FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
alexaa_08@yahoo.com

Re: FIV in Romania

Mesajde alexaa_08@yahoo.com » Lun Mar 05, 2018 4:28 pm

Pai daca mi au marit dozele ma gandesc ca nu este bn...luam 3 cp cicloproginova. Acum mi au zis sa iau 6. Iar utrogestan 3 cp oral si 3 ovule. Acum mi au zis sa iau 3 cp si 6 ovule

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Mar 05, 2018 5:03 pm

alexaa_08@yahoo.com scrie:Pai daca mi au marit dozele ma gandesc ca nu este bn...luam 3 cp cicloproginova. Acum mi au zis sa iau 6. Iar utrogestan 3 cp oral si 3 ovule. Acum mi au zis sa iau 3 cp si 6 ovule

Cicloproginova eu stiu ca-s pentru endometru.
La progesteron poate ca li s-a parut mica valoarea, cine stie. Ce doza de progesteron ai acum in total pe zi? Utrogestanul e de 200?
Ma gandesc ca daca era ceva suspect sa nu asimilezi progesteronul, te treceau pe injectabil.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2, 3 Mar-Aug 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 Ian 2018 anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip cuplu.
Cariotip cuplu - OK. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec.) Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

alexaa_08@yahoo.com

Mesajde alexaa_08@yahoo.com » Lun Mar 05, 2018 5:10 pm

jurnaldefiv scrie:
alexaa_08@yahoo.com scrie:Pai daca mi au marit dozele ma gandesc ca nu este bn...luam 3 cp cicloproginova. Acum mi au zis sa iau 6. Iar utrogestan 3 cp oral si 3 ovule. Acum mi au zis sa iau 3 cp si 6 ovule

Cicloproginova eu stiu ca-s pentru endometru.
La progesteron poate ca li s-a parut mica valoarea, cine stie. Ce doza de progesteron ai acum in total pe zi? Utrogestanul e de 200?
Ma gandesc ca daca era ceva suspect sa nu asimilezi progesteronul, te treceau pe injectabil.

Utrogestanul este de 200. Luam 3 cp si 3 ovule.acum mi s a spus sa iau tot 3 cp si 6 ovule.sper sa nu fie asta o cauza si sa obtin un beta negativ..

Miha_80

Mesajde Miha_80 » Lun Mar 05, 2018 5:31 pm

jurnaldefiv scrie:
Miha_80 scrie:Am ajuns și eu ieri acasă de la Praga. Consultația inițială a decurs bine, totul a decurs Ok, însă am ceva nelămuriri :
- am primit Eurhyrox jumate de tableta de 50 micrograme/ zi (TSH in ziua 2 a cm 3.3). Nu știu dacă sa îl iau, deși l-am cumpărat deja pt ca înainte de Praga nici un dr nu a zis ca ar fi o probl cu tiroida.
- am de făcut primul Echo in ziua 8-9 de stimulare. Jurnalut, Lorelei, Flori - voi tot așa târziu ați primit indicații ? Pana atunci nici o analiza de sange. Voi ați mai făcut ceva suplimentar pt siguranța pana in ziua primului echo?
- am primit deocamdată 300 Gonal/zi, Cetrotide din ziua 6 de Stimulare. Vedem după Echo 1 dacă ajustăm. Voi ați mai luat alte medicamente ( vitamine, minerale)?
- ați putut cumpara Gonal cu rețeta din Cehia?
- am discutat varianta de adăugat in pachetul Premium embrioglue și sa scoatem embrioscope, păstrând același preț pt pachet. Ei sunt de acord, ideal sa fie amândouă, dar din cauza hepatitei soțului embrioscope pt noi are costuri suplimentare. Nu știu dacă e ffff imp încât sa merite încă 300 euro. Lorelei, tu ai primit imagini cu evoluția embrionilor din embrioscop?
Mulțumesc mult!

