FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
nik

Re: FIV in Romania

Post by nik » Fri Nov 30, 2018 9:19 pm

catrinadiana wrote:Buna fetelor! Am fost astazi la eco ! Este sarcina gemelara, le am auzit inimioarele , erau bine!
Felicitari si Doamne ajuta, sarcina ușoara, bebeluși sănătoși și frumoși [majoreta]!
Eu 30 ani, soțul 37 infertilitate masculina.
Fiv 1- iulie 2017 Turcia (Acibadem) 12 ovocite 7 mature, 7 fertilizate IMSI, 1 blastocist - sarcina biochimica
Iulie 2018 cariotip și microdeletii soț - normal
Fiv 2 - octombrie 2018(gynera) :YMPRAY: 10 ovocite 8 mature, 7 fertilizate P-ICSI Ziua 3 avem 6 embrioni 4 calitatea A și B, 2 în stadiul de 2,3 celule. Ziua 5 - 3 blasto, unul calitate AB și 2 de calitate BB.
TEC 1 - 01.11.2018 - 1 embrion Z5 3BB
Beta 1 z10-201 Beta 2 z12 - 465 Beta 3 z22 - 21 743 :YMPRAY:
28.11.2018 - Am auzit [heart] cel mai emoționant moment din viata noastră.
10.01.2019-Morfologie trim 1 ok. Este [baietel]
11.03.2019-Morfologie trim 2 ok
01.07.2019 mama fericita de bebe sanatos [copilas]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Nov 30, 2018 11:20 pm

catrinadiana wrote:Buna fetelor! Am fost astazi la eco ! Este sarcina gemelara, le am auzit inimioarele , erau bine!
Doamne ce minune, cat de frumos!
Sarcina usoara si bebelusi sanatosi!
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Yonica

Post by Yonica » Sat Dec 01, 2018 11:36 am

Buna fetelor! Nu știu dacă mai rețineți povestea mea, dar o s-o spun pe scurt și pentru fetele mai nou intrate. După ce am terminat și cel de-al doilea si ultim FIV din Iunie unde avusesem un rezultat incredibil de 1 embrion care se oprise din evoluție a doua azi si mi se spusese clar ca la cei 42 de ani nici fertilizarea cu ovocite proprii nu ma mai ajuta și sa ma opresc, am început sa ma documentez despre ovocitele donate, unde as putea sa fac și cum ar fi mai bine. M-am oprit pentru o perioada pentru a ma liniști puțin și sa mai strângem niște bani, dar oarecum începeam incet, incet sa ma acomodez cu situația, ca nu sunt singura care nu poate avea copii, sa încep sa ma gândesc la un copil adoptat. Și totuși recunosc ca undeva intr-un loc cât mai ascuns din sufletul meu, tot mai aveam cea mai mică speranța ca eu intr-o zi o sa am un test pozitiv, iar ziua aia nu a întârziat sa apăra, iar in Septembrie, după doua zile de întârziere mi-am făcut un test și a fost cât se poate de pozitiv. Acum sunt in 15 săptămâni, care au trecut cu emoții pt ca am avut și doua mici sângerări care s-au oprit singure, ca fac tratament și stau doar in pat pt ca și o mică plimbare înseamnă efort pt mine, dar nu ma deranjează deloc. Am scris asta pentru voi toate care sunteți disperate, speriate și stresate, mai ales pentru fetele care se apropie sau au trecut de 40 de ani, sa va aduc o mică speranța ca se pot întâmpla și minuni chiar și acolo unde medicii spun ca nu mai este nimic de făcut.Ii Multumesc lui Dumnezeu pentru minunea din viața mea și ma rog sa fie bine pana la capat și Doamne ajuta sa reușiți și voi!!

Lorelei

Post by Lorelei » Sat Dec 01, 2018 2:53 pm

Yonica wrote:Buna fetelor! Nu știu dacă mai rețineți povestea mea, dar o s-o spun pe scurt și pentru fetele mai nou intrate. După ce am terminat și cel de-al doilea si ultim FIV din Iunie unde avusesem un rezultat incredibil de 1 embrion care se oprise din evoluție a doua azi si mi se spusese clar ca la cei 42 de ani nici fertilizarea cu ovocite proprii nu ma mai ajuta și sa ma opresc, am început sa ma documentez despre ovocitele donate, unde as putea sa fac și cum ar fi mai bine. M-am oprit pentru o perioada pentru a ma liniști puțin și sa mai strângem niște bani, dar oarecum începeam incet, incet sa ma acomodez cu situația, ca nu sunt singura care nu poate avea copii, sa încep sa ma gândesc la un copil adoptat. Și totuși recunosc ca undeva intr-un loc cât mai ascuns din sufletul meu, tot mai aveam cea mai mică speranța ca eu intr-o zi o sa am un test pozitiv, iar ziua aia nu a întârziat sa apăra, iar in Septembrie, după doua zile de întârziere mi-am făcut un test și a fost cât se poate de pozitiv. Acum sunt in 15 săptămâni, care au trecut cu emoții pt ca am avut și doua mici sângerări care s-au oprit singure, ca fac tratament și stau doar in pat pt ca și o mică plimbare înseamnă efort pt mine, dar nu ma deranjează deloc. Am scris asta pentru voi toate care sunteți disperate, speriate și stresate, mai ales pentru fetele care se apropie sau au trecut de 40 de ani, sa va aduc o mică speranța ca se pot întâmpla și minuni chiar și acolo unde medicii spun ca nu mai este nimic de făcut.Ii Multumesc lui Dumnezeu pentru minunea din viața mea și ma rog sa fie bine pana la capat și Doamne ajuta sa reușiți și voi!!
Yonica [majoreta] E o minune si esti f norocoasa! Chiar este o binecuvantare si wow ca ai ramas natural la 42 ani cand sansele sunt atat de mici de sub 1%! Ma bucur ca ai reusit si ca suntem cu una mai putin in lupta asta! Iti doresc din toata inima o sarcina cat mai usoara si bebe sanatos! :x Sa ne mai scrii din cand in cand!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Flori77

