FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Deea1788

Re: FIV in Romania

Post by Deea1788 » Thu Feb 13, 2020 10:12 am

Buna fetelor
A făcut cineva Fiv in Turcia?

CrissPatri

Post by CrissPatri » Thu Feb 13, 2020 10:56 am

Georgiana Mihai wrote:
Wed Feb 12, 2020 8:42 am
Buna fetelor!
Mi-a iesit rezultatul la testele Ema si Alice. Totul este perfect cu uterul meu. Probabil ultimul embrion nu a fost bun sau la afectat inghetul, pentru ca nu arata prea bine dupa dezghet. Voi astepta testarea embrioniilor cate din ce am inteles ar mai dura in jur de o luna.
Baftaa la fetele care sunt in priceduri :x
Tin pumnii Georgi, să fie următorul transfer cel norocos! [flori]
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:

Iuliav

Post by Iuliav » Thu Feb 13, 2020 11:07 am

jurnaldefiv wrote:
Thu Feb 13, 2020 12:55 am
Iuliav wrote:
Mon Feb 10, 2020 4:05 pm
Buna fetelor,

Multa bafta tuturor, celor care asteptati beta, celor care sunteti in proceduri sau nu v-ati hotarat inca ce drum sa alegeti.

Va citesc periodic si inca nu mi vine sa cred ca acum 1 an eram in locul vostru, iar acum imi strang puiul in brate. Nu renuntati la lupta!

:YMPRAY:
Iulia a venit bebele! Sa va traiasca puiutul iubit!!!
Multumesc foarte mult! Multa sanatate tuturor bebeilor si nu numai! :YMPRAY:
Eu 31, Sotul 36 - incercam din 2016.

3 IUI nereusite in 2017 (iulie - noiembrie) Columna
- analize eu: ovulatie ok (monitorizata lunar timp de 1 an jum), CM regulat (28-33 zile), trompe permeabile (HSG - Polizu), uter ok (histeroscopie - Giulesti), ovare micropolichistice, greutate ok (57 kg la 160cm), analize endocrinologie ok, nu am boala de tiroida, AMH - 4
- analize sot: spermograma cu motilitate scazuta, test halosperm 48%, eco ok, fara varicocel, spermocultura ok (la prima analiza a iesit enterococus spp - a avut 2 reprize de infectie urinara, apoi a iesit ok) (94 kg la 180cm). Consult urolog Columna - ok
Oct 2018 - histeroscopie Columna - ok - uter usor inflamat (antibiotic Zinnat 5 zile)

Nov 2018 - FIV 1 Columna (ASSMB) - Z2 - 27 foliculi antrali, protocol lung - Gonapeptyl+Gonal+Pergoveris --> 10 foliculi/ 5 ovocite, 5 fertilizate, 2 blastocisti Z5 congelati+1 blastocist Z6.
Feb 2019 - ET1- ciclu natural (+ 2cp duphaston + 1 Crinone/ zi, aspenter + vitamine) - transfer 1E Z5. Hcg Z10 dupa Et 6.6 - sarcina biochimica
Mar 2019 - Profil trombofilie ereditara si dobandita: trombofilie ereditara ( MTHFR C677T heterozigot, Factor XIII V34L heterozigot) si Proteina C (activitate) mare
Mar 2019 - Imunofenotipare limfocitara profil de baza Synevo - ok
Mai 2019 - ET 2 - cm controlat (crinone, prednison, clexane 0.4, duphaston, utrogestan, prolutex + vitamine). Transfer 1EZ5 + 1EZ6 :YMPRAY:
Z8-29.4; Z11-142.8; Z13-322.5; Z15-941.9
Eco 8 sapt - totul ok, 1 embrion :YMPRAY:
Morfologie I - test Nipt extins - ok - baiat :YMPRAY:
Morfologie II - ok :YMPRAY:
Morfologie III - ok :YMPRAY:
Ian 2020 a aparut puiul :YMPRAY:

Yminodora

Post by Yminodora » Thu Feb 13, 2020 11:13 am

Cornelia.S.81 wrote:
Thu Feb 13, 2020 9:40 am
Buna fetelor,

am primit, saptamana trecuta, rezultatul histopatologic de la chiuretaj. Diagnosticul este : Mola Aditiforma partiala. Din fericire beta este negativ, deci s-a eliminat tot (am facut chiuretaj prin aspirare). Acum ma pregatesc de urmatorul transfer, am o intrebare la voi, ati mai primit medrol la transfer? Eu am avut la primul transfer, doar ca nu era blasto congelat. Incerc sa ma pregatesc sufleteste de tratamentele urmatoare, iar daca va trebui sa iau Medrol trebuie sa ma pregatesc sa mananc, iarasi fara sare.
Si eu am luat medrol pana in saptamana 12 de sarcina. La inceput mancam normal dar cand au inceput greturile pot sa zic ca am mancat chiar sarat pt ca altfel varsam tot. Am fost ok pt ca de dinainte de sarcina aveam tensiunea mereu mica 9/6 sau 9/5 iar prima data cand mi-a fost rau a fost de la cafea a fost prima pe care am scoso si astfel am putut manca un pic sarat fara sa risc sa creasca tensiunea .
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]

Lorelei

Post by Lorelei » Thu Feb 13, 2020 12:09 pm

Edelweiss wrote:
Thu Feb 13, 2020 8:40 am
Tin pumnii Irisana! Lipsa simptomelor sau asa zisele simptome, sti ca nu inseamna nimic, beta este sfant.
Bravo Georgiana, ma bucur ca esti ok si ai scapat de nesuferita endometrita.

