FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Milenna

Re: FIV in Romania

Post by Milenna » Tue Jan 15, 2019 7:09 pm

Miha_80 wrote:
jurnaldefiv wrote:
Milenna wrote: trompe ok
histero ok
ciclu regulat
AMH 2-ZIUA 3
FSH 12- ZIUA 3
LH 2
HOMOCISTEINA OK
PROLACTINA - 30 ( FAZA LUTEALA, Z 21)
MUTATII FACTORI 5 SI 2 - NEG
ESTROGENI - 157 ( FAZA LUT, ZIUA 21
PROGESTERON - 7.6( FAZA LUT, Z21
M-am uitat din nou pe setul tau de analize ca stiu ca de cand am citit mi-a atras atentia si altceva in afara FSH (care intr-adevar e cam mare).
Estradiolul mi se pare la fel, adica mare pentru ziua 21 deci la o saptamana dupa ovulatie. Teoretic, estradiolul dupa ovulatie se prabuseste; e drept, el creste enorm in caz de fertilizare si aparitie sarcina, dar asta e alta discutie iar la tine oricum nu avea cum sa fie ceva sarcina-related in z21 caci abia atunci ar incepe o posibila implantare. Deci progesteronul e f ok pt faza aia a ciclului insa estradiolul mi se pare putin cam mare, nu-s doctor si sper sa nu vorbesc prostii insa la unele femei asta e valoare preovulatorie.... Nu stiu, posibil sa fie o desincronizare hormonala motivul pentru care nu ai reusit sa ramai insarcinata pana acum. Cu siguranta dna doctor va investiga asta, e foarte atenta la partea hormonala.

Milenna, scuze pt dubii, dar estrogen sigur este făcut in ziua 21? Intreb pt ca de obicei, atât dr endocrinolog cât si specialiștii RUAM indica doar progesteronul in ziua 21. Restul in zilele 2-3. Valorile mari ale estrogenului in primele zile pot indica prezenta unor chisturi, dar cel mai bine este sa ceri lămuriri medicului tău.
MIHA,
Da, de ziua 21 sunt. O sa le repet, conform planului de fiv dat de columna, sa fie fresh tot. Si mie mi s a părut mare estrogenul, deși nimeni nu mi a zis nimic. O sa încerc și celebrele Tsh, T3 T4 pe care nu le am făcut încă.
Eu 34 ani:
Sept uterin operat total, 2016
Laparo, trompe ok
Histero 2018,uter, ok
Amh-2
Fsh-12
Lh ok
Homocisteina, ok
Factor 2 și 5 ok
Rh+
El, 34:
.. Spermograma, spermocultura - f ok
.. Varicocel grad 1,ce nu pune probleme cf.urologului,ia Profertil
Așteptăm pe bebe de 2ani jum.
*Recomandare Fiv assmb 2019

CrissPatri

Post by CrissPatri » Tue Jan 15, 2019 8:33 pm

Lorelei wrote:
Georgiana Mihai wrote:
Georgiana Mihai wrote:
Multunesc la fel!
Miha eu inca nu am primit schema de tratament. Maine mi-o va da medicul.
Nu cred ca este diferenta intre cele doua dar doza trebuie sa ti-o stabileasca medicul. La analizele pt. functie hepatica nu ma pricep deloc...
Sa dea domnul sa fie bine de data asta. Iti tin pumnii!
Miha am primit si schema de tratament.

3 femostone, 3 raclete oestrogel, 16 mg medrol, 1 aspenter iar in ziua transferului schimb cu clexane de 0,4
1 femibion. Am inceput de azi.
Georgi sa fie cu ochisori! [majoreta] Si mult succes maine la primarie! Esti de admirat pt mobilizare! [flori]
Georgi tu urmezi, iti tin pumnii sa fie transferul norocos! E de laudat initiativa ta de la primarie, ar fi ideal sa se replice proiectul ASSMB si la voi.
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129.
09.2019 programare Grecia pentru consultație FIV cu ovocite donate

