FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: FIV in Romania

Post by SOS Infertilitatea » Mon Dec 18, 2017 4:57 am

Ultima zi pentru inscriere in vederea tragerii la sorti pentru cele 15 proceduri FIV gratuite. Sa nu ziceti ca nu ati stiut. http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=4&t=802
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Mon Dec 18, 2017 6:26 pm

Buna ...o întrebare pt cine a făcut laparascopie ...cand a ti făcut operația ??inainte sau dupa cm ? Multumesc
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Yminodora

Post by Yminodora » Mon Dec 18, 2017 7:37 pm

SOS Infertilitatea wrote:Ultima zi pentru inscriere in vederea tragerii la sorti pentru cele 15 proceduri FIV gratuite. Sa nu ziceti ca nu ati stiut. http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=4&t=802
Buna, daca nu suntem casatorit cu acte putem sa ne inscriem. Avem deja facute inseminari + un fiv nereusite.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Dec 18, 2017 10:14 pm

Liliana christmann1 wrote:Buna ...o întrebare pt cine a făcut laparascopie ...cand a ti făcut operația ??inainte sau dupa cm ? Multumesc
In mod normal se face in ziua 7-10 a cm. Deci "dupa".
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Dec 18, 2017 10:22 pm

Pe mine m-a palit o durere in stanga, cam de ieri, azi ceva mai tare. M-am panicat initial, am zis sa nu fi racit sau ...sa se fi intamplat ceva pe acolo, ca am totusi doar o luna de la operatie, fix azi. Dar cred ca e defapt durere ovulatorie, sunt ziua 15. Nu-s obisnuita sa ma doara in stanga, probabil e una din cele 2-max3 luni pe ani in care ovulez cu ovarul stang. Ce ciudat ma simt...e dureros, sa stiu, sa simt ca am ovulatie si ca o am degeaba. :| asta e. M-a apucat asa o furie....am o stare de imi vine sa urlu. Dar nu pot :( strang din dinti si mai departe cu ce am de facut. Ma tin de "instructiuni". Ma duc sa recoltez si analizele ginecologice maine. Sangele si urina le-am facut saptamana trecuta.... sunt in general ok...trebuie sa iau vitamina D... sa vedem prinauntru cum mai sta treaba...nu ma mai cautasem demult. :|
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Mon Dec 18, 2017 11:38 pm

jurnaldefiv wrote:
Liliana christmann1 wrote:Buna ...o întrebare pt cine a făcut laparascopie ...cand a ti făcut operația ??inainte sau dupa cm ? Multumesc
Multumesc frumos de rasp ,in Ianuarie fac laparascopie dar unu știam cert si vroiam ss ma mai informez si pe aici pe forum ...pana at încercam sa facem bebe poate poate se prinde cv ...am vz ca multe fete de aici de pe forum le au reușit fiv ...ma bucur [great] ...doamne ajuta la Toata lumea
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

pasunechance

Post by pasunechance » Tue Dec 19, 2017 10:43 pm

jurnaldefiv wrote:
In incercarea de a mai face un fiv, dr imi spune ca ar trebui sa fac laparoscopie pt un chist endomeriozic care are 4.5 cm. Scade rezerva ovariana (acum e 1.15) dar e influentata calitatea ovocitelor? Initial dr a zis ca sub nicio forma operatie dar acum ca nu se poate fara. Sincer nu stiu ce sa fac...

