FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
CrissPatri

Re: FIV in Romania

Post by CrissPatri » Wed Feb 13, 2019 11:39 pm

Lorelei wrote:
Cryyss_m wrote:buna fetelor, am nevoie si eu de putina indrumare, nu stiu incotro sa o iau, medicul meu mi-a spus ca imi mai face o singura fertilizare iar daca nu reusim nimic nici de aceasta data el imi recomanda sa fac cu ovocite donate :( stiu ca este o sansa minunata si aceasta varianta, dar nu ma pot impaca inca cu acest gand, voi face si runda aceasta - FIV 5 dupa care daca tot nimic, voi lua o pauza probabil, am obosit si psihic si fizic, din luna septembrie sunt numai in proceduri
Cryyss_m sa stii ca e un proces intreg de acceptare al ideii de ovodonatie. Te inteleg, am trecut si eu prin asta si acum sunt perfect impacata sa apelez la ovodonate daca nu voi reusi cu materialul meu genetic. Am citit f mult despre subiect, mai ales articole de biogeneza. Sa stii ca bebe va mosteni de la tine cel putin 25% din informatia genetica chiar daca ovocitul nu e al tau. Exista un schimb genetic demonstrat stiintific care se realizeaza in burtica intre mama purtatoare si copil.
Am ajuns la concluzia ca e o cale minunata sa devii mama si sunt recunoscatoare ca stiinta, in ziua de azi, e atat de avansata incat avem aceasta optiune :).
Iti tin pumnii sa reusesti!
Total de acord Lore, pentru mine acceptarea asta a venit mai repede decat ma asteptam, sunt hotarata sa apelez la donate daca acest ultim fiv 5 nu iese. Ma simt puternica, impacata si chiar fericita ca mai am si sansa asta, da am 33 de anì poate ar trebui sa o ascult pe dr. cand imi spune ca trebuie doar sa gasim oul bun...dar nu mai sunt dispusa sa fac a 6 stimulare...
Ieri cand sa imi cumpar tratamentul de stimulare de la farmacia tei am dat peste o amica insarcinata, aflata la a doua sarcina, m-a salutat si nu stiu cum sa explic...dar am simtit ca se uita la mine ca si cand as fi fost o ciumata... sau de parca as avea nevoie de compasiune fiindca ma confrunt cu infertilitatea(probabil stia asta de la una dintre prietenele mele bune, si ar fi vrut sa imi zica ceva dar si-a pastrat ochii aia blegi si nu mi-a spus/intrebat nimic)...nu mi-a placut deloc atitudinea ei, si intr-un fel m-a facut sa ma simt ca si cand as fi handicapata....eu in sinea mea ma consider puternica si pot vorbi despre problemele mele de fertilitate daca cineva ma intreaba ceva, nu cred ca trebuie sa generez vreun sentiment de mila la adresa cuiva....am trecut cu vederea comportamentul ei si am zambit si mi-am vazut de ale mele...
Am facut histeroscopia ieri, a fost totul ok, nu am avut dureri, am facut endoscratching, plus a curatat ceva ce nu i-a placut ca aspect pe peretele exterior, in rest nu am avut sinechii/polipi. Am primit tratamentul de stimulare, de pe 16 februarie incep sa iau cycloproginova doua pe zi pana vine cm dupa care in z2-3 a cm merg la ecografie si probabil incep stimularea. Am acelasi tratament ca la fiv ul precedent. Cu speranta inainte. :)
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:
28.05.2020: Mamica fericita de Alexis si Melina [gemeni]