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jan 15, 2019 8:54 pm

Milenna wrote:
jurnaldefiv wrote:
Milenna wrote: Mulțumesc Jurnal
Treaba e ca i.a atras atenția doar Fsh ul, de altceva nu mi a zis și a văzut de 3 ori analizele. În noiembrie am făcut histero de control și a zis ca totul e ok. Iar în decembrie ne am văzut pt o decizie în acest sens și mi a zis ca îmi sugerează Fiv, pt ca la acest fiv putem descoperi adevărată cauza,nespusa încă și mi a mai zis ca dansa considera ca e și stresul la mine.
Estrogenul din analize e de ziua 21 și deși este încadrat normal, mi s a părut mare și mie...Testele de ovulație îmi dau ca ovulez la ziua 16.
Asta inseamna ca ti se pozitiveaza in z14-15, da? Adica nu in z16 se pozitiveaza.
Jurnal,
În ziua 12,13,14,15 negativ și 16 pozitiv, 17 negativ. Am făcut toată cutia de teste sa vad cum sta treaba.
Daca in ziua 16 ai testul pozitiv inseamna ca ovulezi in ziua 17-18. De-aia am intrebat. In general regula este ca testul de ovulatie de pozitiveaza cu 24-48h inainte de momentul ovulatiei efective (detecteaza varful de LH care genereaza ulterior spargerea foliculului deci ovulatia).
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec. 2018, Columna, program ASSMB).
O sa avem un baietel! [baietel]
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim, ramai langa noi.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jan 15, 2019 9:06 pm

Un mic update si de la mine. De la NOI.
Avem 9s2z clinic si 9s6z dupa masuratori si totul este slava Domnului bine si in grafic. Zona de decolare nu s-a mai vazut la eco de astazi cand a revenit in sfarsit doctora mea si am putut merge la ea (pana acum am facut vreo 3 eco intermediare pe unde am apucat doar sa ma asigur ca totul e ok). Am vazut cum bebe misca din manutele alea mici si din picioruse... nu pot descrie in cuvinte ce simt si ce am simtit. Ma concentram doar sa respir sacadat sa nu incep sa tremur, si au inceput sa-mi curga lacrimi din ochi uitandu-ma in monitor.
Opresc Prograful si Duphastonul de astazi, mai fac o singura injectie Proluton, continui cu Lutinusul. Din s12 nu mai iau Femibion ci Femosun si continui cu Aspenter.
In prima saptamana din Februrie testarea genetica si apoi morfologia de trim.I. Ne rugam la Dumnezeu in continuare in fiecare zi, sa aiba grija de noi.
Doamne ajuta Georgi, sa redai un start pozitiv aici pe forum, apoi urmati voi Criss, Lorelei si toate fetele care sunt sau urmeaza sa intre in proceduri, tratamente eficiente si fara complicatii, si mai ales cu rezultatele pretioase atat de asteptate. Doamne ajuta!
Last edited by jurnaldefiv on Wed Jan 16, 2019 9:14 am, edited 1 time in total.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.

Milenna

Post by Milenna » Tue Jan 15, 2019 10:47 pm

jurnaldefiv wrote:Un mic update si de la mine. De la NOI.
Avem 9s2z clinic si 9s6z dupa masuratori si totul este slava Domnului bine si in grafic. Zona de decolare nu s-a mai vazut la eco de astazi cand a revenit in sfarsit doctora mea si am putut merge la ea (pana acum am facut vreo 3 eco intermediare pe unde am apucat doar sa ma asigur ca totul e ok). Am vazut cum bebe misca din manutele alea mici si din picioruse... nu pot descrie in cuvinte ce simt si ce am simtit. Ma concentram doar sa respir sacadat sa nu incep sa tremur, si au inceput sa-mi curga lacrimi din ochi uitandu-ma in monitor.
Opresc Prograful si Duphastonul de astazi, mai fac o singura injectie Proluton, continui cu Lutinusul. Din s12 nu mai iau Femibion ci Femosun si continui cu Aspenter.
In prima saptamana din Februrie testarea genetica si apoi morfologia de trim.I. Ne rugam la Dumnezeu in continuare in fiecare zi, sa aiba grija de noi.
Doamne ajuta Georgi, sa redai un start pozitiv aici pe forum, apoi urmati voi Criss, Lorelei si toate fetele care sunt sau urmeaza sa intre in proceduri, tratamente eficiente si fara complicatii, si mai alea cu rezultatele pretioase atat de asteptate. Doamne ajuta!
Jurnal,

