FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Symonik

Re: FIV in Romania

Post by Symonik » Fri Sep 01, 2017 10:23 pm

jurnaldefiv wrote:
Symonik wrote:
jurnaldefiv wrote:
Simonika e posibil sa fie de la aspenter, sau de la tot cocktail-ul pe care il bagi in tine in perioada asta, sau de la cum te stii de hipotensiva sau hipertensiva, sau de la....o gura mai mare de aer pe care incearca s-o mai ia din cand in cand organismul. Pentru semne fizice de sarcina e putin devreme. Oricum, nu le pandi, nu le cauta, sunt ataaaaattt de inselatoare. Cand e sa fie semne clare, sunt, dar uneori nu, uneori sunt doar asa ca o parere, sau nu atat de deranjante, sau nu atat de iesite din comun, pot avea o cauza sau 100, in general chinuitor de neclare...
Miercuri ai fi ziua 7 de la ET, nu mai ai rabdarica o zi in plus macar? Sa ai parte de vestile cele mai frumoase, indiferent cand ai testa.
Incerc sa nu mai caut atatea semne, vreau sa iau aminte de la tine. Eram asa de sigura ca o sa vii cu un rezultat pozitiv, traiam emotiile odata cu tine si cand ai venit cu vestea trista m-au napadit lacrimile. :( Te admir ca esti puternica! :ymhug:
In legatura cu beta...astia de la synevo fac luni,miercuri,vineri cu rezultatul in aceasi zi...in celelalte zile da rezultatul urmatoarea zi (parca e cam mult sa astept urm zi). In alta parte nu am unde sa fac, dar o sa vad cum ma mai simt,poate o sa mai rezist un pic... :ymdaydream:
La Regina Maria dau si ei rezultatul in aceeasi zi daca ceri sa fie facuta in regim de urgenta analiza, dar costa in plus (e vreo 50 de lei normal si vreo 68 in urgenta parca...). Eu am facut o singura data la Synevo dar nu era beta de confirmare sarcina, era ca sa ma asigur ca NU e sarcina cand a trebuit sa iau un antibiotic (de parca s-ar fi indurat Dumnezeu de mine fix atunci... dar trebuia sa stiu, altfel nu stateam linistita), si mi-au zis ca am rezultatul a doua zi dar l-am vazut online in aceeasi zi. Si am recoltat pe la 1, adica la pranz, deci am avut rezultatul in vreo 4 ore. Posibil ca ei sa zica asa cu marja de siguranta ca dau rezultatul a doua zi, dar eu cred ca il vei avea in aceeasi zi daca rezoltezi dimineata. Daca esti din Bucuresti, eu am recoltat la laboratorul Synevo Plevnei. Si au si cel mai bun pret, e vreo 40 de lei analiza parca.
Eu sunt din Galați! :D Si aici la Galati la synevo tot 40 lei e analiza. Multumesc oricum! :-*
eu 28ani - AMH august 2017- 0.524 ,ovulatie normala
el 28ani- spermograma: azoospermie
FIV august 2017: 7 ovocite, 2 blasto,
ET:1 blasto ziua 5, beta negativ
ET2 27 nov: 1 blasto ziua 6, negativ
Analize trombofilie: MTHFR C677T heterozigot
PAI-1 4G/5G heterozigot
NK cells 15%; cariotip normal
AMH martie 2018- 0.99
Fiv2: 30 martie 2018 protocol lung
Doamne ajuta-ne sa reusim..... :YMPRAY:

