FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Bianca1992

Re: FIV in Romania

Post by Bianca1992 » Tue Oct 30, 2018 1:51 pm

Ana-Maria G wrote:
Bianca1992 wrote:
Ana-Maria G wrote:
E perfect, cum sa fie :))
E f mare valoarea, poate ai gemeni :)
Am transfeeat doar 1. Culmea sa fie pana acum 2 transferuri neg acum transfer 1 si asta sa se divida
Este foarte posibil, vezi tu la eco :)
Abia pe 12 noiembrie ma duc. Pana atunci 10100 de ganduri. Oare mai e ... oare nu ...
[baietel]

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Tue Oct 30, 2018 1:57 pm

Bianca1992 wrote:
Ana-Maria G wrote:
Bianca1992 wrote:
Am transfeeat doar 1. Culmea sa fie pana acum 2 transferuri neg acum transfer 1 si asta sa se divida
Abia pe 12 noiembrie ma duc. Pana atunci 10100 de ganduri. Oare mai e ... oare nu ...
Eu merg luni si crede-ma te inteleg cu gandurile....pfff
Doamne ajuta sa fie bine la toata lumea [gravida]
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 36; Beta 2(z16dt3z): 28 - sarcina biochimica.
Septembrie 2018 - diagnostic trombofilie ereditara
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 330.35; Beta 2(z16dt3z): 887.71 :YMPRAY:
Eco 09 Nov 2018: am auzit o inimioara [heart]
Morfologie trim 1 - 21 Dec 2018: Este fetita [fetita]
Harmony: Totul ok.
Cerclaj: 04 Feb 2019, stat in pat pana la nastere :-l
Morfologie trim 2 - 01 Mar 2019: Totul ok :x
Morfologie trim 3 - 07 Mai 2019: Totul ok.
27 Mai 2019 - Nastere prematura la 35 Sapt.

Bianca1992

Post by Bianca1992 » Tue Oct 30, 2018 1:59 pm

Ana-Maria G wrote:
Bianca1992 wrote:
Ana-Maria G wrote:

Mult noroc. Ne anunti cum este. Mai testezi beta?
[baietel]

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Tue Oct 30, 2018 2:13 pm

Bianca1992 wrote:
Ana-Maria G wrote:
Bianca1992 wrote:

Mult noroc. Ne anunti cum este. Mai testezi beta?
Nu mai testez.
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Tue Oct 30, 2018 2:42 pm

meme wrote:
Liliana christmann1 wrote:
Liliana christmann1 wrote: Meme te as sfătui dacă îmi dai voie înainte de urmat fet , sa faci o lapascopie exploratorie,cred ca ar ajuta mult in cazul tău ,nu tot se vede la ECO ,multă putere îți doresc sa treci peste și sa o iei de la capăt [flori] :)
Posibil sa fie hidrosalpinx și asta afectează embrionii ,posibil asta sa fie la trompa inflamata ,la mn nu s a văzut la ECO doar laparoscopic cel mai bn
Am facut si laparo, am curatat ovarele ca aveau fiecare cate un chistulet (chiar daca nu erau afectate de stimulari), am verificat uterul, totul e ok.
Am programare in februarie la Gynera la dr Dracea, si vedem ce facem de acolo incolo, probabil o sa fac in plus NK si cariotipul de cuplu. Altceva nu stiu ce sa mai fac. Motivul pt ca are am trecut la FIV a fost ca la toate cele 3 stimulari cu contact dirijat si 2 din 3 inseminari, am obtinut folicul dominant doar pe ovarul stang, care are trompa inflamata, si presupunem ca aceea nu ne-a iesit pana acum, ca nu a lasat trompa sa treaca ovulul spre inotatori. Am incercat cu Gonal, Menopur, Pergoveris... o singura data din cele 6 incercari inaimte de FIV, am obtinut un folicul dominant si pricajit pe partea dreapta cu Menopur, insa nu stiu sigur daca a crescut si s-a spart, pentru ca a crescut ff greu: joia avea 15 mm, crestea abia cu 1 mm pe zi, cand pe ovarul stang cresc muult mai bine si mai repede... iar sambata nu am mai mers la monitorizare, am facut ovitrelle, si lunea direct la inseminare. Cand am mai incercat cu Menopur a doua oara, nu a mai raspuns ovarul drept.
Scz Meme ,eu intru și ies repede de pe forum și nu am văzut in semnătura ta asta nici la msj anterioare ,numai de sfaturi n ai nevoie acum O:-) ,scz ,eu cred mult in Dumnezeu și asta ma ajuta intr un fel sa țin capul sus de câte ori ma simt la pământ ,din toate punctele de vedere
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Tue Oct 30, 2018 4:17 pm

Fetelor am si eu o intrebare: voi cat progesteron luati pe zi si care este nivelul?