Multumesc de mesaje, FELICITARI pt ca inteleg ca esti insarcinata. Cred ca este minunat. Esti cumva la dna Veliscu? Ma bucur enorm si Dne ajuta pe mai departe. Sigur ,sigur va fi bine. Imi da si mie curaj sa incer acest prin Fiv, desi ma cam sperie treaba, cred ca mai degraba frica de esec,nu altceva. Reusita altora e ca si reusita mea.
Un gand bun pe mai departe!
Eu 34 ani:
Sept uterin operat total, 2016
Laparo, trompe ok
Histero 2018,uter, ok
Amh-2
Fsh-12
Lh ok
Homocisteina, ok
Factor 2 și 5 ok
Rh+
El, 34:
.. Spermograma, spermocultura - f ok
.. Varicocel grad 1,ce nu pune probleme cf.urologului,ia Profertil
Așteptăm pe bebe de 2ani jum.
*Recomandare Fiv assmb 2019

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jan 15, 2019 11:20 pm

Milenna wrote: Jurnal,

Multumesc de mesaje, FELICITARI pt ca inteleg ca esti insarcinata. Cred ca este minunat. Esti cumva la dna Veliscu? Ma bucur enorm si Dne ajuta pe mai departe. Sigur ,sigur va fi bine. Imi da si mie curaj sa incer acest prin Fiv, desi ma cam sperie treaba, cred ca mai degraba frica de esec,nu altceva. Reusita altora e ca si reusita mea.
Un gand bun pe mai departe!
Buna Milenna, da, tot la dna doctor Veliscu sunt. Iti intorc toate gandurile bune. E firesc sa simti teama si ingrijorare, dar ce ne duce mai departe si ne ajuta sa trecem peste greutati (uneori suferinte mari prin care iti doresc din suflet sa nu treci) e motivul suprem pt care facem orice e nevoie: dorinta de a avea copii.
Sa ai toata increderea in dna doctor, esti pe maini foarte bune.

danabadan

Post by danabadan » Wed Jan 16, 2019 9:12 am

Cat de mult ma bucur Jurnal.... te-am urmarit pe tine si pe celelate fete active pe forum de multa vreme. E o minune care imi da speranta. Ma rog la Dumnezeu sa fie bine pana la capat pt tine, iar pt celelalte fete, sa fie cu noroc

Eu a trebuit sa opresc procedure din motive personale. Abia acum am reusit sa reincep.
Am inceput tratamentul pentru fet si speram ca transferul sa aiba loc pe la sfersitul lunii. Doamne ajuta! [floare]
Eu 36 el 34, incercam de 8 ani
Problema:tompa stanga hidrosalpinx, trompa dreapta nepermeabila
2012 HSG - trompe infundate; Laparoscopie trompe nepermeabile... Recomandare FIV
2014 HSG rezulta trompe permeabile dar bebe nu vine... Recomandare FIV
Sept. 2017 Laparoscopie-trompa stanga clipsata, dreapta partial permeabila
Nov. 2017 - FIV -14 ovocite din care 12 s-au fertilizat rezultand 6 embrioni calitatea A si B si 6 mai lenesi
Z5 - au ramas doar 4 balocisti
20 nov. 2017 - transfer 1 balocist..... beta negativ
FET 1 - ianuarie; beta 0.1