Post by Flori77 » Sat Dec 01, 2018 9:21 pm

Flori77 wrote:
Lorelei wrote:
Flori77 wrote:
Buna, sunt asa si asa, cred ca fac hiperstimulare, m-am umflat foarte tare. Am inceput sa beau cola, tu ziceai ca ar ajuta. Azi am 8 embrioni fertilizati. Ma asteptam la vreo 12, dar asta e. Ma ingrijoreaza hiperstimularea asta, ce sa mai fac? Nu mi-a dat dostinex, nici n-as lua, mi-e frica de pastilele astea. Oricum, hiperstimularea nu impiedica sarcina...
Tin pumnii pt maine! Asteptam vesti despre cum au mers lucrurile! Iti doresc ceea ce imi doresc si mie! sa ai parte de un transfer norocos! [baby dust]
Am transferat și azi un blasto 3BB. Ceilalți embrioni nu au ajuns la stadiul de blasto și nu am avut ce congela.
41 ani
AMH 10,8 (2015), AMH 4 (2017), AMH 4 (2019) suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
Histeroscopie (2017) - uter unicorn, o singura trompa
Miomectomie (2017) - se indeparteaza 2 fibroame uterine
4 IA nereusite Columna (2015-2016)
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET -fresh nereusit, FET- 2 blasto, nereusit
Sarcina Naturala-oct.2018-SOE-5s6z
FIV 4 (2018) Columna nereusit (17 ovocite, 8 mature, fertilizate toate): 2 ET fresh embrion Z3 + Z5 (dublu transfer)
FIV 5 (2019) Columna - urmeaza

nik

Post by nik » Sat Dec 01, 2018 9:49 pm

Yonica wrote:Buna fetelor! Nu știu dacă mai rețineți povestea mea, dar o s-o spun pe scurt și pentru fetele mai nou intrate. După ce am terminat și cel de-al doilea si ultim FIV din Iunie unde avusesem un rezultat incredibil de 1 embrion care se oprise din evoluție a doua azi si mi se spusese clar ca la cei 42 de ani nici fertilizarea cu ovocite proprii nu ma mai ajuta și sa ma opresc, am început sa ma documentez despre ovocitele donate, unde as putea sa fac și cum ar fi mai bine. M-am oprit pentru o perioada pentru a ma liniști puțin și sa mai strângem niște bani, dar oarecum începeam incet, incet sa ma acomodez cu situația, ca nu sunt singura care nu poate avea copii, sa încep sa ma gândesc la un copil adoptat. Și totuși recunosc ca undeva intr-un loc cât mai ascuns din sufletul meu, tot mai aveam cea mai mică speranța ca eu intr-o zi o sa am un test pozitiv, iar ziua aia nu a întârziat sa apăra, iar in Septembrie, după doua zile de întârziere mi-am făcut un test și a fost cât se poate de pozitiv. Acum sunt in 15 săptămâni, care au trecut cu emoții pt ca am avut și doua mici sângerări care s-au oprit singure, ca fac tratament și stau doar in pat pt ca și o mică plimbare înseamnă efort pt mine, dar nu ma deranjează deloc. Am scris asta pentru voi toate care sunteți disperate, speriate și stresate, mai ales pentru fetele care se apropie sau au trecut de 40 de ani, sa va aduc o mică speranța ca se pot întâmpla și minuni chiar și acolo unde medicii spun ca nu mai este nimic de făcut.Ii Multumesc lui Dumnezeu pentru minunea din viața mea și ma rog sa fie bine pana la capat și Doamne ajuta sa reușiți și voi!!
Doamne ajuta, sa fie bine pana la capăt și să-ți împlinești visul!
Eu 30 ani, soțul 37 infertilitate masculina.
Fiv 1- iulie 2017 Turcia (Acibadem) 12 ovocite 7 mature, 7 fertilizate IMSI, 1 blastocist - sarcina biochimica
Iulie 2018 cariotip și microdeletii soț - normal
Fiv 2 - octombrie 2018(gynera) :YMPRAY: 10 ovocite 8 mature, 7 fertilizate P-ICSI Ziua 3 avem 6 embrioni 4 calitatea A și B, 2 în stadiul de 2,3 celule. Ziua 5 - 3 blasto, unul calitate AB și 2 de calitate BB.
TEC 1 - 01.11.2018 - 1 embrion Z5 3BB
Beta 1 z10-201 Beta 2 z12 - 465 Beta 3 z22 - 21 743 :YMPRAY:
28.11.2018 - Am auzit [heart] cel mai emoționant moment din viata noastră.
10.01.2019-Morfologie trim 1 ok. Este [baietel]
11.03.2019-Morfologie trim 2 ok
01.07.2019 mama fericita de bebe sanatos [copilas]

