FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
CrissPatri

Re: FIV in Romania

Post by CrissPatri » Thu Apr 19, 2018 7:29 pm

Georgiana Mihai wrote:
Lorelei wrote:
Georgiana Mihai wrote:
Multumesc mult Andreea! Da in mAi o sa fie urmatorul transfer. Astept cm care Trebuie Sa vina la sfarsitul lunii!
DacA Nici la ultimii 2 embrioni NU reusesc o sa optez la urmatorul transfer pt scoaterea trompei stange intrucat am mereu lichid in ea, in dreapta NU sa mAi format Dupa laparoscopie. Medicul mi a zis ca NU afecteaza pt ca le am clipsate Dar NU Stiu ce sa mAi Cred. Chiar DacA Poate afecta rezerva ovariana scoaterea ei, am Amh destul de mare Si Oricum NU o Scot Pe cea dreapta
Iti tin pumnii sa reusesti! Stiu ca ti-e greu ca nuramai insarcinata dar poate trebuie sa prinzi ciclul norocos. Nici nu mai stiu ce sa zic. Gandeste-te ca eu nu am ramas niciodata gravida pana acum. Deci orice e posibil.
Lore NU au assisted hacking la clinica!
Toate transferuriile le-am facut Pe natural pt ca NU raspundeam la tratament, Dar la pregatirea pt testul Era a reusit medicul sa Imi dea tratamentul potrivit pt mine. Mi a zis ca el opteaza pt controlat intrucat NU vei sti niciodata sigur Cand ovulezi Pe natural Si poti rata fereastra de Implantare...
Doamne ajuta la toata lumea, e drum lung Dar DacA nu ne lasam o sa reusim!!
Ma bucur Georgi ca ai avut un rezultat bun la ERA test. Chiar daca acum esti si mai nedumerita dc nu reusesti totusi cred ca un rezultat prost nu ti l ai fi dorit. Mie dr mea imi zicea ca de cele mai multe ori et ul pe cm controlat se face de cele mai multe ori in perioada indicata si de testul ERA cum ca endometrul ar fi receptiv...probabil daia nu mi l a recomandat si mi a zis ca nu e relevant....sa vad ce mi o spune noul medic la care merg la sf.lunii mai.
E greu drumul pana la reusita...dar nu abandonam lupta. [floare]
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:
28.05.2020: Mamica fericita de Alexis si Melina [gemeni]

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Fri Apr 20, 2018 1:07 pm

CrissPatri wrote:
Georgiana Mihai wrote:
Lorelei wrote: Iti tin pumnii sa reusesti! Stiu ca ti-e greu ca nuramai insarcinata dar poate trebuie sa prinzi ciclul norocos. Nici nu mai stiu ce sa zic. Gandeste-te ca eu nu am ramas niciodata gravida pana acum. Deci orice e posibil.
Lore NU au assisted hacking la clinica!
Toate transferuriile le-am facut Pe natural pt ca NU raspundeam la tratament, Dar la pregatirea pt testul Era a reusit medicul sa Imi dea tratamentul potrivit pt mine. Mi a zis ca el opteaza pt controlat intrucat NU vei sti niciodata sigur Cand ovulezi Pe natural Si poti rata fereastra de Implantare...
Doamne ajuta la toata lumea, e drum lung Dar DacA nu ne lasam o sa reusim!!
Ma bucur Georgi ca ai avut un rezultat bun la ERA test. Chiar daca acum esti si mai nedumerita dc nu reusesti totusi cred ca un rezultat prost nu ti l ai fi dorit. Mie dr mea imi zicea ca de cele mai multe ori et ul pe cm controlat se face de cele mai multe ori in perioada indicata si de testul ERA cum ca endometrul ar fi receptiv...probabil daia nu mi l a recomandat si mi a zis ca nu e relevant....sa vad ce mi o spune noul medic la care merg la sf.lunii mai.
E greu drumul pana la reusita...dar nu abandonam lupta. [floare]
Am avut toate transferuriile Pe natural cu siguranta o sa fac Pe controlat exact cum am facut la testul Era Si mi a iesit receptiv..
Speranta NU o sa mi o pierd niciodata
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Yminodora

