FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
jurnaldefiv

Re: FIV in Romania

Post by jurnaldefiv » Mon Dec 17, 2018 1:42 pm

catrinadiana wrote:
jurnaldefiv wrote:
catrinadiana wrote:Fetelor m a luat rău răceala ! Voi ce ati luat in sarcina de răceală ? Pana acum am luat oscilococcinum, miere cu propolis , ceai de lămâie si o pastilă de tantum verde! E permis t antum verde?
De ce iei inainte sa stii daca e ok in sarcina? Nu te cert dar pe bune, la cat chin induram, intreaba medicul inainte de ORICE!
De oscilo stiu ca e ok dar de tantum chiar nu stiu. Nu mai face asa!
Mi a zis pt gât strepsils , iar de la farmacie a zis ca nu e indicat si ca sunt mulți medici care recomanda tantum! De oscilo a zis medicul sincer cred ca raman pe lămâie si vitamine c
Eu inca din stimulare am renuntat sa mai iau pastile. Chiar am avut o raceala care mi-a dat tarcoale, si am mancat/baut vreo 5 zile la rand kilograme de lamaie cu miere si atat!!!!
Pe bune, chiar te lasi pe mana parerii unei farmaciste... nu e ok! Adica femeia a recomandat poate in cunostinta de cauza si cu bune intentii dar nimeni nu suprascrie medicul, nimeni! In perioada asta cu atat mai mult. Eu as fi in stare sa dorm si pe o anumita parte noaptea daca medicul mi-ar spune ca nu am voie altfel.
Ideea e, cu medicamentele in perioada imediat anterioara si in sarcina nu e de joaca! Eu te sfatuiesc sa ii spui medicului tau ca ai luat tantum, trebuie sa stie si vei fi si tu mai linistita asa.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Bianca1992

Post by Bianca1992 » Mon Dec 17, 2018 1:43 pm

A avut cineva secretii maro de la utdogestant? Ieri pt prima ora m.am trezit cu o pata maro care era mai mult in capsula de utrogestan care s.a eliminat.
[baietel]

daniela_manea

Post by daniela_manea » Mon Dec 17, 2018 2:26 pm

catrinadiana wrote:Fetelor m a luat rău răceala ! Voi ce ati luat in sarcina de răceală ? Pana acum am luat oscilococcinum, miere cu propolis , ceai de lămâie si o pastilă de tantum verde! E permis t antum verde?
Tantum verde nu este permis in sarcina.

nik

Post by nik » Mon Dec 17, 2018 2:29 pm

Bianca1992 wrote:A avut cineva secretii maro de la utdogestant? Ieri pt prima ora m.am trezit cu o pata maro care era mai mult in capsula de utrogestan care s.a eliminat.
Da, am avut și eu, nu te speria dar suna-ți medicul este posibil să-ți zică sa le iei oral pana trece secreția.
Eu 30 ani, soțul 37 infertilitate masculina.
Fiv 1- iulie 2017 Turcia (Acibadem) 12 ovocite 7 mature, 7 fertilizate IMSI, 1 blastocist - sarcina biochimica
Iulie 2018 cariotip și microdeletii soț - normal
Fiv 2 - octombrie 2018(gynera) :YMPRAY: 10 ovocite 8 mature, 7 fertilizate P-ICSI Ziua 3 avem 6 embrioni 4 calitatea A și B, 2 în stadiul de 2,3 celule. Ziua 5 - 3 blasto, unul calitate AB și 2 de calitate BB.
TEC 1 - 01.11.2018 - 1 embrion Z5 3BB
Beta 1 z10-201 Beta 2 z12 - 465 Beta 3 z22 - 21 743 :YMPRAY:
28.11.2018 - Am auzit [heart] cel mai emoționant moment din viata noastră.
10.01.2019-Morfologie trim 1 ok. Este [baietel]
11.03.2019-Morfologie trim 2 ok
01.07.2019 mama fericita de bebe sanatos [copilas]

