FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Lorelei

Re: FIV in Romania

Post by Lorelei » Mon Jan 07, 2019 11:12 pm

Liliana christmann1 wrote:Fetelor eu va deranjez cu o problema bizara ca și anul trecut când am făcut papanicoulau ,chiar dacă mereu a ieșit bine de ani de zile ,fobia mea nu dispare ,nu este un forum pt așa ceva dar încurajările voastre mi ar prinde bine ,și sg lucru care îmi da putere este dorința de a avea um bebe,mâine ma duc sa îmi fac toate analizele ,dar m a luat deja paranoia ,din familie ne tragem așa fricoși când vine vb de vreo analiza și altele ,asta este una din cea msi mare fobie a mea,când iau rezultatele ,zici ca pică cerul pe mine [jale!] ,știu ca nu as avea motive pt ca sunt ok și f grijulie cu mine ,mi e Rușine cu mine cât pot sa fiu de toanta,dar in același timp realistica,al meu îmi spune :citez:unde te am găsit?in pădure?dar asta este o problema a mea ffffff veche ,genetica din fam,când am început primul fiv eu fiind fumătoare ,m am lăsat de țigări ,și intenționez iar acum,asta pt sănătatea bebelui care soer ca v a venii curând in viața noastră,de atâția ani lupt cu fobia asta ,ma simt ca un copil ori un om
Imatur ,ok ,știu ca viața e o lupta nu este mereu roz,dar la mine când vine vb de analize ,zici ca mi se taie picioarele și nu mai am chef de nmk :-ss ,mi e Rușine cu mine ,dar va împărtășesc și voia fobia mea și poate găsesc la voi un pic de sprijin și înțelegere și un sfat util care ar ajuta psihic ,dacă nu ar fi fost bebe ,credeți ma nu as fi făcut nimic ,însă dorința este ffffff mare ,asta este sg motiv pt care o fac ,o iau de la capăt ca la fiv 1 ,pfffff ,eram panicata toată ,acum țin pt mine ,nu immai stresez pe cei din jur ca mi e Rușine de mine ,fetelor cum reusiti sa fiti asa luptatoare?Jurnslut si Lorelei va multumesc pt rasp de azi :-* .presimt ca nu pot dormi in noaptea asta de la Paranoia care m a luat azi,acum le fac aici unde stau ,rândul trecut le am făcut in țara .fetelor va pop și va multumesc de înțelegere ,sanatate tuturor și mult mult noroc sa vi se împlinească la toate visul și sa va țineți bebei in brațe :ymhug:
Liliana dar nu iti dai seama??! Esti deja o luptatoare. ;) Toate starile acestea le-am experimentat si noi si inca ne mai luptam cu ele. E normal ce simti si te intelegem perfect! Dar mai departe important e cum alegem sa ne pozitionam vizavi de provocarile care vin odata cu infertilitatea: victime sau supravietuitoare( adica luptatoare). Si cred ca majoritatea deja a ales. Inclusiv tu. :ymhug:
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492 :YMPRAY: Doamne Ajuta-ma pana la capat!