Bianca1992

Post by Bianca1992 » Tue Oct 30, 2018 4:38 pm

Ana-Maria G wrote:Fetelor am si eu o intrebare: voi cat progesteron luati pe zi si care este nivelul?
Eu iau utrogestan de 200 . 2 ovule dimineata si 2 seara. Nu am testat ce nivel am dar cred ca este ok.

Tu iei vit D?
[baietel]

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Tue Oct 30, 2018 7:02 pm

Bianca1992 wrote:
Ana-Maria G wrote:Fetelor am si eu o intrebare: voi cat progesteron luati pe zi si care este nivelul?
Eu iau utrogestan de 200 . 2 ovule dimineata si 2 seara. Nu am testat ce nivel am dar cred ca este ok.

Tu iei vit D?
Iau Elevit 1 - pt primul trimestru de sarcina.

Lavender

Post by Lavender » Tue Oct 30, 2018 9:27 pm

Lorelei wrote:
Lavender wrote:
Lorelei wrote: Georgiana acum am recitit istoricul tau si am vazut ca sunt ceva probleme si la sotul tau dpdv spermograma. In functie de cate ovocite vei avea, daca as fi in locul tau, as alege majoritar PICSI care este recomandat pt cazurile in care sunt FIV fara succes chiar cu ICSI, calitate proasta a embrionilor si SOE repetate.
Stiu ca am mai zis dar reiau. PICSI e o metoda care alege spermatozoidul cel mai pregatit si matur. Ovocitul nostru este incojurat de hyaluron care ademeneste spematozoizii, mai exact ii atrage sa il fertilizeze. Doar spermatozoizii maturi si viabili sa fecundeze vor "simti" aceasta substanta si vor migra catre ovocit unde cel mai smecher dintre ei va si inscrie in poarta . Spermatozoizii imaturi, defecti etc raman dezorientati si haotici departe de acest mediu ( am vazut un filmulet si chiar asa sunt :D ). Embriologul va alege avand doua criterii fata de doar unul cum e la ICSI: cel mai frumos dintre cei mai performanti si activi spermatozoizi pe care i-a observat ca se duc catre mediul asta hyaluronic. Deci deosebirea fata de ICSI unde se alege ca la miss adica cel mai frumos "ochiometric", zic eu, este destul de importanta !

Eu sunt patita la primul FIV cand s-a dat mai multa sansa naturii si majoritatea ovocitele au fost fertilizate FIV si cateva ICSI (desi am avut spermograma proasta, sotul fiind nevoit sa dea proba de 2 ori!!!!) asa ca nu as mai risca la FIV3. Daca as avea putine ovocite mature clar as merge toate pe PICSI. Daca sa zicem as avea 7 ovocite mature si proba sotului ar fi buna in ziua punctiei as merge pe 2 FIV si 5 PICSI!
Acum decizia chiar sta la tine! Eu mai merg si pe instinct aici . Oricum ar fi sper sa iei decizia perfecta ^:)^ .
Lore, Columna face PICSI, nu?
Tu ce vrei sa faci? Vorbești cu medicul ginecolog si ii spui ca vrei picsi direct? Și dacă embriologul zice ca nu e cazul și recomanda altceva? Nici eu nu știu cum sa procedez sa nici nu lezez embriologul ca ma bag in treaba lui și nici sa nu las la voia întâmplării. Acum regret și eu ca la Fiv 1 am băgat doar un embrion prima data, deși eu am vrut 2. Dar așa mi-a recomandat insistent medicul embrilog și am acceptat.

