FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
cristi_per

Re: FIV in Romania

Post by cristi_per » Thu Aug 24, 2017 10:52 pm

Fetelor legat de cafea, eu am baut si in timpul fiv-urilor si in toata sarcina. In timpul sarcinii aveam tensiunea mult mai mica decat de obicei 9.5 fata de 13.5 si indicatia a fost sa monitorizez tensiunea si sa beau o cafea. Tensiunea asa a ramas toata sarcina eu am scazut cantitatea de cafea adica in loc de o ceasca mare imi faceam una mai mica si o puneam intr-o cana mai mare si turnam lapte peste ea. Era cam lunga dar imi placea si asa beau si acum desi alaptez si printesa nu e agitată deloc.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Aug 24, 2017 11:34 pm

Eu am tras o repriza de plans in seara asta.. si o cearta.... am mai simtit vreo 2 intepaturi...m-au daramat. Sotul deja imi spune ca ce mai sper sa se prinda ceva cand eu sunt o epava ....
[parerau]
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta z10 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.
FET8 Feb 2021 1 blasto 5AA, beta negativ.

Mihaela1985

Post by Mihaela1985 » Thu Aug 24, 2017 11:45 pm

jurnaldefiv wrote:Eu am tras o repriza de plans in seara asta.. si o cearta.... am mai simtit vreo 2 intepaturi...m-au daramat. Sotul deja imi spune ca ce mai sper sa se prinda ceva cand eu sunt o epava ....
[parerau]
Mititica de tine...si eu aseara IDEM! :)) :)) lor le este mai greu cu stresul...cica eu il omor pe el..tot el e suferind...!descarcate.plangi si calmeaza te.nu te gandi la intepaturi...si bietul corp cate sa indure!Fortza Jurnalutz! :-* :-* :-BD

cris8

Post by cris8 » Fri Aug 25, 2017 8:42 am

Jurnalut, hai curaj, intepaturile nu sunt semn rau, macar simti ceva...De ce sa te darame? stii doar ca in sarcina pot aparea fel de fel de dureri/intepaturi/etc.. Hai fii curajoasa, doar la beta vom sti sigur. :-*

Eu sunt aproape sigura ca la mine nu s-a prins, pt ca nu simt absolut nimic, si sanii sunt foarte moi , absolut deloc tensionati sau durerosi cat de putin... cand am ramas cu fetita am avut ceva tensiune in ei, erau sensibili la atingere.. offf..

Catalina, hai tu cu beta mare azi!!! %%-
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

cristi_per

Post by cristi_per » Fri Aug 25, 2017 8:46 am

jurnaldefiv wrote:Eu am tras o repriza de plans in seara asta.. si o cearta.... am mai simtit vreo 2 intepaturi...m-au daramat. Sotul deja imi spune ca ce mai sper sa se prinda ceva cand eu sunt o epava ....
[parerau]
La tine e furtuna de hormoni iar el ar trebui sa te calmeze sa te intareasca dar uneori barbatii nu stiu cum sa reactioneze in fata unei crize de plans si atunci spun prostii care ranesc. Asa si ai simtit 2 intepaturi si? E normal sa simti asa ceva, nu vad unde e problema...de ce sa te darame? cum e vorba aia americana "it's not over till the fat lady sing"? Fata draga, tu care le sustii pe celelalte si le intaresti, e momentul sa te uiti in oglinda si sa te certi cum le certai pe fete, ca chinui copilul din burtica, ideea e ca stii ft bine ca daca e sa fie este si cu intepaturi si fara, si cu sangerare de nidatie si fara, si cu dureri ca de ciclu si fara, si cu sani tari si durerosi si fara...iar daca nu e sa fie, nu este cu tot cu ce am scris mai sus...trebuie sa speri si sa te intaresti pana la final...ca nu ai ce face, iti spune cineva care a trecut prin 4 fiv, 7-8 transferuri si 3 soe si pana la urma a reusit natural!
Fruntea sus si astept vesti bune cu voia lui Dumnezeu!
Citeste ca sa te linistesti acatistul sf. Efrem cel nou.
Pupici

cris8

Post by cris8 » Fri Aug 25, 2017 8:47 am

cris8 wrote:Jurnalut, hai curaj, intepaturile nu sunt semn rau, macar simti ceva...De ce sa te darame? stii doar ca in sarcina pot aparea fel de fel de dureri/intepaturi/etc.. Hai fii curajoasa, doar la beta vom sti sigur. :-*