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Mon Jan 07, 2019 11:40 pm

Lorelei wrote:
Liliana christmann1 wrote:Fetelor eu va deranjez cu o problema bizara ca și anul trecut când am făcut papanicoulau ,chiar dacă mereu a ieșit bine de ani de zile ,fobia mea nu dispare ,nu este un forum pt așa ceva dar încurajările voastre mi ar prinde bine ,și sg lucru care îmi da putere este dorința de a avea um bebe,mâine ma duc sa îmi fac toate analizele ,dar m a luat deja paranoia ,din familie ne tragem așa fricoși când vine vb de vreo analiza și altele ,asta este una din cea msi mare fobie a mea,când iau rezultatele ,zici ca pică cerul pe mine [jale!] ,știu ca nu as avea motive pt ca sunt ok și f grijulie cu mine ,mi e Rușine cu mine cât pot sa fiu de toanta,dar in același timp realistica,al meu îmi spune :citez:unde te am găsit?in pădure?dar asta este o problema a mea ffffff veche ,genetica din fam,când am început primul fiv eu fiind fumătoare ,m am lăsat de țigări ,și intenționez iar acum,asta pt sănătatea bebelui care soer ca v a venii curând in viața noastră,de atâția ani lupt cu fobia asta ,ma simt ca un copil ori un om
Imatur ,ok ,știu ca viața e o lupta nu este mereu roz,dar la mine când vine vb de analize ,zici ca mi se taie picioarele și nu mai am chef de nmk :-ss ,mi e Rușine cu mine ,dar va împărtășesc și voia fobia mea și poate găsesc la voi un pic de sprijin și înțelegere și un sfat util care ar ajuta psihic ,dacă nu ar fi fost bebe ,credeți ma nu as fi făcut nimic ,însă dorința este ffffff mare ,asta este sg motiv pt care o fac ,o iau de la capăt ca la fiv 1 ,pfffff ,eram panicata toată ,acum țin pt mine ,nu immai stresez pe cei din jur ca mi e Rușine de mine ,fetelor cum reusiti sa fiti asa luptatoare?Jurnslut si Lorelei va multumesc pt rasp de azi :-* .presimt ca nu pot dormi in noaptea asta de la Paranoia care m a luat azi,acum le fac aici unde stau ,rândul trecut le am făcut in țara .fetelor va pop și va multumesc de înțelegere ,sanatate tuturor și mult mult noroc sa vi se împlinească la toate visul și sa va țineți bebei in brațe :ymhug:
Liliana dar nu iti dai seama??! Esti deja o luptatoare. ;) Toate starile acestea le-am experimentat si noi si inca ne mai luptam cu ele. E normal ce simti si te intelegem perfect! Dar mai departe important e cum alegem sa ne pozitionam vizavi de provocarile care vin odata cu infertilitatea: victime sau supravietuitoare( adica luptatoare). Si cred ca majoritatea deja a ales. Inclusiv tu. :ymhug:
Ai mare dreptate Lorelei,totusi eu sunt constienta ca sufar de ipohondrie ,si Ma lupt cu asta de cv ani,adevarat ca sunt oarecum si Eu o luptatoare atat timp cat fac asta si ca Ma confrunt cu Infertilität ca si voi de alfel,si Este tare greu,noi aici ,intre noi ne intelegem pt ca avem aceeasi suferinta si sper sa o depasim toate si anul asta sa fie mai bun si mai darnic cu noi,Ma lupt mereu cu fobia mea si de cele mai multe ori ma doboara,dar e vb de a devenii parinti ,Dorinta noastra cat a ta,cat a tuturor fetelor Ce se lupta cu infertilitatea,multumesc mult pt raspuns,oricum ,orice as face tot in acelasi punct ajung ,fricaaaaa mareeee dar dorinta de a devenii Mama si mai mareeee.Doamne ajuta la toata lumea si lupta noastra cu i fertilizare asa ia sfarsit anul asta ,sa ne bucuram si noi de copii nostri :ymhug: .incerc sa Ma adun,dar panica si frica Stau scai dupa mine ,totusi incerc,nu alta posbilitate :( .ms Inca o Data pt raspuns Lorelei :ymhug:
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

danabadan

Post by danabadan » Tue Jan 08, 2019 12:35 am

Draga Liliana, stiu ca este greu de trecut peste toate etapele in procesul FIV cu atat mai mult cu cat mai ai si altw frici. O stiu pe pielea mea. Sotul meu sufera de ipohondrie (am fost si la psihiatru pt asta) si nu a fost usor deloc sa il conving sa faca analizele. Am avut discutii nopti intregi si a asteptat rezultatul cu o frica de nedescris. Nu stiu sa iti dau un sfat, dar cred ca daca inverci sa iti ocupi mintea cu altceva, va trece mai usor. Asta ne-a recomandat dr psihiatru. Cel putin la.noi a ajutat.
Mult succes! [flori]
Eu 36 el 34, incercam de 8 ani
Problema:tompa stanga hidrosalpinx, trompa dreapta nepermeabila
2012 HSG - trompe infundate; Laparoscopie trompe nepermeabile... Recomandare FIV
2014 HSG rezulta trompe permeabile dar bebe nu vine... Recomandare FIV
Sept. 2017 Laparoscopie-trompa stanga clipsata, dreapta partial permeabila
Nov. 2017 - FIV -14 ovocite din care 12 s-au fertilizat rezultand 6 embrioni calitatea A si B si 6 mai lenesi
Z5 - au ramas doar 4 balocisti
20 nov. 2017 - transfer 1 balocist..... beta negativ
FET 1 - ianuarie; beta 0.1

