FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Liliana christmann1

Re: FIV in Romania

Post by Liliana christmann1 » Mon Mar 04, 2019 11:49 pm

LadyC wrote:
Liliana christmann1 wrote:Buna tuturor,îmi Spune-ți și mie dacă este normal totuși sa iau 3 no și-a forte 80 mg chiar dacă nu am dureri?mai mult sunt Chiauna de cap ca nu ma pot odihni deloc ,am insomnii de atâta timp ,din cauza oboselii mi a crescut și tensiunea azi.nu știu ce sa fac și ce sa iau sa ma pot odihini ,Dna Dr mi a prescris cv produs alimentar ,voi a ți încercat cv?du in loc sa fiu obosita sa dorm cum se spune la sarcina ,eu stau cu ochii pe pereți ,ma simt și rău de ka oboseala ,zombi sunt
Liliana, medicul ti-a prescris sa iei 3 no spa forte pe zi? Eu nu am luat decat foarte rar cel de 40mg daca am simtit vreo jena in rest nimic.
Imi pare rau ca tot nu reusesti sa dormi, sa te odihnesti...
Ce tratament ei acum? Acid folic, vitamine, aspenter?
Cand ai urmatorul control?
Normal intr o sapt treb sa aj la Dr , ca și medicație am medrol jum de pastila la 12 ore de 16 mg,magne B6 una,femosum,cârcel stop ,aspirin cardio și no Spa ,așa mi dat Dr no Spa forte la început 2 pe zi ,apoi de la presiunea pe vezica 4 pe zi dar doar pt 3 -4 zile
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Mon Mar 04, 2019 11:52 pm

Liliana christmann1 wrote:
LadyC wrote:
Liliana christmann1 wrote:Buna tuturor,îmi Spune-ți și mie dacă este normal totuși sa iau 3 no și-a forte 80 mg chiar dacă nu am dureri?mai mult sunt Chiauna de cap ca nu ma pot odihni deloc ,am insomnii de atâta timp ,din cauza oboselii mi a crescut și tensiunea azi.nu știu ce sa fac și ce sa iau sa ma pot odihini ,Dna Dr mi a prescris cv produs alimentar ,voi a ți încercat cv?du in loc sa fiu obosita sa dorm cum se spune la sarcina ,eu stau cu ochii pe pereți ,ma simt și rău de ka oboseala ,zombi sunt
Liliana, medicul ti-a prescris sa iei 3 no spa forte pe zi? Eu nu am luat decat foarte rar cel de 40mg daca am simtit vreo jena in rest nimic.
Normal intr o sapt treb sa aj la Dr , ca și medicație am medrol jum de pastila la 12 ore de 16 mg,magne B6 una,femosum,cârcel stop ,aspirin cardio și no Spa ,așa mi dat Dr no Spa forte la început 2 pe zi ,apoi de la presiunea pe vezica 4 pe zi dar doar pt 3 -4 zile
Acum 3 pe zi no Spa ,i am scris dar cred Ca o sa îmi rasp mâine ....n am somn deloc ,de 3 sapt nu știu ce i ăla somn ,din cauza presiunii prea mare a sarcinii pe vezica ,acum de o sapt și jum mai rău ,deloc somn ,insomnii la greu
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

LadyC

Post by LadyC » Tue Mar 05, 2019 12:20 am

LadyC wrote:
Ai incredere in doamna doctor, ea stie cel mai bine. Te cred ca e greu dar va trece si perioada asta.
Si eu am luat medrol, acid folic, elevit, linex forte (protectie pentru stomac), navatac(pentru greturi) si aspenter. La analizele de primul trimestru mi-a iesit risc de hipertensiune, mi-am cumparat tensiometru si imi iau tensiunea de 2 ori pe zi.
Incearca sa dormi ori de cate ori te ia somnul indiferent daca e zi sau noapte, stiu ca e greu dar trebuie sa te linistesti. Ai incercat cu aplicatii de genul Insight timer? E o aplicatie foarte draguta, te ajuta sa te relaxezi si au programe speciale pentru somn. Ai grija de tine! :ymhug:
eu 32 de ani, sotul 35 (OATS)
FIV1 Nov 2016, Wellborn
ET1 DEC 2016, la o luna distanta de la punctie pentru ca am avut lichid in uter, primul beta pe 19 Dec, ziua10 transfer cu blasto - 91.3, z 12 - 39.22 ...sarcina biochimica
ET2 Nov 2017, beta negativ
FIV2 Iunie 2018, Wellborn
ET3 Iulie 2018,transfer 2 morule, z12 valoare beta: 193 [heart] , z14 valoare beta: 512 [heart]
18 Martie 2019 : Mama fericita de fetita [feed2]

