FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Bianca1992

Re: FIV in Romania

Post by Bianca1992 » Wed Dec 19, 2018 12:48 pm

catrinadiana wrote:
Bianca1992 wrote:
catrinadiana wrote: Bianca cate sapt ai?
Astazi fix 12 sapt
La ce clinica faci morfologia
La wellborn. Acolo am facut fiv. Si raman in continuare cu dr. Am facut dublu test. Nu mi.a recomandat alte teste gen panorama.
[baietel]

catrinadiana

Post by catrinadiana » Wed Dec 19, 2018 1:03 pm

Bianca1992 wrote:
catrinadiana wrote:
Bianca1992 wrote:
Astazi fix 12 sapt
La ce clinica faci morfologia
La wellborn. Acolo am facut fiv. Si raman in continuare cu dr. Am facut dublu test. Nu mi.a recomandat alte teste gen panorama.
Mi a zis sa nu mai fac dublu test , oricum pică când nu se lurca si oricum am sarcina gemelara si mi a recomandat mai bn sa fac harmony

Victoria

Post by Victoria » Wed Dec 19, 2018 1:04 pm

Ana-Maria G wrote:
Victoria wrote:
Anniux wrote:
Incearca sa stai linistita. Sa te gandesti la altceva. Fii optimista. Vei vedea ca va fi bine! Greata nu e la fel in fiecare zi. Saptamana trecuta chiar eram usurata ca am fost foarte bine, in weekend in schimb am stat mai mult la baie....
Salutare, cum va mai simtiti? Eu am ajuns la prima ecografie saptmana trecuta si este totul in regula. Acum ma ingrijoreaza faptul ca s-au diminuat starile de greata si sanii parca nu mai sunt la fel de tensionati. V-ati cofruntat cu asa ceva? As merge sa fac o ecografie, credeti ca exagerez, este deja prea mult sa fac saptamanal eco? Va multumesc mult pentru raspunsuri si va doresc numai bine! Doamne ajuta! [gemeni]
Asa am pait si eu :) Am zis ca ma calmez dupa prima eco, dar parca asteptarea este tot mai lunga. Daca doctorul te cheama saptamanal, e ok, daca zice sa mergi mai rar e si mai bine - inseamna ca totul este bine si nu este necesara monitorizarea asa des. Eu la inceput am fost in spate cu o saptamana si m-a chemat la monitorizare saptamanal, acum la 3 saptamani. Deci asculta de doctor :)
Eu am trecut acum de 12 saptamani, dar nu am aproape nici un simptom inca de la 8-9 saptamani. Eu zic sa te bucuri ca s-au diminuat starile de greata...
DAR, cu toate cele mentionate mai sus, daca tu te simti mai linisita sa vezi inca o data ca totul e ok, vb cu doctorul si zi ca vrei o noua programare la eco. Mai bine stai linistita de sarbatori, decat cu insomnii si stres :)
Felicitari pentru sarcina si sarbatori fericite :)
Multumesc, asemenea! Doctoral vrea sa ne vedem peste 3 saptamani! Deci mai am de asteptat pana atunci! Doamne ajuta! [gemeni]

Victoria

Post by Victoria » Wed Dec 19, 2018 1:06 pm

catrinadiana wrote:
Victoria wrote:
Anniux wrote:
Incearca sa stai linistita. Sa te gandesti la altceva. Fii optimista. Vei vedea ca va fi bine! Greata nu e la fel in fiecare zi. Saptamana trecuta chiar eram usurata ca am fost foarte bine, in weekend in schimb am stat mai mult la baie....
Salutare, cum va mai simtiti? Eu am ajuns la prima ecografie saptmana trecuta si este totul in regula. Acum ma ingrijoreaza faptul ca s-au diminuat starile de greata si sanii parca nu mai sunt la fel de tensionati. V-ati cofruntat cu asa ceva? As merge sa fac o ecografie, credeti ca exagerez, este deja prea mult sa fac saptamanal eco? Va multumesc mult pentru raspunsuri si va doresc numai bine! Doamne ajuta! [gemeni]
Cate saptamâni ai? La mine mine la 8 saptamani s a intamplat la fel si la eco era ok!
Buna, am intrat in saptamana 8. Eu de fel sunt mai panicoasa, raspunsurile voastre chiar am ajuta si vreau sa va multumesc din nou. Doamne ajuta! Sa avem doar vesti bune! [gemeni]

