FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Lorelei

Re: FIV in Romania

Post by Lorelei » Wed Oct 03, 2018 4:37 pm

Alina80 wrote:
Lorelei wrote:
Alina80 wrote: Da, 19 embrioni pusi cate 3 pe paieta.
Alina astia fac economie la paiete! In afara este embrionul si paieta, la noi am auzit max 2 pe o paieta. Dar 3 nu!
Totusi gandeste-te maine cati transferi pt ca si tu ai un cuvant de zis aici care ar trebui sa cantareasca greu si poti decide cati sa transferi! Trebuie sa te intrebe cu mentiunea ca daca zici ca vrei 3,4,5 dr are datoria deontologica sa te refuze! Numai cineva disperat dupa statistici pozitive nu ar tine cont de o limita!
Eu recunosc ca ma oftic f tare cand citesc cazuri ca cel descris de tine pt ca mi se pare incredibil cat de inconstienti pot fi anumiti dr si cum profita de slabiciunile noastre!
Da, normal ca eu hotarasc maine cati transfera, asa a fost si data trecuta, nu se pune problema sa nu fie asa. Nu il vad inconstient pe medicul meu, dar acum fiecare face cum simte, normal.
Jurnal, sunt calitate A, AB si B.
Alina tocmai ca modalitatea de abordare il face inconstient! Si daca imi zici ca ai avut o discutie in prealabil fata in fata cu dr si cu embriologul si ti-au explicat, detaliat etc care sunt riscurile care pot aparea dupa un transfer de 3 embrioni cu absolut tot tot ce presupune acest risc si in continuare tu, nu dr, ai hotarat ca vrei 3 blasto transferati, chiar si asa, tot NU E OK ca el a fost de acord! Dar dupa postarile tale banui ca nu a avut loc nicio discutie! La 32 ani, cu un raspuns atat de bun la FIV, cu blasto calitate buna, sa accepte sa iti transfere 3 este putin spus inconstienta!!!!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

Alina80

Post by Alina80 » Wed Oct 03, 2018 4:42 pm

jurnaldefiv wrote:
Alina80 wrote:
jurnaldefiv wrote:
Iarta-mi curiozitatea si insistenta. Daca te agita imi spui si ma opresc. Vreau doar sa inteleg... multe din cele pe care le spui tu, eu le aud/citesc pentru prima oara.
Asa o rata de fertilizare si embrioni ajunsi la stadiul de congelare este practic peste orice statistica. Din 20 de ovocite prelevate sa ai in final 19 embrioni congelati fie ei si de ziua 3, este wow! Pe de alta parte, nu cred ca ii ai pe toti de z3 ci blasto, ca la numarul asta sunt ca si obligati sa ii lase sa ajunga la blasto. Ceea ce iarasi e si mai wow-wow-wow!! din 20 de ovocite sa ai 16 blasto (ca ai zis ca ai folosit 3 embrioni de ziua 3 daca am retinut corect).
Cum sa fie 3 pe paieta pentru ca "nu ar fi decongelat mai putin de 3"??? mai ales ca sunt blastocisti!!! cu rate mari de prindere! cu rate mari de supravietuire la decongelare, cu rate mari de orice!
Tu intelegi ca pe o paieta ai minim doua, daca nu chiar trei sanse de sarcina? Si astia vor sa iti decongeleze CINCI odata?
Ti-au spus ce calitate are fiecare blastocist congelat? Din nou, iarta-mi insistenta si te rog sa nu te superi insa numarul pare nerealist de mare, de-asta intreb. Eu am patit-o sa mi se congeleze embrioni care aveau o calitate indoielnica si nu ar fi trebuit congelati, am irosit 2 pe un FET care cred eu ca nu avea mari sanse oricum, si apoi am mai irosit timp si niste hormoni bagati in mine pe un FET anulat din cauza ca embrionii congelati erau vai mama lor, nu a supravietuit niciunul!
Oricum, nu ma raportez doar la cazul meu insa niciodata nu am auzit de 16 blastocisti rezultati din 20 de ovocite, defapt puteau ei sa fie si din 100 de ovocite, tot sunt incredibil de multi pe o singura procedura...
Cred ca max din ce am citit a fost cu 12 blasto, la mitzi_mamitzi.... din vreo 30 de ovocite oricum...
Probabil sunt intrebari la care nu m-am gandit pana acum. Azi incerc sa fiu linistita ca nu ajuta sa ma stresez, maine o sa vad cati transfer si ce intrebari mai pun.
In scrisoarea de dupa punctie scrie ca s-a practic icsi pe 20MII si au rezultat 19x2PN si un ovocit nefertilizat.
Pai 19x2PN inseamna 19 cu cate doi pronuclei adica 19 care aveau diviziunea primara, dintr-o celula in doua, lucru care se intampla in z1.
TOTI 19 din ziua 1 au ajuns in z3 respectiv z5?!
Cred ca sunt z3 pentru ca dupa fertilizare in apare evolutia in ziua urmatoare unde am calitatea pentru fiecare si ca s-au vitrificat toti 19.