Edelweiss

Post by Edelweiss » Wed Jan 16, 2019 4:50 pm

Buna fetelor! Sunt noua pe aceasta pagina si as avea nevoie de o informatie daca ma puteti ajuta.
Urmeaza sa incep FIV ul spre sfarsitul acestei luni. Mi s-a spus sa sun in prima zi de menstruatie pt a ma programa la echo in urmatoarea zi. Intrebarea este, voi cu cate zile inainte ati aflat tratamentul? Vi l-a dat la echografie sau inainte? Din ce am citit, protocolul poate fi lung sau scurt, iar cel scurt incepe din ziua 2. Sper sa gasesc tratamentul in aceeasi zi, daca atunci il voi afla.
Multumesc frumos! :)
Eu 38 ani, el 33 ani
2009 - HSG - ok, trompe permeabile, uter ok in viziunea doctorului;
2010 - 2015 - Controale la diferiti medici, nu au vazut probleme la trompe si uter; Unii au recomandat direct FIV;
2017 - Martie - Control la medic axat pe infertilitate, nu a vazut uterul cu pb, s-a recomandat HSG si probabil FIV, s-a descoperit o rana pe col si un polip uterin;
2017 - Aprilie - ERAD , nu am putut face nici o investigatie timp de 6 luni;
2018 - Aprilie - Histeroscopie operatorie, eliminare polip uterin;
2018 - Octombrie, doamna dr. careia ii sunt recunoscatoare, descopera ca am o malformatie a uterului, in forma de T, vizibila pe radiografia din 2009; histeroscopie, operat uter;
2019 - Martie - inceput stimulare protocol lung;
Aprilie - recoltat 11 ovocite din care 6 mature, 5 fertilizate, in ziua 5 am ramas cu 2 embrioni calitatea A si doi calitatea B, congelati pe 3 paiete, 1-A, 1-A si 2 B;
28 Mai - FET 1 pe ciclu natural; beta negativ;
12.07 - laparoscopie - clipsare ambele trompe
03.08 - histeroscopie diag - uterul inca este stramt
02.09 - FET 2 pe ciclu natural; beta negativ
23.09 - histeroscopie operatorie de corectie uter T (a doua)

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Wed Jan 16, 2019 6:09 pm

Edelweiss wrote:Buna fetelor! Sunt noua pe aceasta pagina si as avea nevoie de o informatie daca ma puteti ajuta.
Urmeaza sa incep FIV ul spre sfarsitul acestei luni. Mi s-a spus sa sun in prima zi de menstruatie pt a ma programa la echo in urmatoarea zi. Intrebarea este, voi cu cate zile inainte ati aflat tratamentul? Vi l-a dat la echografie sau inainte? Din ce am citit, protocolul poate fi lung sau scurt, iar cel scurt incepe din ziua 2. Sper sa gasesc tratamentul in aceeasi zi, daca atunci il voi afla.
Tratamentul il incepi din a 2a ori a3a zi dupa eco,si il cumperi exact in ziua aceea,la Mn asa a mers treaba,acum de ex incep fiv 2 sapt asta ,sa vedem ce protocol alege Dna dr si Ce tratament,oricum ,totul Este in functie de pers si de prob de infertilitate,Stiu ca dr decide in ziua eco Ce ai nevoie,si cu siguranta daca esti din Bucuresti ,o sa gasesti tratamentul fara prob,oricum ,sper sa iti mai rasp si alte fete care sunt mai Veteranen ca mine si stiu mai multe ,succes si bafta multa
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