Post by Yminodora » Fri Apr 20, 2018 5:19 pm

Buna fetelor puteti sa ma ajutati sunt tare nedumerita, pe 21 martie am avut menstruatia, pe 29 martie am facut HSG, pe 31 martie a inceput sangerarea a durat o saptamana am fost la medic si mi-a dat injecti pt oprirea hemoragiei, azi as fi in ziua 31 a cm (de la cel din 21 martie) dar am citit pe net ca trebuie sa calculez de la ultima hemoragie si nu de la ultima mestruatie normala adica eu as fi acuma in ziua 21 a cm? Nu mai inteleg nimic, marti am programare la PK Budapesta si nu stiu cum sa calculez sa ii spun ce zi a cm sunt.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]
Iulie 2020 parinti fericiți de Edan Rareș [copilas]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sat Apr 21, 2018 9:20 am

Yminodora wrote:Buna fetelor puteti sa ma ajutati sunt tare nedumerita, pe 21 martie am avut menstruatia, pe 29 martie am facut HSG, pe 31 martie a inceput sangerarea a durat o saptamana am fost la medic si mi-a dat injecti pt oprirea hemoragiei, azi as fi in ziua 31 a cm (de la cel din 21 martie) dar am citit pe net ca trebuie sa calculez de la ultima hemoragie si nu de la ultima mestruatie normala adica eu as fi acuma in ziua 21 a cm? Nu mai inteleg nimic, marti am programare la PK Budapesta si nu stiu cum sa calculez sa ii spun ce zi a cm sunt.
Yminodora, cred ca ii poti scrie chiar lui PK sa ii descrii intocmai situatia si sa il rogi sa iti spuna cum sa consideri stadiul CM.
Medicul la care ai fost pt hemoragie ce ti-a zis, cum a interpretat? Practic acea hemoragie a fost ciclu? Hsg a determinat cumva sa inceapa prematur o noua eliminare a endometrului, si asa sa se explice?
Ce injectii ti-a dat?
Si inca ceva.... cred ca ai mai putea face niste analize hormonale, adica progesteron, estradiol, LH. Acesti hormoni au niste niveluri si niste valori clare in fiecare etapa a CM. Testandu-i acum, ai vedea in ce stadiu esti, din pdv hormonal. Adica daca e z21, progesteronul ar fi inca sus (peste 2,3, poate chiar mult mai mult). Daca e z31, ar insemna ca oricand poate incepe o noua menstruatie si progesteronul ar trebui sa iasa prabusit (sub 0.5).
Vreo ecografie de control ai mai facut, dupa acea hemoragie?
Mult mult noroc, iti urez sa ti se clarifice totul si sa mergi mai departe cu toate in grafic.
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, sarcina biochimica.