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Sat Dec 01, 2018 10:58 pm

Flori77 wrote:
Flori77 wrote:
Lorelei wrote: Tin pumnii pt maine! Asteptam vesti despre cum au mers lucrurile! Iti doresc ceea ce imi doresc si mie! sa ai parte de un transfer norocos! [baby dust]
Am transferat și azi un blasto 3BB. Ceilalți embrioni nu au ajuns la stadiul de blasto și nu am avut ce congela.
Flori Sper din suflet ca Tu Si Andreea SA aveti rezultatul mult mult asteptat...Cred ca ati trecut Prin multe amandoua Si meritati o binecuvantare atat de mare :YMPRAY:
Sunt alaturi de voi Si astept cu nerabdare acest rezultat!
Imi permit SA va dau un sfat... DacA ati putea uitati ca ati facut transferul Asta...am ajuns SA Cred ca stresul e un factor important in treaba Asta.
Eu la singurul meu test pozitiv pur Si simplu am avut atata treaba de Nici NU am avut timp SA MA gandesc ca am facut transfer, la restul cele negative am stat mAi mult Acasa Si am avut timp SA MA stresez destul!
Va pup Si Chiar Imi doresc sa veniti cu vesti minunate! [barza6]
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sat Dec 01, 2018 11:26 pm

Georgiana Mihai wrote:
Flori77 wrote:
Flori77 wrote:
Flori Sper din suflet ca Tu Si Andreea SA aveti rezultatul mult mult asteptat...Cred ca ati trecut Prin multe amandoua Si meritati o binecuvantare atat de mare :YMPRAY:
Imi permit SA va dau un sfat... DacA ati putea uitati ca ati facut transferul Asta...am ajuns SA Cred ca stresul e un factor important in treaba Asta.
Eu la singurul meu test pozitiv pur Si simplu am avut atata treaba de Nici NU am avut timp SA MA gandesc ca am facut transfer, la restul cele negative am stat mAi mult Acasa Si am avut timp SA MA stresez destul!
Flori, [crossfingers] Doamne ajuta ca cel putin unul dintre embrionasii transferati sa prinda fereastra norocoasa.
Ma Georgi, de-ar fi asa, ce zici tu ca sa nu ne mai gandim, ar fi minunat. Eu nu mi-am propus neaparat dar pana acum cam asa sunt si eu, adica sunt atenta la modul responsabil dar nici eu nu stau in varful patului. Adica am stat cuminte in ziua (seara) transferului si ziua urmatoare - atunci chiar am stat in pat, m-am dat jos doar pt baie si mancare. A doua zi de la transfer (ieri) am stat tot light dar nu in pat. Adica dimineata am dormit pana mai tarziu dar apoi au fost ai mei pe la noi, am stat cu mama la palavre cateva ore, dupa amiaza l-am ajutat pe-al meu sa colanteze un acvariu (e pasiune mare la el ;)) ), l-am ajutat (cu sfaturi nu cu efort fizic) sa reaseze un pic holul in care avem acvariile, de-astea. Adica nu m-am spetit muncind doar am stat pe langa el, deci max de "efort" a fost sa ma asez/ridic de pe scaun, sa ma aplec ocazional sau sa stau din cand in cand in picioare - deci nimic deosebit.
Astazi iar odihna adica dormit tarziu dupa care mers prin mall la shopping ;)) mai mult cu iubi, eu destul de light adica fara maraton de probat chestii, doar ceva usor care se poate proba repede (gen gecuta). Si ceva dragut pt bebe-finutza, de Mosh.
Dupa shopping ne-am intors acasa si al meu a vrut sa puna decoratiunile de sarbatori prin curte, mai exact un furtun luminos pe conturul casei. M-am infofolit ca la Polul Nord (adica doua perechi de pantaloni, doua de sosete flausate, ugg, tricou, pulover, geaca groasa lunga, caciula de blana, gluga, fular tras pana la ochi, manusi) si l-am ajutat cu designul si cu dat soriceii de prindere la mana ;)) si cu o lauda din dragoste la fiecare 2 metri de furtun prins.
Ideea e ca in niciun caz nu imi sta gandul obsesiv la ET. Am grija instinctiv sa nu ma "zgudui" - sunt sigura ca am mult mai multa grija decat ar fi cazul, adica si cand ma asez in fund zici ca ma pun pe cioburi. Dar in rest nu ma gandesc. Doctora mi-a si zis dupa transfer, aveti grija doar la efort mare si sa nu va supraincalziti, in rest viata normala, inclusiv la sex ne-a dat voie, dar asta chiar nu ma lasa sufletul, nu as putea, adica nah... ma intelegeti, stiti bine cum suntem cu toate in perioada asta.
Cam asta a fost programul meu pana acum. Maine am "programat" tot odihna dar la cote rezonabile asa, adica nu zacut. De luni revin la servici (de miercuri din ziua transferului am fost libera, mi-am luat doua zile si m-am nimerit si cu zilele libere).
Acum, ma gandesc ca joi o sa am inclusiv un drum de facut cu masina, destul de lungut, vreo 5-600 km dus- intors. In ziua aia ar tb sa fac beta, dar asta e alta poveste.... probabil recoltez dimi inainte sa plec si ma uit la rezultat seara cand ma intorc.
Ideea e ca deocamdata singura mea bataie de cap legata de ET este constipatia. Deci sunt vaaaarzaaaa. Daca inainte de ET a mers cu supozitor cu glicerina, dupa s-a agravat situatia si nu "se poate" decat greu greu de tot (eu nici nu ma fortez absolut DELOC). Adica Duphalac+supozitor+limonada+prune uscate+cafea+ciorba+muuulta apa+inca un supozitor si abia abia la ceva timp se intampla.
Doamne ajuta asta sa ramana singura problema :)
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Lorelei

