FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Lavender

Re: FIV in Romania

Post by Lavender » Mon Apr 15, 2019 10:04 pm

Miha_80 wrote:
Lavender wrote:
Lorelei wrote: Inteleg perfect ce simti dar totul pas cu pas! A mai trecut un pas acum! Maine la beta alt pas. Repetarea beta altul, prima eco si tot asa. Ma bucur f tare pt tine! Deci vezi, pana la urma lipsa simptomelor a fost de bine!
Am mai făcut un test. Atașez aici. Pare ca e ceva, nu? Cât ar trebui sa fie beta mâine ca sa fie bine?
Lavander, este o veste minunata! Ma bucur pt tine, cu atât mai mult cu cât ma regăsesc ca și categorie de vârsta și e încurajator pt noi, cele 38+, chiar dacă fiecare caz e diferit medical. Felicitări!!!!
Te rog, îmi poți spune cati embrioni ai obținut in ziua 5? Acum ai transferat 2 blasto? Merci!
Salut! Da, știu cum e cu statisticile astea și cu grupa de vârsta. Descurajator, dar sunt multe exemple de reușită. Doar dacă va uitati la Gabriela Firea sau Elena Udrea.

Eu am avut un fiv destul de prost, comparat cu primul. Din 10 ovocite, 6 au fost viabile și s-au fertilizat. Icsi 3 și restul fiv clasic. Din ele, am avut un blastocist 3BB și unul in stadiul de early blasto și nu putea și clasificat. I-am transferat pe amândoi. Alții nu mai am de congelat. Deci mi-am jucat ultima carte, căci ma decisesem ca va fi ultimul fiv cu ovocitele mele.
Îți țin pumnii sa îți iasă planurile. Sa știi ca eu la 38 de ani am rămas natural, după 8 luni de încercări, cu teste de ovulatie și făcut sex o zi da, o zi ba in perioada fertila. Din pacate, a fost extrauterina și am pierdut.
Eu: 40 de ani, sarcina extrauterina in 2017, in urma căreia am rămas doar cu trompa dreapta. AMH 1,9 in mai 2018. AMH 2,45 in Octombrie 2018. Analize hormonale ok. Endometru ok, după histeroscopie cu eliminarea mai multor polipi endometriali.
El: 39 de ani, spermograma variază in funcție de moment. In mai, 2% forme morfologice normale.
29.05.2018 FIV 1: stimulare ovariană cu Gonal f și pergoveris. 7 embrioni, 5 s-au dezvoltat pana in Z5, transferat 1 blasto 6 BB și 4 congelati. Beta negativ. Ne pregătim de FET.
Iulie 2018: histeroscopie, nimic special găsit, endometrul nu este prea omogen, dar medicul spune ca nu împiedica sarcina cu nimic.
FET 1: 29.09.18, 2 blasto calitatea 5AB și 5BB de ziua 5-6 transferați, nereușit
Mai am 2 blastocisti de calitatea 5CC și 4CC congelati
FIV 2 Aprilie 2019, protocol lung, 10 ovocite, 6 fertilizate in ziua 1, asteptam ziua 5.
ET Aprilie: 1 blastocist 3BB și un early blasto transferați, restul nu au rezistat pana in ziua 5
Beta ziua 9: 118. Beta ziua 11: 238. Beta ziua 15 de la transfer: 1520 :YMPRAY:
Ecografia de confirmare la 6 săptămâni: arată ok, sac gestațional și activitate cardiaca.
Ecografia la 10 săptămâni: bebe se dezvolta normal.
Morfologie trimestrul 1 ok.
Test ADN Veracity ok. O sa avem o fetita! [feed2]
Morfologie trim. 2 ok
La eco din August, in săptămâna 23, s-a văzut prea mult lichid amniotic, lucru riscant pentru sarcina. Urmează teste suplimentare. Morfologie trim. 2 refăcută, ok. Variatii de tensiune urmărite îndeaproape, regim alimentar pentru prevenția diabetului gestațional. Lichidul se menține in grafic, la limita de sus.
Doamne ajuta-ne!
Vineri, 13 Decembrie 2019, s-a născut fetita noastră, Ana Ilinca, minune de la Dumnezeu. Sănătoasă și foarte frumoasa [feed2]