catrinadiana

Post by catrinadiana » Wed Dec 19, 2018 1:16 pm

Victoria wrote:
catrinadiana wrote:
Victoria wrote: Salutare, cum va mai simtiti? Eu am ajuns la prima ecografie saptmana trecuta si este totul in regula. Acum ma ingrijoreaza faptul ca s-au diminuat starile de greata si sanii parca nu mai sunt la fel de tensionati. V-ati cofruntat cu asa ceva? As merge sa fac o ecografie, credeti ca exagerez, este deja prea mult sa fac saptamanal eco? Va multumesc mult pentru raspunsuri si va doresc numai bine! Doamne ajuta! [gemeni]
Cate saptamâni ai? La mine mine la 8 saptamani s a intamplat la fel si la eco era ok!
Buna, am intrat in saptamana 8. Eu de fel sunt mai panicoasa, raspunsurile voastre chiar am ajuta si vreau sa va multumesc din nou. Doamne ajuta! Sa avem doar vesti bune! [gemeni]
Si eu m am aplicat la fel atunci cand am vazut ca am greata mai diminuată si sânii nu mai sunt tari, dar joi la eco era totul ok! Duminica m am simtit putin rău m a durut burta de la contract ii si mi a zis sa iau 4 de nospa si 4 de buscopan , curgea si ceva usor maroniu amestecat cu utrogestan de la contract ii, apoi luni nu am avut nimic era totul oK! Doar ca am primit rezultatul la analize si mi a iesit tsh mărit maine merg la endocrinolog! Eu il aveam ok anterior nu stiu ce s a intamplat!

Victoria

Post by Victoria » Wed Dec 19, 2018 1:29 pm

catrinadiana wrote:
Victoria wrote:
catrinadiana wrote: Cate saptamâni ai? La mine mine la 8 saptamani s a intamplat la fel si la eco era ok!
Si eu m am aplicat la fel atunci cand am vazut ca am greata mai diminuată si sânii nu mai sunt tari, dar joi la eco era totul ok! Duminica m am simtit putin rău m a durut burta de la contract ii si mi a zis sa iau 4 de nospa si 4 de buscopan , curgea si ceva usor maroniu amestecat cu utrogestan de la contract ii, apoi luni nu am avut nimic era totul oK! Doar ca am primit rezultatul la analize si mi a iesit tsh mărit maine merg la endocrinolog! Eu il aveam ok anterior nu stiu ce s a intamplat!
Săptămâna asta fac și eu setul de analize. Te aștept cu vesti bune! Doamne ajuta! [gemeni]

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Wed Dec 19, 2018 2:45 pm

catrinadiana wrote:
Ana-Maria G wrote:
Bianca1992 wrote:
Ana Maria ai facut morfologia?
Am recoltat azi pentru Harmony si vineri am morfologia. Sper sa aflu sexul :)
Unde ai facut harmony si cate sapt ai?
Am facut la Regina Maria pentru ca am facut full Harmony si nu se face oriunde. Am 12 sapt si 2 zile acum.
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 36; Beta 2(z16dt3z): 28 - sarcina biochimica.
Septembrie 2018 - diagnostic trombofilie ereditara
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 330.35; Beta 2(z16dt3z): 887.71 :YMPRAY:
Eco 09 Nov 2018: am auzit o inimioara [heart]
Morfologie trim 1 - 21 Dec 2018: Este fetita [fetita]
Harmony: Totul ok.
Cerclaj: 04 Feb 2019, stat in pat pana la nastere :-l
Morfologie trim 2 - 01 Mar 2019: Totul ok :x
Morfologie trim 3 - 07 Mai 2019: Totul ok.
27 Mai 2019 - Nastere prematura la 35 Sapt.