Miha ai indicatiile de stimulare foarte apropiate cu ce mi-au dat si mie. Stai linistita ca e ok, trebuie sa avem incredere in ei, asa am promis, nu? :)
Despre Euthyrox nu stiu sa iti spun din experienta proprie (mie mi-a iesit TSH 1.18 acum cand am testat la ei si in general era putin peste 1 cand l-am mai testat); insa din ce am citit, daca e peste 2, e important sa fie tinut sub control deci foarte bine ca ti-au dat si DA, daca ei ti l-au indicat, evident ca trebuie sa il iei ;))

Primul eco mie mi l-au dat sa il fac in ziua 8-9 a ciclului (deci 7-8 de stimulare) - sa verifici planul de tratament sa fii sigura daca e ziua 8-9 de stimulare sau de ciclu. Deci si eu fac prima eco pe stimulare tot tarziutz, ma asteptam sa imi zica sa fac una prin ziua 5-6 si inca una spre ziua 9-10 (daca o sa am 10 zile de stimulare), dar nu. Si au zis si ca asta e in principiu singura ecografie necesara, dar evident vom sti mai multe dupa ce o fac si o vede doctorul, ca e posibil sa mai ceara inca una.

Pana atunci, intr-adevar nicio analiza de sange. Deocamdata eu ma simt suspect de linistita din pct asta de vedere, nu-mi vine sa ma duc sa-mi rup venele in paispe', se pare ca imi infrang cu succes imboldul de a merge si testa estradiol, progesteron, vitamina D, sumar urina, ureaplasma.... cam astea imi veneau in minte ;)) Dar nu. Si ma gandesc ca totusi de ce sa tin eu mortis sa ma intep, sa mai cheltui si niste bani in plus, daca ei nu cer? daca nu cer, inseamna ca stiu ei de ce.
Mi-au zis ca trebuie sa fac doar o hemoleucograma completa, cu cel mult 14 zile inainte de punctie. Nu EKG, nu altceva preanestezic. Cred ca o sa fac totusi un progesteron cand fac hemo, ca sa fiu sigura ca e cum trebuie inainte de punctie desi daca ei considerau ca este necesar, sigur ne puneau ei sa il facem.
Pe mine m-a si palit o nesuferita de candida saptamana trecuta; le-am scris repede, au zis sa nu ma panichez dar ca intr-adevar trebuie sa scapam repede de ea, mi-au zis sa iau ceva si oral si vaginal, mi-am luat Canesten ovule pentru 3 zile, Canesten crema si Fluconazol pastila in doza unica. Sper ca am scapat de ea, parca simptomele s-au diminuat semnificativ.

Si eu tot cu 300 de Gonal pe zi am debutat primele 3 zile de stimulare; de astazi (ziua 4) bag cate 250. Si Cetrotide tot din ziua 6 de stimulare am si eu, 4 injectii in total (posibil sa imi mai dea inca una daca stimularea va fi pe 10 zile).
Eu acum mai iau asa:
- Femibion (care contine vitamine si metafolin si acid folic ca sa acoperim toate variantele de trombo si ne-trombo :)) ),
- Vitamina D adica Detrical (aveam carenta, testat in Decembrie, am intrebat daca ar trebui sa retestez sa ne asiguram ca e ok, au zis nu),
- Altrifer din care mai am vreo 5 pastile si cred ca ma opresc - o sa ii intreb daca e cazul sa continui cu suplimentul de fier dar daca hemoglobina va iesi bine, probabil nu imi va zice sa continui deocamdata.
Incerc sa imi iau vitamina C din multe fructe zilnic, mananc 1-2 grapefruit sau suc de grapefruit cu o lamaie sau un lime. Si mai am grija sa mananc peste de vreo 2 ori pe saptamana ca cica ar asigura aportul de omega 3... mananc somon sau salata de ton.

Embrioscopul din ce am citit eu ajuta nu doar pentru a avea poze cu evolutia embrionilor zilnic, ci reprezinta o modalitate imbunatatita de cultivare intrucat nu se intervine asupra embrionilor in cele 3-5 zile, ci ei sunt pusi acolo, se dezvolta si se pot uita la ei fara sa ii scoata de undeva, sa ii puna sub un microscop, apoi sa ii puna la loc, apoi iar sa ii scoata sa se uite la ei etc.

