FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Flori77

Re: FIV in Romania

Post by Flori77 » Mon Jan 22, 2018 10:05 pm

jurnaldefiv wrote:
Flori77 wrote:
Imi pare rau, Jurnalut! Si pt mine vestea ca ultimyl embrion nu a rezistat a fost grea, socanta, dar nu la fel de devastatoare ca un beta negativ. Incearca sa fii puternica!
Flori asta este, nu avem ce face mai mult decat facem deja.
Tu ai facut un FIV la Gynera si unul la Columna; care ti s-a parut mai ok?
Pe mine ma socheaza inca rezultate din'astea cu zeci de ovocite extrase la punctie si... 2 blasto in final, sau chestii de genul. Si incerc sa imi dau seama daca acest rezultat e viciat de laborator sau pur si simplu asta este rata normala de viabilitate a embrionilor, adica pura statistica (evident dincolo de bagajul genetic etc.).
Ma bantuie multe ganduri, retrospectiv, acum. Adica am tot citit de ex. ca embrionii sensibilii si mai slabi teoretic au sanse mai mici de supravietuire la decongelari... eu am avut 4 morule care au supravietuit decongelarii ok, si 2 care nu au fost ok... Poate ca cele 4 morule transferate in 2 FET-uri ar fi avut sanse mari daca faceam ca acum, daca le decongelam inainte... sau, poate ca si cele 4 aveau aceleasi probleme ca si ultimele 2, doar ca nu am fost eu suficient de insistenta si nu am pus eu toate intrebarile necesare.... :ymsigh: nu o sa stiu niciodata.
Jurnalut, greu de spus care dintre Columna si Gynera ar fi mai ok...
Columna parca mai profi si mai onesta....Aici am descoperit problemele uterului, mi-au facut histeroscopie, m-au sfatuit sa fac si transfer fresh, mi-au spus onest ca ceilalti embrioni nu au sanse (nu au luat in considerare morule sau embrioni nedezvoltati coresp), am cheltuit mai putin...la Gynera m-a costat enorm, freeze all, fara histeroscopie, au mai aparut niste costuri suplimentare la ET - eco, analize de care nu-mi spusesera ca nu sunt incluse, au congelat inclusiv embrion 2 BC pe care nu l-am mai transferat pt ca mi-au spus ca nu rezista....ce sa mai zic, experienta de la Gynera mi-a lasat un gust amar.....
41 ani
AMH 10,8 (2015), AMH 4 (2017), AMH 4 (2019) suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
Histeroscopie (2017) - uter unicorn, o singura trompa
Miomectomie (2017) - se indeparteaza 2 fibroame uterine
4 IA nereusite Columna (2015-2016)
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET -fresh nereusit, FET- 2 blasto, nereusit
Sarcina Naturala-oct.2018-SOE-5s6z
FIV 4 (2018) Columna nereusit (17 ovocite, 8 mature, fertilizate toate): 2 ET fresh embrion Z3 + Z5 (dublu transfer)
FIV 5 (2019) Columna - urmeaza

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Jan 22, 2018 10:17 pm

Simonik wrote: Jurnalut eu sunt in stadiu de analize pt fiv 2, vreau sa fac tot ce trebuie, mi-e frica de alt esec si de la ultimul ET din noiembrie am niste dereglari cu menstruatia, sper ca din februarie sa revina la normal. Trebuie sa fac histeroscopie si ma gandesc sa o fac impreuna cu o laparoscopie( ca aici se vede tot:trompe,endometrioza daca este cazul,ovare), e ok sa fac laparo? Mai am de facut analizele de trombofilie si cele de imunitate, cariotipul. Toate astea eu nu le-am facut inainte de primul Fiv daca nu mi-au fost recomandate :( O sa continui cu fiv 2 la aceasi clinica din cauza ca noi avem sperma congelata acolo si e mai greu cu mutatul si cu schimbatul medicului, speram ca de data asta sa fie bine, nu stiu ce sa mai zic...
Sa vedem pe parcurs ce mai trebuie facut...o sa va tin la curent. Si astept orice sfat din partea voastra! :ymhug:
Mult succes tuturor fetelor!!!
Simonik, e foarte bine ca vrei sa faci investigatiile complete. Histeroscopia ar trebui sa faca parte din orice protocol anterior FIV.
De laparoscopie, ce sa zic, ea in sine este intr-adevar o metoda diagnostica foarte sigura si clara (de ex.endometrioza stiu ca se poate confirma strict laparoscopic); dar, e totusi o operatie in toata regula, cu internare si anestezie si incizii cusute (chiar daca micute, nu taieturi mari) si tot tacamul. Nu stiu/nu cred ca laparoscopia se face doar exploratorie/diagnostica, asa ca investigatie de rutina, ci doar daca exista o suspiciune clara de ceva ce nu poate fi confirmat si mai ales remediat decat laparoscopic.
Endometrioza stiu ca se suspecteaza in urma unor simptome care dau de gandit (dureri pronuntate menstruale, endometru care nu se ingroasa suficient, raspuns ovarian insuficient...) - si daca nu ma insel exista si niste markeri care se testeaza pentru endometrioza. Daca exista vreunul sau mai multe din aceste lucruri, atunci ar putea fi justificata o indicatie de investigare laparoscopica.
Trompele se pot verifica mai intai cu histerosalpingografie, nu te taie nimeni din prima ca sa vada trompele, si oricum la laparo se vad doar pe dinafara, in cadrul operatiei se mai testeaza inca o data permeabilitatea pe interior in metoda histerosalpingografie. A, daca la ecografii sau la HSG trompele reies nepermeabile sau ai suspiciune de hidrosalpinx, aderente etc., atunci da, se poate indica laparo.
Si ovarele la fel, se vede daca e motiv de verificare amanuntita mai intai la ecografii si/sau raspunsul la stimulari - daca exista raspuns slab (ovocite putine), suspiciune de ovare polichistice, chisturi... doar in aceste cazuri se impun laparoscopiile. Sau fibroame uterine maricele sau asezate in asa fel incat sa pericliteze sarcina, sau alte probleme de genul.
Ce vreau sa spun este ca trebuie sa existe o motivatie care sa faca necesara si utila laparoscopia, nu cred ca se face fara niciun fel de alt semnal ingrijorator.
Eu am ajuns la laparoscopie din cauza hidrosalpinxului, suspectat la ecografii, confirmat de HSG si care nu putea fi remediat decat laparoscopic.
Histeroscopie, HSG si analize e ok sa le faci, sunt necesare si trebuie bifate. Dar laparoscopie sunt convinsa ca nu iti va recomanda doctorul decat daca el considera ceva suspect, ceea ce iti doresc sa nu fie cazul.
Iti doresc sa iti iasa perfecte toate analizele si investigatiile pe care le vei face.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Lorelei

