FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
ana.m.88

Re: FIV in Romania

Post by ana.m.88 » Mon Jul 24, 2017 2:32 pm

Mămica de ingeri wrote:Bună fetelor!!
Criss..eu te inteleg perfect..de fapt toate te intelegem.Dar Dumnezeu stie El de ce eu asa zic! Capul sus, putere, sanătate si INAINTE!!!!
Mamitzi..inca putin si iei puii la purtator: Doamne Ajuta să fie cu noroc!!!...
Jurnalut, mult a fost putin a mai ramas..usor usor te apropii de punctul culminant( de fapt de unul dintre puncte, ca noi numai puncte culminante avem :)))Iti tin pumnii cat pot eu de stransi!!!!
Eu sunt aproape de 7 saptamani...greata de rigoare, somn ca ursul iarna, gustări din 2 in 2 ore ca altfel cad din picioare...insa de 2 zile sanii nu mă mai dor..si parca si-au pierdut din sensibilitate. Oare e normal? Nu stiu de ce, dar ma tot sperie gandul unei SOE, desi nu am mai avut pana acum. Până pe 2 august cand merg la urmatoarea eco..am inima cat un puricel!
Mamica de ingeri, te inteleg perfect...eu sunt in saptamana 10 si parca de cateva zile mi.a disparut orice simptom, mai putin somnul si foamea. Am programare la dr joi, incerc sa imi distrag gandul de la cele mai rele scenarii. Daca ar fi dupa mine, as merge la control continuu. Cel mai probabil este doar anxietatea noastra si bebe e bine mersi.
Mamitzi...doamne ajuta sa fie bine!
Jurnalutz te astept cu vesti bune, tu esti un sprijin permanent pt toate! [barza5]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Jul 24, 2017 2:41 pm

Mitzi.mamitzi wrote:%%- [crossfingers]
Ce tratament de sustinere ai?
Pai am lutinus ovule, si am aspenter,acid folic, medrol, scobutil, uscosin supo si cele 3 ciclo albe.. sincer am o ameteala usoara si pana la ora 12 am facut pisu de vreo 10 ori..dar si am o sete ca somalezii...desi nu prea beau apa multa,de fel.. am emotii dar de alea faine :)) cine stie ce o mai fi...Doamne ajuta!!!pupici[/quote]

"Sete ca somalezii" :)) :)) :)) :)) ce haioasa esti :-* Uscosin supozitoare banuiesc ca ti-a dat sa ai in caz de dureri post-ET, nu? si scobutil oare stii pentru ce ti-a dat?
Bea apa, e buna apa ;) Pupici si sper ca de-acum sa te copleseasca in exclusivitate emotii doar din'alea bune! :ymhug:
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta z10 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.
FET8 Feb 2021 1 blasto 5AA, beta negativ.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Jul 24, 2017 3:05 pm

ana.m.88 wrote:
Criss..eu te inteleg perfect..de fapt toate te intelegem.Dar Dumnezeu stie El de ce eu asa zic! Capul sus, putere, sanătate si INAINTE!!!!
Jurnalut, mult a fost putin a mai ramas..usor usor te apropii de punctul culminant( de fapt de unul dintre puncte, ca noi numai puncte culminante avem :)))Iti tin pumnii cat pot eu de stransi!!!!
Eu sunt aproape de 7 saptamani...greata de rigoare, somn ca ursul iarna, gustări din 2 in 2 ore ca altfel cad din picioare...insa de 2 zile sanii nu mă mai dor..si parca si-au pierdut din sensibilitate. Oare e normal? Nu stiu de ce, dar ma tot sperie gandul unei SOE, desi nu am mai avut pana acum. Până pe 2 august cand merg la urmatoarea eco..am inima cat un puricel!
Mamica de ingeri, te inteleg perfect...eu sunt in saptamana 10 si parca de cateva zile mi.a disparut orice simptom, mai putin somnul si foamea. Am programare la dr joi, incerc sa imi distrag gandul de la cele mai rele scenarii. Daca ar fi dupa mine, as merge la control continuu. Cel mai probabil este doar anxietatea noastra si bebe e bine mersi.
Mamitzi...doamne ajuta sa fie bine!
Jurnalutz te astept cu vesti bune, tu esti un sprijin permanent pt toate! [barza5]
[floare]
Vineri merg la eco de control. Si eu incerc sa imi abat gandurile de la scenarii negative, sper ca dna doctor sa gaseasca totul in reapus pe-acolo, asa cum si-a propus, si fara alte complicatii. Si acum, sa vedem cum ar arata graficul de ET, ca nici macar data urmatoarei menstruatii nu am cum sa o mai estimez ca la cum am avut ciclul in ultimul an.... cu toate fluctuatiile.... numai regulat nu a fost. Acum ultima menstruatie a fost la 31 de zile. Teoretic daca calculez la 29 de zile cum a fost media in ultimul an (MEDIA - ca am avut CM intre 25 si 36 de zile :( ...), urmatoarea menstruatie ar trebui sa fie pe 19 August ceea ce inseamna ET in primele zile ale lui Septembrie (4-5) dar cine mai stie.... chiar nu vreau sa mai fac calcule, defapt nici nu mai conteaza la cate zile va veni menstruatia pe care facem ET ci conteaza doar sa fie "terenul" bun si pregatit.
Sunt convinsa ca vei veni fericita si linistita de la eco joi [copilas] , te pup! :)
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.