Lavender

Post by Lavender » Mon Apr 15, 2019 10:09 pm

Lorelei wrote:
Lavender wrote:
Lorelei wrote: 100% esti insarcinata! Valoarea beta poate fi oricat: Jurnalut a avut parca 37 la primul beta, testat tot asa ca tine... poate fi si 200 etc!
Lore, nu poate fi o rămășița de la declanșarea cu ovitrelle și de aceea sa iasă pozitiv testul? Ma gândesc sa nu ma ambalez degeaba. E rău când îți faci speranțe.
Nu e Ovitrelle! E cat se poate de sigur ca e un pipitest pozitiv si la tine in burtica creste un mic miracol :ymdaydream: Mai e putin pana maine si cand o sa primesti beta o sa te linistesti un pic. %%-
Chiar ii ziceam lui Jurnalut ca mi-ai facut “pofta” de facut pipiteste dar la mine la ziua 4 e total degeaba :D
Sper sa fie bine. Acum am speranțe ceva mai mari. Tu stai liniștita și ia-o incet. E mai bine pentru tine așa, sa fii chill. Am eu un feeling ca o sa reușim toate de data asta. Assmb-ul ne-a purtat noroc! Văd ca ratele de succes sunt destul de mari.
Eu: 40 de ani, sarcina extrauterina in 2017, in urma căreia am rămas doar cu trompa dreapta. AMH 1,9 in mai 2018. AMH 2,45 in Octombrie 2018. Analize hormonale ok. Endometru ok, după histeroscopie cu eliminarea mai multor polipi endometriali.
El: 39 de ani, spermograma variază in funcție de moment. In mai, 2% forme morfologice normale.
29.05.2018 FIV 1: stimulare ovariană cu Gonal f și pergoveris. 7 embrioni, 5 s-au dezvoltat pana in Z5, transferat 1 blasto 6 BB și 4 congelati. Beta negativ. Ne pregătim de FET.
Iulie 2018: histeroscopie, nimic special găsit, endometrul nu este prea omogen, dar medicul spune ca nu împiedica sarcina cu nimic.
FET 1: 29.09.18, 2 blasto calitatea 5AB și 5BB de ziua 5-6 transferați, nereușit
FIV 2 Aprilie 2019, protocol lung, 10 ovocite, 6 fertilizate in ziua 1, asteptam ziua 5.
ET Aprilie: 1 blastocist 3BB și un early blasto transferați, restul nu au rezistat pana in ziua 5
Ecografia de confirmare la 6 săptămâni: arată ok, sac gestațional și activitate cardiaca.
Morfologie trim. 2 ok
La eco din August, in săptămâna 23, s-a văzut prea mult lichid amniotic, lucru riscant pentru sarcina. Urmează teste suplimentare. Morfologie trim. 2 refăcută, ok. Variatii de tensiune urmărite îndeaproape, regim alimentar pentru prevenția diabetului gestațional. Lichidul se menține in grafic, la limita de sus.
Doamne ajuta-ne!
Vineri, 13 Decembrie 2019, s-a născut fetita noastră, Ana Ilinca, minune de la Dumnezeu. Sănătoasă și foarte frumoasa [feed2]

Lavender

Post by Lavender » Mon Apr 15, 2019 10:33 pm

Fetele, știți cumva cât durează la synevo sa îți dea rezultatul la testul beta?
Ma uitam la preț, costa 45 de lei, fata de 78 lei la Regina Maria. Doar ca as vrea sa mi-l dea in aceeași zi..
Synevo este un laborator de încredere, din câte am știu eu. As face la ei.
Va pup!
Morfologie trim. 2 ok
Doamne ajuta-ne!

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Mon Apr 15, 2019 10:39 pm

Lavender wrote:Fetele, știți cumva cât durează la synevo sa îți dea rezultatul la testul beta?
Ma uitam la preț, costa 45 de lei, fata de 78 lei la Regina Maria. Doar ca as vrea sa mi-l dea in aceeași zi..
Va pup!
Eu am facut la Medsana de fiecare data si mergeam la 8 si la 13 primeam rezultatul pe mail. Pret tot pana in 50 RON.
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 36; Beta 2(z16dt3z): 28 - sarcina biochimica.
Septembrie 2018 - diagnostic trombofilie ereditara
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 330.35; Beta 2(z16dt3z): 887.71 :YMPRAY:
Eco 09 Nov 2018: am auzit o inimioara [heart]
Morfologie trim 1 - 21 Dec 2018: Este fetita [fetita]
Harmony: Totul ok.
Cerclaj: 04 Feb 2019, stat in pat pana la nastere :-l
Morfologie trim 2 - 01 Mar 2019: Totul ok :x
Morfologie trim 3 - 07 Mai 2019: Totul ok.
27 Mai 2019 - Nastere prematura la 35 Sapt.

Lavender

Post by Lavender » Mon Apr 15, 2019 10:49 pm

Ana-Maria G wrote:
Lavender wrote:Fetele, știți cumva cât durează la synevo sa îți dea rezultatul la testul beta?
Va pup!
Eu am facut la Medsana de fiecare data si mergeam la 8 si la 13 primeam rezultatul pe mail. Pret tot pana in 50 RON.
Ok, mersi. Sa văd dacă am unul in zona de nord.
Morfologie trim. 2 ok
Doamne ajuta-ne!

