FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
CrissPatri

Re: FIV in Romania

Post by CrissPatri » Sun Feb 03, 2019 9:00 pm

Georgiana Mihai wrote:
CrissPatri wrote:
Lorelei wrote: Liliana la mine nu a fost doar FIV. Am avut o combinatie intre cele 3 metode adica s-a facut FIV , ICSI si PICSI. Nu stiu proportia dar o sa vad pe raportul de laborator. Tot 16 ovocite fertilizate am si eu...
Eu recunosc ca am emotii pt ca pana in ziua 2-3 ovocitul e jucatorul principal si abia din ziua 2- 3 intra in ecuatie si spermatozoidul. Aici macar am confirmarea ca sotul a stat bine! Sper ca daca la el si-au facut treaba suplimentele poate si la mine au avut un aport in calitatea ovocitelor mele de 40 ani :YMPRAY: , macar acolo putin! Conteaza!
Doamne ajuta ca din cele 16 ovocite fertilizate sa avem embrioni puternici si sanatosi!
Sa gandim pozitiv! :YMPRAY: ^:)^
16...uau este foarte bine Lore, felicitari!
Ce nu inteleg eu si daca ma poti lamuri, sa inteleg ca in primele 3 zile conteaza ovocitul, dupa care in z 4-5 intervine calitatea spermatozoidului? Daca ar fi asa...trag si eu o concluzie in cazul meu...eu am avut pana in z3 , 7 embrioni dupa care am ramas in z5 cu o morula, un early blasto si un blasto 2/3 BA...rezultatul asta e dat de faptul ca spermatozoidul nu si-a facut cum trebuie traba? Intreb fiindca in ultimul timp stau si ma gandesc daca in cazul nostru ovocitele donate ar fi o solutie...sau poate mai degraba embrionul donat, el chiar cu normospermie observ ca la rezultatul Halosperm sta foarte prost, si cred ca asta se reflecta cumva in calitatea embrionilor obtinuti....
Criss inainte de a apela la donate incearca FIV cu Picsi.Insista sa ti se faca asta. Eu nu cred ca ovocitele tale sunt problema, esti destul de tanara si ai inceput FIV urile chiar de la o varsta foarte OK. Sunt alaturi de tine, Iti doresc ca acest FIV sa fie ultimul si cel norocos! :-*
Doamne ajuta Georgi, la toate fetele! Sa fie asta anul nostru ca prea ne chinuim de mult timp...
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:

CrissPatri

Post by CrissPatri » Sun Feb 03, 2019 9:11 pm

Lorelei wrote:
CrissPatri wrote:
Lorelei wrote: Liliana la mine nu a fost doar FIV. Am avut o combinatie intre cele 3 metode adica s-a facut FIV , ICSI si PICSI. Nu stiu proportia dar o sa vad pe raportul de laborator. Tot 16 ovocite fertilizate am si eu...
Eu recunosc ca am emotii pt ca pana in ziua 2-3 ovocitul e jucatorul principal si abia din ziua 2- 3 intra in ecuatie si spermatozoidul. Aici macar am confirmarea ca sotul a stat bine! Sper ca daca la el si-au facut treaba suplimentele poate si la mine au avut un aport in calitatea ovocitelor mele de 40 ani :YMPRAY: , macar acolo putin! Conteaza!
Doamne ajuta ca din cele 16 ovocite fertilizate sa avem embrioni puternici si sanatosi!
Sa gandim pozitiv! :YMPRAY: ^:)^
16...uau este foarte bine Lore, felicitari!
Ce nu inteleg eu si daca ma poti lamuri, sa inteleg ca in primele 3 zile conteaza ovocitul, dupa care in z 4-5 intervine calitatea spermatozoidului? Daca ar fi asa...trag si eu o concluzie in cazul meu...eu am avut pana in z3 , 7 embrioni dupa care am ramas in z5 cu o morula, un early blasto si un blasto 2/3 BA...rezultatul asta e dat de faptul ca spermatozoidul nu si-a facut cum trebuie traba? Intreb fiindca in ultimul timp stau si ma gandesc daca in cazul nostru ovocitele donate ar fi o solutie...sau poate mai degraba embrionul donat, el chiar cu normospermie observ ca la rezultatul Halosperm sta foarte prost, si cred ca asta se reflecta cumva in calitatea embrionilor obtinuti....
Criss din ce mi-a zis dna dr embriolog trag concluzia ca pana in ziua 2-3 ovocitul depune munca cea mai importanta si apoi tot din ziua 2-3 intra in ecuatie sperma si astfel se formeaza si materialul genetic al embrionului, adica se declanseasa genomul uman! Sper sa nu zic prostii! Am intrebat ce inseamna asta si incerc sa reproduc cat pot eu de bine ce mai tin minte: dupa ce sperma este injectata in ovocit indiferent de metoda ( FIV, ICSI sau PICSI) , coada si stratul exterior al spermatozoidului se dezintegreaza. Daca ovocitul este fecundat ( ma gandesc ca asta inseamna ziua 1 post punctie, nu am intrebat aici) are loc o noua diviziune ( banui ca asta dureaza inca 1-2 zile din momentul fecundarii) si are loc fuziunea materialului genetic intre ovocit si spermatozoid.
Oricum in genetica totul se schimba destul de rapid. Nu stiu unde am citit ca sunt noi studii care cica ar demonstra ca rolul spermatozoidului este prezent chiar din momentul fertilizarii... probabil vom stii adevarul in cativa ani!
Eu oricum am cerut insistent sa am si PICSI in procedura pt ca am ramas cu pitic pe creier si cred eu ca un spermatozoid matur m-ar ajuta mai mult sa obtin un embrion bun! Cred ca asta ar trebui sa ceri si tu! PICsI si nu ICSI.
Multumesc Lore pentru explicatii.
Am sa insist pentru PICSI, pentru mine a fost oricum prima oara cu ICSI, la toate celelalte fiv uri au fost fertilizate natural..oricum genetica e un capitol unde mai sunt de descoperit/dovedit o multitudine de lucruri...este atat de complicata....
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:

CrissPatri

Post by CrissPatri » Sun Feb 03, 2019 9:12 pm

Miha_80 wrote:Georgi,

Îmi spui te rog ca tratament ai tu după et? As vrea sa compar cu ce mi-au dat cehii.
Merci!
Miha..iti tin pumnii pentru maine. [crossfingers]
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77

Cucilina25

Post by Cucilina25 » Sun Feb 03, 2019 9:39 pm

Lorelei wrote:Cucilina, mult mult succes cu stimularea! Iti doresc sa ai un ciclu excelent si sa obtii embrioni euploizi. E mult mai importanta calitatea dar stii si tu asta!;) . Nu te lua dupa numarul mare de ovocite pe care il am! Asa am avut mereu. La primul FIV a fost dezastru, la fiv 2, la Praga, embrionii desi ochiometric perfecti au fost aneuploizi si am avut 2 SOE. Acum ma rog la Dzeu sa am minim 2 embrioni dar sa fie perfecti genetic! Daca sunt mai milti , Doamne Ajuta! Nu vreau sa par nerecunoscatoare si sa bat apa in piua ca nu e recomfortant psihic sa stii ca ai ovocite multe! Dar tragand linia important e sa il gasim pe acel unu!
Cosiana iti doresc sa fie [premom] ! Deci avem multe fete in focuri in perioada asta! Va tin pumnii sa curga cu beta pozitive si sarcini sanatoase si la terment!
Mulțumesc frumos pentru încurajări, nu am încotro trebuie sa sper si să cred că totul va fi bine. În momentul asta sunt destul de resemnată după experiențele anterioare încerc să mă pastrez cat mai neutra, parcă nu mai am nervi nici să mă stresez. Îmi poți spune te rog care este diferența dintre Icsi și Picsi? Până acum am mers pe fertilizare naturala nu știu dacă sa insist pe altceva acum... Doar doar mi-oi schimba norocul.
Pupici și te aștept cu vesti bune.
Eu 35, el 35 - perfect
Eu: Endometrioza grad 3 operat la Wellborn in Mai 2016, Amh inainte 1.5, dupa 0.87 , Mutatii: MTHFR , PAI - 4G/5G , FSHR .
IUI martie 2016 - nereusit
Fiv 1 : mai 2017 - Gynera, 8 folicului, 7 fertilizati , ziua 3 - 5 embrioni , ziua 5 -1 blasto calitate 2BC , beta negativ
FIV 2 - Gynera - in curs ziua 9 - 8 folicului mari si 4 mici, Progesteron 1.45, am obtinut 5 ovocit- 5 fertilizate,ziua 3 - 5 embrioni, am decis sa ii lasam pana in ziua 5. - 2 blasto !!!
ET - 22.02.2018- 1 blasto 3BB - beta 1.2 [parerau]
ET 2 - 7.11.2018 - 1 blasto 2AB - beta 1.2 :((
FIV 3 - Februarie 2019 - 2 embrioni A8 si B4 - Beta 3.18 [parerau] :((
FIV 4 - Octombrie 2019- 4 ovo, 3 fertilizare - 2 embrioni z3- beta 1 - 46,1 beta 2- 21.... :(( :((
Doamne, te rog întoarceți fata către noi !!! Sunt pregătită să fiu mamă!