CrissPatri

Post by CrissPatri » Wed Feb 13, 2019 11:41 pm

Liliana christmann1 wrote:
Liliana christmann1 wrote:Am primit rezultatul și este pozitiv ,încă nu realizez ,ma rog doar sa fie bine pana la 9 lunite :YMPRAY: ...voi Ștot cv ?afecteaza la zbor ?dna Dr mi a spus sa mai stau o sapt și cv ,eu mâine aveam bilet sa plec acs ,al 2 le-a bilet pierdut de mi e și de soț,oricum nu mai contează .din experiența voastră vreau sa știu dacă afecateaza zborul !!!nu i nu pot schimba biletele ...acum alte bilete ...sapt viit ....ori o fi mai bn sa plec cu mașina ???sunt in dilema total ...Doamne ajuta și vouă sa va împliniți visul ...oricum nu realizez ....parca zbor ....Patca visez
Am scris prea repede ca îmi tremura degetele de emotii ....
[majoreta] minunat Liliana! Ma bucur mult! Sarcina usoara si fara probleme iti doresc!
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:
28.05.2020: Mamica fericita de Alexis si Melina [gemeni]

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Wed Feb 13, 2019 11:51 pm

danabadan wrote:
Liliana christmann1 wrote:Am primit rezultatul și este pozitiv ,încă nu realizez ,ma rog doar sa fie bine pana la 9 lunite :YMPRAY: ...voi Ștot cv ?afecteaza la zbor ?dna Dr mi a spus sa mai stau o sapt și cv ,eu mâine aveam bilet sa plec acs ,al 2 le-a bilet pierdut de mi e și de soț,oricum nu mai contează .din experiența voastră vreau sa știu dacă afecateaza zborul !!!nu i nu pot schimba biletele ...acum alte bilete ...sapt viit ....ori o fi mai bn sa plec cu mașina ???sunt in dilema total ...Doamne ajuta și vouă sa va împliniți visul ...oricum nu realizez ....parca zbor ....Patca visez
Wow, felicitari Lili. Sa stea la tine in burtica 9 luni.
Ma bucur enorm!

De acum sper sa ai numai emotii pozitive. ;) [flori]
Danabadan multumesc frumos ,îți doresc și tie sa fie anul tău norocos și sa crezi ca se poate ,Doamne Doamne face minuni
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Wed Feb 13, 2019 11:55 pm

CrissPatri wrote:
Am scris prea repede ca îmi tremura degetele de emotii ....
[majoreta] minunat Liliana! Ma bucur mult! Sarcina usoara si fara probleme iti doresc!
Crisspatri ms frumos ,mult noroc ,ast sa citesc despre voi cum a ți reușit și ca anul asta este anul nostru ,al tuturor ,cu multă credință se poate
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Krisz

Post by Krisz » Thu Feb 14, 2019 12:06 am

Criss Patri o sa reusim si noi candva, te inteleg perfect, la mine toate prietenele mele foarte bune au ramas insarcinate, numai e nimeni in jurul meu in cazul meu si deja au si copii, iar pe mine ma privesc cu milă, ca pe o handicapata cum ai zis si tu,ceea ce ma doare foarte mult, una in gluma mi-a zis ca imi face ea copil, iar sa nu mai spun de cate ori am auzit vorba" saraca de tine ce greu trebuie sa-ti fie cand vezi ca copiii nostri cresc iar tu inca nu ai".Incet incet, m-am detasat de toate persoanele astea care imi transmiteau energii negative si am hotarat sa nu mai spun nimanui ceea ce fac.O sa reusim si noi, sunt conviinsa!Prea mult ne dorim.
34 de ani ovare polichistice-AMH-11, 27 /el 39 oligozoospermie-tetrazoospermie FIV 1- Sibiu 5 blasto, trasfer 1-2-2 nereusit, Fiv 2 Szeged 5 embrioni- 2 blasto transferati -SOE., un blasto congelat, ceilalti 2 n-au supravietuit, au fost tinuti pana in ziua a 7 -a.Fiv 3 Szeged, un embrion morula transferat impreuna cu cel inghetat- nereusit.Fiv 4-Chisinau, 7 embrioni ( 4 si 3), FET cu un blasto si 2 mai slabuti, 1 n-a supravietuit la dezghetare-nereusit, avem 3 embrioni congelati mai slabuti.Caritip ok, celule NK ok, ne pregatim de FIV 5. FIV 5 Chișinău - 15 celule 7 embrioni, criogenizati 4 de mai buna calitate și 3 mai slabi, FEt 6 cu 3 embrioni, unul n-a supraviețuit la dezghetare_nereusit. FIV 6, 22 ovocite, 8 embrioni, Fet 7 cu 7 embrioni-nereusit