Dana - din experienta mea avuta in Giulesti de 3 ani de cand ma tot duc (de un an ma duc pt. infertilitate, restul au fost cu alte probleme), lucrurile s-au schimbat, de la personalul caruia eu nu am ce sa ii reprosez, si nu vorbesc aici doar de asistentele din sectia de Infertilitate, ci de intregul personal de la salon, ATI sau sala de operatii, pana la conditiile din spital, curatenie, mancare s.a.m.d.
In ceea ce priveste reusitele, nu pot comenta, asta tine de mai multi factori, de la medic, embriolog pana la materialul respectivei. Stiu doar ca eu am intalnit doamne care au reusit sa ramana insarcinate si care au fost multumite de intreaga colaborare.
Preturile nu sunt mari absolut deloc fata de privat.
In final, fiecare alege ce crede ca i se potriveste. Am vrut sa spun pe scurt parerea mea deoarece poate mai sunt doamne care vor sa inceapa proceduri in acest spital dar cititind patanii negative, renunta. Majoritatea medicilor de pe sectia de Infertilitate, activeaza si la clinicile private dar la alte preturi bineinteles. :YMPEACE:
Si mie mi s-a parut ok la Giulesti dar am fost doar pe sectia de FIV. Chiar am fost placut surprinsa sincera sa fiu in conditiile in care am oroare de spitalele de stat din cauza unor experiente neplacute si multiple. Cand a trebuit sa merg la Giulesti pt PRP am simtit ca pica cerul pe mine. Din fericire am primit ghidaj bun de la Jurnaldefiv si lucrurile nu au mai parut complicate.
Sotul, cand a vazut ca eram oarecum uimita de cum se intampla lucrurile mi-a zis ca sunt fitoasa ;)) ca sunt invatata la privat dar daca nu as fi avut abonament de la job la privat si posibilitati materiale sa ma duc la Columna sau Praga, multumesc lui Dzeu! Am fi ingrosat si noi holurile pe Giulesti.
Revenind, da, dpdv multe lucruri ( cele care m-au uimit) sunt departe de clinicile private: ex.recomandarea de prp a fost scrisa pe un colt de raport medical de la alt consult si stampilata acolo. Mi s-a recoltat sange cu o seringa uriasa. Tragea asistenta din vena mea de ziceai ca ridica haltere. Barbatii umbla pe holuri cu borcanasele de sperma dezorientati ca nu stiu ce sa faca :D. Recoltarea spermei se face la baie etc etc. Speculum folosit la procedurile de PRP era din metal din acela de pe vremea lui pazvante chioru’ . Intimate zero din partea asistentelor sau a dr. Adica am stiut pt ce problema se afla fiecare pacient care astepta pe salon cu mine samd. Dar dr sunt majoritatea cei pe care ii gasim si la privat, am vazut o gramada deci calitatea actului medical e aceeasi, cel putin eu as am simtit. Dna de Bordea care mi-a facut PRP-ul f atenta si draguta.
Preturile sunt clar mult mai mici. 2 proceduri PRP m-au costat 500 lei; la privat 2000-3000 lei. Ecograful ok, cabinetul curat, baia din cabinetul unde m-am schimbat super ok etc. Nu gasesti servetele umede, tampoane, papuci, halat de unica folosinta etc etc ca la privat dar chiar era curat totul.
Asistentele au fost amabile si nu le-am dat nimic inainte. Le-am dus doar niste ciocolata dar dupa ce am terminat si a doua procedura de PRP deci “ cand eram cu sacii in caruta” ca sa zic asa.
Mai multe nu stiu sa zic ca atat e experienta mea cu Giulestiul si pot sa zic ca eu as recomanda cel putin pt PRP.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Cornelia.S.81

Post by Cornelia.S.81 » Thu Feb 13, 2020 12:33 pm

Yminodora wrote:
Thu Feb 13, 2020 11:13 am
Cornelia.S.81 wrote:
Buna fetelor,

am primit, saptamana trecuta, rezultatul histopatologic de la chiuretaj. Diagnosticul este : Mola Aditiforma partiala. Din fericire beta este negativ, deci s-a eliminat tot (am facut chiuretaj prin aspirare). Acum ma pregatesc de urmatorul transfer, am o intrebare la voi, ati mai primit medrol la transfer? Eu am avut la primul transfer, doar ca nu era blasto congelat. Incerc sa ma pregatesc sufleteste de tratamentele urmatoare, iar daca va trebui sa iau Medrol trebuie sa ma pregatesc sa mananc, iarasi fara sare.
Si eu am luat medrol pana in saptamana 12 de sarcina. La inceput mancam normal dar cand au inceput greturile pot sa zic ca am mancat chiar sarat pt ca altfel varsam tot. Am fost ok pt ca de dinainte de sarcina aveam tensiunea mereu mica 9/6 sau 9/5 iar prima data cand mi-a fost rau a fost de la cafea a fost prima pe care am scoso si astfel am putut manca un pic sarat fara sa risc sa creasca tensiunea .
Multumesc de raspunsuri, eu am facut acnee corticoizala si ma gandesc ca daca mananc cu sare sa nu patest si altele, m-am si umflat un pic la cap. Deaia mi-e groaza de medrol. O sa vorbesc si medicul ginecolog, daca nu e neaparat necesar sa nu-mi prescrie. Eu oricum nu mananc sarat ca folosesc de ceva ani (10 aproximativ) sare neiodata la recomandarea medicului endocrinolog.
03.2019 - IUI - sarcina biochimica
FIV 1 - 19.10.2019-1 embrion de ziua 5 transferat
31.10.2019 - Beta Pozitiv, 21/38/100/625
05.12.2019 SOE ou clar (sac fara embrion)-Mola aditiforma partiala
04.03.2020 FET - beta negativ

CrissPatri

Post by CrissPatri » Thu Feb 13, 2020 2:44 pm

Lorelei wrote:
Thu Feb 13, 2020 12:09 pm
Edelweiss wrote:
Tin pumnii Irisana! Lipsa simptomelor sau asa zisele simptome, sti ca nu inseamna nimic, beta este sfant.

