FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
marta1234

Re: FIV in Romania

Post by marta1234 » Thu Feb 07, 2019 7:51 pm

Buna fetelor,

as avea o intrebare pentru cei care aveti mutatii de trombofilie. Eu am mutatia Gena MTHFR Mutatia A1298C heterozigot.
De la ET incoace am avut tratament cu innohep. Medicul cu care am facut FIV mi-a zis ca imi da pana in saptamana 12 si dupa aia sa decida un hematolog daca mai trebuie sau nu sa continui. Medicul de FIV a mai adaugat ca el nu considera ca ar fi necesar fiind o mutatie heterozigota.

Problema mea este ca am primit programare abia saptamana viitoare la hematolog si acum mi s-a terminat stocul de innohep. Sotul a colindat 12+ farmacii din Cluj si a aflat ca nu se mai aduce in Romania innohep-ul...

Cele care aveti mutatia asta si care ati consultat deja un hematolog in legatura cu ea, care a fost abordarea sugerata?

Multumesc si va doresc sa curga pe aici cu [bfp] .
Amandoi avem 31 de ani.
Incercam sa avem un copil de 3 ani.
Eu: probleme cu trompe din cauza aderentelor care sunt rezultate din operatii anterioare la apendicita cu complicatii.
Am facut HSG in 2015 cand trompa dreapta era partial permeabila. Intre timp s-a infundat. Am confirmat acest lucru in iunie 2018.
In afara de asta am hiperprolactinemie.
El: normozoospermie

Fiv1: februarie 2017, Debrecen Kaali. Nereusit
Fiv2: octombrie 2017, Debrecen Kaali. Nereusit.
Septembrie 2018: salpingectomie la trompa dreapta. Ne pregatim de Fiv3
Fiv3: noiembrie 2018, Zygota Mures. ET cu 2 embrioni z5. Beta z10:481. Beta z14:1301
In iulie 2019 am devenit parinti [gemeni]

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Thu Feb 07, 2019 8:44 pm

[quote="marta1234"]Buna fetelor,

as avea o intrebare pentru cei care aveti mutatii de trombofilie. Eu am mutatia Gena MTHFR Mutatia A1298C heterozigot.
De la ET incoace am avut tratament cu innohep. Medicul cu care am facut FIV mi-a zis ca imi da pana in saptamana 12 si dupa aia sa decida un hematolog daca mai trebuie sau nu sa continui. Medicul de FIV a mai adaugat ca el nu considera ca ar fi necesar fiind o mutatie heterozigota.

Problema mea este ca am primit programare abia saptamana viitoare la hematolog si acum mi s-a terminat stocul de innohep. Sotul a colindat 12+ farmacii din Cluj si a aflat ca nu se mai aduce in Romania innohep-ul...

Cele care aveti mutatia asta si care ati consultat deja un hematolog in legatura cu ea, care a fost abordarea sugerata?

Multumesc si va doresc sa curga pe aici cu [bfp] .[/quote
]

Buna, nu sunt hematolog dar din cate am mai citit la mutatia care o ai un aspenter pe zi este mai mult decat suficient.
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Thu Feb 07, 2019 8:45 pm

Lorelei am si Eu o nelamurire,din experienta ta ori a altor fete care citesc mesajul si imi pot raspunde ,Eu vara anului trecut am avut laparo,Dna dr a insistat sa facem pe fresh acum transferul,chiar nu era totusi necesara o histeroscopie inainte?!ok Dna dr decide,stie ea mai bn ,am incredere in ea ,tocmai de aceea am decis sa Ma deplasez in tara pt fiv 2 iar cu dansa,sper sa am noroc ,doar ca Eu in crunta asteptare,am fel si fel de ganduri Ce nu imi dau pace .stateam zilele trecute si Ma gandeam ca am facut prim fiv la Genesys fertility ,si am citit Ce ai Postat vizavi de clinica Lorelei,si Ce imi trecu prim minte daca mi au transferat cv ori nu ,pt ca la Columna sunt ffffff diferite toate ,de la A la Z . Nu exista termen de comparatie
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