Yminodora

Post by Yminodora » Sat Apr 21, 2018 2:53 pm

jurnaldefiv wrote:
Yminodora wrote:Buna fetelor puteti sa ma ajutati sunt tare nedumerita, pe 21 martie am avut menstruatia, pe 29 martie am facut HSG, pe 31 martie a inceput sangerarea a durat o saptamana am fost la medic si mi-a dat injecti pt oprirea hemoragiei, azi as fi in ziua 31 a cm (de la cel din 21 martie) dar am citit pe net ca trebuie sa calculez de la ultima hemoragie si nu de la ultima mestruatie normala adica eu as fi acuma in ziua 21 a cm? Nu mai inteleg nimic, marti am programare la PK Budapesta si nu stiu cum sa calculez sa ii spun ce zi a cm sunt.
Yminodora, cred ca ii poti scrie chiar lui PK sa ii descrii intocmai situatia si sa il rogi sa iti spuna cum sa consideri stadiul CM.
Medicul la care ai fost pt hemoragie ce ti-a zis, cum a interpretat? Practic acea hemoragie a fost ciclu? Hsg a determinat cumva sa inceapa prematur o noua eliminare a endometrului, si asa sa se explice?
Ce injectii ti-a dat?
Si inca ceva.... cred ca ai mai putea face niste analize hormonale, adica progesteron, estradiol, LH. Acesti hormoni au niste niveluri si niste valori clare in fiecare etapa a CM. Testandu-i acum, ai vedea in ce stadiu esti, din pdv hormonal. Adica daca e z21, progesteronul ar fi inca sus (peste 2,3, poate chiar mult mai mult). Daca e z31, ar insemna ca oricand poate incepe o noua menstruatie si progesteronul ar trebui sa iasa prabusit (sub 0.5).
Vreo ecografie de control ai mai facut, dupa acea hemoragie?
Mult mult noroc, iti urez sa ti se clarifice totul si sa mergi mai departe cu toate in grafic.
Of jurnalut din pacate esti atat de bine informata despre toate ca am inpresia ca vb chiar cu un medic super priceput, spun din pacate pt ca era mai bine sa facem copii simplu si fara prea multe informati de genu asa cum fac majoritatea femeilor. Am facut 3 tipuri de injecti dar nu mai stiu denumirea acum, am pregatit toate hartiile la dosar si acuma nu il am langa mine. Dr a zis ca se mai intampla dupa HSG si mia dat reteta nimic alceva. Insa azi pe la pranz a inceput veselia ( cm eu asa ii spun) asa ca a venit iar la 32-33 zile, macar daca ar trece pana marti ar fi bine o sa vad cum se comporta daca e normal sau nu si o sa ii spun dr PK tot ce am patit luna trecuta si luna asta. Sper sa nu mai fie probleme si la cm urmator sa incep si eu stimularea. Multumesc mult de ajutor esti o draguta [flori]
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
Fet 1- beta pozitiv.

Cleo

Post by Cleo » Sun Apr 22, 2018 9:29 am

Buna fetelor! Sunt f speriata. Am avut o scurgere maronie si mi-e teama sa nu se fi intampla t ceva rau. Sunt in sapt 5 de sarcina ... :((

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sun Apr 22, 2018 11:27 am

Cleo wrote:Buna fetelor! Sunt f speriata. Am avut o scurgere maronie si mi-e teama sa nu se fi intampla t ceva rau. Sunt in sapt 5 de sarcina ... :((
Nu te speria ff tare, uneori exista scurgeri, sangerari, fara sa insemne ceva rau.
Beta cum e? La eco ai fost pana acum, se vede samburelul?
Cat progesteron bagi pe zi? Uneori sangerarile apar pe progesteron insuficient si de obicei se suplimenteaza, daca asta e cauza.. poti pune un ovul asa imediat, si stai cumintica ii pat. Scrie-i medicului tau si parerea mea, testeaza maine un progesteron si beta sa fii sigura ca e totul ok. Daca deja se vede si la eco, mergi si la o eco (mergi oricum, ca deja la 5 saptamani sigur trebuie sa se vada).
Doamne ajuta sa fie totul bine. [crossfingers]
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, sarcina biochimica.

Cleo

Post by Cleo » Sun Apr 22, 2018 2:10 pm

jurnaldefiv wrote:
Cleo wrote:Buna fetelor! Sunt f speriata. Am avut o scurgere maronie si mi-e teama sa nu se fi intampla t ceva rau. Sunt in sapt 5 de sarcina ... :((
Nu te speria ff tare, uneori exista scurgeri, sangerari, fara sa insemne ceva rau.
Cat progesteron bagi pe zi? Uneori sangerarile apar pe progesteron insuficient si de obicei se suplimenteaza, daca asta e cauza.. poti pune un ovul asa imediat, si stai cumintica ii pat. Scrie-i medicului tau si parerea mea, testeaza maine un progesteron si beta sa fii sigura ca e totul ok. Daca deja se vede si la eco, mergi si la o eco (mergi oricum, ca deja la 5 saptamani sigur trebuie sa se vada).
Am fost la medic pt ca era la clinica. Sunt 2. Inca sunt acolo. A zis ca e sarcina cu risc de avort. Mi-a suplimentat progesteronul. Luam 1 injectie la 2 zile. A zis sa iau zilnic acum. Mai am so 5 ovule de utrogestan. Sper sa fie bine. Acum imi este frica...

