FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
stela simona

Re: FIV in Romania

Post by stela simona » Thu Aug 31, 2017 4:04 pm

jurnaldefiv wrote:
Elly wrote:Deci..nu imi vine sa cred ce citesc..puteam sa jur ca esti insarcinata.... :(( :(( [jale!] ..la un moment dat va fi bine pentru toate...trebuie sa nu ne pierdem speranta..
Mie acum mi-e clar.... sa le ia naiba de simptome, cui i-o mai pasa vreodata!!! Simptomele NU conteaza, nici cand sunt, nici cand nu sunt. Pana si eu am avut momente in care ma simteam.... "gravida" - AIUREA!!! o porcarie nascuta de mintea chinuita si creierul pacalit de atatia hormoni!
Degeaba dureri menstruale, degeaba sfarcuri cu dureri, degeaba durere de spate, degeaba calduri, degeaba!!!!! Nu au insemnat absolut NIMIC, decat o mare pacaleala. Degeaba grija, degeaba mananca lapte, oua, carne, fructe, draci!!! degeaba ridicat pe coate din pat, degeaba pana si partzurile date cu grija, degeaba indopat cu supozitoare doar-doar sa nu incordez vreun milimetru de muschi aiurea.... DEGEABA! Nimic din toate astea nu conteaza si nu fac diferenta. Cred ca defapt nu fac altceva decat sa creasca frustrarea, frustrarea de dupa un esec, ca ai facut totul atat de strict si totusi nu se intampla nimic. NICI ACUM. Poate ma invat naibii minte si devin mai putin "simtita" la toate astea, ca nu mi-au facut decat rau. Nu esti om normal atatea luni, atatia ani, in zilele de
asteptare esti ca un robot programat cu mii de senzori si tot astepti sa te doara sau intepe ceva.... un cosmar. Si sa te alegi cu ..... "beta este mai mic ca 1".....
La un moment dat, da, trebuie sa credem ca va fi bine. Doar sa ne ajute Dumnezeu sa ajungem cu mintea, corpul, cu viata intreaga la momentul ala....sa nu ne pierdem pe drum.....
Tare greu. [parerau]
Jurnalut, nu am cuvinte....stiu ce inseamna, am trecut de atatea ori prin asta...nu trebuie sa renunti, mergi mai departe atata timp cat sotul te sustine si e alaturi de tine. E cel mai important lucru, asa gandeam si eu ca tine, parca imi doream copilul doar pentru el. Mi-a zis odata ca lui nu ii va spune nimeni niciodata " tata", si ma durut tare, tare. Si acum mi-au dat lacrimile instantaneu.
Cand vrei sa faci urmatorul ET, te rog intreaba embriologul ce sanse au mititeii, stiu ca e greu, dar daca nu sunt sanse prea mari mai bine nu faci transferul. Stiu ca e dureros ce spun, dar mai dureros e sa faci transferul, sa te indopi de hormoni, sa stai cu stres si sa arunci niste bani, degeaba. Ei stiu sigur ce sanse au embrionii, am vorbit cu embrioloaga cu care am facut celelalte Fiv uri, si mi-a spus clar ca daca au multe fragnentatii nu au cum sa-si revina, nu au din ce sa se divida celule...
Intradevar fiecare embrionas are sansa lui, dar cand mi -au spus ca am sanse sub 3%, la ce puteam spera..
Te imbratisez si iti doresc sa-ti vezi visul implinit :ymhug:

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Aug 31, 2017 4:07 pm

Galadriel wrote:Jurnal, primește un gând bun și de la mine. Știu că nu există consolare în momente dintr-acestea, putem să îți spunem noi orice. Dar sper că te ajută măcar puțin susținerea fetelor de aici, care știu prea bine cât doare eșecul și mai ales odioasa asta de infertilitate.
Îți înțeleg bine toate frustrările, și mie mi s-a făcut rău când am citit de copilul aruncat în WC. E o dovadă în plus că nu există nicio logică sau dreptate cu privire la cine merită sau nu să fie părinte.
Din păcate nimic și nimeni nu poate garanta reușita unui FIV. Nu cred că medicii se încumetă să o recunoască, dar e o loterie. Nu știe nimeni ce se întâmplă la nivelul cromozomilor, cum reacționează endometrul și de ce are/nu are loc implantarea.