CrissPatri

Post by CrissPatri » Mon Apr 15, 2019 11:46 pm

Lorelei wrote:
CrissPatri wrote:
Lorelei wrote:Lavander, Criss any news?
Lore eu azi la 18 40 merg la dr, sunt happy fiindca am estradiolul 2550 ...ceea ce înseamnă că sâmbăta mi au gresit analiza...Sunt foarte dezamăgită de laboratorul de la Panduri, nici nu stiu daca sa fac scandal sau sa imi vad de treaba...
Tu cum esti Lore? Cum te simti?
Chiar ma gandeam cum ar putea sa fie diferente asa mari de estradiol.Ma bucur ca te-ai linistit :) asta e cel mai importat si iti doresc un rezultat excelent. [majoreta]
Eu sunt bine. Ca si cum nu as fi facut niciun transfer...nici macar crampele alea amarate de la progesteron nu le am dar lipsa totala de vreun simptom poate fi oricum: si de bine si de mai putin bine. Mai am de asteptat si sperat :YMPRAY: !
Iti doresc rabdare de fier si sa vii cu vesti bune, la fel ca Lavander!
Am punctia miercuri, la 9:30, încep emoțiile și pentru mine.
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:
28.05.2020: Mamica fericita de Alexis si Melina [gemeni]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Apr 15, 2019 11:54 pm

Lavender wrote:
Ana-Maria G wrote:
Va pup!
Du-te linistita la Synevo! Eu numai acolo am testat dupa ce m-am umplut de nervi la RM pe bani aproape dublu si taxa de urgenta si analiza venita pe seara!
La Synevo nu au regim de urgenta dar recoltezi dimineata si la pranz sau chiar mai devreme ai rezultatul!
Daca vrei in Nordul Bucurestiului, vezi ca ai un Synevo pe Sos. Pipera-Tunari, in zona biserica Pipera, pe partea cealalta a strazii, e si super-liber tot timpul, eu acolo imi fac si acum analizele (ma ajuta mult si ca e la 5 min de birou). Sa iti vina un beta sanatos maine!
Nu-ti face griji despre valoare, un beta pozitiv e si 30 si 300 (eu am avut 34.5 in z8 ...am avut sufletul cat un purice de am testat 3 zile consecutiv), apoi evolutia conteaza si trebuie sa ai incredere ca va evolua cum trebuie.
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta z10 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.
FET8 Feb 2021 1 blasto 5AA, beta negativ.
FET9 - urmeaza.

Lavender

Post by Lavender » Tue Apr 16, 2019 12:29 am

jurnaldefiv wrote:
Lavender wrote:
Ana-Maria G wrote:
Du-te linistita la Synevo! Eu numai acolo am testat dupa ce m-am umplut de nervi la RM pe bani aproape dublu si taxa de urgenta si analiza venita pe seara!
La Synevo nu au regim de urgenta dar recoltezi dimineata si la pranz sau chiar mai devreme ai rezultatul!
Daca vrei in Nordul Bucurestiului, vezi ca ai un Synevo pe Sos. Pipera-Tunari, in zona biserica Pipera, pe partea cealalta a strazii, e si super-liber tot timpul, eu acolo imi fac si acum analizele (ma ajuta mult si ca e la 5 min de birou). Sa iti vina un beta sanatos maine!
Nu-ti face griji despre valoare, un beta pozitiv e si 30 si 300 (eu am avut 34.5 in z8 ...am avut sufletul cat un purice de am testat 3 zile consecutiv), apoi evolutia conteaza si trebuie sa ai incredere ca va evolua cum trebuie.
Mersi de sfat. Așa voi face. Și eu ma tem de asta cu evoluția. Câte teste beta se fac? 2 la interval de 2 zile, sau mai multe? Pupici
Morfologie trim. 2 ok
Doamne ajuta-ne!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Apr 16, 2019 6:24 am

[floare] Veniti sa ne cunoastem si sa ne sprijinim reciproc: viewtopic.php?f=6&t=926
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Tue Apr 16, 2019 6:41 am

Ma adresez vouă in speranța ca voi primi cel mai bun sfat,Jurnalut ultima oara m am adresat tie ,acum Ma adresez tuturor care au facut ori vor vrea sa faca cu siguranta aceste teste genetice gen Panorama Harmony ori nifty(nu stiu daca am scris corect) :-O :-l :-l ..ieri am fost la clinica fiind programata la alt dr deoarece dr mea Este in concediu.nu mi a placut de ea,fiind un om asa Ma dur Deci clar nu genul meu.mie dr nu mi s recomandat Nici in Test ,dublu Test si morfologia fiind Bune,insa stiu ca doctorii nu recomanda tuturor si ramane decizia ta Ce teste vrei sa mai faci .eu i am spus dnei dr de teste astea genetice si m a vazut f emotiva si mi a spus pt limistea mea sa l fac,insa dr asta la Care am fost programata,mi a explicat cu totul altceva Decat Ce am vb cu dr mea,mi a spus ca acest teat are o precizie de 96 ori 94 %,și ca testul poate ieși bine dar bebe sa aibă probleme,ori poate ieși rău și bebe sa fie bine ,ori poate ieși rău testul și sa credem ca bebe nu este ok când de fapt el este bine si prob sa fie la mn din sângele meu,gen ca as avea eu cv dar sa credem ca are bebe ,deci o Nebunie ieri.Și mi a spus ca daxa cv nu este ok ,apoi ma pot obișnui cu gândul ca are cv ori îl dau afara,SERIOS??????m a umplut de nervi Dr asta ,vorbea de zici ca tăia in carne vie :-Q .apoi mi a spus ca la dublu test a ieșit totul ok și ca sigur și testul asta v a ieși bine ,mda ,ce drăguța am renunțat ieși și am venit acs sa vb cu soțul ,când le am povestit tuturor ,clar toti sa nu l fac ,pt Ce ?!?!pffff pt limistea mea normal.azi am decis sa mergem amandoi pt a i se explica si sotului si apoi sa luam o hotarare amandoi.eu clar vreau sa l fac ,dar dr asta parca a dat cu bata n balta.voua care a ti facut cum vi s a explicat?!chiar Este recomandat?!vreau Pareri ,clar il fac dar m Ar ajuta sa Stiu si despre voi cum vi s a explicat.n am putut dormii deloc :ymsigh: .am decis sa l fac azi pt limistea mea ,dar nu m am gandit Nici 1%ca ii fac pt ca Ar avea bebe cv.stiu in inima mea ca bebe Este bine .Daxa Dumnezeu mi l a dat ,sigur mi l a dat sanatos.si altceva,chiar Este revomandat noua persoanelor care am conceput bebe prin fiv?ca multumesc si scz pt asa mesaj lung
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Lorelei

