FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
jurnaldefiv

Re: FIV in Romania

Post by jurnaldefiv » Mon Feb 25, 2019 10:18 pm

Ana-Maria G wrote:
jurnaldefiv wrote:
Ana-Maria G wrote:
Am incercat o data supozitoarele cu glicerina, dar degeaba. Cred ca trec la o dieta mai drastica...
Ana Maria si eu tot de supozitoarele cu glicerina vroiam sa iti zic. Si eu am problema asta periodic. Adica ies sa zicem normal natural nu neaparat zilnic dar la doua zile sigur, insa cam la 2-3 saptamani nu mai ies si trebuie sa apelez la "trucuri". La mine supozitorul cu glicerina functioneaza ceas, adica in 5 minute... am patit o singura data sa nu mearga, eram constipata rau...
Mie initial cand mi s-a spus de supozitoarele cu glicerina mi s-a spus sa pun doua. Din fericire unul imi e suficient.
Dar chiar te-as sfatui sa mai incerci daca zici ca ai incercat doar o data, si eventual pune doua.
Mult succes ;)

Multumesc fetelor, o sa imi fac curaj si cu astea...ce sa fac ;))
Crede-ma, ai sanse mari sa functioneze. Eu mereu ii spun sotului, glumind dar defapt vorbesc si serios, ca sunt o binecuvantare... chiar ma ajuta mult, ca treaba asta poate deveni foarte stresanta si neplacuta.
Eu din pacate nu am reusit sa gasesc niciun alt remediu natural, adica nu sa functioneze sigur sigur si mereu, e doar asa intamplator cand e. Imagineaza-ti ca sunt dimineti de ex cand mananc ceva cu rosii, beau iaurt, imi fac suc de fructe stoarse si beau si o cafea cu lapte dulce.... si nimic :)))))
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec. 2018, Columna, program ASSMB).
O sa avem un baietel! [baietel]
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim, ramai langa noi.

nik

Post by nik » Mon Feb 25, 2019 10:44 pm

Ana-Maria G wrote:Buna fetelor. Eu stau deja de 3 sapt acasa si se resimte. Cu toate ca mananc destul de ok - multe fructe si legume, supa crema, musli...sunt foarte constipata. Adica merg zilnic sau a doua zi, dar e dificil (sper ca intelegeti). Scuze pt detalii, dar poate stiti ceva ce m-ar putea ajuta. Ideea e ca nu fac miscare deloc si iau 3 no spa forte si 3 buscopan pe zi, care nu ajuta...
Și eu am aceeași problema, încearcă sirop duphalac (înmoaie scaunele destul de bine) mie mi a fost recomandat de medic.
Eu 30 ani, soțul 37 infertilitate masculina.
Fiv 1- iulie 2017 Turcia (Acibadem) 12 ovocite 7 mature, 7 fertilizate IMSI, 1 blastocist - sarcina biochimica
Iulie 2018 cariotip și microdeletii soț - normal
Fiv 2 - octombrie 2018(gynera) :YMPRAY: 10 ovocite 8 mature, 7 fertilizate P-ICSI Ziua 3 avem 6 embrioni 4 calitatea A și B, 2 în stadiul de 2,3 celule. Ziua 5 - 3 blasto, unul calitate AB și 2 de calitate BB.
TEC 1 - 01.11.2018 - 1 embrion Z5 3BB
Beta 1 z10-201 Beta 2 z12 - 465 Beta 3 z22 - 21 743 :YMPRAY:
28.11.2018 - Am auzit [heart] cel mai emoționant moment din viata noastră.
10.01.2019-Morfologie trim 1 ok. Este [baietel]
11.03.2019-Morfologie trim 2 ok
01.07.2019 mama fericita de bebe sanatos [copilas]