Dana - din experienta mea avuta in Giulesti de 3 ani de cand ma tot duc (de un an ma duc pt. infertilitate, restul au fost cu alte probleme), lucrurile s-au schimbat, de la personalul caruia eu nu am ce sa ii reprosez, si nu vorbesc aici doar de asistentele din sectia de Infertilitate, ci de intregul personal de la salon, ATI sau sala de operatii, pana la conditiile din spital, curatenie, mancare s.a.m.d.
In ceea ce priveste reusitele, nu pot comenta, asta tine de mai multi factori, de la medic, embriolog pana la materialul respectivei. Stiu doar ca eu am intalnit doamne care au reusit sa ramana insarcinate si care au fost multumite de intreaga colaborare.
In final, fiecare alege ce crede ca i se potriveste. Am vrut sa spun pe scurt parerea mea deoarece poate mai sunt doamne care vor sa inceapa proceduri in acest spital dar cititind patanii negative, renunta. Majoritatea medicilor de pe sectia de Infertilitate, activeaza si la clinicile private dar la alte preturi bineinteles. :YMPEACE:
Si mie mi s-a parut ok la Giulesti dar am fost doar pe sectia de FIV. Chiar am fost placut surprinsa sincera sa fiu in conditiile in care am oroare de spitalele de stat din cauza unor experiente neplacute si multiple. Cand a trebuit sa merg la Giulesti pt PRP am simtit ca pica cerul pe mine. Din fericire am primit ghidaj bun de la Jurnaldefiv si lucrurile nu au mai parut complicate.
Sotul, cand a vazut ca eram oarecum uimita de cum se intampla lucrurile mi-a zis ca sunt fitoasa ;)) ca sunt invatata la privat dar daca nu as fi avut abonament de la job la privat si posibilitati materiale sa ma duc la Columna sau Praga, multumesc lui Dzeu! Am fi ingrosat si noi holurile pe Giulesti.
Revenind, da, dpdv multe lucruri ( cele care m-au uimit) sunt departe de clinicile private: ex.recomandarea de prp a fost scrisa pe un colt de raport medical de la alt consult si stampilata acolo. Mi s-a recoltat sange cu o seringa uriasa. Tragea asistenta din vena mea de ziceai ca ridica haltere. Barbatii umbla pe holuri cu borcanasele de sperma dezorientati ca nu stiu ce sa faca :D. Recoltarea spermei se face la baie etc etc. Speculum folosit la procedurile de PRP era din metal din acela de pe vremea lui pazvante chioru’ . Intimate zero din partea asistentelor sau a dr. Adica am stiut pt ce problema se afla fiecare pacient care astepta pe salon cu mine samd. Dar dr sunt majoritatea cei pe care ii gasim si la privat, am vazut o gramada deci calitatea actului medical e aceeasi, cel putin eu as am simtit. Dna de Bordea care mi-a facut PRP-ul f atenta si draguta.
Preturile sunt clar mult mai mici. 2 proceduri PRP m-au costat 500 lei; la privat 2000-3000 lei. Ecograful ok, cabinetul curat, baia din cabinetul unde m-am schimbat super ok etc. Nu gasesti servetele umede, tampoane, papuci, halat de unica folosinta etc etc ca la privat dar chiar era curat totul.
Asistentele au fost amabile si nu le-am dat nimic inainte. Le-am dus doar niste ciocolata dar dupa ce am terminat si a doua procedura de PRP deci “ cand eram cu sacii in caruta” ca sa zic asa.
Mai multe nu stiu sa zic ca atat e experienta mea cu Giulestiul si pot sa zic ca eu as recomanda cel putin pt PRP.
Subscriu si eu aici cu o parere despre Giulești, eu intr-adevar nu am fost pe sectia de FIV am ajuns de urgență din cauza chistului hemoragic. Nu am ce sa reproșez medicilor care m-au îngrijit și operat, sectiei de ATI, unde am stat doua nopti, asistentele de acolo veneau si imi vorbea frumos fara sa astepte ceva din partea mea, imi aduceau apa...foarte atente. Cand am ajuns insa in salon, nu mai stiu exact sectia OP 2 parca....nu mi-a mai placut. Asistentele nu prea drăguțe, doar o doamna asistenta care săraca mi-a schimbat pansamentul de 10 ori într-o noapte, fiindcă se scurgea pe lângă dren lavajul cu care imi spalasera cavitatea abdominala pentru înlăturarea si dezinfectarea zonei abdominale interne. Cele mai nesuferite erau însă infirmierele care ne-au facut, pe noi pacientele din salon, : "needucate si fara cei 7 ani de acasa" fiindca ne puneam servetelele într-o pungă, fiindcă coșul de gunoi era in baie si era un coșmar sa te ridici din pat după operația avută, si sa te întorci la pat. Era o baie la 8-9 paturi, se făcea curat o dată pe zi dimineata....am stat internată 6 nopti, am fost fericită cand am ajuns acasa.
Acum sunt între opțiunea de a naste la stat la CF2 sau la privat in Medlife. M am documentat si optiunea la CF2 nu pare asa rea, eu având sarcina gemelara m-as simti mai in siguranta la stat dacă copilașii ar avea nevoie de incubator.
Am citit multe păreri bune despre CF2 dacă aveți si voi experiențe pe acolo, m-as bucura sa le impartasiti.
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:

Dana2020

Post by Dana2020 » Thu Feb 13, 2020 5:17 pm

Edelweiss wrote:

Buna Edelweiss,
Departe de mine sa supăr vreo doamna care face tratament la Giulești, vreau in schimb sa înțelegeți atitudinea celor din garda veche gen Nicolescu.
Hai sa ți povestesc ca sa înțelegi.
Din 2005 dupa ce am făcut prima extrauterina am fost la Giulești pt a afla de ce am făcut o. De când am fost internata mi s a spus clar sa nu dau șpagă ca se supăra Nicolescu. AM FOST TRATATĂ EU SI CELELALTE FETE EXECRABIL. Numai fetele care au trecut prin Giulești știu cum urla Nicolescu” ești prea grasa! Du te si slăbește!” ( si crede ma ca nu era cazul )Era o mizerie îngrozitoare la subsol unde se făceau colposcopie era ca in transee. Mi au făcut investigații si mi au spus ca sunt ok si sa ma duc sa încerc.
Am rămas din nou insarcinata in 2007. Am fost la mine in oraș si mi s a spus ca sunt însărcinată intrauterin. Fiind trecută printr o prima extrauterina am decis si am mers si la Iasi pt o confirmare. Surpriza nu se vedea nimic nici intra si nici extra. Vin spre București la Nicolescu care era doctorul meu. Dupa o groaza de timp pe holurile spitalului ma primește in fuga si mi face o ecografie. Nu am sa uit niciodată efectiv simteam ca mesteca in mămăliga. A fost o senzație de umilința si dezgust. Imi spune ca nu vede nimic nici intra si nici extra. Ii spun ca am făcut multe teste de urina care s au pozitivă toate. Imi da scris pe o hârtie “va rog un beta hsg” si ma trimite la subsol sa fac analiza. In 2007 nu se știa de analiza asta ca acum in plus nu erau laboratoare private care sa o faca ( sau am avut eu ghinion ca nu am gasit uns). Ideea e ca ma duc si dau de o FUFA in toate cele ( haine, atitudine etc). Ii explic ca am mai avut o extrauterina si presimt ca mai fac una. Nesimțita imi ia sânge si imi spune ca abia vineri sa vin dupa rezultat ( era luni), adică sa vin peste 5 zile. Ii spun ca e o urgentă si ca pana vineri era riscul sa am hemoragie interna. Imi Răspunde intr-o doară zâmbind ca dacă nu mi convine sa merg la privat ( doar ca nu am sa găsesc sa mi faca careva).Am căutat la vreo cinci laboratoare si asa a fost nu se făcea aceasta analiza.
Dezamagita plec. In aceeași seara ajung de urgentă la Elias. Unde ma internează de urgentă si mi se confirma sarcina extrauterina.
Ideea e ca ce porcărie de spital si doctor e acela care te lasă sa pleci cu suspiciune de extrauterina? Ce fel de proceduri au acolo? Doctorul trebuia sa ma interneze de urgentă ( extrauterinele sunt de urgentă maxima). Ce naiba e aia “ va rog beta hsg”? Imi făcea descreierata aia analiza la ma-sa acasă? Viața mea a depins de o tâmpită si un ticălos.
Caracterul unui om il vezi când ii dai putere. Doctorii de la Giulești, cel puțin in 2007, erau adevărați zei. Iată ca timpul a trecut si ei au rămas de căruță datorită caracterului, a insolenței. Ar fitrebuit ca azi spitalul Giulești sa fie vârf de lance in domeniul infertilității, sa se faca cercetare si sa se dea ora exactă. Da cum sa evoluezi cu un manager spagar care își neglijează pacientele ( plângeau fetele pe holuri asteptandu-l pe Marinescu).

Nu spun ca nu or fi si doctori buni la Giulești. Trebuie sa te gândești ca ar fi calmea sa te duci cu bani la ei si ei sa te trateze cum ne tratau pe noi in 2005.in 2005 nu existau alternative. Trebuia sa te lași umilita ca sa ai un copil. Si la naiba toată lumea zicea “sa nu dai șpagă ca te trimite acasă” dar se purtau TOȚI execrabil. Aveau putere absoluta. E adevărat ca acum contextul e altul: sunt multe alternative, oamenii s au obișnuit cu ideea de a cheltui mulți bani cu FIVuri. Totuși trebuie sa fii conștientă ca dupa ani in care ți ai hrănit ego ul si ai dat dovada de caracter mizerabil nu te poți schimba. Cel mult îți pui o masca si te prefaci ca ți pasa, înveți cum sa manipulezi pacientele sa le hrănești sperantele etc.
Sper sa nu fie cazul doctorului tau si sper ca intr adevăr s au schimbat lucrurile. Din punctul meu de vedere oricât as dori eu nu as putea ierta si uita niciodată umilințele trăite. Niciodată nu voi promova si nu voi vorbi frumos de acest spital GIULEȘTI = COȘMAR.
Si e bine sa împărtășim experiențele avute pentru ca alții sa nu pățească ca noi.
Sunt curioasa dacă sunt fete aici care au FIV reușit la Giulești. Este cineva care a reușit la Nicolescu.
Nu o lua ca pe un afront personal.
Numai bine,
38 ani, AMH 5.6, 2 extrauterine ( 2004 si 2009; lipsa trompe)
FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
Embrioniotransfer congelati Turcia - beta negativ
2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpinx pe restul de trompa ( de care nu știam)
2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
2015 ERA test Columna ( Dr Bucur) - rezultate bune pe ciclu natural
2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vythoulkas) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 confirmare endometrita fără a sti patogenul - confirmare diagnostic endometrita cu streptococ, dezechilibru flora bacteriana la nivel de lactobacili, fereastra implantare cu decalaj de o zi pe baza ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic țintit pentru streptococ, echilibrare flora bacteriana.
2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat conform rezultat ERA = BEBE [bebe]

Ana Maria M

Post by Ana Maria M » Thu Feb 13, 2020 5:39 pm

jurnaldefiv wrote:
Thu Feb 13, 2020 12:53 am
Ana Maria M wrote:
Mon Feb 10, 2020 1:09 pm
Buna fetele, vin si eu cu un update :

Vineri 7.02 am facut transfer la Giulesti cu un blasto de 8 celule. Mai multe detalii nu am. Ca tratament am Arefam de 200 x 3 zi, Medrol, Clexane de 40, Femibion, Aspenter, Vit C
Am avut progesteronul 31.47 cu o zi inaintea transferului.

