FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Lorelei

Re: FIV in Romania

Post by Lorelei » Fri Oct 26, 2018 1:18 pm

Oanaoana wrote:
Georgiana Mihai wrote:
Oanaoana wrote:

Si tu tot cu medicamente ai eliminat-o ? Mi groaza sa nu fie nevoie si de chiuretaj :(
Oana eu am avut avort spontan, NU SA oprit din evolutie inainte...In urma avortului am ramas cu resturi Si cei de la urgenta au vrut SA MA chiureteze Dar am refuzat Si prganismul a eliminat Singur resturiile. La 6 saptamani ar trebui SA NU Ai probleme Si SA elimini cu medicamente sau Chiar Si fara medicamente...Stiu ca de un chiuretaj Chiar NU Ai nevoie In momentele astea atat de groaznice, Si eu Imi doream la fel SA scap de chiuretaj SA numai trec Si Prin trauma Asta...Eu Cred ca NU o SA Ai nevoie de chiuretaj...
Multumesc sper sa fie bine :-*
Oana, imi pare rau de pierderea ta dar nu renunta; pana la urma o sa gasesti embrionul perfect care o sa fie bebele tau.
Legat de chiuretaj acelasi lucru ti-l zic si eu: fara! Poti sa iei arthrotec sau topogyne ca sa elimini ce mai este de eliminat. Vorbeste cu dr tau sa iti prescrie medicamentele daca e cazul; oricum trebuie un eco sa vada cum se prezinta situatia.
Eu am avut sarcina de 9 saptamani deci mai mare si dr mea a zis ca prefera sa fac avort medicamentos daca rezist la durere. Chiuretajul poate da complicatii!
Fii puternica si nu renunta! [floare]
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

Oanaoana

Post by Oanaoana » Fri Oct 26, 2018 1:41 pm

meme wrote:
Oanaoana wrote:Buna fetelor din pacate sarcina sa oprit din evolutie la 6 sapt :(( ... nu stiu ce analize sa mai imi fac :( medici au spus ca nu este nevoie sa mai fac alte analize ca cele de trombofilie le-am facut am tratam cu clexane.... nu isi explica cum sa oprit din evolutie ca mergea asa bine sarcina :( ..... acum am luat medabone pt a elimina sarcina ... am avut dureri groaznice sper sa se fi eliminat sarcina sa nu imi faca chiuretaj :(
Imi pare rau :( poate au fost ceva anomalii genetice nedepistate? Nu sunt ceva analize genetice care le poti face? Stiam de cariotip de cuplu, insa vad in semmatura ca ai facut cu donor. Mult succes, orice vei face pe viitor!
:ymhug:
Multumesc :* acuma numai cele genetice la mine as mai putea sa le fac ca in rest cam ce analize se puteau face sau facut .....
Eu 28 perfect sanatoasa. El 31 azoospermie
Fiv 1 cu 4 embrioni in 2017 la sibiu polisano cu donor
Et 1 beta neg....
Et2 beta neg...
Iui in 3.05 2018 la tg mures astept rez negativ
Fiv 2 tg mures cu donor...... 11 embrionii de ziua 3
Et 1 2 embrionii in 28.06.2018.. astept rezultatul
Beta 2.23... beta 5.5... beta 17... beta 98... beta 201...in scadere 67 ...... beta 6.2......
Et 2 : in data de 15 .09 2018. ... 2 embrioni de ziua 3 Doamne ajuta
Beta in ziua 11 de la Et este 432
Beta in ziua 13 de la Et este 1078
SOE la 6 sapt
In 4.02.2019 transfer cu embrioni de ziua a 3 .... beta ziua 11 .. 17 ...... beta ziua 14 ... 9
Doamne ajuta-ne :YMPRAY:
Et in 11.03.2019 cu embrioni de ziua 3 .... beta ziua 11 390 [heart]..... Beta ziua 14 ... 1194 [gravida]
O sa avem o fetita [fetita]
Harmony :ok