Post by Lorelei » Mon Jan 22, 2018 10:37 pm

Am clarificat cu nr de embrioni. Am 6 blasto de z5 de calitate f buna. Cei 5 de z3 cnf deciziei embrioloagei au fost lasati pana in ziua 5 si au ajuns cu brio la stadiul de blastocyst la care se adauga inca unul din cei 15. Restul nu au calitatea ceruta de clinica pentru a fi vitrificati. Maine voi avea si raportul de laborator ca sa ma dumiresc mai bine.

Concluzia mea este ca laboratorul si tehnicile de prelucrare au cantarit f mult! Chiar cred sincer ca la 40 de ani ai mei nu as fi obtinut 8 embrioni f buni la vreun laborator din RO. Nu stiu ce va fi peste 2 saptamani dpdv rezultat beta dar suntem impacati si linistiti cu decizia de a alege Cehia pentru acest fiv.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Symonik

Post by Symonik » Mon Jan 22, 2018 10:53 pm

Jurnalut iti multumesc din suflet pentru raspuns si chiar m-ai pus pe ganduri, nu mai sunt sigura ca vreau sa fac laparoscopia. Medicul mi-a zis de histeroscopie si apoi am intrebat eu pentru verificarea trompelor, de HSG si a zis ..daca era sa fie lichid se vede la ecografie, daca e putin nu se vede. Dar la HSG daca e putin lichid se vede ceva? El mi-a zis si de laparo, dar sa ma gandesc daca vreau, nu a fost chiar o recomandare. De asta nu stiu ce sa fac. Asa cred k as putea face HSG in cadrul histeroscopiei banuiesc nu? Numai daca se vede hidrosalpinx la HSG...nu stiu cum sa fac... :(
eu 28ani - AMH august 2017- 0.524 ,ovulatie normala
el 28ani- spermograma: azoospermie
FIV august 2017: 7 ovocite, 2 blasto,
ET:1 blasto ziua 5, beta negativ
ET2 27 nov: 1 blasto ziua 6, negativ
Analize trombofilie: MTHFR C677T heterozigot
PAI-1 4G/5G heterozigot
NK cells 15%; cariotip normal
AMH martie 2018- 0.99
Fiv2: 30 martie 2018 protocol lung
Doamne ajuta-ne sa reusim..... :YMPRAY:

Lorelei

Post by Lorelei » Mon Jan 22, 2018 11:00 pm

Flori77 wrote:
jurnaldefiv wrote:
Flori77 wrote:
Imi pare rau, Jurnalut! Si pt mine vestea ca ultimyl embrion nu a rezistat a fost grea, socanta, dar nu la fel de devastatoare ca un beta negativ. Incearca sa fii puternica!
Pe mine ma socheaza inca rezultate din'astea cu zeci de ovocite extrase la punctie si... 2 blasto in final, sau chestii de genul. Si incerc sa imi dau seama daca acest rezultat e viciat de laborator sau pur si simplu asta este rata normala de viabilitate a embrionilor, adica pura statistica (evident dincolo de bagajul genetic etc.).
Ma bantuie multe ganduri, retrospectiv, acum. Adica am tot citit de ex. ca embrionii sensibilii si mai slabi teoretic au sanse mai mici de supravietuire la decongelari... eu am avut 4 morule care au supravietuit decongelarii ok, si 2 care nu au fost ok... Poate ca cele 4 morule transferate in 2 FET-uri ar fi avut sanse mari daca faceam ca acum, daca le decongelam inainte... sau, poate ca si cele 4 aveau aceleasi probleme ca si ultimele 2, doar ca nu am fost eu suficient de insistenta si nu am pus eu toate intrebarile necesare.... :ymsigh: nu o sa stiu niciodata.
Columna parca mai profi si mai onesta....Aici am descoperit problemele uterului, mi-au facut histeroscopie, m-au sfatuit sa fac si transfer fresh, mi-au spus onest ca ceilalti embrioni nu au sanse (nu au luat in considerare morule sau embrioni nedezvoltati coresp), am cheltuit mai putin...la Gynera m-a costat enorm, freeze all, fara histeroscopie, au mai aparut niste costuri suplimentare la ET - eco, analize de care nu-mi spusesera ca nu sunt incluse, au congelat inclusiv embrion 2 BC pe care nu l-am mai transferat pt ca mi-au spus ca nu rezista....ce sa mai zic, experienta de la Gynera mi-a lasat un gust amar.....
Confirm si eu cele mentionate despre Columna! Insa Flori dupa vezi exista un mare semn de intrebare legat de laborator; rezultatele noastre fiind asemanatoare dpdv cate ovocite avute si cate ramase :(. Poate nu au solutii pt probleme ca ale noastre.

