FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
SabinaC.

Re: FIV in Romania

Post by SabinaC. » Fri Jan 31, 2020 10:35 pm

Catalyci wrote:
Wed Jan 29, 2020 11:11 am
SabinaC. wrote:
Tue Jan 28, 2020 1:11 am
Buna, fetelor am nevoie de un sfat. Fac research in creierii noptii. Am aflat ca sarcina mea de 8 saptamani e de fapt oprita din evolutie. Se repeta povestra trista prin care am trecut in vara cand am avut sarcina gemelara oprita la 5-6 saptamani. Acum am auzit ritmul cardiac si am fost fericiti vreo 2 zile pana cand am mers la un control dupa un episod de sangerare si nu mai era oki...
Nu se stie motivul opririi din evolutie, se presupun defecte de embrion si mi s-a recomandat sa testam materilul embrionar genetic. Intervenita va fi la Medlife. Se pare ca au schimbat laboratorul genetic si nu au stiut sa imi zica nici cat costa nici care e noul laborator...ma astept sa coste o gramada de bani. Dar ca idee stiti cat costa asa ceva? Ati facut testare de genul asta? Noi speram sa aflam niste raspunsuri pt ca am transferat deja ultimii 2 embrioni si inca un fiv asa pe incercatelea nu mai fac. La noi si infertilitatea e inexplicabila, am ramas insarcinata la ambele transferuri, toate analizele bune...nu mai stiu daca sa mai incercam ceva sau sa ne vedem viata. De 3 ani facem numai analize, inseminari fiv, injectii...Imi pare rau ca suna cam deprimant, dar a fost un drum lung si greu si nu am ajuns niciunde. Mersi!
Buna! Eu am facut aceasta testare din produsul conceptului dupa intervenția de chiuretaj prin aspiratie! (Din pacate si eu SOE). Presupun ca aceasta e testarea! Pe mine m-a costat la Wellborn 1365 lei analiza +300 lei examen hp piesa(Habar nu am ce inseamna). Inca astept rezultatul, am inteles ca dureaza 3 saptamani. Doamne ajuta sa fie bine!
Catalyci, imi pare rau ca treci prin aceeasi poveste ca mine...pana la urma eu am facut chiuretajul la Regina Maria, tor acolo si analiza genetica a embrionului, cu cei de la Genetic Center (sunt parte din R Maria). Am platit undeva la 2000 de lei tot, insa am avut reducere destul de mare, fara ar fi fost spre 4-5 mii. Cred ca a decurs bine...Dr. care mi-a facut chiuretajul mi-a zis ca e aproape sigur ca a fost problema cu embrionul si ca daca voi mai face vreun FIV musai sa cer testarea embrionului/embrionilor inainte de transfer. Nu stiu daca voi mai face FIV vreodata la acest moment, dar imi doresc sa fi facut asta, testarea PGD, daca n-as mai fi trecut prin cele 2 pierderi de sarcina...

Stie cineva clinici de FIV din Bucuresti sau alte orase.din tara, care fac testarea embrionilor inainte de transfer pls? A facut vreuna dintre voi aceasta testare inainte de preimplantare?
Multumesc si weekend frumos!