Oanaoana

Post by Oanaoana » Fri Oct 26, 2018 1:43 pm

Lorelei wrote:
Oanaoana wrote:
Georgiana Mihai wrote:
Oana eu am avut avort spontan, NU SA oprit din evolutie inainte...In urma avortului am ramas cu resturi Si cei de la urgenta au vrut SA MA chiureteze Dar am refuzat Si prganismul a eliminat Singur resturiile. La 6 saptamani ar trebui SA NU Ai probleme Si SA elimini cu medicamente sau Chiar Si fara medicamente...Stiu ca de un chiuretaj Chiar NU Ai nevoie In momentele astea atat de groaznice, Si eu Imi doream la fel SA scap de chiuretaj SA numai trec Si Prin trauma Asta...Eu Cred ca NU o SA Ai nevoie de chiuretaj...
Multumesc sper sa fie bine :-*
Oana, imi pare rau de pierderea ta dar nu renunta; pana la urma o sa gasesti embrionul perfect care o sa fie bebele tau.
Legat de chiuretaj acelasi lucru ti-l zic si eu: fara! Poti sa iei arthrotec sau topogyne ca sa elimini ce mai este de eliminat. Vorbeste cu dr tau sa iti prescrie medicamentele daca e cazul; oricum trebuie un eco sa vada cum se prezinta situatia.
Eu am avut sarcina de 9 saptamani deci mai mare si dr mea a zis ca prefera sa fac avort medicamentos daca rezist la durere. Chiuretajul poate da complicatii!
Fii puternica si nu renunta! [floare]
Sper ca sa elimin tot cu tb .... si urmatorul transfer sa fie ok...:-*
Eu 28 perfect sanatoasa. El 31 azoospermie
Fiv 1 cu 4 embrioni in 2017 la sibiu polisano cu donor
Et 1 beta neg....
Et2 beta neg...
Iui in 3.05 2018 la tg mures astept rez negativ
Fiv 2 tg mures cu donor...... 11 embrionii de ziua 3
Et 1 2 embrionii in 28.06.2018.. astept rezultatul
Beta 2.23... beta 5.5... beta 17... beta 98... beta 201...in scadere 67 ...... beta 6.2......
Et 2 : in data de 15 .09 2018. ... 2 embrioni de ziua 3 Doamne ajuta
Beta in ziua 11 de la Et este 432
Beta in ziua 13 de la Et este 1078
SOE la 6 sapt
In 4.02.2019 transfer cu embrioni de ziua a 3 .... beta ziua 11 .. 17 ...... beta ziua 14 ... 9
Doamne ajuta-ne :YMPRAY:
Et in 11.03.2019 cu embrioni de ziua 3 .... beta ziua 11 390 [heart]..... Beta ziua 14 ... 1194 [gravida]
O sa avem o fetita [fetita]
Harmony :ok

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Oct 26, 2018 2:27 pm

La un scurt raport si eu, gata azi si cu PRP2. Am uterul si vaginul rejuvenate :)) asa mi-a zis dna doctor.
Analizele premergatoare FIV le avem aproape toate gata, saptamana viitoare recoltez si toxo si listeria din nou pt ca nu am anticorpi la ele si am vrut sa le fac cat mai aproape de FIV-ul propriu zis.
Acum asteptam ciclul pe care facem FIV si pe care o sa raman gravida [medic] Ar trebui sa imi vina cam pe 15 Noiembrie, ne vedem la eco in z1 sau 2, pana atunci iau Femibion, Detrical, si astazi mi-a zis ca as putea sa iau si Proxeed (am intrebat eu daca e ceva ce pot lua pt imbunatatirea calitatii ovocitelor).
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta z10 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.
FET8 Feb 2021 1 blasto 5AA, beta negativ.
FET9 - urmeaza.

Lorelei

Post by Lorelei » Fri Oct 26, 2018 3:50 pm

Si eu am avut azi prima eco dupa menstruatia care mi-a venit dupa avort. Lucrurile arata ok, endometrul si-a revenit frumos insa desi sunt in z10 a ciclului se pare ca mai am cel putin 1 saptamana pana la ovulatie. Am recoltat azi si paps +secretii care sper sa iasa ok si in decembrie o sa recoltez si markerii iar sotul o sa repete spermograma! Sotul va trebui sa reia schema pe care a avut-o si inainte de primul FIV:proxeed + fier, zinc, seleniu, omega 3 si Q10. Eu raman la vitaminele mele: folat, D, compelx omega, q10 , B12 si magneB6.

