de sarcina in z10 care iesise slab slab pozitiv si drept urmare deja ma vedeam cu un beta de 100..dar se pare ca socoteala de acasa nu s-a potrivit..nu am facut ovitrelle decat inainte de punctie..acum iau: utrogestan,climen, clexane 0.4 si am luat primele 8 zile prednison
Testul de sarcina l-ai facut in z10 de la ET? posibil ca slaba pozitivare sa fi fost totusi influentata de ovitrelle-ul facut la punctie (care teoretic dispare din corp in 10 zile dar practic....posibil sa mai interfereze o zi-doua in plus cu ceva pe-acolo).
De ce spui ca ai facut beta foarte devreme? E devreme intr-adevar in z11 de la ET cu embrioni de ziua 3, dar nu FOARTE devreme, in mod normal se testeaza cam in ziua 12-13. Cu embrionii de ziua 3 e mai dificil de estimat perioada de implantare pentru ca sunt pusi direct in uter si in 2 zile ei ar trebui sa ajunga la blasto si sa eclozeze, lucru care pe un ciclu natural se intampla cat ei sunt inca in trompe (in uter ajung direct blasto).
Dar, cu atat mai mult cu cat tu ai testat si in ziua 13, gandeste-te ca si cand asta ar fi fost prima beta testata si deci primul tau rezultat ar fi fost 15, adica ti-ar fi zis ca e ...pozitiv, nu?
Testeaza si maine sau poimaine si vezi cum e. [crossfingers]
[bfp]

Da, in Z12 beta este 15...maine trebuie sa-l refac la genesis si vom vedea ce valoare va fi..sper sa nu fie diferente intre laboratoare totusi pt ca atunci chiar nu voi mai intelege nimic..

Azi ai facut vreun test de urina?? [bfp] :ymsmug:

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Jul 12, 2017 5:50 pm

Mihaela1985 wrote:
jurnaldefiv wrote:
Mihaela1985 wrote:Lori...ce grea e situatia ta!iti tin pumnii!eu ma intreb...de ce voua va da tratamente de sustinere...multe medicamente...!am impresia ca sunt sabotata de doctorii (doar cand intru aici pe forum,cand merg la klinik nu am impresia asta)!cine a facut un Et imi explica si mie ce analize a facut si ce tratament a primit,cate ecografii a facut...eu iau Femibion,Thyroxin pt tiroida ,progynova si de sambata progesteron...mi se pare putin!!! ~X( @-) :(( [jale!]
Femeie draga, nu te saboteaza nimeni :ymhug:
Nu-s putine, medicamentele pe care le iei tu. Femibion e fff bine ca iei, iti asigura vitaminele B si E plus metafolin adica acid folic (daca vrei mai poti lua separat si vitamina C daca simti ca iti "lipseste" ceva); cycloprogynova si progesteron (probabil utrogestan) e foarte bine ca iei, e ok, e suficient! In afara de ce zici tu ca iei, in plus mai pot fi (pe langa vitaminele de cate iti zic dar nu e o regula), Medrol sau Prednison pentru scaderea imunitatii, eventual de asta ai putea intreba dr, si ....cam atat! Clexane nu se da by default ca tratament de sustinere ci doar in cazul in care analizele de trombofilie arata ca fiind necesar! Eventual Aspenter ar putea fi dat ca preventie, in situatiile unde nu e nevoie de Clexane.
Deci nu te mai panica, un pomelnic de medicamente nu inseamna sanse direct proportionale cu lungimea listei de pastile.
Pe scurt, un tratament sa zicem normal de sutinere inseamna:
- vitamine (femibion, vitamina C, vigantol adica vitamina D daca e deficitara adica se vede in analiza de sange, acid folic daca e cazul ca oricum e si in femibion);
- progesteron (utrogestan sau arefam sau crinone gel sau ce-o mai fi);
- estradiol/estrogen (climen sau cycloprogynova sau ce-o mai fi);
- optional (optiunea medicului nu a ta), imunosupresor, adica ceva ce scade imunitatea pt ca organismul sa nu respinga sarcina: Medrol sau Prednison sau ce-o mai fi;
- Aspenter (daca nu sunt mutatii periculoase de trombofilie) sau Clexane.