Lorelei

Post by Lorelei » Sat Feb 01, 2020 9:45 am

SabinaC. wrote:
Fri Jan 31, 2020 10:35 pm
Catalyci wrote:
SabinaC. wrote:
Tue Jan 28, 2020 1:11 am
Buna, fetelor am nevoie de un sfat. Fac research in creierii noptii. Am aflat ca sarcina mea de 8 saptamani e de fapt oprita din evolutie. Se repeta povestra trista prin care am trecut in vara cand am avut sarcina gemelara oprita la 5-6 saptamani. Acum am auzit ritmul cardiac si am fost fericiti vreo 2 zile pana cand am mers la un control dupa un episod de sangerare si nu mai era oki...
Nu se stie motivul opririi din evolutie, se presupun defecte de embrion si mi s-a recomandat sa testam materilul embrionar genetic. Intervenita va fi la Medlife. Se pare ca au schimbat laboratorul genetic si nu au stiut sa imi zica nici cat costa nici care e noul laborator...ma astept sa coste o gramada de bani. Dar ca idee stiti cat costa asa ceva? Ati facut testare de genul asta? Noi speram sa aflam niste raspunsuri pt ca am transferat deja ultimii 2 embrioni si inca un fiv asa pe incercatelea nu mai fac. La noi si infertilitatea e inexplicabila, am ramas insarcinata la ambele transferuri, toate analizele bune...nu mai stiu daca sa mai incercam ceva sau sa ne vedem viata. De 3 ani facem numai analize, inseminari fiv, injectii...Imi pare rau ca suna cam deprimant, dar a fost un drum lung si greu si nu am ajuns niciunde. Mersi!
Buna! Eu am facut aceasta testare din produsul conceptului dupa intervenția de chiuretaj prin aspiratie! (Din pacate si eu SOE). Presupun ca aceasta e testarea! Pe mine m-a costat la Wellborn 1365 lei analiza +300 lei examen hp piesa(Habar nu am ce inseamna). Inca astept rezultatul, am inteles ca dureaza 3 saptamani. Doamne ajuta sa fie bine!
Catalyci, imi pare rau ca treci prin aceeasi poveste ca mine...pana la urma eu am facut chiuretajul la Regina Maria, tor acolo si analiza genetica a embrionului, cu cei de la Genetic Center (sunt parte din R Maria). Am platit undeva la 2000 de lei tot, insa am avut reducere destul de mare, fara ar fi fost spre 4-5 mii. Cred ca a decurs bine...Dr. care mi-a facut chiuretajul mi-a zis ca e aproape sigur ca a fost problema cu embrionul si ca daca voi mai face vreun FIV musai sa cer testarea embrionului/embrionilor inainte de transfer. Nu stiu daca voi mai face FIV vreodata la acest moment, dar imi doresc sa fi facut asta, testarea PGD, daca n-as mai fi trecut prin cele 2 pierderi de sarcina...

Stie cineva clinici de FIV din Bucuresti sau alte orase.din tara, care fac testarea embrionilor inainte de transfer pls? A facut vreuna dintre voi aceasta testare inainte de preimplantare?
Sabina, nu stiu cat de buna e ideea testarii genetice. Din ce am citit e f importanta dar doar pt cuplurile care au istoric de boli incurabile in familie. Aici da , ajuta enorm!
Nu vreau sa spun prostii dar chiar si cu testarea genetica se pot pierde sarcini pe motiv de aneuploidie. Concret, stiu caz cu prietena mea care a testat embrionii la primele 6 fivuri. Nu obtinea mai mult se 2 embrioni. A pastrat doar pe cei care au trecut testul. A avut si beta negativ si pierderi de sarcina pe motiv de defect genetic. Impactul financiar a fost mai atenuat pt ca in Franta fivurile le-a facut gratuite dar asteptarile in urma pgd au dus-o in pragul depresiei. La ultimul FIV facut la cehi, a obtinut 2 embrioni pt care nu a mai testat nimic si are 2 gemeni perfect sanatosi.
De asemenea, am citit un articol postat si pe grupul de fb SOSI in care cercetatorii in domeniul geneticii au demonstrat ca 30% din embrionii diagnosticati in ziua 3-5 ca fiind cu defect s-au autocorectat genetic in zilele 8-10 si au fost euploizi. Testarea a presupus ca acesti embrioni diagnosticati cu aneuplodie sa nu fie distrusi ci sa fie cultivati in mediul simular uterin pana la zilele 8-10.
Deci concluziile sunt ca mai avem de lucrat in domeniul asta: poti sa ai embrioni validati ca fiind ok dar totusi realitatea sa fie dura si sa nu obtii sarcina sau mai rau sa fie SOE sau poti sa renunti fara sa stii la niste embrioni care in urma testarii sunt catalogati neviabili dar care in burtica ar fi devenit un copil sanatos.