In alta ordine de idei, discutia s-a axatpe fiv-ul pe care il voi face in ianuarie si am stabilit ca vom incerca ceva nou de data asta si vom merge pe protocol lung, adica o sa incepem stimularea din faza luteala. Dna dr Lara mi-a zis ca a avut rezultate mai bune pe varianta asta si ca merita incercat!
Pt ca am PCOS e foarte probabil sa fac hiperstimulare asa ca de principiu vom merge pe congelarea tuturor embrionilor, Doamne Ajuta sa am un rezultat bun si sa am ce congela. Oricum asta e un plan de principiu, vedem din mers ce schimbam sau adaptam!
Histeroscopia o voi face dupa FIV dar inainte de urmatorul FET care nu stiu daca va fi la Columna sau Praga, vom vedea!
Am discutat si despre faptul ca vreau PICSI, procedura in care dr mea nu prea crede dar eu am insistat si a zis ca vom face cum ma simt eu mai linistita: tot PICSI, 50-50 PICSI -ICSI sau 30-30-40 adica FIV, ICSI si PICSI sau orice variante as vrea. Legat de embriolog a zis ca pot alege si am discutat putin pe subiect asa ca decizia tot la mine ramane si o sa ma gandesc la doua variante: dna dr Cocei si dna dr Bechir.

Deci fetelor pana in ianuarie iau o mica pauza! Vreau sa profit de aceste ~3 luni si sa ma relaxez un pic si sa ma bucur de sarbatori!
Va tin pumnii tuturor care sunteti in focuri si o sa va urmaresc in continuare! [baby dust]
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Fri Oct 26, 2018 5:17 pm

Lorelei wrote:Si eu am avut azi prima eco dupa menstruatia care mi-a venit dupa avort. Lucrurile arata ok, endometrul si-a revenit frumos insa desi sunt in z10 a ciclului se pare ca mai am cel putin 1 saptamana pana la ovulatie. Am recoltat azi si paps +secretii care sper sa iasa ok si in decembrie o sa recoltez si markerii iar sotul o sa repete spermograma! Sotul va trebui sa reia schema pe care a avut-o si inainte de primul FIV:proxeed + fier, zinc, seleniu, omega 3 si Q10. Eu raman la vitaminele mele: folat, D, compelx omega, q10 , B12 si magneB6.

In alta ordine de idei, discutia s-a axatpe fiv-ul pe care il voi face in ianuarie si am stabilit ca vom incerca ceva nou de data asta si vom merge pe protocol lung, adica o sa incepem stimularea din faza luteala. Dna dr Lara mi-a zis ca a avut rezultate mai bune pe varianta asta si ca merita incercat!
Pt ca am PCOS e foarte probabil sa fac hiperstimulare asa ca de principiu vom merge pe congelarea tuturor embrionilor, Doamne Ajuta sa am un rezultat bun si sa am ce congela. Oricum asta e un plan de principiu, vedem din mers ce schimbam sau adaptam!
Histeroscopia o voi face dupa FIV dar inainte de urmatorul FET care nu stiu daca va fi la Columna sau Praga, vom vedea!
Am discutat si despre faptul ca vreau PICSI, procedura in care dr mea nu prea crede dar eu am insistat si a zis ca vom face cum ma simt eu mai linistita: tot PICSI, 50-50 PICSI -ICSI sau 30-30-40 adica FIV, ICSI si PICSI sau orice variante as vrea. Legat de embriolog a zis ca pot alege si am discutat putin pe subiect asa ca decizia tot la mine ramane si o sa ma gandesc la doua variante: dna dr Cocei si dna dr Bechir.

Deci fetelor pana in ianuarie iau o mica pauza! Vreau sa profit de aceste ~3 luni si sa ma relaxez un pic si sa ma bucur de sarbatori!
Va tin pumnii tuturor care sunteti in focuri si o sa va urmaresc in continuare! [baby dust]
Buna Lorelei ,deci alegi între cele 2 Dr embriologi ,eu pan la urma merg cu Dr bechir cum a recomandat Dna Dr Lara ,dar am scris intr un msj anterior ceva legat de mine dacă as putea primi un sfat prietenesc din partea ta având in vedere al 2 lea fiv al meu ,e prea devreme ka 2 luni de la laparoscopie +fet in sept?ori este ok ?adica decizia îmi aparține dar este doar o întrebare cam cum ai face in locul meu ,ms și ast dacă poți te rog sa îmi rasp [floare]
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Lorelei