Post by Lorelei » Sat Dec 01, 2018 11:50 pm

Florii, Jurnalut! [baby dust] Doamne ajuta ca de data asta sa fie cu [bfp] si cu tot tacamul: [gravida] [bebe] [copilas] [majoreta] %%- [heart]
PS Jurnalut, constipatia e semn bun!
Florii stiu ca psihic ar fi fost recomfortant sa ai ce congela dar cel mai important e ca ai reusit sa transferi cum ai planuit adica fazat de z3 si z5 si mai ales cu embrioni de calitate!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Lujy81

Post by Lujy81 » Sun Dec 02, 2018 4:28 am

jurnaldefiv wrote:
Lorelei wrote:
Lujy81 wrote:Bună fetelor!
Felicitări fetelor care au reușit!
De asemenea doresc mult noroc fetelor care fac acum procedura fiv! Jurnaldefiv, Lorelei, Flori 77, sunt alaturi de voi! %%- [crossfingers]
Jurnaldefiv, Lorelei, puteti sa-mi spuneti o părere despre Giulești? Eu nu sunt din București și nu cunosc foarte bine clinicile. Sunt in căutarea unor noi variante. Vă mulțumesc!
Luju81, cred ca Jurnalut e in masura sa te informeze despre Giulesti! Eu doar vreau sa zic ceva negativ de ei , ce am auzit la tv azi si anume ca sunt 14 bebelusi nou mascuti care au luat stafilococ auriu meticilino si 6 din ei sunt in stare grava:(. Deci m-as gandi de 2 ori daca sa fac ceva la ei. Nu ca in privat ar fi mult mai bine dar pt mine e un comfort ca totusi au mai multa grija la dezinfectii etc. Altfel pierd pacienti si implicit bani.
Lujy ai aici material despre Giulesti la greu, citesti 3 zile, eu am scris mult si alte fete la fel. Daca dai un search pe forum FIV gasesti multe informatii.
Ideea cu Giulestiul e ca e avantajos ca bani si ai sansa la doctori buni da's putini. Eu pe prof Marinescu nu l-as mai recomanda, nu sunt sigura ca inca mai face proceduri; dna dr Veliscu e fff buna. In rest, ce sa zic.... destul de indoielnic. Conditiile pe fiv sunt ok, dar laboratorul, embriologii, tehnica.... s-or fi schimbat unele de acum 2 ani cand am facut eu dar... Atunci nu gradau embrionii, nu am stiut prea multe de ei, si am ramas cu convingerea ca au congelat si ce era neviabil. Atunci habar nu aveam sa intreb de medii de cultura, daca schimba sau nu, embrioscop time lapse sigur nu au (nu cred ca are nicio clinica la noi).
De comunicat am comunicat cu embriologul tin minte dar strict la modul "astazi aveti x fertilizati, in z3 aveti y in evolutie, in z5 au ajuns atatia".
Cu monitorizarile e la gramada, dimineata toata lumea. Umbla cu borcanele de sperma pe holuri de zici ca-s croissante cu ciocolata. Camera de recoltare (sperma) e cu usa intr-un hol unde mereu e multa lume si cu geam catre strada.... e ca si cand i-ar trimite in baie, tot aia e.
Intreaba-ma ce mai crezi ca ai nevoie si iti raspund cu drag.
Lorelei, Jurnaldefiv va mulțumesc mult pentru păreri!
Am câteva teme de studiat:
- clinica la care voi face următorul fiv. Am să studiez informații despre mai multe clinici. Într-adevăr mă gândesc și la clinica Imed de la Sibiu, varianta - fiv cu 3 stimulări pe ciclu natural 6000 RON, având în vedere faptul că ultimele stimulări nu m-au ajutat.
- de ce nu răspund la tratament ( la ultima stimulare, tratamentul NU mi-a produs foliculi ceea ce ar fi trebuit să facă în mod normal, ci doar a crescut foliculii produși de corpul meu);
- de ce în urma procedurii fiv nu are loc implantarea (două fiv-uri și de fiecare dată beta a fost negativ).
Daca aveți păreri sugestii la temele mele, le primesc din toată inima!
Last edited by Lujy81 on Sun Dec 02, 2018 4:58 am, edited 1 time in total.
eu 37 ani - AMH 0,889 (2018)
el 40 ani - azoospermie
Fiv 1 - Nov 2016 - Romania (Gynera) - tratament 0 foliculi, s-a închis dosarul
Fiv 2 - Martie 2017 - Grecia ( Genesis Athena) - beta 1,98
Fiv 3 - Noiembrie 2018 - Romania ( Medsana Genesis) - beta 0,1
Lupta continua