Totodata tot pe forum am citit un articol in care, mai nou , sunt pareri medicale care zic ca pgd e o chestie nesigura si un mod de a lua banii pacientilor. Cu exceptia cazurilor cu istoric de boli ereditare grave in familie.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

cristi_per

Post by cristi_per » Sat Feb 01, 2020 11:57 am

Buna,
Eu am facut acum 4 ani in Grecia la Mytera pt ca la noi nu se făcea. Din 7 embrioni de ziua 3 unul nu a rezistat procedurii iar din cei 6 rămași doar 2 au fost "ok" dpdv genetic. I-am pus pe cei 2, a rezultat o sarcina gemelara la 6 saptamani a rămas doar unul iar la aproape 12 săptămâni s-a oprit și acela din evoluție. Dr mea nu a considerat că e necesar analiza de după chiuretaj pt ca din punctul ei de vedere embrionul fusese perfect conform analizelor și că de vină ar fi corpul meu care "omoară" embrioni. Sfatul ei - mama purtătoare. Cei din grecia au zis ca se poate intampla ca embrionii sa sufere mutații genetice și după aia ca au avut cazuri mai rare ce e drept. După am citit exact ce spune și Lore cu embrionii care își revin.
Ideea e ca dupa aia eu am rămas natural asa ca ce mi-a spus dr de aici....

SabinaC.

Post by SabinaC. » Sat Feb 01, 2020 3:03 pm

cristi_per wrote:
Sat Feb 01, 2020 11:57 am
Buna,
Eu am facut acum 4 ani in Grecia la Mytera pt ca la noi nu se făcea. Din 7 embrioni de ziua 3 unul nu a rezistat procedurii iar din cei 6 rămași doar 2 au fost "ok" dpdv genetic. I-am pus pe cei 2, a rezultat o sarcina gemelara la 6 saptamani a rămas doar unul iar la aproape 12 săptămâni s-a oprit și acela din evoluție. Dr mea nu a considerat că e necesar analiza de după chiuretaj pt ca din punctul ei de vedere embrionul fusese perfect conform analizelor și că de vină ar fi corpul meu care "omoară" embrioni. Sfatul ei - mama purtătoare. Cei din grecia au zis ca se poate intampla ca embrionii sa sufere mutații genetice și după aia ca au avut cazuri mai rare ce e drept. După am citit exact ce spune și Lore cu embrionii care își revin.
Ma bucur mult ca ai ramas insarcinata natural. Ai facut ceva anume cand ai ramas sau asa fost sa fie? Sincer, incep sa cred ca daca unele lucruri se intampla cand e dat...am citit atatea si sunt atatea pareri si dr cu pareri diferite. Cu cat cer mai multe pareri cu atat mi se spune sa testam si x si z, rezultatul e ca sunt si mai in ceața. Sper sa ma lamureasca analiza genetica a embrionului cu ceva.

SabinaC.

Post by SabinaC. » Sat Feb 01, 2020 3:07 pm

Lorelei wrote:
Sat Feb 01, 2020 9:45 am
SabinaC. wrote:
Fri Jan 31, 2020 10:35 pm
Catalyci wrote:

Sabina, nu stiu cat de buna e ideea testarii genetice. Din ce am citit e f importanta dar doar pt cuplurile care au istoric de boli incurabile in familie. Aici da , ajuta enorm!
Nu vreau sa spun prostii dar chiar si cu testarea genetica se pot pierde sarcini pe motiv de aneuploidie. Concret, stiu caz cu prietena mea care a testat embrionii la primele 6 fivuri. Nu obtinea mai mult se 2 embrioni. A pastrat doar pe cei care au trecut testul. A avut si beta negativ si pierderi de sarcina pe motiv de defect genetic. Impactul financiar a fost mai atenuat pt ca in Franta fivurile le-a facut gratuite dar asteptarile in urma pgd au dus-o in pragul depresiei. La ultimul FIV facut la cehi, a obtinut 2 embrioni pt care nu a mai testat nimic si are 2 gemeni perfect sanatosi.
De asemenea, am citit un articol postat si pe grupul de fb SOSI in care cercetatorii in domeniul geneticii au demonstrat ca 30% din embrionii diagnosticati in ziua 3-5 ca fiind cu defect s-au autocorectat genetic in zilele 8-10 si au fost euploizi. Testarea a presupus ca acesti embrioni diagnosticati cu aneuplodie sa nu fie distrusi ci sa fie cultivati in mediul simular uterin pana la zilele 8-10.
Deci concluziile sunt ca mai avem de lucrat in domeniul asta: poti sa ai embrioni validati ca fiind ok dar totusi realitatea sa fie dura si sa nu obtii sarcina sau mai rau sa fie SOE sau poti sa renunti fara sa stii la niste embrioni care in urma testarii sunt catalogati neviabili dar care in burtica ar fi devenit un copil sanatos.