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Tue Dec 19, 2017 10:52 pm

jurnaldefiv wrote:Pe mine m-a palit o durere in stanga, cam de ieri, azi ceva mai tare. M-am panicat initial, am zis sa nu fi racit sau ...sa se fi intamplat ceva pe acolo, ca am totusi doar o luna de la operatie, fix azi. Dar cred ca e defapt durere ovulatorie, sunt ziua 15. Nu-s obisnuita sa ma doara in stanga, probabil e una din cele 2-max3 luni pe ani in care ovulez cu ovarul stang. Ce ciudat ma simt...e dureros, sa stiu, sa simt ca am ovulatie si ca o am degeaba. :| asta e. M-a apucat asa o furie....am o stare de imi vine sa urlu. Dar nu pot :( strang din dinti si mai departe cu ce am de facut. Ma tin de "instructiuni". Ma duc sa recoltez si analizele ginecologice maine. Sangele si urina le-am facut saptamana trecuta.... sunt in general ok...trebuie sa iau vitamina D... sa vedem prinauntru cum mai sta treaba...nu ma mai cautasem demult. :|
Jurnalut eu am dureri tot in partea stanga Chiar DacA am MAi Bine de 8 Luni de la laparoscopie,se tot formeaza lichid si e dureros se vede la eco. Bine ca in partea dinspre uter am trompa clipsata si NU are cum ajunge lichidul la uter.... Sper la tine sa fie de la ovulatie si nu de la lichid...Ai foarte Putin timp de la laparoscopie si de Aia ai starea Asta, dar cand o sa Iti strangi puiul in brate Nici NU o sa mAi conteze pentru tine ca NU ai trompele functionale! Te pup! :ymapplause:
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Lorelei

Post by Lorelei » Tue Dec 19, 2017 10:58 pm

Am facut si eu azi histeroscopie de diagnostic. Rezultatul e foarte bun din ce mi-a povestit dna dr nu am reusit sa intru in detalii pt ca intra intr-o alta interventie si eu eram adormita. Ma duc joi la un consult sa imi explice si mie comentarile din fisa de externare care zice: cavitate uterina normal conformata cu ambele ostiumuri tubare vizibile, libere cu flux redus, mucoasa endometriala aspect micropolipoid; se cureteaza peretii cavitatii.

Stiu ca o sa primesc explicatii dar pana joi cand ma duc la consultatie sunt curioasa: sa inteleg ca mi-a aspirat cavitatea uterina din cauza acestui aspect micropolipoid? Si fluxul redus inseamna ca trompele nu mai sunt asa permeabile oare ca acum 1 an cand am facut histerosonografia? Parca in histeroscopie se pot vedea doar ostiile tubare adica intrarea in trompe fara a insemna ca daca acestea sunt libere atunci si trompa e libera( asa cum se poate vedea doar la histerosonigrafie).
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Lorelei

Post by Lorelei » Tue Dec 19, 2017 11:27 pm

Las aici si o explicatie care mie mi s-a parut f buna legata de diferentele intre laparoscopie/histerosonigrafie sau histeroscopie pe care am gasit-o pe pagina de FB a SOS infertilitatea de la userul Ionita Antonela. Stiu ca Liliana christmann1 avea neclaritati aici si poate ajuta.

(...) cum se face o laparoscopies:se fac 3 gauri-una in buric si 2 in laterale,corect?Prin gauri se introduce camera si alte ustensile.Si cu camera aia se plimba medicul prin abdomenul pacientei si observa aparatul reproducator pe dinafara...cum se observa Pământul dintr-o nava spațială.Daca observa ca aderente pelvine modifica forma naturala a trompelor este logic faptul ca ele nu mai functioneaza corect,daca sunt lipite de alte organe-cum a fost cazul meu,iarasi e clar ca nu-s ok,daca au hidrosalpinx se vede galusca de lichid....dar ce se întâmplă in interiorul trompei nu are cum sa vadă cu laparoscopul pentru ca asta ar insemna sa gaureasca trompa.Trompa este foarte subțire-de dimensiunea unei spaghete si nu se introduce nicio camera pe ea pentru ca ar distruge cilii care o captusesc si care au un rol vital in transportul embrionului catre uter, unde isi va stabili culcușul.Histeroscopia investighează cavitatea uterina si eventualele ei probleme si la histero se pot vizualiza ostiile tubare-intrarea in trompe,fara a insemna insa ca daca ostiile sunt deschise este liber pe toata lungimea trompei.Singura analiza care spune in mod corect si complet daca o trompa este permeabila pe toata lungimea ei este HSG.Un hifrosalpinx poate fi poziționat langa uter si atunci un medic priceput il vede si la eco sau poate fi pozitionat langa ovar si atunci se vede doar la HSG si atunci recomandarea este de laparo pentru aspirare lichid,clipsare,scoatere a trompei.ATENTIE!!!Trompe permeabile nu inseamna trompe functionale...chiar si hidro poate afecta cilii din trompe si deci influenta functionalitatea acestora.Din pacate nu exista o investigație care sa stabileasca dacă trompele-desi permeabile,sunt functionale.
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