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Mar 05, 2019 5:28 am

De la targurile de Martisor, multumim tuturor voluntarilor nostri: viewtopic.php?f=15&t=262&start=60
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Jerami

Post by Jerami » Tue Mar 05, 2019 9:02 am

Nu mai e nimic de clarificat, acesta a fost motivul pt care s-au transferat in z2, se inchidea clinica pt sarbatori - 2 saptamani. E al treilea FIV pe care il fac. FIV 2 am facut tot la ei, atunci au pus 2 blasto si au congelat 2 mai slabuti, am platit 500 euro pt congelarea lor, dar nu i-am mai folosit. De aceea acum am fost f suparata pe politica clinicii Columna. Au fost mai multe neplaceri. In primul rand au pus 3 embrioni desi discutasem sa puna 2, doar ca sa nu congeleze unul (pt ca nu as fi platit nimic in plus, era inclus in costul initial, daca as fi avut de congelat). Eu am avut 6 embrioni rezultati dar se pare ca 3 nu erau de calitate. Alt aspect e ca mi-au cerut bani pt o ecografie, ulterior am vazut in contract ca era si aceea inclusa in pretul platit. Am mers mai mult de nervi cand am vazut rezultatul si le-am cerut banii pt acea eco, dupa discutii interminabile si chemat pe toata lumea la receptie au zis ca ii returneaza. Dupa intarzieri, telefoane si mailuri chiar au trimis banii in cont. Alt aspect ce m-a disperat in timpul tratamentului este ca nu puteam nicicum obtine programari dupa job, mi-am luat la libere de era sa zbor din scoala (predau si nu e asa simplu sa gasesti pe cineva sa iti tina locul). In concluzie, daca voi face din nou FIV, nu voi mai alege Columna. Daca demareaza al doilea program al primariei Bucuresti, voi incerca sa iau voucher. Si vad spre ce alta clinica din program ma voi indrepta.
Lorelei wrote:
Jerami wrote:
Dana31 wrote:Buna seara fetelor!
Sunt noua in grup si am nevoie de sprijin...am facut FIV in 19 dec. punctia de unde a rezultat un ovocit si in 21 transferul. Azi am facut testul si a iesit negativ. Sunt devastata... :((
Buna. Si eu am facut in aceleasi date. Acelasi rezultat. Totusi mi s-a parut aiurea ca am facut tranfer dupa nici 48 de ore pt ca se inchidea clinica pt sarbatori. Cumva ai facut tot la Columna?
E ciudat pt ca din ce stiu Columna are politica de a merge cu embrionii pana la stadiul blastocist. Nu ingheata nimic mai jos.
Totusi in situatii speciale cum ar fi istoric fara embrioni in ziua 5 sau pacienta cu 1-2 ovocite fertilizate embriologul impreuna cu dr pot decide transferul in z2 sau z3 pe principiul ca embrionului ii este mult mai bine in mediul uterin natural. Sunt studii care arata ca pt situatiile speciale transferul de z2/3 ar da un start mai bun. Sunt studii care zic ca daca in laborator nu ajunge la stadiul de blasto nici in burtica nu ar ajunge. Cred ca lucrurile sunt la mijloc si tb luat punctual in functie de pacienta si de istoricul de infertilitate al acesteia. Sunt fete care au obtinut sarcina cu embrion de z2 pentru ca la z5 nu reuseau sa aiba embrion. Deci mai e de studiat aici.

Ce nu ar fi ok este transfer pe motive de program clinica. Si eu am patit asa la Unica unde am facut transfer de z3, vineri pt ca faza de blasto ar fi fost duminica si atunci clinica e inchisa.
Cel mai bine este sa clarificati cu doctorul si sa va explice de ce a decis un transfer timpuriu in detrimentrul celui de z5.
39 ani, infertilitate secundara
2001 - sarcina naturala extrauterina stanga, trompa rupta la 5 sapt, operatie clasica de urgenta, Giulesti
dec. 2009 - sarcina naturala extrauterina dreapta, trompa rupta la 5 sapt, operatie clasica de urgenta, Filantropia
aug. 2014 – FIV1 Atena, protocol lung, aprox. 20 ovule, 9 embrioni ok, 4 de 3z transferati, 5 congelati, extrauterina pe un rest de trompa dreapta, trompa rupta la 5 sapt, operatie clasica de urgenta in Buzau. Dupa 8 zile s-au declansat contractiile si s-au pierdut si embrionii din uter (la eco se vazuse 3)
dec. 2014 – Transfer 2 embrioni congelati (ceilalti nu au fost ok la dezghetare) Atena – nereusit
dec. 2015 – FIV2 Columna (co-plata de la casa de sanatate), protocol scurt, aprox 12 ovule, 5 embrioni ok, 2 blasto transferati, 3 congelati – nereusit (nu i-am transferat pe cei congelati)
dec. 2018 - FIV3 Columna (voucher ASSMB), protocol lung, aprox 9 ovule, 3 embrioni ok, toti de 2z transferati - nereusit