acmi

Post by acmi » Thu Feb 07, 2019 9:11 pm

catrinadiana wrote:Fetelor care ati facut harmony in sarcina cu gemeni cand ati primit documentul, rezultatul era comun pentru ambii feti sau ati primit probabilitățile pt fiecare făt in parte?
Asa arata la mine.
Test prenatal noninvaziv din sange matern (NIPT)
Descriere:
ADN-ul genomic a fost extras din sangele matern, care contine ADN fetal. Apoi a fost analizat numarul de copii fetale pentru cromosomii
21, 13, 18, X si Y, prin amplificare si secventare. Sensibilitatea metodei pentru trisomia 21 este de 99%, pentru trisomia 18 de peste 95%, iar
pentru trisomia 13 de peste 90%.
Nota:Testul NIPT este un test screening si nu un test diagnostic.
Concluzie/Rezultat:
- Riscul pentru anomalii de numar ale cromozomilor 13, 18, 21 este foarte scazut-0,01% (a se vedea raportul in limba engleza atasat).
- Cel putin unul dintre fetusi este de sex masculin.
- Fractia ADN-ului fetal circulant in sangele matern a fost de 4,9 %.
"The day we give in is the day we die"
- din 2018 mami de 2 baieti nazdravani [baietel] [baietel] ;
- 2019: sarcina spontana [barza6] bb3: [its a girl] [fetita]

Lorelei

Post by Lorelei » Thu Feb 07, 2019 9:16 pm

Liliana christmann1 wrote:Lorelei am si Eu o nelamurire,din experienta ta ori a altor fete care citesc mesajul si imi pot raspunde ,Eu vara anului trecut am avut laparo,Dna dr a insistat sa facem pe fresh acum transferul,chiar nu era totusi necesara o histeroscopie inainte?!ok Dna dr decide,stie ea mai bn ,am incredere in ea ,tocmai de aceea am decis sa Ma deplasez in tara pt fiv 2 iar cu dansa,sper sa am noroc ,doar ca Eu in crunta asteptare,am fel si fel de ganduri Ce nu imi dau pace .stateam zilele trecute si Ma gandeam ca am facut prim fiv la Genesys fertility ,si am citit Ce ai Postat vizavi de clinica Lorelei,si Ce imi trecu prim minte daca mi au transferat cv ori nu ,pt ca la Columna sunt ffffff diferite toate ,de la A la Z . Nu exista termen de comparatie
Liliana nu stiu ce sa iti zic legat de histeroscopie. Trebuia sa discuti cu dna dr dar ma gandesc ca ti-ar fi recomandat daca era cazul. Unele lucruri se pot vedea si ecografic dar daca exista vreun polip mic sau plasat fundic cam greu. Eu fac histeroscopie pt am trecut printr-un avort acum 3-4 luni si riscul sa am vreun polip sau sinechie e destul de ridicat! Chiar daca ecografic totul pare ok!
Legat de Genesys Fertility lucrurile mi se par SF horror. Totusi ma gandesc ca au si cliente cu reusita. Chiar nu stiu ce sa zic! Da, Columna face lucrurile foarte transparent si foarte profi din punctul meu de vedere cu toate lipsurile tehnologice care exista oricum la majoritatea clinicilor din RO.
Nu iti face griji inutile! O sa fie bine!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

marta1234

Post by marta1234 » Thu Feb 07, 2019 9:19 pm

Georgiana Mihai wrote:
marta1234 wrote:Buna fetelor,

Multumesc si va doresc sa curga pe aici cu [bfp] .[/quote
]

Buna, nu sunt hematolog dar din cate am mai citit la mutatia care o ai un aspenter pe zi este mai mult decat suficient.
Buna Georgiana,

asa am citit si eu, dar am zis sa intreb in mai multe parti. Pana acum varianta cu aspenter este ce am primit ca si feedback de la persoane care au mutatia asta.

