FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Lorelei

Re: FIV in Romania

Post by Lorelei » Fri May 29, 2020 6:25 pm

Yminodora wrote:
Fri May 29, 2020 1:43 pm
jurnaldefiv wrote:
Fri May 29, 2020 12:23 pm
Yminodora wrote:
Fri May 29, 2020 8:50 am

Ce sa intamplat? Sunt bine?
Criss a avut o complicatie la stomac (ocluzie intestinala). Pe scurt (desi numai pe scurt nu poti expune o astfel de situatie), a trebuit operata de 3 ori la stomac in ultimele doua saptamani, prima operatie cu bebelusii inca in burtica insa ulterior inainte de a doua interventie a trebuit sa i se faca cezariana sa scoata copiii (fiind in saptamana 32 de sarcina). Slava cerului sunt ok, peste 1 kg ambii bebei, putin asistati mecanic pt respiratie. Si ei si ea au nevoie de rugaciunile noastre.
Off doamne saracuta :(
Bunul Dumnezeu sa aiba grija de toti 3 :YMPRAY:
CrissPatri a iesit din coma indusa care din ce am inteles a fost necesara pentru a treia interventie care a fost azi noapte. Initial medicii au fost rezervati dar starea evolutiva s-a imbunatatit. Doamne Ajuta :YMPRAY: sa mearga totul catre o recuperarea cat mai rapida si usoara. [heart].
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

irisana

Post by irisana » Fri May 29, 2020 11:07 pm

Lorelei wrote:
Fri May 29, 2020 6:25 pm
Yminodora wrote:
jurnaldefiv wrote:
Fri May 29, 2020 12:23 pm

Criss a avut o complicatie la stomac (ocluzie intestinala). Pe scurt (desi numai pe scurt nu poti expune o astfel de situatie), a trebuit operata de 3 ori la stomac in ultimele doua saptamani, prima operatie cu bebelusii inca in burtica insa ulterior inainte de a doua interventie a trebuit sa i se faca cezariana sa scoata copiii (fiind in saptamana 32 de sarcina). Slava cerului sunt ok, peste 1 kg ambii bebei, putin asistati mecanic pt respiratie. Si ei si ea au nevoie de rugaciunile noastre.
CrissPatri a iesit din coma indusa care din ce am inteles a fost necesara pentru a treia interventie care a fost azi noapte. Initial medicii au fost rezervati dar starea evolutiva s-a imbunatatit. Doamne Ajuta :YMPRAY: sa mearga totul catre o recuperarea cat mai rapida si usoara. [heart].
Offf Doamne, m-am cutremurat cand am citit, cum e posibil sa ti se dea sa treci prin atata suferinta dupa ce CrissPatri a luptat asa de mult sa devina mamica....si ea si bebelusii sunt in gandurile mele. Multa sanatate Cris!!! Multa sanatate bebelusilor!!!
Te rugam sa ne anunti cand mai ai noutati!
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ
Celule Nk - ok, profil ANA extins negativ

Elena87

Recomandare Fiv Deliana Predoi

Post by Elena87 » Sat May 30, 2020 11:20 am

Buna tuturor!Este prima dată pentru mine pe acest forum. Ma regăsesc alături de voi în problema infertilitatii.Eu am un AMH de 0.8 la 33 de ani, trompe permeabile, soțul oligoteratozoospermie vârstă 35.Dna doctor ne-a recomandat direct fiv pt ca spune dansa șansele pentru IA sunt mici.Vroiam sa recurgem la programul de finanțare Fiv pt București însă momentan nu este în derulare.Iar pt programul national am nevoie de un AMH peste 1.Ne-a recomandat să repet AMH poate iese peste 1, 1 să pot intra in programul national.Dar chiar si asa sunt analize de reluat pentru ca au trecut peste 3 luni de când le-am facut si plus ceea ce va trebui să plătim noi pe lângă programul national adică 1000-1500 de euro...si nici macar nu stiu ca o să reușim din prima.Cum va descărcări financiar și emoțional cu toate?ce sfaturi aveți pentru mine?😔