In rest, fete cu probleme gen obstructii tubare sau trompe clipsate si cam atat, au reusit la ei.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

danabadan

Post by danabadan » Tue Jan 23, 2018 8:49 am

Jurnalut, darga noastra.... Nici nu pot sa spun cat de rau imi pare. Am citit postarile voastre din umbra si asteptam, ca un copil cadoul de craciun, rezultatele voastre pozitive.
Ma bucur ca nu te dai batuta si ca inca ai puterea sa mergi mai departe. Esti un exemplu pt noi toate.
Te imbratisez cu drag si sper sa iei cea mai buna decizie legata de FIV2.
Mult succes Lorelei, Georgi si Baby.... astept cu mari emotii rezultatele voastre.
Eu 36 el 34, incercam de 8 ani
Problema:tompa stanga hidrosalpinx, trompa dreapta nepermeabila
2012 HSG - trompe infundate; Laparoscopie trompe nepermeabile... Recomandare FIV
2014 HSG rezulta trompe permeabile dar bebe nu vine... Recomandare FIV
Sept. 2017 Laparoscopie-trompa stanga clipsata, dreapta partial permeabila
Nov. 2017 - FIV -14 ovocite din care 12 s-au fertilizat rezultand 6 embrioni calitatea A si B si 6 mai lenesi
Z5 - au ramas doar 4 balocisti
20 nov. 2017 - transfer 1 balocist..... beta negativ
FET 1 - ianuarie; beta 0.1

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jan 23, 2018 9:24 am

Lorelei wrote:
Flori77 wrote:
jurnaldefiv wrote:
Confirm si eu cele mentionate despre Columna! Insa Flori dupa vezi exista un mare semn de intrebare legat de laborator; rezultatele noastre fiind asemanatoare dpdv cate ovocite avute si cate ramase :(. Poate nu au solutii pt probleme ca ale noastre.

In rest, fete cu probleme gen obstructii tubare sau trompe clipsate si cam atat, au reusit la ei.
Ehe dragelor, pai daca stau bine sa ma gandesc, nici la mine FIV1 nu are un bilant incurajator din pdv cultura embrioni...
Am avut vreo 23 de ovocite recoltate la punctie, din care 18 mature, 17 s-au fertilizat (toate natural), in ziua 3 aveam 14 embrioni, in ziua 5 am ajuns cu 8 embrioni DAR doar doi blastocisti care au si fost transferati pe proaspat (unul incepuse sa eclozeze inainte de transfer, sunt sigura ca acela s-a si prins), restul de 6 embrioni au fost morule de ziua 5, evident deja intarziate, si totusi inghetate (nu zic ca nu trebuia, dar nu stiu daca au avut un slow start sau pur si simplu au fost intarziati in evolutie iar starea lor s-a degradat de la o zi la alta sau la decongelari).
La decongelare au rezistat de fiecare data cu exceptia ultimilor 2, adica niciodata nu a fost ca acum, sa nu mi se recomande transferul, dimpotriva, la FET2 mi s-a spus ca ar fi deja early-blasto deci aceia erau in evolutie si probabil ar fi avut o sansa daca nu era hidrosalpinxul, iar la FET3 am transferat morule dezghetate cu juma' de ora inainte de transfer despre care mi s-a spus "sunt ok" dar pe un ton neincrezator (sau asa l-am perceput eu)....
Deci, bilant: 23 de ovocite punctionate, si in final cred ca e fair-to-say ca am avut doar DOI embrioni de calitate. Deci pentru mine asta este un mare semn de intrebare vis-a-vis de laborator, corectati-ma daca gresesc. Nu am termen de comparatie dar asta simt, ca nu au primit maximul de tratament, de medii de cultura si tot ce conteaza in primele zile de viata ale unui embrion. Ceea ce ma face sa pastrez puternic intre criteriile mele laboratorul.
Last edited by jurnaldefiv on Tue Jan 23, 2018 9:26 am, edited 1 time in total.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jan 23, 2018 9:26 am

danabadan wrote:Jurnalut, darga noastra.... Nici nu pot sa spun cat de rau imi pare. Am citit postarile voastre din umbra si asteptam, ca un copil cadoul de craciun, rezultatele voastre pozitive.
Ma bucur ca nu te dai batuta si ca inca ai puterea sa mergi mai departe. Esti un exemplu pt noi toate.
Mult succes Lorelei, Georgi si Baby.... astept cu mari emotii rezultatele voastre.
Multumesc pentru compasiune.... stiu bine parerea de rau, o simtim cu toate, din pacate e singurul sentiment constant si pe care il simtim repetitiv, deocamdata singurul. Cum spuneam, sper din suflet ca usor usor, sa incepem sa inlocuim parerea de rau, durerea sufleteasca, ura, frustrarea si disperarea, cu dragoste infinita, cu suflet umplut de bucurie cand ne auzim copiii gangurind...
Cat despre exemplu, nu suntem decat niste femei pentru care dorinta de a avea copii este mai presus de orice, asta este singurul motiv care ne da putere si oxigen in plamani atunci cand simti ca toata durerea si greutatea apasa pe un singur piept - al nostru.