lu_28

Post by lu_28 » Wed Jan 16, 2019 6:13 pm

Doamne ajuta Georgi, sa redai un start pozitiv aici pe forum, apoi urmati voi Criss, Lorelei si toate fetele care sunt sau urmeaza sa intre in proceduri, tratamente eficiente si fara complicatii, si mai ales cu rezultatele pretioase atat de asteptate. Doamne ajuta!
Dumnezeu e mare si face minuni. Eu intru foarte rar pe forum,dar m-am bucurat enorm cand am auzit ca ai reusit . Sa dea Dumnezeu sa fiti bine in continuare si sa ai o sarcina ușoară. Si eu ma pregătesc de fiv 4 cu dr. Veliscu,care din cate vad are din ce in ce mai multe reușite. Toate aceste reușite ma fac sa cred ca voi reusi si eu intr-un final. Nu mi-am pierdut speranța,datorita vouă, datorita tuturor fetelor care au reușit sa-si împlinească visul ,după un drum atat de lung și greu. Sper sa fie cat mai scurt pentru toata lumea si sa auzim numai de bine. Imi pare rau ca nu pot sa fiu mai activa aici . Am fost o perioadă bună,dar din pacate timpul nu prea imi permite si sincer,după fiecare esec ,am preferat sa ma mai detașez un pic. Eram mult prea implicată, stresată si focusata numai pe fiv. Am realizat ca drumul meu nu va fi ușor si am vrut in limita timpului, printre fiv-uri, sa nu ma mai gandesc tot la fiv-uri. Am inceput la 28 de ani si acum am 32. Am simtit oarecum ca acesti 4 ani au trecut in zadar si am incercat printre picături sa mai si traiesc. Am mai scris doar cand am fost in mijlocul unei proceduri ,dar nici atunci mereu. Au fost momente când nu voiam sa spun nimanui( idei de-ale mele) ,pur si simplu s-au întâmplat prea multe. E greu sa rămâi sănătoasă la cap cand totul pare ca merge prost,dar cred eu ca nu sunt chiar o cauza pierdută, din moment ce nu am renuntat. Sper ca intr-o buna zi,sa intru aici si sa va scriu ca am reușit! Pana atunci va doresc bafta tuturor care sunteti in proceduri si sa ajungeți toate sa va strangeti in brate bebelușul mult dorit! :YMPRAY: [baby dust]
Eu,32 de ani- Sotul,32 de ani-oligoastenoteratospermie severa(mobilitate A-0)
FIV1 icsi -21 noiembrie 2015 prin subprogram -FET1-4 embrioni de ziua 3 transferati-nereusit.Mai avem un blastocist 4AB congelat. 13 mai 2016-FET2 cu blastocist 5AB . 23 mai- bthcg 51,20 ,25 mai -beta 48 SOE. Septembrie 2016- sotul descoperit cu varicocel bilateral
Octombrie 2016-operație varicocel (fără rezultate considerabile)
FIV2 icsi- noiembrie 2017,11 ovocite,2 blasto AA perfecți
FET3 14.11- 1 blasto,celălalt vitrificat
Betahcg -negativ
FET4 -ianuarie 2018-sarcina biochimica
FIV3 icsi-martie 2018,10 ovocite,3 blasto congelati,urmeaza
FET5 -iulie 2018 cu 2 blasto de calitate buna,1 nu a supraviețuit, beta-1,7,beta 7,9...sarcina biochimica
FIV 4-iunie 2019- 3 blasto congelati
FET 6 -iulie 2019,1 blasto-beta negativ
FET 7-.......

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Jan 16, 2019 6:19 pm

Edelweiss wrote:Buna fetelor! Sunt noua pe aceasta pagina si as avea nevoie de o informatie daca ma puteti ajuta.
In primul rand multa bafta. Protocolul il afli in ziua ecografiei si tot atunci si incepi tratamentul deci tot in ziua/seara aia il cumperi.

Dany79

Post by Dany79 » Wed Jan 16, 2019 8:11 pm

Ma bucur enorm pentru tine!am citit mesajul tau cu pielea de gaina...iti doresc sa fie totul bine pana la capat, sa ai o sarcina usoara, doar cu emotii pozitive! :-*

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Wed Jan 16, 2019 8:12 pm

Lore, Criss, Andreea va multunesc pt. ganduriile bune!
Andreea ma bucur enorm ca sunteti bine, reusita ta ne motiveaza pe toate [heart]
Lu ma bucur ca nu te lasi!
Succes la toate fetele care sunt in proceduri!
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-