Pupici
Am fost plecata si nu am avut semnal dar am citit rapid ce ati scris!
Lavander da, la Columna se face PICSI dar extra cost, cred ca e undeva la 100 eur in plus dar nu stiu daca pe ovocit sau pe toata fertilizarea indiferent de numarul de ovocite! Legat de cati embrioni trebuie sa transferi , la 40 ani recomandarea este de a transfera 2 embrioni( maxim) cu mentiunea ca este indicat sa fie egali calitativi! Mie atat dr din Ro cat si cel din Cehia mi-au recomandat mereu sa transfer 2 si i-am ascultat! Acesta este motivul principal. Dar ma gandesc ca daca aveam 27 ani atunci as fi transferat cate unul si m-ar fi lovit rau la partea financiara; daca transferam cate unul as fi cheltuit numai pe transferuri undeva la 6-7 mii eur in plus (procedura de FET, transport, cazare si trai! Legat de lezarea embriologului /doctorului pana la urma faci FIV pe banii tai, trebuie sa ai un cuvant de spus! Trebuie sa stii de ce faci un anumit protocol, care sunt riscurile etc si daca nu vrei sa ti le asumi , poti refuza!

AnaMaria felicitari! [baby dust]. Daca pipitestul este pozitivat e clar!!iar faptul ca apar 2 liniute asa devreme inseamna ca si beta e maricel! Iti tin pumnii sa fie bine de data aceasta si sa ai o dinamica perfecta [majoreta] !

CrissPatri Doamne Ajuta sa vii cu [bfp]! :YMPRAY:

Georgiana iti tin pumnii pentru maine! Te astept cu vesti! Tine minte ca in toata povestea asta cea mai importanta este calitatea nu cantitatea! Tu ai atuurile varstei de partea ta ceea ce inseamna ovocite foarte bune, tinere si sanse excelente la embrioni viabili viitori bebei!

meme incearca sa stai linistita perioada asta pana in beta! Ai incredere in embrionii tai si acorda-le toate sansele si peste 10 zile sa vii cu vesti cu [premom] !

Fetelor, incerc sa aplic la programul primăriei București și am o problema cu actele. Nu se încarcă, deși sunt mici, îmi rămâne tot 0% la stadiul de încărcate sub butonul dr browse și nu face nimic. Am încercat cu Mozilla, explorer, chrome. Cele care ați aplicat, va mai aduceți aminte cum ați făcut? Mi-e teama sa dau pasul următor sa nu îmi ia fără adeverința.

Mersi. Va pup
Eu: 40 de ani, sarcina extrauterina in 2017, in urma căreia am rămas doar cu trompa dreapta. AMH 1,9 in mai 2018. AMH 2,45 in Octombrie 2018. Analize hormonale ok. Endometru ok, după histeroscopie cu eliminarea mai multor polipi endometriali.
El: 39 de ani, spermograma variază in funcție de moment. In mai, 2% forme morfologice normale.
29.05.2018 FIV 1: stimulare ovariană cu Gonal f și pergoveris. 7 embrioni, 5 s-au dezvoltat pana in Z5, transferat 1 blasto 6 BB și 4 congelati. Beta negativ. Ne pregătim de FET.
Iulie 2018: histeroscopie, nimic special găsit, endometrul nu este prea omogen, dar medicul spune ca nu împiedica sarcina cu nimic.
FET 1: 29.09.18, 2 blasto calitatea 5AB și 5BB de ziua 5-6 transferați, nereușit
Mai am 2 blastocisti de calitatea 5CC și 4CC congelati
FIV 2 Aprilie 2019, protocol lung, 10 ovocite, 6 fertilizate in ziua 1, asteptam ziua 5.
ET Aprilie: 1 blastocist 3BB și un early blasto transferați, restul nu au rezistat pana in ziua 5
Beta ziua 9: 118. Beta ziua 11: 238. Beta ziua 15 de la transfer: 1520 :YMPRAY:
Ecografia de confirmare la 6 săptămâni: arată ok, sac gestațional și activitate cardiaca.
Ecografia la 10 săptămâni: bebe se dezvolta normal.
Morfologie trimestrul 1 ok.
Test ADN Veracity ok. O sa avem o fetita! [feed2]
Morfologie trim. 2 ok
La eco din August, in săptămâna 23, s-a văzut prea mult lichid amniotic, lucru riscant pentru sarcina. Urmează teste suplimentare. Morfologie trim. 2 refăcută, ok. Variatii de tensiune urmărite îndeaproape, regim alimentar pentru prevenția diabetului gestațional. Lichidul se menține in grafic, la limita de sus.
Doamne ajuta-ne!
Vineri, 13 Decembrie 2019, s-a născut fetita noastră, Ana Ilinca, minune de la Dumnezeu. Sănătoasă și foarte frumoasa [feed2]