Iti doresc ca ET-ul asta sa fie cel norocos si sa se opreasca sangerarea asta cat de repede.
Amandoi avem 31 de ani.
Incercam sa avem un copil de 3 ani.
Eu: probleme cu trompe din cauza aderentelor care sunt rezultate din operatii anterioare la apendicita cu complicatii.
Am facut HSG in 2015 cand trompa dreapta era partial permeabila. Intre timp s-a infundat. Am confirmat acest lucru in iunie 2018.
In afara de asta am hiperprolactinemie.
El: normozoospermie

Fiv1: februarie 2017, Debrecen Kaali. Nereusit
Fiv2: octombrie 2017, Debrecen Kaali. Nereusit.
Septembrie 2018: salpingectomie la trompa dreapta. Ne pregatim de Fiv3
Fiv3: noiembrie 2018, Zygota Mures. ET cu 2 embrioni z5. Beta z10:481. Beta z14:1301
In iulie 2019 am devenit parinti [gemeni]

Lorelei

Post by Lorelei » Thu Feb 07, 2019 9:26 pm

CrissPatri wrote:
Lorelei wrote:Azi am incheiat oficial FIV3. Am 5 blasto frumusei , nu perfecti dar pe aproape adica doi 4/5 BA si trei 4 BB.

Pentru ca tot am insistat aici cu PICSI si eu sunt una din sustinatoarele acestei proceduri ma simt datoare sa precizez ca la noi a fost o mare surpriza sa aflam ca ICSI/PICSI a mers ceva mai prost decat de fertilizarea FIV normala de unde am obtinut mai multi blasto. Dar poate ca avand acum o spermograma de pus in rama, natura a fost mai buna! Oricum cine face la Columna si vrea PICSI cu dna dr embriolog Bechir va scoate 700 ron din buzunar.

De asemenea, am gasit extraordinar de interesanta discutia cu dna dr Bechir. Ce am retinut f bine este ca sansele ca un embrion sa fie aneuploid ( adica sa ajunga SOE) sunt de 70% in cazul unui embrion de z3 si de doar 30% in cazul unui embrion de z5. Acesta este si motivul pentru care, de exemplu la Columna, se merge pe cultura embrionara pana la stadiul de blastocist.Este intr-un fel si o garantie ca situatiile de aneuploizie sunt mult reduse statistic.

Ce am mai aflat? Am aflat ca daca un embrion e notat de exemplu 3 AA nu inseamna ca e mai slab ca unul 4 sau 5AA. In laborator, fertlizarea nu se face in acelasi moment pentru toti embrionii. Acum ca mi s-a spus e f logic. Embriologul trebuie sa ia ovocit cu ovocit si sa injecteze spermatozoizii sau acel spermatozoid ales fie ICSI fie PICSI. De aceea unii au un avans fata de altii la care se adauga si reactiile genetice ale fiecarui ou in parte care se declanseaza la momente diferite.
Ne-a povestit mai multe dar acum simt ca am capul calendar si nu sunt inca capabila sa structurez toata informatia primita. ;))
Lore ai avut un super rezultat, 5 blaso...e minunat, felicitari! Iti doresc sa iti vezi visul devenit realitate cat mao curand. E anul nostru...anul porcului, da? :ymhug: Georgianei vad ca i se adevereste...trebuie si in cazul nostru si a tuturor sa se intample minunea.
Multumim pentru explicatiile date, sa cer PICSI sau sa raman doar la ICSI, sa merg pe mana embriologului? Sunt confuza si nu stiu care sa fie varianta norocoasa si in cazul meu... Eu am lucrat cu doamna Cocei la fivul trecut, mi-a placut mult si de dansa...
Criss chiar nu stiu ce sa iti zic legat de icsi/picsi. Mi s-a dat peste cap ce credeam eu de situatie. Probabil este o varianta f buna in cazurile cu probleme de spermograma. Poate ca acum la noi avand o spermograma f buna sansele au fost de partea naturii. M-a pus si pe ganduri un pic ce a zis dna dr si anume ca, chiar cu PICSI spermatozoidul poate fi genetic defect si poate sa faca un embrion sa devina aneuploid chiar daca sa zicem ovocitul e ok. Stim deja ca munca o face ovocitul in primele 3 zile si apoi intervine si spermatozoidul dar dupa cele 5 zile aportul fiecaruia este 50-50. Cel mai bine este sa aveti o discutie inainte cu embriologul la care sa aduci la masa toate informatiile din fivurile precedente!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!