nik

Post by nik » Mon Dec 17, 2018 2:32 pm

Înainte de transfer mie îmi spusese sa iau decasept pt gat dar cel mai bine întreabă medicul.
Eu 30 ani, soțul 37 infertilitate masculina.
Fiv 1- iulie 2017 Turcia (Acibadem) 12 ovocite 7 mature, 7 fertilizate IMSI, 1 blastocist - sarcina biochimica
Iulie 2018 cariotip și microdeletii soț - normal
Fiv 2 - octombrie 2018(gynera) :YMPRAY: 10 ovocite 8 mature, 7 fertilizate P-ICSI Ziua 3 avem 6 embrioni 4 calitatea A și B, 2 în stadiul de 2,3 celule. Ziua 5 - 3 blasto, unul calitate AB și 2 de calitate BB.
TEC 1 - 01.11.2018 - 1 embrion Z5 3BB
Beta 1 z10-201 Beta 2 z12 - 465 Beta 3 z22 - 21 743 :YMPRAY:
28.11.2018 - Am auzit [heart] cel mai emoționant moment din viata noastră.
10.01.2019-Morfologie trim 1 ok. Este [baietel]
11.03.2019-Morfologie trim 2 ok
01.07.2019 mama fericita de bebe sanatos [copilas]

Bianca1992

Post by Bianca1992 » Mon Dec 17, 2018 2:33 pm

nik wrote:
Bianca1992 wrote:A avut cineva secretii maro de la utdogestant? Ieri pt prima ora m.am trezit cu o pata maro care era mai mult in capsula de utrogestan care s.a eliminat.
Da, am avut și eu, nu te speria dar suna-ți medicul este posibil să-ți zică sa le iei oral pana trece secreția.
A fost doar o aingura data. S.a eliminat capsula cu secretia si gata. Joi am eco cu morfologia. Nu mai e mult pana atunci. Dar am avut un soc ca a fost prima data. Pana acum nu am avut nicio problema.
[baietel]

catrinadiana

Post by catrinadiana » Mon Dec 17, 2018 2:52 pm

nik wrote:
Înainte de transfer mie îmi spusese sa iau decasept pt gat dar cel mai bine întreabă medicul.
Mie medicul mi a zis de strepsils dar cred ca e in aceeasi categorie ca t antum asa ca mai bine raman pe lămâie miere si 2 g vitamine c asa am scăpat de răceală intre punțile si transfer! Cine mi a zis de t antum farmacist ea a luat in sarcina la recomandarea medicului ! Se pare ca fiecare medic recomanda altceva ! Altii recomanda homeovox dar nu are niciun efect

Gabriela35

Post by Gabriela35 » Mon Dec 17, 2018 2:53 pm

buna,

ma ajutati va rog cu in sfat. A mai facut cineva FIV cu ovocite donate la Columna?

LadyC

Post by LadyC » Mon Dec 17, 2018 3:28 pm

catrinadiana wrote:
nik wrote:
Mie medicul mi a zis de strepsils dar cred ca e in aceeasi categorie ca t antum asa ca mai bine raman pe lămâie miere si 2 g vitamine c asa am scăpat de răceală intre punțile si transfer! Cine mi a zis de t antum farmacist ea a luat in sarcina la recomandarea medicului ! Se pare ca fiecare medic recomanda altceva ! Altii recomanda homeovox dar nu are niciun efect
Buna Catrina, eu am fost super racita acum vreo 2 saptamani si eram deja in saptamana 24 de sarcina. Mie mi-a recomandat doctorita sa iau paracetamol ( simplu, nu sinus), Marimer daca esti infundata si intr-adevar Strepsils cu miere. Si eu am incercat sa nu exagerez, am luat doar 2 zile pastile dimineata si seara in rest am incercat sa ma protejez mai mult. Sanatate multa!
eu 32 de ani, sotul 35 (OATS)
FIV1 Nov 2016, Wellborn
ET1 DEC 2016, la o luna distanta de la punctie pentru ca am avut lichid in uter, primul beta pe 19 Dec, ziua10 transfer cu blasto - 91.3, z 12 - 39.22 ...sarcina biochimica
ET2 Nov 2017, beta negativ
FIV2 Iunie 2018, Wellborn
ET3 Iulie 2018,transfer 2 morule, z12 valoare beta: 193 [heart] , z14 valoare beta: 512 [heart]
18 Martie 2019 : Mama fericita de fetita [feed2]