Totodata tot pe forum am citit un articol in care, mai nou , sunt pareri medicale care zic ca pgd e o chestie nesigura si un mod de a lua banii pacientilor. Cu exceptia cazurilor cu istoric de boli ereditare grave in familie.
Mersi pt raspuns Lorelei, asta am citit si eu si asta mi-a zis unul dintre medici, ca testarea inainte de transfer nu e mereu concludenta. Deocamdata am o perioada de gandire destul de langa pana ne decidem daca vom mai incerca ceva.

cristi_per

Post by cristi_per » Sat Feb 01, 2020 3:59 pm

SabinaC. wrote:
Sat Feb 01, 2020 3:03 pm
cristi_per wrote:
Sat Feb 01, 2020 11:57 am
Buna,
Ma bucur mult ca ai ramas insarcinata natural. Ai facut ceva anume cand ai ramas sau asa fost sa fie? Sincer, incep sa cred ca daca unele lucruri se intampla cand e dat...am citit atatea si sunt atatea pareri si dr cu pareri diferite. Cu cat cer mai multe pareri cu atat mi se spune sa testam si x si z, rezultatul e ca sunt si mai in ceața. Sper sa ma lamureasca analiza genetica a embrionului cu ceva.
Sincer ne-am chinuit vreo 5 ani cu tratamente și vreo 3-4 înainte fără tratamente când toti ziceau ca suntem tineri și ok și o să se întâmple natural pe la 28-30, pe la 32 am început îndemînare și la 33 am făcut primul fiv. Au urmat alte 2, cu embrioni perfecți dar fără sarcina. Al patrulea FIV l-am început în ro si l-am terminat in Grecia la sfatul doctoritei de aici care avea un dr embriolog super tare cu care mai colaborase de acolo. M-am dus special ca sa putem testa embrionii pt ca aici nu se făcea procedura asta aici. Am făcut, mi-a iesit, ti-am spus la prima eco de confirmare erau amândoi embrionii, apoi la 6 sapt. doar unul care s-a dezvoltat normal fix până sa facem morfologia. Cand am intrat la eco și ni s-a spus că nu mai are activitate cardiacă a căzut cerul pe noi. Am avut o discuție cu dr. care ne-a descurajat complet și am zis ca gata. Asta ne e soarta, ca trebuie să ne oprim ca am incercat tot ce se putea pe drumul asta, asta se intampla in ianuarie, în septembrie vorbisem cu mai mulți dr, inclusiv cu embriologul din grecia și îmi spuseseră toti ca atata timp cat se dovedise ca sunt embrioni ok dpdv genetic trebuie incercat in continuare. Cand ma pregăteam în noiembrie sa imi dea tratamentul am descoperit ca sunt însărcinată. Din pacate a fost o sarcina care nu s-a dezvoltat ok. Si pierderea asta ne-a afectat si am decis ca gata. Apoi la vreo 5 luni am rămas din nou și a fost ok, la 38 de ani. Avem o fetiță minunată de 3 ani. Cred cu tărie că a fost ceva cu mine dar nu s-a stiut ce și faptul că am prins sarcina la fiv 4 a schimbat ceva si a pregătit organismul pentru ce a urmat. Sau asa a fost sa fie, Dumnezeu stie ce o fi fost. Am testat tot ce se putea testa aici. Tot felul de anticorpi pe imunitate, compatibilitate de HLA și alte teste genetice, trombofilie, testări de endometru, tot ce se putea face aici și în grecia și nu s-a descoperit o cauza.
Dumnezeu mi-a dat cel mai minunat dar atunci când eram convinși că nu mai facem nimic și că vom fi doar noi doi. Pentru ea a meritat orice luptă și orice lacrimă. E sufletul nostru și fiecare zi cu ea atenuează încet , încet ce am trăit ca sa o avem. De uitat nu voi uita ca am îngeri in cer dar ma bucur cu tot sufletul de fiecare secundă petrecutâ cu minunea mea.
Va îmbrățișez cu drag pe toate și va doresc sa va strângeți cât mai repede minuni sănătoase la piept!

