FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Mitzi.mamitzi

Re: FIV in Romania

Post by Mitzi.mamitzi » Tue Sep 05, 2017 10:48 am

Luckyme wrote:Fete dragi, eu nu am mai scris de mult, insa trebuie sa va povestesc ce mi s-a intamplat.

Dupa cum se vede si in semnatura, la mine rezerva ovariana este extrem de mica - la primul fiv cu icsi au fost vreo 6 foliculi din care au rezultat 4 ovocite de calitate buna, iar la pregatirea pentru al doilea se vedeau vreo 3-4. Endometru subtire la ovulatie - 5.5. Trombofilie cu cateva mutatii, hipotiroidie. Sotul meu cu oligoastenoteratozoospermie, a fost operat de varicocel acum zece ani. Varsta cat de cat ok, insa ne apropiem de zona gri.
Am obtinut sarcina de la primul fiv, insa s-a oprit din evolutie din cauza unor probleme genetice.

Si ne pregateam pentru fiv 2. Luam de cateva luni bune vitamine, acid folic, ubiquinol, sotul la fel. La eco 3 -4 foliculi micuti pe un ovar, celalalt in repaos, endometru de 5,5 cum va spuneam, parea ca nici cu fiv nu avem sanse prea bune. Mi-am pus Climara si asteptam menstruatia ca sa anunt la clinica.

Si s-a intamplat minunea! Dupa 10 ani de incercari, Dumnezeu a hotarat ca sansele noastre de 0.01% sa concepem natural nu sunt nimic in fata lui si ne-a binecuvantat cu viata la mine in burtica, in mod natural, in mod spontan! Acum am 14 saptamani, tocmai am fost la morfologia de trimestru I si bebe este bine, vom avea un baietel!

Stiu ce simtiti si ganditi, unele dintre voi poate credeti ca asa ceva nu vi se poate intampla chiar voua, sunt povesti frumoase pentru altii, insa nu si pentru voi. Asa priveam si eu lucrurile. Insa Dumnezeu nu are favoriti si povesti frumoase doar pentru unii, imi doresc mult sa credeti ca si voi veti simti bucuria aceasta, indiferent de modul in care va veni! Luptati, fete dragi, ridicati-va dupa beta negativ si luptati pentru ca minuni se intampla zilnic, aveti rabdare si incredere si nu va intristati cand lucrurile nu merg chiar cum va doriti, Dumnezeu are un plan pentru voi si sigur este unul spre binele vostru!

Va imbratisez, va doresc putere si credinta!

Trebuie sa spun, mi ai umplut sufletul cu asa o veste!!
felicitari din toata inima si sa fiti sanatosi!!!draga de tine,cred ca esti in delirrrrrr dupa atata timp! Oooh Doamne :x
Hmm. Eu 31, el 46..eu bine acum, el oligoteratospermie hormonii lui sunt buni..vena spermatica obstructionata....pregatim fiv direct ..12 blastocei .... primul et : 07aug beta 240 ... :YMPRAY:soe 9 sapta...et dec 2017-negativ..et 4mai- beta193 [crossfingers] [fetita] 19.01.2019=Ana Flavia un vis de copil...

cris8

Post by cris8 » Tue Sep 05, 2017 11:10 am

Catalina eu în primul trimestru de sarcina am făcut ecografie la fiecare 2 săptămâni, iar apoi o data pe luna. Fetița mea este perfect sănătoasă și extrem de isteață, cu siguranță nu i-a afectat nimic :)
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

cris8

Post by cris8 » Tue Sep 05, 2017 11:23 am

Luckyme wrote: Si s-a intamplat minunea! Dupa 10 ani de incercari, Dumnezeu a hotarat ca sansele noastre de 0.01% sa concepem natural nu sunt nimic in fata lui si ne-a binecuvantat cu viata la mine in burtica, in mod natural, in mod spontan! Acum am 14 saptamani, tocmai am fost la morfologia de trimestru I si bebe este bine, vom avea un baietel!
Efectiv mi-au dat lacrimile citind aceste randuri. Felicitari din toata inima, sa va bucurati toata viata de minunea voastra!
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Luckyme