Dana2020

Post by Dana2020 » Sat May 30, 2020 11:38 am

Multă sănătate Criss!!!! Sunteți luptători!! Abia așteptăm sa ne povestești cum e viața de mămica de gemeni!
:YMPRAY: :YMPRAY:
38 ani, AMH 5.6, 2 extrauterine ( 2004 si 2009; lipsa trompe)
FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
Embrioniotransfer congelati Turcia - beta negativ
2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpinx pe restul de trompa ( de care nu știam)
2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
2015 ERA test Columna ( Dr Bucur) - rezultate bune pe ciclu natural
2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vythoulkas) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 confirmare endometrita fără a sti patogenul - confirmare diagnostic endometrita cu streptococ, dezechilibru flora bacteriana la nivel de lactobacili, fereastra implantare cu decalaj de o zi pe baza ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic țintit pentru streptococ, echilibrare flora bacteriana.
2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat conform rezultat ERA = BEBE [bebe]

Lorelei

Post by Lorelei » Sat May 30, 2020 12:25 pm

irisana wrote:
Fri May 29, 2020 11:07 pm
Lorelei wrote:
Yminodora wrote:

Offf Doamne, m-am cutremurat cand am citit, cum e posibil sa ti se dea sa treci prin atata suferinta dupa ce CrissPatri a luptat asa de mult sa devina mamica....si ea si bebelusii sunt in gandurile mele. Multa sanatate Cris!!! Multa sanatate bebelusilor!!!
Patri e mai bine si din ce am inteles probabil azi , maine iese de la terapie intensiva! :YMPRAY: Inca nu a vazut picii decat in poze dar bebelusii sunt bine [majoreta] si mai maricei:1700 g respectiv 1600 g (din cauza situatiei si a emotiilor/disperarii informatia s-a transmis gresit pe update-urile postate pe FB).
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Elena87

Post by Elena87 » Sun May 31, 2020 8:53 am

Buna tuturor!Este prima dată pentru mine pe acest forum. Ma regăsesc alături de voi în problema infertilitatii.Eu am un AMH de 0.8 la 33 de ani, trompe permeabile, soțul oligoteratozoospermie vârstă 35.Dna doctor Deliana Predici Wellborn ne-a recomandat direct fiv pt ca spune dansa șansele pentru IA sunt mici.Vroiam sa recurgem la programul de finanțare Fiv pt București însă momentan nu este în derulare.Iar pt programul national am nevoie de un AMH peste 1.Ne-a recomandat să repet AMH poate iese peste 1, 1 să pot intra in programul national.Dar chiar si asa sunt analize de reluat pentru ca au trecut peste 3 luni de când le-am facut si plus ceea ce va trebui să plătim noi pe lângă programul national adică 1000-1500 de euro...si nici macar nu stiu ca o să reușim din prima.Cum va descărcări financiar și emoțional cu toate?ce sfaturi aveți pentru mine?😔