Ana!Maria

Post by Ana!Maria » Sun Feb 02, 2020 10:31 am

Am fost la o ecografie de confirmare sarcina 6 saptamani (obtinuta natural) si am aflat ca am un fibrom de 2.5 cm pozitionat langa sacul embrionar, iar sacul este pozitionat mai jos decat ar fi normal. In august am facut o histeroscopie, dar nu s-a vazut nimic.
Nu am mai avut fibrom pana acum, deci nu stiu la ce sa ma astept, daca poate afecta sarcina sau nu.....
Ati mai trecut printr-o astfel de situatie?

ioana26

Post by ioana26 » Sun Feb 02, 2020 10:54 am

Buna dimineata.
Am 30 de ani, iar acum 11 ani mi s-a extirpat un ovar si o parte din celalalt (chisturi ovariene). Anul trecut am fost la clinica Gynera pentru a afla care imi sunt optiunile. Cu un AMH de 0.05, dna doctor Anghelescu mi-a indicat ca am sanse doar de 30% sa pot avea o sarcina.
Am oprit procesul, deoarece mi se pare ca e o probabilitate prea mica.
Exista cineva pe aici care a avut succes cu un AMH asa de mic?
De asemenea, imi puteti recomanda la ce alta clinica as mai putea incerca?

Multumesc!

CrissPatri

Post by CrissPatri » Sun Feb 02, 2020 8:58 pm

ioana26 wrote:
Sun Feb 02, 2020 10:54 am
Buna dimineata.
Am 30 de ani, iar acum 11 ani mi s-a extirpat un ovar si o parte din celalalt (chisturi ovariene). Anul trecut am fost la clinica Gynera pentru a afla care imi sunt optiunile. Cu un AMH de 0.05, dna doctor Anghelescu mi-a indicat ca am sanse doar de 30% sa pot avea o sarcina.
Am oprit procesul, deoarece mi se pare ca e o probabilitate prea mica.
Exista cineva pe aici care a avut succes cu un AMH asa de mic?
De asemenea, imi puteti recomanda la ce alta clinica as mai putea incerca?

Multumesc!
Buna Ioana, in general sansele de reusita a unui ciclu FIV sunt de 40%, asta in conditiile in care vârsta femeii este sub 35 de ani, pentru femeile peste 40 de ani sansele sunt mai mici, între 10%-15%. Poti sa mergi la orice clinica din lume, probabil iti vor da un procent raportat la problema voastră tinand cont si de varsta.
Sunt femei tinere cu un AMH mic si cu șanse mici de reusita (consider că 30% e un procent decent si destul de optimist )care au obținut poate un embrion in urma unui FIV si astăzi au un copii, si sunt femei tinere cu AMH bun cu șanse bune de reusita care si acum se luptă pentru visul lor de a fi părinte. Sunt si cazuri care au reușit natural...mai rar dar există...poti sa intrii pe pagina de facebook a asociației sa dai un search după cuvantul AMH si vei putea citi sute de postari si povesti.
Dacă va permiteți financiar un FIV eu v-as sfătui să incercati cat mai repede pentru a vedea dacă obțineți embrioni, tu esti tanara si exista sanse sa găsești "oul bun". Poti incerca sa ceri si alte păreri avizate, sunt destui medici buni in Bucuresti la Columna, Wellborn sau Medlife. Vorbesc despre ele fiindca am facut FIV la toate si de aia, dar sunt sigura ca sunt si alte clinica bune din București, Iași, Sibiu.
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:
28.05.2020: Mamica fericita de Alexis si Melina [gemeni]

