FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
jurnaldefiv

Re: FIV in Romania

Post by jurnaldefiv » Mon Dec 28, 2020 12:40 pm

Me123 wrote:
Sun Dec 27, 2020 5:51 pm
Buna fetelor.De foarte mult timp va urmăresc și nu am îndrăznit sa intervin.Pe scurt,am făcut fiv in luna Feb(sarcina oprită din evoluție in sapt 6)In luna Iunie am făcut Transfer de 2 embrioni(unul oprit din evoluție in sapt 6 și unul in sapt 9)După aceste dezamăgiri și după un chiuretaj oribil am hotărât sa iau o pauza.Acum in Ianuarie am planificat un nou embrio tranfer(mai am 4)dar de data aceasta doamna doctor mi-a propus sa l facem pe ciclu natural.Credeți ca sunt șanse mai mari?E greu de urmărit ovulatia?-mentionez ca am un ciclu regulat 27-28 zile.Va Multumesc mult și sper sa avem doar vesti frumoase.
Nu e greu de urmarit doar ca inseamna cel mai probabil analize hormonale mai dese si ecografii la fel. Pe ciclu natural e posibil sa te lase total natural adica inclusiv sa si ovulezi spontan, sau sa te lase hormonal natural dar sa iti dea injectia de declansare ovulatie, pt un mai bun control al ovulatiei si tratamentului progestativ (implicit o mai buna predictibilitate a ferestrei de implantare).
Eu am facut o data un ET pe ciclu natural 100%, am facut de 3 ori analizele hormonale la 1-2 zile distanta (2 seturi de analize inainte si unul dupa, cand se vad clar valorile hormonilor post-ovulator); ecografii tot cam asa, 2-3 in preajma momentului ovulatiei, sa se vada starea foliculilui dominant/corpului galben si bineinteles structura si grosimea endometrului.
Cand urmaream si cu teste, foloseam Oview - mi se pareau mai bune decat cele de la Barza in sensul ca se vedeau mai clar culorile, avand in vedere ca la testele de ovulatie, spre deosebire de cele de sarcina, e ff importanta nuanta culorii, nu doar prezenta sau absenta celei de-a doua linii.
Imi pare foarte rau pentru sarcinile oprite. Sper ca noul an sa iti aduca bucuria vietii.
Citind povestea ta vroiam sa te intreb daca inainte de un nou ET nu ti s-a recomandat o histeroscopie. Dupa 2 sarcini oprite dintre care una cu chiuretaj, eu nu as face un nou transfer fara o histeroscopie in prealabil, pt a fi sigura de starea uterului pe interior. Trebuie sa iti iei toate masurile pt maximizarea sanselor, iar o histeroscopie te intarzie doar cu o luna.
Mult mult noroc.
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta z10 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.
FET8 Feb 2021 1 blasto 5AA, beta negativ.

Me123

Post by Me123 » Mon Dec 28, 2020 8:35 pm

jurnaldefiv wrote:
Mon Dec 28, 2020 12:40 pm
Me123 wrote:
Sun Dec 27, 2020 5:51 pm
Buna fetelor.De foarte mult timp va urmăresc și nu am îndrăznit sa intervin.Pe scurt,am făcut fiv in luna Feb(sarcina oprită din evoluție in sapt 6)In luna Iunie am făcut Transfer de 2 embrioni(unul oprit din evoluție in sapt 6 și unul in sapt 9)După aceste dezamăgiri și după un chiuretaj oribil am hotărât sa iau o pauza.Acum in Ianuarie am planificat un nou embrio tranfer(mai am 4)dar de data aceasta doamna doctor mi-a propus sa l facem pe ciclu natural.Credeți ca sunt șanse mai mari?E greu de urmărit ovulatia?-mentionez ca am un ciclu regulat 27-28 zile.Va Multumesc mult și sper sa avem doar vesti frumoase.
Nu e greu de urmarit doar ca inseamna cel mai probabil analize hormonale mai dese si ecografii la fel. Pe ciclu natural e posibil sa te lase total natural adica inclusiv sa si ovulezi spontan, sau sa te lase hormonal natural dar sa iti dea injectia de declansare ovulatie, pt un mai bun control al ovulatiei si tratamentului progestativ (implicit o mai buna predictibilitate a ferestrei de implantare).
Eu am facut o data un ET pe ciclu natural 100%, am facut de 3 ori analizele hormonale la 1-2 zile distanta (2 seturi de analize inainte si unul dupa, cand se vad clar valorile hormonilor post-ovulator); ecografii tot cam asa, 2-3 in preajma momentului ovulatiei, sa se vada starea foliculilui dominant/corpului galben si bineinteles structura si grosimea endometrului.
Cand urmaream si cu teste, foloseam Oview - mi se pareau mai bune decat cele de la Barza in sensul ca se vedeau mai clar culorile, avand in vedere ca la testele de ovulatie, spre deosebire de cele de sarcina, e ff importanta nuanta culorii, nu doar prezenta sau absenta celei de-a doua linii.
Imi pare foarte rau pentru sarcinile oprite. Sper ca noul an sa iti aduca bucuria vietii.
Citind povestea ta vroiam sa te intreb daca inainte de un nou ET nu ti s-a recomandat o histeroscopie. Dupa 2 sarcini oprite dintre care una cu chiuretaj, eu nu as face un nou transfer fara o histeroscopie in prealabil, pt a fi sigura de starea uterului pe interior. Trebuie sa iti iei toate masurile pt maximizarea sanselor, iar o histeroscopie te intarzie doar cu o luna.
Mult mult noroc.
Nu mi-au recomandat.Sincer cam toate investigațiile pe care le-am făcut au fost din proprie inițiativa.Am obosit sa mai întreb,oare ce investigații sa mai fac pentru a vedea de unde este problema.Îți Multumesc foarte mult pentru sfat,chiar îl voi lua ik considerare.In principiu la noi nu sunt probleme medicale și întodeauna am reacționat ok,sarcina s a prins dar nu am putut sa o duc mai departe(nici nu știu ce este mai frustrant).Ma uitam cata putere ai avut sa treci prin atâtea proceduri ca sa ajungi sa ți îndeplinești visul,ești de admirat!!