cristi_per

Post by cristi_per » Sun Apr 22, 2018 3:00 pm

Cleo wrote:
jurnaldefiv wrote:
Am fost la medic pt ca era la clinica. Sunt 2. Inca sunt acolo. A zis ca e sarcina cu risc de avort. Mi-a suplimentat progesteronul. Luam 1 injectie la 2 zile. A zis sa iau zilnic acum. Mai am so 5 ovule de utrogestan. Sper sa fie bine. Acum imi este frica...
Ia tratamentul și stai mai mult in pat. Nu fa efort, nu ridica lucruri, nu da cu aspiratorul, cel putin pana treci hopul stai cumintica cât poti tu, pt ca ei sunt cei mai importanti și trebuie să stea acolo la caldurica mult și bine. Oricum fiind 2 deja e sarcina mai riscanta si trebuie mai multă grijă. Dumnezeu sa te ajute sa fie bine pana la capat!

Cleo

Post by Cleo » Sun Apr 22, 2018 9:47 pm

cristi_per wrote:
Cleo wrote:
jurnaldefiv wrote: Nu te speria ff tare, uneori exista scurgeri, sangerari, fara sa insemne ceva rau.
Ia tratamentul și stai mai mult in pat. Nu fa efort, nu ridica lucruri, nu da cu aspiratorul, cel putin pana treci hopul stai cumintica cât poti tu, pt ca ei sunt cei mai importanti și trebuie să stea acolo la caldurica mult și bine. Oricum fiind 2 deja e sarcina mai riscanta si trebuie mai multă grijă. Dumnezeu sa te ajute sa fie bine pana la capat!

Multumesc pt sfaturi! Doamne ajuta la toata lumea!

ramonna

Post by ramonna » Mon Apr 23, 2018 1:06 pm

Ciao fetelor,
in data de 7.04 am facut transferul cu 2 embrioni de ziua 2;
In 19.04 beta e 198,7.
Azi 23.04 beta e 1087 si progesteronul 190,8. [barza4]
Iti mulțumim Doamne si te rugam sa ne Ajuti sa fie bine pana la capăt.
Dar am o problema am hemoroizi oare pot folosi ceva?
Eu 30, soțul 32,ne dorim din 2014.oct
Eu: ovare ok, analize hormonale ok, trompe ok, uter ok. amh 1,66
Sotul: spermograma foarte buna
Monitorizare ovulatie in fiecare luna ecograf
TPC pozitiv
IUI 1 in 12.08.2016 nereușit
IUI 2 in 30.01.2017 nereusit
IUI 3 in 28.02.2017 nereușit
Fiv la Tg Mures clinica Zygota
19.04 beta e 198,7.
23.04 beta e 1087.
Doamne iti mulțumim si te rugam sa fie bine pana la capăt!
Doamne iti mulțumim pt minunile din viața noastră! Fetița si băiat! [carutf] [carutb]

Ramona_M

Post by Ramona_M » Mon Apr 23, 2018 2:44 pm

ramonna wrote:Ciao fetelor,
In 19.04 beta e 198,7.
Felicitari Ramona!
Iti doresc sa fie bine pana la capat.Iti stiu emotiile, eu am avut transferul pe 02.04, miercuri ma duc la eco. Vineri era beta 1770.

ramonna

Post by ramonna » Mon Apr 23, 2018 2:46 pm

Ramona_M wrote:
In 19.04 beta e 198,7.
Felicitari Ramona!
Iti doresc sa fie bine pana la capat.Iti stiu emotiile, eu am avut transferul pe 02.04, miercuri ma duc la eco. Vineri era beta 1770.
Multumesc, felicitări si ți-e! Doamne ajuta.
Eu 30, soțul 32,ne dorim din 2014.oct
Eu: ovare ok, analize hormonale ok, trompe ok, uter ok. amh 1,66
Sotul: spermograma foarte buna
Monitorizare ovulatie in fiecare luna ecograf
TPC pozitiv
IUI 1 in 12.08.2016 nereușit
IUI 2 in 30.01.2017 nereusit
IUI 3 in 28.02.2017 nereușit
Fiv la Tg Mures clinica Zygota
19.04 beta e 198,7.
23.04 beta e 1087.
Doamne iti mulțumim si te rugam sa fie bine pana la capăt!
Doamne iti mulțumim pt minunile din viața noastră! Fetița si băiat! [carutf] [carutb]

