FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Lavender

Re: FIV in Romania

Post by Lavender » Fri May 31, 2019 8:49 pm

irisana wrote:Lavender imi pare rau pt nodul, tin pumnii sa iasa investigatiile bine.
Elastografie ai facut? Si eu am un fibrom mic si inca niste chistulete, mi s-a spus ca au aparut ca side effect dupa multi ani de anticonceptionale si tratamentele de la IA, desi clar tratamentele mele pt IA au fost piece of cake...
am facut eco san special inainte de fiv si sunt chemata peste 6 luni iar chiar daca nu s-a modificat nimic si in mod normsl trebuia sa revin peste 1 an.
Tratamentele au probabil efecte asupra corpului nostru, ramane si eu sa vad ce va urma. Acum ca povestiti toate astea ma bucur ca am mers recent ca sa am un baseline...
Buna!
Eu nu am un nodul, am o formațiune mai întinsa, care probabil este grăsime. Și eu merg sa țin sub observatie la 6 luni și sper sa fie bine. Am făcut rmn mamar direct ca sa văd ce este exact. Lorelei povestea de nodul.
Oricum, e bine sa va controlați regulat, mai ales cu tratamentele. Eu cred ca tratamentul de la inseminare nu este semnificativ pentru așa ceva.
Eu: 40 de ani, sarcina extrauterina in 2017, in urma căreia am rămas doar cu trompa dreapta. AMH 1,9 in mai 2018. AMH 2,45 in Octombrie 2018. Analize hormonale ok. Endometru ok, după histeroscopie cu eliminarea mai multor polipi endometriali.
El: 39 de ani, spermograma variază in funcție de moment. In mai, 2% forme morfologice normale.
29.05.2018 FIV 1: stimulare ovariană cu Gonal f și pergoveris. 7 embrioni, 5 s-au dezvoltat pana in Z5, transferat 1 blasto 6 BB și 4 congelati. Beta negativ. Ne pregătim de FET.
Iulie 2018: histeroscopie, nimic special găsit, endometrul nu este prea omogen, dar medicul spune ca nu împiedica sarcina cu nimic.
FET 1: 29.09.18, 2 blasto calitatea 5AB și 5BB de ziua 5-6 transferați, nereușit
Mai am 2 blastocisti de calitatea 5CC și 4CC congelati
FIV 2 Aprilie 2019, protocol lung, 10 ovocite, 6 fertilizate in ziua 1, asteptam ziua 5.
ET Aprilie: 1 blastocist 3BB și un early blasto transferați, restul nu au rezistat pana in ziua 5
Beta ziua 9: 118. Beta ziua 11: 238. Beta ziua 15 de la transfer: 1520 :YMPRAY:
Ecografia de confirmare la 6 săptămâni: arată ok, sac gestațional și activitate cardiaca.
Ecografia la 10 săptămâni: bebe se dezvolta normal.
Morfologie trimestrul 1 ok.
Test ADN Veracity ok. O sa avem o fetita! [feed2]

Lavender

Post by Lavender » Fri May 31, 2019 8:50 pm

Lorelei wrote:
Lavender wrote:
Lorelei wrote: Da, pt ca hotarasem cu dna dr sa schimbam abordarea si sa facem fiv pe faza luteala adica sa incepem stimularea din ziua 21. Nu a fost cazul din cauza chistului asa ca nu am mai pierdut timpul si am inceput fiv pe protocol scurt adica startul clasic din primele zile de ciclu.
Lore, am văzut acum in semnătura ta ca nu a fost cu noroc ultimul tău transfer. Îmi pare rău.. te admir pentru tăria și pozitivismul tău. Ești un exemplu pentru mine.
Te apuci cu de un alt fiv? Mai ai embrioni, am văzut. Nu vrei sa ii transferi pe aceștia mai întâi?
Țin pumnii și ma gândesc la tine!
Lavander ma bucur ca sunteti bine! Mai ai nitel si intri in trimestrul 2 si probabil te vei mai relaxa un pic. Doamne Ajuta sa ai o sarcina usoara fara peripetii! Trebuie sa ai grija de tine si sa nu pui presiuni din afara, gen job etc.