Eu sunt aproape sigura ca la mine nu s-a prins, pt ca nu simt absolut nimic, si sanii sunt foarte moi , absolut deloc tensionati sau durerosi cat de putin... cand am ramas cu fetita am avut ceva tensiune in ei, erau sensibili la atingere.. offf..

Legat de cafea, si eu am baut mereu si in sarcina, si eu aveam tensiunea mult mai mica decat de obicei, 9/5 si in acest caz chiar e recomandata, pt ca era mult prea mica si dadeam in dureri de cap si altele.. In principal cafeaua nu face niciun rau, doar daca stiti ca aveti tensiunea mare trebuie evitata.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Aug 25, 2017 8:55 am

cris8 wrote:Jurnalut, hai curaj, intepaturile nu sunt semn rau, macar simti ceva...De ce sa te darame? stii doar ca in sarcina pot aparea fel de fel de dureri/intepaturi/etc.. Hai fii curajoasa, doar la beta vom sti sigur. :-*

Crisule, o sarcina nu seamana cu alta. Sunt multe fete aici care nu au avut pur si simplu niciun simptom si sunt gravide sau chiar mamici deja, sanii au devenit sensibili/durerosi la cateva saptamani de sarcina (5-6).
Eu spun ca m-au daramat psihic intepaturile pentru ca mi-a ramas mie in cap ca durerile menstruale sunt de bine, intepaturile sau junghiurile nu... sau cel putin asa am asimilat eu dupa doua experiente, una [bfp] una [bfn] .... Dar cum spuneam, o sarcina nu seamana cu alta. Oricum, doar nu se putea sa ne fie si noua usor macar din punctul asta de vedere... sa fie niste simptome clare, nu ba sunt ba pot sa nu fie, intepatura ba e de bine ba e de rau, durerea menstruala ba e ciclu ba e sarcina, sanii ba dor ba nu dor.... si tot asa.... si eu tot astept dureri in sani, dar imi tot spun ca nu e musai... dar ce sa fac, ca atunci cand am ramas m-au durut tare....dar nu pot sti daca era de la bebe sau de la toata stimularea.... a doua oara cand nu a fost sarcina am simtit doar sfarcurile sensibile usor si ceva furnicaturi in sani, asta simt si acum.... probabil e doar progesteronul. :ymsigh:
Pe mine cel mai tare m-a demoralizat discutia (defapt cearta) de aseara. Credeam/speram/ma asteptam sa perceapa altfel niste lucruri... sau macar sa nu ma acuze ca din cauza ca eu sunt agitata, de-aia n-or sa se prinda neam bebeii... asta m-a terminat. Ma simt pur si simplu singura si am primit o palma de la ultimul om de la care m-as fi asteptat.
Vroiam sa va intreb, merge vreuna dintre voi la psiholog? imi poate recomanda cineva ceva? Ca de dus duc eu tensiunea FIV-ului, cu tot bagajul, dar daca atunci cand ma mai impiedic nu e cineva sa ma adune de pe jos, ba mai rau adanceste teama de esec si sentimentul de vina si cercul vicios, singura chiar nu cred ca ma mai descurc. Nu stiu cum sa gestionez chestia asta. Sper sa nu le fi facut deja rau....daca o fi ceva in burta mea....
Last edited by jurnaldefiv on Fri Aug 25, 2017 9:05 am, edited 1 time in total.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.