Lorelei

Post by Lorelei » Mon Dec 17, 2018 3:35 pm

Gabriela35 wrote:buna,

ma ajutati va rog cu in sfat. A mai facut cineva FIV cu ovocite donate la Columna?
Gabriela35 stiu ca a facut o tipa care e activa pe pagina de fb a SOSI si acum e gravida in urma FIV-ului cu donate.Intra acolo si da un search. Tipa are parca 40 ani sau ceva de genul. Prima sarcina obtinuta prin fiv cu ovocitele ei a fost SOE asa ca a decis sa apeleze la ovodonatie.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

marta1234

Post by marta1234 » Mon Dec 17, 2018 5:22 pm

Buna fetelor,

need help :)
Azi sunt in ziua 14 de la ET, am facut beta si mi-a iesit 1301 ceea ce e o valoare super. Medicul mi-a zis ca chiar ar putea sa fie gemeni. DOAMNE AJUTA, ce fain ar fi. [gemeni]

Cumva m-am asteptat la o valoare ceva mai mare pentru ca joi cand eram in ziua 10 dupa ET am facut testul si mi-a iesit 481. De atunci au trecut 4 zile si ma cam asteptam sa am azi o valoare mai spre 2000. Stiu ca e ok sa se dubleze beta la 48-72 ore si la mine iese 66 de ore, dar totusi m-am cam speriat. Saptamana trecuta am avut simptome destul de evidente, m-au durut sanii foarte tare si tot aveam simptome premenstruale. In week-end n-a mai fost asa accentuat, nici azi.

Stiu ca ar trebui sa ma bucur deocamdata de aceasta valoare, dar m-au cam luat grijile.
Plus, ca medicul mi-a zis sa cer programare la echo peste 2 saptamani, care pica fix de 31 decembrie, cand culmea, el nu va lucra, dar a zis ca e ok sa ma duc la colega lui. Asta iarasi e un lucru care nu ma incanta foarte tare. Tot ma gandesc cum as putea sa aman pana dupa rev, pe 3-4 ianuarie ca sa am medicul meu.

Sunt la fiv3 si asta e prima data cand am valoare pozitiva si parca is mai ingrijorata acuma, decat am fost cand asteptam rezultatul.
Azi de exemplu productia mea la servici e cam egala cu 0...
Amandoi avem 31 de ani.
Incercam sa avem un copil de 3 ani.
Eu: probleme cu trompe din cauza aderentelor care sunt rezultate din operatii anterioare la apendicita cu complicatii.
Am facut HSG in 2015 cand trompa dreapta era partial permeabila. Intre timp s-a infundat. Am confirmat acest lucru in iunie 2018.
In afara de asta am hiperprolactinemie.
El: normozoospermie

Fiv1: februarie 2017, Debrecen Kaali. Nereusit
Fiv2: octombrie 2017, Debrecen Kaali. Nereusit.
Septembrie 2018: salpingectomie la trompa dreapta. Ne pregatim de Fiv3
Fiv3: noiembrie 2018, Zygota Mures. ET cu 2 embrioni z5. Beta z10:481. Beta z14:1301
In iulie 2019 am devenit parinti [gemeni]

Bianca1992

Post by Bianca1992 » Mon Dec 17, 2018 5:54 pm

marta1234 wrote:Buna fetelor,

need help :)
Azi sunt in ziua 14 de la ET, am facut beta si mi-a iesit 1301 ceea ce e o valoare super. Medicul mi-a zis ca chiar ar putea sa fie gemeni. DOAMNE AJUTA, ce fain ar fi. [gemeni]

Cumva m-am asteptat la o valoare ceva mai mare pentru ca joi cand eram in ziua 10 dupa ET am facut testul si mi-a iesit 481. De atunci au trecut 4 zile si ma cam asteptam sa am azi o valoare mai spre 2000. Stiu ca e ok sa se dubleze beta la 48-72 ore si la mine iese 66 de ore, dar totusi m-am cam speriat. Saptamana trecuta am avut simptome destul de evidente, m-au durut sanii foarte tare si tot aveam simptome premenstruale. In week-end n-a mai fost asa accentuat, nici azi.

Stiu ca ar trebui sa ma bucur deocamdata de aceasta valoare, dar m-au cam luat grijile.
Plus, ca medicul mi-a zis sa cer programare la echo peste 2 saptamani, care pica fix de 31 decembrie, cand culmea, el nu va lucra, dar a zis ca e ok sa ma duc la colega lui. Asta iarasi e un lucru care nu ma incanta foarte tare. Tot ma gandesc cum as putea sa aman pana dupa rev, pe 3-4 ianuarie ca sa am medicul meu.