La FIV2 am mai hotarat ceva - sa nu mai stie parintii mei nimic. Vor sti in continuare ca facem niste drumuri pe la doctor dar atat. Cand vom avea ceva de spus, vom anunta noi. Pana atunci nu trebuie sa mai stie nimic - la primul mama a stiut tot, tratamentul, injectiile in burta, punctia, embrionii, transferurile, reusita, esecurile, monitorizarile, analizele. Aseara m-a sunat sa ma intrebe ce am facut, ca nu-i spusesem decat ca "mergem la doctor". Ma enerveaza ca vrea sa stie ce am facut.... ce dracu' puteam sa fac, ca doar daca ramaneam gravida nu raman asa de pe o zi pe alta... si altceva, ce conteaza ce am facut? ce diferenta face ca stie daca am fost doar la un control sau am facut vreo procedura, cu ce o ajuta pe ea? In fine... m-am enervat foarte tare desi stiu ca intreaba fiindca e mama si vrea sa stie de mine.... dar toate astea imi dau o stare oribila, care vine capac peste starea oricum de rahat pe care o am de fiecare data...
Asa ca de-acum nu vor mai sti nimic, decat generic ca incercam si ca din cand in cand mergem la doctor. Daca ar fi dupa mine, nici asta n-ar sti dar nu prea se poate, ca stam aproape de ai mei si cu tata cel putin ne vedem des, chiar zilnic, si vede cand nu suntem plecati la serviciu ci amandoi... si atunci e clar unde mergem.
La un moment dat mama mi-a si spus ceva de genul ca daca vrea Dumnezeu o sa fie, daca nu exista si altele in viata, ca si cu copii e greu.... what the F*CK?! ok, inteleg ca stie ca ma contorsioneaza psihic tot chinul asta si incearca si ea cum poate sa ma aline, oricum nu ai cum sa alini pe cineva in situatia asta oricat ai vrea si ca mama e crunt sa iti vezi copilul trecand prin asta.... si nu stiu daca a spus-o fiindca ea chiar asa crede adica "no kids" e acceptabil, sau pur si simplu a spus-o in incercarea disperata de a spune ceva ce sa ma detaseze pe mine un pic... dar iarasi nu rezolva decat sa ma infurie si sa ma adancesc si mai rau in disperare. Asa ca nu vreau sa mai ajungem la discutia asta fiindca pentru mine nu exista viata fara copii deci mai bine evit sa ma pun in situatia de a mai fi cazul sa imi zica ceva "linistitor"....
Toate astea vin ca o presiune in plus, simt ca trebuie sa dau explicatii peste explicatii cand si-asa sunt eu extenuata si in esenta nici mie nu imi pot explica DE CE. Asa ca va fi mai simplu de dus fara sa stie ei. E mai simplu si pentru mine, si pentru ei, ca nu mai sta mama cu sufletu' la gura ca aoleu punctia, aoleu anestezia. Singurul lucru de care nu le-am spus deloc a fost laparoscopia. Adica deloc, habar nu au nici ca am fost la doctor atunci, le-am spus ca eu trebuie sa plec cu serviciu 2 zile undeva si ca sotul ii ajuta pe-ai lui pe-acasa cu ceva si trebuie sa stea acolo o noapte. A fost dificil ca mie mi s-a si amanat operatia cu vreo 3 zile dar in final am gasit "minciuna perfecta". Si a fost super! fara intrebari, fara ca eu sa ma simt responsabila sa calmez pe inca cineva, cand si-asa e atat de greu sa ma calmez pe mine.
Poate e urat sa gandesc asa, dar pur si simplu nu sunt in stare sa gestionez si ingrijorarea si dezamagirea altora, fie ei si parintii mei. Propriile mele ingrijorari si dezamagiri imi dau batai de cap cat pentru 10 vieti, si macar sa le pot duce pe-astea....

cristi_per

Post by cristi_per » Tue Jan 23, 2018 12:24 pm

jurnaldefiv wrote:
danabadan wrote:Jurnalut, darga noastra.... Nici nu pot sa spun cat de rau imi pare. Am citit postarile voastre din umbra si asteptam, ca un copil cadoul de craciun, rezultatele voastre pozitive.
Multumesc pentru compasiune.... stiu bine parerea de rau, o simtim cu toate, din pacate e singurul sentiment constant si pe care il simtim repetitiv, deocamdata singurul. Cum spuneam, sper din suflet ca usor usor, sa incepem sa inlocuim parerea de rau, durerea sufleteasca, ura, frustrarea si disperarea, cu dragoste infinita, cu suflet umplut de bucurie cand ne auzim copiii gangurind...
Cat despre exemplu, nu suntem decat niste femei pentru care dorinta de a avea copii este mai presus de orice, asta este singurul motiv care ne da putere si oxigen in plamani atunci cand simti ca toata durerea si greutatea apasa pe un singur piept - al nostru.