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Tue Jan 08, 2019 1:14 am

danabadan wrote:
Draga Liliana, stiu ca este greu de trecut peste toate etapele in procesul FIV cu atat mai mult cu cat mai ai si altw frici. O stiu pe pielea mea. Sotul meu sufera de ipohondrie (am fost si la psihiatru pt asta) si nu a fost usor deloc sa il conving sa faca analizele. Am avut discutii nopti intregi si a asteptat rezultatul cu o frica de nedescris. Nu stiu sa iti dau un sfat, dar cred ca daca inverci sa iti ocupi mintea cu altceva, va trece mai usor. Asta ne-a recomandat dr psihiatru. Cel putin la.noi a ajutat.
Mult succes! [flori]
Danabadan,apreciez ca am in rasp si din partea ta,Eu merg la Psiholog pt prob asta de 7 ani :ymsigh: ,am obosit sa Ma lupt mereu cu frica asta ,dar Ce as putea face altceva?ma gandesc mereu ca asta i viata ,si ca orice as face nu Ma pot da la o parte in lupta mea cu infertilitatea,mi e frica si teama,dar in acelasi timp daca vr sa devin Mama ,asta Este sg cale,crede ma ca in fiecare zi Ma lupt cu frica de orice ,nu numai de analize(de rezultate),iti spun sincer ca mi e rusine cu mine din punctul asta de vedere ,totusi am o varsta ,dar nu sunt sg cu prob asta ,dar crede ma ca si sa treci peste asta Este greu ,deci sunt de 7 ani de când lucrez cu psihologul meu pe tema asta ,și nici pana in ziua de azi nu am depășit prob asta,suntem oameni ,și chiar dacă suntem maturi ,fiecare din noi are o anumită frica ori teama in noi,încerc cât pot de multttt sa depășesc asta ,și ajutorul sta in mine ,dar de moment e greu ,nu pot ,sper ca totuși voi reuși ,orice as face nu pot fugii de asta pt îmi doresc sa fiu mama ,ca de altfel ca toate fetele de pe acest forum.ma mai ajuta mult faptul ca sunt creștina și cred in Dumnezeu ,iar asta ma ajuta .sanatate multă și noroc in toate :ymhug: multumesc de sfat ,încurajare
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Andreea.B

Post by Andreea.B » Tue Jan 08, 2019 6:28 am

Buna dimineata fetelor. :) De mult nu am mai intrat aici pe forum , de ani de zile as putea spune, pt ca nu am mai avut ce sa scriu. Nu am avut putere de a merge mai departe si de incepe totul de la inceput. Dar a venit un an nou si impreuna cu anul nou , o noua dorinta de a avea un bebe . De 5 ani jumate nu am mai facut nici o procedura , doar incercat fel si fel de chestii fara nici un rost.... ma rog , nu a fost cea mai buna alegere :D . Acum incepem un nou drum si sper sa fie bine . La noi infertilitatea este inexplicabila . Deci poate de data asta o sa si gasim un motiv macar, sau ce ar fi mai bine sa reusim sa avem un bebe si atunci motivul nici nu ma mai interseaza . :D

Andreea.B

Post by Andreea.B » Tue Jan 08, 2019 2:27 pm

Este cineva , care a facut Fiv in Timisoara ? Ma poate ajuta cineva cu pareri ?