Post by Luckyme » Tue Sep 05, 2017 12:08 pm

Va multumesc pentru gandurile bune! Mai este mult pana imi voi tine minunea in brate, insa incerc sa imi reamintesc ca Dumnezeu stie mai bine, si cu rabdare si emotie, trec zilele. Mi-am luat si un doppler fetal micut si ma linistesc ascultand inimioara. Va doresc tot binele din lume, e foarte important ca sunteti active pe forum si va sprijiniti reciproc, Dumnezeu sa aduca in viata voastra minunile pe care le meritati!
Eu: 32 de ani, AMH 0.5 in 2013, 0.9 in 2016
El: 33 de ani, oligoastenoteratozoospermie severa, operat varicocel
Noiembrie 2016: FIV 1 cu ICSI - zi 11 - Beta 60.7, zi 14 - Beta 203.8
SOE 9 saptamani
We don't lose hope!

Lorelei

Post by Lorelei » Tue Sep 05, 2017 12:33 pm

Nu am mai scris de ceva timp pt ca sunt in concediu. Ma intorc sambata si teoretic luni ar fi trebuit sa merg la dr pt eco si incepere tratament pt primul ET. Problema e ca mi-a intarziat ciclu 7 zile. Eram pregatita deja ca o parte a concediului o sa fiu cu musafiri. Nu imi fac sperante de nimic ca sa nu pic de sus. Dar intrebarea este daca nu vine din cauza ca sunt dereglata de la atatia hormoni in urma fiv, inseamna sa mai astept o luna pana o sa vina sau se poate face ET si fara menstruatie? Parca citisem pe undeva ca se poate si asa.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Sep 05, 2017 1:28 pm

Lorelei wrote:Nu am mai scris de ceva timp pt ca sunt in concediu. Ma intorc sambata si teoretic luni ar fi trebuit sa merg la dr pt eco si incepere tratament pt primul ET. Problema e ca mi-a intarziat ciclu 7 zile. Eram pregatita deja ca o parte a concediului o sa fiu cu musafiri. Nu imi fac sperante de nimic ca sa nu pic de sus. Dar intrebarea este daca nu vine din cauza ca sunt dereglata de la atatia hormoni in urma fiv, inseamna sa mai astept o luna pana o sa vina sau se poate face ET si fara menstruatie? Parca citisem pe undeva ca se poate si asa.
Se poate face ET fara menstruatie dar daca e inhibata medicamentos, nu daca nu vine pur si simplu.
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput..
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 cu 2 blasto Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2 cu 2 morule, Martie 2017, beta negativ.
FET3 cu 2 morule, August 2017, beta negativ.
FET4, Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare).
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 cu 2 embrioni z3, Martie 2018, beta negativ.
FET5 cu 2 blasto, Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 cu 1 blasto 2AA, Nov 2018, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Lorelei

Post by Lorelei » Tue Sep 05, 2017 1:54 pm

jurnaldefiv wrote:
Lorelei wrote:Nu am mai scris de ceva timp pt ca sunt in concediu. Ma intorc sambata si teoretic luni ar fi trebuit sa merg la dr pt eco si incepere tratament pt primul ET. Problema e ca mi-a intarziat ciclu 7 zile. Eram pregatita deja ca o parte a concediului o sa fiu cu musafiri. Nu imi fac sperante de nimic ca sa nu pic de sus. Dar intrebarea este daca nu vine din cauza ca sunt dereglata de la atatia hormoni in urma fiv, inseamna sa mai astept o luna pana o sa vina sau se poate face ET si fara menstruatie? Parca citisem pe undeva ca se poate si asa.
Se poate face ET fara menstruatie dar daca e inhibata medicamentos, nu daca nu vine pur si simplu.
Multumesc jurnalut de raspuns. :-* . Atunci nu am ce sa fac: doar o sa astept. Nu am alte solutii.
Tu cum mai esti? [flori]
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Sep 05, 2017 2:05 pm