Mihaela1985

Post by Mihaela1985 » Fri Aug 25, 2017 8:56 am

cris8 wrote:

Legat de cafea, si eu am baut mereu si in sarcina, si eu aveam tensiunea mult mai mica decat de obicei, 9/5 si in acest caz chiar e recomandata, pt ca era mult prea mica si dadeam in dureri de cap si altele.. In principal cafeaua nu face niciun rau, doar daca stiti ca aveti tensiunea mare trebuie evitata.
Buna dimineata!
Idem 9/5....dupa clarificarea adusa te invit la o cafea! :D dar citisem undeva ca dauneaza tiroidei...o sa beau una mica si gata!

cristi_per

Post by cristi_per » Fri Aug 25, 2017 8:57 am

Esti haioasa, zau!
O incurajezi pe ea dar tu deja tragi linie. Nicio sarcina nu e la fel cu alta. Din 4 soe le-am avut pe toate: la una sanii tari, la una nu, la una ba erau tari ba erau moi, sangerare de nidatie nu am avut la niciuna, intepaturi am avut dar nu la toate si durere ca de ciclu am avut cam din perioada in care trebuia sa imi vina.
Deci aceeasi concluzie, nu e una la fel ca alta!
Nu mai cautati simptome, faceti lucruri care va plac, ocupati-va timpul cu lucruri frumoase pt trup si suflet...si abia cand veti vedea rezultatul negru pe alb atunci sa trageti linie.
Personal te admir ca ai copil si ai mai incercat un fiv. Eu intotdeauna mi-am dorit 3 copii dar dupa sarcina asta am stabilit cu sotul ca daca vin natural sunt bineveniti dar daca nu, asa a vrut Dumnezeu, nu avem cuvinte sa multumim pentru minunea noastra!
Pupici

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Aug 25, 2017 9:04 am

cristi_per wrote:
[parerau]
La tine e furtuna de hormoni iar el ar trebui sa te calmeze sa te intareasca dar uneori barbatii nu stiu cum sa reactioneze in fata unei crize de plans si atunci spun prostii care ranesc. Asa si ai simtit 2 intepaturi si? E normal sa simti asa ceva, nu vad unde e problema...de ce sa te darame? cum e vorba aia americana "it's not over till the fat lady sing"? Fata draga, tu care le sustii pe celelalte si le intaresti, e momentul sa te uiti in oglinda si sa te certi cum le certai pe fete, ca chinui copilul din burtica, ideea e ca stii ft bine ca daca e sa fie este si cu intepaturi si fara, si cu sangerare de nidatie si fara, si cu dureri ca de ciclu si fara, si cu sani tari si durerosi si fara...iar daca nu e sa fie, nu este cu tot cu ce am scris mai sus...trebuie sa speri si sa te intaresti pana la final...ca nu ai ce face, iti spune cineva care a trecut prin 4 fiv, 7-8 transferuri si 3 soe si pana la urma a reusit natural!
Fruntea sus si astept vesti bune cu voia lui Dumnezeu!
Citeste ca sa te linistesti acatistul sf. Efrem cel nou.
Pupici
Il citesc in fiecare seara ....am fost si la Manastire inainte de ET-ul asta. Multumesc mult de cuvinte.

Mihaela1985

Post by Mihaela1985 » Fri Aug 25, 2017 9:09 am

Draga mea vred ca toate suntem in situatia asta...totii striga ESTI DISPERATA NU O SA REUSESTI ASA...si nu le am mai zis!persoane care daca se duc si ia o aspirina....aoleu ce scumpa este!
Voi sunteti micul meu secret...el nu stie...ma vede cu tel...dar nu intelege!ca ar incepe:desfaci firul in 4,bla..bla bla ideea e ca nu il mai bag in discutie!
Ca sa schimb subiectul...va marturisesc ceva ...cu care ar trebui sa merg la psiholog...dupa Et am visuri erotice,romantice...ba alt barbat decat al meu...ma trezesc fleasca.ce spuneti? :)) :))

