FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Cleo

Re: FIV in Romania

Mesajde Cleo » Sâm Apr 14, 2018 8:02 am

Buna fetelor! V-am mai scris in urma cu ceva timp... aveam progesteronul mare cand am inceput tratamentul pt embriotransfer.

Azi revin sa va spun ca am facut transferul in data de 05.04.18.

Marti ar trebui sa gac bhcg...

Deja mi-e frica si sunt nerăbdătoare in acelasi timp. Nu stiu daca e relevant sa fac anterior bhcg test de sarcina...

Felicitari celor care ati devenit mamici intre timp. Fiecare veste buna pe care o citesc ma bucura si imi da sperante ca se poate. :)

acmi

Mesajde acmi » Sâm Apr 14, 2018 1:37 pm

CrissPatri scrie:
Flori77 scrie:
CrissPatri scrie:Nu au fost interzise ci retrase de pe piata vest europeana . Eu cu cicloprogynova nu am avut rezultat ok cu endometrul in conditiile in care pe natural nu am avut probleme. Doamna dr. imi daduse femoston, pastilutele rosii, cu care am avut rezultate bune pe endometru.
Eu m am programat la o parere la Columna la doamna dr. Bucur, am citit si de bine si de rau la adresa dansei...nush la ce sa ma astept, pe 21 mai voi merge cu tot dosarul de FIV dupa mine. Dorinta mea a ramas totusi sa incerc in Cehia urmatotul FIV dar vreau sa vad si ce imi recomanda dansa, am citit ca ar avea reusite pe paciente cu amh mic...au si programul de embriobanking....voi veda. Pana atunci va urmaresc si va tin pumnii fetelor sa aveti parte de noroc. %%-

Nici eu nu am raspuns bine la cycloproginova, de aceea am facut toate Fet-urile pe natural. Criss, si eu sunt pacienta dnei Bucur. Intr-adevar, si bune si rele, stilul Giulesti. Adica te mai trimite la un coleg sa te vada pt chestii imaginare, iti mai recomanda o farmacie si este si un comerciant bun pe langa medic. Se ofera sa-ti faca tot felul de chestii de care nu ai nevoie, gen dubla inseminare. E super ocupata, astepti cel putin o ora desi ai programare, in timpul in care te consulta mai vorbeste la tel cu 2 paciente. Altfel, pare competenta, dar cred ca nu o ajuta laboratorul. Sunt foarte multe cazuri de embrioni care nu rezista la decongelare acolo. Atentie ce-i spui cu Cehia, la mine a explodat cand i-am zis ca fac FIV in Cehia si drept razbunare cred eu (sau poate o avea femeia dreptate), mi-a zis sa incerc si cu mama surogat.

Eu la wellborn nu am avut probleme cu embrionii congelati. Tot ce au congelat au rezistat la decongelare.
Sunt foarte multumita de doamna dr. Moise ca om si ca medic insa am nevoie sa mai cer o parere de la alt medic cu experienta pe pb cazului meu. Asta nu inseamna ca o sa aleg sa fac ceva pe viitor cu doamna dr. Bucur daca nu rezonez cu dansa, ma astept sa stau la coada la consultatie....o sa imi iau liber in ziua aia ca sa nu fiu stresata ca intarzii la servici. Ca si asteptari sper sa gasesc un raspuns la esecurile mele repetate in lupta mea cu FIV ul. Chiar am sa scriu pe forum recomandarea dansei si parerea care mi a lasat o.

Am mai scris mai demult despre experienta Columna care m-a lasat cu cicatrici adanci. In 2016 - 2017 am fost pacienta lor, am avut probleme cu ei de la inceput, dar cea mai mare problema a fost ca mi-au transferat 2 embrioni care nu trebuiau transferati: am avut la ei 2 blasto care au fost congelati undeva in z6 (zic undeva ca la ei nu se tine cont ca o zi sa fie exact 24 de ore) si decongelati la ET cu o zi inainte, la intrebarea mea: ce zi mai sunt atunci blasto? z7? si daca se transfera asa, ei au zis: nu conteaza. Rezultatul: o sarcina super rara - monozigota mono - mono, suspectata chiar sa nu fie siameza. Pt cele care nu stiti ce inseamna o astfel de sarcina, este o sarcina obtinuta dintr-un singur embrion divizata tarziu. Nu pot sa nu ma gandesc ca daca nu imi transferau embrioni in ziua cine mai stie care nu treceam pe aici, sarcina in final s0a oprit din evolutie tarziu, a trebuit sa trec printr-o nastere a 2 feti morti si aproape mi-am pierdut uterul. Cat despre dna Bucur, am avut "onoarea", e de parere ca tu ca pacient nu trebuie sa intelegi ce ti se intampla si ca eu si sotul meu punem cam multe intrebari. Ca o paralela doctorul care m-a facut mamica, niciodata nu s-a suparata de intrebarile noastre si ne-a explicat de ce face ce face tot timpul.
O alta chestie e ca ei congeleaza orice ca sa it ia banii, eu am avut congelat un T1 (eu cred ca el s-a implantat si divizat), ce inseamna T1 numa ei stiu, era un fel de morula - blasto, care dna Bucur cu gura ei zicea ca nu era de congelat, dar embriologul lor l0a congelat.
"The day we give in is the day we die"
- din 2018 mami de 2 baieti nazdravani;

