FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Carla123

Re: FIV in Romania

Post by Carla123 » Thu Apr 09, 2020 3:43 pm

Buna fetelor. Ma bucur sa va cunosc.
Eu am varsta de 28 ani, sotul 29. Incercam de 3 ani sa facem un copil, insa drumurile ne-au fost pline de obstacole. Am plecat la drum cu o spermograma extrem de slaba, pe care pe parcursul a multor tratamente si vizite la urologi am reusit sa o reglam, insa doar numarul nu si mobilitatea. Am facut 3 inseminarii nereusite , iar pe 1 aprilie primul embriotransfer la clinica Gynatal din timisoara. Adica am trecut prin primul nostru Fiv, motiv pentru care sunt foarte emotionata. Am avut niste crampe abdominale timp de 2 zile, iar astazi o mica scurgere maronie, nu stiu ce sa cred este vorba de menstruatie care urmeaza sa vina sau nu.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Apr 09, 2020 5:02 pm

Carla123 wrote:
Thu Apr 09, 2020 3:43 pm
Buna fetelor. Ma bucur sa va cunosc.
Eu am varsta de 28 ani, sotul 29. Incercam de 3 ani sa facem un copil, insa drumurile ne-au fost pline de obstacole. Am plecat la drum cu o spermograma extrem de slaba, pe care pe parcursul a multor tratamente si vizite la urologi am reusit sa o reglam, insa doar numarul nu si mobilitatea. Am facut 3 inseminarii nereusite , iar pe 1 aprilie primul embriotransfer la clinica Gynatal din timisoara. Adica am trecut prin primul nostru Fiv, motiv pentru care sunt foarte emotionata. Am avut niste crampe abdominale timp de 2 zile, iar astazi o mica scurgere maronie, nu stiu ce sa cred este vorba de menstruatie care urmeaza sa vina sau nu.
Carla Doamne ajuta sa fie cu noroc!
In momentul asta cauza scurgerii maronii poate fi oricare dintre variante, fie debutul menstruatiei fie sangerarea de nidatie. Din cate inteleg astazi ai fi ziua 8 de la embriotransfer. Cati embrioni ai transferat si de cate zile? Daca ai pus blastocist(i), deja poti face beta, e relevant de-acum.
Sa fie cu lipici iti doresc!
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput..
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 cu 2 blasto Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2 cu 2 morule, Martie 2017, beta negativ.
FET3 cu 2 morule, August 2017, beta negativ.
FET4, Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare).
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 cu 2 embrioni z3, Martie 2018, beta negativ.
FET5 cu 2 blasto, Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 cu 1 blasto 2AA, Nov 2018, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si mai ingaduie-ne o minune.

Carla123

Post by Carla123 » Thu Apr 09, 2020 6:12 pm

Multumesc mult de raspuns !! Am transferat 2, unul de calitate foarte buna iar celalalt calitate medie, sunt de a 5-a zi. Crezi ca deja as putea face beta? Medicul a spus dupa cele 12 zile.
Oricum e foarte greu sa mai am rabdare.

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Thu Apr 09, 2020 7:08 pm

Buna Carla. Eu am facut test de sarcina la 4 zile de la embriotransfer si a iesit pozitiv, asa cum a si fost ulterior betahcg. Poti incerca un test de sarcina pana la analiza. Mult succes!

P.s.: cum de te-ai incumetat sa faci fiv in perioada asta? Am vazut ca parerile sunt impartite.
Last edited by AlinaMaria2129 on Thu Apr 09, 2020 9:50 pm, edited 2 times in total.
29 ani, Infertilitate de cauza tubara, un singur ovar
Ianuarie 2020 - fiv prin ASSMB - transfer 1 blastocist z5 grad 3AA pe 22.01, singurul obtinut din fertilizarea a 5 ovocite, urmeaza sa fac bhcg
Z10 - 158.92, z13 - 700.1
Urmeaza sa fac eco de confirmare sarcina
Eco 6s si 8s - in regula
Eco 10s - edem nucal si pe abdomen
3 eco 11s-12s - malformatii multiple, edem torace, plamani, inima - pericardita, pliu nucal 10mm, posibile malformatii cardiace sau vreun sindrom - din pacate intrerupere de sarcina
Urmeaza FIV2