Lujy81

Post by Lujy81 » Fri Aug 25, 2017 9:18 am

[parerau]
Încearcă să nu mai plângi și să nu te mai necăjești, nu ajuta deloc. Părerea mea este sa nu ne pripim cu concluziile, mai întâi să vedem ce "spune" beta. :ymhug: Mie mi-a spus doctorul că în cele două saptamani nu exista simptome. Îți doresc numai bine!
eu 37 ani - AMH 0,889 (2018)
el 40 ani - azoospermie
Fiv 1 - Nov 2016 - Romania (Gynera) - tratament 0 foliculi, s-a închis dosarul
Fiv 2 - Martie 2017 - Grecia ( Genesis Athena) - beta 1,98
Fiv 3 - Noiembrie 2018 - Romania ( Medsana Genesis) - beta 0,1
Lupta continua

catalina81

Post by catalina81 » Fri Aug 25, 2017 9:22 am

Buna dimineata. Gata eu am fost la beta. Cred ca de stresata ce sunt m-a enervat si asistenta ca nu gasea venele. M-am dus la alta. In sfarsit, in jur de ora 13 ar trebui sa primesc pe mail rezultatul. Referitor la psiholog nu cred ca ai nevoie deoarece sunt momente si momente. E greu sa trecem peste dar nu avem ce face. Si eu incerc sa ma gandesc cum sa primesc rezultatul: daca e pozitiv nici nu te poti bucura indeajuns ca m-am mai bucurat odata si pana la eco de 6 sapt s-a dus, daca e negativ te gandesti cum o iei de la capat. In fine hai sa fim pozitive ca vine week end-ul. Si orice depresie se vindeca cu munca. ;))
36 ani. in principal probleme cu grosimea endometrului
FIV 1 Grecia; beta 0.1
FIV 2 Grecia: beta 0.1
FIV 3 Praga: beta z10-128;z12-307.5; z14-583.6; z17-2026; SOE la 5sapt si 4 zile
FIV 4 Praga pe 17.08.2017. Beta 1270 in ziua 15.
Avem o [heart] .
Mamica fericita de Teodora 25.04.2018 [fetita]

Lujy81

Post by Lujy81 » Fri Aug 25, 2017 9:26 am

catalina81 wrote:Buna dimineata. Gata eu am fost la beta. Cred ca de stresata ce sunt m-a enervat si asistenta ca nu gasea venele. M-am dus la alta. In sfarsit, in jur de ora 13 ar trebui sa primesc pe mail rezultatul. Referitor la psiholog nu cred ca ai nevoie deoarece sunt momente si momente. E greu sa trecem peste dar nu avem ce face. Si eu incerc sa ma gandesc cum sa primesc rezultatul: daca e pozitiv nici nu te poti bucura indeajuns ca m-am mai bucurat odata si pana la eco de 6 sapt s-a dus, daca e negativ te gandesti cum o iei de la capat. In fine hai sa fim pozitive ca vine week end-ul. Si orice depresie se vindeca cu munca. ;))

Doamne ajuta sa fie bine! Îți țin pumnii!
eu 37 ani - AMH 0,889 (2018)
el 40 ani - azoospermie
Fiv 1 - Nov 2016 - Romania (Gynera) - tratament 0 foliculi, s-a închis dosarul
Fiv 2 - Martie 2017 - Grecia ( Genesis Athena) - beta 1,98
Fiv 3 - Noiembrie 2018 - Romania ( Medsana Genesis) - beta 0,1
Lupta continua

Raissa34

Post by Raissa34 » Fri Aug 25, 2017 9:37 am

Fete dragi :ymhug: crizele de nervi acum sint inerente... se descarca psihicul de la atita tensiune. Fiecare raspunde cum poate, mai o cearta, mai un plins, dar OR SA TREACA! Va zic si eu ca si Cristi_per, cred ca increderea ca Dumnezeu ne va ajuta ne pune pe picioare in momentele grele.