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Thu Feb 14, 2019 12:32 am

Fetelor eu ma tot documentez de clinici, stiati ca singura clinica din tara care face IMSI este cea din Iasi Orpyn? Sunt singurii care au embrioscop.O sa discut cu ei si daca accepta sa Imi faca o sa Incerc fiv 3 la ei. Mi sa luat de embriologi care iau decizii fara sa ma intrebe, la fiv 2 chiar daca eu am cerut clar P-icsi, embriologul a decis ca este suficient ICSI. Putea sa se consulte cu mine...
Din 12 blastro care arata foarte bine, cu varsta mea, cu analizele mele este clar ca am nevoie de ceva in plus sa optimizez sansele.
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Krisz

Post by Krisz » Thu Feb 14, 2019 12:40 am

Georgiana eu m-am dus la Chisinau special pentru asta, ca am vazut un documentar ca acolo se face IMSI si la prima consultatie i-am spus si medicului ca de asta am venit aici ca vrem sa ni se faca aceasta procedura.In final am aflat ca s-a facut doar ICSi, si eu m-am saturat ca nu te intreaba nimeni si fac cum vor ei.La primele fivuri m-am dus pe mana medicilor, dar vad ca acum degeaba am spus, au zis ca au considerat ca e suficient ICSI.Daca stiam puteam sa fac la mine in oras nu mai bateam atata drum.
34 de ani ovare polichistice-AMH-11, 27 /el 39 oligozoospermie-tetrazoospermie FIV 1- Sibiu 5 blasto, trasfer 1-2-2 nereusit, Fiv 2 Szeged 5 embrioni- 2 blasto transferati -SOE., un blasto congelat, ceilalti 2 n-au supravietuit, au fost tinuti pana in ziua a 7 -a.Fiv 3 Szeged, un embrion morula transferat impreuna cu cel inghetat- nereusit.Fiv 4-Chisinau, 7 embrioni ( 4 si 3), FET cu un blasto si 2 mai slabuti, 1 n-a supravietuit la dezghetare-nereusit, avem 3 embrioni congelati mai slabuti.Caritip ok, celule NK ok, ne pregatim de FIV 5. FIV 5 Chișinău - 15 celule 7 embrioni, criogenizati 4 de mai buna calitate și 3 mai slabi, FEt 6 cu 3 embrioni, unul n-a supraviețuit la dezghetare_nereusit. FIV 6, 22 ovocite, 8 embrioni, Fet 7 cu 7 embrioni-nereusit

Krisz

Post by Krisz » Thu Feb 14, 2019 12:44 am

Nu stiu ce sa zic de Iasi, acolo era plin de femei care n-au reusit in Iasi, acum depinde ma gandesc si de problemele de fertilitate.

LadyC

Post by LadyC » Thu Feb 14, 2019 1:08 am

[majoreta] Felicitari! Acum trebuie sa ai grija de tine, sa ramai optimista si o sa fie totul bine. Ma bucur tare mult pentru tine! :ymhug:
eu 32 de ani, sotul 35 (OATS)
FIV1 Nov 2016, Wellborn
ET1 DEC 2016, la o luna distanta de la punctie pentru ca am avut lichid in uter, primul beta pe 19 Dec, ziua10 transfer cu blasto - 91.3, z 12 - 39.22 ...sarcina biochimica
ET2 Nov 2017, beta negativ
FIV2 Iunie 2018, Wellborn
ET3 Iulie 2018,transfer 2 morule, z12 valoare beta: 193 [heart] , z14 valoare beta: 512 [heart]
18 Martie 2019 : Mama fericita de fetita [feed2]