Catalyci

Post by Catalyci » Sun May 31, 2020 9:04 am

Elena87 wrote:
Sun May 31, 2020 8:53 am
Buna tuturor!Este prima dată pentru mine pe acest forum. Ma regăsesc alături de voi în problema infertilitatii.Eu am un AMH de 0.8 la 33 de ani, trompe permeabile, soțul oligoteratozoospermie vârstă 35.Dna doctor Deliana Predici Wellborn ne-a recomandat direct fiv pt ca spune dansa șansele pentru IA sunt mici.Vroiam sa recurgem la programul de finanțare Fiv pt București însă momentan nu este în derulare.Iar pt programul national am nevoie de un AMH peste 1.Ne-a recomandat să repet AMH poate iese peste 1, 1 să pot intra in programul national.Dar chiar si asa sunt analize de reluat pentru ca au trecut peste 3 luni de când le-am facut si plus ceea ce va trebui să plătim noi pe lângă programul national adică 1000-1500 de euro...si nici macar nu stiu ca o să reușim din prima.Cum va descărcări financiar și emoțional cu toate?ce sfaturi aveți pentru mine?😔
Buna! Si eu sunt la dr Deliana. Este un dr super o recomand! Într-adevăr este greu dpv financiar. Dar sa ști ca chiar și cu program ASSMB, tot mai plătești un maxim de 2000 euro, nu se deconteaza 100%. Eu o gândesc asa, banii se fac pana la urma, problema e timpul ca trece rapid!
Nu te stresa cu reusita din prima! Gândește pozitiv și vei reuși!
Am 1 cunostinta cu amh 0.4 la 33 ani care a reușit din prima la acest dr. Nasa mea a reușit tot din prima si bebe e aproape sa-si cunoască părinții! Eu abia am facut transferul sunt la așteptare!
Ai încredere în tine și în Dumnezeu! Succes! Sa fie cu 👀
Eu 36, el 34 (diagnosticat cu oligo-asteno-teratospermie datorită unui varicocel descoperit tarziu)
FIV 1: 21 noiembrie 2019: 11 ovocite recoltate, 7 fertilizare, 6 ajunși până în ziua 5,dintre care 2 nu erau crescuți suficient si am renuntat la ei.
26 noiembrie 2019: ET 2 blastocisti: 3AB si 3 BC transferați, 1 morula si un blastocit 1CC PE paiete.
REZULTAT: (z11) Beta < 1.2 -negativ;
13.01.20 (z48) eco găsind sarcina 4 săpt si 5 zile, si un beta de 3482.
15.01.20: (z50) beta 6140!
20.01.20: verdict sarcina oprita din evolutie! :(
23.01.20: chiuretaj prin aspiratie. Cariotip la produsul conceptului OK, normal (46,XX), sarcina nonmolara trim I, oprit inevolutie 5-6 saptamani.
29.02.20: Profil trombofilie: MTHFR C677T - HOMOZIGOT , PAI 1: 5G / 5G - HOMOZIGOT, Vitamina D : 13,4. Nk-uri OK.
25.05.2020: FET, cu 2 embrioni minunați: 3AB si 3BB, z10=beta negativ