acmi

Post by acmi » Tue Mar 05, 2019 10:06 am

[quote="Jerami"]Nu mai e nimic de clarificat, acesta a fost motivul pt care s-au transferat in z2, se inchidea clinica pt sarbatori - 2 saptamani. E al treilea FIV pe care il fac. FIV 2 am facut tot la ei, atunci au pus 2 blasto si au congelat 2 mai slabuti, am platit 500 euro pt congelarea lor, dar nu i-am mai folosit. De aceea acum am fost f suparata pe politica clinicii Columna. Au fost mai multe neplaceri. In primul rand au pus 3 embrioni desi discutasem sa puna 2, doar ca sa nu congeleze unul (pt ca nu as fi platit nimic in plus, era inclus in costul initial, daca as fi avut de congelat). Eu am avut 6 embrioni rezultati dar se pare ca 3 nu erau de calitate. Alt aspect e ca mi-au cerut bani pt o ecografie, ulterior am vazut in contract ca era si aceea inclusa in pretul platit. Am mers mai mult de nervi cand am vazut rezultatul si le-am cerut banii pt acea eco, dupa discutii interminabile si chemat pe toata lumea la receptie au zis ca ii returneaza. Dupa intarzieri, telefoane si mailuri chiar au trimis banii in cont. Alt aspect ce m-a disperat in timpul tratamentului este ca nu puteam nicicum obtine programari dupa job, mi-am luat la libere de era sa zbor din scoala (predau si nu e asa simplu sa gasesti pe cineva sa iti tina locul). In concluzie, daca voi face din nou FIV, nu voi mai alege Columna. Daca demareaza al doilea program al primariei Bucuresti, voi incerca sa iau voucher. Si vad spre ce alta clinica din program ma voi indrepta.

[quote="Jerami"]

Jerami, vestea buna e ca exista viata si dupa Columna. Ce zici tu este perfect adevarat, si eu am avut o experienta horrror acolo, si ce povestesti tu suna ft cunoscut, inclusiv trimis sms la 20:30 cu schimbarea schemei, neinteresandu-i de unde naiba iau eu medicamente la ora aia. Si eu am i-am reclamat si intr-adevar mi-au oferit ET si congelare gratuita, mult prea putin fata de ce imi datoreaza. Asa e la ei mai ales in perioade in care este subprogram sau alte programe decontate, ca in rest ... pauza. Daca cauti pe google Columna de acum cativa ani pauza gasesti rezultate.
Plus, eu nu inteleg neam, de ce la clinica asta nu rezista embrioni pe capete, daca dai un search la destule fete nu au rezistat congelarii embrionii, ori congeleaza tot ori ...., din 2012 cand sunt pe diverse site-uri de fertilitate nu am vazut clinica care sa pateasca asa.
Eu sunt mama de 2 baieti uimitori, m-am lipsit de orice decont si am platit din buzunar si am reusit. Pt bebe 3 tot acolo voi merge, cu tot cu ASSMB-ul lor.
Succes si sa vina bebe!
"The day we give in is the day we die"
- din 2018 mami de 2 baieti nazdravani [baietel] [baietel] ;
- 2019: sarcina spontana [barza6] bb3: [its a girl] [fetita]

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Tue Mar 05, 2019 10:23 am

LadyC wrote:
Acum 3 pe zi no Spa ,i am scris dar cred Ca o sa îmi rasp mâine ....n am somn deloc ,de 3 sapt nu știu ce i ăla somn ,din cauza presiunii prea mare a sarcinii pe vezica ,acum de o sapt și jum mai rău ,deloc somn ,insomnii la greu
Poti sa iei linistita 3 no spa forte pe zi, mai ales daca simti presiunea din burtica. Eu am luat toata sarcina pana acum si nu am avut probleme.
Nu poti sa dormi din cauza disconfortului si ca mergi des la baie, sau pur si simplu nu poti sa adormi?
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 36; Beta 2(z16dt3z): 28 - sarcina biochimica.
Septembrie 2018 - diagnostic trombofilie ereditara
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 330.35; Beta 2(z16dt3z): 887.71 :YMPRAY:
Eco 09 Nov 2018: am auzit o inimioara [heart]
Morfologie trim 1 - 21 Dec 2018: Este fetita [fetita]
Harmony: Totul ok.
Cerclaj: 04 Feb 2019, stat in pat pana la nastere :-l
Morfologie trim 2 - 01 Mar 2019: Totul ok :x
Morfologie trim 3 - 07 Mai 2019: Totul ok.
27 Mai 2019 - Nastere prematura la 35 Sapt.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Mar 05, 2019 10:38 am