Lujy81

Post by Lujy81 » Sun Dec 02, 2018 4:33 am

jurnaldefiv wrote:Am avut si eu transferul ieri. Totul a decurs foarte bine, avem la purtator un blasto AA.
In ziua 5 am ajuns cu 7 embrioni din 8. Am transferat unul si am congelat 3 ieri (doi AA si un BB), si posibil astazi sa mai congelam unul, ieri era morula dar dna embriolog a spus ca morfologic arata foarte bine si are sanse sa devina un blastocist bun, l-a lasat pana azi sa vedem cum arata. Ne-a explicat embriologul ca un embrion ajuns in ziua 5 intr-un stadiu sau altul (de divizare - morula sau blasto, sau blasto in diferitele stadii de expansiune) nu inseamna ca evolutia e lenta, ci ne-a exlicat ca fertilizarea nu se face simultan in laborator, si daca s-ar face, divizarea propriu zisa nu se face nici ea in acelasi timp ci exista anumite decalaje - de aceea si embrionii ajung in z5 in stadii diferite.
Ceilalti doi aveau scoring AC respectiv CB, si au spus ca tot ce are C in scoring nu e ok nici pt transfer nici pt congelare (nu ar rezista decongelarii).
Am transferat unul singur pentru ca dna doctor a spus ca nu este adepta transferului dublu, mai ales acum pe fresh si cu progesteronul la limita.
Dna doctor a spus ca nu se pune problema anularii transferului pe fresh, insa in caz ca totusi progesteronul a fost un pic prea mare si e o problema cu receptivitatea endometrului si fereastra, nu vrea in niciun caz sa irosim doi embrioni sau unul foarte foarte bun. Am transferat cel "mai putin perfect" dintre cei trei embrioni AA obtinuti, practic un blastocist in stadiul 2AA adica inca nu era expandat; dar iarasi, din pdv morfologie atat doctora cat si embriologul m-asigurat ca evolutia lui ar trebui sa fie cat se poate de normala si post-transfer. Unul dintre embrionii foarte buni a fost un 5AA care deja dadea semne ca iese din invelis, incepuse eclozarea. Practic el ne-a si tinut in sah pana la momentul transferului, pentru ca daca ar fi eclozat, clar ar fi trebuit transferat el fiindca nu se poate congela un embrion eclozat.
Ideea e ca dna doctor e de parere ca pe proaspat nu exista sansele maxime de implantare, ci pe ciclu natural cu embrioni congelati, bineinteles daca hormonii, endometrul etc sunt in parametri. Inclusiv treaba asta legata de progesteron, a spus ca studiile spun ca el trebuie sa fie max 1.5 la declansare, insa aceleasi studii arata totusi ca dupa nivelul 1.2, ratele de implantare scad. Eu aveam 1.14 dimineata si am declansat noaptea la 3, deci sigur a mai crescut pana atunci. Vom vedea! ma bucur mult ca a vrut totusi sa tinem cont de istoricul meu cu sarcina obtinuta cu transfer pe fresh. Ce mult m-ar fi ajutat sa stiu cat aveam atunci progesteronul! doar ca atunci nu m-a pus nimeni sa il dozez :( asta este. Ar fi fost tare util de stiut, era o data importanta in ecuatia de acum.
Sunt foarte multumita de cum a decurs totul, e cel mai bun rezultat al meu de pana acum, ca rata de blasto din ovocite mature fertilizate in z1.
Dna embriolog ne-a explicat pe indelete toate cele, printe altele ne-a spus si ca in primele 3 zile de diviziune ovocitul este esential, el este cel care asigura aportul proteic necesar diviziunii. Ulterior, embrionul practic isi activeaza genomul si cumva intra si calitatea spermatozoidului in scena.
Ne rugam pentru embrionul din burta. Dna doctor mi-a zis sa fac beta joi, deci din start ziua 8.
Am dozat si progesteronul marti, cu o zi inainte de transfer, sa fiu sigura ca asimilez ok. Pana si doctora a zis ca e foarte foarte bine! a iesit 436 nmol/L. Ieri dupa transfer am facut si prima injectie cu Proluton, urmatoarea luni.
Doamne ajuta! :YMPRAY: %%-