La FIV2 am mai hotarat ceva - sa nu mai stie parintii mei nimic. Vor sti in continuare ca facem niste drumuri pe la doctor dar atat. Cand vom avea ceva de spus, vom anunta noi. Pana atunci nu trebuie sa mai stie nimic - la primul mama a stiut tot, tratamentul, injectiile in burta, punctia, embrionii, transferurile, reusita, esecurile, monitorizarile, analizele. Aseara m-a sunat sa ma intrebe ce am facut, ca nu-i spusesem decat ca "mergem la doctor". Ma enerveaza ca vrea sa stie ce am facut.... ce dracu' puteam sa fac, ca doar daca ramaneam gravida nu raman asa de pe o zi pe alta... si altceva, ce conteaza ce am facut? ce diferenta face ca stie daca am fost doar la un control sau am facut vreo procedura, cu ce o ajuta pe ea? In fine... m-am enervat foarte tare desi stiu ca intreaba fiindca e mama si vrea sa stie de mine.... dar toate astea imi dau o stare oribila, care vine capac peste starea oricum de rahat pe care o am de fiecare data...
Asa ca de-acum nu vor mai sti nimic, decat generic ca incercam si ca din cand in cand mergem la doctor. Daca ar fi dupa mine, nici asta n-ar sti dar nu prea se poate, ca stam aproape de ai mei si cu tata cel putin ne vedem des, chiar zilnic, si vede cand nu suntem plecati la serviciu ci amandoi... si atunci e clar unde mergem.
La un moment dat mama mi-a si spus ceva de genul ca daca vrea Dumnezeu o sa fie, daca nu exista si altele in viata, ca si cu copii e greu.... what the F*CK?! ok, inteleg ca stie ca ma contorsioneaza psihic tot chinul asta si incearca si ea cum poate sa ma aline, oricum nu ai cum sa alini pe cineva in situatia asta oricat ai vrea si ca mama e crunt sa iti vezi copilul trecand prin asta.... si nu stiu daca a spus-o fiindca ea chiar asa crede adica "no kids" e acceptabil, sau pur si simplu a spus-o in incercarea disperata de a spune ceva ce sa ma detaseze pe mine un pic... dar iarasi nu rezolva decat sa ma infurie si sa ma adancesc si mai rau in disperare. Asa ca nu vreau sa mai ajungem la discutia asta fiindca pentru mine nu exista viata fara copii deci mai bine evit sa ma pun in situatia de a mai fi cazul sa imi zica ceva "linistitor"....
Toate astea vin ca o presiune in plus, simt ca trebuie sa dau explicatii peste explicatii cand si-asa sunt eu extenuata si in esenta nici mie nu imi pot explica DE CE. Asa ca va fi mai simplu de dus fara sa stie ei. E mai simplu si pentru mine, si pentru ei, ca nu mai sta mama cu sufletu' la gura ca aoleu punctia, aoleu anestezia. Singurul lucru de care nu le-am spus deloc a fost laparoscopia. Adica deloc, habar nu au nici ca am fost la doctor atunci, le-am spus ca eu trebuie sa plec cu serviciu 2 zile undeva si ca sotul ii ajuta pe-ai lui pe-acasa cu ceva si trebuie sa stea acolo o noapte. A fost dificil ca mie mi s-a si amanat operatia cu vreo 3 zile dar in final am gasit "minciuna perfecta". Si a fost super! fara intrebari, fara ca eu sa ma simt responsabila sa calmez pe inca cineva, cand si-asa e atat de greu sa ma calmez pe mine.
Poate e urat sa gandesc asa, dar pur si simplu nu sunt in stare sa gestionez si ingrijorarea si dezamagirea altora, fie ei si parintii mei. Propriile mele ingrijorari si dezamagiri imi dau batai de cap cat pentru 10 vieti, si macar sa le pot duce pe-astea....
Ehe...cât de bine te inteleg...Si mama e la fel...Si la fel spunea...ca daca e sa fie bine...daca nu iar bine....bine pt cine?...m-am supărat atunci si i-am spus că e ușor să vorbești când ai deja copiii tai...Si ai deja un nepot de la celalalt copil....Si am ales sa nu ii mai spun...tot de asta...ma certa...ca o sa ma îmbolnăvesc din cauza tratamentelor...ca o sa cad in depresie...mama nu a mai stiut de a 2-a sarcina pierdută și nici de chiuretaj și când am rămas gravida am stiut doar eu si soțul până am aflat rezultatul la dublu test pe la 14 săpt...apoi am spus părinților și atât...restul lumii a aflat pe la 6 luni ..
Acum legat de ovocite. Cand am făcut fiv cu pdg in grecia am discutat ft mult cu embriologul...eu cu el am tinut legatura atunci si el m-a ajutat in relatia cu clinica și cu doctorul și imi spunea ca in toate cazurile lor de pgd s-a constatat ca la un ciclu doar 25% din embrionii rezultati sunt ok din punct de vedere genetic...restul ii pui dar din punctul lui de vedere nu au nicio sansa si inseamna pt noi mult stres degeaba si cheltuieli pe masura pt niste et-uri care se fac degeaba și pt congelare.
Pe de altă parte am povestit mai demult ca procedura e controversată și costă mult...

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jan 23, 2018 12:36 pm

cristi_per wrote:
Ehe...cât de bine te inteleg...Si mama e la fel...Si la fel spunea...ca daca e sa fie bine...daca nu iar bine....bine pt cine?...m-am supărat atunci si i-am spus că e ușor să vorbești când ai deja copiii tai...Si ai deja un nepot de la celalalt copil....Si am ales sa nu ii mai spun...tot de asta...ma certa...ca o sa ma îmbolnăvesc din cauza tratamentelor...ca o sa cad in depresie...mama nu a mai stiut de a 2-a sarcina pierdută și nici de chiuretaj și când am rămas gravida am stiut doar eu si soțul până am aflat rezultatul la dublu test pe la 14 săpt...apoi am spus părinților și atât...restul lumii a aflat pe la 6 luni ..
Acum legat de ovocite. Cand am făcut fiv cu pdg in grecia am discutat ft mult cu embriologul...eu cu el am tinut legatura atunci si el m-a ajutat in relatia cu clinica și cu doctorul și imi spunea ca in toate cazurile lor de pgd s-a constatat ca la un ciclu doar 25% din embrionii rezultati sunt ok din punct de vedere genetic...restul ii pui dar din punctul lui de vedere nu au nicio sansa si inseamna pt noi mult stres degeaba si cheltuieli pe masura pt niste et-uri care se fac degeaba și pt congelare.
Pe de altă parte am povestit mai demult ca procedura e controversată și costă mult...
Da, si la mine tot intr-acolo bate, ca sa ma gandesc si la mine ca atatea tratamente ce bag in mine, sa nu imi faca rau in timp, ca nu e bine sa stai atata amar de timp in starea asta de incordare si de tensiune. Imi vine sa ii urlu "asa siii?!" ce crezi ca eu stau de bunavoie sau de placere asa? daca vedeam viata fara copii cum zici tu ca daca e bine, daca nu aia e... atunci ma mai chinuiam atat? ...."
Nu stiu daca sa am sau nu pretentii sa inteleaga. Adica stiu ca stie ca asta mi-e dorinta cea mai de pret, si tot ce spune spune pentru ca e foarte ingrijorata pentru sanatatea mea... dar asta este situatia. Nici eu nu am ales sa fiu in situatia asta.
Da, imi amintesc ca ai scris de PGD. Totusi din 17 ovocite fertilizate natural sa rezulte doar 2 embrioni de calitate e cam putin chiar si aplicand regula de 25%...