Sunt la fiv3 si asta e prima data cand am valoare pozitiva si parca is mai ingrijorata acuma, decat am fost cand asteptam rezultatul.
Azi de exemplu productia mea la servici e cam egala cu 0...
Valoarea beta este ok. (Eu am avut 1600 in z14 si este 1 singur). La eco te poti duce si dupa 31 daca te simti mai bine cu medicul tau. Doar sa poti rezista chiar si alea cateva zile in plus.
[baietel]

ema_popescu

Post by ema_popescu » Mon Dec 17, 2018 8:26 pm

Ana-Maria G wrote:
ema_popescu wrote:
Lorelei wrote: Ema_popescu sunt multi doctori buni. Cu cine ai facut cele 2 FIV-uri si la ce clinica? Esecul recurent in FIV atrage mai multe investigatii suplimentare gen analize, interventii de tip histeroscopie etc. Ne povestesti mai multe despre tine?
Buna Lorelei,

Am facut 4 tratamente de stimulare fara pauza intre ele la dna. dr. Lara Andronescu si apoi 2 FIV care nu au avut rezultate (la I-ul FIV am transferat 3 embrioni si am obtinut sarcina chimica, iar la al II-lea am transferat 1 embrion si nu am obtinut nimic). Dna dr. a tot schimbat tratamentul (la un moment dat a inceput stimularea pe la mijlocul ciclului ...) desi primele 2 stimulari mersesera relativ bine. Dupa ultimele doua stimulari nu a rezultat niciun embrion... Stiu ca dna dr e considerata o dr f buna dar pt mine nu a fost asa. In toamna am mers la alt medic (dl. dr. Bosoanca Catalin, Medsana) care dupa ce a facut o gramada de investigatii (histeroscopie, mi-a dat sa fac cariotip, histerosalpingografie; sotului spermograma etc) a facut un tratament de stimulare care a mers mai prost decat toate stimularile anterioare: din 16 folicului la ziua 3 a CM am obtinut doar 2 embrioni care nu sunt sigura ca vor ajunge macar pana in ziua5-voi afla maine). Eu am 37 ani, AMH 0.5, am ambele trompe infundate dar fara hydrosalpinx. Sotul are 41, nu are spermograma buna, au folosit P-ICSI.
Ideea e ca nu stiu daca voi mai avea vreodata 16 foliculi in ziua3 si daca din 16 nu a obtinut aproape nimic , singura mea sansa, daca o mai fi vreuna, ar fi sa merg la altcineva mai experimentat poate (dl dr a folosit un tratament mai light adica pastilute de Clostylbegit zilele 2-6 si apoi Menopur 150 si Cetrotide; la stimularile anterioare luam Gonal F la greu si ma gandesc ca problema fost poate si de la tratamentul mult prea light).
Ma gandisem sa merg la dna dr. Dorina Codreanu de la Gynera dar am auzit pareri pro si contra despre dansa si nu prea stiu la cine sa mai merg...
Ai vreo recomandare?

Multumesc,
Ema
Bune Ema, eu iti recomand sa ramai la dr. Bosoanca. In primul rand nu doar ca iti stie istoricul si cum iti reactioneaza corpul la tratamente, insa este foarte bun in a determina tratamente diferite, in functie de problema/ problemele tale.
Buna,

Multumesc pentru raspunsuri/ recomandari. Voi vedea ce voi face.
Am ajuns aproape de capat (nu voi mai putea face multe fiv-uri nici financiar, nici emotional) si de asta intru in panica si nu stiu la cine sa merg.
Suplimente iau o gramada: Dhea, Vit D3, Inofolic, Proxeed, Qabsorb, Hydraplenish (multe sunt de la dna dr Lara si le-am pastrat chiar dc nu mai merg la dansa).
Multumesc inca o data,
Ema

catrinadiana

Post by catrinadiana » Tue Dec 18, 2018 7:42 am

Ca nu aveam destule probleme a mai aparut alta ! Mi am facut analizele de sarcina si mi a iesit tsh marit si freeT 4 mărit cu toate ca anterior sarcinii le aveam ok ! A mai pățit cineva asa in sarcina?;mi am facut programare pt maine la endocrinolog !