Alina80

Post by Alina80 » Wed Oct 03, 2018 4:44 pm

Lorelei wrote:
Alina80 wrote:
Lorelei wrote: Alina astia fac economie la paiete! In afara este embrionul si paieta, la noi am auzit max 2 pe o paieta. Dar 3 nu!
Totusi gandeste-te maine cati transferi pt ca si tu ai un cuvant de zis aici care ar trebui sa cantareasca greu si poti decide cati sa transferi! Trebuie sa te intrebe cu mentiunea ca daca zici ca vrei 3,4,5 dr are datoria deontologica sa te refuze! Numai cineva disperat dupa statistici pozitive nu ar tine cont de o limita!
Eu recunosc ca ma oftic f tare cand citesc cazuri ca cel descris de tine pt ca mi se pare incredibil cat de inconstienti pot fi anumiti dr si cum profita de slabiciunile noastre!
Da, normal ca eu hotarasc maine cati transfera, asa a fost si data trecuta, nu se pune problema sa nu fie asa. Nu il vad inconstient pe medicul meu, dar acum fiecare face cum simte, normal.
Jurnal, sunt calitate A, AB si B.
Alina tocmai ca modalitatea de abordare il face inconstient! Si daca imi zici ca ai avut o discutie in prealabil fata in fata cu dr si cu embriologul si ti-au explicat, detaliat etc care sunt riscurile care pot aparea dupa un transfer de 3 embrioni cu absolut tot tot ce presupune acest risc si in continuare tu, nu dr, ai hotarat ca vrei 3 blasto transferati, chiar si asa, tot NU E OK ca el a fost de acord! Dar dupa postarile tale banui ca nu a avut loc nicio discutie! La 32 ani, cu un raspuns atat de bun la FIV, cu blasto calitate buna, sa accepte sa iti transfere 3 este putin spus inconstienta!!!!
Cand am discutat am stabilit ca va transfera 2 sau 3, asta a fost recomandarea lui si am fost de acord. Nu am discutat de riscul sa se prinda toti 3, eu m-am gandit ca sunt sanse mici si nu m-am gandit sa intreb. Nu am transferat 3 blasto, am transferat 3 cu varianta cealalta, imi scapa acum cum se numeste. A decongelat 3 si toti 3 au rezistat pana la transfer. Maine urmeaza sa incercam cu blasto.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Oct 03, 2018 4:49 pm

Alina80 wrote:
jurnaldefiv wrote:
Alina80 wrote: Probabil sunt intrebari la care nu m-am gandit pana acum. Azi incerc sa fiu linistita ca nu ajuta sa ma stresez, maine o sa vad cati transfer si ce intrebari mai pun.
In scrisoarea de dupa punctie scrie ca s-a practic icsi pe 20MII si au rezultat 19x2PN si un ovocit nefertilizat.
Pai 19x2PN inseamna 19 cu cate doi pronuclei adica 19 care aveau diviziunea primara, dintr-o celula in doua, lucru care se intampla in z1.
Cred ca sunt z3 pentru ca dupa fertilizare in apare evolutia in ziua urmatoare unde am calitatea pentru fiecare si ca s-au vitrificat toti 19.
Ceva nu e in regula.
1. ai zis ca au fost 19 in total dar ca ai transferat 3 embrioni de ziua 3. Deci au ramas 16, cum sa fie vitrificati toti 19?
2. mai devreme ai scris ca ti-au transferat 3 pentru ca au fost de ziua 3 si ca acum ar trebui sa fie mai putini transferati, de unde am dedus ca acum ai blasto....
3. ziua urmatoare dupa fertilizare e ziua 2.... atunci ti i-au congelat? si la ET ii decongeleaza si ii lasa sa evolueze pana la stadiul urmator? nu iti scrie pe foaie exact stadiul de dezvoltare la care au fost congelati? (ziua 3, morule de ziua 4, blastocisti de ziua 5...?)
Last edited by jurnaldefiv on Wed Oct 03, 2018 4:50 pm, edited 1 time in total.
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, sarcina biochimica.