Post by Lorelei » Tue Apr 16, 2019 8:11 am

CrissPatri wrote:
Lorelei wrote:
CrissPatri wrote: Lore eu azi la 18 40 merg la dr, sunt happy fiindca am estradiolul 2550 ...ceea ce înseamnă că sâmbăta mi au gresit analiza...Sunt foarte dezamăgită de laboratorul de la Panduri, nici nu stiu daca sa fac scandal sau sa imi vad de treaba...
Tu cum esti Lore? Cum te simti?
Chiar ma gandeam cum ar putea sa fie diferente asa mari de estradiol.Ma bucur ca te-ai linistit :) asta e cel mai importat si iti doresc un rezultat excelent. [majoreta]
Eu sunt bine. Ca si cum nu as fi facut niciun transfer...nici macar crampele alea amarate de la progesteron nu le am dar lipsa totala de vreun simptom poate fi oricum: si de bine si de mai putin bine. Mai am de asteptat si sperat :YMPRAY: !
Iti doresc rabdare de fier si sa vii cu vesti bune, la fel ca Lavander!
Am punctia miercuri, la 9:30, încep emoțiile și pentru mine.
Multa bafta azi! Sa fie cu recolta buna si rata mare de cei mai buni embrionasi! :-*

Later Edit. Criss cum esti? [flori]
Last edited by Lorelei on Tue Apr 16, 2019 12:58 pm, edited 2 times in total.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

Deiaz

Post by Deiaz » Tue Apr 16, 2019 8:28 am

Liliana christmann1 wrote:Ma adresez vouă in speranța ca voi primi cel mai bun sfat,Jurnalut ultima oara m am adresat tie ,acum Ma adresez tuturor care au facut ori vor vrea sa faca cu siguranta aceste teste genetice gen Panorama Harmony ori nifty(nu stiu daca am scris corect) :-O :-l :-l ..ieri am fost la clinica fiind programata la alt dr deoarece dr mea Este in concediu.nu mi a placut de ea,fiind un om asa Ma dur Deci clar nu genul meu.mie dr nu mi s recomandat Nici in Test ,dublu Test si morfologia fiind Bune,insa stiu ca doctorii nu recomanda tuturor si ramane decizia ta Ce teste vrei sa mai faci .eu i am spus dnei dr de teste astea genetice si m a vazut f emotiva si mi a spus pt limistea mea sa l fac,insa dr asta la Care am fost programata,mi a explicat cu totul altceva Decat Ce am vb cu dr mea,mi a spus ca acest teat are o precizie de 96 ori 94 %,și ca testul poate ieși bine dar bebe sa aibă probleme,ori poate ieși rău și bebe sa fie bine ,ori poate ieși rău testul și sa credem ca bebe nu este ok când de fapt el este bine si prob sa fie la mn din sângele meu,gen ca as avea eu cv dar sa credem ca are bebe ,deci o Nebunie ieri.Și mi a spus ca daxa cv nu este ok ,apoi ma pot obișnui cu gândul ca are cv ori îl dau afara,SERIOS??????m a umplut de nervi Dr asta ,vorbea de zici ca tăia in carne vie :-Q .apoi mi a spus ca la dublu test a ieșit totul ok și ca sigur și testul asta v a ieși bine ,mda ,ce drăguța am renunțat ieși și am venit acs sa vb cu soțul ,când le am povestit tuturor ,clar toti sa nu l fac ,pt Ce ?!?!pffff pt limistea mea normal.azi am decis sa mergem amandoi pt a i se explica si sotului si apoi sa luam o hotarare amandoi.eu clar vreau sa l fac ,dar dr asta parca a dat cu bata n balta.voua care a ti facut cum vi s a explicat?!chiar Este recomandat?!vreau Pareri ,clar il fac dar m Ar ajuta sa Stiu si despre voi cum vi s a explicat.n am putut dormii deloc :ymsigh: .am decis sa l fac azi pt limistea mea ,dar nu m am gandit Nici 1%ca ii fac pt ca Ar avea bebe cv.stiu in inima mea ca bebe Este bine .Daxa Dumnezeu mi l a dat ,sigur mi l a dat sanatos.si altceva,chiar Este revomandat noua persoanelor care am conceput bebe prin fiv?ca multumesc si scz pt asa mesaj lung