Jerami

Post by Jerami » Tue Feb 26, 2019 12:43 am

Dana31 wrote:Buna seara fetelor!
Sunt noua in grup si am nevoie de sprijin...am facut FIV in 19 dec. punctia de unde a rezultat un ovocit si in 21 transferul. Azi am facut testul si a iesit negativ. Sunt devastata... :((
Buna. Si eu am facut in aceleasi date. Acelasi rezultat. Totusi mi s-a parut aiurea ca am facut tranfer dupa nici 48 de ore pt ca se inchidea clinica pt sarbatori. Cumva ai facut tot la Columna?
39 ani, infertilitate secundara
2001 - sarcina naturala extrauterina stanga, trompa rupta la 5 sapt, operatie clasica de urgenta, Giulesti
dec. 2009 - sarcina naturala extrauterina dreapta, trompa rupta la 5 sapt, operatie clasica de urgenta, Filantropia
aug. 2014 – FIV1 Atena, protocol lung, aprox. 20 ovule, 9 embrioni ok, 4 de 3z transferati, 5 congelati, extrauterina pe un rest de trompa dreapta, trompa rupta la 5 sapt, operatie clasica de urgenta in Buzau. Dupa 8 zile s-au declansat contractiile si s-au pierdut si embrionii din uter (la eco se vazuse 3)
dec. 2014 – Transfer 2 embrioni congelati (ceilalti nu au fost ok la dezghetare) Atena – nereusit
dec. 2015 – FIV2 Columna (co-plata de la casa de sanatate), protocol scurt, aprox 12 ovule, 5 embrioni ok, 2 blasto transferati, 3 congelati – nereusit (nu i-am transferat pe cei congelati)
dec. 2018 - FIV3 Columna (voucher ASSMB), protocol lung, aprox 9 ovule, 3 embrioni ok, toti de 2z transferati - nereusit

Lorelei

Post by Lorelei » Tue Feb 26, 2019 8:30 am

Jerami wrote:
Dana31 wrote:Buna seara fetelor!
Sunt noua in grup si am nevoie de sprijin...am facut FIV in 19 dec. punctia de unde a rezultat un ovocit si in 21 transferul. Azi am facut testul si a iesit negativ. Sunt devastata... :((
Buna. Si eu am facut in aceleasi date. Acelasi rezultat. Totusi mi s-a parut aiurea ca am facut tranfer dupa nici 48 de ore pt ca se inchidea clinica pt sarbatori. Cumva ai facut tot la Columna?
E ciudat pt ca din ce stiu Columna are politica de a merge cu embrionii pana la stadiul blastocist. Nu ingheata nimic mai jos.
Totusi in situatii speciale cum ar fi istoric fara embrioni in ziua 5 sau pacienta cu 1-2 ovocite fertilizate embriologul impreuna cu dr pot decide transferul in z2 sau z3 pe principiul ca embrionului ii este mult mai bine in mediul uterin natural. Sunt studii care arata ca pt situatiile speciale transferul de z2/3 ar da un start mai bun. Sunt studii care zic ca daca in laborator nu ajunge la stadiul de blasto nici in burtica nu ar ajunge. Cred ca lucrurile sunt la mijloc si tb luat punctual in functie de pacienta si de istoricul de infertilitate al acesteia. Sunt fete care au obtinut sarcina cu embrion de z2 pentru ca la z5 nu reuseau sa aiba embrion. Deci mai e de studiat aici.

Ce nu ar fi ok este transfer pe motive de program clinica. Si eu am patit asa la Unica unde am facut transfer de z3, vineri pt ca faza de blasto ar fi fost duminica si atunci clinica e inchisa.
Cel mai bine este sa clarificati cu doctorul si sa va explice de ce a decis un transfer timpuriu in detrimentrul celui de z5.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. Beta negativ!
FIV1 - iulie 2017. Columna -17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC- Freeze all!
FET1- sept 2017 am transferat doar un blasto;unul nu a rezistat!Beta negativ!
FET2- oct 2017 anulat; blasto nu au rezistat.
Histeroscopie diagnostica ok- dec 2017.
FIV2 - ianuarie 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->2 embrioni de Z3 fresh si 6 blasto AA freeze
ET3- ian 2018, transfer pe fresh->2 embrioni de Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET4- apr 2018, 2 blasto 5AA. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip -iunie 2018;
FET5- iulie 2018, 2 blasto 5AA. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ianuarie 2019 Columna (ASSMB). 19ovo/16 fertilizate->5 blasto 2xAB si 3xBB! Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok- februarie 2019
FIV4 - aprilie 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural. Punctie goala, fara ovocit!
FET6 - aprilie 2019, 2 blasto BB de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural. Punctie goala, fara ovocit!
FET7- mai 2019, 2 blasto AB de la FIV3. Beta negativ!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iulie 2019
FIV 6 - august 2019 Columna. Fiv pe ciclu natural de fapt un minifiv cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate-> 1 embrion Z3 si 2 blasto 4AB si 3BB!
ET8- sept 2019. Transfer dublu pe fresh: in z3- 1embrion Z3 si in z5 -2 blasto. Beta negativ!
FET9 -urmeaza...Columna