Legat de investigatiile necesare, in mod normal inainte de un FET (nu vorbim pe proaspat ca acolo totul depinde de cum esti dupa punctie) ar trebui facute:
- o hemoleucograma sa vezi cum stai cu indicii (hemoglobina etc.) si eventual dozari hormonale (progesteron), zic eventual ca in general oricum se dau suplimente de sustinere;
- sumar de urina sa fie excluse infectiile urinare;
- analize gineco: secretie vaginala, culturi col, mycoplasma/ureaplasma - sa fie excluse infectiile ginecologice;
- o eco de control la inceputul CM sa se vada eventualii foliculi antrali;
- o eco prin z10-12 sa se vada foliculul dominant daca nu e inhibata ovulatia.
si... cam asta e!
Hai linisteste-te ca iei bine ce iei si doctorii stiu ce iti fac! :-*[/quote

:ymhug: esti o minune!sa nu parasesti forumul...dar Rh negativ...poate influenta cu ceva Et ?
Sunt doar patita Miha, si stiu ce inseamna sa primesti niste informatii la nevoie. Iar atat cat am experimentat pe pielea mea, nu ma costa nimic sa spun si altor fete care au nevoie.
Da, rh-ul diferit la mama/tat are importanta dar stai linistita ca nu e nimic de speriat. Daca tu ai Rh pozitiv si sotul negativ (asa sunt eu cu sotul), nu e nicio problema; mai delicat un pic e daca ai tu Rh negativ si sotul pozitiv, pentru ca in cazul asta e ff posibil ca si bebe sa aiba Rh pozitiv la care tu daca ai negativ, nu ai anticorpi si s-ar putea sa incepi sa ii produci odata cu sarcina, si asta nu e ok pt bebe. Stiu ca oricum problemele de acest gen sunt defapt nici macar la prima sarcina ci la o potentiala a doua sarcina. Exista si solutia, mamei i se injecteaza imunoglobulina dinainte, pentru a avea deja anticorpii si practic sa nu mai existe riscul de "interferente".
Uite aici un articol util (poti cauta pe google oricum ca te lamuresti repede):
http://www.copilul.ro/sarcina/probleme- ... a7345.html
[floare]
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta z10 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.
FET8 Feb 2021 1 blasto 5AA, beta negativ.

IonelaL

Post by IonelaL » Wed Jul 12, 2017 5:59 pm

ElenaAC wrote:
Loredanallo wrote:
Mihaela1985 wrote:Lori...ce grea e situatia ta!iti tin pumnii!eu ma intreb...de ce voua va da tratamente de sustinere...multe medicamente...!am impresia ca sunt sabotata de doctorii (doar cand intru aici pe forum,cand merg la klinik nu am impresia asta)!cine a facut un Et imi explica si mie ce analize a facut si ce tratament a primit,cate ecografii a facut...eu iau Femibion,Thyroxin pt tiroida ,progynova si de sambata progesteron...mi se pare putin!!! ~X( @-) :(( [jale!]
Buna Mihaela,

Eu de exemplu am fost diagnosticata cu minunata endometrioza plus mutatii mthfr c677T si mthfr A1298c heterozigote si PAI 4g homozigota si pentru acestea fac clexane din cate am inteles..estradiolul si progesteronul au fost 99 respectiv 55 in ziua 7 dupa ET si de atunci iau 9 climen pe zi si 6 utrogestan..cred ca nu mai am stomac si nici ficat..

Să vi cu vesti bune! Iti tin pumnii!!! [majoreta] iar referitor la Genesis sunt dezamăgită...si eu am fost diagnosticată cu endometrioza...si când am schimbat dr problema nu era la mine...ci la sot....si mie mi a găsit un polip...m a îndopat degeaba cu tratamente de stimulare...îl loc sa găsească problema...te asteptam cu [bfp] si sa fi pozitivă si liniștită!!! Te pup!
Buna Loredana!Iti tin pumnii!

Luam același tratament de susținere,deși nu avem aceleași probleme!Ce avem in comun este doctorul!
Am realizat de mult ca ei merg pe același protocol..la toata lumea....pff sunt dezamăgită..
Eu:32 ani,analize ok.
El 36 ani,operație varicocel 2015,teratozoospermie.
Martie 2017- 7 embrioni,congelati ,hiperstimulare,ma pregătesc de ET.
ET-31 mai,2 blasto,hcg pozitiv!
Avem o inimioară!

Loredanallo

Post by Loredanallo » Wed Jul 12, 2017 6:41 pm

Să vi cu vesti bune! Iti tin pumnii!!! [majoreta] iar referitor la Genesis sunt dezamăgită...si eu am fost diagnosticată cu endometrioza...si când am schimbat dr problema nu era la mine...ci la sot....si mie mi a găsit un polip...m a îndopat degeaba cu tratamente de stimulare...îl loc sa găsească problema...te asteptam cu [bfp] si sa fi pozitivă si liniștită!!! Te pup![/quote]

Buna Loredana!Iti tin pumnii!