cristi_per

Post by cristi_per » Tue Jan 23, 2018 12:41 pm

jurnaldefiv wrote:
cristi_per wrote:
Da, si la mine tot intr-acolo bate, ca sa ma gandesc si la mine ca atatea tratamente ce bag in mine, sa nu imi faca rau in timp, ca nu e bine sa stai atata amar de timp in starea asta de incordare si de tensiune. Imi vine sa ii urlu "asa siii?!" ce crezi ca eu stau de bunavoie sau de placere asa? daca vedeam viata fara copii cum zici tu ca daca e bine, daca nu aia e... atunci ma mai chinuiam atat? ...."
Nu stiu daca sa am sau nu pretentii sa inteleaga. Adica stiu ca stie ca asta mi-e dorinta cea mai de pret, si tot ce spune spune pentru ca e foarte ingrijorata pentru sanatatea mea... dar asta este situatia. Nici eu nu am ales sa fiu in situatia asta.
Da, imi amintesc ca ai scris de PGD. Totusi din 17 ovocite fertilizate natural sa rezulte doar 2 embrioni de calitate e cam putin chiar si aplicand regula de 25%...
Ideea e ca imi spusese ca sunt cupluri care dupa procedura nu au ce pune pt ca niciun embrion nu e bun dpdv genetic...iar la fertilizarea naturala...poate aici e problema...ca nu stii câte ovocite sunt bune si nici gigeii nu sunt selectați asa minuțios ca la icsi-picsi-imsi...

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jan 23, 2018 1:12 pm

cristi_per wrote:
jurnaldefiv wrote:
cristi_per wrote:
Ideea e ca imi spusese ca sunt cupluri care dupa procedura nu au ce pune pt ca niciun embrion nu e bun dpdv genetic...iar la fertilizarea naturala...poate aici e problema...ca nu stii câte ovocite sunt bune si nici gigeii nu sunt selectați asa minuțios ca la icsi-picsi-imsi...
In cazul asta poate ca ar fi indicat MACS, am citit la Lorelei despre asta, ca e o modalitate de a selecta spermatozoizii cei mai cei. Teoretic ICSI e indicat doar daca e o problema cu numarul de spermatozoizi sau calitatea lor...sau asa am inteles eu. Pe de alta parte, uite ca si laboratoarele teoretic mai avansate decat cele din RO tot considera ca natura e cel mai bun factor de selectie si atunci cand sunt suficient de multe ovocite, lasa cel putin o parte sa se si fertilizeze natural... of... cate necunoscute...

Flori77

Post by Flori77 » Tue Jan 23, 2018 1:31 pm

jurnaldefiv wrote:
cristi_per wrote:
Eu tot citesc de mild stimulation, sunt multi fani ai acestei proceduri, si se recomanda cand ai avut esec cu fiv conventional si vreau sa incerc. Sunt mylte studii din care rezulta ca o stimulare agresiva afecteaza calitatea embrionilor si ca o abordare mild poate genera embroni de o mai buna calitate. Plus ca vreau sa transfer in ziua 3, nu mai risc sa astept 5 zile, mai ales ca sunt multe opinii in sensul acestei abordari. Maine merg la Columna sa discutam despre fiv 3 si sper sa obtin un pret redus pt mild stimulation. Daca nu reusesc nici asa o sa merg in Cehia _ inca ezit, pt ca sunt totusi costuri mai mari......
41 ani
AMH 10,8 (2015), AMH 4 (2017), AMH 4 (2019) suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET -fresh nereusit, FET- 2 blasto, nereusit
FIV 4 (2018) Columna nereusit (17 ovocite, 8 mature, fertilizate toate): 2 ET fresh embrion Z3 + Z5 (dublu transfer)

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jan 23, 2018 1:47 pm

Eu m-am apucat sa caut clinici. Voi trimite mail-uri catre clinici din RO si din afara, iar din afara am luat in calcul Cehia, Grecia, Spania, Turcia.
Recunosc ca Grecia si Turcia nu ma atrag deloc, nu pot sa explic exact de ce... Despre Grecia tot ce am citit a fost la modul ca te cam jupoaie de bani si nu sunt neaparat extraordinar de constiinciosi.... poate e doar o impresie aiurea a mea... Despre Turcia am cautat acum, vad ca ei au multe chestii pe FIV in cadrul spitalelor, adica acolo unde te duci sa te cauti de probleme cu ficatu', te duci sa te cauti si de ovocite.... si iarasi nu prea ma incurajeaza ideea in sine, stiu ca e aiurea dar asta mi-e feelingul...as fi mai impacata psihic cu ideea ca merg la o clinica specializata pe asa ceva... Turcia o iau in calcul doar pentru ca doctora mea a zis ca turcii sunt cei mai organizati, din punctul ei de vedere. Acum, nu organizarea e buba neaparat... adica pot sa accept o organizare si altfel decat "by the book" atata timp cat laboratorul si procedurile asigurate sunt cele mai bune.
Last edited by jurnaldefiv on Tue Jan 23, 2018 1:54 pm, edited 1 time in total.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jan 23, 2018 1:52 pm