CrissPatri

Post by CrissPatri » Wed Jan 16, 2019 8:55 pm

lu_28 wrote:
Dumnezeu e mare si face minuni. Eu intru foarte rar pe forum,dar m-am bucurat enorm cand am auzit ca ai reusit . Sa dea Dumnezeu sa fiti bine in continuare si sa ai o sarcina ușoară. Si eu ma pregătesc de fiv 4 cu dr. Veliscu,care din cate vad are din ce in ce mai multe reușite. Toate aceste reușite ma fac sa cred ca voi reusi si eu intr-un final. Nu mi-am pierdut speranța,datorita vouă, datorita tuturor fetelor care au reușit sa-si împlinească visul ,după un drum atat de lung și greu. Sper sa fie cat mai scurt pentru toata lumea si sa auzim numai de bine. Imi pare rau ca nu pot sa fiu mai activa aici . Am fost o perioadă bună,dar din pacate timpul nu prea imi permite si sincer,după fiecare esec ,am preferat sa ma mai detașez un pic. Eram mult prea implicată, stresată si focusata numai pe fiv. Am realizat ca drumul meu nu va fi ușor si am vrut in limita timpului, printre fiv-uri, sa nu ma mai gandesc tot la fiv-uri. Am inceput la 28 de ani si acum am 32. Am simtit oarecum ca acesti 4 ani au trecut in zadar si am incercat printre picături sa mai si traiesc. Am mai scris doar cand am fost in mijlocul unei proceduri ,dar nici atunci mereu. Au fost momente când nu voiam sa spun nimanui( idei de-ale mele) ,pur si simplu s-au întâmplat prea multe. E greu sa rămâi sănătoasă la cap cand totul pare ca merge prost,dar cred eu ca nu sunt chiar o cauza pierdută, din moment ce nu am renuntat. Sper ca intr-o buna zi,sa intru aici si sa va scriu ca am reușit! Pana atunci va doresc bafta tuturor care sunteti in proceduri si sa ajungeți toate sa va strangeti in brate bebelușul mult dorit! :YMPRAY: [baby dust]
Lu imi pare rau ca treci prin asta, vad din semnatura ca ai destule incercari la activ, sa inteleg ca problema ar fi la sot, insa vad ca obtii blasto frumosi, nu cred sa ai probleme de implantare esti si tanara...iti doresc sa fii puternica si ma bucur ca nu te lasi, ai varsta de partea ta si poate 2019 este anul nostru. :ymhug:
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129.

CrissPatri

Post by CrissPatri » Wed Jan 16, 2019 8:59 pm

Ma bucur mult jurnal ca sunteti bine, Doamne ajuta sa te prindem din urma. Iti doresc sa treci cu brio peste toate hopurile si sa te bucuri de sarcina relaxata si fara griji. Meriti din plin sa ai 9 luni magice. :ymdaydream:
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Wed Jan 16, 2019 10:21 pm

Ajutor...acum am luat rezultatul sotului din posta,Eu sapt viit incep protocolul pt fiv,spermiograma lui nu i ok,la prim fiv ok,acum teratozoospermie,i am scris Dr,in rest culturile ok,împiedica cu cv procedura?am vb cușma Dr sa îmi zică cv sa ii imbunătățească spermatozoizi pana la punctie ,dar nu știu nmk,are programare la urolog in Martie....sunt disperata .voi ce parere aveți ?stiti cv de asta ,ce și cum,?ast rasp .va multumesc
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

catrinadiana

Post by catrinadiana » Thu Jan 17, 2019 8:36 am

Liliana christmann1 wrote:Ajutor...acum am luat rezultatul sotului din posta,Eu sapt viit incep protocolul pt fiv,spermiograma lui nu i ok,la prim fiv ok,acum teratozoospermie,i am scris Dr,in rest culturile ok,împiedica cu cv procedura?am vb cușma Dr sa îmi zică cv sa ii imbunătățească spermatozoizi pana la punctie ,dar nu știu nmk,are programare la urolog in Martie....sunt disperata .voi ce parere aveți ?stiti cv de asta ,ce și cum,?ast rasp .va multumesc
Banuiesc ca faceti fiv cu p icsi ! Si sotul meu avea teratozoospermie moderata a fost la androlog , a urmat cura cu fertilovit m plus s a mai îmbunătățit,dar obligatoriu andrologul a spus sa facem fiv cu p icsi ! Sotul meu si a facut si testul halosperm si a iesit grad de fragmentare ridicat care de asemenea recomanda p icsi!