Eu momentan nu mai fac nimic. Cel putin pana nu clarific natura nodului pe care il am la san. Mi-am repetat ecografia si in 6 luni din BIRADS3 am ajuns la BIRADS4B adica nodulul pe care il am ridica o suspiciune ( a crescut si nu arata prea omogen) dna dr Bilbie mi-a zis ca trebuie sa stim ce natura are ca acum e inca micut. Ca atare, m-a ajutat si m-a programat rapid si maine am punctie biopsie la san si in functie de rezultat voi stii ce am de facut in continuare.

Daca ar fi sa il ascult pe sot, el nu mai vrea sa facem nimic. Vrea sa ne oprim. A zis ca e f fericit si fara copil atat timp cat ma are pe mine. Nu e ca si cum nu isi doreste bebe dar el intotdeauna m-a pus pe mine inaintea copilului si stiu asta... pt ca mi-a zis din start ce ar alege ( Doamne Fereste sa ajung in situtie de genul)... in plus e si f panicat. :)
Eu sunt ok. Orice ar fi va fi bine! Daca e benign e perfect daca nu, macar am descoperit la timp si pot lua masuri si pot opera.

Va pup!
Lore, cum ești? Ai ceva știri?
Eu: 40 de ani, sarcina extrauterina in 2017, in urma căreia am rămas doar cu trompa dreapta. AMH 1,9 in mai 2018. AMH 2,45 in Octombrie 2018. Analize hormonale ok. Endometru ok, după histeroscopie cu eliminarea mai multor polipi endometriali.
El: 39 de ani, spermograma variază in funcție de moment. In mai, 2% forme morfologice normale.
29.05.2018 FIV 1: stimulare ovariană cu Gonal f și pergoveris. 7 embrioni, 5 s-au dezvoltat pana in Z5, transferat 1 blasto 6 BB și 4 congelati. Beta negativ. Ne pregătim de FET.
Iulie 2018: histeroscopie, nimic special găsit, endometrul nu este prea omogen, dar medicul spune ca nu împiedica sarcina cu nimic.
FET 1: 29.09.18, 2 blasto calitatea 5AB și 5BB de ziua 5-6 transferați, nereușit
FIV 2 Aprilie 2019, protocol lung, 10 ovocite, 6 fertilizate in ziua 1, asteptam ziua 5.
ET Aprilie: 1 blastocist 3BB și un early blasto transferați, restul nu au rezistat pana in ziua 5
Ecografia de confirmare la 6 săptămâni: arată ok, sac gestațional și activitate cardiaca.

irisana

Post by irisana » Fri May 31, 2019 9:54 pm

Lavender wrote:
irisana wrote:Lavender imi pare rau pt nodul, tin pumnii sa iasa investigatiile bine.
Elastografie ai facut? Si eu am un fibrom mic si inca niste chistulete, mi s-a spus ca au aparut ca side effect dupa multi ani de anticonceptionale si tratamentele de la IA, desi clar tratamentele mele pt IA au fost piece of cake...
am facut eco san special inainte de fiv si sunt chemata peste 6 luni iar chiar daca nu s-a modificat nimic si in mod normsl trebuia sa revin peste 1 an.
Tratamentele au probabil efecte asupra corpului nostru, ramane si eu sa vad ce va urma. Acum ca povestiti toate astea ma bucur ca am mers recent ca sa am un baseline...
Buna!
Eu nu am un nodul, am o formațiune mai întinsa, care probabil este grăsime. Și eu merg sa țin sub observatie la 6 luni și sper sa fie bine. Am făcut rmn mamar direct ca sa văd ce este exact. Lorelei povestea de nodul.
Oricum, e bine sa va controlați regulat, mai ales cu tratamentele. Eu cred ca tratamentul de la inseminare nu este semnificativ pentru așa ceva.
Asa e, scuze, am citit repede si am incurcat.
Da, si eu ma gandesc ca tratamentele fiv pot afecta cel mai tare nodulii sau alte formatiuni de genul, insa medicul meu de la eco san sustine ca pana si anticonceptionalele pot avea efecte chiar si dupa multi ani de cand ai oprit.
E ciudat, ca de fiecare data cand intrebam un ginecolog de side effects de la anticonceptionale imi zicea sa stau linistita, ca e totul ok...
Eu 39 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto minunati si sanatosi. Fericita, optimista si emotionata ca orice femeie la primul ei fiv cand vede cum ii se transfera puiutii in uter...din pacate SOE