Da, am luat Gonal si Cetrotide fara probleme de la Farmacia Tei cu reteta din Cehia (si-au dat un pic coate, a intrebat cel de la casa pe inca o tipa de langa el daca e ok reteta, a zis ca da).
Acum astepti sa iti vina ciclul, nu? [floare]

Bine ca m-ai atenționat [floare] ...este ziua 8-9 a ciclului, eu am rămas setată ca de stimulare. Mi- am făcut deja programare in ziua 8 a cm pt Echo. Sper sa vina mâine menstruația și sa nu îmi strice socotelile. Despre Echo 2, am stabilit ca in ziua 10 de stimulare (pică vineri), voi fi la Praga și îl fac acolo. Asta dacă Echo 1 nu va impune alta situație. Voi rămâne acolo pana după transfer, adică 24 Martie sper. Despre cazare, f Ok Oskar Apartment, e la 5 min de clinica, dar data viitoare alegem Little Castle pt ca nu e așa scump. Știu ca e mai safe hotel, dar e mai scump, având in vedere ca as mânca doar restaurant.
Eu 38 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, trompe permeabile, tiroidita autoimună, soțul 39 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă
Octombrie 2017 - fiv 1 Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
Iulie 2018 - fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.

Miha_80

Mesajde Miha_80 » Lun Mar 05, 2018 5:45 pm

Lorelei scrie:
Miha_80 scrie:
jurnaldefiv scrie:
Dap! daca am 10 zile de stimulare, punctia ar fi pe 14 :YMPRAY: :YMPRAY:

Am ajuns și eu ieri acasă de la Praga. Consultația inițială a decurs bine, totul a decurs Ok, însă am ceva nelămuriri :
- am primit Eurhyrox jumate de tableta de 50 micrograme/ zi (TSH in ziua 2 a cm 3.3). Nu știu dacă sa îl iau, deși l-am cumpărat deja pt ca înainte de Praga nici un dr nu a zis ca ar fi o probl cu tiroida.
- am de făcut primul Echo in ziua 8-9 de stimulare. Jurnalut, Lorelei, Flori - voi tot așa târziu ați primit indicații ? Pana atunci nici o analiza de sange. Voi ați mai făcut ceva suplimentar pt siguranța pana in ziua primului echo?
- am primit deocamdată 300 Gonal/zi, Cetrotide din ziua 6 de Stimulare. Vedem după Echo 1 dacă ajustăm. Voi ați mai luat alte medicamente ( vitamine, minerale)?
- am discutat varianta de adăugat in pachetul Premium embrioglue și sa scoatem embrioscope, păstrând același preț pt pachet. Ei sunt de acord, ideal sa fie amândouă, dar din cauza hepatitei soțului embrioscope pt noi are costuri suplimentare. Nu știu dacă e ffff imp încât sa merite încă 300 euro. Lorelei, tu ai primit imagini cu evoluția embrionilor din embrioscop?
Mulțumesc mult!

Miha, si eu am avut prima eco in ziua 2 de menstruatie, una in ziua 6 de la inceputul stimularii, una in ziua 8 si una in ziua 9. In ziua 6 am avut si prima dozare de progesteron. Totusi eu am facut cele 3 dozari: estradiol, progesteron si LH pentru ca asa am fost obisnuita cu dr mea; Analizele de sange le-am facut de 2 ori, ultimele vineri, cu o zi inainte de injectia de declansare ( adica sambata) pentru ca am tinut mortis sa stiu valoarea progesteronului: 1.79nmol/l.
In afara de protocolul urmat dat de cehi, am luat metifolat, q10 si femibion

Sfatul meu este sa pastrezi embrioscopul. Din punctul meu de vedere tocmai embrioscopul face diferenta dpdv evolutie embrioni- mediul de cultura special creste sansele. Eu pentru asta am venit la Praga si pt MACS. Embryoglue a fost sa zic asa nice to have. Si eu am platit in plus din ce imi aduc aminte ~360 eur pt embrioscope in carantina si vitrificare in carantina ( am anticorpi de hepatita B). Gandeste-te ce e mai important la un FIV si daca pentru voi nu face sens embrioscopul renunta dar evalueaza bine inainte.