Buna Liliana,
Si eu m-am gandit daca sa-l fac, apoi am zis ca nu il mai fac si m-am razgandit de cateva ori. Sunt totusi multi banuti. Apoi am auzit de o cunostinta cu dublu test si triplu test ok...si soc, la nastere copilul era cu sindrom Down. Pana la urma dublul si triplul test nu au prea mare precizie. Sunt mult mai sigure testele gen Panorama, Harmony...
Am facut testul si am fost mai relaxata pe perioada sarcinii. Acum bebita are 1 an si 2 luni. Ma intristez cand vad pe strada copii cu sindromul Down, pt ca cel mai probabi nu au avut posibilitatea sa faca inca un test sau nu au fost informati...e un test simplu, facut din sangele mamei.

Eu am facut testul Harmony, la Bioclinica (1600 lei). Am cautat, iar in alte parti era si dublu. Alte teste erau si mai complexe, dar macar acesta excludea unele probleme grave.

Take care!
FIV 1 martie 2017 - nereusit. Au mai ramas 4 blasto ziua 5
FET mai 2017 - beta ziua 7 60, ziua 9: 270
=> Feb 2018 mami de fetita
(Parea un vis la inceput ca voi putea edita asa semnatura)

Lorelei

Post by Lorelei » Tue Apr 16, 2019 9:08 am

Liliana christmann1 wrote:Ma adresez vouă in speranța ca voi primi cel mai bun sfat,Jurnalut ultima oara m am adresat tie ,acum Ma adresez tuturor care au facut ori vor vrea sa faca cu siguranta aceste teste genetice gen Panorama Harmony ori nifty(nu stiu daca am scris corect) :-O :-l :-l ..ieri am fost la clinica fiind programata la alt dr deoarece dr mea Este in concediu.nu mi a placut de ea,fiind un om asa Ma dur Deci clar nu genul meu.mie dr nu mi s recomandat Nici in Test ,dublu Test si morfologia fiind Bune,insa stiu ca doctorii nu recomanda tuturor si ramane decizia ta Ce teste vrei sa mai faci .eu i am spus dnei dr de teste astea genetice si m a vazut f emotiva si mi a spus pt limistea mea sa l fac,insa dr asta la Care am fost programata,mi a explicat cu totul altceva Decat Ce am vb cu dr mea,mi a spus ca acest teat are o precizie de 96 ori 94 %,și ca testul poate ieși bine dar bebe sa aibă probleme,ori poate ieși rău și bebe sa fie bine ,ori poate ieși rău testul și sa credem ca bebe nu este ok când de fapt el este bine si prob sa fie la mn din sângele meu,gen ca as avea eu cv dar sa credem ca are bebe ,deci o Nebunie ieri.Și mi a spus ca daxa cv nu este ok ,apoi ma pot obișnui cu gândul ca are cv ori îl dau afara,SERIOS??????m a umplut de nervi Dr asta ,vorbea de zici ca tăia in carne vie :-Q .apoi mi a spus ca la dublu test a ieșit totul ok și ca sigur și testul asta v a ieși bine ,mda ,ce drăguța am renunțat ieși și am venit acs sa vb cu soțul ,când le am povestit tuturor ,clar toti sa nu l fac ,pt Ce ?!?!pffff pt limistea mea normal.azi am decis sa mergem amandoi pt a i se explica si sotului si apoi sa luam o hotarare amandoi.eu clar vreau sa l fac ,dar dr asta parca a dat cu bata n balta.voua care a ti facut cum vi s a explicat?!chiar Este recomandat?!vreau Pareri ,clar il fac dar m Ar ajuta sa Stiu si despre voi cum vi s a explicat.n am putut dormii deloc :ymsigh: .am decis sa l fac azi pt limistea mea ,dar nu m am gandit Nici 1%ca ii fac pt ca Ar avea bebe cv.stiu in inima mea ca bebe Este bine .Daxa Dumnezeu mi l a dat ,sigur mi l a dat sanatos.si altceva,chiar Este revomandat noua persoanelor care am conceput bebe prin fiv?ca multumesc si scz pt asa mesaj lung
Liliana decizia va apartine voua si numai voua! Ai primit deja raspuns de la Lara ca daca te linistesti sa testezi.Jurnalut ti-a raspuns f detaliat. Mai departe tb sa decizi daca o faci sau nu! Singura testare 100% sigura este amniocenteza dar nici asta nu garanteaza nimic, riscuri sunt si la o sarcina perfecta la o femeie de 20 ani dar si tu esti tanara si chiar asta e o analiza pt femei ca mine, de 40+. Un Nifty, Panorama etc este f bun si indicat. Daca ceea ce vrei de fapt este sa vezi daca sunt fete care ar testa, raspunsul este ca majoritatea dintre ele au facut-o deja sau ar face-o cu siguranta daca ar fi la fel de binecuvantate de Dzeu cum ai fost tu.
Concluzia este ca nimeni nu iti poate garanta nimic 100%. Poti merge pe abordarea daca Dzeu mi-a dat bebe sigur e sanatos ( nu merge la toate) sau sa faci ceva sa te linistesti! Testeaza si roaga-te ca bebe sa fie bine pana la capat! Dzeu ne da dar nu ne baga si in sac si ca atare tot EL ne-a dat minunile medicinei de azi de care sa ne folosim!
Last edited by Lorelei on Tue Apr 16, 2019 9:14 am, edited 1 time in total.
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Tue Apr 16, 2019 9:13 am