cristi_per

Post by cristi_per » Mon Jul 24, 2017 4:03 pm

Draga mea nu pot decat sa iti spun ca si eu am trecut prin asta, adica aveam zile mai multe in care sanii nu ma mai dureau si eram disperata desi dr imi zicea sa nu ii mai urmaresc ca nu ei spun daca sarcina e ok sau nu...si a avut dreptate dar eu eram cum ti-am zis dosperata dupa 2 SOE. Mai tarziu in sarcina eram disperata sa monitorizez miscarile bebelushei...nu mai zi cat de stresata eram inainte de eco...cata frica aveam in mine. Trebuie sa crezi si sa te rogi sa fie bine. Pe mine asta m-a intarit. Au trecut aproape 5 luni si inca am momente cand nu imi vine sa cred ca o am si nu ma satur sa o dragalesc si as tine-o in brate pana la maritis...cred cu tarie ca noi cele asa de incercate cu FIV-uri si unele din noi cu SOE avem frica asta permanenta dar sunt convinsa ca vom fi cele mai bune MAME.
Pupici tuturor si sa vi se implineasca visul!

Mitzi.mamitzi

Post by Mitzi.mamitzi » Mon Jul 24, 2017 5:03 pm

Jurnalutzule te pup,desi e imposibil de 'necalculat'mai bine te predai timpului si il lasi sa si faca de cap. . pe sistemul graba strica treaba, apelam la 'faca se voia Lui" :))candva trebuie sa fie bineeeeeeee!!!!! despre pastilele mrle, eu stiam ca in mare sunt un fel de anti spasmice...acu sigur-sigur nu stiu clar...dar le iau si acum inainte de trsf. - pana la testarea beta..
Cristi per heeei ce draguuut :x apropo de mame bune...
nu ca judec :)) dar ieri am 'incasat o 'iar...o proaspata mamica (vecina,vorbind cu ea, stiind in mare ca eu ma chinui) incercam eu s o incurajez, sa i insuflu bucuria unui bebic mic...ea fiind tot o nemultumire. ..aruncandu i o punga de pufuleti peste fata lu ala micu :)) am crezut ca mi crapa jugulara de nervi...aud deodata...eeeeei stii cum e, cine are sa i ingrijeasca, cine nu.....(nici nu mai zic continuarea)....daca pana acum le inghiteam, replicile astea de 2 lei...ieri am luat atitudine :)) :)) s a cam speriat aia un pic dar sper sa fi contat cu ceva....macar daca nu mai fumeaza in botu' copilului si isi taie 'gheoampele" alea de fata de 20 ani.. dar ea are 35 :)) Doamne i a aruncat punga aia cu pufuleti nedesfacuta de s a zgariat copilu'...bine eu stiu ca no, se mai intampla diverse...dar se vede ca la ea asa e normal...eu mi am cerut scuze si am plans in hohote cand am lovit pisicu din greseala :)) m am simtit ca o mama stricata :)) dar vb lu cristi per, si eu cred la fel. ..culmea ca parca majoritatea femeilor sensibile au prlb de infertilitate..hmmmm..sa ne facem si noi puterniceeeee!!!scuze, zilele astea cred ca voi mai abera....stau acasa :)) :)) va pupa mitzi :-*
Hmm. Eu 31, el 46..eu bine acum, el oligoteratospermie hormonii lui sunt buni..vena spermatica obstructionata....pregatim fiv direct ..12 blastocei .... primul et : 07aug beta 240 ... :YMPRAY:soe 9 sapta...et dec 2017-negativ..et 4mai- beta193 [crossfingers] [fetita] 19.01.2019=Ana Flavia un vis de copil...