Legat de pozele embrionilor, singura pe care am vazut-o a fost pentru cei 2 embrioni de z3 care au fost transferati. Aratau exact de calitatea 1 cum a zis embriologul. Pentru restul am primit fisa de laborator care atesta ca am avut 8, 2 transferati si 6 vitrificati. Calitatea lor este "best quality "dar probabil o sa aflu cand ma duc la FET.

Cand am fost la praga am intrebat si de pgd dar mi-au zis ca nu e cazul momentan si ca nu e concludenta 100% pentru calitatea embrionului. Si asa e. Prietena mea a avut sarcina oprita din evolutie cu pgd facut care atesta ca cei embrioni sunt ok genetic. La analiza de dupa chiuretaj s-a descoperit ca embrionul supravietuitor avea defect genetic .

Lorelei, intr timp am mai citit despre embrioscop și DA, o sa îl vreau. Am văzut ca are multe avantaje fata de clasic (mai putine manipulări, atmosfera + mediul de cultura, tip lumina), cel mai imp mi se pare ca datorită înregistrării in permanenta a evoluției embrionilor pot alege pt et pe proaspăt pe cel cu șanse maxime.
Văd ca tu ai plusat fata de indicațiile lor, și eu voi face cel puțin progesteronul înainte de declansare, mai ales ca am istoricul neplăcut de la fiv 1 ( am vb cu dr despre asta, voi avea injectabil după punctie)
Eu 38 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, trompe permeabile, tiroidita autoimună, soțul 39 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă
Octombrie 2017 - fiv 1 Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
Iulie 2018 - fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.

Symonik

Mesajde Symonik » Lun Mar 05, 2018 6:28 pm

alexaa_08@yahoo.com scrie:Ziua 8 dupa ET. Estradiol 215...mi au marit doza de utrogestan. Progesteron 32... nu cred ca stau prea bn.nu ?

Alexa depinde in ce e masurat progesteronul in nmol/L sau ng/mL?
eu 28ani - AMH august 2017- 0.524 ,ovulatie normala
el 28ani- spermograma: azoospermie
FIV august 2017: 7 ovocite, 2 blasto,
ET:1 blasto ziua 5, beta negativ
ET2 27 nov: 1 blasto ziua 6, negativ
Analize trombofilie: MTHFR C677T heterozigot
PAI-1 4G/5G heterozigot
NK cells 15%; cariotip normal
AMH martie 2018- 0.99
Fiv2: 30 martie 2018 protocol lung
Doamne ajuta-ne sa reusim..... :YMPRAY:

alexaa_08@yahoo.com

Mesajde alexaa_08@yahoo.com » Lun Mar 05, 2018 7:39 pm

Symonik scrie:
alexaa_08@yahoo.com scrie:Ziua 8 dupa ET. Estradiol 215...mi au marit doza de utrogestan. Progesteron 32... nu cred ca stau prea bn.nu ?

Ng/ml

Lujy81

Mesajde Lujy81 » Lun Mar 05, 2018 8:10 pm

Buna fetelor! In urma unor analize am aflat că am E colii. Este grav?
Ultima oară modificat Lun Mar 05, 2018 8:51 pm de către Lujy81, modificat de 2 ori în total.
eu 37 ani - AMH 0,889
el 40 ani - azoospermie
Nov 2016 - Romania - tratament 0 foliculi
Martie 2017 - Grecia - FIV1 beta 1,98
Lupta continua

Symonik

Mesajde Symonik » Lun Mar 05, 2018 8:24 pm

alexaa_08@yahoo.com scrie:
Symonik scrie:

Ng/ml

Eu zic ca e f ok 32ng/ml.
PAI-1 4G/5G heterozigot
AMH martie 2018- 0.99

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Mar 05, 2018 9:42 pm

Lujy81 scrie:Buna fetelor! In urma unor analize am aflat că am E colii. Este grav?