Krisz

Post by Krisz » Sun Feb 03, 2019 9:53 pm

Fetelor chiar la asta ma gandeam si eu ca intotdeauna am avut ovocite 15-17 bucati, in schimb fetele care abia au au avut 2-3 ovocite, au ramas insarcinate, cunosc vreo 4 cazuri, deci conteaza calitatea nu cantitatea, sau nici nu stiu, ca si la mine se formau embrioni de calitate, cel putin asa pareau pe exterior, dar nu inteleg de ce ele ramaneau din prima si eu nu care mai aveam si la congelat nu, deci e si o frustrare.
34 de ani ovare polichistice-AMH-11, 27 /el 39 oligozoospermie-tetrazoospermie FIV 1- Sibiu 5 blasto, trasfer 1-2-2 nereusit, Fiv 2 Szeged 5 embrioni- 2 blasto transferati -SOE., un blasto congelat, ceilalti 2 n-au supravietuit, au fost tinuti pana in ziua a 7 -a.Fiv 3 Szeged, un embrion morula transferat impreuna cu cel inghetat- nereusit.Fiv 4-Chisinau, 7 embrioni ( 4 si 3), FET cu un blasto si 2 mai slabuti, 1 n-a supravietuit la dezghetare-nereusit, avem 3 embrioni congelati mai slabuti.Caritip ok, celule NK ok, ne pregatim de FIV 5. FIV 5 Chișinău - 15 celule 7 embrioni, criogenizati 4 de mai buna calitate și 3 mai slabi, FEt 6 cu 3 embrioni, unul n-a supraviețuit la dezghetare_nereusit. FIV 6, 22 ovocite, 8 embrioni, Fet 7 cu 7 embrioni-nereusit

Lorelei

Post by Lorelei » Sun Feb 03, 2019 10:03 pm

Cucilina25 wrote:
Lorelei wrote:Cucilina, mult mult succes cu stimularea! Iti doresc sa ai un ciclu excelent si sa obtii embrioni euploizi. E mult mai importanta calitatea dar stii si tu asta!;) . Nu te lua dupa numarul mare de ovocite pe care il am! Asa am avut mereu. La primul FIV a fost dezastru, la fiv 2, la Praga, embrionii desi ochiometric perfecti au fost aneuploizi si am avut 2 SOE. Acum ma rog la Dzeu sa am minim 2 embrioni dar sa fie perfecti genetic! Daca sunt mai milti , Doamne Ajuta! Nu vreau sa par nerecunoscatoare si sa bat apa in piua ca nu e recomfortant psihic sa stii ca ai ovocite multe! Dar tragand linia important e sa il gasim pe acel unu!
Cosiana iti doresc sa fie [premom] ! Deci avem multe fete in focuri in perioada asta! Va tin pumnii sa curga cu beta pozitive si sarcini sanatoase si la terment!
Mulțumesc frumos pentru încurajări, nu am încotro trebuie sa sper si să cred că totul va fi bine. În momentul asta sunt destul de resemnată după experiențele anterioare încerc să mă pastrez cat mai neutra, parcă nu mai am nervi nici să mă stresez. Îmi poți spune te rog care este diferența dintre Icsi și Picsi? Până acum am mers pe fertilizare naturala nu știu dacă sa insist pe altceva acum... Doar doar mi-oi schimba norocul.
Pupici și te aștept cu vesti bune.
Iti dau copy-paste dintr-un post mai vechi.PICSI e o metoda care alege spermatozoidul cel mai pregatit si matur in teorie. Ovocitul nostru este incojurat de hyaluron care ademeneste spematozoizii, mai exact ii atrage sa il fertilizeze. Doar spermatozoizii maturi si viabili sa fecundeze vor "simti" aceasta substanta si vor migra catre ovocit unde cel mai smecher dintre ei va si inscrie in poarta . Spermatozoizii imaturi, defecti etc raman dezorientati si haotici departe de acest mediu ( am vazut un filmulet si chiar asa sunt :D ). Embriologul va alege avand doua criterii fata de doar unul cum e la ICSI: cel mai frumos dintre cei mai performanti si activi spermatozoizi pe care i-a observat ca se duc catre mediul asta hyaluronic. Deci deosebirea fata de ICSI unde se alege ca la miss adica cel mai frumos "ochiometric", zic eu, este destul de importanta !
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Miha_80

Post by Miha_80 » Sun Feb 03, 2019 10:12 pm

Georgiana Mihai wrote:
Georgiana Mihai wrote:

Îmi spui te rog ca tratament ai tu după et? As vrea sa compar cu ce mi-au dat cehii.
Merci!
3 utrogestan pe zi( dar eu seara bag 2 pentru ca noaptea stau mai multe ore) , 16 mg medrol, Clexane 0,4, 3 femostone, 2 oestrogel, femibion si neaparat vitamina D sa iei pt ca soarele nu sa mai aratat de ceva timp @-)
Si Ptoluton la 5 zile.
Cam la fel, doar ca eu nu mai iau anticoagulant.
Eu am Utrogestan 2 dimi+2 seara, Ciclo 3/zi, Aspenterul l am intrerupt de miercuri când am avut ușoară sângerare, Prednison, Femibion, vit D și Magne B6.
Am o lacuna, mare cred...nu înțeleg Principiul, de ce se continua cu estrogen și post et?
Eu 40 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, HSG 2017 - trompe permeabile, histeroscopie Mai 2018 Ok, tiroidita autoimună, soțul 40 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
IIulie 2018 fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2
Martie 2019 - embrioadoptie Cehia negativ
Iulie și August 2019 - 2 IUI cu sperma donata - negativ
Octombrie 2019 - fiv ovocite donate Cehia, [its a boy]

Lorelei

Post by Lorelei » Sun Feb 03, 2019 10:21 pm

Krisz wrote:Fetelor chiar la asta ma gandeam si eu ca intotdeauna am avut ovocite 15-17 bucati, in schimb fetele care abia au au avut 2-3 ovocite, au ramas insarcinate, cunosc vreo 4 cazuri, deci conteaza calitatea nu cantitatea, sau nici nu stiu, ca si la mine se formau embrioni de calitate, cel putin asa pareau pe exterior, dar nu inteleg de ce ele ramaneau din prima si eu nu care mai aveam si la congelat nu, deci e si o frustrare.
Krisz este un rezultat aliniat cu PCOS. La femeile cu PCOS se dezvolta multi foliculi dar este general valabil ca ovocitele sunt mai slab calitative. Daca mai adaugi si factorul varsta.. no comment! Sunt metode nevalidate 100% de lumea stiintifica care cica ar imbunatatii calitatea lor: dieta keto sau mediteraneana si suplimente cum ar fi proxeed woman sau separat elementele din proxeed. Eu recunosc ca , impreuna cu sotul meu, am luat zilnic timp cu 3-4 luni de zile inainte de fiv, cate un pumn de pastile. Am zis sa o fac si pe asta! Acum sa vedem daca a ajutat! Am facut o curatenie la vitamine si acum stiu pe dinafara ce am pompat in noi. Pumnul de pastile a constant in : metifolat 800 si B12 sub forma de metacobalmina si 1 aspenter/zi( astea le iau oricum pt MTHFR) dar ajuta si in calitate, Magneziu +B6, Zinc, Seleniu, acetyl L Carnitina, L-Carnitina, L-arginina, Q10, Omega 3-6-9, vitamina E, vitamina A, fier cu actiune blanda, vitamina D 2000 UI si un complex Skin, Hair, Nails care contine cupru si alti aminoacizi.
Stiu, o nebunie dar la sot coincidenta sau nu spermograma in decembrie a iesit normala chiar daca nu am avut decat voinici B dar morfologia a fost 10% ( mereu am avut sub 2%) iar acum la momentul FIV-ului am avut 40% A si un total de A+B de 67% cu morfologie 8%.

Mai ramane de vazut la mine! Doamne Ajuta!
LATER EDIT! Nu faceti ca mine fara sa va consultati cu dr... eu sunt uneori inconstienta #-o . De asemenea, daca a functionat la sotul meu nu inseamna ca asa va fi pentru toata lumea. Poate fi o simpla coincidenta si sa fie un cumul de factori: alimentatia, perioada rece a anului, Dzeu etc!
Last edited by Lorelei on Sun Feb 03, 2019 10:41 pm, edited 4 times in total.
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Lorelei

Post by Lorelei » Sun Feb 03, 2019 10:30 pm

Miha_80 wrote:
Georgiana Mihai wrote:
Georgiana Mihai wrote:
3 utrogestan pe zi( dar eu seara bag 2 pentru ca noaptea stau mai multe ore) , 16 mg medrol, Clexane 0,4, 3 femostone, 2 oestrogel, femibion si neaparat vitamina D sa iei pt ca soarele nu sa mai aratat de ceva timp @-)
Si Ptoluton la 5 zile.
Eu am Utrogestan 2 dimi+2 seara, Ciclo 3/zi, Aspenterul l am intrerupt de miercuri când am avut ușoară sângerare, Prednison, Femibion, vit D și Magne B6.
Am o lacuna, mare cred...nu înțeleg Principiul, de ce se continua cu estrogen și post et?
Miha pe ciclu controlat iei estrogen pana in sapt 10-13 de sarcina. Doctorul va decide cand stopezi dar cam asa se procedeaza. Estrogenul e necesar impreuna cu progesteronul ca sa pacalesti corpul ca esti gata sa primesti sarcina. Ca atare, trebuie sa iti mentii ambii hormoni la un anumit nivel. Estrogenul asigura grosimea endometrului si il face primitor ca bebe sa se ataseze de peretii uterului si sa se simta ca acasa. Mult succes! :-* :ymdaydream:

Mama

Post by Mama » Sun Feb 03, 2019 10:45 pm

Krisz wrote:Fetelor chiar la asta ma gandeam si eu ca intotdeauna am avut ovocite 15-17 bucati, in schimb fetele care abia au au avut 2-3 ovocite, au ramas insarcinate, cunosc vreo 4 cazuri, deci conteaza calitatea nu cantitatea, sau nici nu stiu, ca si la mine se formau embrioni de calitate, cel putin asa pareau pe exterior, dar nu inteleg de ce ele ramaneau din prima si eu nu care mai aveam si la congelat nu, deci e si o frustrare.
Eu sunt din Iasi si imi este usor sa ajung in Moldova

Krisz

Post by Krisz » Sun Feb 03, 2019 10:54 pm

Lorelei mersi mult ca ai descris ce ati luat,eu n-am facut ce ai facut tu doar vitamine am luat cu vreo 2 luni inainte de fiv, Mg B6, Omega 3, Vitamina C, inofolic, profecund iar sotul spertinex si andrositol( ceva de genu) si mi se pare profertil.Sper sa reusesti acum, deoarece e foarte greu, eu sincer m-am cam saturat, am facut si perfuzie cu intralipid inainte de transfer, le-am facut pe toate, tot ce am auzit ca sa nu am remuscari.
34 de ani ovare polichistice-AMH-11, 27 /el 39 oligozoospermie-tetrazoospermie FIV 1- Sibiu 5 blasto, trasfer 1-2-2 nereusit, Fiv 2 Szeged 5 embrioni- 2 blasto transferati -SOE., un blasto congelat, ceilalti 2 n-au supravietuit, au fost tinuti pana in ziua a 7 -a.Fiv 3 Szeged, un embrion morula transferat impreuna cu cel inghetat- nereusit.Fiv 4-Chisinau, 7 embrioni ( 4 si 3), FET cu un blasto si 2 mai slabuti, 1 n-a supravietuit la dezghetare-nereusit, avem 3 embrioni congelati mai slabuti.Caritip ok, celule NK ok, ne pregatim de FIV 5. FIV 5 Chișinău - 15 celule 7 embrioni, criogenizati 4 de mai buna calitate și 3 mai slabi, FEt 6 cu 3 embrioni, unul n-a supraviețuit la dezghetare_nereusit. FIV 6, 22 ovocite, 8 embrioni, Fet 7 cu 7 embrioni-nereusit

Miha_80

Post by Miha_80 » Mon Feb 04, 2019 12:11 am

Lorelei wrote:
Miha_80 wrote:
Georgiana Mihai wrote:
Si Ptoluton la 5 zile.
Miha pe ciclu controlat iei estrogen pana in sapt 10-13 de sarcina. Doctorul va decide cand stopezi dar cam asa se procedeaza. Estrogenul e necesar impreuna cu progesteronul ca sa pacalesti corpul ca esti gata sa primesti sarcina. Ca atare, trebuie sa iti mentii ambii hormoni la un anumit nivel. Estrogenul asigura grosimea endometrului si il face primitor ca bebe sa se ataseze de peretii uterului si sa se simta ca acasa. Mult succes! :-* :ymdaydream:
Mulțumesc, Lore, pt explicații. Eu ma gândeam ca odată ce facem et și endometrul a fost Ok, gata cu estrogenul și ca preia progesteronul. Dar complicate sunt căile fiv-ului. :-?
Eu 40 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, HSG 2017 - trompe permeabile, histeroscopie Mai 2018 Ok, tiroidita autoimună, soțul 40 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
IIulie 2018 fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2

Miha_80

Post by Miha_80 » Mon Feb 04, 2019 12:13 am

CrissPatri wrote:

Merci!
Miha..iti tin pumnii pentru maine. [crossfingers]
Criss, :ymhug:

Flori77

Post by Flori77 » Mon Feb 04, 2019 12:34 am

CrissPatri wrote:
Lorelei wrote:
Miha_80 wrote:Multă adrenalina aici... :YMPRAY:
Lorelei? Mulți și de calitate, da?
Georgi totul e perfect, așa sa rămână pana la final! Sa știi ca ma bucur ca ai reușit sa îți faci singura injecțiile intramusculare cu progesteron. E mult mai comod decât sa te tot plimbi pe la cabinete. Eu mi-am încercuit prima data pe fesa zona unde trebuie sa intep cu pixul, apoi in oglinda, stand in picioare, am trecut la fapte #:-s E important sa înfingi tot acul in fesa, fiind intramuscular,ideal sa folosești ace verzi. Dar sigur știi tu astea...
Liliana, %%-
Eu luni la ora 14 am transferul. Fetelor, nu am apucat sa scriu in semnătura, dar știți probabil, ca la noi este embrioadoptie de data asta. Ce vreau sa va spun, pt ca experimentez o situație mai delicata, este ca nu am nici un fel de resentimente și îmi doresc un beta pozitiv, la fel de mult ca la et cu material propriu.
Miha tu il nasti, tu il cresti. E puiul tau! Restul nu conteaza! Sa stii ca daca nu reusesc anul acesta, si eu sunt hotarata pentru variantele alternative, in prima instanta ovodonatia!
La mine a fost un proces de acceptare lung pana sa fiu f ok cu varianta asta daca voi ajunge la ea!
Pana atunci mai joc cartea cu material genetic propriu...
Azi am terminat si eu cu punctia si avem 19 ovocite mature ( ochiometric) , spermograma sotului f buna si acum astept sa vad rezultatul. Miercuri voi stii cum stam!
Dna dr Lara Andronescu m-a incurajat si a zis ca eu sunt un caz atipic pt varsta mea si ca sigur reusim cu ovocitele mele e doar o chestiune de timp!
De asemenea si Dna Dr embriolog Bechir mi-a placut f mult si mi-a lasat o impresie foarta buna! A fost f directa si la obiect si m-a pregatit oarecum sa am asteptari realiste legate de nr de embrioni pe care o sa ii avem ( clar nu 19) avand in vedere varsta si ovarele polichistice care scad calitatea ovocitului f mult! Sunt si eu f constienta de acest lucru dar apreciez ca nu mi-a vandut gogosi chiar daca la prima mana nu pica bine sa auzi chestia asta de la terti!
A venit de 2 ori la noi pentru ca mai voia clarificari legate de fivurile anterioare si daca sarcinile pierdute au fost pe ovocite cu Fiv sau si cu Picsi. Am clarificat-o si sper sa o ajute sa ia decizia cea mai buna pentru embrionasii nostri!
Ce mai e de zis? Sotul a dat proba de 2 ori si am intrebat-o de ce si daca motivul este spermograma slaba! Ne-a explicat ca ea asa cere si daca si a doua proba e la fel de buna atuncin e o confirmare a primului rezultat si poate lua anumite decizii. Daca proba 2 e proasta se impun alte actiuni! Din fericire ambele au fost f bune cu morfologii de 8% ceea ce la noi era mereu jalnic!

Acum nu fac transfer din cazua estradiolului urias. Pt a preveni efectele hiperstimularii am avut si eu intravenos cu albumina! Urmeaza histeroscopie in februarie si in martie FET! Doamne ajuta sa fie cu embrioni de la fivul acesta!
Mult succes tuturor! Sa se lase cu multe BFP-uri si multi embrionasi buni
Lore ma bucur mult ca totul a decurs bine. Iti doresc sa ai embrionasi sanatosi dpdv genetic si sa reusesti sa obtii sarcina si cel mai important sa o duci pana la capat. Raman optimista si chiar cred ca vei reusi.
Cred ca vom fi in acelasi timp cu emotiile, eu am pe 12 februarie Histeroscopia dupa care pe cm urmator voi face stimularea.
Lore, Giorgi, Miha mult noroc va doresc! Eu incerc sa ma adun pt FIV 5. Am refacut AMH-ul si mi-a iesit 4,54 ng. Un rezultat foarte bun pt 41 ani...din pacate, calitatea ovocitelor e proasta, dar poate nimerim unul bun..
41 ani
AMH 10,8 (2015), AMH 4 (2017), AMH 4 (2019) suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
Histeroscopie (2017) - uter unicorn, o singura trompa
Miomectomie (2017) - se indeparteaza 2 fibroame uterine
4 IA nereusite Columna (2015-2016)
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET -fresh nereusit, FET- 2 blasto, nereusit
Sarcina Naturala-oct.2018-SOE-5s6z
FIV 4 (2018) Columna nereusit (17 ovocite, 8 mature, fertilizate toate): 2 ET fresh embrion Z3 + Z5 (dublu transfer)
FIV 5 (2019) Columna - urmeaza

