FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Lavender

Re: FIV in Romania

Post by Lavender » Sun Jul 07, 2019 5:29 pm

irisana wrote:
Sun Jul 07, 2019 4:17 pm
Bravo Lavender, ma bucur ca sunteti bine!
Mersi Irisana! Fii curajoasa și răbdătoare, ai sa vezi ca va fi bine și pentru voi!
Mult succes!
Last edited by Lavender on Sun Jul 07, 2019 11:32 pm, edited 1 time in total.
Eu: 40 de ani, sarcina extrauterina in 2017, in urma căreia am rămas doar cu trompa dreapta. AMH 1,9 in mai 2018. AMH 2,45 in Octombrie 2018. Analize hormonale ok. Endometru ok, după histeroscopie cu eliminarea mai multor polipi endometriali.
El: 39 de ani, spermograma variază in funcție de moment. In mai, 2% forme morfologice normale.
29.05.2018 FIV 1: stimulare ovariană cu Gonal f și pergoveris. 7 embrioni, 5 s-au dezvoltat pana in Z5, transferat 1 blasto 6 BB și 4 congelati. Beta negativ. Ne pregătim de FET.
Iulie 2018: histeroscopie, nimic special găsit, endometrul nu este prea omogen, dar medicul spune ca nu împiedica sarcina cu nimic.
FET 1: 29.09.18, 2 blasto calitatea 5AB și 5BB de ziua 5-6 transferați, nereușit
Mai am 2 blastocisti de calitatea 5CC și 4CC congelati
FIV 2 Aprilie 2019, protocol lung, 10 ovocite, 6 fertilizate in ziua 1, asteptam ziua 5.
ET Aprilie: 1 blastocist 3BB și un early blasto transferați, restul nu au rezistat pana in ziua 5
Beta ziua 9: 118. Beta ziua 11: 238. Beta ziua 15 de la transfer: 1520 :YMPRAY:
Ecografia de confirmare la 6 săptămâni: arată ok, sac gestațional și activitate cardiaca.
Ecografia la 10 săptămâni: bebe se dezvolta normal.
Morfologie trimestrul 1 ok.
Test ADN Veracity ok. O sa avem o fetita! [feed2]
Morfologie trim. 2 ok
La eco din August, in săptămâna 23, s-a văzut prea mult lichid amniotic, lucru riscant pentru sarcina. Urmează teste suplimentare. Morfologie trim. 2 refăcută, ok. Variatii de tensiune urmărite îndeaproape, regim alimentar pentru prevenția diabetului gestațional. Lichidul se menține in grafic, la limita de sus.
Doamne ajuta-ne!
Vineri, 13 Decembrie 2019, s-a născut fetita noastră, Ana Ilinca, minune de la Dumnezeu. Sănătoasă și foarte frumoasa [feed2]

Lavender

Post by Lavender » Sun Jul 07, 2019 5:31 pm

Georgiana Mihai wrote:
Sun Jul 07, 2019 4:09 pm
Lavender wrote:
Sun Jul 07, 2019 1:24 pm
Buna, fetelor!

Nu am mai intrat de ceva timp pe forum, am citit acum pe scurt ultimele evenimente. Îmi pare rău pentru nereușite, capul sus și nu pierdeți speranta!
Eu sunt ok in mare, creștem bine. Am făcut prima morfologie și testul de ADN fetal și este ok. O sa avem o fetita, ar trebui sa iasă Săgetătoare ca ma-sa!

Am dus destul de greu sarcina pana acum, cu stari de rău, tensiune, amețeli, iar de o săptămâna sunt super răcita și stau in pat. Dar mereu îmi spun ca asta nu e nimic in comparație cu binecuvântarea din burtica mea și cu lupta de pana acum.

Știu ca lucrurile se întâmpla in viața cu un motiv și ne ies in cale oameni, care ne facilitează accesul la informații exact atunci când trebuie și când suntem pregătiți sa le auzim. Eu sunt foarte recunoscătoare acestui portal, tuturor fetelor care și-au făcut timp sa ma îmbărbăteze când eram speriata și nu știam încotro.
In mod special lui Lorelei și Jurnal de fiv, care mi-au deschis drumul asta. Sunteți speciale, fete dragi, mereu cu energie și o vorba buna pentru cine are nevoie.