Symonik

Post by Symonik » Fri Sep 01, 2017 10:39 pm

CrissPatri wrote:Citindu-va imi pun si eu mai multe intrebari pentru care nu stiu daca voi afla vreodata raspunsul...nu cred ca doctorii ti pot zice de ce nu a fost sa fie...cred ca si pentru ei e o nebuloasa totala...mai ales cand e vb de un cuplu fara mari pb de sanatate.....nu o sa inteleg de ce cu niciun transfer din cele 4 facute in decurs de aproape un an nu am obtinut nici macar un beta pozitiv...pot spune ca la al 2 fiv am obtinut un numar considerabil mai bun de embrioni...dar oare au fost calitativi ...chiar daca in laborator aratau cu sanse bune? E groaznic sa ma gandesc ca dintr un numar de 9 embrioni din 2 fivuri niciunul sa nu fie bun dpdv gentetic...1 fiv l am facut la medlife si nu am fost deloc multumita...la wellborn am avut parte de un medic bun nu am ce sa ii reprosez...mi a dat un tratament foarte bun ...pentru amh ul meu micut un numar de 7 embrioni obtinuti a fost un rezultat bun...din pacate niciunul nu s a concretizat in sarcina...am incercat et pe ciclu controlat...pe natural...imediat dupa transfer cu proaspeti...si intr un fel incep sa cred ca pb e la mine....chiar daca nu mi a zis niciun cadru medical...e posibil ca ovocitele mele sa fie foarte slabe calitativ....ma gandesc serios sa incerc inca un fiv si daca e sa nu obtin rezultate sa apelez la ovocite donate...intrebarea mea este unde sa fac acest fiv nr. 3? Nu stiu daca sa continui cu aceasi clinica, sa merg la Columna...era un gand..sa incerc in afara... ce alte analize sa fac...recunosc ca sunt putin debusolata....si nu stiu care e cea mai buna varianta pentru mine.... :ymsigh: trebuie sa incep de undeva asta e clar...probabil ma voi duce la dr meu in septembrie la sf. de luna si sper sa gasesc anumite raspunsuri si sa ma hotarasc ce voi face mai incolo...de abandonat nici nu ma gandesc ca ar fi aceasta varianta...
Buna! Si eu sunt tot cu un amh mic, imi poti spune ce tratament ai primit la wellborn de ai obtinut 7 embrioni? :-*
PAI-1 4G/5G heterozigot
AMH martie 2018- 0.99

catalina81

Post by catalina81 » Sat Sep 02, 2017 10:04 am

Neata. Eu am repetat beta ieri. Ziua 11 beta 1270. Sper sa fie ok in continuare.
36 ani. in principal probleme cu grosimea endometrului
FIV 1 Grecia; beta 0.1
FIV 2 Grecia: beta 0.1
FIV 3 Praga: beta z10-128;z12-307.5; z14-583.6; z17-2026; SOE la 5sapt si 4 zile
FIV 4 Praga pe 17.08.2017. Beta 1270 in ziua 15.
Avem o [heart] .
Mamica fericita de Teodora 25.04.2018 [fetita]

Lujy81

Post by Lujy81 » Sat Sep 02, 2017 10:11 am

catalina81 wrote:Neata. Eu am repetat beta ieri. Ziua 11 beta 1270. Sper sa fie ok in continuare.
[majoreta]
eu 37 ani - AMH 0,889 (2018)
el 40 ani - azoospermie
Fiv 1 - Nov 2016 - Romania (Gynera) - tratament 0 foliculi, s-a închis dosarul
Fiv 2 - Martie 2017 - Grecia ( Genesis Athena) - beta 1,98
Fiv 3 - Noiembrie 2018 - Romania ( Medsana Genesis) - beta 0,1
Lupta continua

Symonik

Post by Symonik » Sat Sep 02, 2017 11:25 am

catalina81 wrote:Neata. Eu am repetat beta ieri. Ziua 11 beta 1270. Sper sa fie ok in continuare.
[majoreta] Felicitari!!! [premom]
PAI-1 4G/5G heterozigot
AMH martie 2018- 0.99

Ralu dumbrava

Buna ziua fetelor

Post by Ralu dumbrava » Sat Sep 02, 2017 12:13 pm

Sunt noua pe acest forum.va rog sa imi recomandati si mie un doctor pt fiv la sibiu.eu sunt de la fagaras si imi e mai usor sa ajung.din pacate si pt mine o sarcina pe cale naturala are sanse reduse.am fost diacnosticata cu endometrioza de care m.am si operat laparoscopic insa a fost prea tarziu deoarece trompele au fost afectate.inca nu sunt impacata cu acest gand dar daca mai aman va fi tot mai greu deaceea va cer un sfat si un nr de contact pt o programare.va multumesc si sper sa avem vesti cat mai bune [heart]

diana83

Post by diana83 » Sat Sep 02, 2017 2:47 pm

Salut tutor, Catalina81 felicitari si sarcina usoara, pentru celelalte fete succese in continuarie , Jurnalut si Cris imi pare foarte rau, dar nu ca pierdeti speranta o sa fie bine .