acmi

Mesajde acmi » Sâm Apr 14, 2018 1:39 pm

Ramona_M scrie:
jurnaldefiv scrie:
Ramona_M scrie:Buna fetelor,
Am si eu doua rezultate la beta 17,93 miercuri si 47,9 astazi.
Sunt super fericita, sper ca totul sa fie bine pana la capat.
Exista sanse la valoarea asta sa fie gemeni? Am transferat 2 embriori.
Multumesc.

Buna, felicitari! In mod normal aceste valori sunt micute deci eu zic ca nu sunt doi ci unul singur, mai mult ca sigur.
In general valorile beta la sarcini gemelare, prin ziua 10-15 de la ET, sunt de ordinul sutelor, 4-500.... imi spunea o asistenta la un moment dat ca a avut pacienta si cu beta initial de 600 si tot sarcina unica a fost. In fine, asta e mai putin important, important e sa evolueze corect la 48 de ore.
In ce zi de la ET ai testat primul beta? (cel de 17) si cu embrioni de cate zile ai facut ET?

Va multumesc!
Am facut devreme primul beta, z10 dupa ET. Am transferat 2 de z3.

Eu in z10 de la ET cu embrioni de z3 am avut beta = 90, acum baietii mei dorm la soare. Deci nu e musai sa fie de ordinul sutelor, asteapta eco.
"The day we give in is the day we die"
- din 2018 mami de 2 baieti nazdravani;

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Apr 14, 2018 5:40 pm

Duminica, 22 aprilie, de la 17h, intalnire SOS Infertilitatea la o terasa in Bucuresti. ♥
Cei interesati sa trimita mail scurt cu nr de persoane si nr de telefon la contact@vremcopii.ro
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Sâm Apr 14, 2018 9:39 pm

Lorelei scrie:
Georgiana Mihai scrie:
CrissPatri scrie:Dr mea era sceptica cu testul Era, am vb cu dansa despre el dar nu am primit incurajari si sugestii ca ar fi bine sa il fac. Am sa intreb la Columna si vad ce imi spune.
Tu cum esti? Cum a iesit testul Era ai primit un raspuns?

Testul Este Gata, numai ca eu NU Stiu raspunsul, cei de la IGENOMIX NU au vrut sa Imi dea si mie rezultatul , iar doctorul o sa mi l zica Cand o sa merg la el! O sa sun in Prima Zi de mestra si o sa merg la el. Problema Este ca mAi dureaza Pana la sfarsitul lunii Pana Imi vine!

Georgiana nu inteleg cum vine asta cu nu au vrut sa iti dea rezultatul. Tu ai platit aceasta analiza deci ai tot dreptul sa primesti informatia. La fel si dr trebuie sa ti-o puna la dispozitie imediat.Nu vreau sa te supar dar mi se pare incredibil ca cineva poate sa decida in modul asta pe banii tai. Daca de ex maine vrei sa te duci la alt doctor nu vei avea acces la rezultatul testului?? Eu as face un ditamai scandalul.

Lore Iti dai seama ca DacA ii zic ca merg la alt medic mi le da... Probabil Asta e procedura rezultatul sa il dea medicul! Imi pot face o programare la el Dar NU vreau ca NU sunt din sibiu.Mai Bine astept cm si sun in Prima zi.
Este exclus sa merg la alt medic...nu il afecteaza Oricum DacA plec, are programari Pana in iunie...nu mai ia pacienti noi Decat Dupa iunie. O sa ii mAi trimit totusi un mail si il rog sa Imi zica rezultatul.
Eu 30 El 41(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
Ne pregatim de FIV 2 ....