Flori77 wrote:
Eu tot citesc de mild stimulation, sunt multi fani ai acestei proceduri, si se recomanda cand ai avut esec cu fiv conventional si vreau sa incerc. Sunt mylte studii din care rezulta ca o stimulare agresiva afecteaza calitatea embrionilor si ca o abordare mild poate genera embroni de o mai buna calitate. Plus ca vreau sa transfer in ziua 3, nu mai risc sa astept 5 zile, mai ales ca sunt multe opinii in sensul acestei abordari. Maine merg la Columna sa discutam despre fiv 3 si sper sa obtin un pret redus pt mild stimulation. Daca nu reusesc nici asa o sa merg in Cehia _ inca ezit, pt ca sunt totusi costuri mai mari......
Chiar vorbeam asta si cu doctora mea ieri, in ziua "minunata"... daca la noul FIV ar recomanda o stimulare mai usoara... mi-a zis printre altele ca oricum daca hotaram sa facem in afara clinica va hotari protocolul de stimulare, dar ea ma sfatuieste sa nu ma entuziasmez prea mult legat de acest miraj al stimularilor mai usoare in scopul obtinerii de ovocite mai putine si transfer mai degraba pe proaspat (ca asta era scopul intrebarii mele, ET-ul pe proaspat fiind pana una alta singurul care a prins la mine), pentru ca oricum ar fi, mai multe ovocite, daca sunt obtinute in limitele decente, inseamna mai multe sanse, pur si simplu, iar asta e universal valabil.
Si tind sa o cred... acum nu stiu, voi incerca sa clarific cu un embriolog (care-o fi) si chestiunea asta, daca numarul ovocitelor are legatura invers proportionala cu viabilitatea si calitatea lor.

Daca ne hotaram si noi la Columna poate ne intalnim pe holuri.

Flori77

Post by Flori77 » Tue Jan 23, 2018 2:24 pm

jurnaldefiv wrote:

Fetelor, subscriu, parintii nu mai trebuie sa stie prin ce trecem cu fiv-urile astea....si eu regret ca i-am spus mamei care astepta mai disperata ca mine rezultatul de la beta....iar eu aveam un stres dublu ca trebuie sa-i mai spun si ei de esec....daca tot suntem la acest capitol, voiam sa va spun ca eu trec si printr-o alta drama: sotul are un copil din prima casatorie, o fiica, identica fizic cu prima nevasta, copil de care eu am incercat sa ma atasez insa am fost respinsa, cu afirmatia: Tu nu esti mama mea! Sa nu mai zic ca sotul este nebun dupa acest copil, conceput total natural din prima incercare, ca este impacat cu situatia, nu este (sau asa mi se pare mie) la fel de tulburat ca mine pt ca nu putem sa avem copilul nostru, imi mai arunca asa cate-o vorba: "poate ar trebui sa te opresti, acum e ultima oara, da? Nu vezi ce scump e?" Eu platind de altfel toate facturile doctorilor, ca deh el mai are cheltuieli cu copilul lui.....incat imi vine sa-mi iau campii si sa fac un fiv cu sperma de la donator......
41 ani

Flori77

Post by Flori77 » Tue Jan 23, 2018 2:40 pm

jurnaldefiv wrote:
Flori77 wrote:
Chiar vorbeam asta si cu doctora mea ieri, in ziua "minunata"... daca la noul FIV ar recomanda o stimulare mai usoara... mi-a zis printre altele ca oricum daca hotaram sa facem in afara clinica va hotari protocolul de stimulare, dar ea ma sfatuieste sa nu ma entuziasmez prea mult legat de acest miraj al stimularilor mai usoare in scopul obtinerii de ovocite mai putine si transfer mai degraba pe proaspat (ca asta era scopul intrebarii mele, ET-ul pe proaspat fiind pana una alta singurul care a prins la mine), pentru ca oricum ar fi, mai multe ovocite, daca sunt obtinute in limitele decente, inseamna mai multe sanse, pur si simplu, iar asta e universal valabil.
Si tind sa o cred... acum nu stiu, voi incerca sa clarific cu un embriolog (care-o fi) si chestiunea asta, daca numarul ovocitelor are legatura invers proportionala cu viabilitatea si calitatea lor.

Daca ne hotaram si noi la Columna poate ne intalnim pe holuri.
Uite ce am gasit:

Some observations suggest that ovarian stimulation affects embryo quality as assessed by morphology as well as the chromosomal constitution of the embryos (Munne et al., 1997; Katz-Jaffe et al., 2005; Baart et al., 2007). This phenomenon could be the result of interference with the natural selection of good-quality oocytes or the exposure of growing follicles to the potentially negative effects of ovarian stimulation. Supportive evidence comes from several human and animal studies reporting detrimental effects of ovarian stimulation on oocyte and embryo quality.

An increased incidence of morphology and chromosomal abnormalities have been observed in oocytes after exposure to high doses of gonadotrophins during in vitro maturation of mouse oocytes (Eppig et al., 1998; van Blerkom and Davis, 2001; Roberts et al., 2005). Ovarian stimulation and concurrent high estradiol levels were shown to have a negative impact on the developmental and implantation potential of human embryos (Valbuena et al., 1999; Ertzeid and Storeng, 2001; Van der Auwera and D'Hooghe, 2001) as well as the chromosomal constitution of embryos (Katz-Jaffe et al., 2005). Moreover, ovarian stimulation might disrupt mechanisms involved in maintaining accurate chromosome segregation (Munne et al., 1997; Hodges et al., 2002).