LadyC wrote:
Lili adica nu poti sa dormi deloc? @-)
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput..
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 cu 2 blasto Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2 cu 2 morule, Martie 2017, beta negativ.
FET3 cu 2 morule, August 2017, beta negativ.
FET4, Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare).
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 cu 2 embrioni z3, Martie 2018, beta negativ.
FET5 cu 2 blasto, Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 cu 1 blasto 2AA, Nov 2018, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Lorelei

Post by Lorelei » Tue Mar 05, 2019 11:48 am

Jerami wrote:Nu mai e nimic de clarificat, acesta a fost motivul pt care s-au transferat in z2, se inchidea clinica pt sarbatori - 2 saptamani. E al treilea FIV pe care il fac. FIV 2 am facut tot la ei, atunci au pus 2 blasto si au congelat 2 mai slabuti, am platit 500 euro pt congelarea lor, dar nu i-am mai folosit. De aceea acum am fost f suparata pe politica clinicii Columna. Au fost mai multe neplaceri. In primul rand au pus 3 embrioni desi discutasem sa puna 2, doar ca sa nu congeleze unul (pt ca nu as fi platit nimic in plus, era inclus in costul initial, daca as fi avut de congelat). Eu am avut 6 embrioni rezultati dar se pare ca 3 nu erau de calitate. Alt aspect e ca mi-au cerut bani pt o ecografie, ulterior am vazut in contract ca era si aceea inclusa in pretul platit. Am mers mai mult de nervi cand am vazut rezultatul si le-am cerut banii pt acea eco, dupa discutii interminabile si chemat pe toata lumea la receptie au zis ca ii returneaza. Dupa intarzieri, telefoane si mailuri chiar au trimis banii in cont. Alt aspect ce m-a disperat in timpul tratamentului este ca nu puteam nicicum obtine programari dupa job, mi-am luat la libere de era sa zbor din scoala (predau si nu e asa simplu sa gasesti pe cineva sa iti tina locul). In concluzie, daca voi face din nou FIV, nu voi mai alege Columna. Daca demareaza al doilea program al primariei Bucuresti, voi incerca sa iau voucher. Si vad spre ce alta clinica din program ma voi indrepta.
Lorelei wrote:
Jerami wrote:
Buna. Si eu am facut in aceleasi date. Acelasi rezultat. Totusi mi s-a parut aiurea ca am facut tranfer dupa nici 48 de ore pt ca se inchidea clinica pt sarbatori. Cumva ai facut tot la Columna?
E ciudat pt ca din ce stiu Columna are politica de a merge cu embrionii pana la stadiul blastocist. Nu ingheata nimic mai jos.
Totusi in situatii speciale cum ar fi istoric fara embrioni in ziua 5 sau pacienta cu 1-2 ovocite fertilizate embriologul impreuna cu dr pot decide transferul in z2 sau z3 pe principiul ca embrionului ii este mult mai bine in mediul uterin natural. Sunt studii care arata ca pt situatiile speciale transferul de z2/3 ar da un start mai bun. Sunt studii care zic ca daca in laborator nu ajunge la stadiul de blasto nici in burtica nu ar ajunge. Cred ca lucrurile sunt la mijloc si tb luat punctual in functie de pacienta si de istoricul de infertilitate al acesteia. Sunt fete care au obtinut sarcina cu embrion de z2 pentru ca la z5 nu reuseau sa aiba embrion. Deci mai e de studiat aici.

Ce nu ar fi ok este transfer pe motive de program clinica. Si eu am patit asa la Unica unde am facut transfer de z3, vineri pt ca faza de blasto ar fi fost duminica si atunci clinica e inchisa.
Cel mai bine este sa clarificati cu doctorul si sa va explice de ce a decis un transfer timpuriu in detrimentrul celui de z5.
Jerami eu cred ca aici o parte din vina o are si dr. Asta e parerea mea. Ar fi trebuit sa stie si sa te informeze din timp si sa iti dea variante.
De exemplu, dr mea nu a vrut sa startam FIV in decembrie ; oricum in consultatia de atunci am stabilit ca facem fiv pe faza luteala. Dar mi-a clarificat ca nu se fac punctii sau transferuri in perioada de sarbatori.