Luam același tratament de susținere,deși nu avem aceleași probleme!Ce avem in comun este doctorul!
Am realizat de mult ca ei merg pe același protocol..la toata lumea....pff sunt dezamăgită..[/quote]

Buna si felicitari pentru sarcina Ionela,

Sper sa mai avem si asta in comun! :YMPRAY: legat de doctor..dezamagirea mea consta in comunicare ..ce este foarte greoaie..raspunsul pe care l-am primit la problema cu beta a fost : un seen pe whats app si atat deocamdata!...si eu am sperat la transferul de blasto asa cum vad ca ai avut tu dar s-a luat decizia de embrioni z3..nu stiu exact de ce. Am avut 3 cal A, 1 cal AB si 2 cal B..cei 3 din urma au fost vitrificati!

IonelaL

Post by IonelaL » Wed Jul 12, 2017 7:13 pm

Comunicarea marea problemă intr-adevar,care poate conduce indirect la conducerea proasta a tratamentului!a urmăririi pacientelor!
Eu:32 ani,analize ok.
El 36 ani,operație varicocel 2015,teratozoospermie.
Martie 2017- 7 embrioni,congelati ,hiperstimulare,ma pregătesc de ET.
ET-31 mai,2 blasto,hcg pozitiv!
Avem o inimioară!

Ana-86

Post by Ana-86 » Wed Jul 12, 2017 8:18 pm

Mihaela1985 wrote:
jurnaldefiv wrote:
Femeie draga, nu te saboteaza nimeni :ymhug:
Nu-s putine, medicamentele pe care le iei tu. Femibion e fff bine ca iei, iti asigura vitaminele B si E plus metafolin adica acid folic (daca vrei mai poti lua separat si vitamina C daca simti ca iti "lipseste" ceva); cycloprogynova si progesteron (probabil utrogestan) e foarte bine ca iei, e ok, e suficient! In afara de ce zici tu ca iei, in plus mai pot fi (pe langa vitaminele de cate iti zic dar nu e o regula), Medrol sau Prednison pentru scaderea imunitatii, eventual de asta ai putea intreba dr, si ....cam atat! Clexane nu se da by default ca tratament de sustinere ci doar in cazul in care analizele de trombofilie arata ca fiind necesar! Eventual Aspenter ar putea fi dat ca preventie, in situatiile unde nu e nevoie de Clexane.
Deci nu te mai panica, un pomelnic de medicamente nu inseamna sanse direct proportionale cu lungimea listei de pastile.
Pe scurt, un tratament sa zicem normal de sutinere inseamna:
- vitamine (femibion, vitamina C, vigantol adica vitamina D daca e deficitara adica se vede in analiza de sange, acid folic daca e cazul ca oricum e si in femibion);
- progesteron (utrogestan sau arefam sau crinone gel sau ce-o mai fi);
- estradiol/estrogen (climen sau cycloprogynova sau ce-o mai fi);
- optional (optiunea medicului nu a ta), imunosupresor, adica ceva ce scade imunitatea pt ca organismul sa nu respinga sarcina: Medrol sau Prednison sau ce-o mai fi;
- Aspenter (daca nu sunt mutatii periculoase de trombofilie) sau Clexane.

Legat de investigatiile necesare, in mod normal inainte de un FET (nu vorbim pe proaspat ca acolo totul depinde de cum esti dupa punctie) ar trebui facute:
- o hemoleucograma sa vezi cum stai cu indicii (hemoglobina etc.) si eventual dozari hormonale (progesteron), zic eventual ca in general oricum se dau suplimente de sustinere;
- sumar de urina sa fie excluse infectiile urinare;
- analize gineco: secretie vaginala, culturi col, mycoplasma/ureaplasma - sa fie excluse infectiile ginecologice;
- o eco de control la inceputul CM sa se vada eventualii foliculi antrali;
- o eco prin z10-12 sa se vada foliculul dominant daca nu e inhibata ovulatia.
si... cam asta e!
Hai linisteste-te ca iei bine ce iei si doctorii stiu ce iti fac! :-*[/quote

:ymhug: esti o minune!sa nu parasesti forumul...dar Rh negativ...poate influenta cu ceva Et ?
Miha, nici eu nu iau multe pastile... după ET, pana în prezent iau: 2 magne b6, 1 acid folic, 1 aspenter, clexan de 0.4 și 1 crinone dimineața. Nimic vitamine și sunt și scândura de slaba și am întrebat si eu de analize și zicea ca nu sunt necesare...