Lorelei

Post by Lorelei » Thu Feb 07, 2019 9:31 pm

Dudu88 wrote:Va urmaresc din umbra fetelor si ma bucur enorm de mult pt voi: Jurnalut, Georgiana. Imi da-ti putere sa merg m-ai departe voi toate:)

Ps: Lorelei chiar am ras la postarea ta, Doamne ajuta asa sa fie:) la toata lumea si la noi.
Dudu bine ai venit into the light! Iti doresc sa ai sedere scurta pe aici si sa reusesti cat mai curand! Am citit semnatura ta si vad ca te chinui si tu de ceva timp :| . Credeam ca in Cehia se reuseste mai rapid! Ma gandesc bineinteles la laboratoare desi dpdv protocoale sunt si ei un pic standardizati...

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Thu Feb 07, 2019 9:43 pm

Lorelei wrote:
Liliana christmann1 wrote:Lorelei am si Eu o nelamurire,din experienta ta ori a altor fete care citesc mesajul si imi pot raspunde ,Eu vara anului trecut am avut laparo,Dna dr a insistat sa facem pe fresh acum transferul,chiar nu era totusi necesara o histeroscopie inainte?!ok Dna dr decide,stie ea mai bn ,am incredere in ea ,tocmai de aceea am decis sa Ma deplasez in tara pt fiv 2 iar cu dansa,sper sa am noroc ,doar ca Eu in crunta asteptare,am fel si fel de ganduri Ce nu imi dau pace .stateam zilele trecute si Ma gandeam ca am facut prim fiv la Genesys fertility ,si am citit Ce ai Postat vizavi de clinica Lorelei,si Ce imi trecu prim minte daca mi au transferat cv ori nu ,pt ca la Columna sunt ffffff diferite toate ,de la A la Z . Nu exista termen de comparatie
Liliana nu stiu ce sa iti zic legat de histeroscopie. Trebuia sa discuti cu dna dr dar ma gandesc ca ti-ar fi recomandat daca era cazul. Unele lucruri se pot vedea si ecografic dar daca exista vreun polip mic sau plasat fundic cam greu. Eu fac histeroscopie pt am trecut printr-un avort acum 3-4 luni si riscul sa am vreun polip sau sinechie e destul de ridicat! Chiar daca ecografic totul pare ok!
Legat de Genesys Fertility lucrurile mi se par SF horror. Totusi ma gandesc ca au si cliente cu reusita. Chiar nu stiu ce sa zic! Da, Columna face lucrurile foarte transparent si foarte profi din punctul meu de vedere cu toate lipsurile tehnologice care exista oricum la majoritatea clinicilor din RO.
Am vb Lorelei ,si a insistat sa mergem pe fresh ,daca Doamne fereste nu se prinde ,urmat pas v-a fi histeroscopia ,insa Nici nu vreau sa aud de vreun alt Esec acum,iti dai seama ca as fi total dezamagita :( ,insa treb sa constientitez ca daca o sa fie,o sa fie ,daca nu nu , :( ,dar spun asta cu sufletul trist ca asta e ,ms de rasp ,vedem pe mai departe,felicitari pt cei 5 puiuti :ymhug:
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

catrinadiana

Post by catrinadiana » Thu Feb 07, 2019 10:00 pm

acmi wrote:
catrinadiana wrote:Fetelor care ati facut harmony in sarcina cu gemeni cand ati primit documentul, rezultatul era comun pentru ambii feti sau ati primit probabilitățile pt fiecare făt in parte?
Asa arata la mine.
Test prenatal noninvaziv din sange matern (NIPT)
Descriere:
ADN-ul genomic a fost extras din sangele matern, care contine ADN fetal. Apoi a fost analizat numarul de copii fetale pentru cromosomii
21, 13, 18, X si Y, prin amplificare si secventare. Sensibilitatea metodei pentru trisomia 21 este de 99%, pentru trisomia 18 de peste 95%, iar
pentru trisomia 13 de peste 90%.
Nota:Testul NIPT este un test screening si nu un test diagnostic.
Concluzie/Rezultat:
- Riscul pentru anomalii de numar ale cromozomilor 13, 18, 21 este foarte scazut-0,01% (a se vedea raportul in limba engleza atasat).
- Cel putin unul dintre fetusi este de sex masculin.
- Fractia ADN-ului fetal circulant in sangele matern a fost de 4,9 %.
Multumesc! Deci rezultatul este la comun nu pt fiecare fetus in parte !