Lorelei wrote:
Liliana decizia va apartine voua si numai voua! Ai primit deja raspuns de la Lara ca daca te linistesti sa testezi. Mai departe tb sa decizi daca o faci sau nu! Singura testare 100% sigura este amniocenteza dar tu esti tanara si chiar asta e o analiza pt femei ca mine, de 40+. Un Nifty, Panorama etc este f bun si indicat. Daca ceea ce vrei de fapt este sa vezi daca sunt fete care ar testa, raspunsul este ca majoritatea dintre ele au facut-o deja sau ar face-o cu siguranta daca ar fi la fel de binecuvantate de Dzeu cum ai fost tu.
Ai dreptate Lorelei ,clar il fac azi ,vroiam niste pareri,pt sigursnta mea si al copilului il fac .ma gandisem sa mai aud cateva pareri .iti doresc din suflet sa fie et ul tau norocos si sa fie cu ochisori
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Tue Apr 16, 2019 9:23 am

Liliana christmann1 wrote:
Lorelei wrote:
Liliana decizia va apartine voua si numai voua! Ai primit deja raspuns de la Lara ca daca te linistesti sa testezi. Mai departe tb sa decizi daca o faci sau nu! Singura testare 100% sigura este amniocenteza dar tu esti tanara si chiar asta e o analiza pt femei ca mine, de 40+. Un Nifty, Panorama etc este f bun si indicat. Daca ceea ce vrei de fapt este sa vezi daca sunt fete care ar testa, raspunsul este ca majoritatea dintre ele au facut-o deja sau ar face-o cu siguranta daca ar fi la fel de binecuvantate de Dzeu cum ai fost tu.
Ai dreptate Lorelei ,clar il fac azi ,vroiam niste pareri,pt sigursnta mea si al copilului il fac .ma gandisem sa mai aud cateva pareri .iti doresc din suflet sa fie et ul tau norocos si sa fie cu ochisori
Lorelei nu Lara mi a spus sa testez ,Eu nu o mai am ca de pe Lara pt ca nu Stau in tara,am o de romanca aici unde locuiesc,f ok si i am pomenit de testele Astea genetice si mi a spus pt limistea mea sa ii fac ,recunosc ca pe mine Ma ajuta mult parerile voastre mai ales cand imi spuneti ca Este bine sa l fac ,Nici o indoiala ca nu l fac ,Deci clar il fac .ms

Lorelei

Post by Lorelei » Tue Apr 16, 2019 9:27 am

Lorelei wrote: Liliana decizia va apartine voua si numai voua! Ai primit deja raspuns de la Lara ca daca te linistesti sa testezi. Mai departe tb sa decizi daca o faci sau nu! Singura testare 100% sigura este amniocenteza dar tu esti tanara si chiar asta e o analiza pt femei ca mine, de 40+. Un Nifty, Panorama etc este f bun si indicat. Daca ceea ce vrei de fapt este sa vezi daca sunt fete care ar testa, raspunsul este ca majoritatea dintre ele au facut-o deja sau ar face-o cu siguranta daca ar fi la fel de binecuvantate de Dzeu cum ai fost tu.
Lorelei nu Lara mi a spus sa testez ,Eu nu o mai am ca de pe Lara pt ca nu Stau in tara,am o de romanca aici unde locuiesc,f ok si i am pomenit de testele Astea genetice si mi a spus pt limistea mea sa ii fac ,recunosc ca pe mine Ma ajuta mult parerile voastre mai ales cand imi spuneti ca Este bine sa l fac ,Nici o indoiala ca nu l fac ,Deci clar il fac .ms
Fa-l. Eu nu stiu pe nimeni in afara de cumnata mea care are 23 ani si nu a fost la gineco in viata ei pana la sarcina ( dar asta e mentalitatea la sat) care sa nu fi facut una din testarile astea.