Ramona_M

Mesajde Ramona_M » Dum Apr 15, 2018 7:18 pm

acmi scrie:
Ramona_M scrie:
jurnaldefiv scrie:
Buna, felicitari! In mod normal aceste valori sunt micute deci eu zic ca nu sunt doi ci unul singur, mai mult ca sigur.
In general valorile beta la sarcini gemelare, prin ziua 10-15 de la ET, sunt de ordinul sutelor, 4-500.... imi spunea o asistenta la un moment dat ca a avut pacienta si cu beta initial de 600 si tot sarcina unica a fost. In fine, asta e mai putin important, important e sa evolueze corect la 48 de ore.
In ce zi de la ET ai testat primul beta? (cel de 17) si cu embrioni de cate zile ai facut ET?

Va multumesc!

Eu in z10 de la ET cu embrioni de z3 am avut beta = 90, acum baietii mei dorm la soare. Deci nu e musai sa fie de ordinul sutelor, asteapta eco.

Super, felicitari pentru micuti!
Astept eco, vedem atunci.

Lorelei

Mesajde Lorelei » Dum Apr 15, 2018 7:18 pm

Eu nu stiu ce sa fac cu biletele de avion pt Praga. Am gasit avion la wizz cu escala la venezia ( de la 9 la 17.30) la ~60 eur/pers. E escala lunga dar sa zicem ca o fie placut ca o sa avem si 6 ore de balaurit prin Venezia. Daca calculez standard transferul ar pica marti sau miercuri peste 1 saptamana. Saptamana viitoare nu vad cum ca nu am intrat pe progesteron inca. O sa ma duc maine la eco si sper sa fie totul in regula adica sa raspund la tratament si astfel sa primesc un raspuns clar de la cehi legat de cand estimeaza sa aiba loc FET-ul. As vrea sa pot sa profit de transport ieftin... o mica economie dar momentan sunt blocata! Un mic inconvenient dar costisitor pt cine face fiv afara.
PAI 675/844; MTHFR C677T/A129 - hetero, PCOS,
Sotul probleme cu spermograma.
11.2016, 01.2017 si 02.2017-3 IA Toate BFN!
07.2017 FIV1 -Columna Bucuresti -17 ovocite/14 fertilizate. Final- 2 blasto AA Z5 si 2 blasto CC Z5. Hiperstimulare usoara. Amanat transfer.
09.2017 FET1 - 1 blasto AA Z5;celalalt AA nu a rezistat! BFN!
10.2017 FET2 nu a avut loc, blasto nu au rezistat.
12.2017 - Histeroscopie diagnostica - rezultat ok.
01.2018 FIV2- Unica Praga-22 ovocite/22 fertilizate. Final 2 embrioni de Z3 si 6 blasto AA Z5. hiperstimulare medie controlata cu dostinex si clexane.
01.2018 ET3 - 2 embrioni Z3. BFP! SOE 8 sapt.
04.2018 FET4 - 2 blasto Z5. BFN!
06.2018- repetat histeroscopie; s-a extirpat un polip.
07.2018 FET5 - 2 blasto Z5. BFP! SOE 9 sapt.
Urmeaza: repetare histero Dec18, FIV3 ian19 prin ASSMB, feb19 probabil FET cu ultimii 2 blasto la Praga

Ramona_M

Mesajde Ramona_M » Dum Apr 15, 2018 7:19 pm

Lorelei scrie:
Ramona_M scrie:Buna fetelor,
Am si eu doua rezultate la beta 17,93 miercuri si 47,9 astazi.
Sunt super fericita, sper ca totul sa fie bine pana la capat.
Exista sanse la valoarea asta sa fie gemeni? Am transferat 2 embriori.
Multumesc.

Felicitari! [baby dust] Iti doresc sa te bucuri de o sarcina cat mai usoara! Valorile sunt ok pentru stadiul acesta si important este sa se dubleze in primele saptamani.

Multumesc!
Va doresc din suflet si voua rezultate pozitive la urmatoarele proceduri.