Miha_80

Post by Miha_80 » Tue Jan 08, 2019 5:03 pm

Andreea.B wrote:Este cineva , care a facut Fiv in Timisoara ? Ma poate ajuta cineva cu pareri ?
Eu am făcut 3 fiv la Tm, Gynatal, dr Dorneanu. Ca și părere, având in vedere ca pot compara cu Unica Praga, unde am făcut încă 1 fiv, pot sa îți spun ca am fost mulțumită de dr, însă pe parte de laborator este loc de mai bine. Ma refer la tehnici disponibile, care pot face difetenta. Dr Dorneanu a fost implicat, la fiecare fiv am încercat alt protocol, m-a investigat suficient, e Ok ca și om. Acum, depinde care este cauza voastră de infertilitate, ce istoric aveți. Eu din păcate nu am reușit, avem pb cu spermograma și răspunsul meu la stimulare e slăbuț, vârsta nu ma ajuta, deci nu pot da vina pe dr.
Daca te interesează alte detalii, îți spun cu drag.
Eu 39 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, HSG 2017 - trompe permeabile, histeroscopie Mai 2018 Ok, tiroidita autoimună, soțul 40 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1 Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
IIulie 2018 fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2
Martie 2019 - embrioadoptie Cehia negativ
Iulie și August 2019 - 2 IUI cu sperma donata - negativ
Octombrie 2019 - fiv ovocite donate Cehia

Cucilina25

Post by Cucilina25 » Tue Jan 08, 2019 9:45 pm

Lorelei wrote:Azi am fost la eco cu gandul ca voi incepe protocolul pt Fiv. Surpriza a fost ca am un chist ovarian destul de maricel (2x2) si nu am putut face nimic:(. Ma voi duce peste o sapt la o noua ecografie sa vedem daca se reasoarbe. Deci 4 saptamani amanare. Teoretic daca Doamne Ajuta se resoarbe chistul , as incepe stimularea cand ar fi trebuit sa aflu cati blasto de z5 as fi avut...
Partea buna a fost ca mi-am luat reteta de medicamente: 2XGonal 900, 1XPergoveris 900 , 3 cutii Diphereline 0.1, 7 Cetrodite si Ovitrelle.
De asemenea de precizat ca protocolul lung nu este acelasi lucru ca protocol pe faza luteala. Azi la consult ii povesteam dnei dr , eu senina ca o floricica cum am stabilit noi ca fac fiv3 pe protocol lung. Dna dr se uita la mine cam lung si ma intreaba daca sigur am stabilit asta? Si eu da, da, asa am stabilit pe lung ca incepem in faza luteala ;)) si dureaza mai mult decat cel pe scurt, logica imbatabila de blonda :))( chiar sunt blonda) :)) :)) . Mi-a explicat dansa ca nu e acelasi lucru-a fost f draguta ca si-a batut capul cu mine. Concluzia este ca protocolul lung e o complicaciune si nu sunt in stare sa redau ce presupune.
Am tinut sa precizez acest aspect pt ca vorbeam de fiv pe protocol lung ca si cum ar fi acelasi lucru ca fiv pe faza luteala.