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Wed Dec 19, 2018 2:49 pm

Bianca1992 wrote:
Ana-Maria G wrote:
Bianca1992 wrote:
Ana Maria ai facut morfologia?
Eu maine am morfo. Nu am mai facut eco de 3 sapt. Sper sa nu am vreo surpriza
Sunt sigura ca va fi bine :) Sa ne spui ce ai: [gemeni]
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Wed Dec 19, 2018 2:52 pm

Victoria wrote:
Ana-Maria G wrote:
Victoria wrote: Salutare, cum va mai simtiti? Eu am ajuns la prima ecografie saptmana trecuta si este totul in regula. Acum ma ingrijoreaza faptul ca s-au diminuat starile de greata si sanii parca nu mai sunt la fel de tensionati. V-ati cofruntat cu asa ceva? As merge sa fac o ecografie, credeti ca exagerez, este deja prea mult sa fac saptamanal eco? Va multumesc mult pentru raspunsuri si va doresc numai bine! Doamne ajuta! [gemeni]
Asa am pait si eu :) Am zis ca ma calmez dupa prima eco, dar parca asteptarea este tot mai lunga. Daca doctorul te cheama saptamanal, e ok, daca zice sa mergi mai rar e si mai bine - inseamna ca totul este bine si nu este necesara monitorizarea asa des. Eu la inceput am fost in spate cu o saptamana si m-a chemat la monitorizare saptamanal, acum la 3 saptamani. Deci asculta de doctor :)
Eu am trecut acum de 12 saptamani, dar nu am aproape nici un simptom inca de la 8-9 saptamani. Eu zic sa te bucuri ca s-au diminuat starile de greata...
DAR, cu toate cele mentionate mai sus, daca tu te simti mai linisita sa vezi inca o data ca totul e ok, vb cu doctorul si zi ca vrei o noua programare la eco. Mai bine stai linistita de sarbatori, decat cu insomnii si stres :)
Felicitari pentru sarcina si sarbatori fericite :)
Multumesc, asemenea! Doctoral vrea sa ne vedem peste 3 saptamani! Deci mai am de asteptat pana atunci! Doamne ajuta! [gemeni]
Asta e o veste buna, inseamna ca totul e conform planului :)

catrinadiana

Post by catrinadiana » Wed Dec 19, 2018 2:53 pm

Ana-Maria G wrote:
catrinadiana wrote:
Ana-Maria G wrote:
Unde ai facut harmony si cate sapt ai?
Am facut la Regina Maria pentru ca am facut full Harmony si nu se face oriunde. Am 12 sapt si 2 zile acum.
Si mie medicul mi a spus sa fac tot la regina maria sa fac! La care dintre ele ai recoltat si cat costa ?

CrissPatri

Post by CrissPatri » Wed Dec 19, 2018 11:55 pm

Lorelei wrote:Fetelor pe 5 ianuarie incep si eu stimularea pe protocol lung. Am tot sperat ca imi va veni menstruatia pe 18.12 ( de obicei iarna se mai decaleaza 2-3 zile de la schimbarea de temperatura) caz in care ziua 21 ar fi fost luni 7.01...dar nu mi-au iesit socotelile. Menstruatia a venit cand trebuia sa vina adica pe 16. I-am dat sms dnei dr sa o intreb daca e ok sa incep stimularea in ziua 23 si sa ne vedem pe 7 dar raspunsul a fost clar: sa vin pe 5 ca trebuie sa ma vada atunci adica chiar in ziua 21.Ca atare, mi-am schimbat planurile de vacanta si ma intorc in Bucuresti mai devreme. Incep sa am emotii!

Vreau sa fac FIV-ul acesta si apoi histero si probabil daca am un ciclu ovulator bun cand voi fi monitorizata pt transfer pe ciclu natural , fac un FIV pe natural. Doamne ajuta sa obtin embrioni buni si cel mai important, embrioni sanatosi genetic.