MariaB

Post by MariaB » Mon Feb 03, 2020 11:45 am

Buna fetelor...din pacate azi am primit niste rezultate proaste la care nu ma asteptam si anume spermograma sotului care indica oligoastenoteratospermie. :(
Nu mai stiu...asteptam si spermocultura... suntem demoralizati total ca sansele noastre de a avea un bebe scad din ce in ce mai mult...pe de o parte problema cu AMH-ul meu iar acum si problema sotului...
Eu: 35 ani
Chist ovarian cu extirpare ovar drept.
SOE 11 saptamani
August 2019 AMH 0.48 FSH 17.1 LH 6.59
HSG - trompele permeabile; restul analizelor bune;
Ianuarie 2020 AMH 0.339 FSH 17.1 LH 5.35, analize hormonale,de sange,Profil TORCH ok
Februarie 2020 Examen Papanicolau,secretii ok
Profil genetic al riscului de trombofilie:
MTHFR A1298C mutant heterozigot
PAI-1 4G/4G homozigot
EPCR prezente alelele A2/A2
Mai 2020 Ecografie mamara bilaterala ok
Iunie 2020 Analize hormonale,de sange,de urina,secretii ok
CA 125 si CA 15/3 negative
Consult cardiologic+EKG ok
Histeroscopie diagnostica Giulesti - canal cervical, cavitate uterina si endometru normale; orificii tubare vizibile
El: 36 ani
Februarie 2020 Oligoastenoteratospermie tratament Andrositol,Zinc forte,Vitamina C,D,E, spermocultura negativ
Iulie 2020 Astenoteratospermie, Halosperm 33%,spermocultura negativ
Urmeaza FIV ICSI:
09 iulie (ziua 2 cm) 5 FA stimulare cu Gonal și Menopur
13 iulie (ziua 5 cm) 4 FA stimulare cu Gonal,Menopur și Cetrotide
16 iulie (ziua 9 cm) 3 FA Estradiol 349 LH 2.66 Progesteron 0.05 Endometru trilaminar 9mm stimulare cu Gonal,Menopur și Cetrotide.
18 iulie (ziua 11 cm) declansare ovulatie cu Pregnyl
20 iulie( ziua 13 cm) punctie ovariana din 3 FA, 2 ovocite...tratament cu Arefam,Femibion,Aspenter,VitaminaC
22 iulie (ziua 15 cm) 1 embrion 3 celule calitatea B Progesteron 13.6 ng urmeaza ET
23 iulie (ziua 16 cm) ET ziua 3 un embrion 6 celule calitatea B
4 august (ziua 28 cm) Beta Hcg negativ <0.1...sfârșit de Fiv1

Ioana123

Post by Ioana123 » Mon Feb 03, 2020 1:36 pm

Buna fetelor, am facut si eu beta azi si din pacate este negativ. Vreau sa va intreb sincer ca poate sunt eu paranoia (ceea ce nu este exclus), eu am insistat sa.mi puna 2 (contrar recomandarii vehemente a medicului) iar in ziua transferului am aflat ca au decis sa.mi puna unul de calitate AA si unul BA, explicatia fiind ca daca nu se prinde macar sa nu pierdem 2 AA odata, nu ar fi fost recomandat sa aiba aceeasi calitate?
Eu 34 tiroida autoimuna/ El 39 spermograma perfecta
O sarcina obtinuta normal in 2010
Laparoscopie la CF 2 => Desfundat trompe si curatat aderente
HSG la Welborn => totul arata bine
Prima SOE sept 2017 sau extrauterina (nu s.a vazut la eco decat prin analiza de hcg care a inceput singur sa descreasca in s7) s-a eliminat sg
HSG la Overmed => totul arata bine
Istilatii in jur de 5 sau 6 lichidul trece fara probleme
A2a SOE mai 2018 sau extrauterina (nu s.a vazut la eco decat prin analiza de hcg) am eliminat-o cu medicatie la aprox 6s
2019 Histero la Regina Maria (cu medicul de FIV) => totul arata bine
FIV 1 - Noi 2019- am facut hiperstimulare si nu am putut transfera
Din 14 ovocite am congelat 6 blastociti (2 AA si 4 AB si BA) 5 de z5 si 1 de z6 care s-a dezvoltat mai incetisor
FET1 Ian ‘20 - transfer pe ciclu natural 2 blasto - z10- beta negativ
FET2 Feb ‘20 - transfer pe ciclu controlat 2 blasto - z12 beta 1252 ! :x