Yminodora

Post by Yminodora » Tue Dec 18, 2018 9:14 am

catrinadiana wrote:Ca nu aveam destule probleme a mai aparut alta ! Mi am facut analizele de sarcina si mi a iesit tsh marit si freeT 4 mărit cu toate ca anterior sarcinii le aveam ok ! A mai pățit cineva asa in sarcina?;mi am facut programare pt maine la endocrinolog !
Este normal sa creasca tsh in sarcina, dr o sa iti dea un tratament ușor daca o sa considere necesar. Trebuie să vezi valorile de referință a rez in sarcina.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]

catrinadiana

Post by catrinadiana » Tue Dec 18, 2018 9:22 am

Yminodora wrote:
catrinadiana wrote:Ca nu aveam destule probleme a mai aparut alta ! Mi am facut analizele de sarcina si mi a iesit tsh marit si freeT 4 mărit cu toate ca anterior sarcinii le aveam ok ! A mai pățit cineva asa in sarcina?;mi am facut programare pt maine la endocrinolog !
Este normal sa creasca tsh in sarcina, dr o sa iti dea un tratament ușor daca o sa considere necesar. Trebuie să vezi valorile de referință a rez in sarcina.
Mi a iesit tsh 7,57 si intervalul max era 6,16a16! O sa vad maine ce zice endocrinologul!

Gabriela35

Post by Gabriela35 » Tue Dec 18, 2018 11:29 am

pentru Lorelei.

Am cautat dar nu am reusit sa o gasesc pe aceasta fata cu ovule donate. Am gasit in schimb informatia ca o fata pe nume Nicole are in grup pe FB in care discuta de ovule donate. din pacate nu stiu care e numele ei pe FB, plus ca eu nu am FB :(((

Lorelei

Post by Lorelei » Tue Dec 18, 2018 11:44 am

Fetelor pe 5 ianuarie incep si eu stimularea pe protocol lung. Am tot sperat ca imi va veni menstruatia pe 18.12 ( de obicei iarna se mai decaleaza 2-3 zile de la schimbarea de temperatura) caz in care ziua 21 ar fi fost luni 7.01...dar nu mi-au iesit socotelile. Menstruatia a venit cand trebuia sa vina adica pe 16. I-am dat sms dnei dr sa o intreb daca e ok sa incep stimularea in ziua 23 si sa ne vedem pe 7 dar raspunsul a fost clar: sa vin pe 5 ca trebuie sa ma vada atunci adica chiar in ziua 21.Ca atare, mi-am schimbat planurile de vacanta si ma intorc in Bucuresti mai devreme. Incep sa am emotii!

Vreau sa fac FIV-ul acesta si apoi histero si probabil daca am un ciclu ovulator bun cand voi fi monitorizata pt transfer pe ciclu natural , fac un FIV pe natural. Doamne ajuta sa obtin embrioni buni si cel mai important, embrioni sanatosi genetic.

Anul acesta este decisiv pentru mine si ultimul in care mai incerc cu ovocitele mele. O sa fac 41 de ani si sunt constienta ca e cam ultimul tren pentru mine!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Lorelei

Post by Lorelei » Tue Dec 18, 2018 11:51 am

Gabriela35 wrote:pentru Lorelei.

Am cautat dar nu am reusit sa o gasesc pe aceasta fata cu ovule donate. Am gasit in schimb informatia ca o fata pe nume Nicole are in grup pe FB in care discuta de ovule donate. din pacate nu stiu care e numele ei pe FB, plus ca eu nu am FB :(((
Da e grup separat. cauta : O cale la fel de minunata de a deveni parinte . Da un request si o sa gasesti info f utile!
Apropo Nicole Brunel e una dintre fondatoarele Asociatiei SOS Infertilitatea si mai nou presedintele acesteia :).

Succes Gabriela!

Gabriela35

Post by Gabriela35 » Tue Dec 18, 2018 4:02 pm

buna Lorelei,
multumesc mult pentru ajutor
Vroiam sa va intreb daca ati auzit de analiza "" Screeningul genetic pentru genele autosomal- recesive - CARIOTIP- ?
~X(

Post Reply