Jurnalutza nu esti singura, sotul tau a zis si el la nervi ce a zis, nu inseamna ca nu il intereseaza. Cred ca daca intrebi pe aici, fiecare am avut show-uri din astea cu barbatii la un moment dat. Noi ne concentram pe fiv, uitam sa-i intrebam si pe ei sa le dam ocazia sa se descarce si ei. Vor sa para tari in fata noastra si braveaza. Fii tu fata buna si nu te supara pe el [floare]

Cris, cu sinii si eu am fost la fel, la prima ma dureau de mama mama, la a doua nimic. Inteparturi, dureri diverse, junghiuri... o sa le tot vinezi draga de tine pina la beta. Hai ca mai e un pic :ymhug:
eu 35, el 41.
El: spermograma f slaba, dar se mai pot obtine ceva spermatozoizi prin ICSI
Eu - amh 0.3 in iulie 2016; repetat in august: 0.7 (amandoua analizele la Regina Maria)
trompe infundate, histeroscopie operatorie cu 5 polipi inlaturati in august 2016
FIV 1: septembrie 2016 - protocol lung, FIV+ICSI: 5 ovocite, 3 embrioni --> sarcina gemelara SOE in saptamina 10
FIV 2: martie 2017 - protocol scurt, FIV+ICSI: 7 ovocite, 4 embrioni inghetati in z3.
ET 5 aprilie - beta 15 z post et : 711 - avem gemeni [gemeni] . Doamne ajuta-ne sa ne vedem copilasii :YMPRAY:

27.11.2017 - fericita mamica de [baietel] Stefan Adrian si [fetita] Ioana Daniela

cris8

Post by cris8 » Fri Aug 25, 2017 9:41 am

Jurnalut barbatii nu inteleg la fel ca noi lucrurile astea... nu te supara pe el, eu in locul tau as incerca sa vorbesc cu el, sa ii spui exact ce ne-ai spus noua aici.. am invatat ca mereu sinceritatea e cea mai buna. Si ei sufera, si nu stiu cum sa gestioneze... stiu ca te-a durut ce ti-a spus, dar eu cred ca el nici nu si-a dat seama cat te doare pe tine.. Discutat, e cel mai bine asa. Sau trimite-i un mail :) eu mai fac asta cand simt ca nu ma asculta. :)

Mihaela, cu mare placere vin la o cafea intre gravidutze asa :D

Cristi_per, pai la teorie sunt buna, :) si Jurnalut la fel face, ne incurajeaza mereu pe noi si uite ea acum...
Multumesc din suflet pt cuvintele tale, sunt chiar o reala incurajare. Off prin cate ai trecut si tu... :ymhug:
Sa stii ca sunt chiar la a 4 a incercare pt a face bebe 2. :D Am facut un FET cu embrioni congelati de la primul fiv, apoi un fiv pe ciclu natural, apoi o noua procedura fiv cu stimulare si acum FET cu embrioni congelati de la ultimul fiv. Dar si eu sunt la capatul puterilor, e ultima incercare. Poate asa vrea Dumnezeu, sa am doar un copil... daca nu reusesc nici acum, vom mai incerca natural. Daca e sa vina, o sa vina. In rest, si noi suntem extrem de fericiti si recunoscatori pt ca avem o minune.

catalina, sa vii cu vesti bune!!!!

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Aug 25, 2017 9:45 am

catalina81 wrote:Buna dimineata. Gata eu am fost la beta. Cred ca de stresata ce sunt m-a enervat si asistenta ca nu gasea venele. M-am dus la alta. In sfarsit, in jur de ora 13 ar trebui sa primesc pe mail rezultatul. Referitor la psiholog nu cred ca ai nevoie deoarece sunt momente si momente. E greu sa trecem peste dar nu avem ce face. Si eu incerc sa ma gandesc cum sa primesc rezultatul: daca e pozitiv nici nu te poti bucura indeajuns ca m-am mai bucurat odata si pana la eco de 6 sapt s-a dus, daca e negativ te gandesti cum o iei de la capat. In fine hai sa fim pozitive ca vine week end-ul. Si orice depresie se vindeca cu munca. ;))
Catalina, Doamne-ajuta sa vii cu beta mare! [crossfingers]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Aug 25, 2017 9:47 am