Știu că e devreme si ai nevoie să te aduni emoțional, dar poate o variantă ar fi o clinică din străinătate, cu un laborator mai performant.
Ești tânără, ai mult timp înainte ca să mai încercați. Și, crede-mă, tinerețea e cel mai mare avantaj. Te îmbrățișez!
Multumesc mult de cuvinte, chiar inseamna mult. Am doua consolari: sotul si voi. Stiu ca poate suna hazardat, dar in toata povestea asta, sunt importante doua lucruri: sa ai persoana de langa tine aproape, dar si sa ai "aproape" persoane care trec prin aceleasi chinuri, aceleasi stari. Deci, ma ajuta (si chiar nu e putin lucru).
Asta cu tineretea, nu stiu ce sa zic.... daca nu se intampla nici la ultima incercare pe care o mai am pe ciclul asta FIV, probabil la urmatorul FIV voi avea 36. Nu vreau sa il manii pe Dumnezeu, stiu ca e inca bine, dar... deja sunt in alta categorie statistica, >35 ....
Aveam vreo 23 de ani, eram intr-un concediu in Grecia, si am intrat in vorba cu o Doamna, romanca si ea, sa tot fi avut vreo 50-60 de ani.... si ma intreba de copii, eu ii ziceam nu inca, ca stateam in chirie, ca sa vedem cu jobul sa fie cat mai bine, ca asa si pe dincolo.... si mi-a zis "fa copii de tanara, ca asa e bine...." ....... Si uite ca am ajuns sa ma chinui la 15 ani de-atunci.....
Si sotul meu imi zicea inca de cand ne tachinam, ca ce ne ferim atata, ca si daca raman gravida el intotdeauna si-a dorit copii de tanar.... aveam 29 de ani pe atunci..... si eu nu si nu, de atunci, ca stai, sa fim noi bine, sa fie lucrurile serioase, apoi stai ca sa ne casatorim intai.... Si am stat, si ne-am casatorit, parca si dupa casatorie, mai sa zic ca a fost un semn... "a, acum vrei copii? stai ca nu se poate cand vrei tu!" - parca a zis Cineva....
In luna de miere, imediat dupa nunta, mi-am rupt piciorul. Atela ghipsata vreo 2 luni, orteza apoi inca vreo 2 luni... radiografii, antibiotice, etc. - deci pauza la procreare, ca nu era safe. Si apoi? Si apoi ne-am apucat, in sfarsit si cu "consimtamantul meu"... cu analize inainte, cu tot ce trebuie, totul bine. Si da-i si incearca, o luna, doua, trei, un an. Hopaaaa, ai 33 de ani fetita! Defapt aproape 34, cand am avut prima consultatie de infertilitate. Si de-atunci.... restul e trecut in semnatura. Semnatura care vad ca se mai tot lungeste cu un rand, cu cate un esec la cateva luni.... [parerau]
Last edited by jurnaldefiv on Thu Aug 31, 2017 4:38 pm, edited 1 time in total.
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta z10 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.
FET8 Feb 2021 1 blasto 5AA, beta negativ.

CrissPatri

Post by CrissPatri » Thu Aug 31, 2017 4:08 pm

8-| nu am cuvinte...nu inteleg de ce trebuie sa trecem prin asa multe hopuri ca sa avem un copil...un lucru atat de firesc....
ce pot sa iti spun este ca mai devreme sau mai tarziu ne ridicam si ne scuturam de toate gandurile negative si triste si intr un fel o luam de la capat...nu vrem sa acceptam si luptam in continuare...cel mai usor ar fi sa ne oprim si sa traim fericite in continuare si sa fim impacate ca am incercat..dar e ceva in inima noastra care nu ne lasa sa abandonam....
Gandeste te ca ai reusit sa ai un beta pozitiv...ceea ce iti da speranta ca se poate mai devreme sau mai tarziu...eu nici macar cu asta nu ma pot consola si totusi dorinta de a persevera si nu abandona e acolo vie si ma chinuie zi de zi.
Capul sus jurnalut! Sunt sigura ca intr o zi ne vom strange in brate copilasii! Te imbratisez :ymhug:
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:
28.05.2020: Mamica fericita de Alexis si Melina [gemeni]