cristi_per

Post by cristi_per » Wed Oct 03, 2018 4:50 pm

Alina80 wrote:
jurnaldefiv wrote:
Alina80 wrote: Probabil sunt intrebari la care nu m-am gandit pana acum. Azi incerc sa fiu linistita ca nu ajuta sa ma stresez, maine o sa vad cati transfer si ce intrebari mai pun.
Poate ca fiind de ziua 3 dezgheata 2 paiete sa ii lase la blasto in ideea ca doar jumatate din ei ajung. Sper sa fie asa. Dar dacă ajung toti, ce face cu cei care rămân daca sunt de calitate buna?

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Oct 03, 2018 4:51 pm

cristi_per wrote:
Alina80 wrote:
jurnaldefiv wrote:
Poate ca fiind de ziua 3 dezgheata 2 paiete sa ii lase la blasto in ideea ca doar jumatate din ei ajung. Sper sa fie asa. Dar dacă ajung toti, ce face cu cei care rămân daca sunt de calitate buna?
Ii congeleaza din nou?? @-)
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, sarcina biochimica.

Lorelei

Post by Lorelei » Wed Oct 03, 2018 4:51 pm

Alina, ultimul lucru pe care eu si Jurnalut ni-l dorim eate sa te agitam! Insa ne dorim sa stii ca ai dreptul sa pui intrebari si sa obtii raspunsuri de la echipa de FIV. O intrebare ar fi cea legata de rezultatul punctiei. Cei de la clinica sunt obligati legal sa iti dea raportul de laborator cu rezultatul final. Deci tu ar trebui sa detii o copie unde este detaliat cate ovocite au fost prelevate, cate s-au fertilizat, cate au ajuns in z1,z2 si mai departe cate au ajuns la stadiul de blasto. De asemenea, in raport scrie cati au fost congelati si sub ce forma, ex. cati pe o paieta in ce stadiu al evolutiei etc! Subliniez, acest raport ti se da dupa 5 -6 zile de la punctie!
Acestea fiind zise si legandu-ma de fe a evidentiat si Jurnalut tot nu e clar din ce ai zis cati embrioni ai congelati. Embrionii 1FN nu sunt practic embrioni si nu am auzit vreodata ca s-ar putea congela. b

Apoi trebuie sa pui intrebari legate de modul de abordare al transferului si sa gasesti cu echipa ta cea mai buna varianta si sa poti sa recunosti eventuale derapaje de la practica medicala FIV care ar incalca codul deontologic! Si sriu cama repet! Tu esti tanara! 3 blasto transferati la varsta ta reprezinta un risc si unul maricel!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!

Alina80

Post by Alina80 » Wed Oct 03, 2018 4:59 pm

jurnaldefiv wrote:
Alina80 wrote:
jurnaldefiv wrote:
Ceva nu e in regula.
1. ai zis ca au fost 19 in total dar ca ai transferat 3 embrioni de ziua 3. Deci au ramas 16, cum sa fie vitrificati toti 19?
2. mai devreme ai scris ca ti-au transferat 3 pentru ca au fost de ziua 3 si ca acum ar trebui sa fie mai putini transferati, de unde am dedus ca acum ai blasto....
3. ziua urmatoare dupa fertilizare e ziua 2.... atunci ti i-au congelat? si la ET ii decongeleaza si ii lasa sa evolueze pana la stadiul urmator? nu iti scrie pe foaie exact stadiul de dezvoltare la care au fost congelati? (ziua 3, morule de ziua 4, blastocisti de ziua 5...?)
Nu am facut transfer in luna cu punctia pentru ca am facut hiperstimulare, de aia au congelat 19. Nu scrie detaliat stadiul de dezvoltare, doar ce am scris am pe scrisoare. Pe 10 s-au recoltat ovocitele si pe 12 s-au vitrificat embrionii.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Oct 03, 2018 5:02 pm