Lorelei wrote:
jurnaldefiv wrote:
Multumesc jurnalut de raspuns. :-* . Atunci nu am ce sa fac: doar o sa astept. Nu am alte solutii.
Tu cum mai esti? [flori]
Poate ne scrii si tu zilele astea un mesaj precum cel al lui Luckyme - sa-ti ajute Dumnezeu!
Multumesc de intrebare, eu sunt... intr-o stare de amorteala amestecata cu nervi. Inca nu mi-a venit menstruatia dupa ET nereusit, desi am oprit medicamentele de joi saptamana trecuta. Ma doare de ma indoaie din cand in cand (rar), dar atat. Astept :(
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei.

mirela42

Post by mirela42 » Tue Sep 05, 2017 3:07 pm

Symonik wrote:
jurnaldefiv wrote:
DianaA wrote: Da, este foarte greu si oricat de puternice suntem tot clacam.
Totusi testul nu este 100% sigur. Si am vz la cei de la Synevo ca la 3 saptamani de sarcina valoarea medie la Beta este de 17,5. Deci, asteapta analiza.
3 saptamani de sarcina probabil numarate de la ziua 1 de menstruatie. Deci la vreo 7 zile de la ovulatie, care la noi e echivalentul punctiei, deci cam la 2-3 zile de la ET cu blasto e valoarea asta....
Jurnalut, eu sunt ziua 5 dupa ET si am facut un test de sarcina care zice ca detecteaza de la 10mIU a iesit negativ...asta înseamnă sa iau in calcul rezultatul asta? Asa o fi? :( [parerau]
Bunaaaa!
Simonik...am vz la semnatura ca sotul e cu azoo...
A facut biopsie sau fc cu donator :ymhug:

cristi_per

Post by cristi_per » Tue Sep 05, 2017 3:56 pm

jurnaldefiv wrote:
cristi_per wrote:
CrissPatri wrote: Nush ce sa zic Diana...intradevar au rezistat toti cei congelati la decongelare si chiar si au reluat procesul de divizare...dar m a pus pe ganduri experienta lui cristi_per din grecia cu pgdi ul dintre toti testati doi din sase parca au trecut de screening insa suprinzator toti 6 au evoluat in stadiu de blasto si aratau normal...deci e cu dus si intors si acest screening si nush daca embrionii care trec de screening garanteaza obtinerea unei sarcini....as face o si pe asta dar din cate stiu e destul de scump...dr. mea nu mi a recomandat pana acum...dar o voi intreba.
Mult noroc iti doresc si sper sa ai un beta pozitiv si sa reusesti din prima...asta doresc tuturor fetelor de altfel. Lupta asta e dificila pentru oricine e nevoit sa treaca prin asa ceva. [flori]
Draga mea, este scump si nu pot spune ca sunt convinsa 100% ca merita aceasta analiza. Merita cu siguranta daca unul dintre parteneri sau cineva din familie are probleme genetice. Am mai spus mai demult parerea mea si sper sa nu se supere fetele ca ma repet. Analiza costa in functie de cati embrioni ai. Eu pentru 6 am platit parca 2400 euro peste pretul fiv- ului, asta acum 2 ani. Eu am obtinut sarcina gemelara dar unul s-a oprit din evolutie imediat dupa eco de confirmare iar al doilea desi totul parea perfect la 11- 12 sapt de sarcina.
Problema se pune asa - din ce am citit embrionii supusi acestei punctii pot sa nu reziste. Apoi embrionii care sunt ok pot dezvolta mutatii ulterior in uter. Iar la unii embrioni la care au fost detectate pb genetice exista posibilitatea ca aceste probleme sa nu se manifeste niciodatata la copilul respectiv. Ei oricum pe cei cu probleme nu ii pun. Am inteles din mai multe surse ca in general doar in jur de 30% din embrionii obtinuti de un cuplu sunt fara probleme dar ca sunt cupluri care merg acolo si se intorc inapoi fara sa aiba ce pune.
Mie dupa ce am pierdut sarcina aia mi s-a explicat ca de fapt e mai bine sa dai fiecarui embrion sansa lui. Cei cu probleme se vor opri din evolutie intr-un anumit stadiu fie inainte de a-i pune, fie dupa ce se implanteaza. Ideea e ca ei recolteaza o celula in ziua 3. Celula aia poate fi una ok si restul pot sa nu fie ok sau invers...celula recoltata poate sa nu fie ok dar restul sa fie ok si se arunca un embrion care ar fi putut fi viabil.
Mai bine ar fi de ex. desi e si mai costisitor sa se faca analiza pe embrion in ziua 5 cand sunt multe celule si pot scoate mai multe, sa ii congeleze si sa ii pui pe cei buni pe ciclul urmator. Atunci rezultatul ar fi mai concludent dar asta inseamna 2 drumuri aculo, 2 cazari, plata inghetarii etc. E ft costisitor.
Cristi_, pun si eu o intrebare probabil tampa:
daca la analiza asta PGS (sau PGD) se extrag una sau mai multe celule din embrionas, asta nu il... afecteaza? Adica hai ca...la blasto ca la blasto ca are teoretic peste 100 de celule, dar la embrionii de 3 zile de ex, ei au cam...8 celule, nu? Pai din alea 8 sarmanele mai si scoatem una sa o analizam....asta nu afecteaza dezvoltarea lui propriu zisa, nu are fiecare celula rolul ei din start? Sau ele se divid acolo initial si apoi se gandesc care cum ce formeaza...care ochisorii, care o manuta, care cealalta manuta, etc..... adica se divid substiuind si celula scoasa. Va rog nu radeti de mine daca e o intrebare bolanda. Chiar si la blasto, de unde se iau celulele, din trophoblast sau din inner cell mass? probabil din icm, ca acela formeaza ulterior bebelul.....
Teoretic inteleg ca nu il afecteaza din moment ce se obtin multe sarcini cu aceasta procedura. Am inteles ca daca nu sunt alte probleme in afara de o posibila problema genetica a embrionului pt care o femeie nu ramane gravida, am inteles ca procentul de reusita dupa o astfel de procedura este mult mai mare si ft rar se pierde sau se opreste din evolutie o sarcina obtinuta astfel. Sunt ft multe persoane, in special cele cu pb genetice sau cele peste 35 de ani care apeleaza la o astfel de procedura pt ca riscul de probleme genetice la embrioni este mai mare dupa aceasta varsta. Daca ai facut aceasta analiza nici nu se mai recomanda dublu test...pt ca tu stii din start ca embrionul nu are probleme, stii si sexul copilului. Ft rar embrionul poate suferi mutatii mai tarziu in sarcina.
Eu am fost un contraexemplu din acest punct de vedere dar procentul celor ca mine e de 2-3% din totalul celor care recurg la o astfel de procedura.
Si totusi nu degeaba aceasta analiza este controversata afara si interzisa. O fac grecii, turcii si ungurii. Primeaza de fapt aspectul moral al problemei - selectia de gen a embrionului si aruncarea embrionilor care ar fi viabili dar care au probleme genetice.
Pupici

cristi_per

Post by cristi_per » Tue Sep 05, 2017 4:19 pm

Luckyme wrote:Fete dragi, eu nu am mai scris de mult, insa trebuie sa va povestesc ce mi s-a intamplat.

Dupa cum se vede si in semnatura, la mine rezerva ovariana este extrem de mica - la primul fiv cu icsi au fost vreo 6 foliculi din care au rezultat 4 ovocite de calitate buna, iar la pregatirea pentru al doilea se vedeau vreo 3-4. Endometru subtire la ovulatie - 5.5. Trombofilie cu cateva mutatii, hipotiroidie. Sotul meu cu oligoastenoteratozoospermie, a fost operat de varicocel acum zece ani. Varsta cat de cat ok, insa ne apropiem de zona gri.
Am obtinut sarcina de la primul fiv, insa s-a oprit din evolutie din cauza unor probleme genetice.