Adica la urocultura ti-a iesit e-coli?
Stai calma, e o infectie urinara banala, nimic grav, se rezolva cu antibiotic. La urocultura la care ti-a iesit e-coli ar trebui sa ai si antibiograma care spune la ce antibiotic e sensibila bacteria, medicul iti va prescrie unul din ele. Iei antibiotic cam o saptamana apoi peste alte 10-14 zile repeti urocultura sa te asiguri ca ai scapat de infectie.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 Ian 2018 anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
Cariotip cuplu - OK. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.

Lujy81

Mesajde Lujy81 » Lun Mar 05, 2018 9:50 pm

jurnaldefiv scrie:
Lujy81 scrie:Buna fetelor! In urma unor analize am aflat că am E colii. Este grav?

Adica la urocultura ti-a iesit e-coli?
Stai calma, e o infectie urinara banala, nimic grav, se rezolva cu antibiotic. La urocultura la care ti-a iesit e-coli ar trebui sa ai si antibiograma care spune la ce antibiotic e sensibila bacteria, medicul iti va prescrie unul din ele. Iei antibiotic cam o saptamana apoi peste alte 10-14 zile repeti urocultura sa te asiguri ca ai scapat de infectie.

Da, la urocultura. Iți mulțumesc mult pentru răspuns!
Noi ne pregătim pentru un alt fiv. Urma să fac o histeroscopie. Se pare că voi mai aștepta puțin.
eu 37 ani - AMH 0,889
el 40 ani - azoospermie
Lupta continua

Flori77

Mesajde Flori77 » Lun Mar 05, 2018 10:30 pm

GabrielaD scrie:
Flori77 scrie:
GabrielaD scrie:

Eu am facut testul era de 2 ori, prin Columna. Puteam sa il cumpar direct din clinica dar costa putin mai mult. Dr cu care am facut primul FIV la Columna mi-a dat numarul de telefon + email al unicului importator in Romania al celor de la IGENOMIX. Daca vrei, iti dau datele in privat.
Nu stiu daca ti s-a spus, eu nu am stiut de la icneput, insa testele astea ERA, nu isi bazeaza rezultatele pe o plaja foarte mare de femei. Ba chiar cand le-am facut eu, in 2016 eram inca in stadiul de testare (repet, noi nu am stiut lucrul asta) si in final, dupa 2 teste ERA contradictorii mi-au spus ca ceva nu a fost facut cum trebuie pentru ca e imposibil sa iasa post receptiv si pre receptiv la distanta de o zi. Nu au avut niciun fel de recomandare, doar sa repet testele sau sa fac embriotransfer pe ciclu controlat, dar ne-au lasta pe noi sa decidem asta pentru ca ei nu stiau ce sa recomande, repet. Nu vorbesc doar de ce ne-au spus cei de la Columna, ci si cei de la IGENOMIX, raspunzand la emailul trimis de dna dr.
Cei de la WEllborn, care au fost primii care au adus testul asta in Romania, au zis ca momentan este cam "abandonat" deoarece, desi la inceput parea sa rezolve probleme de infertilitate, pe termen lung nu au oferit niciun raspuns coerent.
Asa ca asigura-te ca obtii toate informatiile, din surse de incredere. Mai ales ca testul e si destul de costisitor. Primul a costat 715 Euro, iar al doilea, cu reducere 585Euro. (doar testul, mai platesti anestezia si manipularea tesiului in clinica, la mine a fost in jur de 600lei)

Gabriela, cred ca ai putea sa faci cariotipul genetic, analizele pt trombofilie si sindromul anticorpilor antifosfolipidici. Am inteles ca testarea NK cells nu este relevanta. Mi se pare foarte ciudat ca la varsta ta nu s-a implantat niciun embrion. Ce inseamna calitate 1, 1-2? Mie mi-au gradat embrionii altfel, gen 3 AA, 4 BB....