Ma rog sa va ajute Dzeu pe toate sa va îndepliniți visul cât mai curând!
[majoreta] [feed]
Levender ma bucur ca este totul bine. Sper sa te faci bine repede si sa treaca stariile de rau :ymhug:
Mersi Georgi! Și ție mult succes la următoarea încercare. Mai și blasto congelati, nu?
Sa îți ajute Dzeu!
Eu: 40 de ani, sarcina extrauterina in 2017, in urma căreia am rămas doar cu trompa dreapta. AMH 1,9 in mai 2018. AMH 2,45 in Octombrie 2018. Analize hormonale ok. Endometru ok, după histeroscopie cu eliminarea mai multor polipi endometriali.
El: 39 de ani, spermograma variază in funcție de moment. In mai, 2% forme morfologice normale.
29.05.2018 FIV 1: stimulare ovariană cu Gonal f și pergoveris. 7 embrioni, 5 s-au dezvoltat pana in Z5, transferat 1 blasto 6 BB și 4 congelati. Beta negativ. Ne pregătim de FET.
Iulie 2018: histeroscopie, nimic special găsit, endometrul nu este prea omogen, dar medicul spune ca nu împiedica sarcina cu nimic.
FET 1: 29.09.18, 2 blasto calitatea 5AB și 5BB de ziua 5-6 transferați, nereușit
Mai am 2 blastocisti de calitatea 5CC și 4CC congelati
FIV 2 Aprilie 2019, protocol lung, 10 ovocite, 6 fertilizate in ziua 1, asteptam ziua 5.
ET Aprilie: 1 blastocist 3BB și un early blasto transferați, restul nu au rezistat pana in ziua 5
Beta ziua 9: 118. Beta ziua 11: 238. Beta ziua 15 de la transfer: 1520 :YMPRAY:
Ecografia de confirmare la 6 săptămâni: arată ok, sac gestațional și activitate cardiaca.
Ecografia la 10 săptămâni: bebe se dezvolta normal.
Morfologie trimestrul 1 ok.
Test ADN Veracity ok. O sa avem o fetita! [feed2]
Morfologie trim. 2 ok
La eco din August, in săptămâna 23, s-a văzut prea mult lichid amniotic, lucru riscant pentru sarcina. Urmează teste suplimentare. Morfologie trim. 2 refăcută, ok. Variatii de tensiune urmărite îndeaproape, regim alimentar pentru prevenția diabetului gestațional. Lichidul se menține in grafic, la limita de sus.
Doamne ajuta-ne!
Vineri, 13 Decembrie 2019, s-a născut fetita noastră, Ana Ilinca, minune de la Dumnezeu. Sănătoasă și foarte frumoasa [feed2]

Yminodora

Post by Yminodora » Sun Jul 07, 2019 6:23 pm

irisana wrote:
Sun Jul 07, 2019 4:27 pm
Yminodora wrote:
Fri Jul 05, 2019 4:46 pm
Am terminat si eu cu histeroscopia . Pana la urma mi sa facut fara anestezie doar un supozitor si paracetamol. A fost suportabil, daca nu ar fi zgâriat endometrul nu as fi simtit nimic. A durat putin dar destul de dureros cand a a inceput sa zgârie endometrul. Acum mia dat antibiotic 14 zile pt niste pete roși ( posibil infectie).
Pe 5 august refacem histeroscopie si daca totul e ok facem fiv pe ciclul din august.
Bravo, ai fost f curajoasa! Ai scapat! Tu ziceai ca apoi o sa si conduci multi km, nu?
Am scăpat pana lună viitoare cand fac iar :D . Da eu trebuia sa conduc însă din fericire sotul meu sa recuperat destul de bine si a condus el pana acasa, am reusit chiar sa si dorm putin in masina. A fost bine per total acum ma chinui cu dureri de stomac de la antibiotic pt ca trebuie sa iau doxicilina 2 pe zi si flagyl 4 pe zi. Trec eu si de asta.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]
Iulie 2020 parinti fericiți de Edan Rareș [copilas]