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Thu Apr 09, 2020 9:24 pm

Fetelor, face careva fiv in perioada asta? Parca vorbea cineva de asta acum 1-2 saptamani. Bine, eu momentan nu am cum sa fac imediat, mai am de asteptat vreo 2 luni..dar daca ar fi dupa mine as incepe imediat procedura :( vreau din nou bebe, ma obisnuisem cu ideea de a fi mamica..
Ianuarie 2020 - fiv prin ASSMB - transfer 1 blastocist z5 grad 3AA pe 22.01, singurul obtinut din fertilizarea a 5 ovocite, urmeaza sa fac bhcg
Eco 6s si 8s - in regula
3 eco 11s-12s - malformatii multiple, edem torace, plamani, inima - pericardita, pliu nucal 10mm, posibile malformatii cardiace sau vreun sindrom - din pacate intrerupere de sarcina
Urmeaza FIV2

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Apr 10, 2020 12:24 am

Carla123 wrote:
Thu Apr 09, 2020 6:12 pm
Multumesc mult de raspuns !! Am transferat 2, unul de calitate foarte buna iar celalalt calitate medie, sunt de a 5-a zi. Crezi ca deja as putea face beta? Medicul a spus dupa cele 12 zile.
Oricum e foarte greu sa mai am rabdare.
Categoric poti face beta. Maine esti deja ziua 9 dupa transfer cu blasto, va fi cat se poate de relevant.
Sa fie cu vesti minunate!
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput..
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 cu 2 blasto Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2 cu 2 morule, Martie 2017, beta negativ.
FET3 cu 2 morule, August 2017, beta negativ.
FET4, Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare).
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 cu 2 embrioni z3, Martie 2018, beta negativ.
FET5 cu 2 blasto, Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 cu 1 blasto 2AA, Nov 2018, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si mai ingaduie-ne o minune.

Dana2020

Post by Dana2020 » Fri Apr 10, 2020 2:11 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Thu Apr 09, 2020 9:24 pm
Fetelor, face careva fiv in perioada asta? Parca vorbea cineva de asta acum 1-2 saptamani. Bine, eu momentan nu am cum sa fac imediat, mai am de asteptat vreo 2 luni..dar daca ar fi dupa mine as incepe imediat procedura :( vreau din nou bebe, ma obisnuisem cu ideea de a fi mamica..
Buna Alina,
Cred ca e cazul sa faci o pauza sa te remontezi emotional dupa experienta tragica. In plus ar trebui sa ei in considerare cateva aspecte:
- s ar putea ca ovocitele sa fi fost de calitate scazuta si prin urmare e cazul sa tii un stil de viata sanatos cu un regim care sa creasca calitatea ovocitelor ( sport dar nu intensiv, dieta de createre fertilitate - fructe legume proaspete, proteina de calitate, vitamina D si E, fara zahar, fara carbohidrati, fara semipreparate, poti incerca si fara gluten, fara fumat, fara energizante, consum minim de cafea - vorbeste cu un nutritionist)
- s ar putea ca sperma sotului a fost de calitate scazuta. Spermogeneza dureaza tot circa trei luni. La sot e musai fara energizante, cola, cafea, bai fierbinti, haine mulate.
- s ar putea ca unul dintre voi sa aveti defecte echilibrate cromozomiale. E indicat sa faceti cariotipul (E scump dar merita in comparatie cu trauma pierderii)
- e bine ca la urmatorul fiv sa faci biopsierea embrionilor, dar pentru asta trebuie sa faci eforturi de pregatire pentru a avea cat mai multi embrioni)
Nu ai spus daca ai facut biopsie la bebelusul pierdut sa vezi ce a avut.
In cazul in care, problema voastra e calitatea scazuta a ovocitelor sau spermatozoiizilor si daca tineti un stil de viata sanatos, atunci e posibil sa ramai insarcinata spontan.
Ideea e ca ceva s a intamplat la fiv ul anterior tinand cont ca din 5 ovocite ai ajuns cu un embrion cu probleme. Partea buna e ca ai ramas insarcinata, deci ai sanse mari.
Mult succes!
38 ani, AMH 5.6, 2 extrauterine ( 2004 si 2009; lipsa trompe)
FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
Embrioniotransfer congelati Turcia - beta negativ
2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpinx pe restul de trompa ( de care nu știam)
2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
2015 ERA test Columna ( Dr Bucur) - rezultate bune pe ciclu natural
2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vythoulkas) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 confirmare endometrita fără a sti patogenul - confirmare diagnostic endometrita cu streptococ, dezechilibru flora bacteriana la nivel de lactobacili, fereastra implantare cu decalaj de o zi pe baza ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic țintit pentru streptococ, echilibrare flora bacteriana.
2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat conform rezultat ERA = BEBE [bebe]

