FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Liliana christmann1

Re: FIV in Romania

Post by Liliana christmann1 » Wed Feb 06, 2019 3:30 pm

Lorelei wrote:
Liliana christmann1 wrote:
Lorelei wrote: Liliana 5 embrioni e f bine! Eu ma rog Doamne Ajuta sa am macar 2 buni si sa am ce transfera! Orice e posibil la 40 ani... nu vreau sa verbalizez cea mai mare temere a mea! Ma gandesc ca e bine! :YMPRAY:
Lorelei cu siguranța o sa ai ,sunt f sigura pt ca ai avut destule ovocite ,doar ca eu nu prea am experiența așa multă sa știu ce și cum ,am fost f dezamagita pt ca am avut 20 ovo,ma ast la mai mult ,de ce ?!nu știu ,a doua zi au fost 16 fertilizate natural ,deci chiar ma ast la mai mult .incerc sa îmi mențin echilibrul acum și sa soer ca o sa fie bine ,ceea cs îți doresc și tie,sper intr o minune ca și tine ca și toate fetele,revunosc ca du nu sunt ok pe partea emoțională .
Conteaza sa fie embrionii euploizi! Ai incredere in ei! Esti tanara! Decat mai multi si slab genetic si sa patesti ca mine, 2 SOE in 6 luni, mai bine mai putini si puternici!

M-au sunat si pe mine acum 5 minute. Din cele 16 ovocite fertilizate, 8 au ajuns la stadiul de blasto din care au congelat doar 3 ( embrioni buni), 3 au avut calitate CC si 2 sunt la stadiul de morula si nu a putut aprecia gradul de blastocizare ( acesta a fost termenul folosit de dna dr) asa ca ii mai lasa pana maine. Cert e ca ma pot baza pe 3 blasto! Cum am mai zis important este ca printre ei sa fie cel bun, The One!
Lorelei bafta multă ,se vede din modul in care te exprimi ca esti o femeie puternica și mai experimentata decât mine in ale fiv-ului ,cu siguranța calitatea contează cel mai mult ,eu una nu ma gândesc la varsta ,și la dorința aceea de familie completa ,ne dorim extrem de mult un copil ,ca și tine ,ca și restul .asteptarea este grea ,și lupta asta nu este ușoară deloc ,am menționat ca pe partea emoțională sunt “praf”.insa ce rămâne este speranța ,ma agat de ea cât pot de mult .
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Krisz

Post by Krisz » Wed Feb 06, 2019 4:46 pm

Doamne ajută fetelor să reușiți, si eu ma duc maine la Chisinău să discutăm eventualele cauze sa vedem ce vom face pe viitor.Ieri l-am sunat să-l intreb de histeroscopie, laparoscopie, picsi, exact ce mi-ati recomandat, dar din pacate l-am nimerit foarte ocupat si acum trebuie sa mai fac inca un drum.Altadata ma duceam cu entuziasm si cu speranta, dar acum am sufletul ranit, dar a devenit obisnuinta.Sper sa reusim si noi candva.
34 de ani ovare polichistice-AMH-11, 27 /el 39 oligozoospermie-tetrazoospermie FIV 1- Sibiu 5 blasto, trasfer 1-2-2 nereusit, Fiv 2 Szeged 5 embrioni- 2 blasto transferati -SOE., un blasto congelat, ceilalti 2 n-au supravietuit, au fost tinuti pana in ziua a 7 -a.Fiv 3 Szeged, un embrion morula transferat impreuna cu cel inghetat- nereusit.Fiv 4-Chisinau, 7 embrioni ( 4 si 3), FET cu un blasto si 2 mai slabuti, 1 n-a supravietuit la dezghetare-nereusit, avem 3 embrioni congelati mai slabuti.Caritip ok, celule NK ok, ne pregatim de FIV 5. FIV 5 Chișinău - 15 celule 7 embrioni, criogenizati 4 de mai buna calitate și 3 mai slabi, FEt 6 cu 3 embrioni, unul n-a supraviețuit la dezghetare_nereusit. FIV 6, 22 ovocite, 8 embrioni, Fet 7 cu 7 embrioni-nereusit

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Wed Feb 06, 2019 6:32 pm

Fetelor cred ca nu am reusit nici de data asta, au aparut de azi dureriile menstruale :((
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Wed Feb 06, 2019 6:51 pm