Anul acesta este decisiv pentru mine si ultimul in care mai incerc cu ovocitele mele. O sa fac 41 de ani si sunt constienta ca e cam ultimul tren pentru mine!
Lore, sa fie fiv-ul norocos! Iti tin pumnii!
Am fost si eu azi la dr. la doamna dr. Bucur, pe 7 ianuarie fac si eu histero si dupa urmeaza stimularea, posibil o sa fim cu emotii deodata "de mana", daca tu vei face freeze all si transfer pe urmatorul ciclu, dupa cel cu stimularea.
Eu o sa am emotii, partenerul meu pleaca din tara pentru o perioada mai indelungata la sf. lunii ianuarie , si o sa facem interventia cu sperma lui congelata, proba pe care o vor congela in ianuarie, am inteles insa de la dr. ca nu as avea de ce sa imi fac griji. Am primit iar o schema de vitamine si suplimente ( Q10 coenzima, D3, Omega 3, Resveratrol,Magbeziu, vit B6, inclusiv Folat, pe care nu l-am mai luat pana acum), am renuntat de o luna la paine, zahar, cartofi, orez si dulciuri, si sper la o minune. :)
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129.
09.2019 programare Grecia pentru consultație FIV cu ovocite donate

Lorelei

Post by Lorelei » Thu Dec 20, 2018 12:30 am

CrissPatri wrote:
Lorelei wrote:Fetelor pe 5 ianuarie incep si eu stimularea pe protocol lung. Am tot sperat ca imi va veni menstruatia pe 18.12 ( de obicei iarna se mai decaleaza 2-3 zile de la schimbarea de temperatura) caz in care ziua 21 ar fi fost luni 7.01...dar nu mi-au iesit socotelile. Menstruatia a venit cand trebuia sa vina adica pe 16. I-am dat sms dnei dr sa o intreb daca e ok sa incep stimularea in ziua 23 si sa ne vedem pe 7 dar raspunsul a fost clar: sa vin pe 5 ca trebuie sa ma vada atunci adica chiar in ziua 21.Ca atare, mi-am schimbat planurile de vacanta si ma intorc in Bucuresti mai devreme. Incep sa am emotii!

Vreau sa fac FIV-ul acesta si apoi histero si probabil daca am un ciclu ovulator bun cand voi fi monitorizata pt transfer pe ciclu natural , fac un FIV pe natural. Doamne ajuta sa obtin embrioni buni si cel mai important, embrioni sanatosi genetic.