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Tue Feb 26, 2019 11:21 am

Fetelor eu totusi raman cu nedumerirea mea,Maine dupa calculele mele fac 6 sapt,Joi am eco,insa nu inteleg de Ce nu am simptome ,nu f clare macar putin ,Ma sperie sincer ,Nici nu mai zic ca imi este teama sa Ma duc joi la dr ,nu imi pot stapanii emotiile,o fi normal nu o fi ,Ma rog la Doamne sa fie bine .
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Tue Feb 26, 2019 11:25 am

Liliana christmann1 wrote:Fetelor eu totusi raman cu nedumerirea mea,Maine dupa calculele mele fac 6 sapt,Joi am eco,insa nu inteleg de Ce nu am simptome ,nu f clare macar putin ,Ma sperie sincer ,Nici nu mai zic ca imi este teama sa Ma duc joi la dr ,nu imi pot stapanii emotiile,o fi normal nu o fi ,Ma rog la Doamne sa fie bine .
Am uitat sa mentionez ca sanii dor ,de vreo 3 nopti Ma dor si noaptea ca ma succesc in pat ,Deci sanii raman tensionatii,tot timpul,cat de normal sa fie o sarcina fara alte simptome?nu ca le as vrea ,dar nu Stiu cat Este de ok
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Bianca1992

Post by Bianca1992 » Tue Feb 26, 2019 11:33 am

Liliana christmann1 wrote:
Liliana christmann1 wrote:Fetelor eu totusi raman cu nedumerirea mea,Maine dupa calculele mele fac 6 sapt,Joi am eco,insa nu inteleg de Ce nu am simptome ,nu f clare macar putin ,Ma sperie sincer ,Nici nu mai zic ca imi este teama sa Ma duc joi la dr ,nu imi pot stapanii emotiile,o fi normal nu o fi ,Ma rog la Doamne sa fie bine .
Am uitat sa mentionez ca sanii dor ,de vreo 3 nopti Ma dor si noaptea ca ma succesc in pat ,Deci sanii raman tensionatii,tot timpul,cat de normal sa fie o sarcina fara alte simptome?nu ca le as vrea ,dar nu Stiu cat Este de ok
Liliana, calmeaza.te. ti s.a mai raspuns ca este fff normal.sa nu ai simptome. De fapt, asa si trebuie. Sa nu ai...nu sa fii lesinata toata ziua pe la baie. Eu abia am facut morfo de trim 2 si totul este perfect fara vreun simptom vreodata.
[baietel]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Feb 26, 2019 11:42 am

E ok. Nu e obligatoriu sa ai simptome. Nici eu nu am avut mare lucru. In niciun caz din saptamana 6. Ffff usoare in s8-9. In rest pipi, sani durerosi, perioade cu somnolenta si cam atat. Nu mai astepta simptome, de acum singurul lucru care conteaza e monitorizarea ecografica. Ulterior in functie de ce decizie luati, evident importante sunt si testele (indiferent ce alegeti sa faceti, dublu test sau testari genetice complete). Nu te agita inutil si incearca sa te gandesti ca nu are sens sa te panichezi atata timp cat efectiv nu ai niciun motiv. Nu ai dureri mari, nu sangerari, nu contractii - deci trebuie sa fii pozitiva si mai ales increzatoare in bebele tau!
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Tue Feb 26, 2019 11:56 am

jurnaldefiv wrote:
E ok. Nu e obligatoriu sa ai simptome. Nici eu nu am avut mare lucru. In niciun caz din saptamana 6. Ffff usoare in s8-9. In rest pipi, sani durerosi, perioade cu somnolenta si cam atat. Nu mai astepta simptome, de acum singurul lucru care conteaza e monitorizarea ecografica. Ulterior in functie de ce decizie luati, evident importante sunt si testele (indiferent ce alegeti sa faceti, dublu test sau testari genetice complete). Nu te agita inutil si incearca sa te gandesti ca nu are sens sa te panichezi atata timp cat efectiv nu ai niciun motiv. Nu ai dureri mari, nu sangerari, nu contractii - deci trebuie sa fii pozitiva si mai ales increzatoare in bebele tau!
Jurnalut nu am dureri ori sangerari,insa Sunt nedumeruta cu simptomele si Ma gandesc,oare o fi bine ?!oare asa e normal?!la cat de mult imi doresc bebele asta ?!?!?!...sti ce vreau sa spun ....e normal pt noi sa fie asa perioada asta full de emotii si ganduri 1000