Si ne pregateam pentru fiv 2. Luam de cateva luni bune vitamine, acid folic, ubiquinol, sotul la fel. La eco 3 -4 foliculi micuti pe un ovar, celalalt in repaos, endometru de 5,5 cum va spuneam, parea ca nici cu fiv nu avem sanse prea bune. Mi-am pus Climara si asteptam menstruatia ca sa anunt la clinica.

Si s-a intamplat minunea! Dupa 10 ani de incercari, Dumnezeu a hotarat ca sansele noastre de 0.01% sa concepem natural nu sunt nimic in fata lui si ne-a binecuvantat cu viata la mine in burtica, in mod natural, in mod spontan! Acum am 14 saptamani, tocmai am fost la morfologia de trimestru I si bebe este bine, vom avea un baietel!

Stiu ce simtiti si ganditi, unele dintre voi poate credeti ca asa ceva nu vi se poate intampla chiar voua, sunt povesti frumoase pentru altii, insa nu si pentru voi. Asa priveam si eu lucrurile. Insa Dumnezeu nu are favoriti si povesti frumoase doar pentru unii, imi doresc mult sa credeti ca si voi veti simti bucuria aceasta, indiferent de modul in care va veni! Luptati, fete dragi, ridicati-va dupa beta negativ si luptati pentru ca minuni se intampla zilnic, aveti rabdare si incredere si nu va intristati cand lucrurile nu merg chiar cum va doriti, Dumnezeu are un plan pentru voi si sigur este unul spre binele vostru!

Va imbratisez, va doresc putere si credinta!
Suuuuppper felicitari! Exact ca la mine!
Bravo! Sarcina usoara si la termen si bebe sanatos si grasunel!
Pupici

Symonik

Post by Symonik » Tue Sep 05, 2017 4:51 pm

mirela42 wrote:
Symonik wrote:
jurnaldefiv wrote:
3 saptamani de sarcina probabil numarate de la ziua 1 de menstruatie. Deci la vreo 7 zile de la ovulatie, care la noi e echivalentul punctiei, deci cam la 2-3 zile de la ET cu blasto e valoarea asta....
Jurnalut, eu sunt ziua 5 dupa ET si am facut un test de sarcina care zice ca detecteaza de la 10mIU a iesit negativ...asta înseamnă sa iau in calcul rezultatul asta? Asa o fi? :( [parerau]
Bunaaaa!
Simonik...am vz la semnatura ca sotul e cu azoo...
A facut biopsie sau fc cu donator :ymhug:
Buna mirela. A facut biopsie sotul si am facut deja Fiv si asteptam acum....
eu 28ani - AMH august 2017- 0.524 ,ovulatie normala
el 28ani- spermograma: azoospermie
FIV august 2017: 7 ovocite, 2 blasto,
ET:1 blasto ziua 5, beta negativ
ET2 27 nov: 1 blasto ziua 6, negativ
Analize trombofilie: MTHFR C677T heterozigot
PAI-1 4G/5G heterozigot
NK cells 15%; cariotip normal
AMH martie 2018- 0.99
Fiv2: 30 martie 2018 protocol lung
Doamne ajuta-ne sa reusim..... :YMPRAY:

Symonik

Post by Symonik » Tue Sep 05, 2017 4:57 pm

Fetelor dupa beta pozitiv...v-a dat medicul in continuare crinone si utrogestan?
PAI-1 4G/5G heterozigot
AMH martie 2018- 0.99

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Sep 05, 2017 5:07 pm

Symonik wrote:Fetelor dupa beta pozitiv...v-a dat medicul in continuare crinone si utrogestan?
Iti da sigur si dupa, dar nu neaparat aceeasi doza (posibil sa iti mareasca).