irisana

Post by irisana » Sun Jul 07, 2019 7:31 pm

Yminodora wrote:
Sun Jul 07, 2019 6:23 pm
irisana wrote:
Yminodora wrote:
Fri Jul 05, 2019 4:46 pm
Am terminat si eu cu histeroscopia . Pana la urma mi sa facut fara anestezie doar un supozitor si paracetamol. A fost suportabil, daca nu ar fi zgâriat endometrul nu as fi simtit nimic. A durat putin dar destul de dureros cand a a inceput sa zgârie endometrul. Acum mia dat antibiotic 14 zile pt niste pete roși ( posibil infectie).
Pe 5 august refacem histeroscopie si daca totul e ok facem fiv pe ciclul din august.
Bravo, ai fost f curajoasa! Ai scapat! Tu ziceai ca apoi o sa si conduci multi km, nu?
Am scăpat pana lună viitoare cand fac iar :D . Da eu trebuia sa conduc însă din fericire sotul meu sa recuperat destul de bine si a condus el pana acasa, am reusit chiar sa si dorm putin in masina. A fost bine per total acum ma chinui cu dureri de stomac de la antibiotic pt ca trebuie sa iau doxicilina 2 pe zi si flagyl 4 pe zi. Trec eu si de asta.
Sigur se rezolva, nu uita sa iei probiotic, o sa vezi ca te va ajuta, si sa incerci sa bei si kefir, iaurt.
E bine sa eviti sa papi multa carne, paine si zahar/dulciuri...pt ca iti vor strica si mai tare flora deja data peste cap. Take care!
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ
Celule Nk - ok, profil ANA extins negativ
ET3- august 2020- foarte negativ iar eu foarte trista
Fiv 2 - dec 2020

irisana

Post by irisana » Sun Jul 07, 2019 7:32 pm

Lavender wrote:
Sun Jul 07, 2019 5:29 pm
irisana wrote:
Sun Jul 07, 2019 4:17 pm
Bravo Lavender, ma bucur ca sunteti bine!
Mersi Irisana! Fi curajoasa și răbdătoare, ai sa vezi ca va fi bine și pentru voi!
Mult succes!
Sunt sunt, nu am de ales si sa stii ca reusita ta imi da si mie sperante [floare]
Eu 40 ani
Fiv 2 - dec 2020

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sun Jul 07, 2019 7:38 pm

Lavender wrote:
Sun Jul 07, 2019 5:28 pm
jurnaldefiv wrote:
Sun Jul 07, 2019 4:56 pm
Lavender wrote:
Sun Jul 07, 2019 1:24 pm
Buna, fetelor!

Nu am mai intrat de ceva timp pe forum, am citit acum pe scurt ultimele evenimente. Îmi pare rău pentru nereușite, capul sus și nu pierdeți speranta!
Eu sunt ok in mare, creștem bine. Am făcut prima morfologie și testul de ADN fetal și este ok. O sa avem o fetita, ar trebui sa iasă Săgetătoare ca ma-sa!

Am dus destul de greu sarcina pana acum, cu stari de rău, tensiune, amețeli, iar de o săptămâna sunt super răcita și stau in pat. Dar mereu îmi spun ca asta nu e nimic in comparație cu binecuvântarea din burtica mea și cu lupta de pana acum.

Știu ca lucrurile se întâmpla in viața cu un motiv și ne ies in cale oameni, care ne facilitează accesul la informații exact atunci când trebuie și când suntem pregătiți sa le auzim. Eu sunt foarte recunoscătoare acestui portal, tuturor fetelor care și-au făcut timp sa ma îmbărbăteze când eram speriata și nu știam încotro.
In mod special lui Lorelei și Jurnal de fiv, care mi-au deschis drumul asta. Sunteți speciale, fete dragi, mereu cu energie și o vorba buna pentru cine are nevoie.

Ma rog sa va ajute Dzeu pe toate sa va îndepliniți visul cât mai curând!
[majoreta] [feed]
Doamne ajuta, important e ca bebe e bine, ma bucur mult pt tine. Sper sa iti treaca starile de rau si raceala cat de curand. Drum cat mai lin in continuare, nici nu o sa iti vina sa crezi cum trec saptamanile. Fiecare cu doza ei de emotii, fara indoiala (cei care zic ca "imediat a trecut" - prieteni, apropiati, parinti - nu stiu ce e in sufletul nostru si cum parca tii minte fiecare zi cu starile pe care le ai).
Sarcina usoara in continuare!
Mersi mult! Tu mai ai puțin, așa?
Îți țin pumnii sa fie totul bine pana la capăt. Cred ca ești emoționată sa îți cunoști micuțul!
Eu am început sa ma relaxez puțin, mi-am dat seama ca îngrijorările nu aduc nimic bun și ca oricum ce trebuie sa se întâmple se va întâmpla, adică tot cum e voia lui Dzeu va fi. Odată ce am realizat asta, las sa curgă totul.
Ma bucur ca ai reusit sa te linistesti putin. Pas cu pas veti trece cu bine peste toate etapele.
Eu mai am foarte putin, asa este. Fix de astazi intr-o luna am programata cezariana. Emotii inca nu am la modul major si sunt convinsa ca e din cauza ca, desi am o burta de mai am putin si ma rostogolesc, bebe galopeaza, suntem cu pregatirile pe ultima suta de metri, gafai si ma misc greu - inca nu realizez.
Vor veni si emotiile, sunt sigura, le astept cu drag asa cum astept marea intalnire si ma rog la Dumnezeu sa aiba grija de noi cum a avut si pana acum.
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta z10 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.
FET8 Feb 2021 1 blasto 5AA, beta negativ.