Mihaela1985

Post by Mihaela1985 » Mon Jul 24, 2017 5:18 pm

Mitzi.mamitzi wrote:Jurnalutzule te pup,desi e imposibil de 'necalculat'mai bine te predai timpului si il lasi sa si faca de cap. . pe sistemul graba strica treaba, apelam la 'faca se voia Lui" :))candva trebuie sa fie bineeeeeeee!!!!! despre pastilele mrle, eu stiam ca in mare sunt un fel de anti spasmice...acu sigur-sigur nu stiu clar...dar le iau si acum inainte de trsf. - pana la testarea beta..
Cristi per heeei ce draguuut :x apropo de mame bune...
nu ca judec :)) dar ieri am 'incasat o 'iar...o proaspata mamica (vecina,vorbind cu ea, stiind in mare ca eu ma chinui) incercam eu s o incurajez, sa i insuflu bucuria unui bebic mic...ea fiind tot o nemultumire. ..aruncandu i o punga de pufuleti peste fata lu ala micu :)) am crezut ca mi crapa jugulara de nervi...aud deodata...eeeeei stii cum e, cine are sa i ingrijeasca, cine nu.....(nici nu mai zic continuarea)....daca pana acum le inghiteam, replicile astea de 2 lei...ieri am luat atitudine :)) :)) s a cam speriat aia un pic dar sper sa fi contat cu ceva....macar daca nu mai fumeaza in botu' copilului si isi taie 'gheoampele" alea de fata de 20 ani.. dar ea are 35 :)) Doamne i a aruncat punga aia cu pufuleti nedesfacuta de s a zgariat copilu'...bine eu stiu ca no, se mai intampla diverse...dar se vede ca la ea asa e normal...eu mi am cerut scuze si am plans in hohote cand am lovit pisicu din greseala :)) m am simtit ca o mama stricata :)) dar vb lu cristi per, si eu cred la fel. ..culmea ca parca majoritatea femeilor sensibile au prlb de infertilitate..hmmmm..sa ne facem si noi puterniceeeee!!!scuze, zilele astea cred ca voi mai abera....stau acasa :)) :)) va pupa mitzi :-*

Buna!Omul sensibil e si puternic!!!succes!

cristi_per

Post by cristi_per » Mon Jul 24, 2017 5:48 pm

Lorelei wrote:Buna tuturor! Oficial, sunt noua pe forum dar neoficial va urmaresc de ceva vreme pana am decis sa incep procedurile de FIV; am citit de la pagina 1 povestile tuturor.
Eu ma pregatesc de primul FIV la Columna si psihic sunt pregatita de ce va urma din toate punctele de vedere. Ascultand povestile de aici stiu ca e un drum lung, greu, un adevarat rolercoaster emotional dar care merita parcurs.

Si eu am emotii foarte mari. Joi ar trebui sa fac procedura de recoltare foliculi si recunosc ca imi este in pic teama de anestezia generala si de rezultatul despre calitatea foliculilor chiar daca am raspuns foarte bun. Am facut stimulare cu Gonal, Meriofert si Cetrodite si pana azi am 22 de foliculi, cel mai mic de 12 si cel mai mare de 20.

Probabil ET o sa il fac pe ciclu normal pt ca am estradiolul mare 3200 dar vedem ce va zice Dna Dr in care eu am foarte mare incredere.

Va doresc tuturor succes si Dzeu sa ne ajute!
Lorelei, bine ai venit dar sa ai o sedere cat mai scurta pe acest topic. Iti doresc asa cu va doresc tuturor fetelor de aici sa aveti parte de minunile voastre si sa fiti sanatoase sa va bucurati de ele!