Lorelei

Post by Lorelei » Sat Jun 01, 2019 11:35 am

Lavender wrote:
Lorelei wrote:
Lavender wrote:
Lore, am văzut acum in semnătura ta ca nu a fost cu noroc ultimul tău transfer. Îmi pare rău.. te admir pentru tăria și pozitivismul tău. Ești un exemplu pentru mine.
Te apuci cu de un alt fiv? Mai ai embrioni, am văzut. Nu vrei sa ii transferi pe aceștia mai întâi?
Țin pumnii și ma gândesc la tine!
Lavander ma bucur ca sunteti bine! Mai ai nitel si intri in trimestrul 2 si probabil te vei mai relaxa un pic. Doamne Ajuta sa ai o sarcina usoara fara peripetii! Trebuie sa ai grija de tine si sa nu pui presiuni din afara, gen job etc.

Eu momentan nu mai fac nimic. Cel putin pana nu clarific natura nodului pe care il am la san. Mi-am repetat ecografia si in 6 luni din BIRADS3 am ajuns la BIRADS4B adica nodulul pe care il am ridica o suspiciune ( a crescut si nu arata prea omogen) dna dr Bilbie mi-a zis ca trebuie sa stim ce natura are ca acum e inca micut. Ca atare, m-a ajutat si m-a programat rapid si maine am punctie biopsie la san si in functie de rezultat voi stii ce am de facut in continuare.

Daca ar fi sa il ascult pe sot, el nu mai vrea sa facem nimic. Vrea sa ne oprim. A zis ca e f fericit si fara copil atat timp cat ma are pe mine. Nu e ca si cum nu isi doreste bebe dar el intotdeauna m-a pus pe mine inaintea copilului si stiu asta... pt ca mi-a zis din start ce ar alege ( Doamne Fereste sa ajung in situtie de genul)... in plus e si f panicat. :)
Eu sunt ok. Orice ar fi va fi bine! Daca e benign e perfect daca nu, macar am descoperit la timp si pot lua masuri si pot opera.