Galadriel

Post by Galadriel » Thu Aug 31, 2017 4:24 pm

Jurnal, când te aud ce spui, parcă mă văd pe mine. Anul ăsta nu că nu știu ce, anul viitor e o promovare, n-avem nu știu câți bani, etc. Și, franc spus, n-am fost pregătită emoțional să fiu mamă. Grație relațiilor catastrofale cu familia mea tradițională.
Oricât e de greu, ai date bune de partea ta - AMH ok, spermograma OK. Și la 35 de ani, chiar dacă statistic începe o nouă etapă, nu e ca la 40. Spre care mă îndrept eu vertiginos, cu un AMh de 0.15, fără să am măcar șansa de a face FIV. Am mai scris undeva ce aventură sinistră am avut cu cei 6 urologi la care am fost (4 în țară, 2 în străinătate), în speranța că găsim unul normal care să-i facă soțului extracția chirurgicală a spermei. La Viena medicul ne-a spus că el face 24 de incizii în ambele testicule. Deci ca să am șansa de a face FIV risc să-i distrug omului meu sănătatea. La Viena, nu la dispensarul de cartier.

Deci, capul sus. Moralul e esențial, mă lupt cu depresia de luni bune, nu vreau să văd cum pune ghearele și pe alte fete. Perseverența e cheia reușitei. E oribil de greu, dar nu ești singură, trebuie să fie și bine!