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Tue Apr 16, 2019 10:08 am

Lorelei wrote: Liliana decizia va apartine voua si numai voua! Ai primit deja raspuns de la Lara ca daca te linistesti sa testezi. Mai departe tb sa decizi daca o faci sau nu! Singura testare 100% sigura este amniocenteza dar tu esti tanara si chiar asta e o analiza pt femei ca mine, de 40+. Un Nifty, Panorama etc este f bun si indicat. Daca ceea ce vrei de fapt este sa vezi daca sunt fete care ar testa, raspunsul este ca majoritatea dintre ele au facut-o deja sau ar face-o cu siguranta daca ar fi la fel de binecuvantate de Dzeu cum ai fost tu.
Liliana, recomamdarea mea este sa mergi sa faci testul. Cel mai complex, cel mai detaliat care exista. Lasa dublu testul si triplul testul....de ce sa nu stai tu linistita? Eu am facut Harmony cu microdeletii, dar daca exista vreunul mai bun fa-l pe acela. Sincer acum, dam atatia bani pe hormoni, injectii, punctii, ET samd si sa nu dam pentru linistea noastra? O sa vezi ca va iesi ok si ti se ridica o piatra de pe suflet. Bafta iti urez, te pup.
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 36; Beta 2(z16dt3z): 28 - sarcina biochimica.
Septembrie 2018 - diagnostic trombofilie ereditara
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 330.35; Beta 2(z16dt3z): 887.71 :YMPRAY:
Eco 09 Nov 2018: am auzit o inimioara [heart]
Morfologie trim 1 - 21 Dec 2018: Este fetita [fetita]
Harmony: Totul ok.
Cerclaj: 04 Feb 2019, stat in pat pana la nastere :-l
Morfologie trim 2 - 01 Mar 2019: Totul ok :x
Morfologie trim 3 - 07 Mai 2019: Totul ok.
27 Mai 2019 - Nastere prematura la 35 Sapt.

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Tue Apr 16, 2019 10:10 am

Ana-Maria G wrote:
Liliana christmann1 wrote: Ai dreptate Lorelei ,clar il fac azi ,vroiam niste pareri,pt sigursnta mea si al copilului il fac .ma gandisem sa mai aud cateva pareri .iti doresc din suflet sa fie et ul tau norocos si sa fie cu ochisori
Liliana, recomamdarea mea este sa mergi sa faci testul. Cel mai complex, cel mai detaliat care exista. Lasa dublu testul si triplul testul....de ce sa nu stai tu linistita? Eu am facut Harmony cu microdeletii, dar daca exista vreunul mai bun fa-l pe acela. Sincer acum, dam atatia bani pe hormoni, injectii, punctii, ET samd si sa nu dam pentru linistea noastra? O sa vezi ca va iesi ok si ti se ridica o piatra de pe suflet. Bafta iti urez, te pup.
Ms mult Ana .sarcina usoara :ymhug: .ai mare dreptate

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Apr 16, 2019 10:28 am

Liliana ai trecut prin prea multe ca sa iti fauresti in continuare griji si surse de stres. Nu te ajuta cu nimic stilul asta de gandire, aoleu daca nu il fac sunt nelinistita, dar daca il fac sunt tot nelinistita - asa, nu ne-am mai gasi niciun linistea si fiecare zi din cele 280 de sarcina ar fi un cosmar numai asteptand sa treaca fara sa ne pierdem mintile. Asta e oricum o provocare day-to-day, dar trebuie sa o pastram in cotele normale.
Nu mai face scenarii peste scenarii, si nu te mai gandi ca toate exceptiile celor din jurul tau ti se vor aplica tie, ca nu ajungi nicaieri.
Ana Maria G zicea mai sus ca s-a linistit dupa prima morfologie. Eu spun cu sinceritate ca nu pot spune 100% ca-s linistita nici dupa a doua, ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu ca ne pazeste si suntem bine, insa nu poti evita ca la fiecare pas parca sa citesti sau sa auzi ceva si necontrolat te intrebi "aoleu, daca mi se poate intampla si mie?"... cand ai beta pozitiv te gandesti ca nu se dubleaza, cand se dubleaza te gandesti ca se opreste din evolutie, cand vezi sarcina ecografic si activitate cardiaca te gandesti ca daca nu evolueaza cum trebuie, cand vezi ca evolueaza te temi cum va fi testul genetic, cand vezi ca iese bine zici stai sa vad la prima morfologie, dupa prima morfologie citesti despre probleme descoperite la 16-17-20 saptamani de sarcina si te gandesti Doamne dupa a doua morfologie ma linistesc, apoi te gandesti Doamne sa il simt pe bebe miscand constant sa stiu ca e bine, faci si a doua morfologie si e totul bine si te gandesti Doamne sa continue sa creasca si sa ia in greutate cum trebuie, sa fie fluxurile normale pe arterele mele uterine, sa am lichid amniotic suficient, sa am colul lung si inchis, Doamne ajuta sa fie totul bine la morfologia III, da Doamne sa fie bine pana la termen, sa se nasca sanatos si apoi sa fie bine inca vreo 80 de ani de-atunci inainte :)
Intelegi?
Da, grijile scad progresiv (sau asa ar trebui) cu fiecare saptamana de sarcina care decurge bine. Dar ele nu cred ca dispar niciodata. Doar ca, asa cum ti-au spus si fetele, dupa cate proceduri facem si prin cate trecem, normal ca in sarcina e bine sa facem tot ce putem si ne pune la dispozitie medicina, tocmai ca sa maximizam starea de confort. Teste medicale 100% acurate nu o sa ai niciodata - e medicina, nu matematica si nimic nu iti garanteaza ceva 100%. Dar daca pot testa chestii de care bunica nici nu gandea ca ar putea exista, atunci da, le faci pt ca ne ajuta si ne fac bine. la fel, cum iti zicea si Ana, vei face testul, ai incredere, va iesi bine si vei vedea ca vei fi un pic mai linistita (nu de tot!).
Mai mult de atat nu stiu ce s-ar putea spune. Mult succes si sarcina usoara in continuare.
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta z10 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.
FET8 Feb 2021 1 blasto 5AA, beta negativ.
FET9 - urmeaza.