Am facut vara trecuta Cariotip din sange periferic (Pachet cuplu) la Genetic Center si ne-a iesit amandurora normal, fara anomalii. Vreau sa fac luna asta si investigatiile mentionate de tine pentru trombofilii si antifosfolipidici. Poate, poate gasim ceva si reusim.
La wellborn categorisesc in cifre calitatea embrionilor, 1 fiind cea mai buna calitate, scazand apoi catre 1-2, 2, 2-3 etc.
La Columna, la primul FIV era pe litere categorisirea, cum zici si tu.

Pt suspiciune de probleme autoimune eu am luat prednison la ultimul Fiv. Iar trombofilia se trateaza cu clexane.
AMH a scazut de la 10,8 (2015) la 4 (2017), suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
Histeroscopie (2017) - uter unicorn, o singura trompa
Miomectomie (2017) - se indeparteaza 2 fibroame uterine
4 IA nereusite Columna (2015-2016)
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET -fresh nereusit, FET- 2 blasto, nereusit
FIV 4 (2018) Columna-urmeaza

Symonik

Mesajde Symonik » Lun Mar 05, 2018 10:58 pm

Lujy mie mi-a iesit e-coli in secretia vaginala si m-am gandit sa mai repet inca o data analiza inainte sa-mi prescrie antibiotic ...si cand am repetat nu mai aveam nimic. Parerea mea e sa mai repeti inca o data inainte sa iei antibiotic. Prima o facusem la synlab si a doua la synevo.
PAI-1 4G/5G heterozigot
AMH martie 2018- 0.99

Lujy81

Mesajde Lujy81 » Mar Mar 06, 2018 6:45 am

Symonik scrie:

Lujy mie mi-a iesit e-coli in secretia vaginala si m-am gandit sa mai repet inca o data analiza inainte sa-mi prescrie antibiotic ...si cand am repetat nu mai aveam nimic. Parerea mea e sa mai repeti inca o data inainte sa iei antibiotic. Prima o facusem la synlab si a doua la synevo.

Din păcate nu mai am timp sa o repet deoarece joi sunt programata la histeroscopie...daca o voi mai face.
eu 37 ani - AMH 0,889
el 40 ani - azoospermie
Lupta continua

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mar Mar 06, 2018 8:43 am

Symonik scrie:

Daca a iesit la urocultura, sunt destul de putine sanse sa fie gresita analiza. Din cate stiu, la histero parca mi-au cerut analizele gineco sa fie negative, nu mai stiu daca si urina....nu stiu daca iti amana histeroscopia din cauza infectiei urinare. Vezi ce zice medicul Lujy.

Flori77

Mesajde Flori77 » Mar Mar 06, 2018 10:47 am

jurnaldefiv scrie:Flori, e totul ok? ati revenit ieri acasa parca, nu? [crossfingers]

Da, toate bune, urmaresc simptomele. In ziua a doua dupa ET (Z5 embrion), pe seara, am simtit niste intepaturi in uter destul de puternice, iar in ziua 6 embrion, pe seara, niste dureri ca la menstra, dar mai usoare. Chiar stateam in pat seara si ma gandeam, cred ca-mi vine ciclul....si am adormit....Altfel sunt linistita, dorm foarte bine si mult, probabil de la progesteron.

Uitati ce mi-au scris de la Unica ref calitatea embrionilor.

The embryo that was transferred was in the stage of morula (as it should be on the 4th day of the cultivation). The class of this embryo is A. this means that the development was perfect and as it should be. This embryo was chosen for the transfer because it was the nicest and the development was perfect. This embryo was created using the classic IVF method.

On Saturday, 2 of your embryos were cryopreserved. They both were in the stage of blastocyst and their class is B (one of them is a “better B”). It means that the development was not as perfect as with the transferred embryo but still very good. They were both blastocyst on the 5th day of the cultivation as they should be. These 2 cryopreserved embryos were created with the ICSI method.