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Aug 31, 2017 4:28 pm

stela simona wrote:
jurnaldefiv wrote:
Elly wrote:Deci..nu imi vine sa cred ce citesc..puteam sa jur ca esti insarcinata.... :(( :(( [jale!] ..la un moment dat va fi bine pentru toate...trebuie sa nu ne pierdem speranta..
Mie acum mi-e clar.... sa le ia naiba de simptome, cui i-o mai pasa vreodata!!! Simptomele NU conteaza, nici cand sunt, nici cand nu sunt. Pana si eu am avut momente in care ma simteam.... "gravida" - AIUREA!!! o porcarie nascuta de mintea chinuita si creierul pacalit de atatia hormoni!
Degeaba dureri menstruale, degeaba sfarcuri cu dureri, degeaba durere de spate, degeaba calduri, degeaba!!!!! Nu au insemnat absolut NIMIC, decat o mare pacaleala. Degeaba grija, degeaba mananca lapte, oua, carne, fructe, draci!!! degeaba ridicat pe coate din pat, degeaba pana si partzurile date cu grija, degeaba indopat cu supozitoare doar-doar sa nu incordez vreun milimetru de muschi aiurea.... DEGEABA! Nimic din toate astea nu conteaza si nu fac diferenta. Cred ca defapt nu fac altceva decat sa creasca frustrarea, frustrarea de dupa un esec, ca ai facut totul atat de strict si totusi nu se intampla nimic. NICI ACUM. Poate ma invat naibii minte si devin mai putin "simtita" la toate astea, ca nu mi-au facut decat rau. Nu esti om normal atatea luni, atatia ani, in zilele de
asteptare esti ca un robot programat cu mii de senzori si tot astepti sa te doara sau intepe ceva.... un cosmar. Si sa te alegi cu ..... "beta este mai mic ca 1".....
La un moment dat, da, trebuie sa credem ca va fi bine. Doar sa ne ajute Dumnezeu sa ajungem cu mintea, corpul, cu viata intreaga la momentul ala....sa nu ne pierdem pe drum.....
Tare greu. [parerau]
Jurnalut, nu am cuvinte....stiu ce inseamna, am trecut de atatea ori prin asta...nu trebuie sa renunti, mergi mai departe atata timp cat sotul te sustine si e alaturi de tine. E cel mai important lucru, asa gandeam si eu ca tine, parca imi doream copilul doar pentru el. Mi-a zis odata ca lui nu ii va spune nimeni niciodata " tata", si ma durut tare, tare. Si acum mi-au dat lacrimile instantaneu.
Cand vrei sa faci urmatorul ET, te rog intreaba embriologul ce sanse au mititeii, stiu ca e greu, dar daca nu sunt sanse prea mari mai bine nu faci transferul. Stiu ca e dureros ce spun, dar mai dureros e sa faci transferul, sa te indopi de hormoni, sa stai cu stres si sa arunci niste bani, degeaba. Ei stiu sigur ce sanse au embrionii, am vorbit cu embrioloaga cu care am facut celelalte Fiv uri, si mi-a spus clar ca daca au multe fragnentatii nu au cum sa-si revina, nu au din ce sa se divida celule...
Intradevar fiecare embrionas are sansa lui, dar cand mi -au spus ca am sanse sub 3%, la ce puteam spera..
Te imbratisez si iti doresc sa-ti vezi visul implinit :ymhug:
Stela! [heart] tu sa ma consolezi pe mine... numai cand ma gandesc prin ce ai trecut tu, prin ce ati trecut voi ca familie, pur si simplu imi este jena sa ma mai plang de ceva sau sa spun ca ceva e greu... esti un om deosebit.
Sotul... oricat m-am mai suparat eu pe el sau enervat sau m-a facut sa plang (defapt m-am facut singura), imi este alaturi si ii multumesc lui DUmnezeu pt asta. Si acum, mi-a zis sa nu cumva sa imi ramana acum in cap ca l-am dezamagit cumva sau ca ar crede ca eu le fac rau embrionilor prin starile mele (ca asta i-am zis :( ...) , ca stie ca e ffff greu sa fiu relaxata si dezinteresata cand bag in mine tot ce bag si stau cu frica si sa tusesc, dar totodata se pare ca, cu cat esti mai "dezinteresata" cu atat poate cresc sansele, cu cat nu esti asa "in garda" tot timpul, cum ne povestea doctora de la Medicover care dupa ET a mers la shopping prin mall... ca incercam in continuare pana reusim, ca nimic nu e usor si ca, cu cat iti doresti mai mult ceva cu atat pare mai greu de obtinut si cum copilul este cel mai important, probabil pentru el vom avea cel mai mult de luptat.... si sa ma linistesc si sa pregatim pasul urmator....
Legat de ce spui despre intrebat embriologul, stiu foarte bine ce spui si sunt intru totul de acord! nici macar dureros nu pot sa spun ca e. Mi se furnica pielea pe mine, pentru ca... nu stiu daca a fost doar o senzatie sau nu, dar la ET-ul asta, am intrebat, acolo pe masa, atat cat am putut, ca nu discuta nimeni cu tine inainte, la Giulesti (stii bine)....si tu acolo cracita nu sta nimeni sa iti expuna teoria si geneza embrionilor... am intrebat-o si pe embrioloaga "cum sunt embrionii?" - "sunt bine" :| dupa procedura am intrebat-o si pe dr, "ce spuneti d-na doctor, cum credeti ca sunt embrionii?" - "sunt ok" :| - niste raspunsuri scurte si seci care pur si simplu mi-au dat de inteles ca nici una nici alta (embrioloaga si dna dr) nu erau prea optimiste....
Cu cei doi pe care ii mai avem, nu stiu cum dar chiar vreau sa discut clar cu embriologul dinainte, nu stiu cum face, sa ii dezghete dinainte, pe raspunderea noastra, sa ii dezghete cu o zi inainte de procedura si sa imi spuna clar cum sunt.... nu stiu daca o sa reusesc asta la Giulesti dar cu siguranta o sa incerc.... iar urmatorul FIV, daca Dumnezeu va vrea sa existe si un urmatorul, nu il vom mai face acolo. Atat cat ne va permite bugetul, care e destul de rigid dar... in niste limite, 3-4,000 de lei nu cred ca ar face vreo diferenta intre a putea si a nu putea, eu la Giulesti nu mai calc.
Simt ca piere orice urma de incredere... stiu ca e usor sa ai incredere cand lucrurile merg bine (asa ziceam si de Marinescu initial, uite dom'le ce mana are primul ET si am ramas!), si sa nu ai cand lucrurile nu merg asa cum iti doresti, dar.... nu e ok... imi pare rau daca vorbesc cu pacat dar pana si Dipherelinul de inhibare l-am facut degeaba, pur si simplu pt ca m-am nimerit intr-o perioada in care tot spitalu' era in concediu, inclusiv dna doctor! Pe 21 cand am facut eu ET, am fost in salon cu alte 2 fete, una cu ultimul CM pe 23 Iulie, una nu stiu pe cat, eu pe 21 Iulie - si TOATE cu Dipherelin facut intre 15-17 Iulie, toate cu ET pe 21 in prima zi de reincepere a activitatii in spital!
Mi-a dat de gandit pt ca la prima consultatie la dna dr mi-a zis, dupa ce s-a uitat pe dosarul meu si i-am povestit eu experientele anterioare, "Doamna eu vreau sa va fac Dvs. ET pe ciclu natural". Buuun, fac analize, infectii urinare/ureaplasma etc., tratez, bla bla, iaca vine Iulie, consultatia nr 2 - pai mi se pare ca aveti LH-ul cam marit, facem o injectie de inhibare sa nu ne mai incurce hormonii!! aiurea!!! Ne incurca defapt calendarul, nu hormonii mei!
Eu nu o judec deloc pe dna doctor... mai ales ca i-au bagat pe gat toate pacientele lui Marinescu, nu avea cum naiba sa se ocupe de toate dupa calendarul fiecareia.... in fine. Dar chiar cred ca am facut inhibarea degeaba, fix degeaba. Da-o naibii, toate 3 cu ET in ziua aia ne-am nimerit cu LH-u' marit... Offffff.....
Last edited by jurnaldefiv on Thu Aug 31, 2017 4:49 pm, edited 2 times in total.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Aug 31, 2017 4:34 pm