Georgiana Mihai wrote:Fetelor cred ca nu am reusit nici de data asta, au aparut de azi dureriile menstruale :((
Georgiana ,oare de ce ne grăbim mereu sa avem rezultate când nu este indicat ?!recunosc ,sunt la fel ,dar pana la beta mai ai cv zile ,oricum treb sa ast rezultat la sânge pt confirmare ,e greu și crunt ,și eu sunt in așteptare ,nici nu vreau sa cred de pe acum cv negativ ,oricum ieri și azi am plâns ,deja pt psihicul meu este mult ,ca de altfel și pt tine,grea lupta ducem ,eu îți doresc sa nu fie durerile de cm,și tu ai avut tentative de implantare și ști,dar acum poate fi diferit ,recunosc este greu sa credem și sa ne agățam de orice speranța ca sa ducem lupta pana la capăt ,dar cum altfel ?!este sg mod al nostru de a devenii părinți din păcate :( .asta e ,luptam ,dorința este mare și nu ne lăsam pana nu câștigam aceasta lupta .
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Lorelei

Post by Lorelei » Wed Feb 06, 2019 6:54 pm

Georgiana Mihai wrote:Fetelor cred ca nu am reusit nici de data asta, au aparut de azi dureriile menstruale :((
Sunt de la progesteron! La cat administrezi nici nu ma mira! De asemenea, pot fi dureri si ca embrionii isi fac culcus in burtica! Ai rabdare!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

danabadan

Post by danabadan » Wed Feb 06, 2019 7:50 pm

Mai e speranta! Nu te descuraja. Poate e cum a zis si Lore de. La progesteron.
Eu ma stresez ca nu mai simt nimic... dar incerc sa imi iau gandul
Este prea devreme sa testezi maine?
Eu 36 el 34, incercam de 8 ani
Problema:tompa stanga hidrosalpinx, trompa dreapta nepermeabila
2012 HSG - trompe infundate; Laparoscopie trompe nepermeabile... Recomandare FIV
2014 HSG rezulta trompe permeabile dar bebe nu vine... Recomandare FIV
Sept. 2017 Laparoscopie-trompa stanga clipsata, dreapta partial permeabila
Nov. 2017 - FIV -14 ovocite din care 12 s-au fertilizat rezultand 6 embrioni calitatea A si B si 6 mai lenesi
Z5 - au ramas doar 4 balocisti
20 nov. 2017 - transfer 1 balocist..... beta negativ
FET 1 - ianuarie; beta 0.1

danabadan

Post by danabadan » Wed Feb 06, 2019 7:51 pm

danabadan wrote:
Cand trebuia sa iti vina cm?
2012 HSG - trompe infundate; Laparoscopie trompe nepermeabile... Recomandare FIV
Nov. 2017 - FIV -14 ovocite din care 12 s-au fertilizat rezultand 6 embrioni calitatea A si B si 6 mai lenesi

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Wed Feb 06, 2019 8:09 pm

danabadan wrote:
danabadan wrote:
La cat progesteron iau nu ma astept sa Imi vina cm. Sambata mi-a zis medicul sa testez, dar cred ca ma duc vineri.
Eu-AMH august 2016 6,51
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.

danabadan

Post by danabadan » Wed Feb 06, 2019 8:12 pm

Georgiana Mihai wrote:
danabadan wrote:
danabadan wrote:
La cat progesteron iau nu ma astept sa Imi vina cm. Sambata mi-a zis medicul sa testez, dar cred ca ma duc vineri.
Ai favut transferul in aceiasi zi cu mine, pe 31. Mie mi-a zis sa testez pe 8 adica vineri. Poti sa te duci vineri linistita. Poate chiar maine.
Mai ai rabdare inca o zi. Stiu ca e ingrozitor... e mai simplu sa spui altuia ce sa faca, dar cand e vorba sa faci tu... mai greu.

Nu pot decat sa ma rog ca totul sa iasa bine in final. :ymhug:

catrinadiana

Post by catrinadiana » Wed Feb 06, 2019 8:16 pm

Si eu aveam dureri ca la menstruatie eram sigura ca îmi vine, in ziua 10 mi a curs si o pata de sânge Deja îmi pierdusem speranta , iar in ziua 13 am avut un beta mare si am gemeni in buRtica !

catrinadiana

Post by catrinadiana » Wed Feb 06, 2019 8:21 pm

irisana wrote:Ufff acu ma speriati...si eu tot la WB voi face.
Dar mai am ceva pasi pana atunci asa ca...le iau pe rand.
Sa inteleg deci ca se inteapa colul si iti face o anestezie care sa amorteasca atat col cat si uter sau doar col?
Inca o intrebare stupida dar dc tot v-am zapacit cu intrebari. Voi ati avut sangerari dupa histero? Adica sa fie nevoie sa iti pui un absorbant...
Mie mi a facut anestezie generala pe vena! Eu mam am simtit ok dupa a curs putin sange este normal !