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Feb 26, 2019 12:20 pm

jurnaldefiv wrote:
Liliana christmann1 wrote: Am uitat sa mentionez ca sanii dor ,de vreo 3 nopti Ma dor si noaptea ca ma succesc in pat ,Deci sanii raman tensionatii,tot timpul,cat de normal sa fie o sarcina fara alte simptome?nu ca le as vrea ,dar nu Stiu cat Este de ok
Jurnalut nu am dureri ori sangerari,insa Sunt nedumeruta cu simptomele si Ma gandesc,oare o fi bine ?!oare asa e normal?!la cat de mult imi doresc bebele asta ?!?!?!...sti ce vreau sa spun ....e normal pt noi sa fie asa perioada asta full de emotii si ganduri 1000
Iti promit ca daca mai intrebi over and over again daca e ok sa nu ai simptome eu nu mai raspund :) Intrebi acelasi lucru si primesti acelasi raspuns. Daca pe noi nu ne crezi, atunci pe cine? Ti s-a raspuns si ca regula si ca experiente personale, mai mult decat atat nu iti poate spune nimeni altceva. Mai ai 8 luni in fata, unde ajungi daca de acum esti asa? mai sunt destule momente emotionante pe drum, si trebuie sa iti pastrezi ratiunea si simtul practic.
Eu stiu foarte bine starea de permanenta veghe si neliniste, insa nu rezolvi nimic daca o lasi sa te acapareze. Ce poti face este sa mergi mai des la ecografii daca asta consideri ca te linisteste. Nu spun ca e ideal insa nu face rau si daca te ajuta, atunci asta faci. Eu asta am facut pentru ca era singurul lucru care ma linistea atunci cand nu ma mai puteam linisti singura. Drept urmare, in saptamanile 6-10 am mers la ecografii si de 2-3 ori pe saptamana.... asa am putut eu sa trec peste perioada aia. Dar macar in zilele cand nu mergeam la eco, nu eram torturata ca aoleu nu simt aia sau cealalta... Da, am avut momente de panica, in special legate de durerea de sani tocmai pentru ca era practic singurul lucru cuantificabil, palpabil, in rest nu simteam nimic. Dar stiam ca e ok sa nu simt nimic si m-am bucurat ca nu am dureri sau Doamne fereste sangerari, iar de greturi stiam si eram pregatita si sa le am si sa nu le am, si sa fiu ok cu oricare dintre variante, pentru ca stiam ca NU IN ASTA CONSTA BUNUL MERS AL SARCINII MELE.
Cu oscilatiile durerilor de sani mi-a luat mult timp sa ma obisnuiesc, sa nu ma ia panica atunci cand nu le mai simteam, sa gasesc puterea si increderea sa stiu ca e totul bine chiar si cand nu ma dor. Stiam ca seara dupa dus de exemplu nu ma mai dor asa tare. Sau ca urmeaza o perioada de cateva ore in care sa nu doara la fel, dupa care stiam ca durerea va reveni. Ulterior, m-am incapatanat sa ma obisnuiesc cu ideea ca e fff posibil ca spre trim II durerile sa dispara sau sa se estompeze si ca asta nu trebuie sa insemne practic nimic (in niciun caz rau). Recunosc ca ii multumesc lui Dumnezeu ca sanii ma dor in continuare si spun asta pt ca in continuare este cam singurul "simptom" constant.
Trimestrul I a fost, fara sa exagerez, guvernat de griji si momente de panica, uneori dusa la extrem adica "nu mai mai dor sanii, hai la urgente" - am facut si asta o data. Deci nu te condamn, doar te rog si te sfatuiesc spre binele tau sa tii sub control imboldul de a cadea in panica.
Cat timp nu ai motive de ingrijorare - motive medicale, clare, nu iti cauta tu, pentru ca nu faci altceva decat sa disperi. Nu ai cum sa traiesti asa zi de zi. Nu iti mai repeta ca nu ai simptome. Nu e obligatoriu, punct! dincolo de asta, SINGURUL lucru care conteaza este ecografia si apoi pe mai departe toate investigatiile concrete. In rest, NIMIC - nici dureri de sani, nici somn, nici pipi des, nici greata, nici nimic!
Last edited by jurnaldefiv on Tue Feb 26, 2019 1:49 pm, edited 1 time in total.