GGM

Post by GGM » Mon Apr 23, 2018 5:05 pm

Deci cate se pot intampla in 2 zile...[/quote

Buna GGM cum esti a disparut chistul? Ai inceput stimularea? Eu inca astept menstruatia care iar intarzie azi sunt ziua 30 si nici un semn nimic. Marti avem consultatia la PK si nu stiu daca o sa imi treaca menstra pana atunci oare sa fie vreo problema asta?[/quote]

Buna Minodora,
am fost saptamana trecuta la eco, in prima zi a CM, urmand sa incep tratamentul din ziua urmatoare, daca chistul nu mai era.
Din pacate nu a disparut, s-a diminuat f putin - au spus ca nu incep niciun tratament pentru stimulare si ca urmeaza sa merg la un control saptamana aceasta, si daca tot acolo este, sa-mi faca nu stiu ce injectie sau sa-l aspire cumva.I-am scris si lui PK, mi-a spus ca era putin probabil sa se resoarba fiind asa mare si ca nu crede ca injectia va ajuta, ca cel mai probabil va trebui sa il aspiram.
Saptamana aceasta incep si sedintele de bioenergie, am inteles ca ajuta mult, in cazul in care esti "blocata" :) si iti deblocheaza campul energetic.
Eu 35 ani, sotul 36 ani
Eu AMH 2,64, martie 2017 - FSH 6.72
16.05.2017 Sonohisterosalpingografie Columna - trompe permeabile
07.06.2017 indepartare polip uterin Giulesti
29.09.2017 Histerosalpingografie Giulesti - trompe perm.
IA 1, 29.10.2017, Columna, stimulare Gonal F 50-9 zile, Nereusita
IA 2, 22.11.2017, Columna, stimulare Oavleap 75 -6 zile, apoi Menopur 3 fiole-3 zile; Nereusita
IA 3, 19.12.2017, Columna, stimulare Clostylbegit-5 zile, 2 pastile/zi; Nereusita
03.01.2018 AMH 1.52, FSH 8
23.01.2018 celule NK - rezultat OK
01.02.2018 consult Kaali Budapesta dr.PK; spermograma efect. acolo, rezultat ok dpdv al lui PK, studiere analize,concluzie ok
15.03.2018 Trombofilie - Factor V H1299R (R2) mutant heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, restul abs.
28.03.2018 histeroscpoie+scratching de endometru - rezultat ok, prezente niste "mucozitati",indepartate
12.04.2018 monitorizare eco, chist ovarian OD, 4.46/4.16 cm, resorbit dupa cM
01.05.2018 monitorizare eco, 2 chisturi mari hemoragice, resorbite dupa CM
11.06.2018 monitorizare eco, OD chist hemoragic 5.48/4.49, incepere tratam. cu AC pt 21 zile
15.06.2018 depunere documentatie program Primarie/ASSMB cu efect. procedurii la Columna, dosar ok, ridicat vouchere;
26.06.2018 test ROMA, rezultat 2.94 % (HE 4 valoare 33,73 si CA 125 valoare 8,1)
27.08.2018 START FIV, DOZARI :Estradiol 53, FSH 10,30, LH 8,13, Progesteron 0,26; TRATAMENT:Ovaleap 200/zi zilele 1-8, Pergoveris 100/zi zilele I-V; ziua VI Pergoveris 150 UI+Cetrotide 1 fiola; ziua VII Pergoveris 100 UI+Cetrotide 1 fiola; ziua VIII Pergoveris 150 UI+Cetrotide, ziua IX Pergoveris 100UI+Cetrotide 1 fiola; ziua X-declansare: Diphereline 0,1 mg 2 fiole+Ovitrelle 15 click uri; 07.09.2018 Punctie, recoltare 6 ovocite; 08.09.2018 e mail Columna: toate cele 6 ovocite s-au fetilizat si s-a aplicat ICSI; 12.09.2018 transfer 1 blasto T4AA, congelati 2 blasto - T3BB(cc)si T3AA;
19.09.2018 beta 1 (7zile+ET5) 67,6 [heart], progesteron 38,40; beta 2 (9 zile) 180 :YMPARTY:, progesteron 58,60; beta 3(12 zile)672, progesteron 64,30, beta 4 (14 zile) 1363; beta 5 (19 zile) 8649; tratam. sustinere 4 Utrogestan 200/zi, Clexane 0,4 1/zi, vitamine
22.11.2018 Morfologie Trim.I, totul ok, o sa avem un [baietel]
27.11.2018 Testare genetica-NIPT veryfi plus extins+toti cromosomii de la Synlab, rezultat primit in 04.12.2018, totul ok, sex masculin [majoreta]