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Dec 28, 2020 9:04 pm

Me123 wrote:
Mon Dec 28, 2020 8:35 pm
Nu mi-au recomandat.Sincer cam toate investigațiile pe care le-am făcut au fost din proprie inițiativa.Am obosit sa mai întreb,oare ce investigații sa mai fac pentru a vedea de unde este problema.Îți Multumesc foarte mult pentru sfat,chiar îl voi lua ik considerare.In principiu la noi nu sunt probleme medicale și întodeauna am reacționat ok,sarcina s a prins dar nu am putut sa o duc mai departe(nici nu știu ce este mai frustrant).Ma uitam cata putere ai avut sa treci prin atâtea proceduri ca sa ajungi sa ți îndeplinești visul,ești de admirat!!
Din pacate imi suna cunoscut "nu sunt probleme medicale". Asa am fost si noi, doi ani "infertilitate inexplicabila", eu chipurile perfecta pe toate "componentele" - uter, ovare, trompe (?!), hormonal, menstra, ovulatie, endometru, sotul spermograma de pus in rama. Pana intr-o zi la o ecografie cand doctora la care cerusem sa fiu mutata a exclamat "hopaaaa ce e aici, asta e lichid in trompa?".
Pana atunci fusesem lasata sa fac 3 inseminari artificiale (care NU au avut NICIO sansa - eu cred cu putere ca pe un tract reproductiv perfect sanatos si cu o spermograma foarte buna, inseminarile au sanse mari; iar daca nu apare sarcina, ceva acolo e in neregula! oricat de <inexplicabila> e infertilitatea cuplului - cel putin jumatate de an timp pretios pierdut) si un FIV cu 2 ET-uri dintre care unul cu SOE, cand eu aveam hidrosalpinx pe cel putin o trompa.
Sub nicio forma nu sunt adepta "daca mi s-a intamplat mie sigur asa e la toata lumea" - categoric nu; insa sunt cateva aspecte pe care le cunosc bine din experienta personala si le consider importante, pot face diferenta. Histeroscopia exploratorie si sonohisterosalpingografia sunt doua dintre ele (nu stiu daca tu ai investigat trompele, starea si permeabilitatea lor).
La mine "istoria" procedurilor a cam confirmat de fiecare data o problema (o data ce am gasit medicul dispus sa... take a closer look).
Nov 2015 - sonoHSG la cerere (incercam natural de aproape 1 an sa avem bebe), trompe permeabile, stanga totusi mai greu permeabila.
2016 primavara - primul consult infertilitate, analize hormonale ata, mai-iunie-iulie inseminari artificiale pe ciclu natural, toate fara rezultat.
2016 toamna - histeroscopie exploratorie in vederea FIV - cavitate uterina ok, mic polip (ff mic - 1-2mm, nu in masura sa impiedice instalarea unei sarcini), orificiile tubare vizibile si libere.
2016 Dec. FIV cu ET fresh si sarcina oprita la 7s.
2017 primavara+vara inca 2 FET, esuate (fara nicio alta investigatie intre timp, am facut doar analize de trombofilie din proprie initiativa).
2017 vara - schimbat doctorul, descoperit hidrosalpinx la ecografie normala, facut iar o sonohisterosalpingografie care a confirmat hidrosalpinxul bilateral (o trompa infundata si una fff slab permeabila).
2017 toamna - operatie laparoscopica pt clipare trompe, sa rezolvam cu hidrosalpinxul.
2018 Ian - FET anulat pt ca ultimii 2 embrioni de la FIV1 nu au rezistat decongelarii.
Dezamagita tare, am incercat o clinica din Cehia, monitorizata in continuare de doctora mea de aici, am avut totala ei colaborare.
2018 primavara - FIV cu ET fresh Cehia, nereusit.
2018 Mai-Iun - histeroscopii (2 consecutive, endometru inflamat, tratament, am repetat pt a ne asigura ca tratamentul a rezolvat problema).
2018 vara - FET Cehia, nereusit.
2018 Oct - PRP intrauterin
2018 Nov - FIV cu ET fresh, sarcina cu minunea.
Cam asta a fost drumul, pana acum. De asta sustin cu tarie ca sunt unele investigatii care sunt fff importante. Si cel mai important, sa ai medicul care sa se uite cu atentie la cazul tau. Al tau personal, nu tipare din studii. Sa simti ca ai incredere. Daca ai indoieli, schimba medicul. Stiu ca uneori nu este un lucru usor de facut, dar trebuie sa te gandesti la tine si la timpul care nu merita irosit pt nimic in lume.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, z13 7, sarcina biochimica.