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Feb 03, 2020 5:57 pm

Ioana123 wrote:
Mon Feb 03, 2020 1:36 pm
Buna fetelor, am facut si eu beta azi si din pacate este negativ. Vreau sa va intreb sincer ca poate sunt eu paranoia (ceea ce nu este exclus), eu am insistat sa.mi puna 2 (contrar recomandarii vehemente a medicului) iar in ziua transferului am aflat ca au decis sa.mi puna unul de calitate AA si unul BA, explicatia fiind ca daca nu se prinde macar sa nu pierdem 2 AA odata, nu ar fi fost recomandat sa aiba aceeasi calitate?
Un embrion AA si unul BA sunt aproape de aceeasi calitate, foarte buni amandoi. Chiar nu cred ca ar fi putut ca asta sa fie o cauza.
Imi pare tare rau de rezultatul negativ, multa putere si determinare pentru mers inainte.
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput..
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 cu 2 blasto Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2 cu 2 morule, Martie 2017, beta negativ.
FET3 cu 2 morule, August 2017, beta negativ.
FET4, Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare).
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 cu 2 embrioni z3, Martie 2018, beta negativ.
FET5 cu 2 blasto, Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 cu 1 blasto 2AA, Nov 2018, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si mai ingaduie-ne o minune.

cristy83

Post by cristy83 » Mon Feb 03, 2020 6:08 pm

Ioana123 wrote:
Tue Jan 28, 2020 12:51 pm
AlinaMaria2129 wrote:
Tue Jan 28, 2020 12:39 pm
Buna Ioana. Eu am facut ET pe 22 si pe 31 fac bhcg. Deci cam aceeasi situatie, ziua de 2 feb fiind in weekend. Si eu am dureri mai mici si moderate zilnice si iau no spa. Mult succes! Sa ne tii la curent! Unde faci fiv-ul?
Buna Alina, am facut la Columna cu dr. Luchian Lucia, tu?

Buna fetelor,

Scuze ca ma bag asa insa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii mai recente despre dr Luchian? Am recomandare de IA/FIV si am gasit doar cateva informatii despre ea...
Alina, cum e ca si medic?

Multumesc!!!!

Ioana123

Post by Ioana123 » Mon Feb 03, 2020 6:11 pm

jurnaldefiv wrote:
Mon Feb 03, 2020 5:57 pm
Ioana123 wrote:
Un embrion AA si unul BA sunt aproape de aceeasi calitate, foarte buni amandoi. Chiar nu cred ca ar fi putut ca asta sa fie o cauza.
Imi pare tare rau de rezultatul negativ, multa putere si determinare pentru mers inainte.
Multumesc mult de raspuns! Dupa discutia cu dr. asteptam CM si schimbam schema, vom merge pe diphereline. Poate va fi mai cu noroc. Intrebam pentru ca mi s.a parut foarte exagerata reactia dr cand i.am spus ca vreau sa.mi transfere 2
Eu 34 tiroida autoimuna/ El 39 spermograma perfecta
O sarcina obtinuta normal in 2010
Laparoscopie la CF 2 => Desfundat trompe si curatat aderente
HSG la Welborn => totul arata bine
Prima SOE sept 2017 sau extrauterina (nu s.a vazut la eco decat prin analiza de hcg care a inceput singur sa descreasca in s7) s-a eliminat sg
HSG la Overmed => totul arata bine
Istilatii in jur de 5 sau 6 lichidul trece fara probleme
A2a SOE mai 2018 sau extrauterina (nu s.a vazut la eco decat prin analiza de hcg) am eliminat-o cu medicatie la aprox 6s
2019 Histero la Regina Maria (cu medicul de FIV) => totul arata bine
FIV 1 - Noi 2019- am facut hiperstimulare si nu am putut transfera
Din 14 ovocite am congelat 6 blastociti (2 AA si 4 AB si BA) 5 de z5 si 1 de z6 care s-a dezvoltat mai incetisor
FET1 Ian ‘20 - transfer pe ciclu natural 2 blasto - z10- beta negativ
FET2 Feb ‘20 - transfer pe ciclu controlat 2 blasto - z12 beta 1252 ! :x