Doamne ajuta sa fie bine la toate și multa sănătate!
Eu 30 ani, endometrioza, trompe obstructionate total.
Amh 11,35, ciclul menstrual total neregulat. trombofilie MTHFR C677T homozigot, PAI 1 4g/5g heterozigot, prezente alelele A1/A2 => clexane 0.4
El 32 ani, oligoastenozoospermie moderata, virus hepatic B.
Fiv=21 ovocite, 10 criogenate, 11 fertilizate ICSI=> 5 blasto de calitate foarte buna. 01/06 ET cu 2 blasto. :YMPRAY: betahcg Z9=372 , Z12= 1305, Z14=2160, Z16=3623, avem 2 [heart] [heart]

Raissa34

Post by Raissa34 » Wed Jul 12, 2017 10:02 pm

Reiau problema clexanului un pic fetele, penrtru ca am fost azi la dr de fiv la control, si i-am povestit de criza de clexane de 0,4 si se solutia mea cu jumate azi, jumate miine. Nu a fost de acord :( , a zis ca mai bine iau de 0,6 si arunc 0,2 din fiola... sau ma intep de doua ori cu 2din alea mici. Asta e exclus, deci voi arunca.

Am zis sa va zic si voua, ca tot am dezbatut noi problema aici pe toate partile.
eu 35, el 41.
El: spermograma f slaba, dar se mai pot obtine ceva spermatozoizi prin ICSI
Eu - amh 0.3 in iulie 2016; repetat in august: 0.7 (amandoua analizele la Regina Maria)
trompe infundate, histeroscopie operatorie cu 5 polipi inlaturati in august 2016
FIV 1: septembrie 2016 - protocol lung, FIV+ICSI: 5 ovocite, 3 embrioni --> sarcina gemelara SOE in saptamina 10
FIV 2: martie 2017 - protocol scurt, FIV+ICSI: 7 ovocite, 4 embrioni inghetati in z3.
ET 5 aprilie - beta 15 z post et : 711 - avem gemeni [gemeni] . Doamne ajuta-ne sa ne vedem copilasii :YMPRAY:

27.11.2017 - fericita mamica de [baietel] Stefan Adrian si [fetita] Ioana Daniela

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Jul 12, 2017 10:33 pm

Raissa34 wrote:Reiau problema clexanului un pic fetele, penrtru ca am fost azi la dr de fiv la control, si i-am povestit de criza de clexane de 0,4 si se solutia mea cu jumate azi, jumate miine. Nu a fost de acord :( , a zis ca mai bine iau de 0,6 si arunc 0,2 din fiola... sau ma intep de doua ori cu 2din alea mici. Asta e exclus, deci voi arunca.

Am zis sa va zic si voua, ca tot am dezbatut noi problema aici pe toate partile.
Raissa, ti-a zis si de ce nu e bine cu jumi-juma'?
Bebeii ce fac? :)
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.

CrissPatri

Post by CrissPatri » Wed Jul 12, 2017 10:40 pm

Raissa34 wrote:Reiau problema clexanului un pic fetele, penrtru ca am fost azi la dr de fiv la control, si i-am povestit de criza de clexane de 0,4 si se solutia mea cu jumate azi, jumate miine. Nu a fost de acord :( , a zis ca mai bine iau de 0,6 si arunc 0,2 din fiola... sau ma intep de doua ori cu 2din alea mici. Asta e exclus, deci voi arunca.

Da Raisaa si eu sunt de acord cu doamna ta dr. Partea proasta e ca aruncam cu banii si nu sunt chiar asa ieftine....eu vazand topicul pe forum i am zis doamne dr care mi a spus ca pot incepe cu fraxiparine de 0 4. Sa inteleg ca odata ce incepi cu clexane trebuie sa continui cu el? Nu am mai facut de la 1 fiv clexane...mai aveam acasa doua seringi...dar decat sa le incep pe alea si dupa sa nu mai gasesc...fraxiparine am vazut ca e un pic mai ieftin la pret.
Ma rog in fiecare zi sa iti calc si eu pe urme Raissa sa am si eu noroc, embrionasii tai parca nu erau de cea mai buna calitate...si uite azi ai 2 inimioare [heart] .
Incerc sa ma imbarbatez cu povesti fericite de pe forum. Momentan ma simt bine, nu am dureri de burtica. Pup fetele :ymhug:
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:
28.05.2020: Mamica fericita de Alexis si Melina [gemeni]

ElenaAC

Post by ElenaAC » Wed Jul 12, 2017 11:23 pm

E f bn sa stim si noi! Ce fac bebeii? Dureri mai ai? :ymhug: [gemeni]
Eu 28, el 29
Fiv 25 mai - Et cu 2 embrioni z3 ast beta pe 12 iunie: ziua 15 după Et 229,6 ...ziua 17 după Et 837.7 [heart]
Doamne ajută sa fie bn!!!