Elenab daca te intereseaza , eu am facut 3 fivuri in Germania , putem sa ne scriem, eu ti-am scris mesaj in privat si pe email, poate te ajut cu ceva, la moment eu aici traiesc. Daca te intereseaza scrie-mi. Stiu cit este de grea asteptarea pina la aflarea rezultatului.Totul ca fi bine cu multa rugaciune si multa speranta.
Eu 33 ani-hidrosalpins, sotul 32 ani -analize ok
2015 Laparoscopia pentru desfundarea trompelor
6.06.3016 Puntia -5 ovocite-toti atiti embrioni (2 embrioni tranferati-3 congelati)
9.06.2016 Fiv 1 cu 2 embrioni -nereusit--hiperstimulare ovariana
6.08.2016 Fet cu 2 embrioni congelati -nereusit.
21.10.2016 Laparoscopia in Germania, inlaturare definitiva a trompelor, decizie perfecta pentru un nou ciclu fiv -- opinia doctorului.
4.08.2017 - Punctia, sau o obtinut 2 ovocite, rezultatul fiind 2 embrioni frumusei.
7.08.2017 -transfer cu 2 embrioni de ziua a 3-a. 21.08.2017 Betta 85 :YMPRAY:
Avem o inimioara [heart] :YMPRAY:

ALA_22

Post by ALA_22 » Sat Sep 02, 2017 4:25 pm

Mamitzi...cum stai cu durerile de burta? Eu am 6 sapt si inca am dureri ca de cm.
Am avut si o mica sangerare acum 5 zile,dar s a oprit destul de repede. In schimb durerile astea parca nu mai se termina. Sunt dureri suportabile,insa la fiecare junghi ma gandesc sa se intampla ceva cu bebe.

catalina81

Post by catalina81 » Sat Sep 02, 2017 6:16 pm

ALA_22 wrote:Mamitzi...cum stai cu durerile de burta? Eu am 6 sapt si inca am dureri ca de cm.
Am avut si o mica sangerare acum 5 zile,dar s a oprit destul de repede. In schimb durerile astea parca nu mai se termina. Sunt dureri suportabile,insa la fiecare junghi ma gandesc sa se intampla ceva cu bebe.
La cat timp dupa embriotransfer ai fost la primul eco?
36 ani. in principal probleme cu grosimea endometrului
FIV 1 Grecia; beta 0.1
FIV 2 Grecia: beta 0.1
FIV 3 Praga: beta z10-128;z12-307.5; z14-583.6; z17-2026; SOE la 5sapt si 4 zile
FIV 4 Praga pe 17.08.2017. Beta 1270 in ziua 15.
Avem o [heart] .
Mamica fericita de Teodora 25.04.2018 [fetita]