MARIA Diaconu

Post by MARIA Diaconu » Mon Apr 23, 2018 5:54 pm

Buna fetelor, pana acum am fost activa pe Fiv abroad,insa cam putina activitate acolo, deci am zis ca mai bine ma mut aici.Povestea mea o puteti vedea in semnatura electronica. Am.avut progr la dr hematolog Mihaela Tevet Andreescu,care mi a mai dat o serie de analize legate de trombofilie,spunand ca cele facute de mine nu sunt relevante si nu necesita administrarea de Clexane pt perioada in care voi demara procedurile Fiv.A fost interesata de valoarea homocisteinei,care intra adevar a iesit 17 umol,in cond in care normal este < 10 umol. Acum trebuie sa ma organizez sa iau legatura cu ea,pt.a.mi spune ce tratam se urmeaza, daca este necesar. Dupa rezolutia ei,il voi contacta pe PK. In paralel ma tratez de ureaplasma.Am term cu antibioticul si eu si sotul de o sapt,iar acum luam ceva naturist,urmand sa ma testez sapt viitoare. Ma rog sa iasa negativ,ca sa pot face histeroscopia. Multa bafta va doresc tuturor si felicitari viitoarelor mamici!
Eu 32 ani, el 35 ani, 3 ani de infertilitate
Eu, ovulatie ok, ciclu menstrual regulat,AMH 1,82
El, OATS
2 IUI nereusite
1 FIV , Kaali, Budapesta- asteptam [fetita] [baietel]

Yminodora

Post by Yminodora » Mon Apr 23, 2018 10:07 pm

GGM wrote:Deci cate se pot intampla in 2 zile...[/quote

Buna GGM cum esti a disparut chistul? Ai inceput stimularea? Eu inca astept menstruatia care iar intarzie azi sunt ziua 30 si nici un semn nimic. Marti avem consultatia la PK si nu stiu daca o sa imi treaca menstra pana atunci oare sa fie vreo problema asta?

Buna Minodora,
am fost saptamana trecuta la eco, in prima zi a CM, urmand sa incep tratamentul din ziua urmatoare, daca chistul nu mai era.
Din pacate nu a disparut, s-a diminuat f putin - au spus ca nu incep niciun tratament pentru stimulare si ca urmeaza sa merg la un control saptamana aceasta, si daca tot acolo este, sa-mi faca nu stiu ce injectie sau sa-l aspire cumva.I-am scris si lui PK, mi-a spus ca era putin probabil sa se resoarba fiind asa mare si ca nu crede ca injectia va ajuta, ca cel mai probabil va trebui sa il aspiram.
Saptamana aceasta incep si sedintele de bioenergie, am inteles ca ajuta mult, in cazul in care esti "blocata" :) si iti deblocheaza campul energetic.[/quote]
Buna GGM imi pare rau sa aud asta chiar ma gandeam ca o sa ne gasim la Buda, noi am ajuns azi am fost la clinica sa vedem unde e si apoi ne-am cazat si acum ne pregatim pt maine. Poate iti trece si ne vedem la urmatorul cm ca tot il avem aproape ca data. Sa vad ce imi zice maine si pastram legatura. Bafta sa scapi de chist si sa auzim de bine.
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.
Fet 1- beta pozitiv.