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Tue Feb 26, 2019 12:30 pm

jurnaldefiv wrote:
jurnaldefiv wrote: E ok. Nu e obligatoriu sa ai simptome. Nici eu nu am avut mare lucru. In niciun caz din saptamana 6. Ffff usoare in s8-9. In rest pipi, sani durerosi, perioade cu somnolenta si cam atat. Nu mai astepta simptome, de acum singurul lucru care conteaza e monitorizarea ecografica. Ulterior in functie de ce decizie luati, evident importante sunt si testele (indiferent ce alegeti sa faceti, dublu test sau testari genetice complete). Nu te agita inutil si incearca sa te gandesti ca nu are sens sa te panichezi atata timp cat efectiv nu ai niciun motiv. Nu ai dureri mari, nu sangerari, nu contractii - deci trebuie sa fii pozitiva si mai ales increzatoare in bebele tau!
Iti promit ca daca mai intrebi over and over again daca e ok sa nu ai simptome eu nu mai raspund :) Intrebi acelasi lucru si primesti acelasi raspuns. Daca pe noi nu ne crezi, atunci pe cine? Ti s-a raspuns si ca regula si ca experiente personale, mai mult decat atat nu iti poate spune nimeni altceva. Mai ai 8 luni in fata, unde ajungi daca de acum esti asa? mai sunt destule momente emotionante pe drum, si trebuie sa iti pastrezi ratiunea si simtul practic.
Eu stiu foarte bine starea de permanenta veghe si neliniste, insa nu rezolvi nimic daca o lasi sa te acapareze. Ce poti face este sa mergi mai des la ecografii daca asta consideri ca te linisteste. Nu spun ca e ideal insa nu face rau si daca te ajuta, atunci asta faci. Eu asta am facut pentru ca era singurul lucru care ma linistea atunci cand nu ma mai puteam linisti singura. Drept urmare, in saptamanile 6-10 am mers la ecografii si de 2-3 ori pe saptamana.... asa am putut eu sa trec peste perioada aia. Dar macar in zilele cand nu mergeam la eco, nu eram torturata ca aoleu nu simt aia sau cealalta... Da, am avut momente de panica, in special legate de durerea de sani tocmai pentru ca era practic singurul lucru cuantificabil, palpabil, in rest nu simteam nimic. Dar stiam ca e ok sa nu simt nimic si m-am bucurat ca nu am dureri sau Doamne fereste sangerari, iar de greturi stiam si eram pregatita si sa le am si sa nu le am, si sa fiu ok cu oricare dintre variante, pentru ca stiam ca NU IN ASTA CONSTA BUNUL MERS AL SARCINII MELE.
Cu oscilatiile durerilor de sani mi-a luat mult timp sa ma obisnuiesc, sa nu ma ia panica atunci cand nu le mai simteam, sa gasesc puterea si increderea sa stiu ca e totul bine chiar si cand nu ma dor. Stiam ca seara dupa dus de exemplu nu mai mai dor asa tare. Sau ca urmeaza o perioada de cateva ore in care sa nu doara la fel, dupa care stiam ca durerea va reveni. Ulterior, m-am incapatanat sa ma obisnuiesc cu ideea ca e fff posibil ca spre trim II durerile sa dispara sau sa se estompeze si ca asta nu trebuie sa insemne practic nimic (in niciun caz rau). Recunosc ca ii multumesc lui Dumnezeu ca sanii ma dor in continuare si spun asta pt ca in continuare este cam singurul "simptom" constant.
Trimestrul I a fost, fara sa exagerez, guvernat de griji si momente de panica, uneori dusa la extrem adica "nu mai mai dor sanii, hai la urgente" - am facut si asta o data. Deci nu te condamn, doar te rog si te sfatuiesc spre binele tau sa tii sub control imboldul de a cadea in panica.
Cat timp nu ai motive de ingrijorare - motive medicale, clare, nu iti cauta tu, pentru ca nu faci altceva decat sa disperi. Nu ai cum sa traiesti asa zi de zi. Nu iti mai repeta ca nu ai simptome. Nu e obligatoriu, punct! dincolo de asta, SINGURUL lucru care conteaza este ecografia si apoi pe mai departe toate investigatiile concrete. In rest, NIMIC - nici dureri de sani, nici somn, nici pipi des, nici greata, nici nimic!
[flori]

Iuliav

Post by Iuliav » Tue Feb 26, 2019 12:42 pm

jurnaldefiv wrote:
Liliana christmann1 wrote: Am uitat sa mentionez ca sanii dor ,de vreo 3 nopti Ma dor si noaptea ca ma succesc in pat ,Deci sanii raman tensionatii,tot timpul,cat de normal sa fie o sarcina fara alte simptome?nu ca le as vrea ,dar nu Stiu cat Este de ok