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Mon Feb 04, 2019 8:00 am

Flori77 wrote:
CrissPatri wrote:
Lorelei wrote: Miha tu il nasti, tu il cresti. E puiul tau! Restul nu conteaza! Sa stii ca daca nu reusesc anul acesta, si eu sunt hotarata pentru variantele alternative, in prima instanta ovodonatia!
La mine a fost un proces de acceptare lung pana sa fiu f ok cu varianta asta daca voi ajunge la ea!
Azi am terminat si eu cu punctia si avem 19 ovocite mature ( ochiometric) , spermograma sotului f buna si acum astept sa vad rezultatul. Miercuri voi stii cum stam!
Dna dr Lara Andronescu m-a incurajat si a zis ca eu sunt un caz atipic pt varsta mea si ca sigur reusim cu ovocitele mele e doar o chestiune de timp!
De asemenea si Dna Dr embriolog Bechir mi-a placut f mult si mi-a lasat o impresie foarta buna! A fost f directa si la obiect si m-a pregatit oarecum sa am asteptari realiste legate de nr de embrioni pe care o sa ii avem ( clar nu 19) avand in vedere varsta si ovarele polichistice care scad calitatea ovocitului f mult! Sunt si eu f constienta de acest lucru dar apreciez ca nu mi-a vandut gogosi chiar daca la prima mana nu pica bine sa auzi chestia asta de la terti!
A venit de 2 ori la noi pentru ca mai voia clarificari legate de fivurile anterioare si daca sarcinile pierdute au fost pe ovocite cu Fiv sau si cu Picsi. Am clarificat-o si sper sa o ajute sa ia decizia cea mai buna pentru embrionasii nostri!
Ce mai e de zis? Sotul a dat proba de 2 ori si am intrebat-o de ce si daca motivul este spermograma slaba! Ne-a explicat ca ea asa cere si daca si a doua proba e la fel de buna atuncin e o confirmare a primului rezultat si poate lua anumite decizii. Daca proba 2 e proasta se impun alte actiuni! Din fericire ambele au fost f bune cu morfologii de 8% ceea ce la noi era mereu jalnic!

Acum nu fac transfer din cazua estradiolului urias. Pt a preveni efectele hiperstimularii am avut si eu intravenos cu albumina! Urmeaza histeroscopie in februarie si in martie FET! Doamne ajuta sa fie cu embrioni de la fivul acesta!
Lore ma bucur mult ca totul a decurs bine. Iti doresc sa ai embrionasi sanatosi dpdv genetic si sa reusesti sa obtii sarcina si cel mai important sa o duci pana la capat. Raman optimista si chiar cred ca vei reusi.
Cred ca vom fi in acelasi timp cu emotiile, eu am pe 12 februarie Histeroscopia dupa care pe cm urmator voi face stimularea.
Lore, Giorgi, Miha mult noroc va doresc! Eu incerc sa ma adun pt FIV 5. Am refacut AMH-ul si mi-a iesit 4,54 ng. Un rezultat foarte bun pt 41 ani...din pacate, calitatea ovocitelor e proasta, dar poate nimerim unul bun..
Flori multumesc! Ma bucur ca nu te lasi!! :-*
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

danabadan

Post by danabadan » Mon Feb 04, 2019 10:01 am

[premom]
Georgiana Mihai wrote:Dana cum rezisti??? Eu nu am mai stat o clipa degeaba, am facut curat, cumparaturi, am spalat. Chiar am carat niste plase foarte grele. Nu o sa mai stau degeaba ca la fiv urile negative sa am timp sa ma stresez.
Tot la fel, incerc sa imi ocup timpul. Vizitez, rude, cunostiine, prieteni ca sa nu imi stea gandul la asta. Curat m vrut sa fac dar sotul zice ca efortul este prea mare si nu imi da voie. Este putin exagerat el. Si cand mergen cu masina, ocoleste toate gropitele si canalele sa nu am socuri. Ieri, a luat o groapa mai mare si speriat m-a intrebat daca mai sunt puiutii inburta. :)) asta e.

In rest simptome nu prea am inafara de sane tensionati. Nu mai vreau sa ma ingrijorez, asa ca nu caut simptome. Speram sa fie bine.
Iti urez si tie asteptare cat mai usoara si sa fie cu ochisori. La fel si celorlalte :ymhug:
Eu 36 el 34, incercam de 8 ani
Problema:tompa stanga hidrosalpinx, trompa dreapta nepermeabila
2012 HSG - trompe infundate; Laparoscopie trompe nepermeabile... Recomandare FIV
2014 HSG rezulta trompe permeabile dar bebe nu vine... Recomandare FIV
Sept. 2017 Laparoscopie-trompa stanga clipsata, dreapta partial permeabila
Nov. 2017 - FIV -14 ovocite din care 12 s-au fertilizat rezultand 6 embrioni calitatea A si B si 6 mai lenesi
Z5 - au ramas doar 4 balocisti
20 nov. 2017 - transfer 1 balocist..... beta negativ
FET 1 - ianuarie; beta 0.1