MARIA Diaconu

Post by MARIA Diaconu » Tue Oct 30, 2018 9:50 pm

Buna,fetelor ! N am mai intrat demult, dar v am citit zilnic! Veterenele Giorgiana Mihai, Lorelei si Jurnalut, banuiesc ca nu m ati uitat, nici eu pe voi. In speranta ca va ridic moralul , va anunt ca sarcina mea are 22 sapt si avem baietel si fetita. Totul decurge normal, cu problemute specifice sarcinii. Merg la munca,intr adevar la program de 6 ore, am aceeasi viata ca intotdeauna insa nu fac efort de nici un fel.
Giorgi, sunt cu sufletul alaturi de tine, sper sa fii prima din veteranele care mi.au fost alaturi acum cateva luni, care reuseste sa isi tina bebelul in brate.
Jurnalut, urmezi si sunt tare increzatoare ca dr. VELISCU va avea o mana magica.
Lore, sigur ti se va schimba norocul odata cu schimbarea clinicii si va aparea minunea,trebuie.
Fetele mai noi,sau cu care nu am interactionat, unele cu beta pozitiv, altele avand in plan proceduri, sa aveti incredere, lucrurile bune se intampla mai devreme sau mai tarziu.
Va imbratisez pe toate si sunt suporterul vostru nr . 1! [majoreta] [flori]
Eu 32 ani, el 35 ani, 3 ani de infertilitate
Eu, ovulatie ok, ciclu menstrual regulat,AMH 1,82
El, OATS
2 IUI nereusite
1 FIV , Kaali, Budapesta- asteptam [fetita] [baietel]

Bianca1992

Post by Bianca1992 » Tue Oct 30, 2018 10:04 pm

MARIA Diaconu wrote:Buna,fetelor ! N am mai intrat demult, dar v am citit zilnic! Veterenele Giorgiana Mihai, Lorelei si Jurnalut, banuiesc ca nu m ati uitat, nici eu pe voi. In speranta ca va ridic moralul , va anunt ca sarcina mea are 22 sapt si avem baietel si fetita. Totul decurge normal, cu problemute specifice sarcinii. Merg la munca,intr adevar la program de 6 ore, am aceeasi viata ca intotdeauna insa nu fac efort de nici un fel.
Giorgi, sunt cu sufletul alaturi de tine, sper sa fii prima din veteranele care mi.au fost alaturi acum cateva luni, care reuseste sa isi tina bebelul in brate.
Jurnalut, urmezi si sunt tare increzatoare ca dr. VELISCU va avea o mana magica.
Lore, sigur ti se va schimba norocul odata cu schimbarea clinicii si va aparea minunea,trebuie.
Fetele mai noi,sau cu care nu am interactionat, unele cu beta pozitiv, altele avand in plan proceduri, sa aveti incredere, lucrurile bune se intampla mai devreme sau mai tarziu.
Wow! Cum zboara timpul...parca ieri anuntai valoarea beta. Felicitari! Chiar m.am gandit azi la tine... Mult noroc in continuare
[baietel]

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Tue Oct 30, 2018 10:09 pm

MARIA Diaconu wrote:Buna,fetelor ! N am mai intrat demult, dar v am citit zilnic! Veterenele Giorgiana Mihai, Lorelei si Jurnalut, banuiesc ca nu m ati uitat, nici eu pe voi. In speranta ca va ridic moralul , va anunt ca sarcina mea are 22 sapt si avem baietel si fetita. Totul decurge normal, cu problemute specifice sarcinii. Merg la munca,intr adevar la program de 6 ore, am aceeasi viata ca intotdeauna insa nu fac efort de nici un fel.
Waw Maria ai fetita Si baiat [loveinbed] !! Ce Poate fi mAi frumos de atat!! MA bucur ca sunteti Bine si ca ne-Ai dat de veste!
Sarcina usoara!!! Asteapta ne ca venim din urma :-P
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

marta1234

Post by marta1234 » Tue Oct 30, 2018 10:18 pm

Buna,

Si eu citesc forumul asta de multa vreme, chiar daca scriu foarte rar si chiar ma gandeam zilele astea la tine si ma pregateam sa-ti scriu PM sa te intreb ce mai faci:)
Fericitari pentru sarcina, ma bucur ca evolueaza cum trebuie! Iti doresc sa fii sanatoasa in continuare si sa ai bebei sanatosi :)