Lorelei

Post by Lorelei » Mon Jul 24, 2017 7:17 pm

Am fost azi la ECO TV+recoltare analize. Am 26 de foliculi, endometru de 8.50 insa un estradiol imens 10800 pg/ml :(. Acum imi explic durerile destul de neplacute de ovare si de spate. Cu asa estradiol explodat, ET va fi probabil luna viitoare pe ciclu normal. Voi repeta analizele hormonale miercuri dimineata sa vedem daca a mai scazut estradiolul dar cat sa scada ??? si probabil voi face declansarea cu Diphereline, inainte de punctie .
Sper sa fie cu recolta buna :YMPRAY: Revin cu vesti!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

Mitzi.mamitzi

Post by Mitzi.mamitzi » Mon Jul 24, 2017 7:30 pm

Mihaela,multumesc frumos!!sper sa fie asa :))
Lorelei si eu am avut 28 de foliculi si am ramas cu 12 embrionei...totul bine si frumos, doar ca transferul l am asteptat 5 luni,de mi s au facut nervii 'tzichii'...sa fii linistita si increzatoare!succes si te asteptam cu vesti proaspete!!! :-BD
Hmm. Eu 31, el 46..eu bine acum, el oligoteratospermie hormonii lui sunt buni..vena spermatica obstructionata....pregatim fiv direct ..12 blastocei .... primul et : 07aug beta 240 ... :YMPRAY:soe 9 sapta...et dec 2017-negativ..et 4mai- beta193 [crossfingers] [fetita] 19.01.2019=Ana Flavia un vis de copil...

cris8

Post by cris8 » Mon Jul 24, 2017 9:23 pm

Bună fetelor,

Sa fiți convinse ca veți fi niște mămici minunate, altfel Îți vezi copilul când ai luptat atât sa îl ai, ai toată răbdarea din lume pt ca l-ai așteptat atât. ..
Fetita mea are aproape 5 ani iar eu încă mă minunez ca o am, încă plâng de fericire la propriu când o strang în brațe, când îi spun ca sunt fericita ca e fetita mea, iar ea acum îmi șterge lacrimile și îmi spune: nu mai plânge mami ca acum sunt aici cu tine.
Luptați fetelor și sigur veți reuși. .. și veți fi răsplătite pe deplin..nimic nu se compara cu asta. .
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jul 25, 2017 9:18 am

cris8 wrote:Bună fetelor,

Sa fiți convinse ca veți fi niște mămici minunate, altfel Îți vezi copilul când ai luptat atât sa îl ai, ai toată răbdarea din lume pt ca l-ai așteptat atât. ..
Fetita mea are aproape 5 ani iar eu încă mă minunez ca o am, încă plâng de fericire la propriu când o strang în brațe, când îi spun ca sunt fericita ca e fetita mea, iar ea acum îmi șterge lacrimile și îmi spune: nu mai plânge mami ca acum sunt aici cu tine.
Luptați fetelor și sigur veți reuși. .. și veți fi răsplătite pe deplin..nimic nu se compara cu asta. .
Micuta ta cred ca abia asteapta si ea un fratior sau inca o surioara [heart]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jul 25, 2017 9:48 am