pasunechance

Post by pasunechance » Wed Dec 20, 2017 7:45 am

MissG wrote:
danabadan wrote:
MissG wrote:Buna fetelor! Va urmaresc de ceva timp si nu de putine ori mi-am gasit linistea in mesajele/experientele voastre. [floare]
Cum si noi trecem prin aceasta batalie dificila si anevoioasa, dupa doi ani si jumatate, un dosar plin cu analize repetate, ecografii si un IUI esuat (eroare a faptului ca la un moment dat spermograma sotului se inbunatatise), s-a ajuns la concluzia ca suntem candidatii perfecti pt FIV cu ICSI.
Am inceput stimularea ovariana pe 13 noiembrie, a fost pe un ciclu prelungit din care au reiesit 11 foliculi intre 19-26mm si inca vreo 2-3 mai micuti de 16-17. Miercuri am avut punctia, doar 7 ovocite, restul ovule goale. Urmatoarea zi mi s-a comunicat ca 5 sunt fertilizati si ca totul arata bine. Astazi, luni, ar fi trebuit sa aiba loc ET, care s-a anulat pt ca nici unul dintre embrioni nu a reusit sa devina blastocist. Am fost usor paralizata la aflarea vestii, nu am mai putut sa zic nimic, in afara de multumesc si sa-i urez o zi frumoasa fetei de la receptie. Din 5 embrioni nici macar unul, la varsta la care nu ar trebui sa existe probleme asa mari de calitate?
Oare cer eu prea mult, dar intre ziua 2 si ziua 5 nu ar fi fost frumos sa ma anunte cineva telefonic ca embrionii nu arata prea bine, ca au fragmentari, etc, ca sa ne pregateasca macar. Plus ca si ieri a trebuit sa sun eu la clinica vazand ora tarzie, desi mi s-a spus miercuri ca voi fi contactata sambata sau duminica telefonic. El are genetica facuta, si este ok, eu nu le am facute, probabil voi primi un set de analize de facut in sensul acesta.
Buna MissG, pe langa faptul ca au dat o dovada mare de neprofesionalism ca nu au sunat sa anunte, este foarte curios faptul ca din 7 niciunul nu a rezistat. Curios si chiar alarmant. Nu vreau sa acuz pe nimeni, dar cand te intalneati cu embriologul, cred ca ar trebui sa dea niste explicatii foarte clare si mai ales sa spuna motivul pentru care nu ati fost anuntati de evolutia embrionilor pana in z5. Eu una asf face o reclamatie si as cere si o parte din suma inapoi. Banii nu cresc in pm.
Imi pare rau penteu dezamagirea prin care treceti. E normal... Nu pot decat sa iti spun fiti tari si mult succes pe viitor.

Buna Dana! Dupa discutia de aseara cu dna dr., care este un super medic, o recomand din toata inima, mi-a ascultat toate framanatarile, desi de multe ori o intrerupeam, treceam de un subiect la altul, repetam intrebarile, a stat pana la 9 seara cu mine desi era peste program fara sa ma grabeasca in vre-un fel, am aflat cauza: calitatea slaba a ovocitelor si spermatozoizilor. De aceea nu a rezistat nici un embrion pana in ziua a 5-a. Totul a decurs perfect pana in ziua 3 cand nu s-au mai dezvoltat. Si daca s-ar fi transferat in ziua 3 cel mai probabil ca nu s-ar fi dezvoltat nici acolo. Am inteles ca ar fi cicluri si cicluri, mai bune in ceea ce priveste calitatea ovocitara sau la fel de proaste. Trebuie incercat si vazut la fiv-urile urmatoare. Dna dr. a mai avut astfel de cazuri, la care s-a reusit la al 3-lea, al 4-lea FIV. Mult sport si poate PRP (rejuvenare ovariana) desi eu nu as avea indicatie pt asa ceva, caci sunt tanara si am ovocite. Si urmatoarea stimulare inceputa dupa ovulatie, la mijlocul ciclului, calitatea ovocitara de cele mai multe ori este mai buna atunci, doar ca embrionii rezultati trebuiesc crioconservati pana la urm. ciclu, deoarece noi incepand dupa ovulatie stimularea, endometrul nu mai are grosimea necesara fixarii embrionilor.
Multumim din suflet pt incurajari, Dana! Astazi suntem mai bine, cu speranta in Bunul Dumnezeu. El infaptuieste miracole. :YMPRAY: [heart]