Va pup!
Sunt ok. Cei din jurul meu imi dau batai de cap :D pt ca m-a mancat undeva sa le spun. Soacramea plange de 2 zile, pe sot, ieri cand am iesit din punctie aproape l-a busit plansul iar tata m-a sunat de 1 mil ori sa vada ce fac. Din fericire am luat decizia sa nu ii spun si mamei mele. Ma enerveaza atitudinea asta fatalista si acum ma gasesc in postura in care ii incurajez pe toti ca voi fi bine. :)). Ceea ce oarecum mi se pare amuzanto- ironic. Eu chiar am increderea ca va fi bine indiferent de rezultat. Daca e benign perfect daca nu, macar am descoperit in stadiu incipient cand majoritatea cancerelor la san se vindeca cu succes. Ieri am facut punctia la Euroclinic si acum astept rezultatul la biopsie, undeva la 2 saptamani. Dna Dr Botea care m-a punctionat mi-a zis ca la cum arata nodulul crede ca cel mai probabil este un fibroadenom dar ca recomandarea de investigatii prin punctie a fost cea corecta avand in vedere istoricul de fivuri si evolutia in dimesiuni iar avand in vedere ca vreau sa fac transferuri etc trebuie sa stiu 100% cum stau. Chiar daca va fi benign urmatorul pas obligatoriu va fi sa ma duc la un dr oncolog chirurg pt a stii daca il scot sau il las acolo.
Voiam sa fac transfer luna asta dar o sa zic pas pana termin cu investigatiile sanului. Probabil o sa profit de luna asta de pauza si o sa fac un PRP de rejuvenare uterina la Giulesti. Si in Iulie un endoscretching. Am citit pe fb ca sunt doctori care fac procedura asta in prima saptamana a menstruatiei. Oricum intai o sa discut dna dr Andronescu sa vedem ce input imi da legat de toata situatia si ce recomandari vede necesare.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile de la f proasta la normospermie cu tratament.
2016-2017-3 IUI Columna.Beta negativ!
2017 (iulie) FIV1 Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC.
FET1- sept’17 un blasto AA, unul nu a rezistat!Beta negativ!
FET2- oct’17 nu a avut loc, blasto CC nu au rezistat.
(decembrie) Histeroscopie diagnostica - ok.
2018 (ianuarie) FIV2 Unica Praga-22ovo/22 fertilizate->2xZ3 si 6 blasto AA.
ET3- ian’18, 2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET4- apr’18, 2 blasto 5AA. Beta negativ!
(iunie) Histeroscopie- extirpat polip;
FET5- iulie’18, 2 blasto 5AA. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
2019 (ianuarie) FIV3 Columna prin ASSMB. 19ovo/16 fertilizate->5 blasto 2xAB si 3xBB!
(februarie) Histeroscopie diagnostica - ok
2019(aprilie) FIV4 pe natural,Columna, punctie goala, fara ovocit!
FET6- apr’19, 2 blasto BB. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
2019(mai )FIV5 pe natural, Columna, punctie goala, fara ovocit!
FET7- mai’19, 2 blasto AB. Beta negativ!
2019 iulie PRP rejuvenare uterina la Giulesti
FET8- urmeaza... FIV6 pe natural, endoscretching, ...mai am 3 embrioni

Yminodora

Post by Yminodora » Sat Jun 01, 2019 1:16 pm

Sunt ok. Cei din jurul meu imi dau batai de cap :D pt ca m-a mancat undeva sa le spun. Soacramea plange de 2 zile, pe sot, ieri cand am iesit din punctie aproape l-a busit plansul iar tata m-a sunat de 1 mil ori sa vada ce fac. Din fericire am luat decizia sa nu ii spun si mamei mele. Ma enerveaza atitudinea asta fatalista si acum ma gasesc in postura in care ii incurajez pe toti ca voi fi bine. :)). Ceea ce oarecum mi se pare amuzanto- ironic. Eu chiar am increderea ca va fi bine indiferent de rezultat. Daca e benign perfect daca nu, macar am descoperit in stadiu incipient cand majoritatea cancerelor la san se vindeca cu succes. Ieri am facut punctia la Euroclinic si acum astept rezultatul la biopsie, undeva la 2 saptamani. Dna Dr Botea care m-a punctionat mi-a zis ca la cum arata nodulul crede ca cel mai probabil este un fibroadenom dar ca recomandarea de investigatii prin punctie a fost cea corecta avand in vedere istoricul de fivuri si evolutia in dimesiuni iar avand in vedere ca vreau sa fac transferuri etc trebuie sa stiu 100% cum stau. Chiar daca va fi benign urmatorul pas obligatoriu va fi sa ma duc la un dr oncolog chirurg pt a stii daca il scot sau il las acolo.
Voiam sa fac transfer luna asta dar o sa zic pas pana termin cu investigatiile sanului. Probabil o sa profit de luna asta de pauza si o sa fac un PRP de rejuvenare uterina la Giulesti. Si in Iulie un endoscretching. Am citit pe fb ca sunt doctori care fac procedura asta in prima saptamana a menstruatiei. Oricum intai o sa discut dna dr Andronescu sa vedem ce input imi da legat de toata situatia si ce recomandari vede necesare.[/quote]

Bravo Lore asta e atitudinea corecta [flori] .
Eu 31 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
Iulie 2019 histeroscopie exploratorie: petesii (suspecta de infectie @-) ) tratament cu antibiotic 14 zile si repetăm pe 5 august.