Lorelei wrote:Am fost azi la ECO TV+recoltare analize. Am 26 de foliculi, endometru de 8.50 insa un estradiol imens 10800 pg/ml :(. Acum imi explic durerile destul de neplacute de ovare si de spate. Cu asa estradiol explodat, ET va fi probabil luna viitoare pe ciclu normal. Voi repeta analizele hormonale miercuri dimineata sa vedem daca a mai scazut estradiolul dar cat sa scada ??? si probabil voi face declansarea cu Diphereline, inainte de punctie .
Lorelei, buna, sedere cat mai scurta posibil aici! sau si daca vei ramane pe forum, sa ramai post-minune, pentru a sprijini alte fete care trec prin ce trecem noi acum.
Parerea mea este ca nu iti va face ET pe ciclul asta cu punctia. Stiu ca iti pare rau ca ar trebui sa mai astepti o luna dar crede-ma, e spre binele tau si al bebelului. La 26 de foliculi e clar ca ovarele sunt supra-stimulate... eu am avut 25 de ovocite, din ele vreo 18 mature, s-au fertilizat toate dar in final la blasto am ajuns cu 8. Ceea ce a fost foarte bine, nu vreau sa Il manii pe Dumnezeu, problema e ca mi-as fi dorit ca medicul sa aleaga sa nu imi faca ET-ul atunci, pe proaspat, si poate nu "iroseam" cei mai buni 2 blastocisti pe care i-am avut dintre care unul deja eclozase chiar inainte de transfer.... Unul s-a si prins atunci (asa cred ca doar unul dupa valorile beta....), dar din pacate s-a oprit.... nu stiu si nu o sa stiu niciodata daca asta a fost neaparat cauza (ca am facut pe proaspat si organismul era imediat dupa stimulare si totul dat de-a valma...), dar stiu sigur ca nu am avut parte de o decizie in perfecta cunostinta de cauza, nu am facut nicio analiza inainte de ET sau punctie, adica dozarile hormonale, nu stiu cat aveam estradiolul (sigur era cam ca al tau la atatia foliculi pt ca sunt direct proportionale), nu stiu cat era progesteronul, ei nu m-au pus sa il fac si eu nu stiam cate stiu acum.... asta e.
Iti doresc sa ai parte de decizia cea mai buna pentru tine si cand vei face ET-ul, sa fie cu noroc!! [crossfingers] %%-

ana.m.88

Post by ana.m.88 » Tue Jul 25, 2017 9:50 am

cris8 wrote:Bună fetelor,

Am citit si mi.au dat lacrimile...asta da emotie frumoasa [heart]

ana.m.88

Post by ana.m.88 » Tue Jul 25, 2017 9:57 am

jurnaldefiv wrote:
Lorelei wrote:Am fost azi la ECO TV+recoltare analize. Am 26 de foliculi, endometru de 8.50 insa un estradiol imens 10800 pg/ml :(. Acum imi explic durerile destul de neplacute de ovare si de spate. Cu asa estradiol explodat, ET va fi probabil luna viitoare pe ciclu normal. Voi repeta analizele hormonale miercuri dimineata sa vedem daca a mai scazut estradiolul dar cat sa scada ??? si probabil voi face declansarea cu Diphereline, inainte de punctie .
Lorelei, buna, sedere cat mai scurta posibil aici! sau si daca vei ramane pe forum, sa ramai post-minune, pentru a sprijini alte fete care trec prin ce trecem noi acum.
Parerea mea este ca nu iti va face ET pe ciclul asta cu punctia. Stiu ca iti pare rau ca ar trebui sa mai astepti o luna dar crede-ma, e spre binele tau si al bebelului. La 26 de foliculi e clar ca ovarele sunt supra-stimulate... eu am avut 25 de ovocite, din ele vreo 18 mature, s-au fertilizat toate dar in final la blasto am ajuns cu 8. Ceea ce a fost foarte bine, nu vreau sa Il manii pe Dumnezeu, problema e ca mi-as fi dorit ca medicul sa aleaga sa nu imi faca ET-ul atunci, pe proaspat, si poate nu "iroseam" cei mai buni 2 blastocisti pe care i-am avut dintre care unul deja eclozase chiar inainte de transfer.... Unul s-a si prins atunci (asa cred ca doar unul dupa valorile beta....), dar din pacate s-a oprit.... nu stiu si nu o sa stiu niciodata daca asta a fost neaparat cauza (ca am facut pe proaspat si organismul era imediat dupa stimulare si totul dat de-a valma...), dar stiu sigur ca nu am avut parte de o decizie in perfecta cunostinta de cauza, nu am facut nicio analiza inainte de ET sau punctie, adica dozarile hormonale, nu stiu cat aveam estradiolul (sigur era cam ca al tau la atatia foliculi pt ca sunt direct proportionale), nu stiu cat era progesteronul, ei nu m-au pus sa il fac si eu nu stiam cate stiu acum.... asta e.
Iti doresc sa ai parte de decizia cea mai buna pentru tine si cand vei face ET-ul, sa fie cu noroc!! [crossfingers] %%-
Apropo de povestea ta jurnalutz, imi amintesc ca eu am plans toata ziua dupa et deoarece dr a ales sa imi puna un embrion de calitate bb si sa il congeleze pe cel mai bun, in cazul in care aveam un esec. Et a fost in luna cu stimularea si punctia. Atunci nu am inteles ca de fapt avea dreptate si eram convinsa ca imi rapeste de fapt o sansa. Multumesc lui dumnezeu ca m.am inselat. E tare greu sa fii in pielea noastra...