Maryanne

Post by Maryanne » Thu Feb 14, 2019 5:14 am

Felicitari, Liliana, si Doamne-ajuta sa fie totul bine timp de noua luni! Referitor la zbor vreau sa iti povestesc experienta mea. Pe 25 ianuarie eu am transferat un embrion de ziua 2, categoria 1. Pe 26 ianuarie, la ora 4 dimineata eram in aeroport in Bucuresti ca sa infrunt un zbor de 25 ore spre SUA. Statusem deja o luna si jumatate in tara si nu doream sa pun in pericol locul meu de munca si al sotului. Pe 6 februarie beta <1. Nu pot sa spun cu certitudine ca zborul si oboseala au afectat ET, dar nu e clipa sa nu ma invinovatesc ca m-am hotarat sa ma pornesc la drum imediat desi sotul imi propusese sa mai ramanem in tara macar o saptamana.

catrinadiana

Post by catrinadiana » Thu Feb 14, 2019 6:39 am

CrissPatri wrote:
Lorelei wrote:
Cryyss_m wrote:buna fetelor, am nevoie si eu de putina indrumare, nu stiu incotro sa o iau, medicul meu mi-a spus ca imi mai face o singura fertilizare iar daca nu reusim nimic nici de aceasta data el imi recomanda sa fac cu ovocite donate :( stiu ca este o sansa minunata si aceasta varianta, dar nu ma pot impaca inca cu acest gand, voi face si runda aceasta - FIV 5 dupa care daca tot nimic, voi lua o pauza probabil, am obosit si psihic si fizic, din luna septembrie sunt numai in proceduri
Cryyss_m sa stii ca e un proces intreg de acceptare al ideii de ovodonatie. Te inteleg, am trecut si eu prin asta si acum sunt perfect impacata sa apelez la ovodonate daca nu voi reusi cu materialul meu genetic. Am citit f mult despre subiect, mai ales articole de biogeneza. Sa stii ca bebe va mosteni de la tine cel putin 25% din informatia genetica chiar daca ovocitul nu e al tau. Exista un schimb genetic demonstrat stiintific care se realizeaza in burtica intre mama purtatoare si copil.
Am ajuns la concluzia ca e o cale minunata sa devii mama si sunt recunoscatoare ca stiinta, in ziua de azi, e atat de avansata incat avem aceasta optiune :).
Iti tin pumnii sa reusesti!
Total de acord Lore, pentru mine acceptarea asta a venit mai repede decat ma asteptam, sunt hotarata sa apelez la donate daca acest ultim fiv 5 nu iese. Ma simt puternica, impacata si chiar fericita ca mai am si sansa asta, da am 33 de anì poate ar trebui sa o ascult pe dr. cand imi spune ca trebuie doar sa gasim oul bun...dar nu mai sunt dispusa sa fac a 6 stimulare...
Ieri cand sa imi cumpar tratamentul de stimulare de la farmacia tei am dat peste o amica insarcinata, aflata la a doua sarcina, m-a salutat si nu stiu cum sa explic...dar am simtit ca se uita la mine ca si cand as fi fost o ciumata... sau de parca as avea nevoie de compasiune fiindca ma confrunt cu infertilitatea(probabil stia asta de la una dintre prietenele mele bune, si ar fi vrut sa imi zica ceva dar si-a pastrat ochii aia blegi si nu mi-a spus/intrebat nimic)...nu mi-a placut deloc atitudinea ei, si intr-un fel m-a facut sa ma simt ca si cand as fi handicapata....eu in sinea mea ma consider puternica si pot vorbi despre problemele mele de fertilitate daca cineva ma intreaba ceva, nu cred ca trebuie sa generez vreun sentiment de mila la adresa cuiva....am trecut cu vederea comportamentul ei si am zambit si mi-am vazut de ale mele...
Am facut histeroscopia ieri, a fost totul ok, nu am avut dureri, am facut endoscratching, plus a curatat ceva ce nu i-a placut ca aspect pe peretele exterior, in rest nu am avut sinechii/polipi. Am primit tratamentul de stimulare, de pe 16 februarie incep sa iau cycloproginova doua pe zi pana vine cm dupa care in z2-3 a cm merg la ecografie si probabil incep stimularea. Am acelasi tratament ca la fiv ul precedent. Cu speranta inainte. :)
Buna! Buna! Am vazut ca situl tau are grad ridicat de fragmentare sa solicita obligatoriu picsi !