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Wed Feb 06, 2019 9:12 pm

catrinadiana wrote:
Si eu aveam dureri ca la menstruatie eram sigura ca îmi vine, in ziua 10 mi a curs si o pata de sânge Deja îmi pierdusem speranta , iar in ziua 13 am avut un beta mare si am gemeni in buRtica !
Catriadina felicitari ,sarcina la termen ,deci Georgiana încă un pic de răbdare ,poate fi bine ,poate fi semn de implantare

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Wed Feb 06, 2019 9:18 pm

catrinadiana wrote:
Catriadina felicitari ,sarcina la termen ,deci Georgiana încă un pic de răbdare ,poate fi bine ,poate fi semn de implantare
Am luat un nospa, vad ca au trecut deocamdata...M-am demoralizat de tot.
Eu-AMH august 2016 6,51
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63

Krisz

Post by Krisz » Wed Feb 06, 2019 9:34 pm

Georgiana, incearca sa stai linistita, stiu ca e foarte greu, dar cum zic si fetele poate fi si implantarea.Nu te lua dupa niciun simptom ca sunt foarte inselatoare.Eu ultima data pot sa spun ca eram 100% conviinsă ca am rămas insărcinată, deoarece mă simteam mai ciudat, si am avut si acea scurgerea in ziua 10, + stări de balonare si nimic, testul a fost un șoc pentru mine.Iar cand s-a prins acum 2 ani, aveam simptome de menstruatie , credeam ca nu reusesc, dar testul a fost pozitiv .Din pacate s-a oprit din evolutie.
34 de ani ovare polichistice-AMH-11, 27 /el 39 oligozoospermie-tetrazoospermie FIV 1- Sibiu 5 blasto, trasfer 1-2-2 nereusit, Fiv 2 Szeged 5 embrioni- 2 blasto transferati -SOE., un blasto congelat, ceilalti 2 n-au supravietuit, au fost tinuti pana in ziua a 7 -a.Fiv 3 Szeged, un embrion morula transferat impreuna cu cel inghetat- nereusit.Fiv 4-Chisinau, 7 embrioni ( 4 si 3), FET cu un blasto si 2 mai slabuti, 1 n-a supravietuit la dezghetare-nereusit, avem 3 embrioni congelati mai slabuti.Caritip ok, celule NK ok, ne pregatim de FIV 5. FIV 5 Chișinău - 15 celule 7 embrioni, criogenizati 4 de mai buna calitate și 3 mai slabi, FEt 6 cu 3 embrioni, unul n-a supraviețuit la dezghetare_nereusit. FIV 6, 22 ovocite, 8 embrioni, Fet 7 cu 7 embrioni-nereusit

Cucilina25

Post by Cucilina25 » Wed Feb 06, 2019 10:09 pm

Lorelei wrote:
Liliana christmann1 wrote: Lorelei cu siguranța o sa ai ,sunt f sigura pt ca ai avut destule ovocite ,doar ca eu nu prea am experiența așa multă sa știu ce și cum ,am fost f dezamagita pt ca am avut 20 ovo,ma ast la mai mult ,de ce ?!nu știu ,a doua zi au fost 16 fertilizate natural ,deci chiar ma ast la mai mult .incerc sa îmi mențin echilibrul acum și sa soer ca o sa fie bine ,ceea cs îți doresc și tie,sper intr o minune ca și tine ca și toate fetele,revunosc ca du nu sunt ok pe partea emoțională .
Conteaza sa fie embrionii euploizi! Ai incredere in ei! Esti tanara! Decat mai multi si slab genetic si sa patesti ca mine, 2 SOE in 6 luni, mai bine mai putini si puternici!