cris8 wrote:Jurnalut barbatii nu inteleg la fel ca noi lucrurile astea... nu te supara pe el, eu in locul tau as incerca sa vorbesc cu el, sa ii spui exact ce ne-ai spus noua aici.. am invatat ca mereu sinceritatea e cea mai buna. Si ei sufera, si nu stiu cum sa gestioneze... stiu ca te-a durut ce ti-a spus, dar eu cred ca el nici nu si-a dat seama cat te doare pe tine.. Discutat, e cel mai bine asa. Sau trimite-i un mail :) eu mai fac asta cand simt ca nu ma asculta. :)

Mihaela, cu mare placere vin la o cafea intre gravidutze asa :D

Cristi_per, pai la teorie sunt buna, :) si Jurnalut la fel face, ne incurajeaza mereu pe noi si uite ea acum...
Multumesc din suflet pt cuvintele tale, sunt chiar o reala incurajare. Off prin cate ai trecut si tu... :ymhug:
Sa stii ca sunt chiar la a 4 a incercare pt a face bebe 2. :D Am facut un FET cu embrioni congelati de la primul fiv, apoi un fiv pe ciclu natural, apoi o noua procedura fiv cu stimulare si acum FET cu embrioni congelati de la ultimul fiv. Dar si eu sunt la capatul puterilor, e ultima incercare. Poate asa vrea Dumnezeu, sa am doar un copil... daca nu reusesc nici acum, vom mai incerca natural. Daca e sa vina, o sa vina. In rest, si noi suntem extrem de fericiti si recunoscatori pt ca avem o minune.

catalina, sa vii cu vesti bune!!!!
Sa stii, ca dimineata in drum spre munca, exact la asta ma gandeam, la cate i-as spune dar n-o fac de teama sa nu spuna altele care m-ar rani si mai tare, si ma gandeam ca n-ar fi o idee rea sa ii dau un mail.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Aug 25, 2017 9:56 am

Mihaela1985 wrote:Draga mea vred ca toate suntem in situatia asta...totii striga ESTI DISPERATA NU O SA REUSESTI ASA...si nu le am mai zis!persoane care daca se duc si ia o aspirina....aoleu ce scumpa este!
Voi sunteti micul meu secret...el nu stie...ma vede cu tel...dar nu intelege!ca ar incepe:desfaci firul in 4,bla..bla bla ideea e ca nu il mai bag in discutie!
Ca sa schimb subiectul...va marturisesc ceva ...cu care ar trebui sa merg la psiholog...dupa Et am visuri erotice,romantice...ba alt barbat decat al meu...ma trezesc fleasca.ce spuneti? :)) :))
Miha, nu stiu daca e de psiholog. E de la hormoni, din anumite puncte de vedere suntem mai ... "barbate", in perioada asta, pentru ca avem in cocktail si mult estrogen. Exista explicatii stiintifice pentru asta, am mai citit. Si secretia e modificata tot de-asta.

Ana-86

Post by Ana-86 » Fri Aug 25, 2017 10:01 am

[crossfingers]
catalina81 wrote:Eu maine merg la beta. Sunt hotarata. Trebuie sa iasa ceva [gemeni]
[crossfingers] %%- [flori] ținem pumnii și noi 3 :)
Eu 30 ani, endometrioza, trompe obstructionate total.
Amh 11,35, ciclul menstrual total neregulat. trombofilie MTHFR C677T homozigot, PAI 1 4g/5g heterozigot, prezente alelele A1/A2 => clexane 0.4
El 32 ani, oligoastenozoospermie moderata, virus hepatic B.
Fiv=21 ovocite, 10 criogenate, 11 fertilizate ICSI=> 5 blasto de calitate foarte buna. 01/06 ET cu 2 blasto. :YMPRAY: betahcg Z9=372 , Z12= 1305, Z14=2160, Z16=3623, avem 2 [heart] [heart]

Post Reply