CrissPatri

Mesajde CrissPatri » Dum Apr 15, 2018 8:39 pm

acmi scrie:
CrissPatri scrie:
Flori77 scrie:Nici eu nu am raspuns bine la cycloproginova, de aceea am facut toate Fet-urile pe natural. Criss, si eu sunt pacienta dnei Bucur. Intr-adevar, si bune si rele, stilul Giulesti. Adica te mai trimite la un coleg sa te vada pt chestii imaginare, iti mai recomanda o farmacie si este si un comerciant bun pe langa medic. Se ofera sa-ti faca tot felul de chestii de care nu ai nevoie, gen dubla inseminare. E super ocupata, astepti cel putin o ora desi ai programare, in timpul in care te consulta mai vorbeste la tel cu 2 paciente. Altfel, pare competenta, dar cred ca nu o ajuta laboratorul. Sunt foarte multe cazuri de embrioni care nu rezista la decongelare acolo. Atentie ce-i spui cu Cehia, la mine a explodat cand i-am zis ca fac FIV in Cehia si drept razbunare cred eu (sau poate o avea femeia dreptate), mi-a zis sa incerc si cu mama surogat.

Eu la wellborn nu am avut probleme cu embrionii congelati. Tot ce au congelat au rezistat la decongelare.
Sunt foarte multumita de doamna dr. Moise ca om si ca medic insa am nevoie sa mai cer o parere de la alt medic cu experienta pe pb cazului meu. Asta nu inseamna ca o sa aleg sa fac ceva pe viitor cu doamna dr. Bucur daca nu rezonez cu dansa, ma astept sa stau la coada la consultatie....o sa imi iau liber in ziua aia ca sa nu fiu stresata ca intarzii la servici. Ca si asteptari sper sa gasesc un raspuns la esecurile mele repetate in lupta mea cu FIV ul. Chiar am sa scriu pe forum recomandarea dansei si parerea care mi a lasat o.

Am mai scris mai demult despre experienta Columna care m-a lasat cu cicatrici adanci. In 2016 - 2017 am fost pacienta lor, am avut probleme cu ei de la inceput, dar cea mai mare problema a fost ca mi-au transferat 2 embrioni care nu trebuiau transferati: am avut la ei 2 blasto care au fost congelati undeva in z6 (zic undeva ca la ei nu se tine cont ca o zi sa fie exact 24 de ore) si decongelati la ET cu o zi inainte, la intrebarea mea: ce zi mai sunt atunci blasto? z7? si daca se transfera asa, ei au zis: nu conteaza. Rezultatul: o sarcina super rara - monozigota mono - mono, suspectata chiar sa nu fie siameza. Pt cele care nu stiti ce inseamna o astfel de sarcina, este o sarcina obtinuta dintr-un singur embrion divizata tarziu. Nu pot sa nu ma gandesc ca daca nu imi transferau embrioni in ziua cine mai stie care nu treceam pe aici, sarcina in final s0a oprit din evolutie tarziu, a trebuit sa trec printr-o nastere a 2 feti morti si aproape mi-am pierdut uterul. Cat despre dna Bucur, am avut "onoarea", e de parere ca tu ca pacient nu trebuie sa intelegi ce ti se intampla si ca eu si sotul meu punem cam multe intrebari. Ca o paralela doctorul care m-a facut mamica, niciodata nu s-a suparata de intrebarile noastre si ne-a explicat de ce face ce face tot timpul.
O alta chestie e ca ei congeleaza orice ca sa it ia banii, eu am avut congelat un T1 (eu cred ca el s-a implantat si divizat), ce inseamna T1 numa ei stiu, era un fel de morula - blasto, care dna Bucur cu gura ei zicea ca nu era de congelat, dar embriologul lor l0a congelat.

Ufff....nici nu mai stiu ce sa zic....nu merg cum ziceam 100% cu gandul ca o sa fie doamna Bucur medicul meu. Am citit multe pareri bune despre clinica si despre dansa atunci cand mi am facut programarea. In ultima vreme insa citesc doar lucruri negative...medicul de la care plec, eu personal nu am avut ce sa ii reprosez insa deja am 2 fiv uri cu dansa in care am incercat variante de tratament...et uri si asa mai departe fara nici un rezultat...analizele mele sunt bune inafara de acest amh subunitar si deja cred ca nu e el defapt singura cauza a pb mele...vazand atatea fete cu amh subunitar care reusesc natural....varsta a fost de partea mea am avut incredere ca o sa reusesc insa am deja 3 fivuri la activ si 6 et uri fara nici o speranta...el nu are probleme...nu stiu incotro o sa ma indrept dar momentan am nevoie de opinia mai multor pareri medicale.
Sper sa nu raman cu un gust amar dupa aceasta consultatie...voi scrie sigur pareri.
Eu 32 de ani;
August 2016 AMH 0.77; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6

alina2contact

Mesajde alina2contact » Lun Apr 16, 2018 12:04 pm

Buna fetelor,
Avem și noi primele rezultate la beta : 546 ziua 12 de la ET!!! Doamne ajuta sa fie bine pana la capăt !