Lavender

Post by Lavender » Sat Jun 01, 2019 4:17 pm

Lorelei wrote:
Lavender wrote:
Lorelei wrote: Lavander ma bucur ca sunteti bine! Mai ai nitel si intri in trimestrul 2 si probabil te vei mai relaxa un pic. Doamne Ajuta sa ai o sarcina usoara fara peripetii! Trebuie sa ai grija de tine si sa nu pui presiuni din afara, gen job etc.

Va pup!
Voiam sa fac transfer luna asta dar o sa zic pas pana termin cu investigatiile sanului. Probabil o sa profit de luna asta de pauza si o sa fac un PRP de rejuvenare uterina la Giulesti. Si in Iulie un endoscretching. Am citit pe fb ca sunt doctori care fac procedura asta in prima saptamana a menstruatiei. Oricum intai o sa discut dna dr Andronescu sa vedem ce input imi da legat de toata situatia si ce recomandari vede necesare.
Salut. Ma bucur ca ești pozitivă. Este mare lucru o atitudine corecta. Eu sunt mai negativistă de fel in situații din astea și nu ajuta la nimic. Bine ca ai fost, chiar e un mare noroc. Sa înțeleg ca medicii recomanda mai des sa controlezi sânii după fiv, sau doar dacă ai formațiuni anterioare? Mie nu mi-a zis nimeni, eu fost din proprie inițiativa.
Cel mai cunoscut și experimentat medic chirurg oncolog specializat pe sâni este dr. Blidaru, șeful institutului oncologic din București. Are clinica lui, Profmedica.
https://www.profmedica.ro/prof-dr-alexandru-blidaru/
Îl găsești in ambele locuri. O consultație in regim de urgenta este 800 lei la Profmedica. Am văzut ca e listat și la Regina Maria, dar nu îl găsești la consultații. Cred ca doar la operații in Euroclinic.
Eu am fost la mâna lui dreapta, dr. Cristian Bordea, cu care am înțeles ca dr. Blidaru operează mereu.
http://www.bordea.ro/. E de găsit tot la institutul oncologic sau la clinica Renasterea, 260 lei consultația aici. E foarte pregătit și el, doctorat in oncologie și experiența mare. O colega și-a operat mama la el și era f mulțumită. Și eu am fost mulțumită de cum m-a tratat.
La el merg și la control vara asta. Dublez cumva părerea dnei Bilbie.

Îți doresc multă sănătate și sunt sigura ca va fi bine!
Ai grija de tine! Pup

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Jun 03, 2019 2:40 pm

Partea vizibila a aisbergului. :)
Ce-am facut in luna mai 2019 (pe langa comunicare pe grupuri, raspunsuri la sute de emailuri si telefoane, rezolvarea a sute de detalii administrative nevazute si nestiute, dintre care multe presupun deplasari si intalniri).
SOS Infertilitatea in real life actions and events - May 2019
- joi, 2 mai, de la 17h30, Bucuresti #movie_and_debate: Vegas Baby
- vineri, 3 mai, de la 17h30, Bucuresti #movie_and_debate: Private Life
- duminica 5 mai, de la 11h30 la 14h, Bucuresti #grup_de_suport_SOSI Grupul de suport psihologic pentru persoanele cu probleme de fertilitate, sub coordonarea unui psiholog clinician si psihoteraput în terapii cognitiv comportamentale, cu formare în terapie sistemica de familie.
- 10 - 12 mai, Targ pentru parinti si copii, ERA Park, Oradea - expozitia „Infertilitatea exista. SI DOARE” si stand asociativ cu difuzare de materiale in cadrul campaniei „Ce stii despre fertilitatea ta?”
- sambata, 11 mai, de la 9h30 la 11h30, Bucuresti, continuam seria #AteliereleHappyFamilies cu un atelier de baby signs language, destinat gravidelor si mamicilor cu copii sub 15 luni.
- duminica, 12 mai, Bucharest Half Marathon 2019, alergam si organizam o noua actiune in campania de #fertility_education „Ce stii despre fertilitatea ta?”
- duminica 19 mai, de la 11h30 la 14h, Bucuresti #grup_de_suport_SOSI Grupul de suport psihologic pentru persoanele cu probleme de fertilitate, sub coordonarea unui psiholog clinician si psihoteraput în terapii cognitiv comportamentale, cu formare în terapie sistemica de familie.
- 22 – 23 mai, Varsovia - participare asociativa la Women Community Leadership Meeting Central-Eastern Europe hosted by Facebook.
- marti, 28 mai – participare asociativa la dezbatere pe tema adoptiilor in Parlamentul Romaniei
- duminica, 2 iunie – Ziua Copiilor Adoptati, eveniment Tzuby's Kids in Parcul Herastrau
Continuam! ♥
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