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sun May 31, 2020 12:08 pm

Catalyci wrote:
Sun May 31, 2020 9:04 am
Elena87 wrote:
Buna! Si eu sunt la dr Deliana. Este un dr super o recomand! Într-adevăr este greu dpv financiar. Dar sa ști ca chiar și cu program ASSMB, tot mai plătești un maxim de 2000 euro, nu se deconteaza 100%. Eu o gândesc asa, banii se fac pana la urma, problema e timpul ca trece rapid!
Am 1 cunostinta cu amh 0.4 la 33 ani care a reușit din prima la acest dr. Nasa mea a reușit tot din prima si bebe e aproape sa-si cunoască părinții! Eu abia am facut transferul sunt la așteptare!
Programul ASSMB este decontat 100%, cu medicamente de stimulare, punctie, embriotransfer, crioconservare. Suma insa este stabilita avand ca referinta costul de la Panait Sarbu deci de la un spital de stat. La o clinica privata este fff probabil sa trebuiasca platita o diferenta insa nu cred ca poate fi vorba de 2,000 de euro. Eu am platit la clinica 3,000 de lei in plus fata de costul acoperit de vouchere.
La fel si cu voucherul de medicamente: e posibil in functie de doze, tipul de medicamente si durata stimularii, sa se depaseasca putin valoarea voucherului pentru medicatie (daca nu ma insel, 4,600 de lei). Eu de exemplu am avut in schema Gonal si Menopur, 9 zile de stimulare si in ultimele 5 zile am dublat doza de Menopur pt ca un ovar nu raspundea la stimulare. Am depasit asadar costul decontat, cu cateva sute de lei (nu mai retin exact, initial au fost 200 ulterior am mai cumparat cateva doze de Menopur separat care au mai fost si alea vreo 2-300).
Programul ASSMB nu deconteaza intr-adevar analizele pregatitoare, nici cel national.
Teoretic daca te incadrezi cu dozele de tratament si faci FIV la Giulesti, nu ai niciun cost extra, pe programul ASSMB, in afara de analize.
Programul national in schimb da, nu acopera in niciun caz 100% costurile unei proceduri, si acolo e nevoie de aprox. 2,000 de euro suportati din pacate din propriul buzunar.
Din ce stiu eu, programul national deconteaza undeva la 6-7,000 de lei, ceea ce la un spital de stat inseamna punctia si embriotransferul.
Legat de AMH - ambele programe (national si ASSMB Bucuresti) impun minimul de 1 insa la ASSMB nu e o conditie daca ai sub 35 de ani daca imi amintesc corect.
Pe scurt, daca ai sub 35 (si vad ca ai), AMH-ul de 0.8 nu e un impediment. Da-i inainte cu analizele si intereseaza-te cand se reia programul de acordare vouchere. Din pdv financiar este clar mai avantajos decat cel national.
Partea financiara este din pacate o problema mare si delicata, care preseaza puternic si cu forta mare pe un psihic si-asa alterat, pentru oricine trece prin procesul asta. Nu stiu ce sfaturi as putea da, pt ca e fff greu sa scoti ca magicianul din joben atatia bani si fara sa ai macar o oarecare garantie a unei reusite. E al naibii de greu. Insa atata timp cat iti doresti cu tot sufletul si poti, faci tot ce se poate ca sa ai sansa sa incerci de cat mai multe ori si te rogi la Dumnezeu sa fie nevoie sa incerci de cat mai putine.
Noi primul FIV l-am facut dupa ce ne-am vandut masina.
Al doilea, in Cehia, a fost partial cu ceva banuti stransi si partial cu credit.
Al treilea, cel cu noroc, a fost cu programul ASSMB deci costuri aproape zero (nu chiar zero asa cum am spus mai sus) dar comparativ cu cat cheltuisem inainte.... facusem la un moment dat un calcul si iesisera vreo 18,000 de euro in 3 ani.... Am facut in 4 ani 3 FIV-uri, 6 embriotransferuri cu 11 embrioni in total, si fix nr 11 care a si fost pus singur singurel (la toate ET anterioare transferasem mereu cate doi) a fost si cel norocos si acum se uita la mine din patut si rade strengareste.
De bani e nevoie oricum, chiar si cu ASSMB si, Doamne ajuta, reusita din prima sau cat mai rapid. Nu am mai tinut contul cheltuielilor din prima luna imediat dupa ce am avut beta pozitiv insa cu injectiile Zarzio, Proluton, tratamentul de sustinere (numai progesteronul vaginal Lutinus costa vreo 100-200 de lei pe SAPTAMANA), 5 beta facute intr-o saptamana jumate' si ecografiile care pana pe la 10 saptamani au fost la 3-4 zile (nu ca asa a cerut doctorul ci pt ca asa am putut eu sa nu imi pierd mintile in perioada aia), cred ca au fost mai bine de 2,500 de lei intr-o luna.
Iti doresc sa luati decizia cea mai inteleapta si mai ales pe cea care iti va aduce bebelusul mult iubit si dorit, indiferent cat de greu va fi.
Last edited by jurnaldefiv on Sun May 31, 2020 3:29 pm, edited 1 time in total.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Catalyci