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Thu Feb 14, 2019 7:56 am

Krisz wrote:Georgiana eu m-am dus la Chisinau special pentru asta, ca am vazut un documentar ca acolo se face IMSI si la prima consultatie i-am spus si medicului ca de asta am venit aici ca vrem sa ni se faca aceasta procedura.In final am aflat ca s-a facut doar ICSi, si eu m-am saturat ca nu te intreaba nimeni si fac cum vor ei.La primele fivuri m-am dus pe mana medicilor, dar vad ca acum degeaba am spus, au zis ca au considerat ca e suficient ICSI.Daca stiam puteam sa fac la mine in oras nu mai bateam atata drum.
De asta imi e frica si mie, sa bat atata drum si sa ma trezesc ca imi fac doar Icsi...
Eu-AMH august 2016 6,51
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Thu Feb 14, 2019 8:06 am

Maryanne wrote:
Felicitari, Liliana, si Doamne-ajuta sa fie totul bine timp de noua luni! Referitor la zbor vreau sa iti povestesc experienta mea. Pe 25 ianuarie eu am transferat un embrion de ziua 2, categoria 1. Pe 26 ianuarie, la ora 4 dimineata eram in aeroport in Bucuresti ca sa infrunt un zbor de 25 ore spre SUA. Statusem deja o luna si jumatate in tara si nu doream sa pun in pericol locul meu de munca si al sotului. Pe 6 februarie beta <1. Nu pot sa spun cu certitudine ca zborul si oboseala au afectat ET, dar nu e clipa sa nu ma invinovatesc ca m-am hotarat sa ma pornesc la drum imediat desi sotul imi propusese sa mai ramanem in tara macar o saptamana.
Maryanne,tocmai de asta nu vreau sa plec azi cu avionul ,pffff am ast atat de mult Momentul asta ....il trim pe sot acs cu avionul si sa vina sapt viit cu masina ,clar nu m as risca acum ,mult noroc si sa iti vezi visul indeplinit

danabadan

Post by danabadan » Thu Feb 14, 2019 8:34 am

Am reusit sa ne punem deacord(eu si sotul) cu privire la ce vom face incontinuare.
Azi vom pleca inapoi in Anglia (noi acolo stam momentan) sa ne vedem de munca si sa mai strangem bani pt un nou FIV. As avea doua posibilitati. Sa fac in Anglia desi nu imi inspira deloc incredere, dar am avantajul ca sunt apropape si poate reusesc sa decontez ceva s prin NHS.
A doua varianta e spania, unde am citit ca rata de succes este mare.
Mai am un embrion congelat la Gynera, dar avand in vedere ca calitatea este BB, nu ma bazez pe el. Momentan il las de rezerva. Din pacate varsta nu ma asteapta si daca ar fi sa fac un nou transfer, ar insemna ca urmatorul fiv sa file pe la sfarsitul anului sau anul viitor. Nu imi permit sa pierd atata timp. Asa mai bina ma duc acum si strang banii ca sa pot face peste 2 luni sau maxim 3.
Va imbratisej pe toate si va doresc mult noroc in visul vostru.