irisana

Post by irisana » Tue Jun 04, 2019 4:30 pm

Bravo, felicitari pentru actiuni!
Eu 39 ani
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto minunati si sanatosi. Fericita, optimista si emotionata ca orice femeie la primul ei fiv cand vede cum ii se transfera puiutii in uter...din pacate SOE

Lavender

Post by Lavender » Tue Jun 04, 2019 8:51 pm

SOS Infertilitatea wrote:Partea vizibila a aisbergului. :)
Ce-am facut in luna mai 2019 (pe langa comunicare pe grupuri, raspunsuri la sute de emailuri si telefoane, rezolvarea a sute de detalii administrative nevazute si nestiute, dintre care multe presupun deplasari si intalniri).
SOS Infertilitatea in real life actions and events - May 2019
- joi, 2 mai, de la 17h30, Bucuresti #movie_and_debate: Vegas Baby
- vineri, 3 mai, de la 17h30, Bucuresti #movie_and_debate: Private Life
- duminica 5 mai, de la 11h30 la 14h, Bucuresti #grup_de_suport_SOSI Grupul de suport psihologic pentru persoanele cu probleme de fertilitate, sub coordonarea unui psiholog clinician si psihoteraput în terapii cognitiv comportamentale, cu formare în terapie sistemica de familie.
- 10 - 12 mai, Targ pentru parinti si copii, ERA Park, Oradea - expozitia „Infertilitatea exista. SI DOARE” si stand asociativ cu difuzare de materiale in cadrul campaniei „Ce stii despre fertilitatea ta?”
- sambata, 11 mai, de la 9h30 la 11h30, Bucuresti, continuam seria #AteliereleHappyFamilies cu un atelier de baby signs language, destinat gravidelor si mamicilor cu copii sub 15 luni.
- duminica, 12 mai, Bucharest Half Marathon 2019, alergam si organizam o noua actiune in campania de #fertility_education „Ce stii despre fertilitatea ta?”
- duminica 19 mai, de la 11h30 la 14h, Bucuresti #grup_de_suport_SOSI Grupul de suport psihologic pentru persoanele cu probleme de fertilitate, sub coordonarea unui psiholog clinician si psihoteraput în terapii cognitiv comportamentale, cu formare în terapie sistemica de familie.
- 22 – 23 mai, Varsovia - participare asociativa la Women Community Leadership Meeting Central-Eastern Europe hosted by Facebook.
- marti, 28 mai – participare asociativa la dezbatere pe tema adoptiilor in Parlamentul Romaniei
- duminica, 2 iunie – Ziua Copiilor Adoptati, eveniment Tzuby's Kids in Parcul Herastrau
Continuam! ♥
Am tot respectul pentru voi și pentru energia voastră.
Ajutați enorm pe cei aflați in nevoie. Mulțumesc din suflet!