CrissPatri wrote:8-| nu am cuvinte...nu inteleg de ce trebuie sa trecem prin asa multe hopuri ca sa avem un copil...un lucru atat de firesc....
ce pot sa iti spun este ca mai devreme sau mai tarziu ne ridicam si ne scuturam de toate gandurile negative si triste si intr un fel o luam de la capat...nu vrem sa acceptam si luptam in continuare...cel mai usor ar fi sa ne oprim si sa traim fericite in continuare si sa fim impacate ca am incercat..dar e ceva in inima noastra care nu ne lasa sa abandonam....
Gandeste te ca ai reusit sa ai un beta pozitiv...ceea ce iti da speranta ca se poate mai devreme sau mai tarziu...eu nici macar cu asta nu ma pot consola si totusi dorinta de a persevera si nu abandona e acolo vie si ma chinuie zi de zi.
Capul sus jurnalut! Sunt sigura ca intr o zi ne vom strange in brate copilasii! Te imbratisez :ymhug:
Stiu Criss, ai mare dreptate si stiu foarte bine ca asa este. Legat de asta cu beta pozitiv, cu siguranta daca va fi nevoie de un nou ciclu FIV va fi un subiect important - poate corpul meu se descurca mai bine cu embrion proaspat, si atunci... tehnica va trebui schimbata, poate secretul sta in punctie pe ciclu natural, speranta de a avea un embrion dintr-un singur ovocit si transfer pe proaspat.... Nu stiu, dar cert e ca trebuie sa gasesc un partener de discutie care sa aiba timp si disponibilitate pentru toate scenariile.... voi vedea, Dna Dr Veliscu este clar mult mai comunicativa decat Marinescu, dar probabil la Giulesti, sau cel putin in perioada asta, e depasita de situatie si pur si simplu aplica protocolul cu inhibare si ciclu controlat tuturor.... si azi cat asteptam pt beta, am vazut o fata care intrase cu cutia de Diphereline 3.75 in mana... deci e clar (sau poate si ea avea LH-ul marit! :( ...).... Ce sa mai zic? Trebuie sa mergem inainte. Eu ma ambitionez sa spun ca orice esec inseamna, statistic, sanse crescute de reusita la urmatoarea incercare...
Last edited by jurnaldefiv on Thu Aug 31, 2017 4:50 pm, edited 2 times in total.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Aug 31, 2017 4:45 pm

Galadriel wrote:Jurnal, când te aud ce spui, parcă mă văd pe mine. Anul ăsta nu că nu știu ce, anul viitor e o promovare, n-avem nu știu câți bani, etc. Și, franc spus, n-am fost pregătită emoțional să fiu mamă. Grație relațiilor catastrofale cu familia mea tradițională.
Oricât e de greu, ai date bune de partea ta - AMH ok, spermograma OK. Și la 35 de ani, chiar dacă statistic începe o nouă etapă, nu e ca la 40. Spre care mă îndrept eu vertiginos, cu un AMh de 0.15, fără să am măcar șansa de a face FIV. Am mai scris undeva ce aventură sinistră am avut cu cei 6 urologi la care am fost (4 în țară, 2 în străinătate), în speranța că găsim unul normal care să-i facă soțului extracția chirurgicală a spermei. La Viena medicul ne-a spus că el face 24 de incizii în ambele testicule. Deci ca să am șansa de a face FIV risc să-i distrug omului meu sănătatea. La Viena, nu la dispensarul de cartier.