Îți doresc ca de data asta să ți se împlinească visul. Chiar meriți asta!!! Doamne ajută să fie cu lipici! [bfp]
eu 37 ani - AMH 0,889 (2018)
el 40 ani - azoospermie
Fiv 1 - Nov 2016 - Romania (Gynera) - tratament 0 foliculi, s-a închis dosarul
Fiv 2 - Martie 2017 - Grecia ( Genesis Athena) - beta 1,98
Fiv 3 - Noiembrie 2018 - Romania ( Medsana Genesis) - beta 0,1
Lupta continua

catrinadiana

Post by catrinadiana » Sun Dec 02, 2018 7:11 am

Sa vedeti ce am pățit aseara desi nu ma simteam rău! Dupa cum v am spus vineri la eco totul era perfect le băteau inimioarele! Aseară m am trezit pliante sange care a curs brusc ! Vineri la eco a vazut ca a inceput sa se dezvolte un fibrom cel mai probabil de la nivelul crescut de estrogen ca l am avut enorm! Medicul mi a recomandat sa nu ma misc din pat si sa pun utrogesran si sa iau noros si buscopan! Acum de dim a curs iar o sa i spun medicului ! A mai pățit careva tind sa cred ca am pierdut sarcinile dar nu ma doare nimic!

catrinadiana

Post by catrinadiana » Sun Dec 02, 2018 7:11 am

Sa vedeti ce am pățit aseara desi nu ma simteam rău! Dupa cum v am spus vineri la eco totul era perfect le băteau inimioarele! Aseară m am trezit pliante sange care a curs brusc ! Vineri la eco a vazut ca a inceput sa se dezvolte un fibrom cel mai probabil de la nivelul crescut de estrogen ca l am avut enorm! Medicul mi a recomandat sa nu ma misc din pat si sa pun utrogesran si sa iau noros si buscopan! Acum de dim a curs iar o sa i spun medicului ! A mai pățit careva tind sa cred ca am pierdut sarcinile dar nu ma doare nimic!

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Sun Dec 02, 2018 8:49 am

catrinadiana wrote:Sa vedeti ce am pățit aseara desi nu ma simteam rău! Dupa cum v am spus vineri la eco totul era perfect le băteau inimioarele! Aseară m am trezit pliante sange care a curs brusc ! Vineri la eco a vazut ca a inceput sa se dezvolte un fibrom cel mai probabil de la nivelul crescut de estrogen ca l am avut enorm! Medicul mi a recomandat sa nu ma misc din pat si sa pun utrogesran si sa iau noros si buscopan! Acum de dim a curs iar o sa i spun medicului ! A mai pățit careva tind sa cred ca am pierdut sarcinile dar nu ma doare nimic!
Iti curg si cheaguri? Nu cred ca ai pierdut sarcina fara durere. Adica nu am avut niciodata avort spontan, dar ma gandesc ca trebuie sa doara...
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 36; Beta 2(z16dt3z): 28 - sarcina biochimica.
Septembrie 2018 - diagnostic trombofilie ereditara
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 330.35; Beta 2(z16dt3z): 887.71 :YMPRAY:
Eco 09 Nov 2018: am auzit o inimioara [heart]
Morfologie trim 1 - 21 Dec 2018: Este fetita [fetita]
Harmony: Totul ok.
Cerclaj: 04 Feb 2019, stat in pat pana la nastere :-l
Morfologie trim 2 - 01 Mar 2019: Totul ok :x
Morfologie trim 3 - 07 Mai 2019: Totul ok.
27 Mai 2019 - Nastere prematura la 35 Sapt.

catrinadiana

Post by catrinadiana » Sun Dec 02, 2018 9:07 am

Ana-Maria G wrote:
catrinadiana wrote:Sa vedeti ce am pățit aseara desi nu ma simteam rău! Dupa cum v am spus vineri la eco totul era perfect le băteau inimioarele! Aseară m am trezit pliante sange care a curs brusc ! Vineri la eco a vazut ca a inceput sa se dezvolte un fibrom cel mai probabil de la nivelul crescut de estrogen ca l am avut enorm! Medicul mi a recomandat sa nu ma misc din pat si sa pun utrogesran si sa iau noros si buscopan! Acum de dim a curs iar o sa i spun medicului ! A mai pățit careva tind sa cred ca am pierdut sarcinile dar nu ma doare nimic!
Iti curg si cheaguri? Nu cred ca ai pierdut sarcina fara durere. Adica nu am avut niciodata avort spontan, dar ma gandesc ca trebuie sa doara...
Din ce am vazut era doar sange rosu nu ma doare nu stiu cum o fi la avort spontan