Cu ce dr si la ce clinica se face prp? Scuze ...poate ai mai scris. Ce dimensiune are chistul endometriozic?
Multumesc

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Dec 20, 2017 8:41 am

Lorelei wrote:Las aici si o explicatie care mie mi s-a parut f buna legata de diferentele intre laparoscopie/histerosonigrafie sau histeroscopie pe care am gasit-o pe pagina de FB a SOS infertilitatea de la userul Ionita Antonela. Stiu ca Liliana christmann1 avea neclaritati aici si poate ajuta.

(...) cum se face o laparoscopies:se fac 3 gauri-una in buric si 2 in laterale,corect?Prin gauri se introduce camera si alte ustensile.Si cu camera aia se plimba medicul prin abdomenul pacientei si observa aparatul reproducator pe dinafara...cum se observa Pământul dintr-o nava spațială.Daca observa ca aderente pelvine modifica forma naturala a trompelor este logic faptul ca ele nu mai functioneaza corect,daca sunt lipite de alte organe-cum a fost cazul meu,iarasi e clar ca nu-s ok,daca au hidrosalpinx se vede galusca de lichid....dar ce se întâmplă in interiorul trompei nu are cum sa vadă cu laparoscopul pentru ca asta ar insemna sa gaureasca trompa.Trompa este foarte subțire-de dimensiunea unei spaghete si nu se introduce nicio camera pe ea pentru ca ar distruge cilii care o captusesc si care au un rol vital in transportul embrionului catre uter, unde isi va stabili culcușul.Histeroscopia investighează cavitatea uterina si eventualele ei probleme si la histero se pot vizualiza ostiile tubare-intrarea in trompe,fara a insemna insa ca daca ostiile sunt deschise este liber pe toata lungimea trompei.Singura analiza care spune in mod corect si complet daca o trompa este permeabila pe toata lungimea ei este HSG.Un hifrosalpinx poate fi poziționat langa uter si atunci un medic priceput il vede si la eco sau poate fi pozitionat langa ovar si atunci se vede doar la HSG si atunci recomandarea este de laparo pentru aspirare lichid,clipsare,scoatere a trompei.ATENTIE!!!Trompe permeabile nu inseamna trompe functionale...chiar si hidro poate afecta cilii din trompe si deci influenta functionalitatea acestora.Din pacate nu exista o investigație care sa stabileasca dacă trompele-desi permeabile,sunt functionale.
Da, foarte buna explicatia si intocmai cum stau lucrurile.
Un singur lucru am de adaugat: "ce se întâmplă in interiorul trompei nu are cum sa vadă cu laparoscopul pentru ca asta ar insemna sa gaureasca trompa.Trompa este foarte subțire-de dimensiunea unei spaghete si nu se introduce nicio camera pe ea" - corect, nu se gaureste trompa din exterior dar in cadrul laparoscopiei se mai verifica INCA O DATA permeabilitatea trompelor, introducandu-se lichid PRIN VAGIN SI UTER, se urmareste pe camera care este deja introdusa prin buric si deci se vede totul in interiorul cavitatii abdominale, prin acea camera se urmareste deci si varsarea lichidului in afara trompelor. In niciun caz nu se introduce o camera pe trompe. Deci practic in cadrul laparoscopiei se face inca o data un fel de HSG dar in loc sa fie urmarit ecografic, se vede "live" prin laparoscopul care vede exteriorul si capetele dinspre ovare ale trompelor uterine (pe acolo pe unde trebuie sa iasa lichidul).
Lore, ma bucur mult ca ai trecut de histeroscopie si ca totul este bine. Din ce ai scris mai sus vad ca trompele sunt permeabile (iti va spune dna doctor la consult ce inseamna flux redus, dar daca ti-a spus deja ca a iesit foarte bine nu te ingrijora, inseamna ca lucrurile sunt ok); probabil ca ti-a facut si hsg in cadrul histeroscopiei. Iar aspirarea endometrului este normala la histeroscopie, posibil sa fi avut ceva polipi micuti sau cine stie... dar si daca nu se vede nimic (polipi adica), tot se aspira... cel putin eu asa am citit despre toate histeroscopiile. E bine, pt ca pe mostra de endometru aspirat vor face si biopsie, adica vor analiza tesutul si vei sti daca structural este ok si corespunzator fazei menstruale.
Hai ca a mai trecut cu bine o etapa! [crossfingers] [flori]