Draga Liliana,
Intelegem nelinistea ta. :)
Asa cum zicea si Jurnalut, tot ce poti face sa te linistesti este autosugestia si ecografii/hcg sa te asiguri ca e totul in regula. Lipsa simptomelor nu este ceva rau si presupun ca ai auzit si tu cazuri care au descoperit dupa 2 luni ca sunt gravide (sarcini neprogramate), tocmai pentru ca nu aveau alte simptome in afara de lipsa menstruatiei. Pentru linistea ta, pana ajungi la eco, mai poti face hcg sa vezi cum creste. :)
Mult succes sa fie totul bine pentru tine si pentru bebe!
Eu 31, Sotul 36 - incercam din 2016.

3 IUI nereusite in 2017 (iulie - noiembrie) Columna
- analize eu: ovulatie ok (monitorizata lunar timp de 1 an jum), CM regulat (28-33 zile), trompe permeabile (HSG - Polizu), uter ok (histeroscopie - Giulesti), ovare micropolichistice, greutate ok (57 kg la 160cm), analize endocrinologie ok, nu am boala de tiroida, AMH - 4
- analize sot: spermograma cu motilitate scazuta, test halosperm 48%, eco ok, fara varicocel, spermocultura ok (la prima analiza a iesit enterococus spp - a avut 2 reprize de infectie urinara, apoi a iesit ok) (94 kg la 180cm). Consult urolog Columna - ok
Oct 2018 - histeroscopie Columna - ok - uter usor inflamat (antibiotic Zinnat 5 zile)

Nov 2018 - FIV 1 Columna (ASSMB) - Z2 - 27 foliculi antrali, protocol lung - Gonapeptyl+Gonal+Pergoveris --> 10 foliculi/ 5 ovocite, 5 fertilizate, 2 blastocisti Z5 congelati+1 blastocist Z6.
Feb 2019 - ET1- ciclu natural (+ 2cp duphaston + 1 Crinone/ zi, aspenter + vitamine) - transfer 1E Z5. Hcg Z10 dupa Et 6.6 - sarcina biochimica
Mar 2019 - Profil trombofilie ereditara si dobandita: trombofilie ereditara ( MTHFR C677T heterozigot, Factor XIII V34L heterozigot) si Proteina C (activitate) mare
Mar 2019 - Imunofenotipare limfocitara profil de baza Synevo - ok
Mai 2019 - ET 2 - cm controlat (crinone, prednison, clexane 0.4, duphaston, utrogestan, prolutex + vitamine). Transfer 1EZ5 + 1EZ6 :YMPRAY:
Z8-29.4; Z11-142.8; Z13-322.5; Z15-941.9
Eco 8 sapt - totul ok, 1 embrion :YMPRAY:
Morfologie I - test Nipt extins - ok :YMPRAY:
Morfologie II - ok :YMPRAY:

Cucilina25

Post by Cucilina25 » Tue Feb 26, 2019 12:52 pm

Bună fetelor, că tot văd că sunteți la topicul discutat simptome și eu m-am trezit cu o stare foarte proastă, mâine urmează să fac beta si nu am nici un simptom fata de alte transferuri unde aveam sânii dureroși, de câteva zile nici asta nu mai am.. mai mult de atât am slăbit și vreo 2 kg. Mă gândesc cu groază la ziua de mâine.. :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: știu că nu pot schimba nimic doar sa sper că s-a îndurat Dumnezeu de mine....
Eu 34, el 34 - perfect
Eu: Endometrioza grad 3 operat la Wellborn in Mai 2016, Amh inainte 1.5, dupa 0.87 , Mutatii: MTHFR , PAI - 4G/5G , FSHR .
IUI martie 2016 - nereusit
Fiv 1 : mai 2017 - Gynera, 8 folicului, 7 fertilizati , ziua 3 - 5 embrioni , ziua 5 -1 blasto calitate 2BC , beta negativ
FIV 2 - Gynera - in curs ziua 9 - 8 folicului mari si 4 mici, Progesteron 1.45, am obtinut 5 ovocit- 5 fertilizate,ziua 3 - 5 embrioni, am decis sa ii lasam pana in ziua 5. - 2 blasto !!!
ET - 22.02.2018- 1 blasto 3BB - beta 1.2 [parerau]
ET 2 - 7.11.2018 - 1 blasto 2AB - beta 1.2 :((
FIV 3 - Februarie 2019 - 2 embrioni A8 si B4 - Beta 3.18 [parerau] :((
Doamne, te rog întoarceți fata către noi !!! Sunt pregătită să fiu mamă!