Iuliav

Post by Iuliav » Tue Apr 16, 2019 10:45 am

Lavender wrote:
Miha_80 wrote:
Lavender wrote: Am mai făcut un test. Atașez aici. Pare ca e ceva, nu? Cât ar trebui sa fie beta mâine ca sa fie bine?
Lavander, este o veste minunata! Ma bucur pt tine, cu atât mai mult cu cât ma regăsesc ca și categorie de vârsta și e încurajator pt noi, cele 38+, chiar dacă fiecare caz e diferit medical. Felicitări!!!!
Te rog, îmi poți spune cati embrioni ai obținut in ziua 5? Acum ai transferat 2 blasto? Merci!
Salut! Da, știu cum e cu statisticile astea și cu grupa de vârsta. Descurajator, dar sunt multe exemple de reușită. Doar dacă va uitati la Gabriela Firea sau Elena Udrea.

Eu am avut un fiv destul de prost, comparat cu primul. Din 10 ovocite, 6 au fost viabile și s-au fertilizat. Icsi 3 și restul fiv clasic. Din ele, am avut un blastocist 3BB și unul in stadiul de early blasto și nu putea și clasificat. I-am transferat pe amândoi. Alții nu mai am de congelat. Deci mi-am jucat ultima carte, căci ma decisesem ca va fi ultimul fiv cu ovocitele mele.
Îți țin pumnii sa îți iasă planurile. Sa știi ca eu la 38 de ani am rămas natural, după 8 luni de încercări, cu teste de ovulatie și făcut sex o zi da, o zi ba in perioada fertila. Din pacate, a fost extrauterina și am pierdut.
Buna Lavander,

Stiu ca e tarziu raspunsul meu, ca ieri nu am intrat.

La bioclinica nu iti da raspunsul repede? Mie mi l-a dat in cateva ore. Stiu ca analizele hormonale si beta la bioclinica le fac la urgente, daca le zic numele dr meu, care e acelasi cu dr. tau. Analiza e 40 lei.

Multa bafta!
Eu 29, Sotul 33 (in 2016 de cand incercam).

3 IUI nereusite in 2017 (iulie - noiembrie) Columna
- analize eu: ovulatie ok (monitorizata lunar timp de 1 an jum), CM regulat (28-33 zile), trompe permeabile (HSG - Polizu), uter ok (histeroscopie - Giulesti), ovare micropolichistice, greutate ok (57 kg la 160cm), analize endocrinologie ok, nu am boala de tiroida, AMH - 4
- analize sot: spermograma cu motilitate scazuta, test halosperm 48%, eco ok, fara varicocel, spermocultura ok (la prima analiza a iesit enterococus spp - a avut 2 reprize de infectie urinara, apoi a iesit ok) (94 kg la 180cm). Consult urolog Columna - ok
Oct 2018 - histeroscopie Columna - ok - uter usor inflamat (antibiotic Zinnat 5 zile)

Nov 2018 - FIV 1 Columna (ASSMB) - Z2 - 27 foliculi antrali, protocol lung - Gonapeptyl+Gonal+Pergoveris --> 10 foliculi/ 5 ovocite, 5 fertilizate, 2 blastocisti Z5 congelati+1 blastocist Z6.
Feb 2019 - ET1- ciclu natural (+ 2cp duphaston + 1 Crinone/ zi, aspenter + vitamine) - transfer 1E Z5. Hcg Z10 dupa Et 6.6 - sarcina biochimica
Mar 2019 - Profil trombofilie ereditara si dobandita: trombofilie ereditara ( MTHFR C677T heterozigot, Factor XIII V34L heterozigot) si Proteina C (activitate) mare
Mar 2019 - Imunofenotipare limfocitara profil de baza Synevo - ok
Mai 2019 - ET 2 - cm controlat (crinone, prednison, clexane 0.4, duphaston, utrogestan, prolutex + vitamine). Transfer 1EZ5 + 1EZ6 :YMPRAY:
Z8-29.4; Z11-142.8; Z13-322.5; Z15-941.9
Eco 8 sapt - totul ok, 1 embrion :YMPRAY:
Morfologie I - test Nipt extins - ok - baiat :YMPRAY:
Morfologie II - ok :YMPRAY:
Morfologie III - ok :YMPRAY:
Ian 2020 a aparut puiul :YMPRAY:

Post Reply