Symonik

Post by Symonik » Tue Sep 05, 2017 5:23 pm

jurnaldefiv wrote:
Symonik wrote:Fetelor dupa beta pozitiv...v-a dat medicul in continuare crinone si utrogestan?
Iti da sigur si dupa, dar nu neaparat aceeasi doza (posibil sa iti mareasca).
Multumesc pt raspuns jurnalut! :-*
PAI-1 4G/5G heterozigot
AMH martie 2018- 0.99

Vilea

Post by Vilea » Tue Sep 05, 2017 6:00 pm

Luckyme wrote:Va multumesc pentru gandurile bune! Mai este mult pana imi voi tine minunea in brate, insa incerc sa imi reamintesc ca Dumnezeu stie mai bine, si cu rabdare si emotie, trec zilele. Mi-am luat si un doppler fetal micut si ma linistesc ascultand inimioara. Va doresc tot binele din lume, e foarte important ca sunteti active pe forum si va sprijiniti reciproc, Dumnezeu sa aduca in viata voastra minunile pe care le meritati!
Emotionanta experienta ta si mesajul tau. Sa te ajute bunul Dumnezeu sa ai o sarcina usoara si sa-ti tii copilasul in brate. Noi continuam lupta. pup

Vilea

Post by Vilea » Tue Sep 05, 2017 6:02 pm

Fetelor, a facut careva endo scratching inainte de FIV? Eu fac pe 22 septembrie (in Ungaria) dar sunt putin confuza, medicul cand foloseste termenul de endo scratching (la consult) cand endo aspiration (pe email). Din ce citesc pe net, ar fi doua proceduri diferite...

CrissPatri

Post by CrissPatri » Tue Sep 05, 2017 6:38 pm

Luckyme wrote:Va multumesc pentru gandurile bune! Mai este mult pana imi voi tine minunea in brate, insa incerc sa imi reamintesc ca Dumnezeu stie mai bine, si cu rabdare si emotie, trec zilele. Mi-am luat si un doppler fetal micut si ma linistesc ascultand inimioara. Va doresc tot binele din lume, e foarte important ca sunteti active pe forum si va sprijiniti reciproc, Dumnezeu sa aduca in viata voastra minunile pe care le meritati!
Felicitari din suflet! Doamne ajuta sa te urmam cu toate!
[heart]
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:
28.05.2020: Mamica fericita de Alexis si Melina [gemeni]

ElenaAC

Post by ElenaAC » Tue Sep 05, 2017 8:37 pm

[quote="Vilea"]Fetelor, a facut careva endo scratching inainte de FIV? Eu fac pe 22 septembrie (in Ungaria) dar sunt putin confuza, medicul cand foloseste termenul de endo scratching (la consult) cand endo aspiration (pe email). Din ce citesc pe net, ar fi doua proceduri diferite...[/White

Bună Vilea! Eu am făcut endo scratching înainte de fiv si am avut si un polip pe care mi le a făcut în aceleași intervenție înainte de ciclu...apoi mi a venit ciclu si am început stimularea si am făcut embrio transfer pe proaspăt cu embrion de z 3. Să nu ti fie frică o sa fi sub anestezie totala! Pupici
Eu 28, el 29
Fiv 25 mai - Et cu 2 embrioni z3 ast beta pe 12 iunie: ziua 15 după Et 229,6 ...ziua 17 după Et 837.7 [heart]
Doamne ajută sa fie bn!!!

mirela42

Post by mirela42 » Tue Sep 05, 2017 9:10 pm

Fetelor vreau sa va mai intreb ceva.....am facut in aprilie un set de analize (barem minim pt fiv-iui)au fost multe de facut ..voi stiti despre ce vbesc
Si luna asta cam expira unele din ele dar nu stiu care...intrebarea mea este care ar trebui repetate ,ca nu mai am lista acea cu denumirile analizelor (fiecare analiza avea cate o steluta sau mai multe si unele dintre ele se repeta,altele nuuu)
Poate ma ajutati voi [heart]

Post Reply