Mămica de ingeri

Post by Mămica de ingeri » Tue Jul 25, 2017 10:36 am

cristi_per wrote:
Draga mea nu pot decat sa iti spun ca si eu am trecut prin asta, adica aveam zile mai multe in care sanii nu ma mai dureau si eram disperata desi dr imi zicea sa nu ii mai urmaresc ca nu ei spun daca sarcina e ok sau nu...si a avut dreptate dar eu eram cum ti-am zis dosperata dupa 2 SOE. Mai tarziu in sarcina eram disperata sa monitorizez miscarile bebelushei...nu mai zi cat de stresata eram inainte de eco...cata frica aveam in mine. Trebuie sa crezi si sa te rogi sa fie bine. Pe mine asta m-a intarit. Au trecut aproape 5 luni si inca am momente cand nu imi vine sa cred ca o am si nu ma satur sa o dragalesc si as tine-o in brate pana la maritis...cred cu tarie ca noi cele asa de incercate cu FIV-uri si unele din noi cu SOE avem frica asta permanenta dar sunt convinsa ca vom fi cele mai bune MAME.
Pupici tuturor si sa vi se implineasca visul!
Iti multumesc pentru ganduri! M-am mai linistit putin..incerc sa fiu optimista si sa cred ca totul e bine cu bebe! Ai dreptate..m-as duce la eco in fiecare saptamana sa-l vad pe bebe!! Te pup!!! :x
Eu 30ani El 35ani
Septembrie 2015 SEU trompa dreapta scoasă
Aprilie 2016 SEU trompa stanga scoasă
Iunie 2016 pregatire dosar FIV
1 august 2016 ET transferati 2 blasto, 7 blasto congelati, beta in ziua a 10 a 830, (sarcina gemelara)
noiembrie 2016 avort spontan(eu o numesc naştere) la 22 saptamani fără a se cunoaşte cauza
24 aprilie 2017 un nou ET,2 blasto transferati, beta negativ
26 aprilie 2017 un nou ET, 1 blasto,beta pozitiv

Mihaela1985

Post by Mihaela1985 » Tue Jul 25, 2017 1:45 pm

Buna!!!vreau sa va zic ca am niste dureri de burta ,de ovare asa trecatoare si intepaturi!sanii mi se intaresc si devin durerosi doar seara!!!si cred in sufletul meu ca nu o sa reusesc nici de data asta!!!as incerca un pipi test,ce spuneti?

cris8

Post by cris8 » Tue Jul 25, 2017 1:47 pm

Jurnalut, da... isi doreste tare mult o surioara, dar a zis ca e bine si fratior :) si noi ne dorim inca o minune, nu conteaza ce e.. speram ca Doamne Doamne ne va mai da.

Ana, da... sunt niste emotii minunate, eu i-am spus fetei mele ca mi-am dorit tare mult sa o am si l-am rugat pe Doamne Doamne mult, si uite ce fetita minunata mi-a dat...ma asculta cu mare interes, si e fericita cand ii spun ca si eu si tati am dorit-o mult si o iubim nespus.
M-a emotionat din nou acum intr-o zi cand se uita la povestea cu Alba ca Zapada, iar acolo povestitorul spunea ca regina plangea ca isi dorea tare mult un copil, iar in acel moment fetita mea s-a intors catre mine si m-a intrebat: asa plangeai si tu mami cand il rugai pe Doamne Doamne sa ma aduca la tine? ce sa mai zici... ma simt atat de norocoasa ca o am... pentru atatea femei a avea un copil este ceva obisnuit, poate pentru unele o povara, din pacate... pt noi care luptam atat sa il avem, copilul chiar este cea mai mare minune.