Assisted hatching was performed on the embryo that was transferred.

Flori77

Mesajde Flori77 » Mar Mar 06, 2018 10:53 am

Miha_80 scrie:
Lorelei scrie:
Miha_80 scrie:
Am ajuns și eu ieri acasă de la Praga. Consultația inițială a decurs bine, totul a decurs Ok, însă am ceva nelămuriri :
Mulțumesc mult!

Miha, si eu am avut prima eco in ziua 2 de menstruatie, una in ziua 6 de la inceputul stimularii, una in ziua 8 si una in ziua 9. In ziua 6 am avut si prima dozare de progesteron. Totusi eu am facut cele 3 dozari: estradiol, progesteron si LH pentru ca asa am fost obisnuita cu dr mea; Analizele de sange le-am facut de 2 ori, ultimele vineri, cu o zi inainte de injectia de declansare ( adica sambata) pentru ca am tinut mortis sa stiu valoarea progesteronului: 1.79nmol/l.
In afara de protocolul urmat dat de cehi, am luat metifolat, q10 si femibion

Sfatul meu este sa pastrezi embrioscopul. Din punctul meu de vedere tocmai embrioscopul face diferenta dpdv evolutie embrioni- mediul de cultura special creste sansele. Eu pentru asta am venit la Praga si pt MACS. Embryoglue a fost sa zic asa nice to have. Si eu am platit in plus din ce imi aduc aminte ~360 eur pt embrioscope in carantina si vitrificare in carantina ( am anticorpi de hepatita B). Gandeste-te ce e mai important la un FIV si daca pentru voi nu face sens embrioscopul renunta dar evalueaza bine inainte.

Legat de pozele embrionilor, singura pe care am vazut-o a fost pentru cei 2 embrioni de z3 care au fost transferati. Aratau exact de calitatea 1 cum a zis embriologul. Pentru restul am primit fisa de laborator care atesta ca am avut 8, 2 transferati si 6 vitrificati. Calitatea lor este "best quality "dar probabil o sa aflu cand ma duc la FET.

Cand am fost la praga am intrebat si de pgd dar mi-au zis ca nu e cazul momentan si ca nu e concludenta 100% pentru calitatea embrionului. Si asa e. Prietena mea a avut sarcina oprita din evolutie cu pgd facut care atesta ca cei embrioni sunt ok genetic. La analiza de dupa chiuretaj s-a descoperit ca embrionul supravietuitor avea defect genetic .

Lorelei, intr timp am mai citit despre embrioscop și DA, o sa îl vreau. Am văzut ca are multe avantaje fata de clasic (mai putine manipulări, atmosfera + mediul de cultura, tip lumina), cel mai imp mi se pare ca datorită înregistrării in permanenta a evoluției embrionilor pot alege pt et pe proaspăt pe cel cu șanse maxime.
Văd ca tu ai plusat fata de indicațiile lor, și eu voi face cel puțin progesteronul înainte de declansare, mai ales ca am istoricul neplăcut de la fiv 1 ( am vb cu dr despre asta, voi avea injectabil după punctie)

Eu am facut o singura eco in ziua 6 de stimulare. Nu am facut nicio analiza de sange (cred ca a contat si istoricul - eu avand tot timpul progesteronul in grafic). Am luat si Vit D3, Metafolin, Coenzima Q10, Omega 3 si Inofolic.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mar Mar 06, 2018 12:03 pm

Flori77 scrie:
jurnaldefiv scrie:Flori, e totul ok? ati revenit ieri acasa parca, nu? [crossfingers]

Da, toate bune, urmaresc simptomele. In ziua a doua dupa ET (Z5 embrion), pe seara, am simtit niste intepaturi in uter destul de puternice, iar in ziua 6 embrion, pe seara, niste dureri ca la menstra, dar mai usoare. Chiar stateam in pat seara si ma gandeam, cred ca-mi vine ciclul....si am adormit....Altfel sunt linistita, dorm foarte bine si mult, probabil de la progesteron.