Anemona_09

Post by Anemona_09 » Tue Dec 29, 2020 9:10 am

Buna dimineata!

Daca are cineva nevoie de utrogestan, va rog sa ma contactati in privat. Am cumparat pentru mine, pt un ciclu FIV, dar eu nu am mai avut nevoie de ele.
Sarbatori cu bine in continuare, iar 2021 sa va indeplinesca tuturor marea dorinta! [barza3]

Carmen17

Post by Carmen17 » Thu Dec 31, 2020 11:58 am

Bună fetelor, va urmăresc demult dar nu am avut curaj sa scriu, parca nu aveam nimic nou de zis. Cert e ca am făcut al 2-lea ET în 16 decembrie cu 2 blasto decongelati. În 26 trebuia sa îmi fac bhcg, dar cum am și trombofilie, și laboratoarele erau închise, l-am făcut în 23 și a ieșit negativ, sub 1,1. Am repetat testul în 28,tot negativ sub 0,2.am întrerupt tratamentul, dar încă menstruația nu a venit și sunt speriata. Ați pățit ceva asemănător, oare ce ar putea fi?

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Jan 01, 2021 1:09 am

Carmen17 wrote:
Thu Dec 31, 2020 11:58 am
Bună fetelor, va urmăresc demult dar nu am avut curaj sa scriu, parca nu aveam nimic nou de zis. Cert e ca am făcut al 2-lea ET în 16 decembrie cu 2 blasto decongelati. În 26 trebuia sa îmi fac bhcg, dar cum am și trombofilie, și laboratoarele erau închise, l-am făcut în 23 și a ieșit negativ, sub 1,1. Am repetat testul în 28,tot negativ sub 0,2.am întrerupt tratamentul, dar încă menstruația nu a venit și sunt speriata. Ați pățit ceva asemănător, oare ce ar putea fi?
Imi pare rau pt rezultatul negativ.
Nu e neobisnuit ca dupa un ciclu cu FET si beta negativ, menstruatia sa intarzie; ba chiar e relativ normal. Tratamentul cu progesteron impiedica, respectiv intarzie aparitia menstruatiei. Uneori sangerarea menstruala incepe aproape imediat, la in 2-3 zile dupa oprirea tratamentului, alteori dureaza putin pana corpul "isi da seama" ca nivelul progesteronului a scazut brusc si se declanseaza sangerarea. Mai ai putina rabdare, e ff probabil sa iti vina in urmatoarele zile. Discuta oricum indeaproape cu medicul tau, in special daca perioada de amenoree depaseste 40 de zile.

Carmen17

Post by Carmen17 » Sat Jan 02, 2021 5:21 pm

jurnaldefiv wrote:
Fri Jan 01, 2021 1:09 am
Carmen17 wrote:
Thu Dec 31, 2020 11:58 am
Imi pare rau pt rezultatul negativ.
Nu e neobisnuit ca dupa un ciclu cu FET si beta negativ, menstruatia sa intarzie; ba chiar e relativ normal. Tratamentul cu progesteron impiedica, respectiv intarzie aparitia menstruatiei. Uneori sangerarea menstruala incepe aproape imediat, la in 2-3 zile dupa oprirea tratamentului, alteori dureaza putin pana corpul "isi da seama" ca nivelul progesteronului a scazut brusc si se declanseaza sangerarea. Mai ai putina rabdare, e ff probabil sa iti vina in urmatoarele zile. Discuta oricum indeaproape cu medicul tau, in special daca perioada de amenoree depaseste 40 de zile.
Mulțumesc frumos pt răspuns, într-adevăr a început sa vina firav. Sa aveți un an nou în de sănătate și împliniri 😘

Meia

Post by Meia » Tue Jan 05, 2021 10:32 am

Dana2020 wrote:
Sat Dec 19, 2020 5:10 pm
Meia wrote:
Sat Dec 19, 2020 1:42 pm
Mulțumesc de încurajări, draga mea! Este genetic cu siguranță pentru ca mama a avut probleme cu tiroida și s-a operat. I s-a extirpat o parte dintr-un lob dar nu ia tratament de substituire și e ok. Eu am făcut doar analizele și mi-au iesit doar o parte din ele. Când le am pe toate, i le voi trimite doamnei dr sa vedem ce facem mai departe. Nu cred ca e foarte grav pentru ca am citit despre asta și eu am doar un anticorp mărit dintre toți și cred ca se rezolva cu tratament. Ma bucur însă că am descoperit, cum ai zis și tu, inainte. Deși eu ma fusesem cu alta treaba😂😂😂. O sa te țin la curent cu ce zice dr după ce ii trimit toate analizele. Te pup și te imbratisez😘🤗
Buna,
Eu am ambii anticorpi modificati dar cel mai des imi iese anti TPO ul marit destul de mult. Si eu eram ingrijorata ca asta e cauza ca nu ramaneam si toti doctorii m au asigurat ca nu asta e problema.
TSH ul tau e spre limita inferioara sau superioar? Esti mai plinuta sau mai slabuta? De obicei cand sunt modificati anticorpi TG e vorba de boala graves si cand sunt antiTPO e hashimoto.
Cu toate acestea atat timp cat TSH ul, FT3, FT4 sunt normali atunci nu pune problema. Eu stiu de aceasta boala de multi ani si nu am avut nevoie de tratament.
Daca e hipotiroidism ( adica nu ai destui hormoni si TSH ul e mai mare atunci iei eutyrox si nu ai probleme pe sarcina. daca e hipertiroidism ( TSH ul mic) atunci e mai problematic si nu prea ai tratament mai ales pe sarcina. Cel mai nasol e ca in caz de hipertiroidism nu ai ce sa i faci pe sarcina. Hipertiroidismul poate da o stare toxica care poate fi fatala ( se intampla foarte rar).
Pe sarcina e fff important in primul trimestru ca ai tsh ul mic , in cazul in care tsh ul e mai mare decat normalul si nu ei tratament atunci exista riscul ca copilul sa aiba probleme de retard. Asta se intampla rar spre mai deloc la persoanele care se duc periodic la endocrinolog pe sarcina.
Eu am hipertiroidism si pe sarcina am avut valori ff scazute la TSH dar am fost la enterolog am facut analize aproape lunar si nu am avut absolut nicio problema nici eu si nici copilul.
Ar fi util sa verifici daca ai intoleranta la gluten ( sunt analize genetice pt asta) si mai sunt si anticorpi care se fac din sange ( dar nu tot timpul se pizitiveaza). Pot merge si la medicum la nicolae adriana alergolog imunolog.
Pr FIV iti recomand:
- dieta fara gluten
- mancare cat mai naturala neprocesata( adica fructe si legime cat mai proaspete)
- miscare
- diminuare stres ( de la stres se declanseaza bolile acestea de tiroida)
- multa apa plata ( minim 2 litri)
- acupunctura ( regleaza fff bine activitatea tiroidei si a tutuor glandelor)
- fa activitati care iti fac placere
Important este ca aceasta boala nu te impiedica sa ramai insarcinata si nici sa aduci pe lume un copil complet sanatos.
Mult succes si multa sanatate!
Bună Dana și la mulți ani tuturor! Îți mulțumesc pentru sfaturi și explicații... Am citit și eu în ultimul timp destul de mult despre dereglările tiroidei, despre dieta fără gluten și am înnebunit făcând legături între analize de pe net. (asa e când ai timp... Ca am avut concediu vreo 2 săptămâni!!! 😂😂). Mi-au mai ieșit din analize între timp și ce nu mai am în parametrii, pe lângă anti Tg, este vit. D care este 13(carenta <10,insuficient între 10-30) și 17-Oh progesteronul care este peste limita fazei foliculare(progesteronul normal este ok). Tsh meu este aproape de limita inferioara :0 6453( limite 0.35-4.94). Tsh-ul și acum 2 ani și acum 1 an, a fost spre limita inferioara). Restul analizelor par ok:markeri tumorali(tiroglobulina, calcitonina) markeri alergii(ige) , fsh, lh, calciu, magneziu, atpo foarte mic, etc. 17 oh progesteronul ar indica și o dereglare a suprarenale lor și poate de acolo progesteronul meu aiurit... Cert ii ca aștept cu nerăbdare un semn de la dr. Endocrinolog. I - am trimis toate analizele și mi-a zis ca săptămâna asta revine cu un răspuns. Oricum... Va țin la curent și sigur o sa va mai cer sfaturi 😘😘😘😘🙄
Eu 39. El 41
2018 - start investigații după ce o sarcina se lasă așteptată de mai bine de 2 ani.
2019 - 2 IUI nereusite
2020 - start Fiv la Imed Sibiu.
- ianuarie 2020 stimulare Menopur(cu diphereline din ziua 21 0,1) oprita după 6 zile... Răspuns nesatisfacator
- martie 2020 pauza 3 luni(covid) - myo sun 2 plicuri /zi 3 luni
- mai 2020 început stimulare 2-protocol scurt cu Pergoveris 350ui/zi, orgalutran, declasansare cu ovitrelle: 13 ovocite, 7 fertilizare, 4 blasto ziua 5 all freeze(progesteron mare înainte de declansare)
- iulie, august, sept, Oct, nov 2020- pregatire ET ciclu controlat cu femoston...toate anulate (progesteron mare înainte de start Lutinus)
- ian 2021 pregătire ET(cycloprogynova, medrol, lutinus) dozari hormonale ok(finally!!). Transfer 2 blasto de ziua 5 în data de 21.01.2021🤗🤗🤗.
- 30 ian 2021-z9 - beta 56.19❤️
- 01 feb 2021-z11 beta 153.3 ❤️
- 03 feb 2021-z 13 beta 501.23❤️
- 05 feb 2021- z15 beta 1635❤️... Programare eco 11.02

marta1234

Post by marta1234 » Wed Jan 06, 2021 6:23 pm

FlorinaMan wrote:
Sat Dec 05, 2020 9:45 pm
[barza4] Buna fetelor! O sa incep FIV in ianuarie si voiam să văd dacă sunt pe grup fete care au încercat in Târgu Mureș 😊
Buna,
numai acum ti-am vazut mesajul. Eu am facut FIV 3 la Tg Mures cu Dr. Nagy. Daca te pot ajuta scrie-mi.
Amandoi avem 31 de ani.
Incercam sa avem un copil de 3 ani.
Eu: probleme cu trompe din cauza aderentelor care sunt rezultate din operatii anterioare la apendicita cu complicatii.
Am facut HSG in 2015 cand trompa dreapta era partial permeabila. Intre timp s-a infundat. Am confirmat acest lucru in iunie 2018.
In afara de asta am hiperprolactinemie.
El: normozoospermie

Fiv1: februarie 2017, Debrecen Kaali. Nereusit
Fiv2: octombrie 2017, Debrecen Kaali. Nereusit.
Septembrie 2018: salpingectomie la trompa dreapta. Ne pregatim de Fiv3
Fiv3: noiembrie 2018, Zygota Mures. ET cu 2 embrioni z5. Beta z10:481. Beta z14:1301
In iulie 2019 am devenit parinti [gemeni]

Dana2020

Post by Dana2020 » Mon Jan 11, 2021 8:19 am

Bună Dana și la mulți ani tuturor! Îți mulțumesc pentru sfaturi și explicații... Am citit și eu în ultimul timp destul de mult despre dereglările tiroidei, despre dieta fără gluten și am înnebunit făcând legături între analize de pe net. (asa e când ai timp... Ca am avut concediu vreo 2 săptămâni!!! 😂😂). Mi-au mai ieșit din analize între timp și ce nu mai am în parametrii, pe lângă anti Tg, este vit. D care este 13(carenta <10,insuficient între 10-30) și 17-Oh progesteronul care este peste limita fazei foliculare(progesteronul normal este ok). Tsh meu este aproape de limita inferioara :0 6453( limite 0.35-4.94). Tsh-ul și acum 2 ani și acum 1 an, a fost spre limita inferioara). Restul analizelor par ok:markeri tumorali(tiroglobulina, calcitonina) markeri alergii(ige) , fsh, lh, calciu, magneziu, atpo foarte mic, etc. 17 oh progesteronul ar indica și o dereglare a suprarenale lor și poate de acolo progesteronul meu aiurit... Cert ii ca aștept cu nerăbdare un semn de la dr. Endocrinolog. I - am trimis toate analizele și mi-a zis ca săptămâna asta revine cu un răspuns. Oricum... Va țin la curent și sigur o sa va mai cer sfaturi 😘😘😘😘🙄
[/quote]

Buna Meia,
Valoarea pt vitamina D este destul de scăzută. Știu ca toți doctorii au insistat asupra faptului ca atunci când faci fiv trebuie sa suplimenteze vitamina d, sa nu existe deficit.

https://www.reginamaria.ro/articole-med ... rtilitatii

In plus cand am rămas însărcinată am luat vitamina E pt a îmbunătăți circulația la nivelul uterului. Ar fi bine sa vorbești cu doctorul tau.
Intra de curiozitate pe facebook la Dr Radu Maftei. In fiecare zi aproape postează analize beta hsg pozitive. Interesant este ca si prezintă cazurile, problemele întâmpinate si rezolvările.
Mult succes!
38 ani, AMH 5.6, 2 extrauterine ( 2004 si 2009; lipsa trompe)
FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
Embrioniotransfer congelati Turcia - beta negativ
2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpinx pe restul de trompa ( de care nu știam)
2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
2015 ERA test Columna ( Dr Bucur) - rezultate bune pe ciclu natural
2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vythoulkas) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 confirmare endometrita fără a sti patogenul - confirmare diagnostic endometrita cu streptococ, dezechilibru flora bacteriana la nivel de lactobacili, fereastra implantare cu decalaj de o zi pe baza ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic țintit pentru streptococ, echilibrare flora bacteriana.
2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat conform rezultat ERA = BEBE [bebe]

Meia

Post by Meia » Mon Jan 11, 2021 11:17 am

Dana2020 wrote:
Mon Jan 11, 2021 8:19 am
Buna Meia,
Valoarea pt vitamina D este destul de scăzută. Știu ca toți doctorii au insistat asupra faptului ca atunci când faci fiv trebuie sa suplimenteze vitamina d, sa nu existe deficit.

https://www.reginamaria.ro/articole-med ... rtilitatii

In plus cand am rămas însărcinată am luat vitamina E pt a îmbunătăți circulația la nivelul uterului. Ar fi bine sa vorbești cu doctorul tau.
Intra de curiozitate pe facebook la Dr Radu Maftei. In fiecare zi aproape postează analize beta hsg pozitive. Interesant este ca si prezintă cazurile, problemele întâmpinate si rezolvările.
Mult succes!
[/quote]

Mulțumesc mult pt link. Am citit și eu mult când am văzut deficitul și suplimentez din greu acum cu 4000 iu /zi de vit d(sun d3). Am discutat cu medicul și asta ar fi o doza ok pt a asigura o creștere cât de cât pana la transfer. Am început din nou pregătirea pt et cu cicloprogynova(cele albe) 3/zi și medrol 32 mg/zi. +vit d 4000 iu, folat, aspenter. Joi trebuie sa merg la eco și sa dozez din nou progeasteron(atunci e atunci🙈. .. Ca pana acum în etapa asta dam rateuri cu progesteronul și am amanat toate et-urile)
Poate o sa fie ok de data asta... Ca pana acum pregătirea de et am făcut-o cu femoston și medrol 16 mg/zi. Dr zice ca doza mai mare de medrol ar trebui sa inhibe mai bine și poate nu mai am surprize cu progesteronul...încă nu am aflat pana acum de ce se dereglează asa tare progesteronul și nici endocrinologul nu are momentan o explicație.
Asta e cel mai frustrant. Ca bag în mine de 6 luni estrogeni și când sa fac transferul... Pauza.. Creste progesteronul fără explicații și iau apoi duphaston sa vina cm. Și tot asa... Un ciclu repetitiv și enervant

Și cel mai enervant e ca dr. Meu ii da înainte cu pregătirea et.. Fără sa modifice mare lucru în protocol
Eu 39. El 41
2018 - start investigații după ce o sarcina se lasă așteptată de mai bine de 2 ani.
2019 - 2 IUI nereusite
- ianuarie 2020 stimulare Menopur(cu diphereline din ziua 21 0,1) oprita după 6 zile... Răspuns nesatisfacator
- mai 2020 început stimulare 2-protocol scurt cu Pergoveris 350ui/zi, orgalutran, declasansare cu ovitrelle: 13 ovocite, 7 fertilizare, 4 blasto ziua 5 all freeze(progesteron mare înainte de declansare)
- iulie, august, sept, Oct, nov 2020- pregatire ET ciclu controlat cu femoston...toate anulate (progesteron mare înainte de start Lutinus)
- ian 2021 pregătire ET(cycloprogynova, medrol, lutinus) dozari hormonale ok(finally!!). Transfer 2 blasto de ziua 5 în data de 21.01.2021🤗🤗🤗.

Roxana98

Post by Roxana98 » Mon Jan 18, 2021 7:03 pm

Buna , #supergirls ! Va urmaresc de ceva timp si anume de cand am aflat ca eu si sotul meu nu vom putea avea copii pe cale naturata si de atunci mi-am dat seama ca sunteti cu adevarat niste super-eroine pentru ca aveti puterea sa luptati atat ! Azi mi-am facut curaj sa ma alatur si eu voua ! De ce azi ? Pentru ca azi am primit rezultatul negativ la beta si trec prin stiti voi ce stari si mi-ar placea sa vorbesc cu voi si sa stiu voi cum ati procedat si ce decizii ati luat de ati mers mai departe ? Pupici
Eu 23 - El 29
Infertilitate masculina severa
2020-2021
FIV-ICSI 1: - 2 embrioni congelati : 5AB si t1 ( 05.11.2020)
- TEC embrion 5AB (09.01.2021)
- nereusit ( 18.01.2021)

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Jan 18, 2021 10:01 pm

Roxana98 wrote:
Mon Jan 18, 2021 7:03 pm
Buna , #supergirls ! Va urmaresc de ceva timp si anume de cand am aflat ca eu si sotul meu nu vom putea avea copii pe cale naturata si de atunci mi-am dat seama ca sunteti cu adevarat niste super-eroine pentru ca aveti puterea sa luptati atat ! Azi mi-am facut curaj sa ma alatur si eu voua ! De ce azi ? Pentru ca azi am primit rezultatul negativ la beta si trec prin stiti voi ce stari si mi-ar placea sa vorbesc cu voi si sa stiu voi cum ati procedat si ce decizii ati luat de ati mers mai departe ? Pupici
Buna Roxana. In primul rand decizia care ajuta sa depasesti momentul unei nereusite si sa mergi mai departe este... insasi decizia de a merge mai departe, si de a incerca tot ce iti sta in puteri.
Vad in semnatura ta ca ai avut 2 embrioni congelati in urma FIV; ai transferat unul singur sa inteleg, deci mai aveti unul congelat? Daca da, e cu atat mai bine, poti incerca un nou transfer pe urmatorul ciclu sau lasi sa treaca unul si transferi pe urmatorul. Asta e the short version.
The long version implica mai multe aspecte. Ce investigatii ai facut inainte de procedura? Uter, trompe? AMH? Ce protocol ai avut la FIV? (stimularea adica). Esti foarte foarte tanara, cum ai raspuns la tratament? Au fost multe ovocite dar doar 2 embrioni ajunsi in z5 sau din start ai avut putini foliculi si deci putine ovocite punctionate?
Ai avut hiperstimulare? progesteron mare la punctie? sau de ce nu ai transferat embrion fresh? (vad in semnatura ca a fost FET).
Iti doresc drum cat mai scurt si mai putin anevoios posibil pana la minune. Faptul ca esti atat de tanara ar trebui sa te ajute mult. Calitatea ovocitelor e la nivelul optim, incomparabil cu 30, 35 de ani... in mod normal si uterul, receptivitatea, nivelurile hormonale, totul e in favoarea ta la varsta asta.

Roxana98

Post by Roxana98 » Tue Jan 19, 2021 11:20 am

Iti multumesc din suflet pentru incurajari ! Am facut toate analizele care tin de mine si corpul meu este 100% sanatos🙏🏼 Sotul a trebuit sa dea 2 probe de sperma deoarece la prima nu au gasit nimic iar de la a doua au extras ce au gasit. Doamna embriolog mi-a spus ca spermatozoizii nu au mai fost verificati la laborator deoarece a gasit putini si pe aceia i-a folosit. Este posibil ca din cauza spermatozoidului poate nesanatos cu care s-a format embrionul sa fie cauza pentru care sarcina nu a fost pozitiva ? Da, mai am un embrion congelat “t1” care mi-ar placea daca cunoasteti sa imi spuneti mai bine ce inseamna si ce calitate poate avea ! Am avut 13 ovocite, s-au format 6 embrioni, iar buni de inghetat au fost doar 2. Am facut hiperstimulare , acesta a fost motivul pentru care a trebuit sa ii inghetam si sa asteptam ca , corpul meu sa isi revina ... Ca si tratament de stimulare am facut Gonal 900+450 si Cetrotide + 2 Gonapeptyl, iar inainte de embriotransfer am luat doar Cyclo-Progynova si dupa embriotransfer pana la beta Crinone gel. Stiu ca sunt tanara si pentru ca toate incurajarile atat de la echipa medicala cat si de la apropiati au sunat asa m-au facut sa fiu cu moralul foarte sus si sa fiu foarte pozitiva ca o sa iasa bine ... iar contrariul m-a pus acum la pamant. Ce parere aveti de calitatea embrionului pe care l-am transferat 5AB? Mentionez ca a fost un embrion de calitate 3BB iar dupa decongelare s-a modificat la 5AB. Ce ma sfatuiti sa fac in plus la urmatorul embriotransfer? Si cata pauza ar trebui sa fac pana la el ? Pupici
Eu 23 - El 29
2020-2021
- nereusit ( 18.01.2021)

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jan 19, 2021 9:37 pm

Roxana98 wrote:
Tue Jan 19, 2021 11:20 am
Iti multumesc din suflet pentru incurajari ! Am facut toate analizele care tin de mine si corpul meu este 100% sanatos🙏🏼 Sotul a trebuit sa dea 2 probe de sperma deoarece la prima nu au gasit nimic iar de la a doua au extras ce au gasit. Doamna embriolog mi-a spus ca spermatozoizii nu au mai fost verificati la laborator deoarece a gasit putini si pe aceia i-a folosit. Este posibil ca din cauza spermatozoidului poate nesanatos cu care s-a format embrionul sa fie cauza pentru care sarcina nu a fost pozitiva ? Da, mai am un embrion congelat “t1” care mi-ar placea daca cunoasteti sa imi spuneti mai bine ce inseamna si ce calitate poate avea ! Am avut 13 ovocite, s-au format 6 embrioni, iar buni de inghetat au fost doar 2. Am facut hiperstimulare , acesta a fost motivul pentru care a trebuit sa ii inghetam si sa asteptam ca , corpul meu sa isi revina ... Ca si tratament de stimulare am facut Gonal 900+450 si Cetrotide + 2 Gonapeptyl, iar inainte de embriotransfer am luat doar Cyclo-Progynova si dupa embriotransfer pana la beta Crinone gel. Stiu ca sunt tanara si pentru ca toate incurajarile atat de la echipa medicala cat si de la apropiati au sunat asa m-au facut sa fiu cu moralul foarte sus si sa fiu foarte pozitiva ca o sa iasa bine ... iar contrariul m-a pus acum la pamant. Ce parere aveti de calitatea embrionului pe care l-am transferat 5AB? Mentionez ca a fost un embrion de calitate 3BB iar dupa decongelare s-a modificat la 5AB. Ce ma sfatuiti sa fac in plus la urmatorul embriotransfer? Si cata pauza ar trebui sa fac pana la el ? Pupici
Calitate AB a embrionului este ffff buna. Practic e aproape de maxim adica AA, iar lucrurile sunt oricum destul de relative (mai ales intre AA si AB). Cifra reprezinta stadiul de dezvoltare al blastocistului; daca de la 3 a ajuns la 5 dupa decongelare, inseamna ca si-a reluat ff repede si bine activitatea dupa decongelare, si a evoluat rapid de la early-blasto la un expanding sau chiar hatching blasto (stadiul de blastocist eclozat este 6). Cel mai mult conteaza literele, ele dau calitatea (evaluata strict vizual!) blastocistului, una din litere defineste membrana care va forma sacul gestational si placenta iar cealalta defineste calitatea masei interne, din care se formeaza embrionul propriu-zis. Deci AB inseamna f bine, iar ca stadiu, 5 e ff ok ca inseamna eclozat sau in curs de, deci mai aproape de momentul implantarii, dar si 3 e ff bine oricum, ei evolueaza foarte repede de la un stadiu la altul, asta intamplandu-se fie in laborator inainte de transfer fie in uter. Baietelul meu este un 2AA, si este o minune.
Intr-adevar, cand asteptarile sunt setate sus, dezamagirea si durerea e si mai profunda. Mai demult am citit ce scrisese aici o fata, in FIV trebuie sa iti setezi mintea gandind "hope for the best, expect for the worse", ca sa nu te prabusesti dupa un esec (sau mai multe), sa nu te sece de tot de energie si sa iti poti conserva puterea de a continua.
Legat de ce poti tu sa faci, daca zici ca ai acoperit investigatiile necesare, atunci e foarte bine. La ce povestesti, poate aveti in vedere ce poate lua sotul pt a incerca sa imbunatateasca numarul si poate si calitatea spermatozoizilor. Sincer la ce diagnostic aveti pe parte masculina, e putin ciudat cum de nu vi s-a recomandat un anumit regim pt sot pt imbunatatirea calitatii spermei. E cam aiurea sa va lase sa faceti FIV si la procedura sa se trezeasca laboratorul ca nu gaseste deloc spermatozoizi. Stiu ca exista Proxeed si pt barbati, eu am luat pt imbunatatirea calitatii ovocitelor mele inainte de FIV3. Iti doresc din suflet sa nu fie cazul sa ia, adica sa fie cazul sa faceti alt ciclu de stimulare.
Teoretic dupa un FET cu beta negativ poti face alt transfer chiar pe ciclul urmator, insa poate lasi totusi sa treaca o luna si practic incerci alt transfer pe al doilea ciclu, nu pe primul care vine acum - banuiesc ca ai oprit medicatia si astepti sa iti vina menstruatia. Ar trebui sa apara in cateva zile.
Oricum ar fi, trebuie sa tii aproape cu medicul tau, el e singurul care trebuie sa te monitorizeze si sa iti spuna care este ciclul optim pt un nou transfer (din pdv endometru si hormonal).

Roxana98

Post by Roxana98 » Tue Jan 19, 2021 11:09 pm

Iti multumesc frumos pentru toate explicatiile si incurajarile ! Da, am oprit medicatia, astept cm si fac pauza o luna pana voi transfera si celalalt embrion . Si eu am fost foarte surprinsa de faptul ca sotul meu nu primeste niciun tratament ! Din spermograme reiese ca are 2 mil de spermatozoizi cu diacnosticul de infertilitate severa, m-am tot gandit ca poate nu se mai poate face nimic avand atat de putini! Legat de embrionul pierdut , tocmai calitatea lui 5AB ne-a facut sa fim atat de optimisti si sa avem sperante atat de mari... acum nu mai am 😅 Incerc sa fiu cat pot de optimista si sper daca nu va fi cu succes nici la urmatorul embrion sa nu imi pierd curajul si poate la anu sa o iau de la capat ! ❤️
Eu 23 - El 29
2020-2021
- nereusit ( 18.01.2021)

Meia

Post by Meia » Wed Jan 20, 2021 6:18 pm

Bună fetelor! Va scriu pentru sunt foarte fericita ca am parcurs toate etapele și mâine am programare pentru primul meu Et🤗. Deși am început fiv în ian 2020, din cauza progesteronului, care mi-a mâncat zilele, ....nu reușeam sa mai ajung la transfer(am 4 embrionasi acolo la cutiuță) ❤️
Nu m-am gândit ca o sa îmi ia un an de zile treaba asta. Pentru multe fete un fiv se finalizează relativ repede cu transfer; eu nu ma mai vedeam aici.
Mai e drum lung dar eu am învățat sa ma bucur pe etape.
Maine la ora 14 o sa fac transferul!!!!
Va pup și sa va rugați pt mine, când aveți timp!🙄🙄😋
Va țin la curent cu tot ce se mai intampla😘😘😘😘
Eu 39. El 41
2019 - 2 IUI nereusite

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Jan 20, 2021 6:37 pm

[quote=Meia post_id=82005 time=1611159482 user_id=79906]
Bună fetelor! Va scriu pentru sunt foarte fericita ca am parcurs toate etapele și mâine am programare pentru primul meu Et🤗. Deși am început fiv în ian 2020, din cauza progesteronului, care mi-a mâncat zilele, ....nu reușeam sa mai ajung la transfer(am 4 embrionasi acolo la cutiuță) ❤️
Nu m-am gândit ca o sa îmi ia un an de zile treaba asta. Pentru multe fete un fiv se finalizează relativ repede cu transfer; eu nu ma mai vedeam aici.
[/quote]
Last edited by jurnaldefiv on Wed Jan 20, 2021 6:39 pm, edited 1 time in total.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Jan 20, 2021 6:38 pm

Meia wrote:
Wed Jan 20, 2021 6:18 pm
Doamne ajuta! Ma bucur ca de data asta esti bine cu hormonii. Sa dea Dumnezeu sa fie cu noroc acest transfer, s-o fi lasat el asteptat cu un motiv. Iti tin pumnii!
Last edited by jurnaldefiv on Wed Jan 20, 2021 9:16 pm, edited 1 time in total.

Meia

Post by Meia » Wed Jan 20, 2021 7:35 pm

jurnaldefiv wrote:
Wed Jan 20, 2021 6:38 pm
Meia wrote:
Wed Jan 20, 2021 6:18 pm
Doamne ajuta! Ma bucur ca de data asta esti binencu hormonii. Sa dea Dumnezeu sa fie cu noroc acest +transfer, s-o fi lasat el asteptat cu un motiv. Iti tin pumnii!
Nu-mi vine sa cred ca au ieșit bine. Am Dozat progesteronul de 4 ori luna asta, sa fim siguri😂😂😂.
Dar azi, cu o zi de transfer am avut progesteronul 83.05 nmol(26.11 ng) și era peste limita superioara de interval pt faza luteala. Exista progesteron prea mare în etapa asta? (dr. A zis ca e ok). Am luat 4 lutinus pe zi (sâmbăta seara-2 și apoi 1-1--2) Și ce mi se pare iar neobișnuit e ca mâine e ziua 15 de cm și eu deja fac transferul cu blasto de ziua 5. Din ce am mai citit pe forum, se cam făcea transfer în ziua 20, 21. Misterioase chestii... 🙈🙈🙈. Aaa... Și endometru era înainte de lutinus 7mm dar arata foarte bine...Cam la limita cu grosimea.
Mulțumesc mult și revin cu vesti. 😘
Eu 39. El 41
2019 - 2 IUI nereusite

Post Reply