Acestea fiind zise... astept sa vad cum se prezinta situatia saptamana viitoare! :-ss
Off, îmi pare rău Lorelei, si la mine tot cu amânare, într-un final la 6 săptămâni de la ET a venit și menstruatie, ceva cu cheaguri multe și sângerare redusă. Dupa 2 săptămâni, adică acum 6 zile a venit din nou...Dna dr era în concediu.. așa că și eu 4 săptămâni intarziere. Voi merge săptămâna viitoare la eco să ne asigurăm că e totul ok pe acolo. După et și eu am rămas cu un chist folicular destul de mare , sper că după aceste 2 menstruații sa fi dispărut.
Legat de fiv-uri pe protocol lung și cel de faza luteala, sunt și mai in ceata acum. La primul fiv am încercat protocol lung cred că era din ziua 21 a ciclului mentrual anterior am făcut 1/2 fiola gonapeptyl. Când m-am dus la prima ecografie aveam un chist de toată frumusețea și cu asta s-a încheiat minunea de protocol... Apoi am mers doar pe scurt, de ambele dați.
Doamne ajuta sa ne vedem toate visul împlinit!
Eu 35, el 35 - perfect
Eu: Endometrioza grad 3 operat la Wellborn in Mai 2016, Amh inainte 1.5, dupa 0.87 , Mutatii: MTHFR , PAI - 4G/5G , FSHR .
IUI martie 2016 - nereusit
Fiv 1 : mai 2017 - Gynera, 8 folicului, 7 fertilizati , ziua 3 - 5 embrioni , ziua 5 -1 blasto calitate 2BC , beta negativ
FIV 2 - Gynera - in curs ziua 9 - 8 folicului mari si 4 mici, Progesteron 1.45, am obtinut 5 ovocit- 5 fertilizate,ziua 3 - 5 embrioni, am decis sa ii lasam pana in ziua 5. - 2 blasto !!!
ET - 22.02.2018- 1 blasto 3BB - beta 1.2 [parerau]
ET 2 - 7.11.2018 - 1 blasto 2AB - beta 1.2 :((
FIV 3 - Februarie 2019 - 2 embrioni A8 si B4 - Beta 3.18 [parerau] :((
FIV 4 - Octombrie 2019- 4 ovo, 3 fertilizare - 2 embrioni z3- beta 1 - 46,1 beta 2- 21.... :(( :((
Doamne, te rog întoarceți fata către noi !!! Sunt pregătită să fiu mamă!

Cucilina25

Post by Cucilina25 » Tue Jan 08, 2019 9:50 pm

Nu ai motive să te rușinezi sau sa fii aspră cu tine, eu sunt super stăpână pe mine până cu 2 minute înainte de a intra în cabinet la monitorizare, atunci mă apucă un semi atac de panică, îmi transpira palmele, mă apucă crampele. Nu am nici o teama de analize, insa am o teama greu de explicat, însă respir adânc și mă calmez, nu avem încotro.
Fii tare și încercă să te menții ocupată cu alte lucruri intre timp.
Mult succes și Doamne ajută să ne vedem visul împlinit!
Eu 35, el 35 - perfect
Eu: Endometrioza grad 3 operat la Wellborn in Mai 2016, Amh inainte 1.5, dupa 0.87 , Mutatii: MTHFR , PAI - 4G/5G , FSHR .
IUI martie 2016 - nereusit
Fiv 1 : mai 2017 - Gynera, 8 folicului, 7 fertilizati , ziua 3 - 5 embrioni , ziua 5 -1 blasto calitate 2BC , beta negativ
FIV 2 - Gynera - in curs ziua 9 - 8 folicului mari si 4 mici, Progesteron 1.45, am obtinut 5 ovocit- 5 fertilizate,ziua 3 - 5 embrioni, am decis sa ii lasam pana in ziua 5. - 2 blasto !!!
ET - 22.02.2018- 1 blasto 3BB - beta 1.2 [parerau]
ET 2 - 7.11.2018 - 1 blasto 2AB - beta 1.2 :((
FIV 3 - Februarie 2019 - 2 embrioni A8 si B4 - Beta 3.18 [parerau] :((
FIV 4 - Octombrie 2019- 4 ovo, 3 fertilizare - 2 embrioni z3- beta 1 - 46,1 beta 2- 21.... :(( :((
Doamne, te rog întoarceți fata către noi !!! Sunt pregătită să fiu mamă!

gabriella80

Post by gabriella80 » Wed Jan 09, 2019 12:36 am

Eu m-am razgandit in privinta fiv la Columna,si am programare la Biotexcom in ukraina la prima vizita pe 26 ianuarie...in vederea Fiv cu ovocite donate...daca intereseaza pe cineva si are nevoie de sfaturi ..o sa va spun cu drag tot ce se va intampla acolo....in rest va doresc mult succes anul acesta !!
Amh 0,01,fsh 35,ovare polichistice,trompa stanga infundata,trompa dreapta permeabila,suspect menopauza precoce,am 38 de ani si sotul 37 el fara probleme,ma lupt cu infertilitatea de 8 ani,Primul Fiv la Biotexcom Ukraina pe 4/04/2019 Reusit insarcinata cu gemeni! [premom] [premom]