lalitica2000

Post by lalitica2000 » Wed Dec 20, 2017 10:05 am

neata girls...remember me...revin si eu cu vesti....nu bine din pacate....se pare ca mie imi sade mai bine la aspirante decat la gravidute sau mamici....de cand am avut testul pozitiv am tot repetat beta care crestea frumos....la 6 sapt si o zi am fost la prima eco f increzatoare, avand in vederea valorile la bhcg dar surpriza inimioara nu se auzea....sarcina era in uter, toate bune, dar nu se vedea nici o palpaire pe ecran...initial dr a zis sa nu ne ingrijoram, poate a avut un start mai lenes si sa revin peste doua zile...peste 2 zile, la 6 sapt si 3 zile, sarcina mea arata ca o sarcina de 5 sapt si 6 zile, deci cu o intarziere de 4 zile, dar in evolutie. Totusi dr nu I-a placut cum a evoluat si mi-a spus ca este putin ingrijorata dar hai sa ii mai dam o sansa si sa revin la 7 saptamani ca atunci ori cate intarzieri ar fi tot ar trebui sa se vada inima dara nu o putem chiar auzi. Avand in vedere ca la FIV stii exact data ovulatiei, era putin probabil sa tot dam vina pe o nidatie tarzie.
Ieri am fost la eco si din pacate sarcina arata exact ca acum 5 zile, ba mai mult nici macar nu se mai vizualiza vezicula vitelina.....deci cadoul meu de Craciun a venit mai repede....din pacate minunile de Craciun nu sunt si pentru noi....sunt foarte furioasa pe tot, pe viata, pe destin, pe ce lectii oi avea de invatat din toate astea...imi e si groaza ca urmeaza aproape 3 saptamani de vacanta in care trebuie sa imi ocup timpul cu ceva.....ca sa fie treaba treaba cam de Craciun ar trebui sa se produca avortul...pe 27 merg iar la control sa vedem ce se vede pe acolo....sper macar sa se produca avortul natural sa nu trebuiasca sa recurgem la chiuretaj....ma gandesc ca daca sarcina arata ca de 5 sapt si 6 zile, nu va fi nevoie de cgiuretaj.

Inca nu stiu ce vom face mai departe...nu stiu daca mai am puterea pentru inca un FIV..psihic vorbind...nu stiu...parca destinul isi bate joc de sufletele noastre...cum ne linistim putin...zbang...iti tranteste una din asta...dupa un copil pierdut si doua sarcini pierdute nu cred ca imi mai vine sa fac nimic....sincer as fi preferat un rezultat negativ de la inceput decat ceva pozitiv ca apoi sa nu mai fie....de ce....ma rog....nu ma luati in seama....m-am descarcat....am trecut prin tragedii mai nasoale, o sa trecem si peste asta...doar ca momentul e cum nu se poate mai prost...desi m-am bucurat ca fac parte din exceptiile carora le-a iesit FIV-ul din prima si la 40 de ani....iata ca nu este asa...probabil o fi fost un defect genetic...probabil ca ovocitul nu o fi fost de calitate...sau spermatozoidul...neve mind...ideea e ca FIV-ul s-a soldat cu esec.

Eu o sa ma retrag o perioada sa imi ling ranile si cand prin puteri, o sa revin in forta.

va doresc tot binele din lume, sa va atingeti visul de a devein mamici. Sarbatori frumoasa sa aveti.
Eu-41 ani, endometrioza
El-44 ani, spermatozoizi multi dar cam lenesi si cu defecte.
Incercari din sept 2006 cand eu aveam 29 si el 32.
Oct 2008 laparoscopie, endometrioza. 2 luni natural apoi tratament cu diphereline. La prima menstra dupa tratament am ramas insarcinata, sarcina care s-a soldat cu nasterea unui baietel in Feb 2010. Din pacate in Aprilie 2013 la doar 3 anisori si 2 luni, David s-a inaltat la Cer.
Apr 2014 laparoscopie si curatat de aderente
Apr 2014 AMH 3,4
Dec 2015 sarcina biochimica
Apr 2017 AMH 0,89
Iun 2017 IUI nereusita
Iul 2017 IUI nereusita
Nov 2017 FIV sarcina fara embrion
Oct 2018 AMH 0,72