Anul acesta este decisiv pentru mine si ultimul in care mai incerc cu ovocitele mele. O sa fac 41 de ani si sunt constienta ca e cam ultimul tren pentru mine!
Am fost si eu azi la dr. la doamna dr. Bucur, pe 7 ianuarie fac si eu histero si dupa urmeaza stimularea, posibil o sa fim cu emotii deodata "de mana", daca tu vei face freeze all si transfer pe urmatorul ciclu, dupa cel cu stimularea.
Eu o sa am emotii, partenerul meu pleaca din tara pentru o perioada mai indelungata la sf. lunii ianuarie , si o sa facem interventia cu sperma lui congelata, proba pe care o vor congela in ianuarie, am inteles insa de la dr. ca nu as avea de ce sa imi fac griji. Am primit iar o schema de vitamine si suplimente ( Q10 coenzima, D3, Omega 3, Resveratrol,Magbeziu, vit B6, inclusiv Folat, pe care nu l-am mai luat pana acum), am renuntat de o luna la paine, zahar, cartofi, orez si dulciuri, si sper la o minune. :)
Doamne Ajuta Criss! Nu iti face probleme pe congelarea spermei! Prietena mea cu gemeni asa a facut. Tatal copiiilor e doctor chirurg in RO si nu avea cum sa acomodeze adhoc o eventuala plecare in ziua punctiei prin prisma urgentelor care l-ar fi tinut in interventii! Si uite ca nu a contat! Conteaza sa se alinieze altele!
Eu o sa fac freeze all si transferul in martie/aprilie! Histero o fac la primul ciclu de dupa punctie... daca nu se deregleaza as putea sa o fac undeva intre 19-20 februarie adica ziua 6-7. Vreau sa o intreb pe dna dr daca pot face transfer pe ciclul cu interventia de histero ceea ce ar insemna 4-5 martie. In afara se face dar... nu stiu daca la noi se practica! O sa discut asta cu dansa sa vad ce zice! Daca nu se poate ma duc cu FET la inceput de aprilie.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. Beta negativ!
FIV1 - iulie 2017. Columna -17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC- Freeze all!
FET1- sept 2017 am transferat doar un blasto;unul nu a rezistat!Beta negativ!
FET2- oct 2017 anulat; blasto nu au rezistat.
Histeroscopie diagnostica ok- dec 2017.
FIV2 - ianuarie 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->2 embrioni de Z3 fresh si 6 blasto AA freeze
ET3- ian 2018, transfer pe fresh->2 embrioni de Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET4- apr 2018, 2 blasto 5AA. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip -iunie 2018;
FET5- iulie 2018, 2 blasto 5AA. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ianuarie 2019 Columna (ASSMB). 19ovo/16 fertilizate->5 blasto 2xAB si 3xBB! Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok- februarie 2019
FIV4 - aprilie 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural. Punctie goala, fara ovocit!
FET6 - aprilie 2019, 2 blasto BB de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural. Punctie goala, fara ovocit!
FET7- mai 2019, 2 blasto AB de la FIV3. Beta negativ!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iulie 2019
FIV 6 - august 2019 Columna. Fiv pe ciclu natural de fapt un minifiv cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate-> 1 embrion Z3 si 2 blasto 4AB si 3BB!
ET8- sept 2019. Transfer dublu pe fresh: in z3- 1embrion Z3 si in z5 -2 blasto. Beta negativ!
FET9 -urmeaza...Columna

sorineza

Post by sorineza » Thu Dec 20, 2018 1:48 pm

CrissPatri wrote:

Sa fie cu noroc! Sa nu uitati sa faceti procura notariala , ca altfel nu poti utiliza materialul lui genetic si nici embrionii. Nu stiu toti notarii cum sa o faca, noua ne-a dat dna Giurcaneanu o lista , si am apelat la unul de pe la Ștefan cel Mare
35 de ani, doua laparoscopii pentru desfundarea trompelor, in 2012 si 2015. AMH 0.36
FIV1 - febr 2016 - Giulesti, dupa tratament cu gonal f 150 ui si pergoveris. 5 ovocite, 4 blastocisti, 2 transferati, 2 congelati
Bhcg in z9 - 1,2
FET- aprilie 2016,cu 2 blastocisti congelati, la Columna - sarcina unica
SOE la 9 saptamani
FIV2 septembrie 2016, Columna. 7 ovocite fecundate, am ramas cu 5 blasto. 2 transferati. Beta z10-1,4
FET - noiembrie cu 1 blasto congelat (singurul ramas dupa decongelare). Beta z9 - 1,2
FIV3 - 6 ovocite fertilizate, 2 blasto (AA si BB) - i-am criogenat
FIV4 - ian 2017; 5 ovocite fertilizate, 2 blasto. Bhcg z10 - 195. Sarcina unica. Inca ne luptam cu emotiile..
10.10.2017 - Mamica de Iris [heart]
2018 - Sarcina obținută natural
26.03.2019 - Vladimir, o noua mare iubire [heart]

Gabriela35

Post by Gabriela35 » Thu Dec 20, 2018 4:23 pm

buna Sorineza,

eu tot la dna doctor Bucur sunt - Columna - FIV cu ovocite donate. avem prima intalnire pe 31 ianuarie 2019 cand vom depune deja dosarul si pe 4 februarie mergem la aviz psihologic,

Gabriela35

Post by Gabriela35 » Thu Dec 20, 2018 4:24 pm

am citit ca vorbit de notar. sunteti cu donator/donatoare?