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Jul 13, 2017 1:45 pm

Fetelor stiu ca e usor penibil dar vreau sa impartasesc cu voi bucuria unei uroculturi si ureaplasme NE-GA-TI-VE!!! Amandoua! :YMPARTY:

Mihaela1985

Post by Mihaela1985 » Thu Jul 13, 2017 1:58 pm

jurnaldefiv wrote:Fetelor stiu ca e usor penibil dar vreau sa impartasesc cu voi bucuria unei uroculturi si ureaplasme NE-GA-TI-VE!!! Amandoua! :YMPARTY:
De ce penibil??? :ymsmug: :-? :-BD foarte bine.ma bucur!hai ca iesim noi la liman... :ymhug: [flori]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Jul 13, 2017 2:02 pm

Mihaela1985 wrote:
jurnaldefiv wrote:Fetelor stiu ca e usor penibil dar vreau sa impartasesc cu voi bucuria unei uroculturi si ureaplasme NE-GA-TI-VE!!! Amandoua! :YMPARTY:
De ce penibil??? :ymsmug: :-? :-BD foarte bine.ma bucur!hai ca iesim noi la liman... :ymhug: [flori]
Pai e penibil Mihaelutzo, ca in loc sa impartasim rezultate de sarcina POZITIVE, ne bucuram de niste amarate de rezultate la analize, NEGATIVE :-? [medic]

ElenaAC

Post by ElenaAC » Thu Jul 13, 2017 2:15 pm

Foarte bn Jurnalut ! Ai scăpat de un stres!!! [majoreta]
Eu 28, el 29
Fiv 25 mai - Et cu 2 embrioni z3 ast beta pe 12 iunie: ziua 15 după Et 229,6 ...ziua 17 după Et 837.7 [heart]
Doamne ajută sa fie bn!!!

Raissa34

Post by Raissa34 » Thu Jul 13, 2017 2:21 pm

Yu-huuu Jurnalutz :YMPARTY: bravo!!!

Cu clexane-ul dr gine nu mi-a dat o explicatie, pur si simplu a zis sa nu mai fac asa. N-am insistat.

Bebbicii sin bine, sint cam jos inserate placentele, dar zice ca in general se ridica odata cu crestera uterului. Deocamdata sa nu ne speriem. Vestea buna e ca mi-a scazut tensiunea in arterele uterine, de la 0,8 la 0,4. Asta e urmare a reintroducerii clexanului si doctorita era multumita.

Criss, asa e, embrionii mei aveau 4c si 5c in ziua trei, iar la ET mi-a dezghetat cu 12 ore inainte, si au mai divizat un pic. Cind mi i-a pus deci la 3z si 12 ore aveau unul sase si unul opt celule. Aratau bine, doar ca au fost slow-growers.
eu 35, el 41.
El: spermograma f slaba, dar se mai pot obtine ceva spermatozoizi prin ICSI
Eu - amh 0.3 in iulie 2016; repetat in august: 0.7 (amandoua analizele la Regina Maria)
trompe infundate, histeroscopie operatorie cu 5 polipi inlaturati in august 2016
FIV 1: septembrie 2016 - protocol lung, FIV+ICSI: 5 ovocite, 3 embrioni --> sarcina gemelara SOE in saptamina 10
FIV 2: martie 2017 - protocol scurt, FIV+ICSI: 7 ovocite, 4 embrioni inghetati in z3.
ET 5 aprilie - beta 15 z post et : 711 - avem gemeni [gemeni] . Doamne ajuta-ne sa ne vedem copilasii :YMPRAY:

27.11.2017 - fericita mamica de [baietel] Stefan Adrian si [fetita] Ioana Daniela

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Jul 13, 2017 2:36 pm

Loredanallo, ai mai testat beta? %%-

cris8

Post by cris8 » Thu Jul 13, 2017 4:26 pm

Buna fetelor,

Raissa, eu nu am stiut ca tu ai transferat embrioni care evoluasera mai lent. Wow, si s-au prins amandoi!!! Deci se poate!
Imi dai mari sperante, eu mai am 2 embrioni de ziua 5, un early-blasto si o morula, au evoluat putin mai lent dar totusi sunt buni si au mers pana in ziua 5... hai ca abia astept sa fac transferul :)
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Post Reply