Post by Catalyci » Sun May 31, 2020 12:37 pm

jurnaldefiv wrote:
Sun May 31, 2020 12:08 pm
Catalyci wrote:
Elena87 wrote:
Programul ASSMB este decontat 100%, cu medicamente de stimulare, punctie, embriotransfer, crioconservare. Suma insa este stabilita avand ca referinta costul de la Panait Sarbu deci de la un spital de stat. La o clinica privata este fff probabil sa trebuiasca platita o diferenta insa nu cred ca poate fi vorba de 2,000 de euro. Eu am platit la clinica 3,000 de lei in plus fata de costul acoperit de vouchere.
La fel si cu voucherul de medicamente: e posibil in functie de doze, tipul de medicamente si durata stimularii, sa se depaseasca putin valoarea voucherului pentru medicatie (daca nu ma insel, 4,600 de lei). Eu de exemplu am avut in schema Gonal si Menopur, 9 zile de stimulare si in ultimele 5 zile am dublat doza de Menopur pt ca un ovar nu raspundea la stimulare. Am depasit asadar costul decontat, cu cateva sute de lei (nu mai retin exact, initial au fost 200 ulterior am mai cumparat cateva doze de Menopur separat care au mai fost si alea vreo 2-300).
Programul ASSMB nu deconteaza intr-adevar analizele pregatitoare.
Teoretic daca te incadrezi cu dozele de tratament si faci FIV la Giulesti, nu ai niciun cost extra, pe programul ASSMB, in afara de analize.
Programul national in schimb da, nu acopera in niciun caz 100% costurile unei proceduri, si acolo e nevoie de aprox. 2,000 de euro suportati din pacate din propriul buzunar.
Din ce stiu eu, programul national deconteaza undeva la 6-7,000 de lei, ceea ce la un spital de stat inseamna punctia si embriotransferul.
Legat de AMH - ambele programe (national si ASSMB Bucuresti) impun minimul de 1 insa la ASSMB nu e o conditie daca ai sub 35 de ani daca imi amintesc corect.
Pe scurt, daca ai sub 35 (si vad ca ai), AMH-ul de 0.8 nu e un impediment. Da-i inainte cu analizele si intereseaza-te cand se reia programul de acordare vouchere. Din pdv financiar este clar mai avantajos decat cel national.
Partea financiara este din pacate o problema mare si delicata, care preseaza puternic si cu forta mare pe un psihic si-asa alterat, pentru oricine trece prin procesul asta. Nu stiu ce sfaturi as putea da, pt ca e fff greu sa scoti ca magicianul din joben atatia bani si fara sa ai macar o oarecare gatantie a unei reusite. E al naibii de greu. Insa atata timp cat iti doresti cu tot sufletul si poti, faci tot ce se poate ca sa ai sansa sa incerci de cat mai multe ori si te rogi la Dumnezeu sa fie nevoie sa incerci de cat mai putine.
Al doilea, in Cehia, a fost partial cu ceva banuti stransi si partial cu credit.
Al treilea, cel cu noroc, a fost cu programul ASSMB deci costuri aproape zero (nu chiar zero asa cum am spus mai sus) dar comparativ cu cat cheltuisem inainte....
De bani e nevoie oricum, chiar si cu ASSMB si, Doamne ajuta, reusita din prima sau cat mai rapid. Nu am mai tinut contul cheltuielilor din prima luna imediat dupa ce am avut beta pozitiv insa cu injectiile Zarzio, Proluton, tratamentul de sustinere (numai progesteronul vaginal Lutinus costa vreo 100-200 de lei pe SAPTAMANA), 5 beta facute intr-o saptamana jumate' si ecografiile care pana pe la 10 saptamani au fost la 3-4 zile (nu ca asa a cerut doctorul ci pt ca asa am putut eu sa nu imi pierd mintile in perioada aia), cred ca au fost vreo 2,000 de lei intr-o luna.
Iti doresc sa iti decizia cea mai inteleapta si mai ales pe cea care iti va aduce bebelusul mult iubit si dorit, indiferent cat de greu va fi.
Buna! Jurnaldefiv crede-ma ca eu am facut la aceeași clinica, același dr. Am facut fiv cu ASSMB, crede-ma ca știu costurile! Crioconservarea se plătește, este 300 euro pentru 2 paiete. Mai pune și analizele dinainte fiv. Cumva ai văzut grila? Nu compara Panait Sârbu cu Wellborn! Eu am ajuns sa plătesc peste si ma refer din momentul cand am inceput stimularea 7600 pana în momentul cand am facut primul beta(următoarele beta sunt contra cost)!
Nu as vrea sa întru în detalii dar totul depinde de situația fiecăruia.
Dacă oferim informații cel puțin sa fie adevărate. Pentru ca unii oameni își fac niște calcule și apoi se trezesc cu niște cheltuieli care apoi nu pot sa le acopere!
Eu 36, el 34 (diagnosticat cu oligo-asteno-teratospermie datorită unui varicocel descoperit tarziu)
FIV 1: 21 noiembrie 2019: 11 ovocite recoltate, 7 fertilizare, 6 ajunși până în ziua 5,dintre care 2 nu erau crescuți suficient si am renuntat la ei.
26 noiembrie 2019: ET 2 blastocisti: 3AB si 3 BC transferați, 1 morula si un blastocit 1CC PE paiete.
23.01.20: chiuretaj prin aspiratie. Cariotip la produsul conceptului OK, normal (46,XX), sarcina nonmolara trim I, oprit inevolutie 5-6 saptamani.
29.02.20: Profil trombofilie: MTHFR C677T - HOMOZIGOT , PAI 1: 5G / 5G - HOMOZIGOT, Vitamina D : 13,4. Nk-uri OK.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sun May 31, 2020 1:13 pm

Catalyci wrote:
Sun May 31, 2020 12:37 pm
jurnaldefiv wrote:
Sun May 31, 2020 12:08 pm
Catalyci wrote:

Programul ASSMB nu deconteaza intr-adevar analizele pregatitoare.
Partea financiara este din pacate o problema mare si delicata, care preseaza puternic si cu forta mare pe un psihic si-asa alterat, pentru oricine trece prin procesul asta. Nu stiu ce sfaturi as putea da, pt ca e fff greu sa scoti ca magicianul din joben atatia bani si fara sa ai macar o oarecare gatantie a unei reusite. E al naibii de greu. Insa atata timp cat iti doresti cu tot sufletul si poti, faci tot ce se poate ca sa ai sansa sa incerci de cat mai multe ori si te rogi la Dumnezeu sa fie nevoie sa incerci de cat mai putine.
Al treilea, cel cu noroc, a fost cu programul ASSMB deci costuri aproape zero (nu chiar zero asa cum am spus mai sus) dar comparativ cu cat cheltuisem inainte....
De bani e nevoie oricum, chiar si cu ASSMB si, Doamne ajuta, reusita din prima sau cat mai rapid. Nu am mai tinut contul cheltuielilor din prima luna imediat dupa ce am avut beta pozitiv insa cu injectiile Zarzio, Proluton, tratamentul de sustinere (numai progesteronul vaginal Lutinus costa vreo 100-200 de lei pe SAPTAMANA), 5 beta facute intr-o saptamana jumate' si ecografiile care pana pe la 10 saptamani au fost la 3-4 zile (nu ca asa a cerut doctorul ci pt ca asa am putut eu sa nu imi pierd mintile in perioada aia), cred ca au fost vreo 2,000 de lei intr-o luna.
Iti doresc sa iti decizia cea mai inteleapta si mai ales pe cea care iti va aduce bebelusul mult iubit si dorit, indiferent cat de greu va fi.
Buna! Jurnaldefiv crede-ma ca eu am facut la aceeași clinica, același dr. Am facut fiv cu ASSMB, crede-ma ca știu costurile! Crioconservarea se plătește, este 300 euro pentru 2 paiete. Mai pune și analizele dinainte fiv. Cumva ai văzut grila? Nu compara Panait Sârbu cu Wellborn! Eu am ajuns sa plătesc peste si ma refer din momentul cand am inceput stimularea 7600 pana în momentul cand am facut primul beta(următoarele beta sunt contra cost)!
Nu as vrea sa întru în detalii dar totul depinde de situația fiecăruia.
Dacă oferim informații cel puțin sa fie adevărate. Pentru ca unii oameni își fac niște calcule și apoi se trezesc cu niște cheltuieli care apoi nu pot sa le acopere!
Sunt intru totul de acord si nimic din ce am scris nu contrazice ce spui. Nu am spus ca nu stii costurile, daca acelea sunt, atunci chiar retrag ce am spus legat de faptul ca assmb nu are cum sa coste extra atat de mult. Mi se pare enorm, adica e aproape inca o data suma, dar banuiesc ca depinde de la clinica la clinica.
Eu am scris cat am platit eu si in general ce am scris am scris din experienta mea, nu am pretentia sa fie nimic universal valabil si sunt convinsa ca oricine citeste ia lucrurile ca atare.
Nicidecum nu compar un spital de stat cu o clinica privata, asa cum am scris am precizat doar cum a fost stabilit cuantumul sumei decontate de ASSMB, iar aceasta suma a fost stabilita in baza tarifelor practicate de Panait Sarbu.
Asa cum tu stii costurile pe procedura si clinica unde ai facut tu, asa le stiu si eu pe cele unde am facut eu si am scris intocmai ce am platit extra.
Fiecare dintre noi ne documentam oricum inainte de a porni la un astfel de drum, nu cred ca a mers nimeni la o clinica sa faca FIV in baza exclusiv a ce a citit aici, nu ai cum sa iei o decizie pana nu ceri in numele tau clinicii toate detaliile, iar protocolul financiar e unul dintre primii pasi. Nu citesti aici ca ceva costa 2,000 de lei si te duci la clinica incepi procedurile si te trezesti ca ti se cer 2,000 de euro.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.