Endometrul 5.4 insa dna Veliscu a spus ca arata bine si ca ea considera ca ar trebui sa facem transferul, dansa are obtinute sarcini si pe endometru de 4 a spus.
Astazi ziua 3 dupa transfer nu simt absolut nimic. Nu am simptome, nu scurgeri maronii sau rozalii. Nimic, nici intepaturi nici dureri. Beta mi-a spus pe 14 insa o sa fac sambata 15 pt ca in cazul unui esec mai bine nu de Valentines day. Mai bine oes cu sotul la o plimbare, cina si mai prelugesc stresul :)

Lore, fetele gravidute, mai dati-ne de stire ce mai faceti. Cum va simtiti. Ne e dor de voi
Buna, Doamne ajuta sa fie cu ochisori!
Blasto nu au 8 celule, embrionul in ziua 5 adica blastocistul deja are alta structura, sigur nu a fost embrion de ziua 3?
Nu are cum sa fie si blastocist dar sa aiba 8 celule. De la stadiul de morula (z4), nu mai poate fi evaluat ca nr de celule.
Jurnaluuutt ❤❤❤multumesc pt raspuns. Am gresit acolo 8 celule si poate ar trebui sa corectez. Era embrion de ziua 5 perfect dezvoltat. Nu stiu cum am putut scrie 8, desi ma corectez si ma uit mereu dupa greseli. Cred ca eram f emotionata.

Si acum sunt. Si mai ales ma bucur ca mi-ai raspuns.
Maine in ziua 8 ar trebui sa fac beta. Asa mi-a spus dna dr Veliscu. Recunosc imi este tare frica, nu am simtit nimic in afara de cateva dureri de burta astazi parca mi-ar veni ciclul. Nicio pata rosie, nici un firicel de ceva. Parca sunt de lemn.

Daca am curaj sa fac beta maine, va anunt imediat. Irisana, iti tin pumnii si tie !
Eu 40 el 40 Incercam sa avem copii de 3 ani.
Eu MTHFR (A1298C) pozitiv homozigot
Factor XIII (V34L) pozitiv heterozigot
PaiI-1(4G/5G)
Eu un copil varsta 18 ani.
CM regulat la 24/25zile
El normospermie cu oscilatii,dar rezultate destul de ok.
AMH 1.75 aprilie 2018
3 inseminari nereusite iunie-septembrie 2018
3 histeroscopii Giulesti in 2018
Histerosalpingografie Giulesti 2018( trompa stanga putin permeabila,dreapta ok) Am pornit pe drumul FIV datorita varstei.
Fiv 1️⃣ Giulesti start 26 octombrie protocol scurt. Stimulare 10 zile. 14 ovocite, 9 fertilizate. Tratament Elonva, Menopur, Orgalutran, dublu trigger Gonapeptil plus Ovitrelle. Au ➡️ 3 embrioni dintre care 2 congelati in ziua 3 si 1 in ziua 5.
ET 1️⃣ ianuarie 2019 (2 embrio ziua 3)-->beta 0.2
Februarie 3 x PRP la Giulesti(250 lei sedinta)endometru subtire, nu creste mai mult de 7.

Fiv 2️⃣ martie 2019 ASSMB Giulesti
Protocol scurt, stimulare 10 zile Rekovelle, Menopur, Orgalutran. Declansare 3 X Gonapeptyl
Au rezultat 11 ovocite ➡️8 embrioni congelati in ziua 5.
Congelat tot, endometru sub 7. Hiperstimulare usoara. De acum ne ocupam doar sa crestem grosimea endometrului
ET2️⃣ 31 mai transferati 2 Blasto pe ciclu controlat, beta negativ

Tratament crestere endometru : 2 x PRP(la Giulesti)10 zile ovule Viagra, vitamina E, citrulina si extract de mladite de zmeur. Rezultat...endometrul 7.2 :(
ET3️⃣ 26 iunie 2blasto buni pe endo de 7(ciclu natural)
Beta ....0,1
Pun punct cu dr Anca Moisa, incerc sa ajung la dr Andreea Veliscu.

9 oct 2019 histeroscopie pt corectie uter in forma de T, la Giulesti cu dr Andreea Veliscu. Urmeaza transfer ...cand rezolvam problema endometrului subtire
Ianuarie 2020 PRP la Giulesti x 2
ET4️⃣ cu dec 07.02.2020 ciclu natural dupa stimulare cu Menopur 7 zile....Negativ [parerau]
ET 5️⃣ 12 martie, ciclul controlat...beta negativ [parerau]

Petreclaudiu123

Post by Petreclaudiu123 » Thu Feb 13, 2020 5:46 pm

[its a boy] sufer de fibroza chistica si nu pot avea copii ,desi eu si sotia ne dorim foarte mult asta ,eu am 29 de ani,sotia 22,anul trecut am incercat o inseminare artificiala cu donator strain la Anca Moisa ce ne a dus enorm,aproximativ 15000 de lei,sotia fiind profund dezamagita de colaborarea cu doamna doctor,s a decis sa renunte.am vrea o recomandare de la cei ce au mai facut inseminare artificiala in B/Bz/Ph, de un doctor cu care au reusit sa aibe bebe si un pret total aproximativ al procedurii.va multumesc