MariaC

Post by MariaC » Wed Jun 05, 2019 8:16 am

Salut fetelor,
Voi ce vitamine luati prntru fertilitate/calitatea ovicitelor?
Mie mi s a recomandat Femosun

Voi ce luati?
Eu, el 30 ani
Nov 2017 extrauterina dreapta
HSG mai 2018 - trompa stg permeabila, dreapta blocata
Profil hormonal ok, AMH 1.43 iulie 2018
Fiv 1 - puregon 250 si Orgalutran. 8 ovocite 3 fertilizate. Transfer ziua 3 (3 feb 2019) 2 embrioni calitatea A si B
Beta z11 -21, z12-28, z13-34,z15-22 sarcina biochimica
MTHFR C667T, A1298C, glicoproteina III, factor XIII - pozitiv hetero
FSHR N680S - pozitiv homozigot

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Jun 05, 2019 9:34 am

MariaC wrote:Salut fetelor,

Voi ce luati?
Eu am luat Proxeed.
Sigur ti s-a recomandat Femosun si nu Myosun?
Eu Femosun am luat abia din trimestrul II de sarcina.... nu in pregatire. Adica sunt vitamine, asta e clar, dar nu stiu ce influenta ar avea asupra calitatii ovocitelor.
Last edited by jurnaldefiv on Wed Jun 05, 2019 1:51 pm, edited 1 time in total.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec. 2018, Columna, program ASSMB).
O sa avem un baietel! [baietel]
Doamne, Iti multumim, ramai langa noi.

MariaC

Post by MariaC » Wed Jun 05, 2019 11:52 am

Medicul ginecolog mi a recomandat Femosun. Cred k mai mult pt folat, sa nu isu scid folic sintetic si vitamine overs
overall

O sa intreb si in Viena, ei ce recomanda
Multumesc
Eu, el 30 ani
Nov 2017 extrauterina dreapta
HSG mai 2018 - trompa stg permeabila, dreapta blocata
Profil hormonal ok, AMH 1.43 iulie 2018
Fiv 1 - puregon 250 si Orgalutran. 8 ovocite 3 fertilizate. Transfer ziua 3 (3 feb 2019) 2 embrioni calitatea A si B
Beta z11 -21, z12-28, z13-34,z15-22 sarcina biochimica
MTHFR C667T, A1298C, glicoproteina III, factor XIII - pozitiv hetero
FSHR N680S - pozitiv homozigot

irisana

Post by irisana » Wed Jun 05, 2019 1:43 pm

Maria coenzima q10 ajuta. Sunt curioasa ce recomanda cei din Viena, poate ne spui. Spor@
Eu 39 ani

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Jun 05, 2019 1:54 pm

MariaC wrote:Medicul ginecolog mi a recomandat Femosun. Cred k mai mult pt folat, sa nu isu scid folic sintetic si vitamine overs
overall

O sa intreb si in Viena, ei ce recomanda
Multumesc
Mai poti cauta aici pe forum postarile lui Lorelei legat de subiectul asta, a pus multe informatii, un cocktail de vitamine similar Proxeed-ului, doar ca luate separat, si care acopereau si nevoia de folat.
Eu am luat Proxeed tot in urma intrebarii pe care i-am pus-o doctoritei mele (ce pot face sa incerc sa ajut la partea de calitate), deci intreaba si tu, sa vezi ce iti recomanda cei de acolo.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.

Lavender

Post by Lavender » Wed Jun 05, 2019 10:31 pm

MariaC wrote:Salut fetelor,

Voi ce luati?
Buna,
Am postat și eu lista lunga undeva prin Martie parca.
Fertilovit e baza, e f bun. In plus omega 3, coenzima Q10, vitamina C, vitamina D. Am postat și dozele. La fel pentru soț. La noi au funcționat bine. 3-4 luni de tratament.

irisana

Post by irisana » Thu Jun 06, 2019 7:52 am

Buna fetele, de unde vine treaba cu bautul de apa f multa dupa transfer, chiar si in timpul stimularii?
Eu 39 ani

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Jun 06, 2019 8:23 am

irisana wrote:Buna fetele, de unde vine treaba cu bautul de apa f multa dupa transfer, chiar si in timpul stimularii?
De unde vine adica ce explicatie are, banuiesc.
Pai in afara de beneficiile uzuale ale unei bune hidratari, dupa stimulare supra-hidratarea ajuta la evitarea hiperstimularii, corpul circula mai bine fluidele, se imbunatatesc procesele de sinteza la nivel celular si deci asta ajuta la eliminarea bombardamentului hormonal si nu numai, la care ne este supus corpul in aceste perioade.
Iar post ET iarasi hidratarea este f importanta, atunci se produce unul dintre cele mai miraculoase procese ale corpului uman, implantarea.