Da Doamne un fratior sau o surioara pentru ingerasul nostru ❤️

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Dec 20, 2017 10:15 am

lalitica2000 wrote:neata girls...remember me...revin si eu cu vesti....nu bine din pacate....se pare ca mie imi sade mai bine la aspirante decat la gravidute sau mamici....de cand am avut testul pozitiv am tot repetat beta care crestea frumos....la 6 sapt si o zi am fost la prima eco f increzatoare, avand in vederea valorile la bhcg dar surpriza inimioara nu se auzea....sarcina era in uter, toate bune, dar nu se vedea nici o palpaire pe ecran...initial dr a zis sa nu ne ingrijoram, poate a avut un start mai lenes si sa revin peste doua zile...peste 2 zile, la 6 sapt si 3 zile, sarcina mea arata ca o sarcina de 5 sapt si 6 zile, deci cu o intarziere de 4 zile, dar in evolutie. Totusi dr nu I-a placut cum a evoluat si mi-a spus ca este putin ingrijorata dar hai sa ii mai dam o sansa si sa revin la 7 saptamani ca atunci ori cate intarzieri ar fi tot ar trebui sa se vada inima dara nu o putem chiar auzi. Avand in vedere ca la FIV stii exact data ovulatiei, era putin probabil sa tot dam vina pe o nidatie tarzie.
Ieri am fost la eco si din pacate sarcina arata exact ca acum 5 zile, ba mai mult nici macar nu se mai vizualiza vezicula vitelina.....deci cadoul meu de Craciun a venit mai repede....din pacate minunile de Craciun nu sunt si pentru noi....sunt foarte furioasa pe tot, pe viata, pe destin, pe ce lectii oi avea de invatat din toate astea...imi e si groaza ca urmeaza aproape 3 saptamani de vacanta in care trebuie sa imi ocup timpul cu ceva.....ca sa fie treaba treaba cam de Craciun ar trebui sa se produca avortul...pe 27 merg iar la control sa vedem ce se vede pe acolo....sper macar sa se produca avortul natural sa nu trebuiasca sa recurgem la chiuretaj....ma gandesc ca daca sarcina arata ca de 5 sapt si 6 zile, nu va fi nevoie de cgiuretaj.

Inca nu stiu ce vom face mai departe...nu stiu daca mai am puterea pentru inca un FIV..psihic vorbind...nu stiu...parca destinul isi bate joc de sufletele noastre...cum ne linistim putin...zbang...iti tranteste una din asta...dupa un copil pierdut si doua sarcini pierdute nu cred ca imi mai vine sa fac nimic....sincer as fi preferat un rezultat negativ de la inceput decat ceva pozitiv ca apoi sa nu mai fie....de ce....ma rog....nu ma luati in seama....m-am descarcat....am trecut prin tragedii mai nasoale, o sa trecem si peste asta...doar ca momentul e cum nu se poate mai prost...desi m-am bucurat ca fac parte din exceptiile carora le-a iesit FIV-ul din prima si la 40 de ani....iata ca nu este asa...probabil o fi fost un defect genetic...probabil ca ovocitul nu o fi fost de calitate...sau spermatozoidul...neve mind...ideea e ca FIV-ul s-a soldat cu esec.

Eu o sa ma retrag o perioada sa imi ling ranile si cand prin puteri, o sa revin in forta.

va doresc tot binele din lume, sa va atingeti visul de a devein mamici. Sarbatori frumoasa sa aveti.
O Doamne..... nu am cuvinte [parerau]