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Sun Dec 02, 2018 9:44 am

jurnaldefiv wrote:
Georgiana Mihai wrote:
Flori77 wrote: Am transferat și azi un blasto 3BB. Ceilalți embrioni nu au ajuns la stadiul de blasto și nu am avut ce congela.
Flori, [crossfingers] Doamne ajuta ca cel putin unul dintre embrionasii transferati sa prinda fereastra norocoasa.
Ma Georgi, de-ar fi asa, ce zici tu ca sa nu ne mai gandim, ar fi minunat. Eu nu mi-am propus neaparat dar pana acum cam asa sunt si eu, adica sunt atenta la modul responsabil dar nici eu nu stau in varful patului. Adica am stat cuminte in ziua (seara) transferului si ziua urmatoare - atunci chiar am stat in pat, m-am dat jos doar pt baie si mancare. A doua zi de la transfer (ieri) am stat tot light dar nu in pat. Adica dimineata am dormit pana mai tarziu dar apoi au fost ai mei pe la noi, am stat cu mama la palavre cateva ore, dupa amiaza l-am ajutat pe-al meu sa colanteze un acvariu (e pasiune mare la el ;)) ), l-am ajutat (cu sfaturi nu cu efort fizic) sa reaseze un pic holul in care avem acvariile, de-astea. Adica nu m-am spetit muncind doar am stat pe langa el, deci max de "efort" a fost sa ma asez/ridic de pe scaun, sa ma aplec ocazional sau sa stau din cand in cand in picioare - deci nimic deosebit.
Astazi iar odihna adica dormit tarziu dupa care mers prin mall la shopping ;)) mai mult cu iubi, eu destul de light adica fara maraton de probat chestii, doar ceva usor care se poate proba repede (gen gecuta). Si ceva dragut pt bebe-finutza, de Mosh.
Dupa shopping ne-am intors acasa si al meu a vrut sa puna decoratiunile de sarbatori prin curte, mai exact un furtun luminos pe conturul casei. M-am infofolit ca la Polul Nord (adica doua perechi de pantaloni, doua de sosete flausate, ugg, tricou, pulover, geaca groasa lunga, caciula de blana, gluga, fular tras pana la ochi, manusi) si l-am ajutat cu designul si cu dat soriceii de prindere la mana ;)) si cu o lauda din dragoste la fiecare 2 metri de furtun prins.
Ideea e ca in niciun caz nu imi sta gandul obsesiv la ET. Am grija instinctiv sa nu ma "zgudui" - sunt sigura ca am mult mai multa grija decat ar fi cazul, adica si cand ma asez in fund zici ca ma pun pe cioburi. Dar in rest nu ma gandesc. Doctora mi-a si zis dupa transfer, aveti grija doar la efort mare si sa nu va supraincalziti, in rest viata normala, inclusiv la sex ne-a dat voie, dar asta chiar nu ma lasa sufletul, nu as putea, adica nah... ma intelegeti, stiti bine cum suntem cu toate in perioada asta.
Cam asta a fost programul meu pana acum. Maine am "programat" tot odihna dar la cote rezonabile asa, adica nu zacut. De luni revin la servici (de miercuri din ziua transferului am fost libera, mi-am luat doua zile si m-am nimerit si cu zilele libere).
Acum, ma gandesc ca joi o sa am inclusiv un drum de facut cu masina, destul de lungut, vreo 5-600 km dus- intors. In ziua aia ar tb sa fac beta, dar asta e alta poveste.... probabil recoltez dimi inainte sa plec si ma uit la rezultat seara cand ma intorc.
Ideea e ca deocamdata singura mea bataie de cap legata de ET este constipatia. Deci sunt vaaaarzaaaa. Daca inainte de ET a mers cu supozitor cu glicerina, dupa s-a agravat situatia si nu "se poate" decat greu greu de tot (eu nici nu ma fortez absolut DELOC). Adica Duphalac+supozitor+limonada+prune uscate+cafea+ciorba+muuulta apa+inca un supozitor si abia abia la ceva timp se intampla.
Doamne ajuta asta sa ramana singura problema :)
La mine constipatia a fost semn bun...
Eu MA stresam foarte rau Dupa fiecare transfer Dar Tu vad ca Esti ok, eu pur Si simplu NU aveam chef SA fac nimic, NU plimbare, nimic nimic... Am stat intr un stres maxim Dar numai fac eu gresala asta. O SA merg SA MA ocup de magazin, o SA merg la cumparaturi, o SA ies cu fetele... Orice numai SA NU Stau Acasa...
La cel pozitiv SA imbolnavit sorumea de varicela Si NU am avut incotro Decat SA MA ocup doar eu Si am avut multe chestii de facut. Medicul meu mereu Imi zice,, NU recomand statul Acasa, DacA vrei SA Iti maresti sansele fa Ce faci Tu de obicei.. Pana la urma toate femeile care Raman natural NU tin cont de absolut nimic...
Imi doresc din tot sufletul SA reusesti Parca as fi facut eu transfer mereu MA gandesc la tine Chiar DacA NU Te cunosc personal :-* Dar o SA ramai Tu Acuma, dupaia eu in ianuarie iar peste Ceva timp Poate o SA ne vedem Si ne etalam bebeii :))
Eu-AMH august 2016 6,51
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Sun Dec 02, 2018 9:50 am