Dana2020

Post by Dana2020 » Fri Apr 10, 2020 2:23 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Thu Apr 09, 2020 9:24 pm
Buna din nou,
Trebuie sa analizati mediul in care traiti si lucrati. Sa nu fie radiatii, solventi sau substante nocive. Incercati trei luni sa stati departe de orice va poate influenta negativ fertilitatea.
Gasesti aici mai multe articole despre fertilitate https://www.naturalfertilityshop.com/Ar ... asp?ID=334
Ai putea sa incerci si acupuntura.
Numai bine,
FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpinx pe restul de trompa ( de care nu știam)
2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vythoulkas) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 confirmare endometrita fără a sti patogenul - confirmare diagnostic endometrita cu streptococ, dezechilibru flora bacteriana la nivel de lactobacili, fereastra implantare cu decalaj de o zi pe baza ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic țintit pentru streptococ, echilibrare flora bacteriana.
2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat conform rezultat ERA = BEBE [bebe]

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Fri Apr 10, 2020 3:00 pm

Buna Dana. Insarcinata spontan nu am cum pt ca singura trompa este infundata. Cat despre cartiotip o sa facem amandoi separat, nu am facut la bebelusul pierdut pt ca era cam 2000 lei si chiar nu mi-am permis in perioada asta..
Si eu mi-am pus problema ca din 5 ovocite doar un singur embrion..chiar daca e de la un singur ovar tot mi se pare ciudat desi dr nu a zis nimic de asta.. o sa facem cum ziceam cariotipul, desi daca ma crezi as apela si la ovocite donate, acum depinde sa fie in regula spermograma partenerului. Stii cumva cat costa cariotipul? Dr mi-a zis ca ar fi 500 lei de persoana..
Eco 6s si 8s - in regula
Urmeaza FIV2

Dana2020

Post by Dana2020 » Fri Apr 10, 2020 3:15 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Fri Apr 10, 2020 3:00 pm
Buna Dana. Insarcinata spontan nu am cum pt ca singura trompa este infundata. Cat despre cartiotip o sa facem amandoi separat, nu am facut la bebelusul pierdut pt ca era cam 2000 lei si chiar nu mi-am permis in perioada asta..
Si eu mi-am pus problema ca din 5 ovocite doar un singur embrion..chiar daca e de la un singur ovar tot mi se pare ciudat desi dr nu a zis nimic de asta.. o sa facem cum ziceam cariotipul, desi daca ma crezi as apela si la ovocite donate, acum depinde sa fie in regula spermograma partenerului. Stii cumva cat costa cariotipul? Dr mi-a zis ca ar fi 500 lei de persoana..
https://www.synevo.ro/analiza-cromozomi ... itutional/
Ai si niste explicatii. Carioripul ajunge vreo 450. Vad ca au mai scazut preturile.
Pana la ovocite donate ar trebui sa ei in considerare si embriologul si daca a facut ICSI, IMSI etc.
Oricum ar fi trei luni luati o usor si incearca sa imbunatatesti calitatea ovocitelor si a spermei. Asta nu strica.
Nu are treaba ca e un singur ovar.
Numai bine,

Lorelei

Post by Lorelei » Sun Apr 19, 2020 11:28 am

Hristos a Inviat! Sarbatori Fericite tuturor si un gand optimist si de incurajare fetelor care au pus stop procedurilor si momentan asteapta cu nerabdare sa le reinceapa ! :ymhug:
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

Yminodora

Post by Yminodora » Sun Apr 19, 2020 12:54 pm

Lorelei wrote:
Sun Apr 19, 2020 11:28 am
Hristos a Inviat! Sarbatori Fericite tuturor si un gand optimist si de incurajare fetelor care au pus stop procedurilor si momentan asteapta cu nerabdare sa le reinceapa ! :ymhug:
Adevarat a Înviat!
Paste luminat si binecuvantat tututor.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]
Iulie 2020 parinti fericiți de Edan Rareș [copilas]

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Sun Apr 19, 2020 1:48 pm

Adevarat a inviat! Paste fericit tuturor si va doresc ca toate sa va impliniti visul de a deveni mamici!