Daca totul merge bine si eu o sa incep cu urmatorul ciclu stimularea si ma rog sa ma ajute Dumnezeu sa reusesc de data asta.
Amandoi avem 31 de ani.
Incercam sa avem un copil de 3 ani.
Eu: probleme cu trompe din cauza aderentelor care sunt rezultate din operatii anterioare la apendicita cu complicatii.
Am facut HSG in 2015 cand trompa dreapta era partial permeabila. Intre timp s-a infundat. Am confirmat acest lucru in iunie 2018.
In afara de asta am hiperprolactinemie.
El: normozoospermie

Fiv1: februarie 2017, Debrecen Kaali. Nereusit
Fiv2: octombrie 2017, Debrecen Kaali. Nereusit.
Septembrie 2018: salpingectomie la trompa dreapta. Ne pregatim de Fiv3
Fiv3: noiembrie 2018, Zygota Mures. ET cu 2 embrioni z5. Beta z10:481. Beta z14:1301
In iulie 2019 am devenit parinti [gemeni]

Anniux

Post by Anniux » Wed Oct 31, 2018 2:37 pm

Eu am duphaston de 3 ori pe zi si seara injectabil.(Progedex de 25 mg). De testat nu am testat.
Eu 30, El 33
Fiv 1, iunie 2018 -1 embrion z5 transferat. Beta 27,2, Sarcina biochimica :(
octombrie 2018- 1 embrion z5 transferat, Beta 1 (z12dt5z): 272.5; Beta 2(z15dt5z): 1002
Din 20 aprilie, mamica fericită a unei fetițe minunate! [heart] [its a girl]

Adinuta30

Post by Adinuta30 » Wed Oct 31, 2018 3:01 pm

Felicitari pe fetita si baietel,sarcina usoara in continuare,
Eu 31 el 31
Diagnostic -infertilitate masculina
Fiv la Gynera cu dna doctor Codreanu:
Pe 24.05.2018 am congelat 3 embrioni de ziua 5
Pe 14.06 am transferat un embrion calitate 4AA
(am mai ramas cu doi embrioni de calitate 2AA si 4BC)
23.06-rezultat FET -beta 2,26 nereusit
22.10 laparascopie exploratorie cu dna doctor Andreea Veliscu-concluzia=trompe permeabile,extirpat chist paratubar
26.02.2019 am transferat 2 embrioni de ziua 5 de calitate 4BC si 2 AB,astept pe 07.03 rezultatul DOAMNE AJUTA SA FIE POZITIV!!!! :YMPRAY:
Ziua 10-beta 147 [bfp] Doamne ajuta sa fie totul bine!
Ziua 12-beta 331,67 Doamne ajuta sa fie totul bine!
O sa avem un baietel! [baietel]
Doamne ajuta sa fie totul bine!
La 25 de saptamani-baietelul nostru a murit pe 02.08.2019
Pe 16.01.20 test pozitiv sarcina spontana

Gabriela35

Post by Gabriela35 » Wed Oct 31, 2018 3:27 pm

buna,

Numele meu este Bianca. Sunt prima data pe acest forum despre care am tot auzit. Am facut primul FIV cu programul Primariei. Luni am facut punctie. in ovul. azi e a doua zi si are doua dar se divizeaza. maine voi sti mai multe. [fecundare]

Gabriela35

Post by Gabriela35 » Wed Oct 31, 2018 3:29 pm

Vroiam sa va intreb. mie analiza de progesteron mi-a iesit fff mare 530 acum o saptamana si au zi ca nu il vor putea transfera. Doctorita mi-a zis sa incerc in nou tratamnet cu 2 pastille de Duhastone pe zi. Dar la prospect scria ca acesta creste progesteronul. ma puteti ajuta cu in sfat?