Cristina90

Transfer

Post by Cristina90 » Sun May 31, 2020 4:50 pm

Buna! Sunt noua aici si am nevoie de un sfat... daca ati trecut prin asa ceva sau daca stiti.. va rog...
Primul FIV primul transfer.
Pe 23.05 transfer de 2 blastocisti
Pe 30.05 ( la 7 zile de la transfer) beta 24
Este ok pt ziua 7? :(

Yminodora

Post by Yminodora » Sun May 31, 2020 6:01 pm

Catalyci wrote:
Elena87 wrote:
Eu am facut la Giulești fiv prin ASSMB iar singuri bani care i-am platit acolo au fost 2300 LEI pt congelarea embrionilor ( cost unic indiferent cate paiete cu embrioni ai). Pt tratament am calculat undeva la 1000 LEI in plus fata de voucher plus analizele. Iar ca comparatie spital stat- clinica privata eu una nu am văzut diferente, din punctul meu de vedere am fost tratata la Giulești la fel ca intr-o clinica privata si credema am facut fiv si la Gynera cand aveau niste costuri de te lua capul si la Budapesta ( aici chiar nu m-am simtit ca la o clinica privata). Plus ca la Giulesti sunt dr foarte buni. Nu inteleg de ce la Wellborn ai platit atat de mult peste voucher din cate stiu eu cei de la clinica au semnat un acord pt preturi in programul ASSMB care trebuiau sa fie cam aceleasi peste tot.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Mon Jun 01, 2020 7:13 am

Buna Elena87, buna fetelor. Eu ti-as sugera sa mai astepti putin pentru ca e posibil sa dea drumul la programul de la ASSMB. Am tot intrebat si intentioneaza, dar nu stiu cand. Si eu tot dupa el astept. De regula in iunie au anuntat si au dat drumul pana acum.
Referitor la costuri, intr-adevar, eu cred ca te mai duce in plus pana la 2000 euro pt analizele dinaintea procedurii, diferenta voucher, tratament sustinere, congelare embrioni (unele analize se pot deconta de la med de fam: analize sange, histeroscopie..). Eu cred ca am dat vreo 3000 ron inainte de procedura. Ulterior 2500 ron diferenta la vouchere, insa cat despre congelat, nu am mai avut ce..tot la Wellborn am facut. Dupa embriotransfer am inceput sa cheltui cate 500 ron la 14 zile, desi clexane si duphaston se pot compensa, dar am mers asa cu plata din 2 in 2 sapt pt ca nu stiam cum merge sarcina..
Am uitat sa precizez ca am mai dat 600 lei in plus pe langa voucher pt medicamentele de stimulare care erau putin mai scumpe, dar a fost alegerea mea. Acum la urmatorul fiv voi economisi mai mult :)
Tot ce am scris a fost din experienta mea.
Mult succes!
29 ani, Infertilitate de cauza tubara, un singur ovar
Ianuarie 2020 - fiv prin ASSMB - transfer 1 blastocist z5 grad 3AA pe 22.01, singurul obtinut din fertilizarea a 5 ovocite, urmeaza sa fac bhcg
Z10 - 158.92, z13 - 700.1
Urmeaza sa fac eco de confirmare sarcina
Eco 6s si 8s - in regula
Eco 10s - edem nucal si pe abdomen
3 eco 11s-12s - malformatii multiple, edem torace, plamani, inima - pericardita, pliu nucal 10mm, posibile malformatii cardiace sau vreun sindrom - din pacate intrerupere de sarcina
Urmeaza FIV2

Elena87

Post by Elena87 » Mon Jun 01, 2020 4:10 pm

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.Cred ca o sa astept ASSMB.Sper sa fie in curând...pentru ca la mine timpul este o problema având în vedere AMH-ul.Daca aflați ceva poate îmi dați de veste și mie.Va multumesc din suflet!

Lorelei

Post by Lorelei » Wed Jun 03, 2020 12:32 pm

Elena87 wrote:
Mon Jun 01, 2020 4:10 pm
Va multumesc tuturor pentru sfaturi.Cred ca o sa astept ASSMB.Sper sa fie in curând...pentru ca la mine timpul este o problema având în vedere AMH-ul.Daca aflați ceva poate îmi dați de veste și mie.Va multumesc din suflet!
Elena87, eventual prin Iulie sa iti faci un nou amh. Asta daca ai peste 35 ani. Daca ai sub 35 de ani atunci AMH-ul nu este criteriu de acces in programul primariei. Daca esti peste 35 ani e bine sa ai rezultatul cu un AMH>=1;tin minte ca era valabil 6 luni daca nu ma insel :). Cred ca totusi pana la final de an starteaza faza 2 din FIV2. Anul trecut tot asa prin iunie-iulie s-a dat drumul. Insa cred ca inainte or sa dea drumul la locurile din faza 1 care au ramas libere din diverse motive ( renuntare la program, etc).