Lorelei

Post by Lorelei » Wed Dec 20, 2017 12:05 pm

lalitica2000 wrote:neata girls...remember me...revin si eu cu vesti....nu bine din pacate....se pare ca mie imi sade mai bine la aspirante decat la gravidute sau mamici....de cand am avut testul pozitiv am tot repetat beta care crestea frumos....la 6 sapt si o zi am fost la prima eco f increzatoare, avand in vederea valorile la bhcg dar surpriza inimioara nu se auzea....sarcina era in uter, toate bune, dar nu se vedea nici o palpaire pe ecran...initial dr a zis sa nu ne ingrijoram, poate a avut un start mai lenes si sa revin peste doua zile...peste 2 zile, la 6 sapt si 3 zile, sarcina mea arata ca o sarcina de 5 sapt si 6 zile, deci cu o intarziere de 4 zile, dar in evolutie. Totusi dr nu I-a placut cum a evoluat si mi-a spus ca este putin ingrijorata dar hai sa ii mai dam o sansa si sa revin la 7 saptamani ca atunci ori cate intarzieri ar fi tot ar trebui sa se vada inima dara nu o putem chiar auzi. Avand in vedere ca la FIV stii exact data ovulatiei, era putin probabil sa tot dam vina pe o nidatie tarzie.

Doamne lalitica2000 nu imi vine sa cred [parerau]! Nici nu stiu ce sa zic pt ca nu exista intotdeauna o explicatie sau un cuvant pe care sa il spui cand se intampla astfel de lucruri. Totusi iti doresc din tot sufletul sa fi rabdatoare si blanda cu tine perioada asta si sa nu iti pierzi speranta si taria. [heart]

Vilea

Post by Vilea » Wed Dec 20, 2017 12:57 pm

Lalitica, suntem cu gandul alaturi de tine, speram sa te refaci fizic si psihic cat mai repede. :ymhug:

Flori77

Post by Flori77 » Wed Dec 20, 2017 2:01 pm

Lalitica, imi pare foarte rau ca treci prin asa ceva! Cuvintele sunt de prisos!
41 ani
AMH 10,8 (2015), AMH 4 (2017), AMH 4 (2019) suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
Histeroscopie (2017) - uter unicorn, o singura trompa
Miomectomie (2017) - se indeparteaza 2 fibroame uterine
4 IA nereusite Columna (2015-2016)
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET -fresh nereusit, FET- 2 blasto, nereusit
Sarcina Naturala-oct.2018-SOE-5s6z
FIV 4 (2018) Columna nereusit (17 ovocite, 8 mature, fertilizate toate): 2 ET fresh embrion Z3 + Z5 (dublu transfer)
FIV 5 (2019) Columna - urmeaza

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Wed Dec 20, 2017 2:34 pm

Mult noroc celor care s-au inscris: http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... 802#p66905 %%-

Tin pumnii ca anul viitor sa fie mai bun, fete dragi! [barza6]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

Adriadina

Post by Adriadina » Wed Dec 20, 2017 2:50 pm

Lalitica, imi pare nespus de rau de vestea care te-a lovit in prag de Sarbatori. Stim ca esti puternica, iar dupa ce iti descarci sufletul de lacrimi, o sa-ti urmezi visul si o sa-l indeplinesti pentru ca esti o luptatoare.
Eu 27, el 31 ani. Incercam din 2013
Eu: HSG mai 2016 - trompe permeabile
Laparoscopie & dye test Ianuarie 2017 - trompe si uter ok
El: Spermograma septembrie 2017: teratozoospermie severa, oligoastenozoospermie
Ne pregatim de fiv+icsi
Noiembrie 2017 histeroscopie: uter ok, ostii tubare nepermeabile, AMH 3,37
FIV Decembrie 2017: 13 ovocite recoltate, 11 ovocite mature, 8 fertilizate cu IMSI, 7 embrioni in ziua 3;
5 blastocisti: 4 congelati si 1 blasto transferat.
Beta HCG ziua 9 de la Et: 244, ziua 11 de la Et: 920 [heart] [copilas]
30 august 2018 -mamica fericita [cb]

Lujy81

Post by Lujy81 » Wed Dec 20, 2017 3:31 pm

Doamne, îmi pare atât de rău!
eu 37 ani - AMH 0,889 (2018)
el 40 ani - azoospermie
Fiv 1 - Nov 2016 - Romania (Gynera) - tratament 0 foliculi, s-a închis dosarul
Fiv 2 - Martie 2017 - Grecia ( Genesis Athena) - beta 1,98
Fiv 3 - Noiembrie 2018 - Romania ( Medsana Genesis) - beta 0,1
Lupta continua

Post Reply