CrissPatri

Post by CrissPatri » Sat Sep 02, 2017 6:17 pm

DianaA wrote:
CrissPatri wrote:Citindu-va imi pun si eu mai multe intrebari pentru care nu stiu daca voi afla vreodata raspunsul...nu cred ca doctorii ti pot zice de ce nu a fost sa fie...cred ca si pentru ei e o nebuloasa totala...mai ales cand e vb de un cuplu fara mari pb de sanatate.....nu o sa inteleg de ce cu niciun transfer din cele 4 facute in decurs de aproape un an nu am obtinut nici macar un beta pozitiv...pot spune ca la al 2 fiv am obtinut un numar considerabil mai bun de embrioni...dar oare au fost calitativi ...chiar daca in laborator aratau cu sanse bune? E groaznic sa ma gandesc ca dintr un numar de 9 embrioni din 2 fivuri niciunul sa nu fie bun dpdv gentetic...1 fiv l am facut la medlife si nu am fost deloc multumita...la wellborn am avut parte de un medic bun nu am ce sa ii reprosez...mi a dat un tratament foarte bun ...pentru amh ul meu micut un numar de 7 embrioni obtinuti a fost un rezultat bun...din pacate niciunul nu s a concretizat in sarcina...am incercat et pe ciclu controlat...pe natural...imediat dupa transfer cu proaspeti...si intr un fel incep sa cred ca pb e la mine....chiar daca nu mi a zis niciun cadru medical...e posibil ca ovocitele mele sa fie foarte slabe calitativ....ma gandesc serios sa incerc inca un fiv si daca e sa nu obtin rezultate sa apelez la ovocite donate...intrebarea mea este unde sa fac acest fiv nr. 3? Nu stiu daca sa continui cu aceasi clinica, sa merg la Columna...era un gand..sa incerc in afara... ce alte analize sa fac...recunosc ca sunt putin debusolata....si nu stiu care e cea mai buna varianta pentru mine.... :ymsigh: trebuie sa incep de undeva asta e clar...probabil ma voi duce la dr meu in septembrie la sf. de luna si sper sa gasesc anumite raspunsuri si sa ma hotarasc ce voi face mai incolo...de abandonat nici nu ma gandesc ca ar fi aceasta varianta...
La mine este primul Fiv, sper ca si ultimul. Referitor la calitatea ovocitelor, mie mi-au congelat 5 blastociti si abia unul singur a rezistat la dezghet din 4. Doctorita mi-a explicat ca acesta este testul suprem pt embrioni. Nu stiu la tine cum au functionat lucrurile dar daca au rezistat congelarii sunt calitativi.
Eu merg la Columna, mi se par profesionisti dar nu stiu ce se intampla in spatele usilor. La stat nu as fi rezistat, ar mai fi fost un stres in plus.
Nush ce sa zic Diana...intradevar au rezistat toti cei congelati la decongelare si chiar si au reluat procesul de divizare...dar m a pus pe ganduri experienta lui cristi_per din grecia cu pgdi ul dintre toti testati doi din sase parca au trecut de screening insa suprinzator toti 6 au evoluat in stadiu de blasto si aratau normal...deci e cu dus si intors si acest screening si nush daca embrionii care trec de screening garanteaza obtinerea unei sarcini....as face o si pe asta dar din cate stiu e destul de scump...dr. mea nu mi a recomandat pana acum...dar o voi intreba.
Mult noroc iti doresc si sper sa ai un beta pozitiv si sa reusesti din prima...asta doresc tuturor fetelor de altfel. Lupta asta e dificila pentru oricine e nevoit sa treaca prin asa ceva. [flori]
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:

ALA_22

Post by ALA_22 » Sat Sep 02, 2017 6:23 pm

catalina81 wrote:
ALA_22 wrote:Mamitzi...cum stai cu durerile de burta? Eu am 6 sapt si inca am dureri ca de cm.
La 23 de zile dupa transfer cu embrion de ziua 4,dar nu s a vazut mare lucru. In schimb la 26 de zile de la transfer am auzit si activitatea cardiaca .

CrissPatri

Post by CrissPatri » Sat Sep 02, 2017 6:51 pm

cris8 wrote:Jurnalut, mie doctora mea mi-a spus ca după decongelare embrionii au o perioada o stare latenta și nu prea își pot da seama asa imediat medicii de evoluția lor, de aceea procedura standard e sa se decongeleze cu o zi înainte. Și știu ca decongelarea nu se face chiar așa rapid, mie mi se pare ciudat sa îi dezghețe atunci la fața locului când vine pacienta pt ET...dar nu am vrut sa Îți spun astea atunci sa nu te dezamăgesc. . Nu știu însă sigur ca doctora mea are dreptate, dar luand-o logic așa pare..
Asa a fost si la mine de fiecare data la wellborn, cu o zi inainte mi i a decongelat, eu i am avut congelati in z3 pe toti, la al 2 lea et care l am facut pe ciclu nat, i au lasat sa se dezghete si sa evolueze pana la blasto si dupa i au transferat fara succes din pacate pentru mine...sa vedem ce o sa imi zica sa fac pe viitor
..cum ziceam momentan nu sunt decisa unde sa fac a 3 incercare....
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:

CrissPatri

Post by CrissPatri » Sat Sep 02, 2017 7:02 pm

Symonik wrote:
Buna! Si eu sunt tot cu un amh mic, imi poti spune ce tratament ai primit la wellborn de ai obtinut 7 embrioni? :-*
Buna Symonik, dozele au fost mai mici ca la fiv ul facut la medlife....au fost 200 de puregon plus 75 de menopur...si cred ca am avut sub 10 zile de stimulare...am avut o luna cand am raspuns bine la tratament, eu asa sunt cand am luni bune cand luni slabe cu mai putini foliculi antrali...trebuie sa "pandesc" luna buna ca sa pot incepe un tratament. :)
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77

diana83

Post by diana83 » Sat Sep 02, 2017 7:25 pm

elenab wrote:Buna fetelor, eu sunt noua aici si citind povestile voastre nu stiu ce sa cred si ce sa fac in cazul meu. Am facut si eu ICSI, luni pe 28.08 a fost transferul de embrioni. De atunci stau numai in stres, visezi noaptea tot felu, dorm rau. Mi-au fost transferati 2 embrioni, unul in stadiu 7 si celalalt in stadiu 4 de formare.(a 3 zi de la extragere de ovule). De 3 ori pe zi introduc ovule de progestan, astazi trebuie sa-mi fac o injectie de Brevactid 5000. Citind pe aici ca unele dintre voi aveti simptome,dureri, nu stiu ce sa cred. Eu nu am nimic! O fi de rau sau de bine numai Dumnezeu stie! Am inceput sa-mi masor temperatura bazala care e 37.1, desi citisem ca ar trebui sa fie mai mare. Offf, e grea asteptarea. Sunt in Germania si aici mi-am facut procedura. Felicitari pentru cele care au reusit sa invinga infertilitatea si tin pumnii pentru noi care inca mai speram!
Salut elenab, eu ti-am scris mesaj in privat citeste-l si pe email ti-am trimis unul, repet eu am facut 3fivuri in Germania, daca vrei sa vorbim ne scriem in privat.
Eu 33 ani-hidrosalpins, sotul 32 ani -analize ok
2015 Laparoscopia pentru desfundarea trompelor
6.06.3016 Puntia -5 ovocite-toti atiti embrioni (2 embrioni tranferati-3 congelati)
9.06.2016 Fiv 1 cu 2 embrioni -nereusit--hiperstimulare ovariana
6.08.2016 Fet cu 2 embrioni congelati -nereusit.
21.10.2016 Laparoscopia in Germania, inlaturare definitiva a trompelor, decizie perfecta pentru un nou ciclu fiv -- opinia doctorului.
4.08.2017 - Punctia, sau o obtinut 2 ovocite, rezultatul fiind 2 embrioni frumusei.
7.08.2017 -transfer cu 2 embrioni de ziua a 3-a. 21.08.2017 Betta 85 :YMPRAY:
Avem o inimioara [heart] :YMPRAY:

Mitzi.mamitzi

Post by Mitzi.mamitzi » Sat Sep 02, 2017 7:44 pm

ALA_22 wrote:
catalina81 wrote:
La 23 de zile dupa transfer cu embrion de ziua 4,dar nu s a vazut mare lucru. In schimb la 26 de zile de la transfer am auzit si activitatea cardiaca .
Eu am fost in a 20 zi cand doar mi a confirmat sarcina.de fapt ma dusesem pt injectia cu progesteron si eram desfigurata ca tocmai avusesem 2 pete rozalii si m a bagat la eco asa, fara sa fi fost programata..si apoi peste inca o sapt ,cand mi a zis ca exista activitate cardiaca,dar mienu mi a dat cu sunet sau sa aud si eu :| si acum am abia peste alte 2 sapt eco...eu dureri nu prea mai am si ma cam ingrijorez..am avut zile cand luam 4 no spa.acu iau 1..iar durerea e mai placuta decat cea prementrs pt mine...ca eu ma tavaleam de dureri...simt asa ca si cum se intinde ceva,gen ca o presiune..cateodata mai inteapa scurt ....am sanii durerosi dar nu f tare, asa ii aveam si la pms, balonata sunt dar eram si inainte daca mancam prea repede sau fainoase... am avut o sapt de senzatie de greata, s au oprit si astea...in schimb arsuri in stomac de nu mai stiu cum sa stau si ce sa fac...si dorm ziua,ceea ce pt mine e ff nou si ciudat.cam astea ar fi la mine...in fiecare zi ma rog sa treaca timpul si sa nu se opreasca bobitzaaaa :(( Doamne ajuta neeeee!!!
Hmm. Eu 31, el 46..eu bine acum, el oligoteratospermie hormonii lui sunt buni..vena spermatica obstructionata....pregatim fiv direct ..12 blastocei .... primul et : 07aug beta 240 ... :YMPRAY:soe 9 sapta...et dec 2017-negativ..et 4mai- beta193 [crossfingers] [fetita] 19.01.2019=Ana Flavia un vis de copil...

Symonik

Post by Symonik » Sat Sep 02, 2017 11:16 pm

Buna Symonik, dozele au fost mai mici ca la fiv ul facut la medlife....au fost 200 de puregon plus 75 de menopur...si cred ca am avut sub 10 zile de stimulare...am avut o luna cand am raspuns bine la tratament, eu asa sunt cand am luni bune cand luni slabe cu mai putini foliculi antrali...trebuie sa "pandesc" luna buna ca sa pot incepe un tratament. :)[/quote]

Multumesc mult pt raspuns! La mine e primul fiv si nu stiu sa zic cum e la mine daca am o luna mai buna sau nu. Eu am avut 8 zile de stimulare, dar cu 162,5 gonal,pergoveris si cetrotide. Am avut doar 7 ovocite si am ramas cu doar 2 blasto :( Am transferat doar unu si mai am 1 vitrificat. Acum ma rog in fiecare zi sa reusesc din prima! :YMPRAY:
PAI-1 4G/5G heterozigot
AMH martie 2018- 0.99