Andreea.B

Post by Andreea.B » Wed Jan 09, 2019 7:10 am

Miha_80 wrote:
Andreea.B wrote:Este cineva , care a facut Fiv in Timisoara ? Ma poate ajuta cineva cu pareri ?
Eu am făcut 3 fiv la Tm, Gynatal, dr Dorneanu. Ca și părere, având in vedere ca pot compara cu Unica Praga, unde am făcut încă 1 fiv, pot sa îți spun ca am fost mulțumită de dr, însă pe parte de laborator este loc de mai bine. Ma refer la tehnici disponibile, care pot face difetenta. Dr Dorneanu a fost implicat, la fiecare fiv am încercat alt protocol, m-a investigat suficient, e Ok ca și om. Acum, depinde care este cauza voastră de infertilitate, ce istoric aveți. Eu din păcate nu am reușit, avem pb cu spermograma și răspunsul meu la stimulare e slăbuț, vârsta nu ma ajuta, deci nu pot da vina pe dr.

BUna dimineata ,

Am incercat sa trimit ms privat , nu stiu daca am reusit . Poti s ate uiti te rog .

Multumesc

Miha_80

Post by Miha_80 » Wed Jan 09, 2019 10:20 am

Andreea.B wrote:
Miha_80 wrote:

BUna dimineata ,

Am incercat sa trimit ms privat , nu stiu daca am reusit . Poti s ate uiti te rog .

Multumesc
Neața,

Nu am mesaj de la tine. Încearcă încă o data.
Eu 39 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, HSG 2017 - trompe permeabile, histeroscopie Mai 2018 Ok, tiroidita autoimună, soțul 40 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1 Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
IIulie 2018 fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2

Yminodora

Post by Yminodora » Wed Jan 09, 2019 10:21 am

gabriella80 wrote:Eu m-am razgandit in privinta fiv la Columna,si am programare la Biotexcom in ukraina la prima vizita pe 26 ianuarie...in vederea Fiv cu ovocite donate...daca intereseaza pe cineva si are nevoie de sfaturi ..o sa va spun cu drag tot ce se va intampla acolo....in rest va doresc mult succes anul acesta !!
Buna, sti cumva daca Biotexcom mai incheie contracte pt programul mama surogat? Ms.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]

Lorelei

Post by Lorelei » Wed Jan 09, 2019 10:38 am

gabriella80 wrote:Eu m-am razgandit in privinta fiv la Columna,si am programare la Biotexcom in ukraina la prima vizita pe 26 ianuarie...in vederea Fiv cu ovocite donate...daca intereseaza pe cineva si are nevoie de sfaturi ..o sa va spun cu drag tot ce se va intampla acolo....in rest va doresc mult succes anul acesta !!
Stiu ca dorinta de a deveni mama este imensa dar am citit un reportaj despre Biotexcom postat si pe SOSI si eu m-am cam ingrozit de ce am citit acolo. Zic asta ca poate e bine sa fim la punct cu toate informatiile atat cele bune cat si cele mai putin bune.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492 :YMPRAY: Doamne Ajuta-ma pana la capat!

Mama

Post by Mama » Wed Jan 09, 2019 4:27 pm

Buna, pe mine m ar interesa aceasta procedura, iti doresc sa ti se îndeplinească cea mai mare dorință cum de altfel la toate cele care ne confruntăm cu aceasta problema .