Deci, capul sus. Moralul e esențial, mă lupt cu depresia de luni bune, nu vreau să văd cum pune ghearele și pe alte fete. Perseverența e cheia reușitei. E oribil de greu, dar nu ești singură, trebuie să fie și bine!
A, mi-am amintit, am citit povestea ta pe FIV abroad.... :( inclusiv chestia cu 12 incizii pe fiecare testicul... Doamne... Nici macar nu as sti ce sa iti spun... sper din suflet sa gasiti un urolog care sa aiba solutia cea buna pentru voi.

Sunrise

Post by Sunrise » Thu Aug 31, 2017 5:31 pm

Voi ați primit sfaturi să faceți sport intens înainte de un Fiv? Ați aplicat? Ați observat sa crească șansele de reușită?

Eu incerc sa fac sport dar sufăr de migrene și sportul le accentuează. Nu știu cum să împac și una și alta. Mi-ar placea sa povestiți experientele voastre din acest punct de vedere. Mulțumesc!

Elly

Post by Elly » Thu Aug 31, 2017 5:46 pm

Fetelor, eu ma gandeam ca pana la trasferul urmator sa fac terapie bowen? ce parere aveti?e cineva aici care a facut?
Eu 30 ani, endometrioza, operata laparoscopic in 2016(martie) la Giulesti, 1 chist+focare, trompe permeabile, fara avorturi, fara alte sarcini,amh 3,16. El,32 ani-ok IUI 1- 27 oct 2016,pe natural-nereusit IUI 2- 22 nov 2016,pe natural-nereusit. FIV 1- prin subprogram-14 foliculi, 13 ovocite, 8 blasto. Et1-22 iunie 2017 cu un singur blasto, beta 29 iunie 2017- 13, beta 5 iulie-59, beta 7 iulie-172, SOE 6 sapt. Et2- 26 sept 2017 cu un singur blasto gata sa eclozeze..ziua 9 -beta 12O.. beta 2- 608..Doamne ajuta! :YMPRAY: , 24.10.2017...avem o [heart] 03.06.2018..minunea noastra a venit pe lume [heart] [fetita]

Galadriel

Post by Galadriel » Thu Aug 31, 2017 6:09 pm

jurnaldefiv wrote:
Galadriel wrote:Jurnal, când te aud ce spui, parcă mă văd pe mine. Anul ăsta nu că nu știu ce, anul viitor e o promovare, n-avem nu știu câți bani, etc. Și, franc spus, n-am fost pregătită emoțional să fiu mamă. Grație relațiilor catastrofale cu familia mea tradițională.

A, mi-am amintit, am citit povestea ta pe FIV abroad.... :( inclusiv chestia cu 12 incizii pe fiecare testicul... Doamne... Nici macar nu as sti ce sa iti spun... sper din suflet sa gasiti un urolog care sa aiba solutia cea buna pentru voi.
N-am vrut să fac o mișcare de genul „ai tu probleme, dar stai să-ți spun ce probleme am eu!” :) Ideea e că nu stai deloc rău la niciun capitol, și că ai toate motivele să nu-ți pierzi speranța. Nimeni nu știe cât de lung e drumul, dar trebuie să crezi că la capătul lui va fi bine. Eu sper totuși să nu fie chiar așa de lung! :)

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Aug 31, 2017 6:13 pm

Galadriel wrote:
jurnaldefiv wrote:

N-am vrut să fac o mișcare de genul „ai tu probleme, dar stai să-ți spun ce probleme am eu!” :) Ideea e că nu stai deloc rău la niciun capitol, și că ai toate motivele să nu-ți pierzi speranța. Nimeni nu știe cât de lung e drumul, dar trebuie să crezi că la capătul lui va fi bine. Eu sper totuși să nu fie chiar așa de lung! :)
Doamne fereste, nici nu am luat-o in acest fel. Am inteles ce spui. Si eu sper ca Dumnezeu sa ne scurteze cat mai mult, tuturor, drumul asta urat prin infertilitate....

DianaA

Post by DianaA » Thu Aug 31, 2017 9:34 pm

Sunrise wrote:Voi ați primit sfaturi să faceți sport intens înainte de un Fiv? Ați aplicat? Ați observat sa crească șansele de reușită?