Miha_80

Post by Miha_80 » Wed Jun 03, 2020 4:00 pm

irisana wrote:
Lorelei wrote:
Yminodora wrote:

Gânduri de bine și rugăciuni pt CrisPatri și bebelusii ei, Dumnezeu sa o ajute sa treacă peste acest moment groaznic. :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY:
Eu 40 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, HSG 2017 - trompe permeabile, histeroscopie Mai 2018 Ok, tiroidita autoimună, soțul 40 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
IIulie 2018 fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2
Martie 2019 - embrioadoptie Cehia negativ
Iulie și August 2019 - 2 IUI cu sperma donata - negativ
Octombrie 2019 - fiv ovocite donate Cehia, [its a boy]

Alina1980

Post by Alina1980 » Wed Jun 03, 2020 9:34 pm

Miha_80 wrote:
Wed Jun 03, 2020 4:00 pm
irisana wrote:
Lorelei wrote:

Gânduri de bine și rugăciuni pt CrisPatri și bebelusii ei, Dumnezeu sa o ajute sa treacă peste acest moment groaznic. :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY:
Patri si-a vazut azi bebelusii!!
Doamne ajuta in continuare!
Eu 39ani, sotul 41ani
Infertilitate tubara- o trompa scoasa, cealalta clipsata.
FIV 1-oct.2018, 16ovocite, 12 fertilizate, 8 blasto congelati toti
FET 1- nov. 2018, 2 blasto AA ...Beta 0.1
FET 2- feb2019, 2 blasto AA...Beta 0.1
FET3- mai 2019- 2 blasto( 1 AB+ 1AA) beta ziua 14..1405, beta 16, 3306...SOE (unica) 7sapt.si 3zile
FET 4..2 blasto 19 septembrie, BETA ziua 12- 305 ,Beta ziua 14- 700..avort spontan 5 saptamani
Fiv 2 - ian.2020, 12 ovo, 9 mature, 8 fertilizate, 6 blasto. Fara transfer...( progesteron mare) ..
FET - martie- Beta ziua 12 = 700, beta ziua 14 =1900,.sarcina gemelara, din pacate unul oprit din evolutie la 7s si 5z,
Celaltat ok, morfologie trim 1 - ok, vom avea un [baietel]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Jun 03, 2020 11:55 pm

Alina1980 wrote:
Wed Jun 03, 2020 9:34 pm
Miha_80 wrote:
Wed Jun 03, 2020 4:00 pm
irisana wrote:

Patri si-a vazut azi bebelusii!!
Doamne ajuta in continuare!
Doamne ajuta!!!!
Ce moment magic.... Patri, bebelusilor, sa fiti sanatosi si cumpana asta sa devina amintirea strasnica a primei intalniri, iar viata voastra de acum incolo sa fie presarata cu chicote de bucurie si ras zdravan, care sa stearga toate lacrimile si tot amarul.
Asteptam cu drag un semn de la tine Patri.

Catalyci

Post by Catalyci » Fri Jun 05, 2020 8:11 am

Catalyci wrote:
Wed May 27, 2020 7:59 am
Buna fetelor! Revin cu vesti minunate, pe 25.05 am facut transferul cu embrioni vitrificati! Din fericire aveam pe o paieta 2 embrioni de ziua 5, mai lenți, 1 morula si 1 1CC.
Care erau șansele ca ambii sa reziste dupa dezghețare si sa se si dezvolte intr-o zi?
Iată ca s-au transformat în 2 embrioni frumoși 3AB si 3BB!
Si în acest moment sunt sub stare de soc!
M-i s-a recomandat sa fac Beta pe 4/5.06!
Doamne ajuta tuturor beta pozitiv cu sarcini sănătoase și sarcina ușoară celor care au deja bebelușii în burtica!
UPDATE: Buna fetelor! Vin cu vesti proaste :( , beta in z10<1.2. Simt ca o iau razna! Dr. Mi-a recomandat sa intrerup tratamentul! Nici nu stiu ce sa fac! La ultimul transfer din noiembrie beta a fost tot negativ și eu eram însărcinată.

Post Reply