CrissPatri

Post by CrissPatri » Wed Jan 09, 2019 5:05 pm

Lorelei wrote:Azi am fost la eco cu gandul ca voi incepe protocolul pt Fiv. Surpriza a fost ca am un chist ovarian destul de maricel (2x2) si nu am putut face nimic:(. Ma voi duce peste o sapt la o noua ecografie sa vedem daca se reasoarbe. Deci 4 saptamani amanare. Teoretic daca Doamne Ajuta se resoarbe chistul , as incepe stimularea cand ar fi trebuit sa aflu cati blasto de z5 as fi avut...
Partea buna a fost ca mi-am luat reteta de medicamente: 2XGonal 900, 1XPergoveris 900 , 3 cutii Diphereline 0.1, 7 Cetrodite si Ovitrelle.
De asemenea de precizat ca protocolul lung nu este acelasi lucru ca protocol pe faza luteala. Azi la consult ii povesteam dnei dr , eu senina ca o floricica cum am stabilit noi ca fac fiv3 pe protocol lung. Dna dr se uita la mine cam lung si ma intreaba daca sigur am stabilit asta? Si eu da, da, asa am stabilit pe lung ca incepem in faza luteala ;)) si dureaza mai mult decat cel pe scurt, logica imbatabila de blonda :))( chiar sunt blonda) :)) :)) . Mi-a explicat dansa ca nu e acelasi lucru-a fost f draguta ca si-a batut capul cu mine. Concluzia este ca protocolul lung e o complicaciune si nu sunt in stare sa redau ce presupune.
Am tinut sa precizez acest aspect pt ca vorbeam de fiv pe protocol lung ca si cum ar fi acelasi lucru ca fiv pe faza luteala.

Acestea fiind zise... astept sa vad cum se prezinta situatia saptamana viitoare! :-ss
Lore, sunt in exact aceasi situatie ca si tine..am fost tot luni pe 07 la Columna, si guess what...am si eu un chist de toata frumusetea, si ca niciodata am avut sangerare in ziua 14 a cm...e clar o dereglare hormonala, m-a cam facut praf ultima stimulare din Octombrie, cred ca organismul inca se resimte, sau nu stiu care ar putea fi cauza...ideea e ca si eu decalez totul, pana se absoarbe chistul... de ieri am inceput sa iau anticonceptionale....ca sa resetam toti hormonii. Am facut luni analize in regim de urgenta , progesteron(0.3), estradiol(86), LH(7.5) si FSH(9.51), rezultatele imi arata ca si cand as fi la inceput de CM , endometrul meu era subtire de 3.4.....de azi vad ca nu mai sangerez, o sa ma programez la histeroscopie si probabil tot protocol scurt voi avea si eu.
Al meu partener a reusit sa aiba o proba foarte buna pentru congelat, si am obtinut paiete cat pentru 4 proceduri FIV, sper sa fie cu noroc anul asta pentru noi toate.
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in ura carua constat SOE;
3.11.2019 ET cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera

Miha_80

Post by Miha_80 » Wed Jan 09, 2019 6:04 pm

Fetelor, va spuneam ca in Decembrie am recoltat pt analize hormonale și nu numai, m-am investigat maxim. Ce nu îmi este clar ca și rezultat este valoarea AMH. Eram curioasa cât mai e după fiv 4 și surpriza...este 2.8. Este mai mare decât in 2017 și 2018, ceea ce nu e posibil. Ma intreb, citind post-utile lui Lorelei și Criss, dacă au apărut ceva chisturi ovariene ( nu cred ca,medical, asta sta in picioare) sau e doar o eroare de laborator? Analiza e făcută la Medlife, ce de fiecare data.
Printre altele, am verificat și colesterolul pt ca Intralipidul, pe care intenționez sa îl fac la et următor, nu se poate administra decât dacă esti Ok cu colesterolul.