Mild stimulation approaches, aiming at a more physiological response, might therefore improve embryo quality. A randomized trial concerning the chromosomal competence of human embryos as assessed by preimplatation aneuploidy screening by fluorescent insitu hybridization showed a significantly higher proportion of euploid embryos following mild ovarian stimulation compared with conventional stimulation, suggesting that through maximal stimulation the surplus of obtained oocytes and embryos are of lower quality (Fig. 7) (Baart et al., 2007).

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jan 23, 2018 2:41 pm

Flori77 wrote: Fetelor, subscriu, parintii nu mai trebuie sa stie prin ce trecem cu fiv-urile astea....si eu regret ca i-am spus mamei care astepta mai disperata ca mine rezultatul de la beta....iar eu aveam un stres dublu ca trebuie sa-i mai spun si ei de esec....daca tot suntem la acest capitol, voiam sa va spun ca eu trec si printr-o alta drama: sotul are un copil din prima casatorie, o fiica, identica fizic cu prima nevasta, copil de care eu am incercat sa ma atasez insa am fost respinsa, cu afirmatia: Tu nu esti mama mea! Sa nu mai zic ca sotul este nebun dupa acest copil, conceput total natural din prima incercare, ca este impacat cu situatia, nu este (sau asa mi se pare mie) la fel de tulburat ca mine pt ca nu putem sa avem copilul nostru, imi mai arunca asa cate-o vorba: "poate ar trebui sa te opresti, acum e ultima oara, da? Nu vezi ce scump e?" Eu platind de altfel toate facturile doctorilor, ca deh el mai are cheltuieli cu copilul lui.....incat imi vine sa-mi iau campii si sa fac un fiv cu sperma de la donator......
Of Flori.... cat de delicata situatia.... :( nici nu pot sa imi imaginez cum e ca pe langa chinul FIV-ului sa trebuiasca sa gestionezi si o astfel de situatie. Imi pare rau ca treci si prin asta... doare tare ca cel de langa tine sa nu aiba acelasi suflu, aceeasi dorinta.... pacat! E greu dar daca sunteti impreuna inseamna ca te iubeste, si daca te iubeste inseamna ca vrea sa aveti un copil impreuna, nu vrea doar asa sa fie tata no matter who's the mom...
Mi se pare usor egoist sa gandeasca asa, poate puteti discuta si ii poti spune ca daca el are deja un copil nu inseamna ca tu iti doresti mai putin sa aveti un copil impreuna, sa devii mama! E delicat... nu stiu ce as putea sa iti spun...
Last edited by jurnaldefiv on Tue Jan 23, 2018 2:49 pm, edited 1 time in total.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jan 23, 2018 2:44 pm

Flori77 wrote: Uite ce am gasit:

Some observations suggest that ovarian stimulation affects embryo quality as assessed by morphology as well as the chromosomal constitution of the embryos (Munne et al., 1997; Katz-Jaffe et al., 2005; Baart et al., 2007). This phenomenon could be the result of interference with the natural selection of good-quality oocytes or the exposure of growing follicles to the potentially negative effects of ovarian stimulation. Supportive evidence comes from several human and animal studies reporting detrimental effects of ovarian stimulation on oocyte and embryo quality.

An increased incidence of morphology and chromosomal abnormalities have been observed in oocytes after exposure to high doses of gonadotrophins during in vitro maturation of mouse oocytes (Eppig et al., 1998; van Blerkom and Davis, 2001; Roberts et al., 2005). Ovarian stimulation and concurrent high estradiol levels were shown to have a negative impact on the developmental and implantation potential of human embryos (Valbuena et al., 1999; Ertzeid and Storeng, 2001; Van der Auwera and D'Hooghe, 2001) as well as the chromosomal constitution of embryos (Katz-Jaffe et al., 2005). Moreover, ovarian stimulation might disrupt mechanisms involved in maintaining accurate chromosome segregation (Munne et al., 1997; Hodges et al., 2002).

Mild stimulation approaches, aiming at a more physiological response, might therefore improve embryo quality. A randomized trial concerning the chromosomal competence of human embryos as assessed by preimplatation aneuploidy screening by fluorescent insitu hybridization showed a significantly higher proportion of euploid embryos following mild ovarian stimulation compared with conventional stimulation, suggesting that through maximal stimulation the surplus of obtained oocytes and embryos are of lower quality (Fig. 7) (Baart et al., 2007).
Pare pertinent... less is more. Pare logic, ca la urma urmei materialul nostru genetic e limitat si din moment de Dumnezeu ne-a lasat cu un ovocit pe luna, cand producem 20 nu prea au cum sa fie la fel...

cristi_per

Post by cristi_per » Tue Jan 23, 2018 2:57 pm

Flori...eu am incercat ceva mai usor la fiv 2. Dupa fiv 1 am schimbat clinica si mi s-a spus ca vai dupa asa o stimulare doar 5 embrioni? Trebuie sa incercam ceva mai usor...si am incercat pe banii si pe stresul meu...rezultatul? Erau 3 foliculi inainte de punctie din care unul gol si unul imatur...un embrion pus in ziua 2 rezultatul x si 0. Tratamentul a costat mai mult decat cel de la fiv 1...si sansele de asemenea au fost mai mici fata de primul fiv plus nimic pt un alt fet. A si am uitat...dupa tratamentul asta dr a spus ca sunt " poor responder"...pt ca la fiv 3 mi s-a dat protocol lung si tratamentul dupa ciclu cam la fel ca la giulesti la fiv 1 si gata...nu am mai fost poor responder...13 ovocite...2 imature unul prea matur - 10 embrioni...din care am lăsat 2 la blasto și i-am transferat proaspeți iar restul au fost congelati de ziua 3
Acum eu nu zic poate nu a fost ok la mine și poate la tine ar fi. Depinde de varsta, de corp, de calitatea ovocitelor si a spermei plus alti factori la fel de importanti

Post Reply