Lorelei

Post by Lorelei » Thu Feb 07, 2019 10:05 pm

Liliana christmann1 wrote:
Lorelei wrote:
Am vb Lorelei ,si a insistat sa mergem pe fresh ,daca Doamne fereste nu se prinde ,urmat pas v-a fi histeroscopia ,insa Nici nu vreau sa aud de vreun alt Esec acum,iti dai seama ca as fi total dezamagita :( ,insa treb sa constientitez ca daca o sa fie,o sa fie ,daca nu nu , :( ,dar spun asta cu sufletul trist ca asta e ,ms de rasp ,vedem pe mai departe,felicitari pt cei 5 puiuti :ymhug:
Liliana fata de data trecuta ai intrat in fiv-ul asta cu o problema mare rezolvata: hidrosalpinxul . In plus tu esti in grafic cu varsta si teoretic ovocitele sunt calitative. Nu fii atat de fatalista! Ai 5 sanse sa devii mamica! Eu cred ca acum ai sanse foarte mari sa ai un beta pozitiv! Si iti pumnii sa fie asa dar daca Doamne Fereste nu va fi , gandeste-te ca mai ai inca 3 embrioni buni care asteapta o sansa!
Citeam azi niste postari pe fb cu fete care dupa fiv nu au avut niciun embrion fertilizat :(. Eu cunosc un caz al unei prietene care a facut FiV cam in acelasi timp cu noi si a obtinut un singur ovocit fertilizat dar nu stie cum va fi sau daca va fi un embrion valid pt ca a fost inghetat in stadiul asta de z1 adica de zigot!
Stiu ca in viata trebuie sa ne comparam cu ce e mai bun dar in infertilitate trebuie sa fim recunoscatoare ca noi suntem ok daca pot sa zic ok si mai ales ca putem spera ca unul din embrionasii nostri va fi cel care va ramane cu noi!Stiu ca ti-e greu si ca vrei sa reusesti! Curaj! Vei reusi ! E doar o chestiune de timp! Si mult , mult mai mult optimism! :-*

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Thu Feb 07, 2019 10:12 pm

Lorelei wrote:
Liliana christmann1 wrote:
Lorelei wrote: Liliana nu stiu ce sa iti zic legat de histeroscopie. Trebuia sa discuti cu dna dr dar ma gandesc ca ti-ar fi recomandat daca era cazul. Unele lucruri se pot vedea si ecografic dar daca exista vreun polip mic sau plasat fundic cam greu. Eu fac histeroscopie pt am trecut printr-un avort acum 3-4 luni si riscul sa am vreun polip sau sinechie e destul de ridicat! Chiar daca ecografic totul pare ok!
Liliana fata de data trecuta ai intrat in fiv-ul asta cu o problema mare rezolvata: hidrosalpinxul . In plus tu esti in grafic cu varsta si teoretic ovocitele sunt calitative. Nu fii atat de fatalista! Ai 5 sanse sa devii mamica! Eu cred ca acum ai sanse foarte mari sa ai un beta pozitiv! Si iti pumnii sa fie asa dar daca Doamne Fereste nu va fi , gandeste-te ca mai ai inca 3 embrioni buni care asteapta o sansa!
Citeam azi niste postari pe fb cu fete care dupa fiv nu au avut niciun embrion fertilizat :(. Eu cunosc un caz al unei prietene care a facut FiV cam in acelasi timp cu noi si a obtinut un singur ovocit fertilizat dar nu stie cum va fi sau daca va fi un embrion valid pt ca a fost inghetat in stadiul asta de z1 adica se zigot!
Stiu ca in viata trebuie sa ne comparam cu ce e mai bun dar in infertilitate trebuie sa fin recunoscatoare ca noi suntem ok si mai ales avem speranta ca unul din embrionasii nostri va fi cel care va ramane cu noi!Stiu ca ti-e greu si ca vrei sa reusesti! Curaj! Vei reusi ! E doar o chestiune de timp! Si mult , mult mai mult optimism! :-*
Lorelei :ymhug: ,daca as avea un procent din optimismul care dai dovada,ar fi Perfect ,insa ....ms frumos de incurajare :ymhug: ,cat de frumos din partea ta sa ne incurajezi pe noi fetele cu mai putin optimism,si mai mult ,ajutorul ce l ai oferit Yminodorei azi ,tu chiar meriti ca anul asta sa fie anul tau ,si crede Ma ca iti doresc din tottttt sufletul :ymhug:

Miha_80

Post by Miha_80 » Thu Feb 07, 2019 11:12 pm

Georgiana Mihai wrote:
jurnaldefiv wrote:
Georgiana Mihai wrote:Fetelor am dureri de burta si o pata roz imi cursa, sa ma ingrijorez?? Sa mai fac clexanul azi??
Anunta medicul, e bine sa stie.
Avand in vedere ca esti inca f devreme relativ la momentul ET, tind sa cred ca e sangerarea de implantare. Stai cuminte si nu fa efort oricum.
L-am anuntat, Nu prea a fost ingrijorat... Mi-a dat doar calmante, dar am luat eu si duphaston
Georgi, [majoreta] ce veste minunata...Super bravo! ... de la agonie la extaz cred ca ai trecut. Și eu m-am mai liniștit cu interpretat durerile menstruale...
Legat de sângerare, eu am intrerupt Aspenterul cu 5 zile înainte de et ca apăruseră urmele alea de ușoară sângerare și nu l-am mai introdus. Nu am mutații grave pe trombofilii și a zis dr sa nu mai iau deloc.
Eu 40 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, HSG 2017 - trompe permeabile, histeroscopie Mai 2018 Ok, tiroidita autoimună, soțul 40 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
IIulie 2018 fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2
Martie 2019 - embrioadoptie Cehia negativ
Iulie și August 2019 - 2 IUI cu sperma donata - negativ
Octombrie 2019 - fiv ovocite donate Cehia, [its a boy]

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Fri Feb 08, 2019 4:15 am

Miha_80 wrote:
Georgiana Mihai wrote:
jurnaldefiv wrote: Anunta medicul, e bine sa stie.
Avand in vedere ca esti inca f devreme relativ la momentul ET, tind sa cred ca e sangerarea de implantare. Stai cuminte si nu fa efort oricum.
L-am anuntat, Nu prea a fost ingrijorat... Mi-a dat doar calmante, dar am luat eu si duphaston
Georgi, [majoreta] ce veste minunata...Super bravo! ... de la agonie la extaz cred ca ai trecut. Și eu m-am mai liniștit cu interpretat durerile menstruale...
Legat de sângerare, eu am intrerupt Aspenterul cu 5 zile înainte de et ca apăruseră urmele alea de ușoară sângerare și nu l-am mai introdus. Nu am mutații grave pe trombofilii și a zis dr sa nu mai iau deloc.
Nici eu nu am mai facut ieri clexane, il aman doua zile si daca este totul OK si nu sangerez il introduc. Doamne ajuta ca nu a fost decat o pata roz deschis, dar pata a venit dupa o intepatura foarte mare in uter de am fugit direct la baie, parca m-am asteptat sa curga sange. Data trecuta am sangerat prima data in ziua 10 dar era rosu.
Te astept cu vesti bune :x

Dana tin pumnii azi la beta :YMPRAY:
Eu-AMH august 2016 6,51
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.