Eu incerc sa fac sport dar sufăr de migrene și sportul le accentuează. Nu știu cum să împac și una și alta. Mi-ar placea sa povestiți experientele voastre din acest punct de vedere. Mulțumesc!
Buna! Am auzit ca trebuie sa te misti putin inainte de Et. Dar medicul nu mi-a spus nimic referitor la asta. Nici la celelalte fete nu imi amintesc sa fi citit. Dar poate altcineva stie mai multe.
Eu-33 Sotul-34. Eu trompe infundate total si sindromul ovarelor polichistice. El spermograma buna.
2015- Hsg la Giulesti diagnosticul de mai sus si Amh 6,6 (normal pt ovarele mele)
Martie 2017- am inceput tratamentul cu Gonal, apoi Menopur si Cetrotide.
31 martie- declansare cu Ovitrelle si Gonapeptyl
2. Aprilie- punctia la Columna 13 ovocite, mai aveam cel putin 3 dar nu au putut fi scoase deoarece uterul bloca accesul la ovarul stang
3 Aprilie- 10 embrioni fertilizati. Apoi a inceput chinul cu hiperstimularea. 4 zile de perfuzii si am pt 10 zile Cetrotide
8 Aprilie- 5 blastociti de ziua 6, toti inghetati care asteapta sa fiu eu pregatita. Am mai avut inca 4 mai firavi care nu ar fi rezistat la inghetare.
25 August- ET cu un blastocit de ziua 6, au mai fost decongelati 3 dar nu au rezistat. Beta<0,1

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Thu Aug 31, 2017 10:07 pm

Jurnalut Te inteleg perfect,Si Mie au vrut sa Imi faca et Pe ciclu controlat Si am refuzat,endo nu era bun( Mie Pe ciclu natural endo creste maxim), adevarul Este ca pe ciclu natural Este mAi greu pt ei, Trebuie Sa te cheme mereu la monitorizare etc...nu se gandesc ca investin sperante, bani sanatate in toate poceduriile astea!Eu o sa Ma Duc zilnic la clinica DacA e nevoie, dar pe ciclu controlat nu fac!!
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Thu Aug 31, 2017 10:10 pm

Mi au zis ai Doua variante ori continui cu un tratament mai puternic sa vedem DacA mai creste ori amanam( logic ca am ales varianta a Doua oricat de disperata eram sa fac transferul)
Eu-AMH august 2016 6,51
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.

Elly

Post by Elly » Thu Aug 31, 2017 10:25 pm

Georgiana Mihai wrote:Jurnalut Te inteleg perfect,Si Mie au vrut sa Imi faca et Pe ciclu controlat Si am refuzat,endo nu era bun( Mie Pe ciclu natural endo creste maxim), adevarul Este ca pe ciclu natural Este mAi greu pt ei, Trebuie Sa te cheme mereu la monitorizare etc...nu se gandesc ca investin sperante, bani sanatate in toate poceduriile astea!Eu o sa Ma Duc zilnic la clinica DacA e nevoie, dar pe ciclu controlat nu fac!!
Buna!Ai putea sa povestesti in ce consta mai exact et pe ciclu natutal? ca se pare ca nici eu nu am reactionat prea bine pe ciclu controlat..ms
Eu 30 ani, endometrioza, operata laparoscopic in 2016(martie) la Giulesti, 1 chist+focare, trompe permeabile, fara avorturi, fara alte sarcini,amh 3,16. El,32 ani-ok IUI 1- 27 oct 2016,pe natural-nereusit IUI 2- 22 nov 2016,pe natural-nereusit. FIV 1- prin subprogram-14 foliculi, 13 ovocite, 8 blasto. Et1-22 iunie 2017 cu un singur blasto, beta 29 iunie 2017- 13, beta 5 iulie-59, beta 7 iulie-172, SOE 6 sapt. Et2- 26 sept 2017 cu un singur blasto gata sa eclozeze..ziua 9 -beta 12O.. beta 2- 608..Doamne ajuta! :YMPRAY: , 24.10.2017...avem o [heart] 03.06.2018..minunea noastra a venit pe lume [heart] [fetita]

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Thu Aug 31, 2017 11:02 pm

Buna Elly!
Ciclu natural inseamna ca te lasa sa ovulezi dupa care se face transerul de embrioni( transerul se face la 3 zile dupa ovulatie,la 5 zile, etc. cate zile de viata are embrionasul tau)!
Eu-AMH august 2016 6,51
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Thu Aug 31, 2017 11:11 pm