Edelweiss

Post by Edelweiss » Tue Apr 21, 2020 3:23 pm

Lorelei wrote:
Adevarat a inviat!

Cum esti Lore? Cum te simti? Cum este bebe? [heart]
Eu 38 ani, el 33 ani
2009 - HSG - ok, trompe permeabile, uter ok in viziunea doctorului;
2010 - 2015 - Controale la diferiti medici, nu au vazut probleme la trompe si uter; Unii au recomandat direct FIV;
2017 - Martie - Control la medic axat pe infertilitate, nu a vazut uterul cu pb, s-a recomandat HSG si probabil FIV, s-a descoperit o rana pe col si un polip uterin;
2017 - Aprilie - ERAD , nu am putut face nici o investigatie timp de 6 luni;
2018 - Aprilie - Histeroscopie operatorie, eliminare polip uterin;
Octombrie 2018 - se descopera ca am o malformatie a uterului, in forma de T, vizibila pe radiografia din 2009; histeroscopie, operat uter;
FIV 1 - Martie 2019 - inceput stimulare protocol lung; au rezultat 4 embrioni
FET 1 28.05.2019 - pe ciclu natural, transfer 1 embrion; beta negativ;
12.07.2019 - laparoscopie - hidrosalpinx bilateral, clipsare ambele trompe; s-au gasit focare de endometrioza
03.08.2019 - histeroscopie diagnostica - uterul inca este stramt
FET 2 02.09.2019 - pe ciclu natural, transfer 1 embrion; beta negativ;
23.09.2019 - histeroscopie operatorie de corectie uter T (a doua)
FET 3 06.12.2019 - pe ciclu controlat, transfer 2 embrioni; beta negativ
FIV 2 - Februarie 2020 - protocol pe faza luteala; a rezultat un embrion congelat in ziua 3

Lorelei

Post by Lorelei » Wed Apr 22, 2020 12:50 pm

Edelweiss wrote:
Tue Apr 21, 2020 3:23 pm
Lorelei wrote:
Adevarat a inviat!

Suntem bine amandoua, chiar ieri am avut morfologia de trim II :). Nu stiu ce sa va zic pt ca eu nu prea vorbesc de sarcina din motive probabil tampite ex milioane de femei sunt gravide si pt restul ( in afara de tine si sot) nu e cine stie ce "mare scofala" :D sau nu vobesc ca stiu ce impact are asupra cuiva care se chinuie sa ajunga in papucii mei. Doar daca sunt intrebata atunci da, zic cateceva. Ca idee, sunt oameni din cercul apropiat care nici nu stiu ca sunt gravida si nici nu simt vreun imbold sa le zic. Probabil vor afla la un moment dat cand ne vom intalni pt ca nici pe retelele de socializare nu sunt o prezenta ;)) .
In rest, astept sa treaca situatia asta de Covid si astfel toata lumea sa se bucure de primavara , de reinceperea procedurilor de FIV/Et, de calatorii etc.
Ma gandesc ca e un context complet aiurea dar Doamne Ajuta ca pauza asta sa va aduca bucurii imense si ajungeti toate sa povestiti cum e cu burtica si cat de fericite sunteti ca bebe e sanatos :YMPRAY: [baby dust] ! [flori]
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

cristi_per

Post by cristi_per » Wed Apr 22, 2020 12:59 pm

Lorelei wrote:
Wed Apr 22, 2020 12:50 pm
Edelweiss wrote:
Tue Apr 21, 2020 3:23 pm
Lorelei wrote:
Adevarat a inviat!