Yminodora

Post by Yminodora » Sun Jul 07, 2019 8:07 pm

irisana wrote:
Sun Jul 07, 2019 7:31 pm
Yminodora wrote:
Sun Jul 07, 2019 6:23 pm
irisana wrote:

Sigur se rezolva, nu uita sa iei probiotic, o sa vezi ca te va ajuta, si sa incerci sa bei si kefir, iaurt.
E bine sa eviti sa papi multa carne, paine si zahar/dulciuri...pt ca iti vor strica si mai tare flora deja data peste cap. Take care!
Mi-a dat Omez si Bio-Sun [flori]
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
Fet 1- beta pozitiv.

Adinuta30

Post by Adinuta30 » Mon Jul 08, 2019 2:56 pm

jurnaldefiv wrote:
Sun Jul 07, 2019 7:38 pm
Lavender wrote:
jurnaldefiv wrote:
Sun Jul 07, 2019 4:56 pm

Doamne ajuta, important e ca bebe e bine, ma bucur mult pt tine. Sper sa iti treaca starile de rau si raceala cat de curand. Drum cat mai lin in continuare, nici nu o sa iti vina sa crezi cum trec saptamanile. Fiecare cu doza ei de emotii, fara indoiala (cei care zic ca "imediat a trecut" - prieteni, apropiati, parinti - nu stiu ce e in sufletul nostru si cum parca tii minte fiecare zi cu starile pe care le ai).
Sarcina usoara in continuare!
Îți țin pumnii sa fie totul bine pana la capăt. Cred ca ești emoționată sa îți cunoști micuțul!
Eu am început sa ma relaxez puțin, mi-am dat seama ca îngrijorările nu aduc nimic bun și ca oricum ce trebuie sa se întâmple se va întâmpla, adică tot cum e voia lui Dzeu va fi. Odată ce am realizat asta, las sa curgă totul.
Ma bucur ca ai reusit sa te linistesti putin. Pas cu pas veti trece cu bine peste toate etapele.
Eu mai am foarte putin, asa este. Fix de astazi intr-o luna am programata cezariana. Emotii inca nu am la modul major si sunt convinsa ca e din cauza ca, desi am o burta de mai am putin si ma rostogolesc, bebe galopeaza, suntem cu pregatirile pe ultima suta de metri, gafai si ma misc greu - inca nu realizez.
Vor veni si emotiile, sunt sigura, le astept cu drag asa cum astept marea intalnire si ma rog la Dumnezeu sa aiba grija de noi cum a avut si pana acum.
Nastere usoara iti doresc!
Nasti cu dna doctor Veliscu,din cate imi amintesc esti pacienta ei,si eu tot cu ea o sa nasc in octombrie,deocamdata am optat pentru Giulesti,dar stau inca pe ganduri...
Eu 31 el 31
Diagnostic -infertilitate masculina
Fiv la Gynera cu dna doctor Codreanu:
Pe 24.05.2018 am congelat 3 embrioni de ziua 5
Pe 14.06 am transferat un embrion calitate 4AA
(am mai ramas cu doi embrioni de calitate 2AA si 4BC)
23.06-rezultat FET -beta 2,26 nereusit
22.10 laparascopie exploratorie cu dna doctor Andreea Veliscu-concluzia=trompe permeabile,extirpat chist paratubar
26.02.2019 am transferat 2 embrioni de ziua 5 de calitate 4BC si 2 AB,astept pe 07.03 rezultatul DOAMNE AJUTA SA FIE POZITIV!!!! :YMPRAY:
Ziua 10-beta 147 [bfp] Doamne ajuta sa fie totul bine!
Ziua 12-beta 331,67 Doamne ajuta sa fie totul bine!
O sa avem un baietel! [baietel]
Doamne ajuta sa fie totul bine!
La 25 de saptamani-baietelul nostru a murit pe 02.08.2019
Pe 16.01.20 test pozitiv sarcina spontana