cristi_per

Post by cristi_per » Mon Apr 23, 2018 10:22 pm

In 19.04 beta e 198,7.
Felicitări Ramona. Doamne ajuta sa fie totul bine până la capat! Legat de hemoroizi eu în sarcina am avut voie să folosesc crema fitoroid de la aboca. Am fost mulțumită de ea.

CrisPy

Post by CrisPy » Mon Apr 23, 2018 11:42 pm

Buna seara viitoare mamici,

Am rugamintea sa ma ajutati cu sfaturi privind analizele de imunologie/trombofilie. In urma esecurilor mele, dr. Bodnar mi-a recomandat sa fac analize de imunologie. Un alt medic, considera ca esecurile mele sunt justificate de statistici/varsta, nu este convins de rezultatele tratamentelor imuno-supresive.
As evita sa fac aceste analize la Cluj (unde pt. eonizofile marite am primit sa fac o analiza EKG), deoarece timpul trece si tace - as prefera sa merg la Bucuresti la un dr. de care voi sunteti multumite.
In masura in care timpul va permite, va rog scrieti-mi unde/cum/la ce dr. ati fost.

Multumesc anticipat si va doresc reusita cat mai curand!
Numai bine,
Cristina
------------
40 de ani, AMH 1.04, cca. 2-4 foliculi, cu/fara stimulare; sotul spermograma ~ ok pana in 2015 (analize anterioare); ulterior azoospermie, mobilitate si nr.redus, cariotip ok
- 2010 - 2015 cca 5 medici: totul e perfect, "uterul arata bine, faceti 4 copii"
- IUI 2015 - Cluj - esuat
FIV 1 - 2015 - Debrecen- Kaali, dr. Bodnar, 5 foliculi, 4 colectati => 2 blatocisti, transfer ziua 5, FIV esuat
FIV 2 - 2016 - Cluj, Dr. Micu, AMH analiza Sinevo 0.55 (??), 2 foliculi, 0 rezultat - catastrofa de experienta
FIV 3 - 2017 - Debrecen - Kaali, dr. Bodnar, 3 foliculi, 1 embrion transferat, esuat
FIV 4 -2018 - Invicta Polonia - dr. Lukaszuk, 3 foliculi, 2 blatocisti, transfer ziua 5 ciclu nou, Beta 30 ziua 5 - so happy , apoi ziua 7 cu Beta scazut => esuat

Flori77

Post by Flori77 » Tue Apr 24, 2018 8:47 am

Girls, vin si eu cu vesti. Se pare ca de la stimularile Fiv mi-a crescut mult un nodul pe tiroida, care era f mic acum 2 ani. Recomandarea endocrinologului este sa scoatem tiroida. Azi ma duc la Parhon pt biopsie. Ce veste neasteptata!
41 ani
AMH 10,8 (2015), AMH 4 (2017), AMH 4 (2019) suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
Histeroscopie (2017) - uter unicorn, o singura trompa
Miomectomie (2017) - se indeparteaza 2 fibroame uterine
4 IA nereusite Columna (2015-2016)
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET -fresh nereusit, FET- 2 blasto, nereusit
Sarcina Naturala-oct.2018-SOE-5s6z
FIV 4 (2018) Columna nereusit (17 ovocite, 8 mature, fertilizate toate): 2 ET fresh embrion Z3 + Z5 (dublu transfer)
FIV 5 (2019) Columna - urmeaza

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Apr 24, 2018 10:26 am

Stire despre confruntarea cu infertilitatea in Romania, la jurnalul de seara al prestigioasei televiziuni franco-germane ARTE. Cea mai importanta mediatizare internationala de pana acum a cauzei luptei pentru un copil, cu participarea voluntarilor SOS Infertilitatea.

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie