FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Lorelei

Re: FIV in Romania

Post by Lorelei » Sat Dec 19, 2020 10:27 am

Plusica1979 wrote:
Thu Dec 03, 2020 6:42 pm
AlinaPufi wrote:
Thu Nov 26, 2020 1:09 pm
MariaC wrote:
Thu Nov 26, 2020 12:39 pm
Multumesc de raspuns. Proba sotului e fff buna
Nu mi s-a spus ca ar fi necesar histero si nici sa fac ERA test
Urmatorul pas ar fi tot fiv pe ciclu natural dar cu icsi
Pana atunci eu iau suplimente: CoQ10, vit E, vit D, DHEA, Femibion, omega 3... sper sincer sa ma ajute
Tratamentul pe care il iei este identic cu cel pe care l-am luat si eu. Histero vad ca ai facut la inceputul anului. Teoretic nu ar fi nevoie de inca o histero, poate doar pentru linistea ta, sa ai o confirmare ca e totul in regula. Icsi intr-adevar poate ca este o idee buna. In ceea ce priveste laboratorul de la columna, eu sunt de parere ca in ceea ce priveste dotarile stau foarte bine, iar embriologii de acolo sunt top. Nu trebuie sa uitam ca ei lucreaza cu " materialul clientului", iar in afara de proceduri gen icsi nu prea au ce sa faca. Odata fertilizate, ovocitele isi urmeaza cursul natural. Iar in ceea ce priveste implantarea, laboratorul nu cred ca are legatura. Eu am facut FIV la columna si am reusit la al doilea FET. La primul am transferat 2 blasto, ziua 5- nereusit, iar la al doilea am transferat un blasto tot ziua 5- reusit. Ambele transferuri au fost facute pe ciclu natural ( doar sustinere progesteronica( duphaston si crinone )+aspenter si elevit) . Deci intre cele 2 transferuri nu a fost nici o diferenta( calitatea blasto a fost acceasi) De ce la unul nu s- a prins iar la cel de al doilea da, habar nu am. Sunt sigura ca vei reusi si tu, mai ales ca la mine amh era de 0,6 iar eu am aproape 35 de ani. Bineinteles la fiv pe natural sunt in teorie mai putine sanse pentru ca te bazezi pe un singur ovocit, insa acel ovocit poate sa fie cel norocos. In cele din urma " it only takes one egg" . Draga mea iti doresc din suflet sa reusesti, si drumul meu a fost unul lung, inclusiv o sarcina pierduta la 16 saptamani, deci stiu ce inseamna sa iti doresti din tot sufletul un copil si ce sacrificii implica acest lucru. Ai incredere in echipa de la columna, si mai ales ai incredere in corpul tau! Vizioneaza in mintea ta momentul cand vei afla ca esti insarcinata( eu am facut asta de sute de ori), roaga-te daca esti credincioasa, si capul sus!
Buna. Si eu vreau sa incerc FIV pe ciclu natural. Asta inseamna fara stimulare, corect? Doar ca eu am o schema de luat: orgalutran, pergoveris si ovitrelle. Sunt si acestea de sustinere progetogenica oare? (inca ma documentez deocamdata, azi am fost la dr si am discutat). Ce detalii mai poti sa imi dai pentru FIV pe CN? Multumesc mult!
Plusica eu am facut 2 fivuri pe ciclu natural si 1 minifiv. Cele pe ciclu natural au fost fara sustinere si cu monitorizare ecografica si dozare hormonala dar am avut pe final, din ziua 14, cetrodite si ovitrelle pentru un control mai bun al ovulatiei. La punctie s-a dovedit ca foliculii erau goi. Dar la mine era si varsta (41 ani). La minifiv am avut stimulare minima cu pastile Femara si pe final doze mici de Gonal -50/75 UI plus Cetrodite si Ovitrelle. Am avut 5 foliculi si 5 ovocite din care au rezultat 3 embrioni transferati fazat : unul de z3 si 2 in ziua 5. Beta negativ! E bine sa incerci toate variantele... la mine erau niste pitici sa ard toate variantele dar am apelat la ele si de nevoie pt ca tocmai primisem diagnostic BIRADS4A si am pus on hold stimularile puternice pana la biopsia sanului. Cunosc fete care au facut punctii succesive pe ciclu natural si au reusit dupa ce au strans mai multi embrioni. Bafta!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

Meia

Post by Meia » Sat Dec 19, 2020 11:10 am

Buna fetelor. Dupa cel de-al 5 transfer anulat în decembrie-aceeași cauza... Progesteron mărit pe ciclu controlat, înainte de a introduce lutinus în schema, medicul fiv mi-a recomandat sa consult un endocrinolog. Am fost săptămâna trecută și la eco am descoperit noduli tiroidieni și se vedea și o formațiune care ar putea fi o simpla inflamație sau o formațiune în sine care ar trebui biopsiata. A zis ca o sa aibă mai multe informații din analize. Mi-au ieșit și o parte din analize și am anticorpii anti-tiroglobulina de 10 ori mai mari decât limita normala. În rest, TSH, ATPO, FT4 sunt in limite normale. Încă nu știu ce e cu progesteronul dar am descoperit anticorpii ăștia în schimb🙉🙈. Știți cumva ce e cu ei? Ma împiedică și ăștia la transfer, sau la implantare?🤕
Mai aștept sa iasă ceva analize dintre cele recomandate de endocrinolog și abia apoi merg cu ele... Dar m-am gândit sa va cer vouă parerea😘😘😘
Eu 39. El 41
2018 - start investigații după ce o sarcina se lasă așteptată de mai bine de 2 ani.
2019 - 2 IUI nereusite
2020 - start Fiv la Imed Sibiu.
- ianuarie 2020 stimulare Menopur(cu diphereline din ziua 21 0,1) oprita după 6 zile... Răspuns nesatisfacator
- martie 2020 pauza 3 luni(covid) - myo sun 2 plicuri /zi 3 luni
- mai 2020 început stimulare 2-protocol scurt cu Pergoveris 350ui/zi, orgalutran, declasansare cu ovitrelle: 13 ovocite, 7 fertilizare, 4 blasto ziua 5 all freeze(progesteron mare înainte de declansare)
- iulie, august, sept, Oct, nov 2020- pregatire ET ciclu controlat cu femoston...toate anulate (progesteron mare înainte de start Lutinus)
- ian 2021 pregătire ET(cycloprogynova, medrol, lutinus) dozari hormonale ok(finally!!). Transfer 2 blasto de ziua 5 în data de 21.01.2021🤗🤗🤗.
- 30 ian 2021-z9 - beta 56.19❤️
- 01 feb 2021-z11 beta 153.3 ❤️
- 03 feb 2021-z 13 beta 501.23❤️
- 05 feb 2021- z15 beta 1635❤️... Programare eco 11.02

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Sat Dec 19, 2020 1:21 pm

Meia wrote:
Sat Dec 19, 2020 11:10 am
Buna fetelor. Dupa cel de-al 5 transfer anulat în decembrie-aceeași cauza... Progesteron mărit pe ciclu controlat, înainte de a introduce lutinus în schema, medicul fiv mi-a recomandat sa consult un endocrinolog. Am fost săptămâna trecută și la eco am descoperit noduli tiroidieni și se vedea și o formațiune care ar putea fi o simpla inflamație sau o formațiune în sine care ar trebui biopsiata. A zis ca o sa aibă mai multe informații din analize. Mi-au ieșit și o parte din analize și am anticorpii anti-tiroglobulina de 10 ori mai mari decât limita normala. În rest, TSH, ATPO, FT4 sunt in limite normale. Încă nu știu ce e cu progesteronul dar am descoperit anticorpii ăștia în schimb🙉🙈. Știți cumva ce e cu ei? Ma împiedică și ăștia la transfer, sau la implantare?🤕
Mai aștept sa iasă ceva analize dintre cele recomandate de endocrinolog și abia apoi merg cu ele... Dar m-am gândit sa va cer vouă parerea😘😘😘
Buna Meia! Imi pare rau ca nu ai reusit transferul! Asta cu anticorpii anti-tiroglobulina sugereaza o tiroida autoimuna. (Din putinele mele cunostiinte) . De multe ori are si o componenta genetica-ai pe cineva in familie cu asa ceva? Probabil formatiunea descoperita este o inflamatie- o consecinta comuna a tiroidei autoimune. Din cate stiu exista tratament de substitutie hormonala pentru a o tine sub control. Sunt destul de sigura ca am dat peste subiectul asta chiar aici pe forum, dar nu mai stiu ce si cum. Cel mai sigur iti poate spune endocrinologul. Gandeste pozitiv- daca este intr-adevar tiroida autoimuna, nu este ceva ce iti ameninta viata, exista un tratament si sunt convinsa ca exista multe femei care au copii in ciuda acestei afectiuni. Este iar bine ca ai descoperit problema asta inainte de a ramane insarcinata. Fara un tratament adecvat, aceasta afectiune poate crea probleme destul de serioase in sarcina. Chiar as vrea sa ma tii la curent cu ce spune endocrinologul, si iti tin pumnii din tot sufletul. Chiar daca nu te cunosc, empatizez cu tine, stiu ce inseamna sa iti doresti un copil si sa tot intampini piedici in cale. Sunt insa convinsa ca va veni si momentul tau. Lucrurile nu se intampla mereu cand vrem noi. Succes , sanatate si Doamne ajuta!

Meia

Post by Meia » Sat Dec 19, 2020 1:42 pm

Mulțumesc de încurajări, draga mea! Este genetic cu siguranță pentru ca mama a avut probleme cu tiroida și s-a operat. I s-a extirpat o parte dintr-un lob dar nu ia tratament de substituire și e ok. Eu am făcut doar analizele și mi-au iesit doar o parte din ele. Când le am pe toate, i le voi trimite doamnei dr sa vedem ce facem mai departe. Nu cred ca e foarte grav pentru ca am citit despre asta și eu am doar un anticorp mărit dintre toți și cred ca se rezolva cu tratament. Ma bucur însă că am descoperit, cum ai zis și tu, inainte. Deși eu ma fusesem cu alta treaba😂😂😂. O sa te țin la curent cu ce zice dr după ce ii trimit toate analizele. Te pup și te imbratisez😘🤗
Eu 39. El 41
2018 - start investigații după ce o sarcina se lasă așteptată de mai bine de 2 ani.
2019 - 2 IUI nereusite
2020 - start Fiv la Imed Sibiu.
- ianuarie 2020 stimulare Menopur(cu diphereline din ziua 21 0,1) oprita după 6 zile... Răspuns nesatisfacator
- martie 2020 pauza 3 luni(covid) - myo sun 2 plicuri /zi 3 luni
- mai 2020 început stimulare 2-protocol scurt cu Pergoveris 350ui/zi, orgalutran, declasansare cu ovitrelle: 13 ovocite, 7 fertilizare, 4 blasto ziua 5 all freeze(progesteron mare înainte de declansare)
- iulie, august, sept, Oct, nov 2020- pregatire ET ciclu controlat cu femoston...toate anulate (progesteron mare înainte de start Lutinus)
- ian 2021 pregătire ET(cycloprogynova, medrol, lutinus) dozari hormonale ok(finally!!). Transfer 2 blasto de ziua 5 în data de 21.01.2021🤗🤗🤗.
- 30 ian 2021-z9 - beta 56.19❤️
- 01 feb 2021-z11 beta 153.3 ❤️
- 03 feb 2021-z 13 beta 501.23❤️
- 05 feb 2021- z15 beta 1635❤️... Programare eco 11.02

Dana2020

Post by Dana2020 » Sat Dec 19, 2020 5:10 pm

Meia wrote:
Sat Dec 19, 2020 1:42 pm
Mulțumesc de încurajări, draga mea! Este genetic cu siguranță pentru ca mama a avut probleme cu tiroida și s-a operat. I s-a extirpat o parte dintr-un lob dar nu ia tratament de substituire și e ok. Eu am făcut doar analizele și mi-au iesit doar o parte din ele. Când le am pe toate, i le voi trimite doamnei dr sa vedem ce facem mai departe. Nu cred ca e foarte grav pentru ca am citit despre asta și eu am doar un anticorp mărit dintre toți și cred ca se rezolva cu tratament. Ma bucur însă că am descoperit, cum ai zis și tu, inainte. Deși eu ma fusesem cu alta treaba😂😂😂. O sa te țin la curent cu ce zice dr după ce ii trimit toate analizele. Te pup și te imbratisez😘🤗
Buna,
Eu am ambii anticorpi modificati dar cel mai des imi iese anti TPO ul marit destul de mult. Si eu eram ingrijorata ca asta e cauza ca nu ramaneam si toti doctorii m au asigurat ca nu asta e problema.
TSH ul tau e spre limita inferioara sau superioar? Esti mai plinuta sau mai slabuta? De obicei cand sunt modificati anticorpi TG e vorba de boala graves si cand sunt antiTPO e hashimoto.
Cu toate acestea atat timp cat TSH ul, FT3, FT4 sunt normali atunci nu pune problema. Eu stiu de aceasta boala de multi ani si nu am avut nevoie de tratament.
Daca e hipotiroidism ( adica nu ai destui hormoni si TSH ul e mai mare atunci iei eutyrox si nu ai probleme pe sarcina. daca e hipertiroidism ( TSH ul mic) atunci e mai problematic si nu prea ai tratament mai ales pe sarcina. Cel mai nasol e ca in caz de hipertiroidism nu ai ce sa i faci pe sarcina. Hipertiroidismul poate da o stare toxica care poate fi fatala ( se intampla foarte rar).
Pe sarcina e fff important in primul trimestru ca ai tsh ul mic , in cazul in care tsh ul e mai mare decat normalul si nu ei tratament atunci exista riscul ca copilul sa aiba probleme de retard. Asta se intampla rar spre mai deloc la persoanele care se duc periodic la endocrinolog pe sarcina.
Eu am hipertiroidism si pe sarcina am avut valori ff scazute la TSH dar am fost la enterolog am facut analize aproape lunar si nu am avut absolut nicio problema nici eu si nici copilul.
Ar fi util sa verifici daca ai intoleranta la gluten ( sunt analize genetice pt asta) si mai sunt si anticorpi care se fac din sange ( dar nu tot timpul se pizitiveaza). Pot merge si la medicum la nicolae adriana alergolog imunolog.
Pr FIV iti recomand:
- dieta fara gluten
- mancare cat mai naturala neprocesata( adica fructe si legime cat mai proaspete)
- miscare
- diminuare stres ( de la stres se declanseaza bolile acestea de tiroida)
- multa apa plata ( minim 2 litri)
- acupunctura ( regleaza fff bine activitatea tiroidei si a tutuor glandelor)
- fa activitati care iti fac placere
Important este ca aceasta boala nu te impiedica sa ramai insarcinata si nici sa aduci pe lume un copil complet sanatos.
Mult succes si multa sanatate!
38 ani, AMH 5.6, 2 extrauterine ( 2004 si 2009; lipsa trompe)
FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
Embrioniotransfer congelati Turcia - beta negativ
2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpinx pe restul de trompa ( de care nu știam)
2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
2015 ERA test Columna ( Dr Bucur) - rezultate bune pe ciclu natural
2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vythoulkas) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 confirmare endometrita fără a sti patogenul - confirmare diagnostic endometrita cu streptococ, dezechilibru flora bacteriana la nivel de lactobacili, fereastra implantare cu decalaj de o zi pe baza ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic țintit pentru streptococ, echilibrare flora bacteriana.
2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat conform rezultat ERA = BEBE [bebe]

Yminodora

Post by Yminodora » Sat Dec 19, 2020 9:39 pm

Meia wrote:
Buna eu am tiroidita autoimuna (atpo+tsh mariti) si mereu am crezut ca asta e problema pt care nu obtin sarcina. Am incercat fel de fel de regimuri de mai aveam un pic si beam doar apă, nu am rezolvat nimic decât ca slabeam f mult si eram mereu ametita si slăbită. In cazul meu atpo mariti a insemnat si o inflamatie undeva in corp care imi dadea batai de cap. Pana la urma sa dovedit a fi o endometrita pe care am tratat-o si am obtinut sarcina si copilasul mult dorit dupa 8 ani de încercări, investigheaza cauza anticorpilor măriți nu lua doar tratament de susbstitutie si atât. Succes.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]
Iulie 2020 parinti fericiți de Edan Rareș [copilas]

Yminodora

Post by Yminodora » Sat Dec 19, 2020 9:44 pm

Irisana tin pumnii sa vi cu vesti bune.
Jurnaldefiv imi pare rau ce citesc la tine in semnatura dar stiu ca esti puternica si nu o sa renunți si trebuie sa recunosc ești si curajoasă :D
Georgiana Mihai cum esti?
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
Fet 1- beta pozitiv.

Dana2020

Post by Dana2020 » Sun Dec 20, 2020 11:12 am

Yminodora wrote:
Sat Dec 19, 2020 9:39 pm
Meia wrote:
Buna eu am tiroidita autoimuna (atpo+tsh mariti) si mereu am crezut ca asta e problema pt care nu obtin sarcina. Am incercat fel de fel de regimuri de mai aveam un pic si beam doar apă, nu am rezolvat nimic decât ca slabeam f mult si eram mereu ametita si slăbită. In cazul meu atpo mariti a insemnat si o inflamatie undeva in corp care imi dadea batai de cap. Pana la urma sa dovedit a fi o endometrita pe care am tratat-o si am obtinut sarcina si copilasul mult dorit dupa 8 ani de încercări, investigheaza cauza anticorpilor măriți nu lua doar tratament de susbstitutie si atât. Succes.
Buna Yminodora,
Sper ca totul e minunat cu bebe.
Eram curioasa daca ai repetat anti tpo si tsh ul dupa ce ai nascut si daca s au normalizat.
Si la mine aunt anticorpii tiroidieni f mari si endometrita cronica. Sincera mie mi s a spus ca e in corelatie cu intoleranta la gluten. Stiu mai multe cazuri in aceasta situatie. Nu am facut niciodata legatura cu endometrita cronica. Eram curioasa daca ai verificat aveasta legatura - anticorpi tiroidieni mariti versus endometrita cronica.
Bucura te de momentele minunate de inceput.
Sarbatori fericite si multa sanatate!
38 ani, AMH 5.6, 2 extrauterine ( 2004 si 2009; lipsa trompe)
FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
Embrioniotransfer congelati Turcia - beta negativ
2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpinx pe restul de trompa ( de care nu știam)
2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
2015 ERA test Columna ( Dr Bucur) - rezultate bune pe ciclu natural
2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vythoulkas) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 confirmare endometrita fără a sti patogenul - confirmare diagnostic endometrita cu streptococ, dezechilibru flora bacteriana la nivel de lactobacili, fereastra implantare cu decalaj de o zi pe baza ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic țintit pentru streptococ, echilibrare flora bacteriana.
2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat conform rezultat ERA = BEBE [bebe]

Yminodora

Post by Yminodora » Sun Dec 20, 2020 9:05 pm

Dana2020 wrote:
Sun Dec 20, 2020 11:12 am
Yminodora wrote:
Sat Dec 19, 2020 9:39 pm
Meia wrote:
Buna fetelor. Dupa cel de-al 5 transfer anulat în decembrie-aceeași cauza... Progesteron mărit pe ciclu controlat, înainte de a introduce lutinus în schema, medicul fiv mi-a recomandat sa consult un endocrinolog. Am fost săptămâna trecută și la eco am descoperit noduli tiroidieni și se vedea și o formațiune care ar putea fi o simpla inflamație sau o formațiune în sine care ar trebui biopsiata. A zis ca o sa aibă mai multe informații din analize. Mi-au ieșit și o parte din analize și am anticorpii anti-tiroglobulina de 10 ori mai mari decât limita normala. În rest, TSH, ATPO, FT4 sunt in limite normale. Încă nu știu ce e cu progesteronul dar am descoperit anticorpii ăștia în schimb🙉🙈. Știți cumva ce e cu ei? Ma împiedică și ăștia la transfer, sau la
Buna Yminodora,
Sper ca totul e minunat cu bebe.
Eram curioasa daca ai repetat anti tpo si tsh ul dupa ce ai nascut si daca s au normalizat.
Si la mine aunt anticorpii tiroidieni f mari si endometrita cronica. Sincera mie mi s a spus ca e in corelatie cu intoleranta la gluten. Stiu mai multe cazuri in aceasta situatie. Nu am facut niciodata legatura cu endometrita cronica. Eram curioasa daca ai verificat aveasta legatura - anticorpi tiroidieni mariti versus endometrita cronica.
Bucura te de momentele minunate de inceput.
Sarbatori fericite si multa sanatate!
Buna Dana, da totul minunat dar obositor :D . Nu am mai făcut nicio analiza de cand am nascut. Sunt singura cu bebe si efectiv abia am timp sa gatesc ceva rapid si sa mananc. A avut colici urâți si 20 de ore pe zi il tineam in brate si asa sa invatat, nu accepta pe nimeni si e mereu lipit de mine.
Sper pana la primavara sa pot sa repet analizele momentan ne ies dintisori si e un plans continuu mai rau ca la colici . Nu stiu cat tine de intoleranta la gluten sau nu pt ca repet am tinut regim fara gluten, lactate si zahar si nu am avut scadere a ATPO decat atunci cand am luat medrol.
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.
Fet 1- beta pozitiv.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Dec 21, 2020 11:35 am

Yminodora wrote:
Sat Dec 19, 2020 9:44 pm
Jurnaldefiv imi pare rau ce citesc la tine in semnatura dar stiu ca esti puternica si nu o sa renunți si trebuie sa recunosc ești si curajoasă :D
Yminodora, maultumesc mult. Ma bucur mult sa vad ca mai scrii, cum e noua viata? Bucura-te de micul ghemotoc, soarbe cu nesat fiecare secunda (inclusiv lipsa de somn :D ) caci mogaldeata creste, noi avem deja 1 an si aproape 5 luni (si inca exista momente "nu imi vine sa cred minunea".... probabil vor fi toata viata), ma uit cu lacrimi in ochi la pozele de anul trecut pe vremea asta, la bondocul grasun si zambitor, care acum alearga de colo colo prin casa, nu sta 2 secunde in acelasi loc, mai putin grasun dar tot zambaret nevoie mare. E o minune de copil... toti copiii sunt asa.
Deocamdata se pare ca m-am cam dat peste cap dupa biochimica. Nu am patit niciodata in 4 ani de fivuri, dar acum biochimica aia de acum 2 luni se pare ca m-a dereglat putin hormonal. Am facut un chist mare ciclul trecut (foliculul dominant a crescut prea mult...), s-a spart cu dureri groaznice si apoi am avut sangerari mai bine de 2 saptamani. Acum am inca un folicul razna, tot prea mare (am fost la eco sapt asta sa vad totusi ce se intampla), intre timp cred ca s-a spart si ala, nu tot cu asa dureri (ma avertizase doc sa ma astept sa decurga tot la fel lucrurile), se oprise sangerarea insa acum de 3 zile iar.... sunt clar dereglata, asa ca astept cuminte sa revin la normal, sa vina menstra (om vedea cand...) si sa speram ca lucrurile revin la normal pe urmatoarele 1-2 cicluri. Cum ma normalizez, cum incercam din nou, cu ajutorul lui Dumnezeu si al doamnei doctor.
De Georgiana Mihai si eu ma intreb de multe ori cum mai e, de fiecare data cand intru caut sa vad daca cumva a mai scris. Sper sa fie bine.
Sarbatori linistite sa avem cu toate! Si poate anul viitor va veni cu mai multe dorinte implinite de minuni mici dar atat de mari.
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta z10 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.
FET8 Feb 2021 1 blasto 5AA, beta negativ.
FET9 - urmeaza.

Yminodora

Post by Yminodora » Mon Dec 21, 2020 8:25 pm

jurnaldefiv wrote:
Mon Dec 21, 2020 11:35 am
Yminodora wrote:
Sat Dec 19, 2020 9:44 pm
Yminodora, maultumesc mult. Ma bucur mult sa vad ca mai scrii, cum e noua viata? Bucura-te de micul ghemotoc, soarbe cu nesat fiecare secunda (inclusiv lipsa de somn :D ) caci mogaldeata creste, noi avem deja 1 an si aproape 5 luni (si inca exista momente "nu imi vine sa cred minunea".... probabil vor fi toata viata), ma uit cu lacrimi in ochi la pozele de anul trecut pe vremea asta, la bondocul grasun si zambitor, care acum alearga de colo colo prin casa, nu sta 2 secunde in acelasi loc, mai putin grasun dar tot zambaret nevoie mare. E o minune de copil... toti copiii sunt asa.
Deocamdata se pare ca m-am cam dat peste cap dupa biochimica. Nu am patit niciodata in 4 ani de fivuri, dar acum biochimica aia de acum 2 luni se pare ca m-a dereglat putin hormonal. Am facut un chist mare ciclul trecut (foliculul dominant a crescut prea mult...), s-a spart cu dureri groaznice si apoi am avut sangerari mai bine de 2 saptamani. Acum am inca un folicul razna, tot prea mare (am fost la eco sapt asta sa vad totusi ce se intampla), intre timp cred ca s-a spart si ala, nu tot cu asa dureri (ma avertizase doc sa ma astept sa decurga tot la fel lucrurile), se oprise sangerarea insa acum de 3 zile iar.... sunt clar dereglata, asa ca astept cuminte sa revin la normal, sa vina menstra (om vedea cand...) si sa speram ca lucrurile revin la normal pe urmatoarele 1-2 cicluri. Cum ma normalizez, cum incercam din nou, cu ajutorul lui Dumnezeu si al doamnei doctor.
De Georgiana Mihai si eu ma intreb de multe ori cum mai e, de fiecare data cand intru caut sa vad daca cumva a mai scris. Sper sa fie bine.
Sarbatori linistite sa avem cu toate! Si poate anul viitor va veni cu mai multe dorinte implinite de minuni mici dar atat de mari.
E atât de frumos cu el ca câteodată ma intreb daca e real, daca chiar mi sa îndeplinit marea dorinta daca chiar sau terminat ani de chin si asteptari si atunci cand se trezeste dimineata cu zambetul acela mic ma topesc toată si uit ca sunt obosită :ymblushing:
Si eu deja plang la pozele cu el bebelus nou născut si mi se pare ca creste prea repede :(
Deja 1 ani jumate a si trecut, sa fiti sanatosi si sa vina surioara cat mai repede :YMPRAY:
Offf cand credeam ca am scapat de statul la usile dr vad ca continuăm si dupa o nastere tot cu lupta. Mai aveti embrioni sau faceti un nou fiv?
Sa fie sarbatori fericite si in pace pt toata lumea si fetele de aici sa ne ajunga din urma toate.
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.
Fet 1- beta pozitiv.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Dec 21, 2020 10:33 pm

Yminodora wrote:
Mon Dec 21, 2020 8:25 pm
E atât de frumos cu el ca câteodată ma intreb daca e real, daca chiar mi sa îndeplinit marea dorinta daca chiar sau terminat ani de chin si asteptari si atunci cand se trezeste dimineata cu zambetul acela mic ma topesc toată si uit ca sunt obosită :ymblushing:
Si eu deja plang la pozele cu el bebelus nou născut si mi se pare ca creste prea repede :(
Deja 1 ani jumate a si trecut, sa fiti sanatosi si sa vina surioara cat mai repede :YMPRAY:
Offf cand credeam ca am scapat de statul la usile dr vad ca continuăm si dupa o nastere tot cu lupta. Mai aveti embrioni sau faceti un nou fiv?
Sa fie sarbatori fericite si in pace pt toata lumea si fetele de aici sa ne ajunga din urma toate.
Multumim tare mult, si va intorc si voua urarile de sanatate, bucurie, si sa va dea Dumnezeu ce va doriti.
Aici mai aveam 3 embrioni (blastocisti) congelati, pe paiete individuale. Am transferat unul in octombrie, cand am avut biochimica, mai avem doi...aici la Columna, plus unul la Praga.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.
FET9 - urmeaza.

CrissPatri

Post by CrissPatri » Fri Dec 25, 2020 1:39 am

jurnaldefiv wrote:
Mon Dec 21, 2020 10:33 pm
Yminodora wrote:
Multumim tare mult, si va intorc si voua urarile de sanatate, bucurie, si sa va dea Dumnezeu ce va doriti.
Aici mai aveam 3 embrioni (blastocisti) congelati, pe paiete individuale. Am transferat unul in octombrie, cand am avut biochimica, mai avem doi...aici la Columna, plus unul la Praga.
Jurnalut drag....te felicit pentru curaj și îmi pare rau pentru sarcina ta biochimica, sunt sigura insa ca va veni cat mai curând surioara/frățiorul mult dorit. [floare]
În legatura cu dereglările hormonale si chisturile....am fost si eu la un control acum o luna jumate fiindca trecuseră aproape 6 luni de la nastere si eu nu aveam inca ciclu în condițiile în care mi-au oprit lactatia imediat dupa nastere. A fost mare surpriza sa descopăr pe ambele ovare chisturi...unul hemoragic...maricel de 4 cm. Am primit tratament cu duphastone si anticoncepționale. A pornit menstra si cred ca am si eliminat din chisturi fiindca au fost dureroase si sangerare foarte abundenta a ținut2 săptămâni...aștept sa merg pe 29 iar la control. Am repetat anumite analize si am facut si un Papanicolau care a ieșit ok.
Te pup si Sărbători fericite!
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:
28.05.2020: Mamica fericita de Alexis si Melina [gemeni]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Dec 25, 2020 6:15 pm

CrissPatri wrote:
Fri Dec 25, 2020 1:39 am
jurnaldefiv wrote:
Mon Dec 21, 2020 10:33 pm
Yminodora wrote:
Jurnalut drag....te felicit pentru curaj și îmi pare rau pentru sarcina ta biochimica, sunt sigura insa ca va veni cat mai curând surioara/frățiorul mult dorit. [floare]
În legatura cu dereglările hormonale si chisturile....am fost si eu la un control acum o luna jumate fiindca trecuseră aproape 6 luni de la nastere si eu nu aveam inca ciclu în condițiile în care mi-au oprit lactatia imediat dupa nastere. A fost mare surpriza sa descopăr pe ambele ovare chisturi...unul hemoragic...maricel de 4 cm. Am primit tratament cu duphastone si anticoncepționale. A pornit menstra si cred ca am si eliminat din chisturi fiindca au fost dureroase si sangerare foarte abundenta a ținut2 săptămâni...aștept sa merg pe 29 iar la control. Am repetat anumite analize si am facut si un Papanicolau care a ieșit ok.
Te pup si Sărbători fericite!
E ff bine ca ai mers la control. E f important sa avem grija, mai ales dupa procedurile prin care trecem, si bineinteles dupa sarcini.
E f bine daca ai eliminat din chisturi. Eu inca sangerez... am vreo 3 sapt de cand o tot tin asa. Acum ar tb sa fie de la al doilea chist vazut la eco atunci cand am fost. Astept cuminte sa vad ce se intampla.
Multumesc mult de ganduri. Numai bine tie, voua, si mai ales prichindeilor care cred ca sunt deja foarte activi.
Imbratisari si Sarbatori cu liniste si multa sanatate.
FET9 - urmeaza.

Me123

Post by Me123 » Sun Dec 27, 2020 5:51 pm

Buna fetelor.De foarte mult timp va urmăresc și nu am îndrăznit sa intervin.Pe scurt,am făcut fiv in luna Feb(sarcina oprită din evoluție in sapt 6)In luna Iunie am făcut Transfer de 2 embrioni(unul oprit din evoluție in sapt 6 și unul in sapt 9)După aceste dezamăgiri și după un chiuretaj oribil am hotărât sa iau o pauza.Acum in Ianuarie am planificat un nou embrio tranfer(mai am 4)dar de data aceasta doamna doctor mi-a propus sa l facem pe ciclu natural.Credeți ca sunt șanse mai mari?E greu de urmărit ovulatia?-mentionez ca am un ciclu regulat 27-28 zile.Va Multumesc mult și sper sa avem doar vesti frumoase.

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Sun Dec 27, 2020 6:14 pm

Me123 wrote:
Sun Dec 27, 2020 5:51 pm
Buna fetelor.De foarte mult timp va urmăresc și nu am îndrăznit sa intervin.Pe scurt,am făcut fiv in luna Feb(sarcina oprită din evoluție in sapt 6)In luna Iunie am făcut Transfer de 2 embrioni(unul oprit din evoluție in sapt 6 și unul in sapt 9)După aceste dezamăgiri și după un chiuretaj oribil am hotărât sa iau o pauza.Acum in Ianuarie am planificat un nou embrio tranfer(mai am 4)dar de data aceasta doamna doctor mi-a propus sa l facem pe ciclu natural.Credeți ca sunt șanse mai mari?E greu de urmărit ovulatia?-mentionez ca am un ciclu regulat 27-28 zile.Va Multumesc mult și sper sa avem doar vesti frumoase.
Buna! Imi pare rau sa aud de experientele tale... eu am facut transfer pe ciclu natural. Si eu aveam un ciclu regulat, insa dupa stimulare si punctie mi se dereglase ovulatia, in sensul ca ovulam prea devreme(ziua 7) si endometrul nu apuca sa se dezvolte suficient pentru a sustine o implantare. La transferul reusit, totusi, ovulatia tot in ziua 7 s-a produs insa endometrul era perfect. Am urmarit ovulatia cu teste de ovulatie, incepand cu ziua 5, ca sa fiu sigura ca nu o ratez. In ziua cu testul pozitiv fugeam la clinica sa recoltez Lh, Estradiol si progesteron. La o zi sau doua dupa testul pozitiv m-au chemat pentru echografie ca sa confirmam ovulatia si sa vedem cum arata endometrul. Daca ovulezi in mod spontan, probabil ca transferul pe ciclu natural este o idee buna,pt ca nu ai organismul bombardat de hormoni.
Iti doresc ca luna ianuarie sa iti aduca un rezultat pozitiv, si ca bebe sa ramana cuminte in burtica 9 luni!

Me123

Post by Me123 » Sun Dec 27, 2020 6:45 pm

AlinaPufi wrote:
Sun Dec 27, 2020 6:14 pm
Me123 wrote:
Buna! Imi pare rau sa aud de experientele tale... eu am facut transfer pe ciclu natural. Si eu aveam un ciclu regulat, insa dupa stimulare si punctie mi se dereglase ovulatia, in sensul ca ovulam prea devreme(ziua 7) si endometrul nu apuca sa se dezvolte suficient pentru a sustine o implantare. La transferul reusit, totusi, ovulatia tot in ziua 7 s-a produs insa endometrul era perfect. Am urmarit ovulatia cu teste de ovulatie, incepand cu ziua 5, ca sa fiu sigura ca nu o ratez. In ziua cu testul pozitiv fugeam la clinica sa recoltez Lh, Estradiol si progesteron. La o zi sau doua dupa testul pozitiv m-au chemat pentru echografie ca sa confirmam ovulatia si sa vedem cum arata endometrul. Daca ovulezi in mod spontan, probabil ca transferul pe ciclu natural este o idee buna,pt ca nu ai organismul bombardat de hormoni.
Iti doresc ca luna ianuarie sa iti aduca un rezultat pozitiv, si ca bebe sa ramana cuminte in burtica 9 luni!
Multumesc foarte mult pentru răspuns.Din câte al observat și eu tot cam in ziua 7 ovulez.Îmi poți recomanda un test de ovulatie?Foloseam niște teste înainte care erau aduse din Rusia și erau super eficiente,dar la noi nu știu către ce sa ma directionez.🤗🤗🤗

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Sun Dec 27, 2020 7:33 pm

Me123 wrote:
Sun Dec 27, 2020 6:45 pm
AlinaPufi wrote:
Sun Dec 27, 2020 6:14 pm
Me123 wrote:
Multumesc foarte mult pentru răspuns.Din câte al observat și eu tot cam in ziua 7 ovulez.Îmi poți recomanda un test de ovulatie?Foloseam niște teste înainte care erau aduse din Rusia și erau super eficiente,dar la noi nu știu către ce sa ma directionez.🤗🤗🤗
Eu am folosit testele de la Barza.

Yminodora

Post by Yminodora » Sun Dec 27, 2020 7:39 pm

Me123 wrote:
Bună si eu am facut transfer pe ciclu natural si singurul reusit, am urmarit ovulatia prin analize lh, progesteron, estradiol. Ovulam la mijocul perioadei menstruale deci nu a fost probleme de ovulatie devreme sau târzie. Ovulatia se poate urmări si ecografic . Succes
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.
Fet 1- beta pozitiv.

Me123

Post by Me123 » Sun Dec 27, 2020 8:32 pm

Yminodora wrote:
Sun Dec 27, 2020 7:39 pm
Me123 wrote:
Bună si eu am facut transfer pe ciclu natural si singurul reusit, am urmarit ovulatia prin analize lh, progesteron, estradiol. Ovulam la mijocul perioadei menstruale deci nu a fost probleme de ovulatie devreme sau târzie. Ovulatia se poate urmări si ecografic . Succes
Va Multumesc pentru răspunsuri și va țin al curent.🤗🤗

Post Reply