Maryanne

Post by Maryanne » Fri Feb 08, 2019 5:16 am

Eu 35 ani, sotul 36. Eu AMH 0,6, sotul diagnosticat cu oligoastenoteratozoospermie severa. Incercam FIV la Wellborn. Stimularea ovariana se face cu pergoveris, 300 UI/seara timp de zece zile. Obtinem un singur folicul matur cu punctie pe 23 ianuarie. Pe 24 ianuarie avem embrion in evolutie. Pe 25 ianuarie are loc transferul cu embrion de categoria 1. Pe 26 ianuarie plecam din tara, iar astazi testul Hcg este <1. Sunt distrusa si nu reusesc sa ma adun. Ce fac mai departe? Ma intorc in tara si incerc la aceeasi clinica (Wellborn, doctor Deliana Predoi)? Schimb clinica? E una dintre cele mai negre zile din viata mea.
Last edited by Maryanne on Fri Feb 08, 2019 5:39 am, edited 1 time in total.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Feb 08, 2019 5:28 am

Da, avem #bazar_caritabil asociativ de Martisor. Ba chiar mai multe!
Astfel:
1. OTP Bank, 25 si 26 februarie intre orele 10,00 - 15,00
2. Ursus Breweries, 27 februarie intre orele 09,00 - 14,30
3. Unicredit Bank, 1 martie, intre orele 09,00 - 16,00
Toate in Bucuresti. Daca aveti stiinta de astfel de targuri in orasele voastre si v-ati baga, scrieti-mi in comentarii sau la contact@vremcopii.ro
Fetele cu maini de aur! Si suflet asisderea. :) Cu ce puteti sprijini? Nu doar martisoare in sine, ci tot ce se poate vinde la astfel de targuri caritabile, cunoasteti modelul.
Avem, de asemenea, nevoie de voluntari la stand. Nu stim adresele inca, dar sunt prin centru.
Multumim tuturor celor care se vor implica. Haideti sa facem o traditie - nu e vorba doar de banutii care se obtin din vanzari, ci sunt si actiuni de awareness, ma tem ca avem multe doamne „sigur-ca-vreau-copil-dar-NU-ACUM!” prin acest mediu bancaro-corporatist.

Detalii pe grup: https://www.facebook.com/groups/sustinS ... 520092694/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Fri Feb 08, 2019 6:27 am

Maryanne wrote:Eu 35 ani, sotul 36. Eu AMH 0,6, sotul diagnosticat cu oligoastenoteratozoospermie severa. Incercam FIV la Wellborn. Stimularea ovariana se face cu pergoveris, 300 UI/seara timp de zece zile. Obtinem un singur folicul matur cu punctie pe 23 ianuarie. Pe 24 ianuarie avem embrion in evolutie. Pe 25 ianuarie are loc transferul cu embrion de categoria 1. Pe 26 ianuarie plecam din tara, iar astazi testul Hcg este <1. Sunt distrusa si nu reusesc sa ma adun. Ce fac mai departe? Ma intorc in tara si incerc la aceeasi clinica (Wellborn, doctor Deliana Predoi)? Schimb clinica? E una dintre cele mai negre zile din viata mea.
Buna Maryanne! Imi pare rau pentru testul negativ! Daca nu esti multumita de clinica schimbo, nu sta intr un loc unde nu ai incredere. Din pacate lupta asta de multe ori poate fi lunga si trebuie sa nu o luam razna de la prima nereusita pentru ca avem de luptat.
In locul tau as incerca clar o alta procedura, nu as pierde timpul mai ales ca varsta nu iarta si nu da inapoi!
Fi increzatoare!!
Eu-AMH august 2016 6,51
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63