Alina80 wrote:
jurnaldefiv wrote:
Alina80 wrote: Cred ca sunt z3 pentru ca dupa fertilizare in apare evolutia in ziua urmatoare unde am calitatea pentru fiecare si ca s-au vitrificat toti 19.
Ceva nu e in regula.
Nu am facut transfer in luna cu punctia pentru ca am facut hiperstimulare, de aia au congelat 19. Nu scrie detaliat stadiul de dezvoltare, doar ce am scris am pe scrisoare. Pe 10 s-au recoltat ovocitele si pe 12 s-au vitrificat embrionii.
Adica ti-au congelat 19 embrioni de ziua DOI !?!!
Eu am ramas fara cuvinte.

Adinuta30

Post by Adinuta30 » Wed Oct 03, 2018 5:11 pm

jurnaldefiv wrote:
Adinuta30 wrote:
Ana-Maria G wrote: Asa am incercat prima data si nu a mers. Dupa cum am zis, depinde de istoricul fiecareia. Sunt sigura ca stie ce face:)
Dar revenind la intrebarea mea: voi cum ati facut FET? Ce tratament?

Buna
Eu la Fet am avut progeateron ovule de 200 cate 2 de dimineata/2 seara,acid folic si aspenter,cu o seara inainte de Fet am avut de administrat 50ml de Ovitrel...asta a fost tot si am obtinut 10 ovule din care 7 s au fecundat iar in ziua 5 am ajuns doar cu 3 pe care i am inghetat ulterior.mult succes!!
Mai fetelor...
Adinuta, tu vorbesti despre o procedura FIV, adica stimulare, punctie si embriotransfer.
Ana intreaba de embriotransfer cu embrioni congelati. Adica un ciclu, natural sau controlat, pe care este efectuat doar embriotransferul.
Scuze
Le am cam incurcat....
Eu 31 el 31
Diagnostic -infertilitate masculina
Fiv la Gynera cu dna doctor Codreanu:
Pe 24.05.2018 am congelat 3 embrioni de ziua 5
Pe 14.06 am transferat un embrion calitate 4AA
(am mai ramas cu doi embrioni de calitate 2AA si 4BC)
23.06-rezultat FET -beta 2,26 nereusit
22.10 laparascopie exploratorie cu dna doctor Andreea Veliscu-concluzia=trompe permeabile,extirpat chist paratubar
26.02.2019 am transferat 2 embrioni de ziua 5 de calitate 4BC si 2 AB,astept pe 07.03 rezultatul DOAMNE AJUTA SA FIE POZITIV!!!! :YMPRAY:
Ziua 10-beta 147 [bfp] Doamne ajuta sa fie totul bine!
Ziua 12-beta 331,67 Doamne ajuta sa fie totul bine!
O sa avem un baietel! [baietel]
Doamne ajuta sa fie totul bine!
La 25 de saptamani-baietelul nostru a murit pe 02.08.2019
Pe 16.01.20 test pozitiv sarcina spontana

Adinuta30

Post by Adinuta30 » Wed Oct 03, 2018 5:15 pm

Adinuta30 wrote:
Ana-Maria G wrote:
jurnaldefiv wrote:
Pai in cazul asta de ce nu iti inhiba mecanismul ovulator, ca sa nu mai ai treaba cu ovulatie/declansare? de ce nu te pune pe Climen (estradiol)? pe ciclurile controlate cu Climen nu ai ovulatie....
Oricum, tot nu inteleg care este rolul Gonalului in toata povestea asta. Nu face altceva decat sa iti faca sa creasca mai mult de un folicul.... nu inteleg cum ajuta Gonalul la spargerea lor.... e prima oara cand aud despre Gonal pe FET.

Asa am incercat prima data si nu a mers. Dupa cum am zis, depinde de istoricul fiecareia. Sunt sigura ca stie ce face:)
Dar revenind la intrebarea mea: voi cum ati facut FET? Ce tratament?