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Jul 08, 2019 6:02 pm

Adinuta30 wrote:
Mon Jul 08, 2019 2:56 pm
jurnaldefiv wrote:
Sun Jul 07, 2019 7:38 pm
Lavender wrote:

Nastere usoara iti doresc!
Nasti cu dna doctor Veliscu,din cate imi amintesc esti pacienta ei,si eu tot cu ea o sa nasc in octombrie,deocamdata am optat pentru Giulesti,dar stau inca pe ganduri...
Multumesc mult, asemenea. Da, cu dna doctor Veliscu, la Regina Maria.
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta z10 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.
FET8 Feb 2021 1 blasto 5AA, beta negativ.

Onyyy

Post by Onyyy » Tue Jul 09, 2019 9:45 am

Buna dimineata! Este prima dată când postez pe acest grup. Ma numesc Ioana am 29 de ani si urmez tratament pentru sarcina. Am făcut transferul acum o saptamana cu blastocisti notati bc si cb de calitate mai slaba si am foarte multe întrebări. In primul rand am emoții foarte mari pentru ca vineri trebuie sa fac beta hcg. Urmez tratament cu cyvloproginova si utrogestan . In aceasta dimineața dupa ce am pus intravaginal utrogestanul am stat vreo jumatate de ora in pat si cand m - am ridicat am simtit cum cele 2 capsule au fost eliminate. Cand am verificat pe tampon erau intr-adevar cele 2 capsule topite dar ca niciodata au fost eliminate întregi. Ce poate insemna acest lucru . Va rog daca vi s a intamplat asa ceva sa imi spune ti si mie

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Tue Jul 09, 2019 9:49 am

Onyyy wrote:
Tue Jul 09, 2019 9:45 am
Buna dimineata! Este prima dată când postez pe acest grup. Ma numesc Ioana am 29 de ani si urmez tratament pentru sarcina. Am făcut transferul acum o saptamana cu blastocisti notati bc si cb de calitate mai slaba si am foarte multe întrebări. In primul rand am emoții foarte mari pentru ca vineri trebuie sa fac beta hcg. Urmez tratament cu cyvloproginova si utrogestan . In aceasta dimineața dupa ce am pus intravaginal utrogestanul am stat vreo jumatate de ora in pat si cand m - am ridicat am simtit cum cele 2 capsule au fost eliminate. Cand am verificat pe tampon erau intr-adevar cele 2 capsule topite dar ca niciodata au fost eliminate întregi. Ce poate insemna acest lucru . Va rog daca vi s a intamplat asa ceva sa imi spune ti si mie
Neata, probabil am fost puse intr-o pozitie care a favorat eliminarea lor. Inlocuieste-le cu alte doua capsule, pentru ca progesteronul este foarte important in aceasta perioada. Multa bafta la beta.
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 36; Beta 2(z16dt3z): 28 - sarcina biochimica.
Septembrie 2018 - diagnostic trombofilie ereditara
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 330.35; Beta 2(z16dt3z): 887.71 :YMPRAY:
Eco 09 Nov 2018: am auzit o inimioara [heart]
Morfologie trim 1 - 21 Dec 2018: Este fetita [fetita]
Harmony: Totul ok.
Cerclaj: 04 Feb 2019, stat in pat pana la nastere :-l
Morfologie trim 2 - 01 Mar 2019: Totul ok :x
Morfologie trim 3 - 07 Mai 2019: Totul ok.
27 Mai 2019 - Nastere prematura la 35 Sapt.

Onyyy

Post by Onyyy » Tue Jul 09, 2019 9:57 am

Imi este ca teama sa pun altele sa nu fie prea mult. Pe prospect scrie ca sa nu pui mai mult de 200 mg la o administrare . Si totusi ma gandesc ca poate substanța s a dus în organism ..Nu stiu sincer mi e foarte frica :(

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Tue Jul 09, 2019 11:14 am

Onyyy wrote:
Tue Jul 09, 2019 9:57 am
Imi este ca teama sa pun altele sa nu fie prea mult. Pe prospect scrie ca sa nu pui mai mult de 200 mg la o administrare . Si totusi ma gandesc ca poate substanța s a dus în organism ..Nu stiu sincer mi e foarte frica :(
Eu puneam 9 pe zi cand eram in perioada in care esti. Nu e prea mult de vreme ce s-a eliminat. Pune linistita. Progesteronul ajuta la sustinerea sarcinii, este cel mai important in aceasta perioada.
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.