catrinadiana

Post by catrinadiana » Tue Feb 26, 2019 1:14 pm

Iuliav wrote:
CrissPatri wrote:
Iuliav wrote:

Buna Criss,
In legatura cu testul halosperm, de ce zici ca e bine ca stii pentru fiv?
Sotul meu are 48% si la fiv i-a pus sa se fertilizeze natural desi stia rezultatul..si a zis ca pe ultima suta de metri va folosi icsi daca nu se fertilizeaza singuri.
Poate influenta in vreun fel?
Buna Iulia, chiar si în conditiile unei spermograme cu numar, mobilitate și morfologie normale, rezultatele testului Halosperm pot indica si explica avorturi repetate sau lipsa unei sarcini, testul indica ..evaluarea fragmentarii ADN-ului spermatic, de ce icsi si nu fertilizare naturala, fiindca prin aceasta procedura pot controla manual ce spermatozoid sa injecteze/ fertilizeze ovocitul. Eu de pe forum am auzit mai multe despre picsi, si recunosc ca nu stiu asa de multe si nu imi e clar daca sa insist sau nu pe asta ....dar am sa ma lamuresc mai mult la vizita viitoare la medic, probabil saptamana asta, si revin cu lamuriri.
Buna,

Eu cand am discutat cu dr. embriolog, dupa punctie..am insistat un pic pe icsi pentru ca pe foaia cu halosperm scris icsi, nu fiv clasic. Raspunsul dansei a fost ca stie ea mai bine si ca daca nu se fertilizeaza natural, abia atunci va folosi icsi. Din 5 ovocite, s-au fertilizat 5, dar in ziua 5 erau doar 3 ok pe care i-am congelat.
Sincera sa fiu, nu am stiut cum sa insist, avand in vedere raspunsul destul de dur...gen "eu stiu mai bine".

Multumesc! :)
La sotul meu pe testul halosperm scria picsi nu icsi desi avea grad de gragmentare mai mic ca la sotul tau a avut 33,8 ! Iar dr a spus clar sa facem picsi ca icsi se făcea oricum

Lorelei

Post by Lorelei » Tue Feb 26, 2019 1:18 pm

Cucilina25 wrote:Bună fetelor, că tot văd că sunteți la topicul discutat simptome și eu m-am trezit cu o stare foarte proastă, mâine urmează să fac beta si nu am nici un simptom fata de alte transferuri unde aveam sânii dureroși, de câteva zile nici asta nu mai am.. mai mult de atât am slăbit și vreo 2 kg. Mă gândesc cu groază la ziua de mâine.. :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: știu că nu pot schimba nimic doar sa sper că s-a îndurat Dumnezeu de mine....
Cucilina25 , Doamne Ajuta! [baby dust] Sa stii ca fiecare reactioneaza diferit. Poti sa ai toate simptomele din lume (care in proportie de 90% sunt ca cele de menstruatie) sau sa nu ai nimic, sa nu simti nimic si sa fii ca o floricica; in ambele cazuri au fost rezultate atat pozitive cat si negative.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. Beta negativ!
FIV1 - iulie 2017. Columna -17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC- Freeze all!
FET1- sept 2017 am transferat doar un blasto;unul nu a rezistat!Beta negativ!
FET2- oct 2017 anulat; blasto nu au rezistat.
Histeroscopie diagnostica ok- dec 2017.
FIV2 - ianuarie 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->2 embrioni de Z3 fresh si 6 blasto AA freeze
ET3- ian 2018, transfer pe fresh->2 embrioni de Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET4- apr 2018, 2 blasto 5AA. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip -iunie 2018;
FET5- iulie 2018, 2 blasto 5AA. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ianuarie 2019 Columna (ASSMB). 19ovo/16 fertilizate->5 blasto 2xAB si 3xBB! Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok- februarie 2019
FIV4 - aprilie 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural. Punctie goala, fara ovocit!
FET6 - aprilie 2019, 2 blasto BB de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural. Punctie goala, fara ovocit!
FET7- mai 2019, 2 blasto AB de la FIV3. Beta negativ!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iulie 2019
FIV 6 - august 2019 Columna. Fiv pe ciclu natural de fapt un minifiv cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate-> 1 embrion Z3 si 2 blasto 4AB si 3BB!
ET8- sept 2019. Transfer dublu pe fresh: in z3- 1embrion Z3 si in z5 -2 blasto. Beta negativ!
FET9 -urmeaza...Columna