Uitati ce mi-au scris de la Unica ref calitatea embrionilor.

The embryo that was transferred was in the stage of morula (as it should be on the 4th day of the cultivation). The class of this embryo is A. this means that the development was perfect and as it should be. This embryo was chosen for the transfer because it was the nicest and the development was perfect. This embryo was created using the classic IVF method.

On Saturday, 2 of your embryos were cryopreserved. They both were in the stage of blastocyst and their class is B (one of them is a “better B”). It means that the development was not as perfect as with the transferred embryo but still very good. They were both blastocyst on the 5th day of the cultivation as they should be. These 2 cryopreserved embryos were created with the ICSI method.

Assisted hatching was performed on the embryo that was transferred.

Flori Doamne ajuta sa fie totul cum trebuie!
Foarte util si incurajator ce ti-au scris despre embrioni. [crossfingers]

CrissPatri

Mesajde CrissPatri » Mar Mar 06, 2018 1:46 pm

Am facut si eu ieri transferul...au decongelat ambii blasto( ei fiind blasto timpurii) si au rezistat amandoi cu brio procesului, ambii de aceasi calitate( am inteles ca ei sunt de z5 deci nu morule, dar sunt in faza t1 urmand a trece in t2, t3 si t4, mi au spus ca asa rezista cel mai bine la congelat si decongelat) i au dezghezat dimineata si transferul l am facut la 15 45, embrioloaga mi a spus ca ambii si au reluat procesul de diviziune. Pe 14 martie am beta. De ieri am inceput sa aplic 2 tuburi de Crinone gel (incepusem deja de pe 28 februarie cu doar un tub seara) , pe langa acid folic, femostone 3 pe zi, vitamina d3, omega 3. Eu mai iau si seleniu si eutirox pentru tiroida....stiu ca ar trebui sa fiu increzatoare dar nu sunt deloc din pacate :( ...aseara pe la 20 m a luat un somn...am avut si mici dureri si de dimineata azi m am trezit transpirata. Ce o fi o fi din pacate nu am cum sa influentez rezultatul.[/quote]
Eu 32 de ani;
August 2016 AMH 0.77; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 blasto-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mar Mar 06, 2018 2:04 pm

CrissPatri scrie:Am facut si eu ieri transferul...au decongelat ambii blasto( ei fiind blasto timpurii) si au rezistat amandoi cu brio procesului, ambii de aceasi calitate( am inteles ca ei sunt de z5 deci nu morule, dar sunt in faza t1 urmand a trece in t2, t3 si t4, mi au spus ca asa rezista cel mai bine la congelat si decongelat) i au dezghezat dimineata si transferul l am facut la 15 45, embrioloaga mi a spus ca ambii si au reluat procesul de diviziune. Pe 14 martie am beta. De ieri am inceput sa aplic 2 tuburi de Crinone gel (incepusem deja de pe 28 februarie cu doar un tub seara) , pe langa acid folic, femostone 3 pe zi, vitamina d3, omega 3. Eu mai iau si seleniu si eutirox pentru tiroida....stiu ca ar trebui sa fiu increzatoare dar nu sunt deloc din pacate :( ...aseara pe la 20 m a luat un somn...am avut si mici dureri si de dimineata azi m am trezit transpirata. Ce o fi o fi din pacate nu am cum sa influentez rezultatul.

Criss [floare] sa fie totul cum trebuie! Stim cu toate ca uneori totul e atat de descurajant si te apuca o stare de amorteala in care e greu sa vezi ceva bun sau sa fii optimista, dar sperante mai mari si mai justificate decat acum cand ai embrionii in burtica nici ca exista!
Sa speram ca 14 Martie va fi o zi cu vesti bune si pline de speranta [crossfingers], de care ma rog sa avem parte amandoua - tu un beta pozitiv si eu e foarte posibil sa am punctia in aceeasi zi. %%- %%-

Înapoi la “PROCEDURI”