Yminodora

Mesajde Yminodora » Lun Apr 16, 2018 1:12 pm

alina2contact scrie:Buna fetelor,
Avem și noi primele rezultate la beta : 546 ziua 12 de la ET!!! Doamne ajuta sa fie bine pana la capăt !

Buna Felicitari!!! Unde ai facut fiv-ul?
Eu 30 ani, tiroida autoimuna hashimoto, restul analizelor ok. El 47 ok. Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62. Fiv 1 septembrie 2013 , gynera nereusit. 7 ani fara nicio sarcina.
2018 AMH 2,83. MTHFR A1298C mutant homozigot Factor XIII V34L mutant homozigot PAI-1 4G/4G homozigot EPCR prezente alelele A2/A2. Oligozoospermie.
Mai 2018 FIV 2 Kaali Budapesta, 2 embrioni de ziua a 3 a transferati pe 5 iunie :YMPRAY:
Eram pregatita sa fiu mamica, chiar eram :( .

Dana03

Mesajde Dana03 » Lun Apr 16, 2018 1:58 pm

acmi scrie:
Ramona_M scrie:
jurnaldefiv scrie:

Va multumesc!

Eu in z10 de la ET cu embrioni de z3 am avut beta = 90, acum baietii mei dorm la soare. Deci nu e musai sa fie de ordinul sutelor, asteapta eco.[/quote

Bună ziua, sunt noua pe grup, nici nu știu dacă scriu unde trebuie! Referitor la valorile Hcg știți cumva unde as putea găsi informații despre valori după FIV? Am făcut beta în ziua 12 după ET cu embrioni Z5 și mi-a ieșit 671,7.Oare nu este prea mare?

Dana03

Mesajde Dana03 » Lun Apr 16, 2018 2:29 pm

Bună ziua! Sunt noua pe forum asa ca nici nu știu dacă postez unde trebuie.Am o întrebare și nu găsesc date. Am făcut FIV și beta la 12 zile de la ET, cu embrioni Z5 este 671.7 și nu reușesc sa încadrez valoarea. Mi se pare cam mare valoarea și pentru gemeni. Daca ma puteți ajuta... Mulțumesc anticipat!

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Apr 16, 2018 2:31 pm

Dana03 scrie:
acmi scrie:
Ramona_M scrie:Va multumesc!

Eu in z10 de la ET cu embrioni de z3 am avut beta = 90, acum baietii mei dorm la soare. Deci nu e musai sa fie de ordinul sutelor, asteapta eco.[/quote

Bună ziua, sunt noua pe grup, nici nu știu dacă scriu unde trebuie! Referitor la valorile Hcg știți cumva unde as putea găsi informații despre valori după FIV? Am făcut beta în ziua 12 după ET cu embrioni Z5 și mi-a ieșit 671,7.Oare nu este prea mare?

Nu e deloc prea mare. Posibil sa se fi prins amandoi, de aceea e mare. Deci fff posibil sa fie gemenasi [gemeni]
Importanta de-acum este dublarea si apoi confirmarea ecografica.
Felicitari pt rezultatul minunat si sarcina usoara!
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec.) Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

Dana03

Mesajde Dana03 » Lun Apr 16, 2018 2:32 pm

Dana03 scrie:
acmi scrie:
Ramona_M scrie:Va multumesc!

Bună ziua, unde ați făcut FIV?

Dana03

Mesajde Dana03 » Lun Apr 16, 2018 2:40 pm

jurnaldefiv scrie:
Dana03 scrie:
acmi scrie:

Nu e deloc prea mare. Posibil sa se fi prins amandoi, de aceea e mare. Deci fff posibil sa fie gemenasi [gemeni]
Importanta de-acum este dublarea si apoi confirmarea ecografica.
Felicitari pt rezultatul minunat si sarcina usoara!

Vă mulțumesc frumos pentru răspuns! Doamne ajută și bafta tuturor fetelor!