CrissPatri

Post by CrissPatri » Wed Jan 09, 2019 6:32 pm

Miha_80 wrote:Fetelor, va spuneam ca in Decembrie am recoltat pt analize hormonale și nu numai, m-am investigat maxim. Ce nu îmi este clar ca și rezultat este valoarea AMH. Eram curioasa cât mai e după fiv 4 și surpriza...este 2.8. Este mai mare decât in 2017 și 2018, ceea ce nu e posibil. Ma intreb, citind post-utile lui Lorelei și Criss, dacă au apărut ceva chisturi ovariene ( nu cred ca,medical, asta sta in picioare) sau e doar o eroare de laborator? Analiza e făcută la Medlife, ce de fiecare data.
Printre altele, am verificat și colesterolul pt ca Intralipidul, pe care intenționez sa îl fac la et următor, nu se poate administra decât dacă esti Ok cu colesterolul.
Miha eu ce pot sa iti zic este ca Amh ul meu este mai bun in 2018 comparativ cu 2016, facut tot la Medlife insa tot subunitar mi-a iesit, ca e 0.77 sau 0.88 nu e diferenta mare, si rezultatul corelat cu FSH cat si cu ecografia care confirma foliculii antrali, indica in cazul meu o rezerva ovariana scazuta, si cred eu ca si slab calitativa deopotriva.
In ceea ce priveste chisturile....am mai avut si in trecut, tot dupa o stimulare, vizualizat si confirmat ecografic. Apropo am repetat ATPO pt. tiroida si mi-a scazut de la 120 la 40....am urmat o luna si un pic dieta keto, sau low carb cand am putut, am eliminat glutenul si vad ca m a ajutat, insa a crescut TSH ul daca am intrerupt Eutirox, este acum 3.32, am inceput sa iau iar Eutirox de 25,ca sa il scad sub 2 pt urmatorul FIV. Acum ca gata s-au terminat sarbatorile ma apuc iar de dieta si sport.
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in ura carua constat SOE;
3.11.2019 ET cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera

Miha_80

Post by Miha_80 » Wed Jan 09, 2019 7:47 pm

CrissPatri wrote:
Miha_80 wrote:Fetelor, va spuneam ca in Decembrie am recoltat pt analize hormonale și nu numai, m-am investigat maxim. Ce nu îmi este clar ca și rezultat este valoarea AMH. Eram curioasa cât mai e după fiv 4 și surpriza...este 2.8. Este mai mare decât in 2017 și 2018, ceea ce nu e posibil. Ma intreb, citind post-utile lui Lorelei și Criss, dacă au apărut ceva chisturi ovariene ( nu cred ca,medical, asta sta in picioare) sau e doar o eroare de laborator? Analiza e făcută la Medlife, ce de fiecare data.
Miha eu ce pot sa iti zic este ca Amh ul meu este mai bun in 2018 comparativ cu 2016, facut tot la Medlife insa tot subunitar mi-a iesit, ca e 0.77 sau 0.88 nu e diferenta mare, si rezultatul corelat cu FSH cat si cu ecografia care confirma foliculii antrali, indica in cazul meu o rezerva ovariana scazuta, si cred eu ca si slab calitativa deopotriva.
In ceea ce priveste chisturile....am mai avut si in trecut, tot dupa o stimulare, vizualizat si confirmat ecografic. Apropo am repetat ATPO pt. tiroida si mi-a scazut de la 120 la 40....am urmat o luna si un pic dieta keto, sau low carb cand am putut, am eliminat glutenul si vad ca m a ajutat, insa a crescut TSH ul daca am intrerupt Eutirox, este acum 3.32, am inceput sa iau iar Eutirox de 25,ca sa il scad sub 2 pt urmatorul FIV. Acum ca gata s-au terminat sarbatorile ma apuc iar de dieta si sport.
Criss, ATPO a scăzut frumos...ar trebui sa ma apuc și eu de keto, mai ales ca am exemplul tău (plus Lore) ca funcționează și ca am Atpo 700.
Legat de AMH, in cazul meu, diferența de la ultima determinare e mare, de 1.2. Tare mi-e teama ca și analizele se fac uneori după ureche. Nu cred ca apariția unor chisturi mi-ar putea creste așa mult AMH, cred ca vb prostii $-) o sa văd la primul Echo.

catrinadiana

Post by catrinadiana » Wed Jan 09, 2019 9:54 pm

Buna! A avut careva in sarcina gemelara arteră ombilicala unică ? Eu sunt in sapt 13 si ma dor rău picioarele ! A mai pățit careva asa ceva?

Post Reply