Crede MA DacA aveai avort spontan sigur sigur ti-Ai da Seama imediat! Pe mine MA durut ASA tare de MA trezit din somn la 3,4 dimineata. Am mers imediat la baie Si SA pornit nenorocirea cu sange, cheaguri Si o bucata imensa, am vazut Chiar Si saculetul care atarna deasupra toaletei. Dute la un Eco Si vezi despre ce este vorba Dar mAi degraba seamana cu un hematon...NU te misca din pat Decat Cand mergi la baie Pana NU se opresc sangerariile.
Eu-AMH august 2016 6,51
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63

catrinadiana

Post by catrinadiana » Sun Dec 02, 2018 10:25 am

Georgiana Mihai wrote:
Crede MA DacA aveai avort spontan sigur sigur ti-Ai da Seama imediat! Pe mine MA durut ASA tare de MA trezit din somn la 3,4 dimineata. Am mers imediat la baie Si SA pornit nenorocirea cu sange, cheaguri Si o bucata imensa, am vazut Chiar Si saculetul care atarna deasupra toaletei. Dute la un Eco Si vezi despre ce este vorba Dar mAi degraba seamana cu un hematon...NU te misca din pat Decat Cand mergi la baie Pana NU se opresc sangerariile.
Am vorbit cu medicul mi a zis sa stau numai in pat pana la eco care va fi peste o saptamana si pana atunci sa fac tratamentul fara niciun fel de efort! Vineri la evo era totul ok doar ca a vazut si un mic fibrom sa fie sangerarea de la el sau nu o fi fibrom si o fi hematom?

Yonica

Post by Yonica » Sun Dec 02, 2018 11:45 am

catrinadiana wrote:
Georgiana Mihai wrote:
Eu cred ca ar trebui sa mergi la spital la urgente, poate acolo sa-ți facă un tratament intensiv.

Am vorbit cu medicul mi a zis sa stau numai in pat pana la eco care va fi peste o saptamana si pana atunci sa fac tratamentul fara niciun fel de efort! Vineri la evo era totul ok doar ca a vazut si un mic fibrom sa fie sangerarea de la el sau nu o fi fibrom si o fi hematom?

Dany79

Post by Dany79 » Sun Dec 02, 2018 2:36 pm

Buna, fetelor!
Revin si eu cu vesti despre prima mea procedura fiv...dupa ce am stat cu sufletul la gura pentru ca, desi aveam 5 folicului din care 2 mari si 3 mai micuti (11-12mm), in ultima zi de stimulare estradiolul nu ajungea nici macar la 200 (195 in ziua 10 de stimulare) din cauza letrozolului luat pt protectie san, cu vineri data stabilita pentru punctie la Giulesti, joi seara (7:30) sunt sunata de asistenta de la Giulesti care imi spune ca a picat punctia la Giulesti pentru ca spitalul a fost inchis din cauza scandalului cu stafilococul...pret de 10-15 secunde ȘOC!..ma si gandeam asta e...totul a inceput prost-ziua 2 doar 2 folicului antrali, ziua 10 estradiol nici cat pentru un folicul mare...DAR, continua asistenta punctia se va face oricum, maine dimineata la Columna.Imi revine respiratia plus bataile inimii si imi zic asta e, totul raul spre bine.
Vineri dimineata mi se face punctia, se recolteaza 5 ovocite din 5 foliculi.(pentru un estradiol atat de mic rezultatul era perfect, potrivit doamnei doctor Veliscu).
Sambata trebuia sa fiu anuntata cati s-au fertilizat, evident, ca sa mergem pe acelasi curs plin de emotii, nu imi comunica nimeni pe email niciun rezultat.
Astazi de dimineata incep sa fiu stresata, mai ales ca stabilisem cu dna dr sa fac un tansfer de ziua 3 (avand in vedere varsta-39+ si nr mic de foliculi/ovocite), ziua a treia fiind maine...Dupa telefoane insistente la clinica, unde evident ca nu imi raspunde nimeni, sunt sunata de la clinica si mi se spune maine sa vin la clinica pentru embriotransfer.Aflu intre timp ca s-au fertilizat 3 din 5.
Avand in vedere varsta cum vi se pare?
Pentru ca totul a fost pe repede inainte si am prins si aceste zile libere, nu am vrut sa o deranjez pe dna dr cu prea multe intrebari, asa ca, va rog, puteti sa imi dati cateva sfaturi cu ce sa fac/sa nu fac maine?(transferul este pe seara).Am tratament de sustinere pe care il iau de la punctie insa nu stiu ce alte lucruri trebuie/nu trebuie facute(alimentatie, baut de apa inainte de transfer, fara cosmetice etc)
Orice sfat/recomandare mi-ar fi de un real folos si va multumesc anticipat.

Post Reply