Post by Lorelei » Fri Oct 26, 2018 5:38 pm

Liliana christmann1 wrote:
Lorelei wrote:Si eu am avut azi prima eco dupa menstruatia care mi-a venit dupa avort. Lucrurile arata ok, endometrul si-a revenit frumos insa desi sunt in z10 a ciclului se pare ca mai am cel putin 1 saptamana pana la ovulatie. Am recoltat azi si paps +secretii care sper sa iasa ok si in decembrie o sa recoltez si markerii iar sotul o sa repete spermograma! Sotul va trebui sa reia schema pe care a avut-o si inainte de primul FIV:proxeed + fier, zinc, seleniu, omega 3 si Q10. Eu raman la vitaminele mele: folat, D, compelx omega, q10 , B12 si magneB6.

Buna Lorelei ,deci alegi între cele 2 Dr embriologi ,eu pan la urma merg cu Dr bechir cum a recomandat Dna Dr Lara ,dar am scris intr un msj anterior ceva legat de mine dacă as putea primi un sfat prietenesc din partea ta având in vedere al 2 lea fiv al meu ,e prea devreme ka 2 luni de la laparoscopie +fet in sept?ori este ok ?adica decizia îmi aparține dar este doar o întrebare cam cum ai face in locul meu ,ms și ast dacă poți te rog sa îmi rasp [floare]
Liliana nu stiu ce sfat sa iti dau aici pt ca nu am trecut prin asta. Cred ca Jurnalut sau Georgiana ar putea sa te ajute cu o parere pt ca ele au facut laparo. Insa daca Lara a zis ok inseamna ca e ok!

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Fri Oct 26, 2018 5:51 pm

Lorelei wrote:

Liliana nu stiu ce sfat sa iti dau aici pt ca nu am trecut prin asta. Cred ca Jurnalut sau Georgiana ar putea sa te ajute cu o parere pt ca ele au facut laparo. Insa daca Lara a zis ok inseamna ca e ok!
Simt ca ma grăbesc intr un fel ,ms de răspuns ,totuși dacă jurnalut ori Georgiana văd sms ce l am scris ți e sper sa îmi răspundă ,ce doar un simplu sfat pt ca eu nu sunt așa mult trecută prin asta ,am făcut decât un fiv ,ast poate îmi vor Răspunde .multumesc încă o data Lorelei @};-
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Alina80

Post by Alina80 » Fri Oct 26, 2018 6:30 pm

jurnaldefiv wrote:La un scurt raport si eu, gata azi si cu PRP2. Am uterul si vaginul rejuvenate :)) asa mi-a zis dna doctor.
Analizele premergatoare FIV le avem aproape toate gata, saptamana viitoare recoltez si toxo si listeria din nou pt ca nu am anticorpi la ele si am vrut sa le fac cat mai aproape de FIV-ul propriu zis.
Acum asteptam ciclul pe care facem FIV si pe care o sa raman gravida [medic] Ar trebui sa imi vina cam pe 15 Noiembrie, ne vedem la eco in z1 sau 2, pana atunci iau Femibion, Detrical, si astazi mi-a zis ca as putea sa iau si Proxeed (am intrebat eu daca e ceva ce pot lua pt imbunatatirea calitatii ovocitelor).
Super, cred ca facem transfer cam in aceeasi perioada. TIn pumnii!

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Fri Oct 26, 2018 6:42 pm

Georgiana Mihai wrote:
Ana-Maria G wrote:Stiti cumva cum se calculeaza cat timp am? Eu am avut transferul in 10 Octombrie si a fost cu embrioni de ziua 3.
Se calculeaza 14+3+16= 4 Sapt Si 5 zile
14 = timpul cat ii ia la un ovocit SA creasca
3= varsta embrionului
16 = zilele din ziua transferului Pana Acuma
Georgiana ,știu că tu esti intr o perioada mai delicata și plină de speranțe ,îți doresc sa fie bine pana la capăt ,știu k tu cu jurnalut aveți laparo făcut in legătura cu trompele ,eu încep fiv 2 sapt viit ,este prea devreme având in vedere ca am făcut laparo apoi fet in sept?si la mine trompele au fost urate pline de aderente din cauza unor răceli ,sca recomandat sa le scot dar sa mai ast sa nu îmi afecteze rezerva ovariană ,de fapt cred ca ști despre ce vb ,mi as dorii sa îmi rasp și jurnalut la întrebarea ce gi am adresat o ți e cât și lui Lorelei .doar cum a ți procedat voi sau cum a ți proceda ,bineînțeles ca am încredere in Dr mea ,dar doar ca o părere vreau sa știu ,ms și noroc mult îți doresc ca de data asta sa fie cu lipici embrionasii tai