Lorelei

Post by Lorelei » Fri Feb 08, 2019 9:49 am

Maryanne wrote:Eu 35 ani, sotul 36. Eu AMH 0,6, sotul diagnosticat cu oligoastenoteratozoospermie severa. Incercam FIV la Wellborn. Stimularea ovariana se face cu pergoveris, 300 UI/seara timp de zece zile. Obtinem un singur folicul matur cu punctie pe 23 ianuarie. Pe 24 ianuarie avem embrion in evolutie. Pe 25 ianuarie are loc transferul cu embrion de categoria 1. Pe 26 ianuarie plecam din tara, iar astazi testul Hcg este <1. Sunt distrusa si nu reusesc sa ma adun. Ce fac mai departe? Ma intorc in tara si incerc la aceeasi clinica (Wellborn, doctor Deliana Predoi)? Schimb clinica? E una dintre cele mai negre zile din viata mea.
Maryanne stiu ca in primul FIV ne punem f multe sperante! De aceea un esec ne doare f mult si ne demoralizeaza! Sa stii ca din ce am citit sansele de reusita la primul FIV nu sunt atat de mari cum am spera. Eu personal am ajuns la concluzia ca daca reusesti la primul FIV chiar ai noroc. Totusi corpul reactioneaza mai bine de la FIV2 si are legatura cu stimularile repetate.
Nu trebuie neaparat sa schimbi clinica sau dr. Mie dna dr Predoi mi s-a parut f buna ( a fost parerea 2 la noi) iar clinica e f ok ( am facut niste eco acolo si sotul testul halosperm).
Totusi niciodata nu strica sa ai pe masa o alta parere. Apoi decizi ce sa faci mai departe!
De asemenea, intreaba de daca nu e cazul sa iei suplimente gen proxeed pt tine si sot! Sotul meu a avut toate formele de spermograma posibile si tratamentul cu proxeed sau cu suplimente luate inainte cu cel putin 3 luni de punctie l-au ajutat sa aiba o spermograma f buna! De asemenea, nu face bai cu apa calda, sauna etc! Nu e bine pt voinici!
Nu dispera, reusite cu un astfel de amh s-au vazut! Important e sa te mobilizezi si sa o iei de la capat!

Miha_80

Post by Miha_80 » Fri Feb 08, 2019 10:04 am

Maryanne, cunoaștem prea bine prin ce treci. Eu am de ex 4 fiv, iar cel mai groaznic a fost la fiv 3 când in ziua 2 toți cei 4 embrioni obținuți s-au oprit din evoluție.
In cazul tău, dacă e primul Fiv și dacă financiar poți, ca sa te simți împăcată, ar fi bine sa mai încerci, poate prinzi un ciclu mai bun, deși AMH e micuț. Poate o idee buna e sa faci mai multe puncții, eventual cu stimulare ușoară și sa strângi mai mulți embrioni și abia apoi sa transferi.
Bănuiesc ca embrionul tău nu era F Ok ca și grading, de aceea s-a transferat in ziua 2?
Legat de dr și clinici, fetele din Buc se pricep mai bine.
Faptul ca ai 35 ani înseamnă ca nu trebuie sa pierzi deloc timpul, nu știu, poate începi sa iei ( si soțul) și niște suplimente pt calitate ovocite vreo 2-3 luni, a scris Lorelei niște sugestii acum vreo săptămâna. Apoi pe parte de laborator -ICSI, PICSI, având in vedere spermograma soțului.
Încet încet o sa îți revii, important este sa nu renunți.
După doar 1 fiv, nu cred ca e cazul sa îți spun despre donate, embrioadoptie, nu e ceva ce oricine poate accepta, dar eu, după 4 fiv, acum sunt in așteptare beta după embrioadoptie.
Îți doresc sa depășești eșecul asta și sa reusesti curând! :ymhug:
Eu 40 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, HSG 2017 - trompe permeabile, histeroscopie Mai 2018 Ok, tiroidita autoimună, soțul 40 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
IIulie 2018 fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2
Martie 2019 - embrioadoptie Cehia negativ
Iulie și August 2019 - 2 IUI cu sperma donata - negativ
Octombrie 2019 - fiv ovocite donate Cehia, [its a boy]

cristi_per

Post by cristi_per » Fri Feb 08, 2019 10:09 am

Buna Maryanne,
Eu am avut acum cativa ani, când abia apăruse la noi pergoveris un protocol cu el pt prima data la wellborn și am reactionat ft prost. Un singur ovocit matur, un singur embrion, fără sarcina. Dna dr la care mergeam zicea ca sunt poor respinse, amh in jur de 1 la 36 de ani. Totusi mi-a plăcut dr si am ramas la ea. Si mi-a făcut un protocol lung special și am avut vreo 13 ovocite din care am avut vreo 8 blasto. Deci se poate si mai bine, dar cred ca trebuie schimbat protocolul și la tine.

Post Reply