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Mon Feb 04, 2019 10:54 am

danabadan wrote:[premom]
Georgiana Mihai wrote:Dana cum rezisti??? Eu nu am mai stat o clipa degeaba, am facut curat, cumparaturi, am spalat. Chiar am carat niste plase foarte grele. Nu o sa mai stau degeaba ca la fiv urile negative sa am timp sa ma stresez.
Tot la fel, incerc sa imi ocup timpul. Vizitez, rude, cunostiine, prieteni ca sa nu imi stea gandul la asta. Curat m vrut sa fac dar sotul zice ca efortul este prea mare si nu imi da voie. Este putin exagerat el. Si cand mergen cu masina, ocoleste toate gropitele si canalele sa nu am socuri. Ieri, a luat o groapa mai mare si speriat m-a intrebat daca mai sunt puiutii inburta. :)) asta e.

In rest simptome nu prea am inafara de sane tensionati. Nu mai vreau sa ma ingrijorez, asa ca nu caut simptome. Speram sa fie bine.
Iti urez si tie asteptare cat mai usoara si sa fie cu ochisori. La fel si celorlalte :ymhug:
Fi fara grija, nu patesc nimic embrionii de la nicio groapa, de la tusit, stranutat sau alte chestii. Cand am avut sarcina nu am tinut cont de nimic, exact cum mi-a recomandat medicul. Stilul de viata sa fie cat mai normal dupa et. Te pup si mult noroc!
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Lorelei

Post by Lorelei » Mon Feb 04, 2019 11:48 am

Flori77 wrote:
CrissPatri wrote:
Lorelei wrote: Miha tu il nasti, tu il cresti. E puiul tau! Restul nu conteaza! Sa stii ca daca nu reusesc anul acesta, si eu sunt hotarata pentru variantele alternative, in prima instanta ovodonatia!

Florii chiar ma gandeam ce mai faci! Daca imi permiti sa fac o sugestie ar fi aceea sa comanzi niste proxeed woman. A luat si Jurnalut si am citit numai de bine despre el. Da un boost ovarelor. Eu cred in sansa noastra de a deveni mame! [flori] pt o floare si un gand bun ca incurajare. [heart]

Krisz

Post by Krisz » Mon Feb 04, 2019 11:52 am

Lorelei ai luat si proxeed woman?
dearece am citit ca, detine majoriitatea vitaminelor , pe care le-ai luat, sau ai cumparat vitaminele separat.Despre dieta keto am citit, dar nu-i pentru mine, in general pentru femei care au probleme in greutate.Eu toata viata am fost slaba.Eu am sindromul ovarelor polichistice, nu stiu e acelasi lucru cu ovarele polichistice sau difera?Eu am 2 prietene care au ovare polichistice si au copii ( pe cale naturala).Sunt multe femei care au, dar efectiv nu stiu.

Lorelei

Post by Lorelei » Mon Feb 04, 2019 12:10 pm

Krisz wrote:Lorelei ai luat si proxeed woman?
dearece am citit ca, detine majoriitatea vitaminelor , pe care le-ai luat, sau ai cumparat vitaminele separat.Despre dieta keto am citit, dar nu-i pentru mine, in general pentru femei care au probleme in greutate.Eu toata viata am fost slaba.Eu am sindromul ovarelor polichistice, nu stiu e acelasi lucru cu ovarele polichistice sau difera?Eu am 2 prietene care au ovare polichistice si au copii ( pe cale naturala).Sunt multe femei care au, dar efectiv nu stiu.
Krisz nu am luat proxeed woman. Da, ai zis bine! Ce am luat eu e continut in proxeed. La momentul respectiv mi s-a parut complicat sa comand pe amazon si trebuia sa comand si pt sot ( nu am vrut sa se mai chinuie cu gustul oribil) asa ca am decis sa iau separat fiecare componenta si sa luam amandoi. Diferenta a fost ca sotul nu aluat aspenter si la el doza de zinc si seleniu a fost dubla.
La mine singurul simptom de PCOS E greutatea dar nu grav la modul ca mereu am oscilat cu +/- 5 kg fata de greutate ideala. Dar facand sport ( indicat in PCOS) nu s-a vazut. In primii 2 ani de stimulari am fost ok si fit dar de la FIV2 am inceput sa am ceva probleme cu acumularea de kg. Chiar cu keto foarte greu am reusit sa nu explodez. Chiar si asa acum sunt in zona de BMI de supraponderali si dupa FIV-ul asta nu vreau sa ma cantaresc inca!
Sa stii ca mama mea are tot PCOS si a fost de o hiperfertilitate iesita din comun! Puteam sa am la frati si la surori!... dar na pe vremea lui Ceausescu era cum era. Chiar nu stiu care ar fi problema la noi... unii zic ca sunt efectele exploziei de la Cernobil :D ... e o teorie despre care am citit!

Post Reply