meme

Post by meme » Fri Oct 26, 2018 6:45 pm

Georgiana Mihai wrote:
Ana-Maria G wrote:Stiti cumva cum se calculeaza cat timp am? Eu am avut transferul in 10 Octombrie si a fost cu embrioni de ziua 3.
3= varsta embrionului
Georgiana ,știu că tu esti intr o perioada mai delicata și plină de speranțe ,îți doresc sa fie bine pana la capăt ,știu k tu cu jurnalut aveți laparo făcut in legătura cu trompele ,eu încep fiv 2 sapt viit ,este prea devreme având in vedere ca am făcut laparo apoi fet in sept?si la mine trompele au fost urate pline de aderente din cauza unor răceli ,sca recomandat sa le scot dar sa mai ast sa nu îmi afecteze rezerva ovariană ,de fapt cred ca ști despre ce vb ,mi as dorii sa îmi rasp și jurnalut la întrebarea ce gi am adresat o ți e cât și lui Lorelei .doar cum a ți procedat voi sau cum a ți proceda ,bineînțeles ca am încredere in Dr mea ,dar doar ca o părere vreau sa știu ,ms și noroc mult îți doresc ca de data asta sa fie cu lipici embrionasii tai
Draga mea, dupa laparo, eu am asteptat primul ciclu si al doilea, si apoi am inceput stimulare cu contact sexual dirijat, deci am avut o doza mica de stimulare. Eu zic sa iti intrebi si doctorul, teoretic, nu ar trebui sa ai probleme, dupa laparo, revenirea e destul de usoara (comparata cu alte interventii chirurgicale). Succes!
Eu, sotul - 30 ani
incercam din 2015
2017/2018: 3 stimulari nereusite si 3 IA nereusite
2018: FIV 1: punctie 14 Oct: 5 embrioni de calitate A, si 3 de calitate A/B; transfer 19 Oct cu 2 embrioni de foarte buna calitate
29 Oct: Beta <1,1
AMH 7, analize ok, sotul ok
Laparoscopie Feb 2018: trompa stanga inflamata (singura cauza teoretica a infertilitatii noastre)

meme

Post by meme » Fri Oct 26, 2018 6:49 pm

Fetelor, o mica nelamurire: daca nu embrion e gradat cu A inainte de transfer, nu inseamna neaparat ca el e si de calitate, nu? Sau cum e? Adica poti obtine blastocisti care arata super, insa ovocitele din care s-au format pot fi de calitate slaba, ceea ce duce la esec de implantare?
Acum imi incep gandurile negre, cu cateva zile inainte de testare :-ss ~X(
Eu, sotul - 30 ani
incercam din 2015
2018: FIV 1: punctie 14 Oct: 5 embrioni de calitate A, si 3 de calitate A/B; transfer 19 Oct cu 2 embrioni de foarte buna calitate
Laparoscopie Feb 2018: trompa stanga inflamata (singura cauza teoretica a infertilitatii noastre)

Bianca1992

Post by Bianca1992 » Fri Oct 26, 2018 6:53 pm

Fetelor, va merge sa accesati rezultatele online pe pagina synevo?
[baietel]

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Fri Oct 26, 2018 6:56 pm

meme wrote:
Georgiana Mihai wrote:
3= varsta embrionului
Draga mea, dupa laparo, eu am asteptat primul ciclu si al doilea, si apoi am inceput stimulare cu contact sexual dirijat, deci am avut o doza mica de stimulare. Eu zic sa iti intrebi si doctorul, teoretic, nu ar trebui sa ai probleme, dupa laparo, revenirea e destul de usoara (comparata cu alte interventii chirurgicale). Succes!
Ms Meme ,ma bucur când primesc astfel de sfaturi ,ma mai scoate un pic din gândurile mele negative cum ar fi sau nu mai bn ,am o Dr buna ,cred in ea ,de asta fac fiv 2 tot cu ea ,dar eu vreau sa știu și din experiențele voastre ,ms încă o data