Ana Maria M

Post by Ana Maria M » Thu Feb 13, 2020 5:59 pm

Petreclaudiu123 wrote:
Thu Feb 13, 2020 5:46 pm
[its a boy] sufer de fibroza chistica si nu pot avea copii ,desi eu si sotia ne dorim foarte mult asta ,eu am 29 de ani,sotia 22,anul trecut am incercat o inseminare artificiala cu donator strain la Anca Moisa ce ne a dus enorm,aproximativ 15000 de lei,sotia fiind profund dezamagita de colaborarea cu doamna doctor,s a decis sa renunte.am vrea o recomandare de la cei ce au mai facut inseminare artificiala in B/Bz/Ph, de un doctor cu care au reusit sa aibe bebe si un pret total aproximativ al procedurii.va multumesc
15000lei o inseminare ?
Eu 40 el 40 Incercam sa avem copii de 3 ani.
Eu MTHFR (A1298C) pozitiv homozigot
Factor XIII (V34L) pozitiv heterozigot
PaiI-1(4G/5G)
Eu un copil varsta 18 ani.
CM regulat la 24/25zile
El normospermie cu oscilatii,dar rezultate destul de ok.
AMH 1.75 aprilie 2018
3 inseminari nereusite iunie-septembrie 2018
3 histeroscopii Giulesti in 2018
Histerosalpingografie Giulesti 2018( trompa stanga putin permeabila,dreapta ok) Am pornit pe drumul FIV datorita varstei.
Fiv 1️⃣ Giulesti start 26 octombrie protocol scurt. Stimulare 10 zile. 14 ovocite, 9 fertilizate. Tratament Elonva, Menopur, Orgalutran, dublu trigger Gonapeptil plus Ovitrelle. Au ➡️ 3 embrioni dintre care 2 congelati in ziua 3 si 1 in ziua 5.
ET 1️⃣ ianuarie 2019 (2 embrio ziua 3)-->beta 0.2
Februarie 3 x PRP la Giulesti(250 lei sedinta)endometru subtire, nu creste mai mult de 7.

Fiv 2️⃣ martie 2019 ASSMB Giulesti
Protocol scurt, stimulare 10 zile Rekovelle, Menopur, Orgalutran. Declansare 3 X Gonapeptyl
Au rezultat 11 ovocite ➡️8 embrioni congelati in ziua 5.
Congelat tot, endometru sub 7. Hiperstimulare usoara. De acum ne ocupam doar sa crestem grosimea endometrului
ET2️⃣ 31 mai transferati 2 Blasto pe ciclu controlat, beta negativ

Tratament crestere endometru : 2 x PRP(la Giulesti)10 zile ovule Viagra, vitamina E, citrulina si extract de mladite de zmeur. Rezultat...endometrul 7.2 :(
ET3️⃣ 26 iunie 2blasto buni pe endo de 7(ciclu natural)
Beta ....0,1
Pun punct cu dr Anca Moisa, incerc sa ajung la dr Andreea Veliscu.

9 oct 2019 histeroscopie pt corectie uter in forma de T, la Giulesti cu dr Andreea Veliscu. Urmeaza transfer ...cand rezolvam problema endometrului subtire
Ianuarie 2020 PRP la Giulesti x 2
ET4️⃣ cu dec 07.02.2020 ciclu natural dupa stimulare cu Menopur 7 zile....Negativ [parerau]
ET 5️⃣ 12 martie, ciclul controlat...beta negativ [parerau]

Edelweiss

Post by Edelweiss » Thu Feb 13, 2020 6:30 pm

Of Doamne! Înțeleg acum de ce Giulești ul îți provoacă repulsie, probabil ca daca as fi trecut prin experienta ta as fi gândit la fel. Îmi pare rău că a trebuit sa treci prin astfel de umilințe și nepăsare...
Este bine ca lucrurile nu mai stau la fel sau cel puțin medicii cu care am interacționat sunt departe de era comunista sa ii zic asa. Asta probabil pt ca medicii din noua generație au o alta viziune, sunt mai empatici și cred eu au o dorința mai mare de a reuși, sau cel puțin asta îți inspira...
În ceea ce privește medicul meu, am încredere în dansa ca vom reuși, sper sa vin într. o zi și eu sa va anunț ca am reușit! Și trebuie sa fie asa!
Asa este cum spui, este bine sa ne spunem experientele.
Sunteti câteva de la care eu cel puțin, am avut ce învață și sper prin asta sa scurtez drumul meu spre reușită, tratând sau insistând asupra unor probleme ce par fără importanta la prima vedere.
Numai bine va doresc!
Eu 38 ani, el 33 ani
2009 - HSG - ok, trompe permeabile, uter ok in viziunea doctorului;
2010 - 2015 - Controale la diferiti medici, nu au vazut probleme la trompe si uter; Unii au recomandat direct FIV;
2017 - Martie - Control la medic axat pe infertilitate, nu a vazut uterul cu pb, s-a recomandat HSG si probabil FIV, s-a descoperit o rana pe col si un polip uterin;
2017 - Aprilie - ERAD , nu am putut face nici o investigatie timp de 6 luni;
2018 - Aprilie - Histeroscopie operatorie, eliminare polip uterin;
Octombrie 2018 - se descopera ca am o malformatie a uterului, in forma de T, vizibila pe radiografia din 2009; histeroscopie, operat uter;
FIV 1 - Martie 2019 - inceput stimulare protocol lung; au rezultat 4 embrioni
FET 1 28.05.2019 - pe ciclu natural, transfer 1 embrion; beta negativ;
12.07.2019 - laparoscopie - hidrosalpinx bilateral, clipsare ambele trompe; s-au gasit focare de endometrioza
03.08.2019 - histeroscopie diagnostica - uterul inca este stramt
FET 2 02.09.2019 - pe ciclu natural, transfer 1 embrion; beta negativ;
23.09.2019 - histeroscopie operatorie de corectie uter T (a doua)
FET 3 06.12.2019 - pe ciclu controlat, transfer 2 embrioni; beta negativ
FIV 2 - Februarie 2020 - protocol pe faza luteala; a rezultat un embrion congelat in ziua 3

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Feb 13, 2020 7:03 pm

Ana Maria M wrote:
Thu Feb 13, 2020 5:39 pm
jurnaldefiv wrote:
Ana Maria M wrote:
Mon Feb 10, 2020 1:09 pm
Buna fetele, vin si eu cu un update :

Vineri 7.02 am facut transfer la Giulesti cu un blasto de 8 celule. Mai multe detalii nu am. Ca tratament am Arefam de 200 x 3 zi, Medrol, Clexane de 40, Femibion, Aspenter, Vit C
Am avut progesteronul 31.47 cu o zi inaintea transferului.