Onyyy

Post by Onyyy » Tue Jul 09, 2019 11:20 am

Multumesc pt sfat. Am asa multe emoții pana vineri . Cu a fost când s-a prins sarcina ati avut vreun simptom ceva? Ca eu nu simt nimic....mi- e tare teama

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Tue Jul 09, 2019 11:24 am

Onyyy wrote:
Tue Jul 09, 2019 11:20 am
Multumesc pt sfat. Am asa multe emoții pana vineri . Cu a fost când s-a prins sarcina ati avut vreun simptom ceva? Ca eu nu simt nimic....mi- e tare teama
E normal sa ai emotii, dar incearca sa nu te stresezi prea mult. Uita-te la un serial, multe episoade o sa iti distraga atentia. ;))
Simptomele sunt date de nivelul ridicat de progesteron. Tin minte ca eram balonata si aveam cateodata intepaturi in abdomenul inferior. Dar nu trebuie sa ai nici un simptom sa se prinda. Sa iti faci tratamentul si sa mananci bine.
Iti tin pumnii :x

Onyyy

Post by Onyyy » Tue Jul 09, 2019 12:52 pm

Multumesc mult pentru incurajari....o sa incep sa ma uit la un serial orice ca sa treaca timpul...😘😘

irisana

Post by irisana » Tue Jul 09, 2019 2:21 pm

Onyyy wrote:
Tue Jul 09, 2019 12:52 pm
Multumesc mult pentru incurajari....o sa incep sa ma uit la un serial orice ca sa treaca timpul...😘😘
Baga seriale, comedii, citeste o carte, fa ceva plimbari linistite.
Chiar dc ca nu ai simptome, nu inseamna ca nu s-a prins sarcina, fiecare corp reactioneaza diferit.
Eu 40 ani
Fiv 2 - dec 2020

Yminodora

Post by Yminodora » Tue Jul 09, 2019 7:25 pm

irisana wrote:
Tue Jul 09, 2019 2:21 pm
Onyyy wrote:
Tue Jul 09, 2019 12:52 pm
Baga seriale, comedii, citeste o carte, fa ceva plimbari linistite.
Chiar dc ca nu ai simptome, nu inseamna ca nu s-a prins sarcina, fiecare corp reactioneaza diferit.
Irisana cum esti? Ai mai repetat beta?
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.
Fet 1- beta pozitiv.

irisana

Post by irisana » Tue Jul 09, 2019 8:21 pm

Yminodora beta al meu a crescut putin, va trebui sa il refac. E o valoare cam mica insa. Incerc sa raman calma. Am citit mult despre dinamica beta, despre ce inseamna un beta mic, etc, am pus intrebare acum cateva zile pe pe grupul de fb, toata lumea mi-a scris ca le pare rau, se va pierde. momentan las lucrurile asa si astept.
Iau fiecare zi asa cum vine. Momentam am un beta pozitiv si ma voi bucura de el. Ce va fi in perioada urmatoare nu stiu, stiu ca puiutul/ puiutii au vointa lor si eu am facut ce am putut eu. Acum e randul lui/lor sa vedem cat de hotarati sunt.
Eu le spun ca sunt doriti. Probabil ca a ramas doar unul luptator, pentru gemeni ar fi trebuit sa am un beta urias.
O sa incerc sa imi ocup timpul cum pot, cu ganduri pozitive si cu ganduri de alta natura....
Pentru voi fetele care ati trecut de primul trimestru cu bine, cum ati depasit emotiile, cum va bucurati de prezent si eliminati temerile?
Eu 40 ani
Fiv 2 - dec 2020

Onyyy

Post by Onyyy » Wed Jul 10, 2019 1:29 pm

Două zile pana la beta hcg...am emotii mari cat casa....nu stiu cum sa imi mai distrag aatenția....nu tine nici cu seriale....cu nimic...pana la urma tot cu ochii pe toate siturile ajung unde citesc fel si fel...😭😭😭

Post Reply