cristi_per

Post by cristi_per » Sat Sep 02, 2017 11:23 pm

CrissPatri wrote:
DianaA wrote:
La mine este primul Fiv, sper ca si ultimul. Referitor la calitatea ovocitelor, mie mi-au congelat 5 blastociti si abia unul singur a rezistat la dezghet din 4. Doctorita mi-a explicat ca acesta este testul suprem pt embrioni. Nu stiu la tine cum au functionat lucrurile dar daca au rezistat congelarii sunt calitativi.
Eu merg la Columna, mi se par profesionisti dar nu stiu ce se intampla in spatele usilor. La stat nu as fi rezistat, ar mai fi fost un stres in plus.
Nush ce sa zic Diana...intradevar au rezistat toti cei congelati la decongelare si chiar si au reluat procesul de divizare...dar m a pus pe ganduri experienta lui cristi_per din grecia cu pgdi ul dintre toti testati doi din sase parca au trecut de screening insa suprinzator toti 6 au evoluat in stadiu de blasto si aratau normal...deci e cu dus si intors si acest screening si nush daca embrionii care trec de screening garanteaza obtinerea unei sarcini....as face o si pe asta dar din cate stiu e destul de scump...dr. mea nu mi a recomandat pana acum...dar o voi intreba.
Mult noroc iti doresc si sper sa ai un beta pozitiv si sa reusesti din prima...asta doresc tuturor fetelor de altfel. Lupta asta e dificila pentru oricine e nevoit sa treaca prin asa ceva. [flori]
Draga mea, este scump si nu pot spune ca sunt convinsa 100% ca merita aceasta analiza. Merita cu siguranta daca unul dintre parteneri sau cineva din familie are probleme genetice. Am mai spus mai demult parerea mea si sper sa nu se supere fetele ca ma repet. Analiza costa in functie de cati embrioni ai. Eu pentru 6 am platit parca 2400 euro peste pretul fiv- ului, asta acum 2 ani. Eu am obtinut sarcina gemelara dar unul s-a oprit din evolutie imediat dupa eco de confirmare iar al doilea desi totul parea perfect la 11- 12 sapt de sarcina.
Problema se pune asa - din ce am citit embrionii supusi acestei punctii pot sa nu reziste. Apoi embrionii care sunt ok pot dezvolta mutatii ulterior in uter. Iar la unii embrioni la care au fost detectate pb genetice exista posibilitatea ca aceste probleme sa nu se manifeste niciodatata la copilul respectiv. Ei oricum pe cei cu probleme nu ii pun. Am inteles din mai multe surse ca in general doar in jur de 30% din embrionii obtinuti de un cuplu sunt fara probleme dar ca sunt cupluri care merg acolo si se intorc inapoi fara sa aiba ce pune.
Mie dupa ce am pierdut sarcina aia mi s-a explicat ca de fapt e mai bine sa dai fiecarui embrion sansa lui. Cei cu probleme se vor opri din evolutie intr-un anumit stadiu fie inainte de a-i pune, fie dupa ce se implanteaza. Ideea e ca ei recolteaza o celula in ziua 3. Celula aia poate fi una ok si restul pot sa nu fie ok sau invers...celula recoltata poate sa nu fie ok dar restul sa fie ok si se arunca un embrion care ar fi putut fi viabil.
Mai bine ar fi de ex. desi e si mai costisitor sa se faca analiza pe embrion in ziua 5 cand sunt multe celule si pot scoate mai multe, sa ii congeleze si sa ii pui pe cei buni pe ciclul urmator. Atunci rezultatul ar fi mai concludent dar asta inseamna 2 drumuri aculo, 2 cazari, plata inghetarii etc. E ft costisitor.

DianaA

Post by DianaA » Sat Sep 02, 2017 11:45 pm

Fetelor, eu sunt depasita. Nu am atatea cunostinte ca si voi, si sper sa nu fiu nevoita. Eu la " testul suprem" m_am referit strict la congelatul si decongelatul blastocitului.
Eu nu am putut pune dupa punctie ci abia dupa 4 luni. Fiind nevoita sa pun blastociti decongelati am aflat ca doar unul a rezistat din 4. Nu i s_a facut teste in plus si nici nu mi s_a spus nimic despre vreo analiza.
Eu-33 Sotul-34. Eu trompe infundate total si sindromul ovarelor polichistice. El spermograma buna.
2015- Hsg la Giulesti diagnosticul de mai sus si Amh 6,6 (normal pt ovarele mele)
Martie 2017- am inceput tratamentul cu Gonal, apoi Menopur si Cetrotide.
31 martie- declansare cu Ovitrelle si Gonapeptyl
2. Aprilie- punctia la Columna 13 ovocite, mai aveam cel putin 3 dar nu au putut fi scoase deoarece uterul bloca accesul la ovarul stang
3 Aprilie- 10 embrioni fertilizati. Apoi a inceput chinul cu hiperstimularea. 4 zile de perfuzii si am pt 10 zile Cetrotide
8 Aprilie- 5 blastociti de ziua 6, toti inghetati care asteapta sa fiu eu pregatita. Am mai avut inca 4 mai firavi care nu ar fi rezistat la inghetare.
25 August- ET cu un blastocit de ziua 6, au mai fost decongelati 3 dar nu au rezistat. Beta<0,1

Ana88

Post by Ana88 » Sun Sep 03, 2017 2:24 pm

Buna fetele, chiar daca nu am mai scris demult sa stiti ca v am urmarit din umbra !
Voiam sa va intreb daca a auzit cineva de testul cometa ???

cris8

Post by cris8 » Sun Sep 03, 2017 4:34 pm

Ana eu nu am auzit..

Jurnalut tie ti-a apărut menstruația? Mie tot nu ... cât m-a putut deregla progesteronul luat... off, chiar mă streseaza, de miercuri l-am întrerupt.
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Post Reply