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Tue Feb 26, 2019 1:52 pm

jurnaldefiv wrote:
Ana-Maria G wrote:
jurnaldefiv wrote:
Ana Maria si eu tot de supozitoarele cu glicerina vroiam sa iti zic. Si eu am problema asta periodic. Adica ies sa zicem normal natural nu neaparat zilnic dar la doua zile sigur, insa cam la 2-3 saptamani nu mai ies si trebuie sa apelez la "trucuri". La mine supozitorul cu glicerina functioneaza ceas, adica in 5 minute... am patit o singura data sa nu mearga, eram constipata rau...
Mie initial cand mi s-a spus de supozitoarele cu glicerina mi s-a spus sa pun doua. Din fericire unul imi e suficient.
Dar chiar te-as sfatui sa mai incerci daca zici ca ai incercat doar o data, si eventual pune doua.
Mult succes ;)

Multumesc fetelor, o sa imi fac curaj si cu astea...ce sa fac ;))
Crede-ma, ai sanse mari sa functioneze. Eu mereu ii spun sotului, glumind dar defapt vorbesc si serios, ca sunt o binecuvantare... chiar ma ajuta mult, ca treaba asta poate deveni foarte stresanta si neplacuta.
Eu din pacate nu am reusit sa gasesc niciun alt remediu natural, adica nu sa functioneze sigur sigur si mereu, e doar asa intamplator cand e. Imagineaza-ti ca sunt dimineti de ex cand mananc ceva cu rosii, beau iaurt, imi fac suc de fructe stoarse si beau si o cafea cu lapte dulce.... si nimic :)))))
Mtumesc mult! :ymhug:
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 36; Beta 2(z16dt3z): 28 - sarcina biochimica.
Septembrie 2018 - diagnostic trombofilie ereditara
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 330.35; Beta 2(z16dt3z): 887.71 :YMPRAY:
Eco 09 Nov 2018: am auzit o inimioara [heart]
Morfologie trim 1 - 21 Dec 2018: Este fetita [fetita]
Harmony: Totul ok.
Cerclaj: 04 Feb 2019, stat in pat pana la nastere :-l
Morfologie trim 2 - 01 Mar 2019: Totul ok :x
Morfologie trim 3 - 07 Mai 2019: Totul ok.
27 Mai 2019 - Nastere prematura la 35 Sapt.

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Tue Feb 26, 2019 1:53 pm

nik wrote:
Ana-Maria G wrote:Buna fetelor. Eu stau deja de 3 sapt acasa si se resimte. Cu toate ca mananc destul de ok - multe fructe si legume, supa crema, musli...sunt foarte constipata. Adica merg zilnic sau a doua zi, dar e dificil (sper ca intelegeti). Scuze pt detalii, dar poate stiti ceva ce m-ar putea ajuta. Ideea e ca nu fac miscare deloc si iau 3 no spa forte si 3 buscopan pe zi, care nu ajuta...
Și eu am aceeași problema, încearcă sirop duphalac (înmoaie scaunele destul de bine) mie mi a fost recomandat de medic.
Ar trebui sa incerc si asta, poate poate... :ymblushing:
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Tue Feb 26, 2019 1:54 pm

Ne-a iesit si noua testul halosperm, fragmentare 20,10 la suta grad fragmentare, recomandare inseminare sau fiv simplu. M-am linistit sunt OK cu orice metoda vor alege.
Eu 30 El 41(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Feb 26, 2019 1:56 pm

Georgiana Mihai wrote:Ne-a iesit si noua testul halosperm, fragmentare 20,10 la suta grad fragmentare, recomandare inseminare sau fiv simplu. M-am linistit sunt OK cu orice metoda vor alege.
Bun! bravo.

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Tue Feb 26, 2019 1:58 pm

Bianca1992 wrote:
Liliana, calmeaza.te. ti s.a mai raspuns ca este fff normal.sa nu ai simptome. De fapt, asa si trebuie. Sa nu ai...nu sa fii lesinata toata ziua pe la baie. Eu abia am facut morfo de trim 2 si totul este perfect fara vreun simptom vreodata.
Liliana...asa eram sineu, stresata ca nu am simptome si in trimestru 2 su venit...deci e absolut normal si sincer, ar trebui sa te bucuri. Ai un pic de rabdare pana auzi inimioara si ai sa vezi ca te calmezi dupa ;)

Bianca, ma bucur ca totul e ok la tine, te pup. [flori]

Post Reply