Suntem bine amandoua, chiar ieri am avut morfologia de trim II :). Nu stiu ce sa va zic pt ca eu nu prea vorbesc de sarcina din motive probabil tampite ex milioane de femei sunt gravide si pt restul ( in afara de tine si sot) nu e cine stie ce "mare scofala" :D sau nu vobesc ca stiu ce impact are asupra cuiva care se chinuie sa ajunga in papucii mei. Doar daca sunt intrebata atunci da, zic cateceva. Ca idee, sunt oameni din cercul apropiat care nici nu stiu ca sunt gravida si nici nu simt vreun imbold sa le zic. Probabil vor afla la un moment dat cand ne vom intalni pt ca nici pe retelele de socializare nu sunt o prezenta ;)) .
In rest, astept sa treaca situatia asta de Covid si astfel toata lumea sa se bucure de primavara , de reinceperea procedurilor de FIV/Et, de calatorii etc.
Ma gandesc ca e un context complet aiurea dar Doamne Ajuta ca pauza asta sa va aduca bucurii imense si ajungeti toate sa povestiti cum e cu burtica si cat de fericite sunteti ca bebe e sanatos :YMPRAY: [baby dust] ! [flori]
Lore te îmbrățișez cu drag! Sa va fie bine! Sarcina usoara in continuare!

Petre Gabriela

Post by Petre Gabriela » Wed Apr 22, 2020 11:42 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Fri Apr 03, 2020 7:39 pm
Gata fetelor :( astazi am facut procedura... parca nici nu realizez ce se intampla. Sunt bulversata si nu stiu momentan pe ce drum o sa o apuc, oricum, imi iau timp de gandire. Mai ales si perioada asta de coronavirus. Plus ca nici cu banii nu stam prea bine :(

Va doresc numai bine tuturor si sa aveti toate bebei sanatosi!
Buna! Sunt noua pe grup! Am 31 de ani si anul acesta ne-am hotarat sa facem FIV, suntem nehotarati la clinica si medic. Ne poti indruma?

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Thu Apr 23, 2020 3:09 pm

Buna Gabriela. Eu am facut la Wellborn la dr. Ianiotescu. Am inteles ca si dna dr. Predoi din Wellborn Baneasa e ok si multe cupluri au reusit cu dumneaei. Mult succes, curaj si rabdare, va doresc sa va reuseasca procedura!
Eco 6s si 8s - in regula
Urmeaza FIV2

Mitza

Post by Mitza » Thu Apr 23, 2020 9:12 pm

Buna tuturor , sunt noua pe forum . Dupa doi ani de incercari si la sfatul medicului eu si sotul meu am optat pentru fertilizare in vitro . Fiind diagnosticata cu ovare polichistice a trebuit sa optam pentru FET . In ziua 5 cand embrionii erau la blastocist doctorul ne-a anuntat ca in recipientele unde erau embrionii s-a dezvoltat o bacterie Enterecoccus faecalis transmisa de la sotul meu dupa spusele lui .Embrionii au fost inghetati oricum . Dupa mai multe cercetari si schimb de pareri cu alti doctori au ajuns la concluzia ca este un caz deosebit si nu au suficiente informatii sa imi poata oferi un raspuns precis cum afecteaza aceasta bacterie sau ce se va intampla cu mine in cazul in care se va face transferul . Am fost sfatuiti sa cautam pareri si in alte tari noi locuind acum in Anglia .
A mai intampinat cineva o asemenea situație sau cunoasteti un embriolog foarte bun care ne-ar putea oferi răspunsuri ? Multumesc

Alina1980

Post by Alina1980 » Sat Apr 25, 2020 12:07 pm

Buna
Fetele care au gemeni puteti sa-mi spuneti ce analize, teste a-ti facut la 12 s. Se face dublu test, morfologie?
Multumesc
Eu 39ani, sotul 41ani
Infertilitate tubara- o trompa scoasa, cealalta clipsata.
FIV 1-oct.2018, 16ovocite, 12 fertilizate, 8 blasto congelati toti
FET 1- nov. 2018, 2 blasto AA ...Beta 0.1
FET 2- feb2019, 2 blasto AA...Beta 0.1
FET3- mai 2019- 2 blasto( 1 AB+ 1AA) beta ziua 14..1405, beta 16, 3306...SOE (unica) 7sapt.si 3zile
FET 4..2 blasto 19 septembrie, BETA ziua 12- 305 ,Beta ziua 14- 700..avort spontan 5 saptamani
Fiv 2 - ian.2020, 12 ovo, 9 mature, 8 fertilizate, 6 blasto. Fara transfer...( progesteron mare) ..
FET - martie- Beta ziua 12 = 700, beta ziua 14 =1900,.sarcina gemelara, din pacate unul oprit din evolutie la 7s si 5z,
Celaltat ok, morfologie trim 1 - ok, vom avea un [baietel]

Post Reply