Legat de Columna si eu am nemultumirile mele mai ales in privinta decongelarii , eu fiind una dintre fete care a pierdut 1 embrion in ziua transferului , blasto care de altfel era ochiometric perfect. Totusi sa zicem ca am fost in partea ghinionista a statisticii. In rest, voi vedea acum daca este o problema a lor sau a fost doar nesansa! Ma incurajeaza rezultatele lui Jurnal de FIV si ale Lilianei care dupa multe chinuri au reusit chiar la clinica asta. Dar subliniez cred ca aici aportul esential a fost al dr. si apoi al embriologului.

Eu recunosc ca alegerea clinicii a fost pt ca dr mea colaboreaza cu ei si singurele tangente cu clinica au fost in zilele in care am facut punctia si transferul. Toate consultatiile si analizele le-am facut la Regina Maria. Dar nu pot sa zic ca nu am fost multumita de servicii sau cum s-au purtat cu noi.

Nu vreau sa se interpreze ca sunt "avocatul" clinicii; doar povestesc experienta mea. Eu am fost si la Wellborn si la Gynera si nu mi-a placut prea mult din diverse motive ( ex la Wellborne mi s-a parut aiurea sa am o colaboratoare tampon intre mine si dr...ironia face ca la cehi sa primesc exact ce nu voiam adica comunicare prin colaboratare :) ).

Oricum nu imi schimb deloc opinia si anume, daca nu ar fi fost ASSMB,100% FIV 3 l-as fi facut in afara.

Iti doresc succes si Doamne Ajuta sa iti implinesti visul si sa ramai gravida, sa ai o sarcina la termen si bebe sanatos, %%- orice clinica ai alege!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Tue Mar 05, 2019 11:55 am

jurnaldefiv wrote:
Liliana christmann1 wrote: Normal intr o sapt treb sa aj la Dr , ca și medicație am medrol jum de pastila la 12 ore de 16 mg,magne B6 una,femosum,cârcel stop ,aspirin cardio și no Spa ,așa mi dat Dr no Spa forte la început 2 pe zi ,apoi de la presiunea pe vezica 4 pe zi dar doar pt 3 -4 zile
Lili adica nu poti sa dormi deloc? @-)
Put și simplu nu pot dormii ,adorm târziu ,ma chinui ,ma trezesc mereu ,apoi mai adorm spre dimineața dar nu sa am așa un somn dus ,un somn impus de mine și intrerupt ,ma uit și aud ca toate in sarcina dorm mult ,eu nu ,cred ca fac parte din alta categorie de graviduțe

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Tue Mar 05, 2019 12:04 pm

As vrea sa fiu sinceră totuși cu voi ,stiu ca Doar Lorelei m a vazut ,dar cred Eu ca nu Este o rusine si o intamplare urata care a avut loc in viata mea,din cauza primei casnicii esuate care a durat 10 ani de Chin ,a intervenit o depresie destul de nașpa ,gen rău in fiecare zi ,nu dormeam ,plângeam nu eram ok deloc ,ajunsesem rău ,eu am avut tratament ,iar in ultimii anii am rămas dependentă de Xanax gramaj mic de 0,5 mg seara sa pot dormi ,acum de când cu sarcina ca și la celelalte transferuri am renunțat la ele ,acum la fel ,am atâta Timp de când nu am luat ,posibil sa fie și asta unul din motive care de nu ma pot odihinii ,Dna Dr îmi zice ca pot lua dacă numpot dormii dar îmi este teama ,și de la nesomn va d ati seama ca sunt chiauna și cu tensiunea un pic sus ,dar încerc cât pot de mult sa le evit ,cam asta este prob mea (as vrea sa nu fiu compătimită )doar am explicat motivul :ymsigh:

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Mar 05, 2019 12:54 pm

Liliana christmann1 wrote:As vrea sa fiu sinceră totuși cu voi ,stiu ca Doar Lorelei m a vazut ,dar cred Eu ca nu Este o rusine si o intamplare urata care a avut loc in viata mea,din cauza primei casnicii esuate care a durat 10 ani de Chin ,a intervenit o depresie destul de nașpa ,gen rău in fiecare zi ,nu dormeam ,plângeam nu eram ok deloc ,ajunsesem rău ,eu am avut tratament ,iar in ultimii anii am rămas dependentă de Xanax gramaj mic de 0,5 mg seara sa pot dormi ,acum de când cu sarcina ca și la celelalte transferuri am renunțat la ele ,acum la fel ,am atâta Timp de când nu am luat ,posibil sa fie și asta unul din motive care de nu ma pot odihinii ,Dna Dr îmi zice ca pot lua dacă numpot dormii dar îmi este teama ,și de la nesomn va d ati seama ca sunt chiauna și cu tensiunea un pic sus ,dar încerc cât pot de mult sa le evit ,cam asta este prob mea (as vrea sa nu fiu compătimită )doar am explicat motivul :ymsigh:
Lili, retinusem problemele pe care ni le-ai povestit legate de depresie, dar nu stiam toate detaliile. Nimeni nu ar trebui sa treaca prin astfel de momente, cu atat mai putin perioade atat de lungi. Sper ca raul a trecut si acum esti bine! Din pacate insa astfel de perioade trec dar unele efecte raman, si simti asta pe pielea ta. Cu siguranta corpul tau reactioneaza acum asa pentru ca era obisnuit cu anumite pastile si aveai un anumit bioritm. Acum, ai stopat acea medicatie si ai fi fost un pic data peste cap si in conditii normale, daramite acum cand sarcina in sine e o revolutie intreaga din pdv biologic.
Discuta cu dna doctor poate iti poate recomanda anumite chestii naturiste care pot ajuta, eventual un regim alimentar care sa ajute si el un pic, sau macar sa te sfatuiasca ce sa eviti din pdv asta sa nu iti accentueze starea de veghe noaptea.
Iti doresc sa te adaptezi rapid si cat mai usor, si sa ai pe mai departe o sarcina sanatoasa si din ce in ce mai usoara din toate punctele de vedere! [floare]
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput..
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 cu 2 blasto Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2 cu 2 morule, Martie 2017, beta negativ.
FET3 cu 2 morule, August 2017, beta negativ.
FET4, Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare).
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 cu 2 embrioni z3, Martie 2018, beta negativ.
FET5 cu 2 blasto, Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 cu 1 blasto 2AA, Nov 2018, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Tue Mar 05, 2019 1:05 pm

jurnaldefiv wrote:
Liliana christmann1 wrote:As vrea sa fiu sinceră totuși cu voi ,stiu ca Doar Lorelei m a vazut ,dar cred Eu ca nu Este o rusine si o intamplare urata care a avut loc in viata mea,din cauza primei casnicii esuate care a durat 10 ani de Chin ,a intervenit o depresie destul de nașpa ,gen rău in fiecare zi ,nu dormeam ,plângeam nu eram ok deloc ,ajunsesem rău ,eu am avut tratament ,iar in ultimii anii am rămas dependentă de Xanax gramaj mic de 0,5 mg seara sa pot dormi ,acum de când cu sarcina ca și la celelalte transferuri am renunțat la ele ,acum la fel ,am atâta Timp de când nu am luat ,posibil sa fie și asta unul din motive care de nu ma pot odihinii ,Dna Dr îmi zice ca pot lua dacă numpot dormii dar îmi este teama ,și de la nesomn va d ati seama ca sunt chiauna și cu tensiunea un pic sus ,dar încerc cât pot de mult sa le evit ,cam asta este prob mea (as vrea sa nu fiu compătimită )doar am explicat motivul :ymsigh:
Lili, retinusem problemele pe care ni le-ai povestit legate de depresie, dar nu stiam toate detaliile. Nimeni nu ar trebui sa treaca prin astfel de momente, cu atat mai putin perioade atat de lungi. Sper ca raul a trecut si acum esti bine! Din pacate insa astfel de perioade trec dar unele efecte raman, si simti asta pe pielea ta. Cu siguranta corpul tau reactioneaza acum asa pentru ca era obisnuit cu anumite pastile si aveai un anumit bioritm. Acum, ai stopat acea medicatie si ai fi fost un pic data peste cap si in conditii normale, daramite acum cand sarcina in sine e o revolutie intreaga din pdv biologic.
Discuta cu dna doctor poate iti poate recomanda anumite chestii naturiste care pot ajuta, eventual un regim alimentar care sa ajute si el un pic, sau macar sa te sfatuiasca ce sa eviti din pdv asta sa nu iti accentueze starea de veghe noaptea.
Iti doresc sa te adaptezi rapid si cat mai usor, si sa ai pe mai departe o sarcina sanatoasa si din ce in ce mai usoara din toate punctele de vedere! [floare]
Jurnalut ms,Dna Dr mi a mai spus ceva de melatonina și vagostabil suplimente naturiste ,dar și pe astea îmi este teama sa le iau,totuși at când nu pot dormi ,stau in pat cu ochii închiși și trag de ei sa pot dormi,dorm intrerupt dar dorm cat de cat ,doar ca imi eate oarecum dor de in somn bun,si sa Ma Trezesc odihnita,daca o noapte nu o dorm bine ,a doua noapte Este mai ok pt ca intervine oboseala din noaptea precedenta

Gety

Post by Gety » Tue Mar 05, 2019 2:46 pm

La Medlife ,doctor Albu mai merge cineva?La Wellborn care ar fi cea mai buna alegere ca medic?sunt disperata pt ca nu stiu ce sa aleg...