Buna
Eu la Fet am avut progeateron ovule de 200 cate 2 de dimineata/2 seara,acid folic si aspenter,cu o seara inainte de Fet am avut de administrat 50ml de Ovitrel...
Eu 31 el 31
22.10 laparascopie exploratorie cu dna doctor Andreea Veliscu-concluzia=trompe permeabile,extirpat chist paratubar
26.02.2019 am transferat 2 embrioni de ziua 5 de calitate 4BC si 2 AB,astept pe 07.03 rezultatul DOAMNE AJUTA SA FIE POZITIV!!!! :YMPRAY:

Adinuta30

Post by Adinuta30 » Wed Oct 03, 2018 5:18 pm

Adinuta30 wrote:
jurnaldefiv wrote:
Adinuta30 wrote:

Buna
Eu la Fet am avut progeateron ovule de 200 cate 2 de dimineata/2 seara,acid folic si aspenter,cu o seara inainte de Fet am avut de administrat 50ml de Ovitrel...asta a fost tot si am obtinut 10 ovule din care 7 s au fecundat iar in ziua 5 am ajuns doar cu 3 pe care i am inghetat ulterior.mult succes!!
Mai fetelor...
Adinuta, tu vorbesti despre o procedura FIV, adica stimulare, punctie si embriotransfer.
Ana intreaba de embriotransfer cu embrioni congelati. Adica un ciclu, natural sau controlat, pe care este efectuat doar embriotransferul.
Scuze
Le am cam incurcat....
Prima parte era corecta,despre administrarea medicamentoasa inainte de embriotransfer..
Eu 31 el 31

Lorelei

Post by Lorelei » Wed Oct 03, 2018 5:32 pm

Alina80 wrote:
jurnaldefiv wrote:
Alina80 wrote: Cred ca sunt z3 pentru ca dupa fertilizare in apare evolutia in ziua urmatoare unde am calitatea pentru fiecare si ca s-au vitrificat toti 19.
Ceva nu e in regula.
Nu cred ce citesc! Asa se explica nr mare de “ embrioni”. Cum sa ii vitrifice pe toti de ziua 2? Ar fi trebuit sa ii lase macar pana la ziua 3! De curiozitate ai platit pentru embrionii extra care s-au vitrificat? Unele clinici au inclus in pachet un nr de embrioni pe care ii vitrifica gratuit, ce depaseste limita din pachet se plateste separat!
Oricum acum se leaga ce zici tu. Probabil ca dezgheata 5 din cei 16 pe care ii mai ai si ii va lasa sa vada daca evolueaza singuri pana la ziua 3 sau 5. Statistic vorbind unii vor stagna altii se vor transforma pana la stadiul de 8 celule sau chiar blasto. Totusi e f ciudat tot procedeul, nu inteleg de ce nu i-au lasat din prima sa evolueze natural fara a-i mai ingheta. E prima oara cand aud asa ceva!
Gandeste-te ca eu in z2 dupa punctie am avut 30 astfel de embrioni...daca eram la clinica lui dr Chadi mi i-ar fi vitrificat pe toti si probabil eu as fi fost f fericita pe un norisor roz ca am multe sanse!
Apoi daca maine ai transferul, cand au dezghetat embrionii de z2? Ca mai trebuie sa se alinieze evolutia si stadiul in care ajung si cu fereastra de implantare!
Ce zicem noi aici chiar e tardiv! Doamne Ajuta sa fie bine si sa vii peste 10 zile cu un beta pozitiv si sa ai o sarcina la termen. Daca transferi 3 iti doresc sa se prinda maxim 2 sanatosi si frumosi!

Miha_80

Post by Miha_80 » Wed Oct 03, 2018 6:55 pm

Azi am rămas cu 2 embrioni... Din 7 ovocite, 2 imature, 3 “nu s-au activat” (deși s-a făcut ICSI). Eu visam sa am 1, pt transfer pe fresh dar nu mai târziu de z3, poate poate as fi prins sfârșitul ferestrei de implantare (zic sfârșit din cauza progesteronului de 2 cu o zi înainte de declansare) și încă 2 pt congelare și FET in afara riscului de acum cu progesteronul mărit. Dar am visat degeaba... mâine o am iar toate emoțiile din lume la ora 11.30 când trebuie sa sun sa îmi zică dacă cei 2 au început sa se divida.
Eu 40 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, HSG 2017 - trompe permeabile, histeroscopie Mai 2018 Ok, tiroidita autoimună, soțul 40 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
IIulie 2018 fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2
Martie 2019 - embrioadoptie Cehia negativ
Iulie și August 2019 - 2 IUI cu sperma donata - negativ
Octombrie 2019 - fiv ovocite donate Cehia, [its a boy]