Azi sunt si eu prima zi de cm, a 9 a zi o sa sun la clinica sa vad DacA au primit reacreditarea.Sper sa pot face transferul!!!
Eu-AMH august 2016 6,51
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63

cristi_per

Post by cristi_per » Thu Aug 31, 2017 11:17 pm

Dragele mele jurnal si cris8, nu am cuvinte care sa va aline durerea provocata de esec. Da se resimte ca o durere fizica, ai senzatia ca aerul se incapataneaza sa nu iti intre in plamani...din pacate stiu cum este...am trecut prin asta de 5 ori...
cris8 Dumnezeu ti-a daruit o minune care sa iti faca viata implinita. Stiu ca ti-ai dorit nespus...eu toata viata m-am gandit ca voi face 3 copii. Atatia am vrut eu ca ma gandeam ca e frumos sa ai frati, eu am unul si e minunat sa stiu ca exista si viata mea nu ar fi fost la fel de bogata fara el...dar poate vom mai avea, poate nu ....eu multumesc lui Dumnezeu pt minunea mea si daca mai vrea sa imi dea ii asteptam cu mare bucurie....daca nu, asta este, dupa atata chin si lupta sunt implinita, da imi doresc altul dar varsta nu ma ajuta, desi fata am nascut-o la 38.
Jurnal legat de varsta eu am ramas la 37 si am nascut la 38...am inceput sa merg la marinescu la 33 dar primul fiv l-am facut la 34. Am pierdut un an cu 5 inseminari si csd aiurea dar eram nestiutoare atunci. Din cauza lui am rezerva ovariana scazuta dar totusi am avut in jur de 8-10 embrioni la fiecare fiv, doar la giulesti am avut 5.
Mai in urma mi-am spus parerea despre giulesti si mi-o mentin chiar daca nu mai e cazul sa mai fac fiv acum.
Ca o concluzie, daca trebuie sa faci alt fiv fa-l la privat sau du-te afara la unguri, la cehi chiar si la greci dar nu la pantos. Eu am ramas gravida dupa un fiv mixt jumatate aici jumatate acolo si mi s-a spus de aici ca laboratoarele afara sunt mult mai ok.
Legat de vina mie dupa 2 sarcini pierdute dr de la wellborn mi-a spus ca corpul meu omoara embrionii si ca nu voi avea niciodata copilul meu, sa imi gasesc mama surogat sau sa infiez...am cazut in cea mai grea depresie, ma simteam inutila si imi doream sa ma fi dus odata cu copilul meu.
Dar eu sunt cel mai bun exemplu ca se poate "against all odds" cum se spune. Se poate la varsta mai inaintata ca a ta, se poate cu amh mic, s-a putut natural si nu am luat nicio doza de clexane sau utrogestan sau alte chestii cu care m-am indopat la fiecare fiv sau et.
Fiecare femeie are momentul ei in care "toate planetele se aliniaza" sau cum zice dr mea cu care eram in discutii pt un nou fiv...cand vrea Cel de sus totul merge ca la carte.
Va pup si sunt cu gandul alaturi de voi.

Vilea

Post by Vilea » Fri Sep 01, 2017 5:42 am

Sunrise wrote:Voi ați primit sfaturi să faceți sport intens înainte de un Fiv? Ați aplicat? Ați observat sa crească șansele de reușită?

Sunrise, eu am citit o carte de fertilitate si conceptie scoasa de clinica Mayo din SUA in care zicea de sport moderat. Nu intens pentru ca se secreta ceva substante care incurca ovulatia etc si ca sportivelor de performanta li se recomanda pauza de cateva luni inainte de a concepe

Vilea

Post by Vilea » Fri Sep 01, 2017 5:49 am

Jurnalutz, imi pare tare rau pt nereusita, sunt si eu dupa 4 inseminari si un fiv nereusit, dintre care 1 inseminare cu dr Marinescu. Am foat la el ca la pomul laudat dar sistemul de stat e ramas in urma... am jurat ca nu mai calc acolo. Eu nu raspundeam la tratament de peste 300 UI si el mi a dat 37,5... asta ca unul dintre exemple
Fiv l am facut la wellborn unde am avut parte de toata atentia si personalizarea tratamentului etc dar n am obtinut decat trei puiuti transferati in ziua 3. N a fost sa fie.
Chiar cand scriu sunt in drum spre Szeged, am programare la Janos Zadori. Incerc si acolo sa vad ce mi rezerva soarta

Capul sus! Mult curaj

Post Reply