FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Lorelei

Re: FIV in Romania

Post by Lorelei » Fri Mar 20, 2020 10:57 am

AlinaMaria2129 wrote:
Fri Mar 20, 2020 10:25 am
Multumesc fetelor pt raspunsuri referitor la testarea panorama. Am decis sa astept morfologia, oricum mai e o saptamana si ceva pana merg. Nu am exclus nici sa mai cer o parere in alta parte..in functie de morfologie stabilesc daca e necesara testarea panorama. Mai ales ca e vorba de multi bani, mai bine astept sa o fac cand e mult mai relevanta.

Aditional: voi ati avut dureri de burta in primul trimestru? Pe mine ma doare uneori ca la menstruatie si nu ma lasa nici cu no spa. Am inteles ca poate fi din cauza ca uterul se mareste, dar uneori ma sperie durerile. Mai ales ca sunt mai panicoasa de fel :)

Va doresc numai bine si Doamne ajuta!
Am avut dureri ca de menstruatie, unele crunte. Inca mai am cateodata si acum in trim II. Dar cum am mai spus intr-o postare mai sus, nu tb sa lasi sa vina durerea. Ia regulat Nospa 40 si uscosin alternativ la 4-5 ore. Asa am trecut primul trimestru. Acum in trim II iau 1 nospa 80 ( forte) dim si 1 nospa forte seara. Daca si asa ma apuca durerile, in cursul zilei, bag un uscosin. Am avut situatie in care chiar cu nospa 80 am ajus la urgente in RM si mi-au pus perfuzie ( aprox acum 2 sapt). Ideea e, subliniez, sa nu stai cu dureri. Ce iti zic aici e la recomandarea dr. mele cat si a medicilor de la camera de garda RM.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Lorelei

Post by Lorelei » Fri Mar 20, 2020 11:12 am

Georgianasmb wrote:
Fri Mar 20, 2020 10:56 am
Ioana123 wrote:
Thu Mar 19, 2020 3:26 pm
Am vesti bune avem inimioara ^:)^ 144 de batai :x
Nu am mai rezistat pana pe 23 si azi am fost la RM la control. Dpdv al varstei sarcinii 6s si 2 z totul este ok, s-a prins 1 singur puiut, suntem in al 9lea cer, dar am convenit sa dam vestea fam si prietenilor abia dupa primul trim.
Buna Ioana,
Ce recomandari ai de la medic cu privirie la situatia Covid 19?Ati discutat ceva cu privire la asta?
Merci
Ma bag si eu, hopa tropa. Saptamana aceasta am fost la eco si dna dr m-a intrebat daca ma duc la birou sau lucrez de acasa. Eu lucrez de 3 sapt de acasa de cand au aparut stirile cu cetateanul italian venit in vizita. E greu, simt ca o iau razna dar lucrez, mai ies pe balcon, mai fac exercitii usoare pe mingea medicinala , citesc etc. Oricum, daca lucram de la birou dna dr mi-a zis ca mi-ar fi dat concediu medical pe motiv ca noi, femeile insarcinate, suntem in grupa de risc. Imunitatea noastra e scazuta si tratamentele care se administreaza pentru a trata covid nu sunt indicate in sarcina . Bineinteles in situatia infectarii , Doamne Fereste! se va pune in balanta beneficiul vs riscul asociat medicatiei, dar nu cred ca vrea nimeni asta. Deci recomandarea este sa stam in casa si sa avem grija de noi! Doamne Ajuta sa trecem cu bine peste per asta!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Georgianasmb

Post by Georgianasmb » Fri Mar 20, 2020 11:16 am

Lorelei wrote:
Fri Mar 20, 2020 11:12 am
Georgianasmb wrote:
Ioana123 wrote:
Nu am mai rezistat pana pe 23 si azi am fost la RM la control. Dpdv al varstei sarcinii 6s si 2 z totul este ok, s-a prins 1 singur puiut, suntem in al 9lea cer, dar am convenit sa dam vestea fam si prietenilor abia dupa primul trim.
Buna Ioana,
Ce recomandari ai de la medic cu privirie la situatia Covid 19?Ati discutat ceva cu privire la asta?
Merci
Ma bag si eu, hopa tropa. Eu am saptamana aceasta la eco si dna dr m-a intrebat daca ma duc la birou sau lucrez de acasa. Eu lucrez de 3 sapt de acasa de cand au aparut stirile cu cetateanul italian venit in vizita. E greu, simt ca o iau razna dar lucrez, mai ies pe balcon, mai fac exercitii usoare pe mingea medicinala , citesc etc. Oricum, daca lucram de la birou dna dr mi-a zis ca mi-ar fi dat concediu medical pe motiv ca noi, femeile insarcinate, suntem in grupa de risc. Imunitatea noastra e scazuta si tratmentele care se administreaza pentru a trata covid nu sunt indicate in sarcina. Bineinteles in situatia infectarii , Doamne Fereste! se va pune in balanta beneficiul vs riscul asociat medicatiei, dar nu cred ca vrea nimeni asta. Deci recomandarea este sa stam in casa si sa avem grija de noi! Doamne Ajuta sa trecem cu bine peste per asta!
Buna Lore,
Asta este cel mai indicat, sa stam cu totii in casa mai ales fetele insarcinate.
Iti doresc sa fie totul bine si sa trecem cu bine peste situatia asta oribila.
Eu sunt acum in dubii cu privire la fet.Marti merg la eco la dna doctor si sunt curioasa ce imi ca spune.Eu nu vreau sa mai aman fet ul .Cred ca situatia se va inrautatii in urmatoarele luni cel putin pana in iunie-iulie.
Voi ce parere aveti?
Multumesc
Eu 30 ani,sotul 32.Incercam de 1 an sa obtinem o sarcina
Analize ok amandoi
AMH aproape de 7
Histeroscopie+biopsie endometru ianuarie 2018 ok
Laparoscopie iunie 2018:
- hidrosalpinx drept, trompa clipsata
- trompa stanga ok, permeabila
- ovar stang usor lipit de uter si cu un focar microscopic de endometrioza, probleme rezolvate
Recomandare medic - sa mai incercam natural macar 6 luni
3 luni de stimulare cu femara si gonal, rezultate negative
Noiembrie 2019 a doua laparo pt clipsare trompa stanga - s-a vazut hidrosalpinx la eco la ultima stimulare
Noiembrie 2019 - a doua histeroscopie, totul ok
FIV 1 - Columna, februarie 2020 - 15 ovocite recoltate, 11 mature, 10 blasto de calitate buna, freeze all deoarece am facut hiperstimulare si progesteroul a fost mare
FET1 - iunie 2020 pe ciclu natural, negativ

Lorelei

Post by Lorelei » Fri Mar 20, 2020 11:40 am

Georgianasmb wrote:
Fri Mar 20, 2020 11:16 am
Lorelei wrote:
Georgianasmb wrote:

Buna Ioana,
Merci
Ma bag si eu, hopa tropa. Eu am saptamana aceasta la eco si dna dr m-a intrebat daca ma duc la birou sau lucrez de acasa. Eu lucrez de 3 sapt de acasa de cand au aparut stirile cu cetateanul italian venit in vizita. E greu, simt ca o iau razna dar lucrez, mai ies pe balcon, mai fac exercitii usoare pe mingea medicinala , citesc etc. Oricum, daca lucram de la birou dna dr mi-a zis ca mi-ar fi dat concediu medical pe motiv ca noi, femeile insarcinate, suntem in grupa de risc. Imunitatea noastra e scazuta si tratmentele care se administreaza pentru a trata covid nu sunt indicate in sarcina. Bineinteles in situatia infectarii , Doamne Fereste! se va pune in balanta beneficiul vs riscul asociat medicatiei, dar nu cred ca vrea nimeni asta. Deci recomandarea este sa stam in casa si sa avem grija de noi! Doamne Ajuta sa trecem cu bine peste per asta!
Buna Lore,
Asta este cel mai indicat, sa stam cu totii in casa mai ales fetele insarcinate.
Eu sunt acum in dubii cu privire la fet.Marti merg la eco la dna doctor si sunt curioasa ce imi ca spune.Eu nu vreau sa mai aman fet ul .Cred ca situatia se va inrautatii in urmatoarele luni cel putin pana in iunie-iulie.
Voi ce parere aveti?
Multumesc
Eu as amana. E strict ceea ce as face eu. E al naibii de frustrat si stiu bine senzatia ca iti curge timpul printre degete. Am amanat si eu de cateva ori transferul pe diverse motive cand daca as fi mers mai departe cu procedurile ar fi fost risc pt mine (ca atunci cand am primit scor BIRADS4A si eram suspecta de tumora maligna la san si a trebuit sa investighez) sau pt copil ( PAP modificat si a tb sa fac colpo, hpv etc). Dar sa stii ca pana la urma tot raul a fost spre bine.

Georgianasmb

Post by Georgianasmb » Fri Mar 20, 2020 11:54 am

Lorelei wrote:
Fri Mar 20, 2020 11:40 am
Georgianasmb wrote:
Fri Mar 20, 2020 11:16 am
Lorelei wrote:

Buna Lore,
Voi ce parere aveti?
Multumesc
Eu as amana. E strict ceea ce as face eu. E al naibii de frustrat si stiu bine senzatia ca iti curge timpul printre degete. Am amanat si eu de cateva ori transferul pe diverse motive cand daca as fi mers mai departe cu procedurile ar fi fost risc pt mine (ca atunci cand am primit scor BIRADS4A si eram suspecta de tumora maligna la san si a trebuit sa investighez) sau pt copil ( PAP modificat si a tb sa fac colpo, hpv etc). Dar sa stii ca pana la urma tot raul a fost spre bine.
E greu pt ca nu se stie cand va trece situatia asta.Poate dura inca 4 luni si nici atunci sa nu treaca de tot.
Astept sa vad ca zice si dn dr.Multumesc mult!
Eu 30 ani,sotul 32.Incercam de 1 an sa obtinem o sarcina
Analize ok amandoi
AMH aproape de 7
Histeroscopie+biopsie endometru ianuarie 2018 ok
Laparoscopie iunie 2018:
- hidrosalpinx drept, trompa clipsata
- trompa stanga ok, permeabila
- ovar stang usor lipit de uter si cu un focar microscopic de endometrioza, probleme rezolvate
Recomandare medic - sa mai incercam natural macar 6 luni
3 luni de stimulare cu femara si gonal, rezultate negative
Noiembrie 2019 a doua laparo pt clipsare trompa stanga - s-a vazut hidrosalpinx la eco la ultima stimulare
Noiembrie 2019 - a doua histeroscopie, totul ok
FIV 1 - Columna, februarie 2020 - 15 ovocite recoltate, 11 mature, 10 blasto de calitate buna, freeze all deoarece am facut hiperstimulare si progesteroul a fost mare
FET1 - iunie 2020 pe ciclu natural, negativ

Alina1980

Post by Alina1980 » Fri Mar 20, 2020 2:42 pm

Buna fetelor
Beta ziua 14 = 1881,
Progesteron = 52nmol.
Ce spuneti , e ok progesteronul?
Eu 39ani, sotul 41ani
Infertilitate tubara- o trompa scoasa, cealalta clipsata.
FIV 1-oct.2018, 16ovocite, 12 fertilizate, 8 blasto congelati toti
FET 1- nov. 2018, 2 blasto AA ...Beta 0.1
FET 2- feb2019, 2 blasto AA...Beta 0.1
FET3- mai 2019- 2 blasto( 1 AB+ 1AA) beta ziua 14..1405, beta 16, 3306...SOE (unica) 7sapt.si 3zile
FET 4..2 blasto 19 septembrie, BETA ziua 12- 305 ,Beta ziua 14- 700..avort spontan 5 saptamani
Fiv 2 - ian.2020, 12 ovo, 9 mature, 8 fertilizate, 6 blasto. Fara transfer...( progesteron mare) ..
FET - martie- Beta ziua 12 = 700, beta ziua 14 =1900,.sarcina gemelara, din pacate unul oprit din evolutie la 7s si 5z,
Celaltat ok, morfologie trim 1 - ok, vom avea un [baietel]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Mar 20, 2020 4:32 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Fri Mar 20, 2020 10:25 am
Multumesc fetelor pt raspunsuri referitor la testarea panorama. Am decis sa astept morfologia, oricum mai e o saptamana si ceva pana merg. Nu am exclus nici sa mai cer o parere in alta parte..in functie de morfologie stabilesc daca e necesara testarea panorama. Mai ales ca e vorba de multi bani, mai bine astept sa o fac cand e mult mai relevanta.

Aditional: voi ati avut dureri de burta in primul trimestru? Pe mine ma doare uneori ca la menstruatie si nu ma lasa nici cu no spa. Am inteles ca poate fi din cauza ca uterul se mareste, dar uneori ma sperie durerile. Mai ales ca sunt mai panicoasa de fel :)

Va doresc numai bine si Doamne ajuta!
Eu am avut dureri sporadice in primele saptamani. Ce e drept, luam de frica no spa cate 3-4 pe zi deci posibil sa fi "desfiintat" si asta orice intentie de durere.
Tot in primele saptamani simteam o durere (nu intensa dar era ceva) jos sau in parti spre ovare, in special dimineata cand ma ridicam din pat. Stateam cateva secunde in fund pe marginea patului sa cedeze sa nu ma ridic brusc. Cand i-am zis dnei dr despre ele a spus ca alea sunt contractii si ca nu trebuie sa stau cu ele, sa iau antispastice, ceea ce am si facut, pe absolut tot parcursul sarcinii pana cu vreo 3 sapt inainte sa nasc si chiar si atunci mai luam cate unul la 2-3 zile cand imi mai aduceam aminte, mai mult de teama sau defapt de supersitie ca la 36+ saptamani oricum poti naste oricand, nu mai tine no spaul nimic :)) Si acum imi mai gasesc cate o folie inceputa pe te miri unde, aveam in noptiera, in bucatarie, in masina, in portofel, in geanta. Am "mancat" o sacosa de folii de no spa in toata sarcina.
Ce vreau sa spun e ca durerile nu sunt anormale dar nu trebuie sa stai cu ele. Daca nu cedeaza la no spa pune supozitor uscosin. Ia preventiv sa nu lasi durerile sa apara, pe cat posibil. Asta nu inseamna ca trebuie sa mananci pe paine. Insa durerile in aceasta etapa nu prea au cum sa fie provocate de marirea uterului. El se mareste, se transforma inclusiv structural, insa bebe e inca fff mic si nu marirea in volum da dureri si mai degraba spasme/contractii. Ele se pot resimti fie local fie durerea poate difuza- intr-o parte, sau in spate. Eu prin sapt 6 am avut vreo 2 zile in care m-a durut spatele (mijlocul) destul de puternic.
Sarcina usoara si bebe sanatos!
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Ioana123

Post by Ioana123 » Fri Mar 20, 2020 6:11 pm

Georgianasmb wrote:
Ioana123 wrote:
Buna Ioana,
Merci
Luni ma duc la Columna si voi discuta cu dr. mea sa vedem ce spune, m-au sunat azi si mi-au confirmat ca “se tine”, ma gandeam ca e posibil sa anuleze data fiind situatia.
Dupa ce ies te anunt ce mi-au mai spus, la 10:20 am programarea.
Eu 34 tiroida autoimuna/ El 39 spermograma perfecta
O sarcina obtinuta normal in 2010
Laparoscopie la CF 2 => Desfundat trompe si curatat aderente
HSG la Welborn => totul arata bine
Prima SOE sept 2017 sau extrauterina (nu s.a vazut la eco decat prin analiza de hcg care a inceput singur sa descreasca in s7) s-a eliminat sg
HSG la Overmed => totul arata bine
Istilatii in jur de 5 sau 6 lichidul trece fara probleme
A2a SOE mai 2018 sau extrauterina (nu s.a vazut la eco decat prin analiza de hcg) am eliminat-o cu medicatie la aprox 6s
2019 Histero la Regina Maria (cu medicul de FIV) => totul arata bine
FIV 1 - Noi 2019- am facut hiperstimulare si nu am putut transfera
Din 14 ovocite am congelat 6 blastociti (2 AA si 4 AB si BA) 5 de z5 si 1 de z6 care s-a dezvoltat mai incetisor
FET1 Ian ‘20 - transfer pe ciclu natural 2 blasto - z10- beta negativ
FET2 Feb ‘20 - transfer pe ciclu controlat 2 blasto - z12 beta 1252 ! :x

Ioana123

Post by Ioana123 » Fri Mar 20, 2020 6:14 pm

Cornelia.S.81 wrote:
Thu Mar 19, 2020 8:00 pm
Ioana123 wrote:
Thu Mar 19, 2020 4:10 pm
Multumesc mult :ymhug: suntem baricadati in casa, nu l-am mai lasat nici pe sotul sa mearga la munca de teama cu nebunia asta. Avem noroc ca stam la casa si mai putem iesi pe terasa la aer. Acum sa vedem ca intr-o sapt raman fara crinone si cyclo-progynova pe care abia le-am gasit data trecuta.
Multumesc Cornelia, il voi trimite luni dupa programare pt ca nu mai am reteta iar ei stiu ca sunt foarte stricti. Sa vedem insa cum este ca daca va gasi clasica coada nu vreau sa stea acolo nici cu masca... nu stiu dar sunt cam panicata de toata pandemia asta mai ales acum...
Last edited by Ioana123 on Fri Mar 20, 2020 7:04 pm, edited 1 time in total.
Prima SOE sept 2017 sau extrauterina (nu s.a vazut la eco decat prin analiza de hcg care a inceput singur sa descreasca in s7) s-a eliminat sg
A2a SOE mai 2018 sau extrauterina (nu s.a vazut la eco decat prin analiza de hcg) am eliminat-o cu medicatie la aprox 6s
Din 14 ovocite am congelat 6 blastociti (2 AA si 4 AB si BA) 5 de z5 si 1 de z6 care s-a dezvoltat mai incetisor

Ioana123

Post by Ioana123 » Fri Mar 20, 2020 6:26 pm

Lorelei, am vazut ca si tu mergi la RM si voi ramane fara doctor, cred ca pe 23 va fi ultima noastra intalnire...d.na dr. este ffff insarcinata si urmeaza sa nasca curand :). Evident o voi intreba daca imi recomanda pe cineva din cadrul RM dar as fi vrut daca poti sa-mi spui pe tine cine te urmareste de la ei? As vrea totusi un dr. specializat pe fertilizari sa stie despre ce vorbesc.

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Fri Mar 20, 2020 8:03 pm

Si dr mi-a zis ca ar putea fi contractii aceste durerile, insa cand am intrebat-o daca poate fi ca se mareste uterul a zis ca da..ideea e ca durerea mi se duce in picioare si parca imi simt picioarele grele. La inceput nu am avut asa dureri, dar de cand a inceput saptamana 10 am inceput sa le am. Apropo, voua la cate saptamani a inceput sa vi se vada burtica?

Ce inseamna RM?
29 ani, Infertilitate de cauza tubara, un singur ovar
Ianuarie 2020 - fiv prin ASSMB - transfer 1 blastocist z5 grad 3AA pe 22.01, singurul obtinut din fertilizarea a 5 ovocite, urmeaza sa fac bhcg
Z10 - 158.92, z13 - 700.1
Urmeaza sa fac eco de confirmare sarcina
Eco 6s si 8s - in regula
Eco 10s - edem nucal si pe abdomen
3 eco 11s-12s - malformatii multiple, edem torace, plamani, inima - pericardita, pliu nucal 10mm, posibile malformatii cardiace sau vreun sindrom - din pacate intrerupere de sarcina
Urmeaza FIV2

Ioana123

Post by Ioana123 » Fri Mar 20, 2020 8:19 pm

RM= Regina Maria
Mie la primul bebe acum 11ani mi s-a vazut din luna a 3a...dar depinde, am cateva prietene (mai norocoase as zice eu) care in 6 luni parea ca sunt doar usor balonate....

Yminodora

Post by Yminodora » Fri Mar 20, 2020 9:11 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Fri Mar 20, 2020 8:03 pm
Si dr mi-a zis ca ar putea fi contractii aceste durerile, insa cand am intrebat-o daca poate fi ca se mareste uterul a zis ca da..ideea e ca durerea mi se duce in picioare si parca imi simt picioarele grele. La inceput nu am avut asa dureri, dar de cand a inceput saptamana 10 am inceput sa le am. Apropo, voua la cate saptamani a inceput sa vi se vada burtica?

Ce inseamna RM?
Eu am 22 de saptamani si inca nu se vede, cel putin dimineata nu am burta doar dupa ce mananc se umfla si asa sta toata ziua dar nu e f vizibila ;))
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sat Mar 21, 2020 9:04 am

AlinaMaria2129 wrote:
Fri Mar 20, 2020 8:03 pm

Ce inseamna RM?
Depinde la ce ne referim prin "se vede".
In pielea goala, la mine a inceput sa se contureze inca din saptamana 10. Evident nu burta in sensul ala de balonas insa a inceput sa se vada in partea de jos, intre solduri, nu stiu exact cum sa explic. In saptamana 12 deja se tuguiase putin jos, prin rochite din material moale/pe corp se vedea clar.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Sat Mar 21, 2020 10:59 am

Eu nici nu imi dau seama daca se vede ceva. Pentru ca sunt mai mereu balonata si in plus aveam oricum si inainte de sarcina burtica :)

Dana2020 ai zis acum cateva postari ca ti-a iesit la analiza de sange la dublutest risc 1:9. Dr mi-a zis sa nu caut pe net interpretarea pt ca se coreleaza cu eco, varsta etc. Dar eu m-am uitat si papp a este de 0.149 ui/l si am inteles ca e foarte mic si parca ma astept sa-mi zica de un risc ridicat..

Cert e ca sunt destul de stresata..cei din jur imi zic ca o sa fie bn, sa nu ma mai gandesc atat, dar parca nu pot :)
Ianuarie 2020 - fiv prin ASSMB - transfer 1 blastocist z5 grad 3AA pe 22.01, singurul obtinut din fertilizarea a 5 ovocite, urmeaza sa fac bhcg
Eco 6s si 8s - in regula
3 eco 11s-12s - malformatii multiple, edem torace, plamani, inima - pericardita, pliu nucal 10mm, posibile malformatii cardiace sau vreun sindrom - din pacate intrerupere de sarcina
Urmeaza FIV2

Lorelei

Post by Lorelei » Sat Mar 21, 2020 2:50 pm

Ioana123 wrote:
Fri Mar 20, 2020 6:26 pm
Lorelei, am vazut ca si tu mergi la RM si voi ramane fara doctor, cred ca pe 23 va fi ultima noastra intalnire...d.na dr. este ffff insarcinata si urmeaza sa nasca curand :). Evident o voi intreba daca imi recomanda pe cineva din cadrul RM dar as fi vrut daca poti sa-mi spui pe tine cine te urmareste de la ei? As vrea totusi un dr. specializat pe fertilizari sa stie despre ce vorbesc.
Ioana eu sunt la dna dr Lara Andronescu. Nu stiu daca ia la monitorizare in afara pacientelor dansei dar daca vrei sa incerci, iti pot ceda eu programarea mea din 9 Aprilie. Da-mi un semn daca te intereseaza.
Last edited by Lorelei on Sat Mar 21, 2020 3:11 pm, edited 1 time in total.

Lorelei

Post by Lorelei » Sat Mar 21, 2020 2:59 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Sat Mar 21, 2020 10:59 am
Eu nici nu imi dau seama daca se vede ceva. Pentru ca sunt mai mereu balonata si in plus aveam oricum si inainte de sarcina burtica :)

Dana2020 ai zis acum cateva postari ca ti-a iesit la analiza de sange la dublutest risc 1:9. Dr mi-a zis sa nu caut pe net interpretarea pt ca se coreleaza cu eco, varsta etc. Dar eu m-am uitat si papp a este de 0.149 ui/l si am inteles ca e foarte mic si parca ma astept sa-mi zica de un risc ridicat..

Cert e ca sunt destul de stresata..cei din jur imi zic ca o sa fie bn, sa nu ma mai gandesc atat, dar parca nu pot :)
Analizele de sange trebuie corelate cu datele de la morfologie si cu datele tale ( varsta, rasa, greutate etc). Va rezulta un risc final din combinarea celor 3, risc calculat de un soft care va compara toate coordonatele tale in comparatie cu ale altor femei care au obtinut aceleasi cifre. Abia atunci vei avea riscul final care, important de precizat, este unul pur statistic. De exemplu, dpdv date maternale, eu aveam risc de down de 1:66 asta din cauza varstei. Dupa corelarea tuturor datelor a iesit un risc ajustat de 1:1400 adica una din 1400 de femei cu aceleasi coordonate ca ale mele va avea un copil cu sindrom. Deci nu cauta f mult pe net ca nu o sa te lamuresti. Asteapta morfologia!

Legat de baby bump fiecare femeie e diferita. Eu am 18 sapt si nu am burta desi imi doresc tare mult sa am si sa se vada ca sunt gravida, dar asta e! Nici in greutate nu am luat dar nu ma plang, bebe e bine si doar asta conteaza. Sa zicem ca am un avantaj ca inca ma imbrac cu blugii mei de dinainte de sarcina. Mai astept. Oricum mi-am luat preventiv blugi de gravida de la HM poate poate prin iunie iulie o sa ii port daca Doamne Ajuta trece nebunia asta cu Covid19.

Ioana123

Post by Ioana123 » Sat Mar 21, 2020 3:31 pm

Lorelei wrote:
Sat Mar 21, 2020 2:50 pm
Ioana123 wrote:
Fri Mar 20, 2020 6:26 pm
Ioana eu sunt la dna dr Lara Andronescu. Nu stiu daca ia la monitorizare in afara pacientelor dansei dar daca vrei sa incerci, iti pot ceda eu programarea mea din 9 Aprilie. Da-mi un semn daca te intereseaza.
Te anunt luni sa vad ce spune si dr. mea. Vei naste in cadrul RM? Spunea o tipa pe grupul de fb cum ca daca este fiv nu mai primesti discountul CAS ceea ce mi se pare ca nu are sens.

Dana2020

Post by Dana2020 » Sat Mar 21, 2020 3:51 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Sat Mar 21, 2020 10:59 am

Buna Alina,
Dublu test l am facut la 12 saptamani si 5 zile. La eco s a vazut osul nazal si translucenta nucala a fost de 1,5 mm.
La analize a iesit free Beta HCG 71,6. Ng/Ml, free Beta HCG corectata 1,96 , PAPP-A (Mom corectata) 0,46 si PAPP-A 1,76 mUl/mL.
Risc biochimic pt trisomia 21 1:29.
Ideea e ca nici o valoare nu era peste sau sub prag ci o valoare era la limita superioara (beta HCG) si cealalta la limita inferioara (PAPP-A). Varsta era 37 ani.
Daca nu as fi biopsiat embrionul iti spun sincer ca innebuneam. In plus am fost f suparata ca mi au dat reziltatul dupa 14 saptamani cand nu mai puteam sa repet analizele. Eu habar n aveam ce e dublu testul, stiam ca embrionul nu are probleme cromozomiale ( era testat deja de trisomia 21). A fost o surpriza neplacuta. Nasol a fost ca era in timpul sarbatorilor.
Eu nu recomand nimanui dublu testul. Penttru ca inteleg stresul prin care treci, ti-am recomandat sa faci panorama. Gandeste te ca dureaza vreo 10 zile sa vina rezultatul. Intri deja in trimestrul doi. Trebuie sa stii cat mai curand ca sa decizi ce faci mai departe.
Lorelei are dreptate cu fractia fetala. Eu am facut panorama la 14 saptamani si 4 zile si am avut fractie buna ( am facut tarziu pt ca mi a venit rezultatul la dublu test tarziu). Stiu fata care a facut la 10 saptamani si a avut fractie buna. Tu deja ai vreo 11 saptamani, pana iti faci programarea se fac vreo 12 saptamani.
La ecograf s a vazut osul nazal?
Bebelus sanatos si sarcina usoara!
38 ani, AMH 5.6, 2 extrauterine ( 2004 si 2009; lipsa trompe)
FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
Embrioniotransfer congelati Turcia - beta negativ
2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpinx pe restul de trompa ( de care nu știam)
2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
2015 ERA test Columna ( Dr Bucur) - rezultate bune pe ciclu natural
2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vythoulkas) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 confirmare endometrita fără a sti patogenul - confirmare diagnostic endometrita cu streptococ, dezechilibru flora bacteriana la nivel de lactobacili, fereastra implantare cu decalaj de o zi pe baza ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic țintit pentru streptococ, echilibrare flora bacteriana.
2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat conform rezultat ERA = BEBE [bebe]

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Sat Mar 21, 2020 4:04 pm

Am facut eco in sapt 10 nici nu s-a pus problema de os nazal. Dr nu a zis nimic..rezultatul la analiza de sange il am deja, dr mi-a dat sa il fac mai devreme, se poate din sapt 9. am inteles ca pt panorama sau harmony trebuie completata o fisa de insotire. Se poate oare completa si de medicul care face morfologia? Sau: trebuie neaparat completata de medic? Se face programare pt recoltare?
Last edited by AlinaMaria2129 on Sat Mar 21, 2020 4:08 pm, edited 2 times in total.
Eco 6s si 8s - in regula
Urmeaza FIV2

Post Reply