sorineza

Post by sorineza » Thu Dec 20, 2018 4:28 pm

Gabriela35 wrote:am citit ca vorbit de notar. sunteti cu donator/donatoare?
Nu am apelat la donator, dar chiar fiind materialul genetic al sotului, mi-a trebuit procura pentru a-l putea folosi, in lipsa lui , la punctie, dar si ulterior pentru embriotransfer
35 de ani, doua laparoscopii pentru desfundarea trompelor, in 2012 si 2015. AMH 0.36
FIV1 - febr 2016 - Giulesti, dupa tratament cu gonal f 150 ui si pergoveris. 5 ovocite, 4 blastocisti, 2 transferati, 2 congelati
Bhcg in z9 - 1,2
FET- aprilie 2016,cu 2 blastocisti congelati, la Columna - sarcina unica
SOE la 9 saptamani
FIV2 septembrie 2016, Columna. 7 ovocite fecundate, am ramas cu 5 blasto. 2 transferati. Beta z10-1,4
FET - noiembrie cu 1 blasto congelat (singurul ramas dupa decongelare). Beta z9 - 1,2
FIV3 - 6 ovocite fertilizate, 2 blasto (AA si BB) - i-am criogenat
FIV4 - ian 2017; 5 ovocite fertilizate, 2 blasto. Bhcg z10 - 195. Sarcina unica. Inca ne luptam cu emotiile..
10.10.2017 - Mamica de Iris [heart]
2018 - Sarcina obținută natural
26.03.2019 - Vladimir, o noua mare iubire [heart]

Bianca1992

Post by Bianca1992 » Thu Dec 20, 2018 7:38 pm

Gata! Am scapat si de morfologie si dublu test. Nu a recomandat alte teste suplimentare. Bb e bine. Si.a tinut cordonul intre picioare si nu am aflat sexul. Am placenta joasa si a recomandat efort redus.
[baietel]

gabriella80

Post by gabriella80 » Fri Dec 21, 2018 1:18 am

Va citesc de mult timp si mi-as dori sa va impartasesc povestea mea...si v-as fi recunoscatoare pentru cateva sfaturi...Am 38 de ani si ma lupt cu infertilitatea de 8 ani...am fost la diferiti medici dar fara succes...anul trecut aveam un Amh de 0,18 si un FSH in parametrii normali dar un testosteron destul de mare,doctorul meu a spus ca Amh-ul nu este relevant ca poate fi influentat de o deficienta de vitamina D....Mi-a facut o laparoscopie un urma careia mi-a spus ca am ovare polichistice(curios cu un Amh atat de mic)si ca am avut un chist endometriozic pe partea dreapta si un chist folicular pe stanga,se pare ca chistul endometriozic mi-a afectat trompa si s-a infundat ,mi-a facut si drill ovarian mentionand ovare aspect ceramic.Am facut tratament de stimulare cu clostylbegit si Arefam pentru aproape un an de zile...in repe
tate randuri am intrebat daca ar trebui sa ma gandesc la Fiv ,de fiecare data am primit acelasi raspuns ca nu este necesar si ca pot ramane insarcinata pe ciclu normal....intr-un an de zile am avut foliculi dominanti doar pe ovarul drept acolo unde trompa era infundata deci slabe sanse sa ramai insarcinata...am renuntat satula de doctori care sunt dedicati banilor si nu profesiei...am cheltuit foarte multi bani si fara nici un rezultat...incercand diferiti medici.. Acum m-am hotarat sa fac fiv si surpriza Amh 0,01 si FSH 35..Estradiol 10 ..progesteron,LH,Prolactina si testosteron in parametri normali(analiza de vitamina D arata deficit) ...Deci rezultatul arata o menopauza prematura desi in familia mea nimeni nu a avut menopauza inainte de 46...Am Facut luna aceasta un eco si surpriza nu am nici un folicul....desi mi se spusese ca am ovare polichistice nici urma de asa ceva...mentionez ca in ultimii 2 ani am CM haotic intarzieri de 2 sau 3 luni ,iau arefam sa il fac sa vina....mi s-a spus ca sansele sunt de 10% si ca ar trebuie sa ma indrept spre FIV Cu Ovule donate...Intrebarea mea ar fi ce ma sfatuti sa fac?Sa risc sa incerc stimulare cu ovocitele mele?Va rog mult sunt disperata ....
Amh 0,01,fsh 35,ovare polichistice,trompa stanga infundata,trompa dreapta permeabila,suspect menopauza precoce,am 38 de ani si sotul 37 el fara probleme,ma lupt cu infertilitatea de 8 ani,Primul Fiv la Biotexcom Ukraina pe 4/04/2019 Reusit insarcinata cu gemeni! [premom] [premom]