M-au sunat si pe mine acum 5 minute. Din cele 16 ovocite fertilizate, 8 au ajuns la stadiul de blasto din care au congelat doar 3 ( embrioni buni), 3 au avut calitate CC si 2 sunt la stadiul de morula si nu a putut aprecia gradul de blastocizare ( acesta a fost termenul folosit de dna dr) asa ca ii mai lasa pana maine. Cert e ca ma pot baza pe 3 blasto! Cum am mai zis important este ca printre ei sa fie cel bun, The One!
Lorelei bafta multă ,se vede din modul in care te exprimi ca esti o femeie puternica și mai experimentata decât mine in ale fiv-ului ,cu siguranța calitatea contează cel mai mult ,eu una nu ma gândesc la varsta ,și la dorința aceea de familie completa ,ne dorim extrem de mult un copil ,ca și tine ,ca și restul .asteptarea este grea ,și lupta asta nu este ușoară deloc ,am menționat ca pe partea emoțională sunt “praf”.insa ce rămâne este speranța ,ma agat de ea cât pot de mult .
Fetelor, felicitări și bafta multa amândurora! E un rezultat bun, nu uitați e nevoie de unul singur că sa reușim. Eu pe asta mă bazez.
Liliana, așteptare ușoară, Doamne ajută să fie rezultatul mult așteptat!!
Lore, sunt sigură că acesta e și anul tau. Bafta multa!
Eu 35, el 35 - perfect
Eu: Endometrioza grad 3 operat la Wellborn in Mai 2016, Amh inainte 1.5, dupa 0.87 , Mutatii: MTHFR , PAI - 4G/5G , FSHR .
IUI martie 2016 - nereusit
Fiv 1 : mai 2017 - Gynera, 8 folicului, 7 fertilizati , ziua 3 - 5 embrioni , ziua 5 -1 blasto calitate 2BC , beta negativ
FIV 2 - Gynera - in curs ziua 9 - 8 folicului mari si 4 mici, Progesteron 1.45, am obtinut 5 ovocit- 5 fertilizate,ziua 3 - 5 embrioni, am decis sa ii lasam pana in ziua 5. - 2 blasto !!!
ET - 22.02.2018- 1 blasto 3BB - beta 1.2 [parerau]
ET 2 - 7.11.2018 - 1 blasto 2AB - beta 1.2 :((
FIV 3 - Februarie 2019 - 2 embrioni A8 si B4 - Beta 3.18 [parerau] :((
FIV 4 - Octombrie 2019- 4 ovo, 3 fertilizare - 2 embrioni z3- beta 1 - 46,1 beta 2- 21.... :(( :((
Fiv 5: Februarie 2020- Columna ; 2 blasto freeze all
Martie - Iulie - tratament cu Diphereline și 3 Histroscopiile, endometru cu aspect inflamator ;3 ture antibiotic;
ET6 - 25.07, blasto 2AB- ziua 8 sangera, beta ziua 9- 6.7

Cucilina25

Post by Cucilina25 » Wed Feb 06, 2019 10:12 pm

Georgiana Mihai wrote:
catrinadiana wrote: Si eu aveam dureri ca la menstruatie eram sigura ca îmi vine, in ziua 10 mi a curs si o pata de sânge Deja îmi pierdusem speranta , iar in ziua 13 am avut un beta mare si am gemeni in buRtica !
Am luat un nospa, vad ca au trecut deocamdata...M-am demoralizat de tot.
Încerca să nu îți faci rău singură, ramai pozitivă cred că tărie că și corpul nostru reacționează mai bine atunci când suntem fericiți. Din păcate nu putem schimba ceea ce ni se întâmplă dar putem controla modul în care reacționăm. Fii puternica și ai încredere.
Bafta multa!! Doamne ajută
Eu 35, el 35 - perfect
Eu: Endometrioza grad 3 operat la Wellborn in Mai 2016, Amh inainte 1.5, dupa 0.87 , Mutatii: MTHFR , PAI - 4G/5G , FSHR .
IUI martie 2016 - nereusit
Fiv 1 : mai 2017 - Gynera, 8 folicului, 7 fertilizati , ziua 3 - 5 embrioni , ziua 5 -1 blasto calitate 2BC , beta negativ
FIV 2 - Gynera - in curs ziua 9 - 8 folicului mari si 4 mici, Progesteron 1.45, am obtinut 5 ovocit- 5 fertilizate,ziua 3 - 5 embrioni, am decis sa ii lasam pana in ziua 5. - 2 blasto !!!
ET - 22.02.2018- 1 blasto 3BB - beta 1.2 [parerau]
ET 2 - 7.11.2018 - 1 blasto 2AB - beta 1.2 :((
FIV 3 - Februarie 2019 - 2 embrioni A8 si B4 - Beta 3.18 [parerau] :((
FIV 4 - Octombrie 2019- 4 ovo, 3 fertilizare - 2 embrioni z3- beta 1 - 46,1 beta 2- 21.... :(( :((
Fiv 5: Februarie 2020- Columna ; 2 blasto freeze all
Martie - Iulie - tratament cu Diphereline și 3 Histroscopiile, endometru cu aspect inflamator ;3 ture antibiotic;
ET6 - 25.07, blasto 2AB- ziua 8 sangera, beta ziua 9- 6.7