meme

Post by meme » Fri Oct 26, 2018 7:30 pm

Liliana christmann1 wrote: Ms Meme ,ma bucur când primesc astfel de sfaturi ,ma mai scoate un pic din gândurile mele negative cum ar fi sau nu mai bn ,am o Dr buna ,cred in ea ,de asta fac fiv 2 tot cu ea ,dar eu vreau sa știu și din experiențele voastre ,ms încă o data
Stiu cum e, si eu am nevoie sa vorbesc sa ma descarc, sa ma calmez daca nu sunt singura care trece prin ceva :ymhug: :-*

cu cine faci?
Eu, sotul - 30 ani
incercam din 2015

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Fri Oct 26, 2018 8:24 pm

Bianca1992 wrote:Fetelor, va merge sa accesati rezultatele online pe pagina synevo?
Ai reusit? Cat ai beta?
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 36; Beta 2(z16dt3z): 28 - sarcina biochimica.
Septembrie 2018 - diagnostic trombofilie ereditara
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 330.35; Beta 2(z16dt3z): 887.71 :YMPRAY:
Eco 09 Nov 2018: am auzit o inimioara [heart]
Morfologie trim 1 - 21 Dec 2018: Este fetita [fetita]
Harmony: Totul ok.
Cerclaj: 04 Feb 2019, stat in pat pana la nastere :-l
Morfologie trim 2 - 01 Mar 2019: Totul ok :x
Morfologie trim 3 - 07 Mai 2019: Totul ok.
27 Mai 2019 - Nastere prematura la 35 Sapt.

Bianca1992

Post by Bianca1992 » Fri Oct 26, 2018 8:25 pm

Ana-Maria G wrote:
Bianca1992 wrote:Fetelor, va merge sa accesati rezultatele online pe pagina synevo?
Ai reusit? Cat ai beta?
E gata analiza si nu le merge siteul la astia de la synevo. Imi vine sa.i strang de gat
[baietel]

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Fri Oct 26, 2018 8:28 pm

meme wrote:
Liliana christmann1 wrote: Ms Meme ,ma bucur când primesc astfel de sfaturi ,ma mai scoate un pic din gândurile mele negative cum ar fi sau nu mai bn ,am o Dr buna ,cred in ea ,de asta fac fiv 2 tot cu ea ,dar eu vreau sa știu și din experiențele voastre ,ms încă o data
Stiu cum e, si eu am nevoie sa vorbesc sa ma descarc, sa ma calmez daca nu sunt singura care trece prin ceva :ymhug: :-*

cu cine faci?
Meme primul cât și fiv 2 de acum cu Dna Dr Lara Andronescu ,prima data la Genesys Fertility iar acum facem la Columna ,dansa colaborează cu mai multe clinici din câte știu ,speram ca acum sa fie bine

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Fri Oct 26, 2018 8:29 pm

Bianca1992 wrote:
Ana-Maria G wrote:
Ai reusit? Cat ai beta?
E gata analiza si nu le merge siteul la astia de la synevo. Imi vine sa.i strang de gat
Of Doamne, te inteleg...stiu cum eram eu - apasam butonul la 30 de secunde.
Suna la ei, poate nu e prea tarziu si mai lucreaza cineva la call center.
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 36; Beta 2(z16dt3z): 28 - sarcina biochimica.
Septembrie 2018 - diagnostic trombofilie ereditara
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 330.35; Beta 2(z16dt3z): 887.71 :YMPRAY:
Eco 09 Nov 2018: am auzit o inimioara [heart]
Morfologie trim 1 - 21 Dec 2018: Este fetita [fetita]
Harmony: Totul ok.
Cerclaj: 04 Feb 2019, stat in pat pana la nastere :-l
Morfologie trim 2 - 01 Mar 2019: Totul ok :x
Morfologie trim 3 - 07 Mai 2019: Totul ok.
27 Mai 2019 - Nastere prematura la 35 Sapt.

meme

Post by meme » Fri Oct 26, 2018 8:29 pm

Fetelor, iara am scurgere rozalie...sunt z7 dupa transfer de ziua 5... tampesc ~X(
Eu, sotul - 30 ani
incercam din 2015

Post Reply