irisana

Post by irisana » Tue Feb 04, 2020 8:27 am

Ioana123 wrote:
Mon Feb 03, 2020 6:11 pm
jurnaldefiv wrote:
Mon Feb 03, 2020 5:57 pm
Ioana123 wrote:
Multumesc mult de raspuns! Dupa discutia cu dr. asteptam CM si schimbam schema, vom merge pe diphereline. Poate va fi mai cu noroc. Intrebam pentru ca mi s.a parut foarte exagerata reactia dr cand i.am spus ca vreau sa.mi transfere 2
Buna Ioana,
Cred ca recomandarea medicului de a transfera 1 singur era corecta. Ei iau in calcul varsta si istoricul tau. Pentru varsta ta recomandarile internationale sunt 1 singur embrion. In plus ai avut o sarcina naturala spontana si medicii nu aveau un istoric de esec recurent in fiv, pt ca era primul fiv si nu stiau cum se va comporta corpul tau. In plus, fiecare clinica are un protocol al ei, unde probabil pt tine tot 1 embrion rezulta ca trebuie pus.
Nu te mai necaji, varsta iti este favorabila, va fi bine! Multa sanatate.
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ
Celule Nk - ok, profil ANA extins negativ
ET3- august 2020- foarte negativ iar eu foarte trista

Ioanaa17

Post by Ioanaa17 » Tue Feb 04, 2020 9:44 am

Ceau fetelor va rog sa ma ajutați, vreau sa fac o fertilizare în vitro în Grecia, cine a mai făcut ce clinica îmi recomandați? Și cât va costat tratamentul, cât trebuie sa stai acolo?

Anastasia27

Post by Anastasia27 » Tue Feb 04, 2020 3:05 pm

Buna fetele...va urmaresc de multi ani..insa e prima data cand postez..
Sunt 5 ani de cand ma lupt cu infertilitatea..eu cu endometrioza,sotul cu oligoasthenozoospermie..
Avem 6 IUI nereusite,un protocol pt Fiv in Ungaria,nu am ajuns la punctie pt ca nu au crescut foliculii..dezamagire totala.
Am mai incercat un Fiv in Austria...am transferat un blasto de ziua 5..beta..1.4...am.simtit ca ne cade cerul in cap...am avut multe sperante..
A mai incercat cineva in Austria,Klagenfurt?
Multumesc...

Coraline

Post by Coraline » Tue Feb 04, 2020 5:16 pm

Hello fetelor,

in urma nenumaratelor mele probleme cu infertilitatea am descoperit acest forum [heart]

Si eu a trebuit sa apelez la un FIV, cu ovocite donate din pacate (AMH-ul imi ajunsese la 0,1 - la 38 de ani).
Fiind din Timisoara am oscilat intre Szeged si Romania (Gynatal) dar pana la urma am zis sa incerc aici - mai aproape de casa.

ET-ul l-am avut pe 16.12 iar astazi am 10 saptamani de Bebe [gravi]

Incerc sa ma acomodez cu starile de panica, durerile, starile de rau si tratamentul de sustinere pe care trebuie sa il iau dar deocamdata suntem bine.
#rezistam [heart]

Pupici voua si multa bafta tuturor!!!
Eu - 38 ani Timisoara
AMH 0,1
FIV cu Ovo Donate Gynatal
ET 16.12.2019 - 2 blasto - rezultat [gravi]
Cu mari emotii speram sa fie bine pana la capat [heart]

Tinuta

Post by Tinuta » Tue Feb 04, 2020 10:07 pm

Bună Coraline, și eu am recomandare Fiv cu ovodonate...ovocitele mele fiind de slabă calitate...Am o inseminare și 2 proceduri FIV nereușite...cauza se pare că este FSHr homozigot iar soțul are oligoastenoteratozoospermie...
Cum ai procedat și cât a costat ? Noi am fost îndrumați către clinici din afară, nu ne-am hotărât încă, mai avem o programare și la d-na doctor Velișcu, să aflăm și părerea dumneaei.
Doamne ajută, să-ți fie bine până la final!

Tinuta

Post by Tinuta » Tue Feb 04, 2020 10:13 pm

Mai sunt fete pe forum cu FSHr homozigot care să fi obținut sarcină din FIV cu ovo proprii?

Post Reply