Lavender

Post by Lavender » Wed Feb 06, 2019 10:27 pm

Fetelor, va doresc succes tuturor! Văd ca ați avansat cu proiectele voastre de când nu am mai intrat eu.
Mi-am luat o pauza, căci eram prea stresată pe acest subiect, in plus ne-am mutat între timp, multă agitație.
Liniștea și relaxarea sunt importante când pleci pe drumul asta. Va doresc sa fiți liniștite, cât mai puțin stresate și sa înțelegeți ca lucrurile se întâmpla cu un motiv atunci când se întâmpla. Pe mine ma ajuta sa conștientizez asta atunci când mi-este greu.
Dumnezeu sa ne ajute pe toate sa ne îndeplinim visul!
Va pup!
Eu: 40 de ani, sarcina extrauterina in 2017, in urma căreia am rămas doar cu trompa dreapta. AMH 1,9 in mai 2018. AMH 2,45 in Octombrie 2018. Analize hormonale ok. Endometru ok, după histeroscopie cu eliminarea mai multor polipi endometriali.
El: 39 de ani, spermograma variază in funcție de moment. In mai, 2% forme morfologice normale.
29.05.2018 FIV 1: stimulare ovariană cu Gonal f și pergoveris. 7 embrioni, 5 s-au dezvoltat pana in Z5, transferat 1 blasto 6 BB și 4 congelati. Beta negativ. Ne pregătim de FET.
Iulie 2018: histeroscopie, nimic special găsit, endometrul nu este prea omogen, dar medicul spune ca nu împiedica sarcina cu nimic.
FET 1: 29.09.18, 2 blasto calitatea 5AB și 5BB de ziua 5-6 transferați, nereușit
Mai am 2 blastocisti de calitatea 5CC și 4CC congelati
FIV 2 Aprilie 2019, protocol lung, 10 ovocite, 6 fertilizate in ziua 1, asteptam ziua 5.
ET Aprilie: 1 blastocist 3BB și un early blasto transferați, restul nu au rezistat pana in ziua 5
Beta ziua 9: 118. Beta ziua 11: 238. Beta ziua 15 de la transfer: 1520 :YMPRAY:
Ecografia de confirmare la 6 săptămâni: arată ok, sac gestațional și activitate cardiaca.
Ecografia la 10 săptămâni: bebe se dezvolta normal.
Morfologie trimestrul 1 ok.
Test ADN Veracity ok. O sa avem o fetita! [feed2]
Morfologie trim. 2 ok
La eco din August, in săptămâna 23, s-a văzut prea mult lichid amniotic, lucru riscant pentru sarcina. Urmează teste suplimentare. Morfologie trim. 2 refăcută, ok. Variatii de tensiune urmărite îndeaproape, regim alimentar pentru prevenția diabetului gestațional. Lichidul se menține in grafic, la limita de sus.
Doamne ajuta-ne!
Vineri, 13 Decembrie 2019, s-a născut fetita noastră, Ana Ilinca, minune de la Dumnezeu. Sănătoasă și foarte frumoasa [feed2]