Symonik

Mesajde Symonik » Lun Apr 16, 2018 5:52 pm

Buna fetelor! Sper sa ma puteti ajuta...daca ati facut fiv pe protocol lung cu inhibare diphereline 0.1mg? Cate zile ati facut injectia si cand ati inceput stimularea propriu-zisa?
eu 28ani - AMH august 2017- 0.524 ,ovulatie normala
el 28ani- spermograma: azoospermie
FIV august 2017: 7 ovocite, 2 blasto,
ET:1 blasto ziua 5, beta negativ
ET2 27 nov: 1 blasto ziua 6, negativ
Analize trombofilie: MTHFR C677T heterozigot
PAI-1 4G/5G heterozigot
NK cells 15%; cariotip normal
AMH martie 2018- 0.99
Fiv2: 30 martie 2018 protocol lung
Doamne ajuta-ne sa reusim..... :YMPRAY:

Lorelei

Mesajde Lorelei » Lun Apr 16, 2018 7:25 pm

Denisa radu scrie:
Lorelei scrie:
Denisa radu scrie:De ziua 3... 1*8(A) 1*8(A B ) 1*8(A B)

Stiu ca ti-e greu dar doar testul beta iti poate confirma sau infirma sarcina! Noi doar putem sa iti trimitem cele mai bune ganduri si sa iti dorim sa fie cu [premom].

Doamne ajuta.... La toată lumea

Denisa cum esti? [floare]
07.2017 FIV1 -Columna Bucuresti -17 ovocite/14 fertilizate. Final- 2 blasto AA Z5 si 2 blasto CC Z5. Hiperstimulare usoara. Amanat transfer.
01.2018 FIV2- Unica Praga-22 ovocite/22 fertilizate. Final 2 embrioni de Z3 si 6 blasto AA Z5. hiperstimulare medie controlata cu dostinex si clexane.
Urmeaza: repetare histero Dec18, FIV3 ian19 prin ASSMB, feb19 probabil FET cu ultimii 2 blasto la Praga

Lorelei

Mesajde Lorelei » Lun Apr 16, 2018 7:27 pm

Flori77 scrie:
Lorelei scrie:
Flori77 scrie:Nici eu nu am raspuns bine la cycloproginova, de aceea am facut toate Fet-urile pe natural. Criss, si eu sunt pacienta dnei Bucur. Intr-adevar, si bune si rele, stilul Giulesti. Adica te mai trimite la un coleg sa te vada pt chestii imaginare, iti mai recomanda o farmacie si este si un comerciant bun pe langa medic. Se ofera sa-ti faca tot felul de chestii de care nu ai nevoie, gen dubla inseminare. E super ocupata, astepti cel putin o ora desi ai programare, in timpul in care te consulta mai vorbeste la tel cu 2 paciente. Altfel, pare competenta, dar cred ca nu o ajuta laboratorul. Sunt foarte multe cazuri de embrioni care nu rezista la decongelare acolo. Atentie ce-i spui cu Cehia, la mine a explodat cand i-am zis ca fac FIV in Cehia si drept razbunare cred eu (sau poate o avea femeia dreptate), mi-a zis sa incerc si cu mama surogat.

Ma cam sperie ce ziceti voi cu neraspunsul la cyclo progynova :-ss ;)) . Sper sa nu ajung la acelasi rezultat. Nu de bani ci de bagat hormoni aiurea in corp.

Da, sper sa nu fie cazul la tine. Atentie,dk nu merge, obligatoriu tb sa iei si progesteron, altfel exista un risc de cancer din cauza estrogenului :(

A mers la mine, din fericire. In ziua 7 de administrare ( ziua 10 a menstruatiei) am endometru de 8. Astept acum sa vad ce zic cei de la Praga si sa ma pot organiza un pic.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Apr 16, 2018 10:40 pm

Lorelei scrie:
Flori77 scrie:
Lorelei scrie:Ma cam sperie ce ziceti voi cu neraspunsul la cyclo progynova :-ss ;)) . Sper sa nu ajung la acelasi rezultat. Nu de bani ci de bagat hormoni aiurea in corp.

Da, sper sa nu fie cazul la tine. Atentie,dk nu merge, obligatoriu tb sa iei si progesteron, altfel exista un risc de cancer din cauza estrogenului :(

A mers la mine, din fericire. In ziua 7 de administrare ( ziua 10 a menstruatiei) am endometru de 8. Astept acum sa vad ce zic cei de la Praga si sa ma pot organiza un pic.

Doamne ajuta Lore!
Ma bucur mult ca esti in grafic, sper ca cei din Cehia sa iti dea repere clare si sigure de timp ca sa iti poti organiza treburile. Tinem pumnii!!! [crossfingers]
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec.) Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

Înapoi la “PROCEDURI”