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Wed Oct 03, 2018 7:16 pm

Miha_80 wrote:Azi am rămas cu 2 embrioni... Din 7 ovocite, 2 imature, 3 “nu s-au activat” (deși s-a făcut ICSI). Eu visam sa am 1, pt transfer pe fresh dar nu mai târziu de z3, poate poate as fi prins sfârșitul ferestrei de implantare (zic sfârșit din cauza progesteronului de 2 cu o zi înainte de declansare) și încă 2 pt congelare și FET in afara riscului de acum cu progesteronul mărit. Dar am visat degeaba... mâine o am iar toate emoțiile din lume la ora 11.30 când trebuie sa sun sa îmi zică dacă cei 2 au început sa se divida.
Offf Miha....imi inchipui ce Poate fi in sufletul Tau acuma... Ai incercat DHEA inainte de FIV ?
Este o fata aici Pe forum Daniela care NU a avut ce transfera la Primul FIV iar la FIV 2 a avut peste 12 blastro, nu mAi retin exact Cati Dar a luat DHEA inainte de FIV 2 o Luna de zile.
Sper SA Ai totusi 2 embrioni De calitate la FIV ul Asta.
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Oct 03, 2018 7:23 pm

Alina, acum important este asa (ca sa nu risti nimic):
- cand au decongelat embrionii? (ca sa stii in ce stadiu exact se vor afla maine - daca i-au decongelat azi vor fi z3, daca i-au decongelat ieri vor fi morule z4 samd);
- CAND AI INCEPUT PROGESTERONUL?
[crossfingers]
Last edited by jurnaldefiv on Wed Oct 03, 2018 7:25 pm, edited 1 time in total.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Oct 03, 2018 7:24 pm

Miha_80 wrote:Azi am rămas cu 2 embrioni... Din 7 ovocite, 2 imature, 3 “nu s-au activat” (deși s-a făcut ICSI). Eu visam sa am 1, pt transfer pe fresh dar nu mai târziu de z3, poate poate as fi prins sfârșitul ferestrei de implantare (zic sfârșit din cauza progesteronului de 2 cu o zi înainte de declansare) și încă 2 pt congelare și FET in afara riscului de acum cu progesteronul mărit. Dar am visat degeaba... mâine o am iar toate emoțiile din lume la ora 11.30 când trebuie sa sun sa îmi zică dacă cei 2 au început sa se divida.
Miha, ma rog pentru tine. Sper sa va ajute Dumnezeu sa fie ok.

Lorelei

Post by Lorelei » Wed Oct 03, 2018 9:17 pm

Miha Doamne Ajuta! Iti tin pumnii sa ai 2. Niciun FIV nu seamana! Nu iti pierde speranta!

CrissPatri

Post by CrissPatri » Thu Oct 04, 2018 12:08 am

Miha ai incredere in embrionasii tai, stiu ca e greu dar incearca sa privesti pozitiv [crossfingers]
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:
28.05.2020: Mamica fericita de Alexis si Melina [gemeni]

CrissPatri

Post by CrissPatri » Thu Oct 04, 2018 12:20 am

Fetelor revin si eu cu vesti, azi fiind a 10 zi de stimulare am facut pe seara ultimele injectii cu gonal, pergoveris si cetrotide, maine la ora 20 voi face declansarea cu 2 injectii cu gonapetyl si la ora 22 bag ovitrelul....pana acu la toate fiv urile declansam doar cu ovitrell sau pregnyl...maine dimi repet hormonalele, progesteron,lh si estradiol ca sa stim valoarea inainte de trigger....la rezultatul de azi stateam bine cu progesteronul era 0.8 dar vreau sa fiu sigura ca e sub 1.5 maine ca sa stim sigur ca facem sau nu et pe fresh...sambta am punctia, aveam azi 12 foliculi....endometrul frumos de 9.5 si trilametar....doamne ajuta sa fie bine
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:
28.05.2020: Mamica fericita de Alexis si Melina [gemeni]

Post Reply