Miha_80

Post by Miha_80 » Wed Feb 06, 2019 10:46 pm

Georgi, ma rog sa nu fie adevărat ce bănuiești și sa fie alta realitatea. Și eu am început de azi cu temerile, la fel am început sa simt așa dureri surde ca la menstruație. La prânz am fugit sa dozez progesteronul și am și rezultatul. Este 13.2 ng/ml ( ziua 2 post et) comparativ cu 8.6 ng/ml cât a fost in ziua începerii progesteronului ( cu 5 zile înainte de et). Mi se pare ca a crescut slăbuț, pun 2+2 Utrogestan și injectabil Prolutex zilnic. Mâine o sa intreb dacă e cazul sa suplimentez.
Georgi, sunt cu pumnii strânși pt tine și tare mi-as dori sa scăpăm odată de lupta asta. :ymhug:
Ce ma deranjează e ca seara după ce fac injecția cu progesteron, pe lângă pata alba ce rămâne la locul injecției, semn de alergie, încep și cu strănuturi interminabile care mi teama ca nu sunt Ok in perioada implantării. Poate sunt paranoia cu stranuturile... :(
Eu 40 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, HSG 2017 - trompe permeabile, histeroscopie Mai 2018 Ok, tiroidita autoimună, soțul 40 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
IIulie 2018 fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2
Martie 2019 - embrioadoptie Cehia negativ
Iulie și August 2019 - 2 IUI cu sperma donata - negativ
Octombrie 2019 - fiv ovocite donate Cehia, [its a boy]

Lorelei

Post by Lorelei » Wed Feb 06, 2019 10:51 pm

Lavender wrote:Fetelor, va doresc succes tuturor! Văd ca ați avansat cu proiectele voastre de când nu am mai intrat eu.
Mi-am luat o pauza, căci eram prea stresată pe acest subiect, in plus ne-am mutat între timp, multă agitație.
Liniștea și relaxarea sunt importante când pleci pe drumul asta. Va doresc sa fiți liniștite, cât mai puțin stresate și sa înțelegeți ca lucrurile se întâmpla cu un motiv atunci când se întâmpla. Pe mine ma ajuta sa conștientizez asta atunci când mi-este greu.
Dumnezeu sa ne ajute pe toate sa ne îndeplinim visul!
Va pup!
Lavander mai ai putin si intri in focurile unui nou FIV!
Stiu ca mai ai 2 embrioni de la primul FIV. Nu ii transferi? Macar sa stii o treaba! Poate in ciuda gradingului nefavorabil ascund o surpriza placuta si nu mai e necesar sa te supui unui fiv.
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!

Lorelei

Post by Lorelei » Wed Feb 06, 2019 11:02 pm

Miha_80 wrote:
Georgi, ma rog sa nu fie adevărat ce bănuiești și sa fie alta realitatea. Și eu am început de azi cu temerile, la fel am început sa simt așa dureri surde ca la menstruație. La prânz am fugit sa dozez progesteronul și am și rezultatul. Este 13.2 ng/ml ( ziua 2 post et) comparativ cu 8.6 ng/ml cât a fost in ziua începerii progesteronului ( cu 5 zile înainte de et). Mi se pare ca a crescut slăbuț, pun 2+2 Utrogestan și injectabil Prolutex zilnic. Mâine o sa intreb dacă e cazul sa suplimentez.
Georgi, sunt cu pumnii strânși pt tine și tare mi-as dori sa scăpăm odată de lupta asta. :ymhug:
Ce ma deranjează e ca seara după ce fac injecția cu progesteron, pe lângă pata alba ce rămâne la locul injecției, semn de alergie, încep și cu strănuturi interminabile care mi teama ca nu sunt Ok in perioada implantării. Poate sunt paranoia cu stranuturile... :(
Fetelor eu la ambele sarcini am avut simptome clare de ciclu! Insomnii, dureri de burta care semanau cu cele de ciclu si despre care am citit ca sunt normale datorita nivelului de progesteron care creste sa sustina o eventuala sarcina si nu mai zic nelipsita si nesuferita diaree pe care nu o ratez niciodata cu 2-3 zile inainte de menstruatie!
Am avut si cicluri in care nu m-a durut absolut nimic, nu am avut sani umflati si nu a fost nici sarcina!
Un singur semn credeam ca e posibil sa fie luat semn de implantare sau cel putin tentativa: frisoanele din zilele 6–10 de la ovulatie. Nu stiu de ce am avut impresia asta ; poate pt ca le-am avut accentuat si le-am constientizat mai atent cand s-au nimerit si bfp-urile! Dar luna trecuta de exemplu am avut niste tremurici fix in perioada de dupa ovulatie si ciuciu sarcina :D

Stiu ca e greu sa fim zen si rationale cand dorinta e atat de mare dar nu va demoralizati! Inceputul acesta de an o sa vina cu bucurii! Ma rog la Dzeu sa ne ajute pe toate si sa ne bucuram impreuna de miracolul vietii! Haideti cu cat mai multe [premom]
Si ca sa va amuz, pe 24 ian am intrat in anul porcului care este asociat fertilitatii si abundentei ( de bebici zic eu)! Deci se aliniaza si astrele :D ;))

Post Reply