irisana

Post by irisana » Thu Jun 06, 2019 9:18 am

jurnaldefiv wrote:
irisana wrote:Buna fetele, de unde vine treaba cu bautul de apa f multa dupa transfer, chiar si in timpul stimularii?
Pai in afara de beneficiile uzuale ale unei bune hidratari, dupa stimulare supra-hidratarea ajuta la evitarea hiperstimularii, corpul circula mai bine fluidele, se imbunatatesc procesele de sinteza la nivel celular si deci asta ajuta la eliminarea bombardamentului hormonal si nu numai, la care ne este supus corpul in aceste perioade.
Iar post ET iarasi hidratarea este f importanta, atunci se produce unul dintre cele mai miraculoase procese ale corpului uman, implantarea.
Multumesc Jurnalut, deci apa cat cuprinde! Eu am fost surprinsa ca ieri am baut aprox 2,5 in conditiile in care beau probabil 1,5...
Eu 39 ani

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Jun 06, 2019 11:26 am

irisana wrote:
jurnaldefiv wrote:
Multumesc Jurnalut, deci apa cat cuprinde! Eu am fost surprinsa ca ieri am baut aprox 2,5 in conditiile in care beau probabil 1,5...
Sa bei chiar si daca nu simti neaparat nevoia.

Iuliav

Post by Iuliav » Thu Jun 06, 2019 2:47 pm

Buna fetelor,

Am fost astazi la eco si e totul bine pentru cele aproape 8 sapt.
Nu mai zic prin cate temeri si emotii am trecut pana acum si o sa mai trec, sper ca Doamne sa fie in continuare alaturi de noi!

Multumesc Jurnalut, pastilutele de la tine au fost cu noroc. [flori]

Multa bafta tuturor, sa reusiti cat mai repede! Sa va ajute Doamne!
Pupici
Eu 31, Sotul 36 - incercam din 2016.

3 IUI nereusite in 2017 (iulie - noiembrie) Columna
- analize eu: ovulatie ok (monitorizata lunar timp de 1 an jum), CM regulat (28-33 zile), trompe permeabile (HSG - Polizu), uter ok (histeroscopie - Giulesti), ovare micropolichistice, greutate ok (57 kg la 160cm), analize endocrinologie ok, nu am boala de tiroida, AMH - 4
- analize sot: spermograma cu motilitate scazuta, test halosperm 48%, eco ok, fara varicocel, spermocultura ok (la prima analiza a iesit enterococus spp - a avut 2 reprize de infectie urinara, apoi a iesit ok) (94 kg la 180cm). Consult urolog Columna - ok
Oct 2018 - histeroscopie Columna - ok - uter usor inflamat (antibiotic Zinnat 5 zile)

Nov 2018 - FIV 1 Columna (ASSMB) - Z2 - 27 foliculi antrali, protocol lung - Gonapeptyl+Gonal+Pergoveris --> 10 foliculi/ 5 ovocite, 5 fertilizate, 2 blastocisti Z5 congelati+1 blastocist Z6.
Feb 2019 - ET1- ciclu natural (+ 2cp duphaston + 1 Crinone/ zi, aspenter + vitamine) - transfer 1E Z5. Hcg Z10 dupa Et 6.6 - sarcina biochimica
Mar 2019 - Profil trombofilie ereditara si dobandita: trombofilie ereditara ( MTHFR C677T heterozigot, Factor XIII V34L heterozigot) si Proteina C (activitate) mare
Mar 2019 - Imunofenotipare limfocitara profil de baza Synevo - ok
Mai 2019 - ET 2 - cm controlat (crinone, prednison, clexane 0.4, duphaston, utrogestan, prolutex + vitamine). Transfer 1EZ5 + 1EZ6 :YMPRAY:
Z8-29.4; Z11-142.8; Z13-322.5; Z15-941.9
Eco 8 sapt - totul ok, 1 embrion :YMPRAY:

Post Reply