Cryyss_m

Post by Cryyss_m » Tue Mar 05, 2019 3:03 pm

Fetelor scuze ca ma bag asa in seama, dar peste cateva zile incept stimularea pt fiv 5 si ma intrebam daca in perioada stimularii, stresul de la locul de munca, imi poate afecta in mod negativ calitatea ovocitelor :-? Poate suna a intrebare prosteasca, mai ales dupa atatea fivuri esuate, dar parca imi vine sa suflu si in iaurt acum. Nu am munca fizica, e munca de birou dar cu destul de mult stres si intotdeauna pe perioada tratamentului am mers la munca. Sunt in dubii daca sa imi iau sau nu concediu.
Eu 33 ani el 35 ani si OATS
Am inceput lupta cu infertilitatea din 2017
2017 FIV 1 Romania 6 ovocite - 4 mature, transfer 2 embrioni z3 - NEGATIV
2018 FIV 2 Franta -6 ovocite - 5 mature, transfer 2 embrioni z2 - Beta1 - 5,7, beta2- 10,7, beta3 - 2 - NEGATIV
FIV 3 Franta -11 ovocite - 8 mature, transfer 2 embrioni z2 - Beta1 - NEGATIV
FIV 4 Franta - 13 ovocite - 7 mature, transfer 2 embrioni z2 - Beta1 - NEGATIV
FIV 5 Franta - 12 ovocite - 8 fertilizate, ajung in ziua2 - 3 embrioni, transfer 2 embrioni z2 - Beta1 - NEGATIV
Niciodata nu am reusit sa avem embrioni de ziua 5 pt transfer sau congelare
Diagnostic: Infertilitate masculina - aproximativ 2 milioane de spermatozoizi, iar in urma fertilizarilor efectuate a rezultat o infertilitate mixta, la mine fiind vorba despre o calitate proasta a ovocitelor
In 2017 un amh de 2.5 - in prezent 1.96, fsh de 10 in 2017 - in prezent 14 si trombofilie confirmata Factorul II heterozigot, MTHFR 677C homozigot si PAI homozigot
Speram inca la o minune.... [barza2] [barza1] [sperm] [fecundare] [sperm2]

Lorelei

Post by Lorelei » Tue Mar 05, 2019 3:36 pm

Cryyss_m wrote:Fetelor scuze ca ma bag asa in seama, dar peste cateva zile incept stimularea pt fiv 5 si ma intrebam daca in perioada stimularii, stresul de la locul de munca, imi poate afecta in mod negativ calitatea ovocitelor :-? Poate suna a intrebare prosteasca, mai ales dupa atatea fivuri esuate, dar parca imi vine sa suflu si in iaurt acum. Nu am munca fizica, e munca de birou dar cu destul de mult stres si intotdeauna pe perioada tratamentului am mers la munca. Sunt in dubii daca sa imi iau sau nu concediu.
Cryyss nu cred ca stresul e un factor in esecurile de FIV. Eu chiar m-am saturat de vesnica replica "esti prea stresata d-aia nu ramai gravida!" pt ca daca ar fi asa nu ar exista femei care au rams gravide in cele mai oribile momente posibile ( viol, lagare de concentrare, abuz fizic si psihic etc)

Cred ca tine strict de a prinde un ciclu ovulator bun, a avea un tratament adaptat si un doctor bun si mai ales un dram de noroc sa se alinieze astrele! Eu mi-am luat concediu doar dupa punctie pe motiv ca eram umflata ca un balon si hiperstimulata iar dupa ET doar cateva zile pt ca am eu niste pitici si in ziua transferului stau linistita si citesc si apoi inca 1-2 zile incerc sa ma relaxez prin plimbari prin parc .
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