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Wed Oct 31, 2018 5:30 pm

Gabriela35 wrote:Vroiam sa va intreb. mie analiza de progesteron mi-a iesit fff mare 530 acum o saptamana si au zi ca nu il vor putea transfera. Doctorita mi-a zis sa incerc in nou tratamnet cu 2 pastille de Duhastone pe zi. Dar la prospect scria ca acesta creste progesteronul. ma puteti ajuta cu in sfat?
In ziua transferului a fost atata?

nik

Post by nik » Wed Oct 31, 2018 7:27 pm

Ana-Maria G te așteptăm cu vesti bune de la primul eco O:-). Cat timp ai stat culcata după transfer?
Eu 30 ani, soțul 37 infertilitate masculina.
Fiv 1- iulie 2017 Turcia (Acibadem) 12 ovocite 7 mature, 7 fertilizate IMSI, 1 blastocist - sarcina biochimica
Iulie 2018 cariotip și microdeletii soț - normal
Fiv 2 - octombrie 2018(gynera) :YMPRAY: 10 ovocite 8 mature, 7 fertilizate P-ICSI Ziua 3 avem 6 embrioni 4 calitatea A și B, 2 în stadiul de 2,3 celule. Ziua 5 - 3 blasto, unul calitate AB și 2 de calitate BB.
TEC 1 - 01.11.2018 - 1 embrion Z5 3BB
Beta 1 z10-201 Beta 2 z12 - 465 Beta 3 z22 - 21 743 :YMPRAY:
28.11.2018 - Am auzit [heart] cel mai emoționant moment din viata noastră.
10.01.2019-Morfologie trim 1 ok. Este [baietel]
11.03.2019-Morfologie trim 2 ok
01.07.2019 mama fericita de bebe sanatos [copilas]

Lavender

Post by Lavender » Wed Oct 31, 2018 8:38 pm

Felicitări!! Sa va fie bine și sa va dea Dzeu sănătate, și ție mami, și copilașilor!
Eu: 40 de ani, sarcina extrauterina in 2017, in urma căreia am rămas doar cu trompa dreapta. AMH 1,9 in mai 2018. AMH 2,45 in Octombrie 2018. Analize hormonale ok. Endometru ok, după histeroscopie cu eliminarea mai multor polipi endometriali.
El: 39 de ani, spermograma variază in funcție de moment. In mai, 2% forme morfologice normale.
29.05.2018 FIV 1: stimulare ovariană cu Gonal f și pergoveris. 7 embrioni, 5 s-au dezvoltat pana in Z5, transferat 1 blasto 6 BB și 4 congelati. Beta negativ. Ne pregătim de FET.
Iulie 2018: histeroscopie, nimic special găsit, endometrul nu este prea omogen, dar medicul spune ca nu împiedica sarcina cu nimic.
FET 1: 29.09.18, 2 blasto calitatea 5AB și 5BB de ziua 5-6 transferați, nereușit
Mai am 2 blastocisti de calitatea 5CC și 4CC congelati
FIV 2 Aprilie 2019, protocol lung, 10 ovocite, 6 fertilizate in ziua 1, asteptam ziua 5.
ET Aprilie: 1 blastocist 3BB și un early blasto transferați, restul nu au rezistat pana in ziua 5
Beta ziua 9: 118. Beta ziua 11: 238. Beta ziua 15 de la transfer: 1520 :YMPRAY:
Ecografia de confirmare la 6 săptămâni: arată ok, sac gestațional și activitate cardiaca.
Ecografia la 10 săptămâni: bebe se dezvolta normal.
Morfologie trimestrul 1 ok.
Test ADN Veracity ok. O sa avem o fetita! [feed2]
Morfologie trim. 2 ok
La eco din August, in săptămâna 23, s-a văzut prea mult lichid amniotic, lucru riscant pentru sarcina. Urmează teste suplimentare. Morfologie trim. 2 refăcută, ok. Variatii de tensiune urmărite îndeaproape, regim alimentar pentru prevenția diabetului gestațional. Lichidul se menține in grafic, la limita de sus.
Doamne ajuta-ne!
Vineri, 13 Decembrie 2019, s-a născut fetita noastră, Ana Ilinca, minune de la Dumnezeu. Sănătoasă și foarte frumoasa [feed2]

Post Reply