PS. Fete.dragi. am si eu o intrebare. Am 6 zile de la oprirea tratamentul si nu am inca CM. Este posibil? Vi s-a mai intamplat?
Eu 36 el 34, incercam de 8 ani
Problema:tompa stanga hidrosalpinx, trompa dreapta nepermeabila
2012 HSG - trompe infundate; Laparoscopie trompe nepermeabile... Recomandare FIV
2014 HSG rezulta trompe permeabile dar bebe nu vine... Recomandare FIV
Sept. 2017 Laparoscopie-trompa stanga clipsata, dreapta partial permeabila
Nov. 2017 - FIV -14 ovocite din care 12 s-au fertilizat rezultand 6 embrioni calitatea A si B si 6 mai lenesi
Z5 - au ramas doar 4 balocisti
20 nov. 2017 - transfer 1 balocist..... beta negativ
FET 1 - ianuarie; beta 0.1

Lorelei

Post by Lorelei » Thu Feb 14, 2019 9:13 am

danabadan wrote:Am reusit sa ne punem deacord(eu si sotul) cu privire la ce vom face incontinuare.
Azi vom pleca inapoi in Anglia (noi acolo stam momentan) sa ne vedem de munca si sa mai strangem bani pt un nou FIV. As avea doua posibilitati. Sa fac in Anglia desi nu imi inspira deloc incredere, dar am avantajul ca sunt apropape si poate reusesc sa decontez ceva s prin NHS.
Mai am un embrion congelat la Gynera, dar avand in vedere ca calitatea este BB, nu ma bazez pe el. Momentan il las de rezerva. Din pacate varsta nu ma asteapta si daca ar fi sa fac un nou transfer, ar insemna ca urmatorul fiv sa file pe la sfarsitul anului sau anul viitor. Nu imi permit sa pierd atata timp. Asa mai bina ma duc acum si strang banii ca sa pot face peste 2 luni sau maxim 3.

PS. Fete.dragi. am si eu o intrebare. Am 6 zile de la oprirea tratamentul si nu am inca CM. Este posibil? Vi s-a mai intamplat?
Dana embrionul pe care il ai e calitate buna! Da-i o sansa! Sunt atatea cazuri cu reusita la ultimul transfer!
Daca te decizi sa incepi o noua pregatire de transfer iti dau eu estrofem in ideea ca teoretic se raspunde mai bine la el!
Legat de menstruatie, mie mi s-a intamplat dar dupa inseminare! Totusi daca nu vine, fa un pipitest!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

Lorelei

Post by Lorelei » Thu Feb 14, 2019 9:17 am

Maryanne wrote:
Maryanne,tocmai de asta nu vreau sa plec azi cu avionul ,pffff am ast atat de mult Momentul asta ....il trim pe sot acs cu avionul si sa vina sapt viit cu masina ,clar nu m as risca acum ,mult noroc si sa iti vezi visul indeplinit
Eu dupa toate transferurile mele din Praga, am zburat cu avionul. La primul am zburat la 4-5 zile dupa transfer si a fost sarcina. La al doilea am zburat chiar in ziua transferului, beta negativ- cred ca are mai degraba legatura cu faptul ca aveam polip uterin decat cu faptul ca am zburat. La al treilea am zburat a 3 a zi dupa transfer dar mi-am propus ca ziua de transfer sa o stau linistita in pat, citind! Teoretic zborul nu ar trebui sa influenteze dar daca poti evita si dr zice asta, mai bine mai astepti! Stiu doar ca nu e recomandat ca in sarcina, sa se zboare mai mult de 4 ore!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!

danabadan

Post by danabadan » Thu Feb 14, 2019 10:09 am

Lorelei wrote:
danabadan wrote:Am reusit sa ne punem deacord(eu si sotul) cu privire la ce vom face incontinuare.