Ce sa va zic, eu m-am convins inca o data ca toate se intampla cu un motiv.. saptamana trecuta a inceput sa ma doara o masea, a inceput sa ma doara din ce in ce mai rau, era o carie ff ascunsa care a ajuns la nerv...a fost nevoie de anestezie, sa imi scoata nervul, si sa mi-o plombeze, plus ca am luat 2 folii de Nurofen cat timp m-a durut, pana am ajuns la dentist... si ma gandeam ca daca imi reusea fiv-ul in Mai, nu stiu ce faceam acum cu maseaua mea...poate asa le aseaza Dumnezeu bine, si poate voi reusi in August la urmatorul transfer. Saptamana viitoare trebuie sa imi vina, si intru in linie dreapta pt ET.
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Cat01

Post by Cat01 » Tue Jul 25, 2017 2:44 pm

Va imbratisez fetelor,
La cat timp vine menstra dupa soe?
S-a oprit pe 10 iunie [jale!] , m-au chiuretat pe 20 iunie ca nu se elimina singura, am avut o usoara sangerare 2 zile, pe 01 iulie mi a pornit o mega hemoragie fara sa am resturi..:((
Au zis ca nu e menstra dar nici eliminare de sarcina, m-au bagat pe perfuzii si cam asta a fost, 4 zile.
Eu cum imi calculez perioada, ovulatia, m-am zapacit de tot:((

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jul 25, 2017 3:21 pm

Mihaela1985 wrote:Buna!!!vreau sa va zic ca am niste dureri de burta ,de ovare asa trecatoare si intepaturi!sanii mi se intaresc si devin durerosi doar seara!!!si cred in sufletul meu ca nu o sa reusesc nici de data asta!!!as incerca un pipi test,ce spuneti?
Mihaela in a cata zi esti de la ET si cu ce ai facut, cu blasto sau ziua 3, ca nu mai stiu ce aveai :ymblushing:

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jul 25, 2017 3:37 pm

Cat01 wrote:Va imbratisez fetelor,
La cat timp vine menstra dupa soe?
S-a oprit pe 10 iunie [jale!] , m-au chiuretat pe 20 iunie ca nu se elimina singura, am avut o usoara sangerare 2 zile, pe 01 iulie mi a pornit o mega hemoragie fara sa am resturi..:((
Au zis ca nu e menstra dar nici eliminare de sarcina, m-au bagat pe perfuzii si cam asta a fost, 4 zile.
Eu cum imi calculez perioada, ovulatia, m-am zapacit de tot:((
Cat, la mine s-a oprit undeva intre 1 si 4 Ianuarie.... mi-a venit pe 18 Ianuarie, cu cheguri... mari... si tot tacamul (pe mine nu m-a chiuretat). Nu stiu daca trebuie numita menstruatie sau nu, nu mi-a facut nimeni perfuzii :( poate m-ar fi ajutat, ca dupa sangerarea aia toate analizele mele de sange au fost razna. In fine, deci dupa SOE:
- prima sangerare (menstruatie) a venit cam dupa doua saptamani (si-un pic chiar), pe 18 Ianuarie,
- a doua menstruatie la 36 de zile, pe 23 Februarie, pe cm-ul asta am si facut al doilea FET care din pacate nu s-a prins.
De la a treia lucrurile au inceput sa revina usor-usor la normal din pdv nr zile cm (atat cat putea fi de normal dupa o SOE si un nou ET cu tot tratamentul hormonal cu care m-am bombardat).... in Martie mi-a venit la 31 de zile, in Aprilie la 30, in Mai la 27, in Iunie la 29, in Iulie iar la 31 dar asta a fost dupa ce am facut Diphereline care posibil sa fi indus o intarziere de 2-3 zile....
Deci, draga mea.... nu prea ai cum sa te bazezi pe un cm fix dupa o treaba din'asta :( DAR, daca vrei sa stii totusi DACA ovulezi din nou natural si cand, poti face doua lucruri: sa mergi la un control sa te vada un dr la eco prin ziua 10 sa vada daca ai ceva folicul dominant, si bineinteles sa faci si teste de ovulatie. Eu le-am facut pe ambele, pt ca evident vroiam sa stiu daca totusi ovarele mele isi reamintesc sa ovuleze natural si vroiam sa si incercam pe naturel pana una alta [loveinbed] . E o perioada mai complicata de estimat, dar va trece.
Pupici! :ymhug:

Post Reply