Edelweiss

Post by Edelweiss » Thu Jan 17, 2019 9:00 am

Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Eu sunt la prima procedura, sper sa fie prima si ultima. Sunt din Bucuresti si ma voi duce la Farmacia Tei, am vazut ca in general au stocuri.
Problema mea de infertilitate pe scurt este legata de trompe, analizele premergatoare FIV ului, au iesit ok, acum astept menstra sa putem incepe tratamentul.
Sa fie cu noroc Liliana! Sa fie cu noroc la toate fetele ce trec prin stresul asta :) [barza6]
Felicitari jurnal, o sarcina usoara iti doresc!! :)
Eu 38 ani, el 33 ani
2009 - HSG - ok, trompe permeabile, uter ok in viziunea doctorului;
2010 - 2015 - Controale la diferiti medici, nu au vazut probleme la trompe si uter; Unii au recomandat direct FIV;
2017 - Martie - Control la medic axat pe infertilitate, nu a vazut uterul cu pb, s-a recomandat HSG si probabil FIV, s-a descoperit o rana pe col si un polip uterin;
2017 - Aprilie - ERAD , nu am putut face nici o investigatie timp de 6 luni;
2018 - Aprilie - Histeroscopie operatorie, eliminare polip uterin;
2018 - Octombrie, doamna dr. careia ii sunt recunoscatoare, descopera ca am o malformatie a uterului, in forma de T, vizibila pe radiografia din 2009; histeroscopie, operat uter;
2019 - Martie - inceput stimulare protocol lung;
Aprilie - recoltat 11 ovocite din care 6 mature, 5 fertilizate, in ziua 5 am ramas cu 2 embrioni calitatea A si doi calitatea B, congelati pe 3 paiete, 1-A, 1-A si 2 B;
28 Mai - FET 1 pe ciclu natural; beta negativ;
12.07 - laparoscopie - clipsare ambele trompe
03.08 - histeroscopie diag - uterul inca este stramt
02.09 - FET 2 pe ciclu natural; beta negativ
23.09 - histeroscopie operatorie de corectie uter T (a doua)

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Thu Jan 17, 2019 9:15 am

catrinadiana wrote:
Liliana christmann1 wrote:Ajutor...acum am luat rezultatul sotului din posta,Eu sapt viit incep protocolul pt fiv,spermiograma lui nu i ok,la prim fiv ok,acum teratozoospermie,i am scris Dr,in rest culturile ok,împiedica cu cv procedura?am vb cușma Dr sa îmi zică cv sa ii imbunătățească spermatozoizi pana la punctie ,dar nu știu nmk,are programare la urolog in Martie....sunt disperata .voi ce parere aveți ?stiti cv de asta ,ce și cum,?ast rasp .va multumesc
Banuiesc ca faceti fiv cu p icsi ! Si sotul meu avea teratozoospermie moderata a fost la androlog , a urmat cura cu fertilovit m plus s a mai îmbunătățit,dar obligatoriu andrologul a spus sa facem fiv cu p icsi ! Sotul meu si a facut si testul halosperm si a iesit grad de fragmentare ridicat care de asemenea recomanda p icsi!
Ms mult de rasp .deci se poate din Ce Imi spui din Experimenta ta?!i am scris dnei dr ,dar pana acum n a rasp .am citit toata nopatea si am citit si Eu ca de poate cu icsi.eu incep Protocoolul sapt viit .si vin in Tara special pt asta ,si sotul si a luat concediu special .sper k nmk sa incurce procedura .

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Thu Jan 17, 2019 9:16 am

Edelweiss wrote:Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Eu sunt la prima procedura, sper sa fie prima si ultima. Sunt din Bucuresti si ma voi duce la Farmacia Tei, am vazut ca in general au stocuri.
Problema mea de infertilitate pe scurt este legata de trompe, analizele premergatoare FIV ului, au iesit ok, acum astept menstra sa putem incepe tratamentul.
Sa fie cu noroc Liliana! Sa fie cu noroc la toate fetele ce trec prin stresul asta :) [barza6]
Felicitari jurnal, o sarcina usoara iti doresc!! :)
Dosmne ajuta la toata lumea ,sa fie cu noroc

Post Reply