Dana embrionul pe care il ai e calitate buna! Da-i o sansa! Sunt atatea cazuri cu reusita la ultimul transfer!
Daca te decizi sa incepi o noua pregatire de transfer iti dau eu estrofem in ideea ca teoretic se raspunde mai bine la el!
Legat de menstruatie, mie mi s-a intamplat dar dupa inseminare! Totusi daca nu vine, fa un pipitest!
Lore, nu il las aici ca nu ii dau nici o sansa. Il las de rezerva si ma pregatesc de un nou FIV ca sa nu mai pierd timpul. Asa voi avea mai multe sanse.

Legat de pipitest, ma gandeam sa fac, dar nu prea pot. Eu am o retinere. Nu am mai facut de 5 ani un pipitest dupa o cadere foarte puternica. Pur si simplu ma deprima sa vad o liniuta. Mai bine suport un beta negativ decat o liniuta. Stiu ca e prostie, dar asa e psihicul meu. Nu cred ca as putea face un pipitest acum, dupa 5 ani. Imi e greu.

Probabil voi face dinacela fara liniute care iti spune in ce saptamana esti. Asa pot sa accept. Sper sa nu ma considerati nebuna.
Eu 36 el 34, incercam de 8 ani
Problema:tompa stanga hidrosalpinx, trompa dreapta nepermeabila
2012 HSG - trompe infundate; Laparoscopie trompe nepermeabile... Recomandare FIV
2014 HSG rezulta trompe permeabile dar bebe nu vine... Recomandare FIV
Sept. 2017 Laparoscopie-trompa stanga clipsata, dreapta partial permeabila
Nov. 2017 - FIV -14 ovocite din care 12 s-au fertilizat rezultand 6 embrioni calitatea A si B si 6 mai lenesi
Z5 - au ramas doar 4 balocisti
20 nov. 2017 - transfer 1 balocist..... beta negativ
FET 1 - ianuarie; beta 0.1

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Thu Feb 14, 2019 11:00 am

Eu as fi facut fiv 3 tot la Sibiu dar numai vrea al meu, vrea sa schimbam clinica. M-am tot documentat si optez pt 2 clinici, Columna si Orpgyn Iasi.
La Columna am optinut o programare la Doamna Lara joia viitoare pe 21, o sa merg sa discut cu dansa. Inainte de a lua decizia o sa discut si la Orpgyn cu doctorul Radu Maftei.
Eu-AMH august 2016 6,51
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63

Lorelei

Post by Lorelei » Thu Feb 14, 2019 11:06 am

Georgiana Mihai wrote:Eu as fi facut fiv 3 tot la Sibiu dar numai vrea al meu, vrea sa schimbam clinica. M-am tot documentat si optez pt 2 clinici, Columna si Orpgyn Iasi.
La Columna am optinut o programare la Doamna Lara joia viitoare pe 21, o sa merg sa discut cu dansa. Inainte de a lua decizia o sa discut si la Orpgyn cu doctorul Radu Maftei.
Georgi, stiam de Orygin ca au embrioscope etc. M-au “ certat” pe messenger cand am postat eu pe grupul de fb ca in afara laboratoarele sunt mult mai performante si ofera time lapse, embrioglue etc. Atunci mi-au scris ca ei au toate acestea! Sper sa fii inspirata si sa alegi doctorul care te va ajuta sa iti indeplinesti visul!

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Thu Feb 14, 2019 11:17 am

Lorelei wrote:
Georgiana Mihai wrote:Eu as fi facut fiv 3 tot la Sibiu dar numai vrea al meu, vrea sa schimbam clinica. M-am tot documentat si optez pt 2 clinici, Columna si Orpgyn Iasi.
Georgi, stiam de Orygin ca au embrioscope etc. M-au “ certat” pe messenger cand am postat eu pe grupul de fb ca in afara laboratoarele sunt mult mai performante si ofera time lapse, embrioglue etc. Atunci mi-au scris ca ei au toate acestea! Sper sa fii inspirata si sa alegi doctorul care te va ajuta sa iti indeplinesti visul!
Multumesc Lore, sper sa iau cea mai buna decizie...
Eu-AMH august 2016 6,51
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63

Post Reply