Endometrul 5.4 insa dna Veliscu a spus ca arata bine si ca ea considera ca ar trebui sa facem transferul, dansa are obtinute sarcini si pe endometru de 4 a spus.
Astazi ziua 3 dupa transfer nu simt absolut nimic. Nu am simptome, nu scurgeri maronii sau rozalii. Nimic, nici intepaturi nici dureri. Beta mi-a spus pe 14 insa o sa fac sambata 15 pt ca in cazul unui esec mai bine nu de Valentines day. Mai bine oes cu sotul la o plimbare, cina si mai prelugesc stresul :)

Lore, fetele gravidute, mai dati-ne de stire ce mai faceti. Cum va simtiti. Ne e dor de voi
Blasto nu au 8 celule, embrionul in ziua 5 adica blastocistul deja are alta structura, sigur nu a fost embrion de ziua 3?
Nu are cum sa fie si blastocist dar sa aiba 8 celule. De la stadiul de morula (z4), nu mai poate fi evaluat ca nr de celule.
Jurnaluuutt ❤❤❤multumesc pt raspuns. Am gresit acolo 8 celule si poate ar trebui sa corectez. Era embrion de ziua 5 perfect dezvoltat. Nu stiu cum am putut scrie 8, desi ma corectez si ma uit mereu dupa greseli. Cred ca eram f emotionata.

Maine in ziua 8 ar trebui sa fac beta. Asa mi-a spus dna dr Veliscu. Recunosc imi este tare frica, nu am simtit nimic in afara de cateva dureri de burta astazi parca mi-ar veni ciclul. Nicio pata rosie, nici un firicel de ceva. Parca sunt de lemn.

Daca am curaj sa fac beta maine, va anunt imediat. Irisana, iti tin pumnii si tie !
Draga Ana, stiu ca experienta uneia dintre noi nu e niciodata similara cu a alteia, din aproape niciun punct de vedere. Si stiu si ca te linisteste prea putin, dar... macar sa zic (scriu) ca si la mine, la et cu bebele, dna dr Veliscu a indicat sa fac beta tot in z8 ceea ce am si facut, nici eu nu am avut dureri cine stie ce, nici vreo pata de sange care sa ma faca sa imi tresara inima ca poate a fost implantare. Tin minte ca pana la beta imi doream cu ardoare sa am si eu sangerarea de nidatie. DUPA, si timp de 9 luni, am fost terorizata si infricosata pana in maduva sa NU vad ceva colorat pe chilot. Asa de mare a fost teroarea incat cand am avut prima menstruatie dupa sarcina, cand bebe avea deja aproape 5 luni sa ne intelegem, in primele 2 fractiuni de secunda cand am vazut pe chilot urme de sange am simtit PANICA. Mi-a luat putin sa proceseze creierul ca nu mai e nicio problema cu sangele pe chilot, ca bebe deja e nascut si bine.
Traume.... :) :)
Iti doresc beta pozitiv!
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Goufy

Post by Goufy » Thu Feb 13, 2020 7:44 pm

Petreclaudiu123 wrote:
Incearca la Columna Medical Center - dr.Corina Manolea, iar pentru donare material genetic, daca e nevoie, Cryos (Danemarca). Succes!

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Feb 13, 2020 10:59 pm

Goufy wrote:
Thu Feb 13, 2020 7:44 pm
Petreclaudiu123 wrote:
Incearca la Columna Medical Center - dr.Corina Manolea, iar pentru donare material genetic, daca e nevoie, Cryos (Danemarca). Succes!
Inseminare artificiala 15 MII de lei?! Eu cred ca e un zero in plus, la Giulesti nici macar un FIV nu ajunge atat, sau in orice caz FIV se apropie, in niciun caz IA.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

irisana

Post by irisana » Fri Feb 14, 2020 8:27 am

Yminodora wrote:
Thu Feb 13, 2020 11:13 am
Cornelia.S.81 wrote:
Buna fetelor,

Buna Cornelia,
Eu am avut medrol doar la transferul facut in luna cu fiv-ul. Acum la transfer cu embrionii ce au fost congelati nu am mai primit nici medrol si nici clexane. Sper sa scapi si tu de medrol. Bafta multa in continuare
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ
Celule Nk - ok, profil ANA extins negativ

irisana

Post by irisana » Fri Feb 14, 2020 8:31 am

Bafta la beta hcg Ana Maria! Am gasit o formula amuzanta pt beta pe un forum din uk parca. Fetele de acolo ii zic big fat positive!Deci iti urez sa ne anunti un beta mare si grasan [bfp]
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ
Celule Nk - ok, profil ANA extins negativ

Yminodora

Post by Yminodora » Fri Feb 14, 2020 9:08 am

jurnaldefiv wrote:
Thu Feb 13, 2020 7:03 pm
Ana Maria M wrote:
Thu Feb 13, 2020 5:39 pm
jurnaldefiv wrote:

Draga Ana, stiu ca experienta uneia dintre noi nu e niciodata similara cu a alteia, din aproape niciun punct de vedere. Si stiu si ca te linisteste prea putin, dar... macar sa zic (scriu) ca si la mine, la et cu bebele, dna dr Veliscu a indicat sa fac beta tot in z8 ceea ce am si facut, nici eu nu am avut dureri cine stie ce, nici vreo pata de sange care sa ma faca sa imi tresara inima ca poate a fost implantare. Tin minte ca pana la beta imi doream cu ardoare sa am si eu sangerarea de nidatie. DUPA, si timp de 9 luni, am fost terorizata si infricosata pana in maduva sa NU vad ceva colorat pe chilot. Asa de mare a fost teroarea incat cand am avut prima menstruatie dupa sarcina, cand bebe avea deja aproape 5 luni sa ne intelegem, in primele 2 fractiuni de secunda cand am vazut pe chilot urme de sange am simtit PANICA. Mi-a luat putin sa proceseze creierul ca nu mai e nicio problema cu sangele pe chilot, ca bebe deja e nascut si bine.
Traume.... :) :)
Iti doresc beta pozitiv!
La fel cred ca suntem toate, pana la beta nimic desi stateam numai cu ochi in chiloți doar, doar o aparea un punctulet, un firicel ceva :D studiam hartia igienica parca eram vreun cercetator ramas fara lupa . Dureri de burta aveam si eu cu doua zile inainte de beta tot asa ma durea si aveam senzatia ca in orice moment se porneste sangerarea, am plans de m-am scuturat. Apoi dupa beta pt ca durerile continuau ma treceau fiori reci cand trebuia sa merg la baie si la fel sint si acum daca apare o durere sau o intepatura fug ca nebuna la baie sa verific sa nu cumva sa apara picatura aia rosie dupa care plangeam candva. Tot in ziua 8 am facut si eu beta.
Tin pumnii sa fie beta pozitiv [crossfingers]
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]

Elico

Post by Elico » Fri Feb 14, 2020 9:59 am

Buna fetelor,

va urmaresc si va tin pumnii pentru toate sa vi se implineasca visul. Eu am 35 de ani, sotul 35. Dupa 2 ani de incercari natural, am facut 2 FIV-uri, ambele cu esec. Primul FIV cu 1 FET, rezultat -> BFN. Al doilea FIV, nu am avut niciun embrion din cauza calitatii proaste a ovocitelor. Urmez un tratament acum pentru imbunatatirea calitatii ovocitelor cu Myo-Sun, COQ10, Omega 3, Femibion, Melatonin si Sun-D3. Facem o pauza de cateva luni si o vom lua de la capat, speram la rezultate mai bune si o sa facem tot ce tine de noi desi realizam ca e o lupta mai mult sau mai putin contra timpului #:-s . Doamna Doctor mi-a recomandat sa fac FRAXA si cariotip si vreau sa va intreb daca ati facut vreuna din voi aceste teste in Bucuresti si unde le-ati facut? Am vazut ca se pot face la synevo, au un pachet se numeste Profilul genetic de infertilitate feminină si costa 1130 lei. Va multumesc si sa ne auzim doar cu vesti bune aici.

Lorelei

Post by Lorelei » Fri Feb 14, 2020 11:47 am

Elico wrote:
Fri Feb 14, 2020 9:59 am
Buna fetelor,

va urmaresc si va tin pumnii pentru toate sa vi se implineasca visul. Eu am 35 de ani, sotul 35. Dupa 2 ani de incercari natural, am facut 2 FIV-uri, ambele cu esec. Primul FIV cu 1 FET, rezultat -> BFN. Al doilea FIV, nu am avut niciun embrion din cauza calitatii proaste a ovocitelor. Urmez un tratament acum pentru imbunatatirea calitatii ovocitelor cu Myo-Sun, COQ10, Omega 3, Femibion, Melatonin si Sun-D3. Facem o pauza de cateva luni si o vom lua de la capat, speram la rezultate mai bune si o sa facem tot ce tine de noi desi realizam ca e o lupta mai mult sau mai putin contra timpului #:-s . Doamna Doctor mi-a recomandat sa fac FRAXA si cariotip si vreau sa va intreb daca ati facut vreuna din voi aceste teste in Bucuresti si unde le-ati facut? Am vazut ca se pot face la synevo, au un pachet se numeste Profilul genetic de infertilitate feminină si costa 1130 lei. Va multumesc si sa ne auzim doar cu vesti bune aici.
Elico nu vreau sa te demotivez insa vreau sa iti setez asteptari corecte. Eu sunt o fire mai pragmatica. Pt calitatea ovocitelor suplimentele nu au dovedit nicio utilitate. Nu exista inventat ceva care sa ajute aici. Sa ajute cu adevarat! Am citit o gramada de chestii pe tema asta: ca alimentatie bio, ca sa folosesti numai detergenti bio atat de ingrijire corporala cat si pt vase, rufe etc., ca sa porti numai fibre naturale etc etc. Mai aveau putin sa recomande sa te retragi in varf de munte, sa sapi pt apa de izvor si sa speli la rau.
Singurele variante care cat de cat au ajutat la un raspuns mai bun la stimulare ( atentie, nu calitatea ovocitelor) sunt: dieta keto si sportul ( minim 3 luni inainte de start stimulare). Poti sa incerci in paralel cu suplimentele. Si eu am luat o gramada de suplimente pt ca psihic imi ofereau un confort ca fac ceva in sensul asta si poate poate. Oricum cel putin pt mine au fost apa de ploaie. Pe sot insa l-au ajutat foarte foarte mult la imbunatatirea calitatii spermogramei.
Mai nou exista si o tehnica de PRP ovarian dar la stadiul experimental care inca nu a dovedit mai nimic. Stiu ca se face in Ukraina. Ne-am gandit la un moment dat si la varianta asta dar pana la urma am luat decizia ca in situatia unui esec dupa ce as fi transferat ce mai aveam congelat sa trecem direct la FIV cu ovocite donate.
Totusi la 35 ani tu ai sanse cu mentiunea ca ar fi mai potrivit un program de embryobanking si apoi transferuri succesive. Pt restul investigatiilor de ex dr mea a zis ca nu recomanda dar daca vreau neaparat sa fac, facem. Mi-a zis ca nu schimba cu nimic situatia. Adica si daca ar iesi cariotipul prost tot va trebui sa incerc pana gasesc embrionul corect ( iti trebuie nervi tari aici) sau daca nu mai vreau sa incerc cu materialul meu genetic, sa apelez la ovodonatie.
Multa bafta! Chiar cred ca ai sanse!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Post Reply