Cryyss_m

Post by Cryyss_m » Tue Mar 05, 2019 3:44 pm

Da asa e, dar dupa atatea esecuri nici nu mai stiu ce si cum sa fac. Singurul lucru pe care nu l-am facut inca, a fost sa stau in pat dupa ET :)) in rest cred ca le-am facut pe toate, de la a manca ananas si pana la a purta sosete non stop sa nu cumva sa am picioarele reci :))
2018 FIV 2 Franta -6 ovocite - 5 mature, transfer 2 embrioni z2 - Beta1 - 5,7, beta2- 10,7, beta3 - 2 - NEGATIV
FIV 5 Franta - 12 ovocite - 8 fertilizate, ajung in ziua2 - 3 embrioni, transfer 2 embrioni z2 - Beta1 - NEGATIV
Diagnostic: Infertilitate masculina - aproximativ 2 milioane de spermatozoizi, iar in urma fertilizarilor efectuate a rezultat o infertilitate mixta, la mine fiind vorba despre o calitate proasta a ovocitelor
In 2017 un amh de 2.5 - in prezent 1.96, fsh de 10 in 2017 - in prezent 14 si trombofilie confirmata Factorul II heterozigot, MTHFR 677C homozigot si PAI homozigot

Cryyss_m

Post by Cryyss_m » Tue Mar 05, 2019 3:49 pm

Cred ca am nevoie sa mi se alinieze planetele si de acel dram de noroc :YMPARTY: :))

Adinuta30

Post by Adinuta30 » Tue Mar 05, 2019 4:50 pm

Buna
Azi sunt in ziua 8 de la ET cu embrion de ziua 5,daca fac un test de sarcina exista posibilitatea sa se vada ceva real?Sunt foarte nerabdatoare si nu mai pot sa rezist pana joi.Multumesc
Eu 31 el 31
Diagnostic -infertilitate masculina
Fiv la Gynera cu dna doctor Codreanu:
Pe 24.05.2018 am congelat 3 embrioni de ziua 5
Pe 14.06 am transferat un embrion calitate 4AA
(am mai ramas cu doi embrioni de calitate 2AA si 4BC)
23.06-rezultat FET -beta 2,26 nereusit
22.10 laparascopie exploratorie cu dna doctor Andreea Veliscu-concluzia=trompe permeabile,extirpat chist paratubar
26.02.2019 am transferat 2 embrioni de ziua 5 de calitate 4BC si 2 AB,astept pe 07.03 rezultatul DOAMNE AJUTA SA FIE POZITIV!!!! :YMPRAY:
Ziua 10-beta 147 [bfp] Doamne ajuta sa fie totul bine!
Ziua 12-beta 331,67 Doamne ajuta sa fie totul bine!
O sa avem un baietel! [baietel]
Doamne ajuta sa fie totul bine!
La 25 de saptamani-baietelul nostru a murit pe 02.08.2019
Pe 16.01.20 test pozitiv sarcina spontana

Natalie7

Post by Natalie7 » Tue Mar 05, 2019 5:18 pm

Adinuta30 wrote:Buna
Azi sunt in ziua 8 de la ET cu embrion de ziua 5,daca fac un test de sarcina exista posibilitatea sa se vada ceva real?Sunt foarte nerabdatoare si nu mai pot sa rezist pana joi.Multumesc
Eu am vazut cazuri cand lumea testa si din ziua 6a, si a iesit deja linia, pala, ce-i drept. Si pe mine ma macina puternic acest gand, dar ce ma opreste este ovitrelle-ul pe care eu l-am facut in doze mici, si ultima a fost in 02.03, deci ma abtin in a face vreun test, nu stiu daca are rost.
Acum am cele mai clare simptome de ciclu, si chestia asta ma descumpaneste total, sunt asa dezamagita deja, de nici nu-mi vine sa ma duc nici la beta vineri.
Mult succes daca testezi, sa iasa cu 2 linii grasane!
EU 32 ani, AMH 0.95, un ovar bun si o trompa buna, dar pe diagonala
EL, 38 ani, spermograma f buna, halosperm bun
Endometrioza ovar stang (chist 6 cm inlaturat laparoscopic), ramas cu un sfert de ovar
Trompa stanga functionala, trompa dreapta nefunctionala confirmat laparoscopic
1 FIV august 2018 prin ASSMB (Columna), 10 ovocite, doar 4 mature, 3 blasto, 1 calitate buna transferat, Beta 1.2
2 blasto calitate f slaba congelati
1 histeroscopie Sept 2018, endometru cu aspect polipoid, scratching
FIV 2 (Columna) - 8 ovocite, 6 mature, 3 blasto congelati si transfer amanat din cauza progesteronului mare . Blasto sunt 5AA,4BB, 3AA.
FET 27.02.2019 cu blasto 5AA
Beta 9zpt - 303, beta 12 zpt - 768, eco pe 27.03 - Doamne Ajuta!!!! [heart]
Morfologie trimestrul 1 ok, Neobona Verify Plus ok.
Vom avea un baietel. [bebe] [carutb] [heart]

Post Reply