catrinadiana

Post by catrinadiana » Fri Dec 21, 2018 4:26 am

gabriella80 wrote:Va citesc de mult timp si mi-as dori sa va impartasesc povestea mea...si v-as fi recunoscatoare pentru cateva sfaturi...Am 38 de ani si ma lupt cu infertilitatea de 8 ani...am fost la diferiti medici dar fara succes...anul trecut aveam un Amh de 0,18 si un FSH in parametrii normali dar un testosteron destul de mare,doctorul meu a spus ca Amh-ul nu este relevant ca poate fi influentat de o deficienta de vitamina D....Mi-a facut o laparoscopie un urma careia mi-a spus ca am ovare polichistice(curios cu un Amh atat de mic)si ca am avut un chist endometriozic pe partea dreapta si un chist folicular pe stanga,se pare ca chistul endometriozic mi-a afectat trompa si s-a infundat ,mi-a facut si drill ovarian mentionand ovare aspect ceramic.Am facut tratament de stimulare cu clostylbegit si Arefam pentru aproape un an de zile...in repe
tate randuri am intrebat daca ar trebui sa ma gandesc la Fiv ,de fiecare data am primit acelasi raspuns ca nu este necesar si ca pot ramane insarcinata pe ciclu normal....intr-un an de zile am avut foliculi dominanti doar pe ovarul drept acolo unde trompa era infundata deci slabe sanse sa ramai insarcinata...am renuntat satula de doctori care sunt dedicati banilor si nu profesiei...am cheltuit foarte multi bani si fara nici un rezultat...incercand diferiti medici.. Acum m-am hotarat sa fac fiv si surpriza Amh 0,01 si FSH 35..Estradiol 10 ..progesteron,LH,Prolactina si testosteron in parametri normali(analiza de vitamina D arata deficit) ...Deci rezultatul arata o menopauza prematura desi in familia mea nimeni nu a avut menopauza inainte de 46...Am Facut luna aceasta un eco si surpriza nu am nici un folicul....desi mi se spusese ca am ovare polichistice nici urma de asa ceva...mentionez ca in ultimii 2 ani am CM haotic intarzieri de 2 sau 3 luni ,iau arefam sa il fac sa vina....mi s-a spus ca sansele sunt de 10% si ca ar trebuie sa ma indrept spre FIV Cu Ovule donate...Intrebarea mea ar fi ce ma sfatuti sa fac?Sa risc sa incerc stimulare cu ovocitele mele?Va rog mult sunt disperata ....
Buna! Daca ai luat legătura cu un medic specializat pe infertilitate intreaba l de metoda de rejuvenare ovariana PRP si citeste despre asta !

Anniux

Post by Anniux » Fri Dec 21, 2018 8:54 am

Jurnalut cum esti? Ai fost la eco?
Eu 30, El 33
Fiv 1, iunie 2018 -1 embrion z5 transferat. Beta 27,2, Sarcina biochimica :(
octombrie 2018- 1 embrion z5 transferat, Beta 1 (z12dt5z): 272.5; Beta 2(z15dt5z): 1002
Din 20 aprilie, mamica fericită a unei fetițe minunate! [heart] [its a girl]

Post Reply