FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
AnaPopM

Re: FIV in Romania

Post by AnaPopM » Tue May 18, 2021 7:25 pm

Buna tuturor,

Am 40 de ani si sunt in cursul unui FIV. Din pacate, nu raspund la tratament, am un AMH mic (0.3) si doar 2 foliculi care nu cresc sub stimulare puternica...nu stiu daca are rost sa mai incerc ceva la varsta asta, stiam ca nu ma ajuta nici varsta si nici AMH-ul :(, stiti ceva despre metoda embryobanking?

irisana

Post by irisana » Tue May 18, 2021 11:06 pm

Buna Ana! Trebuie vorbit cu medicul tau si vazut ce poti face ca sa raspunzi un pic mai bine la stimulare. Vezi ce optiuni mai are medicul in minte. In strainatate sunt multe femei la 40 de ani care incearca, deci poate vmai ai putin timp si mai merita sa incerci, nu te descuraja!. Cat despre embryobanking stiu ca ideea e asa: faci mai multe stimulari, fertilizezi, obtii embrioni pe care ii congelezi. Cand ai un numar suficient de mare de embrioni stransi atunci incepi si transferi. La tine este primul fiv? Primul fiv poate veni cu multe informatii utile: vei vedea ce ovocite poti obtine, daca se fertlizeaza, ce calitate au embrionii si cum se dezvolta ei...iti tin pumnii!
Eu 41 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ
Celule Nk - ok, profil ANA extins negativ
ET3- august 2020- foarte negativ iar eu foarte trista
FIV2 - dec 2020; ET 1 - transferat 2 embrioni - negativ
FIV3 - mai 2021 - fiv 3 anulat, raspuns slab la stimulare
FIV4 - iunie 2021- incep ultimul meu FIV...

AnaPopM

Post by AnaPopM » Wed May 19, 2021 10:47 am

Da, e primul FIV, sunt in z7 de stimulare cu Puregon și Menopur. Am început cu 4 foliculi, mai erau 3 in z5 si doar 2 cum trebuie, vineri eco și analize :( medicul a zis că nu poate stimula ceva ce nu exista :(

Alina1980

Post by Alina1980 » Wed May 19, 2021 11:19 am

AnaPopM wrote:
Tue May 18, 2021 7:25 pm
Buna tuturor,

Am 40 de ani si sunt in cursul unui FIV. Din pacate, nu raspund la tratament, am un AMH mic (0.3) si doar 2 foliculi care nu cresc sub stimulare puternica...nu stiu daca are rost sa mai incerc ceva la varsta asta, stiam ca nu ma ajuta nici varsta si nici AMH-ul :(, stiti ceva despre metoda embryobanking?
Eu cred ca ar trebui sa mai incerci un FIV, poate si un alt tratament pentru stimulare. Vorbeste cu doctorul tau.
Succes!
Eu 39ani, sotul 41ani
Infertilitate tubara- o trompa scoasa, cealalta clipsata.
FIV 1-oct.2018, 16ovocite, 12 fertilizate, 8 blasto congelati toti
FET 1- nov. 2018, 2 blasto AA ...Beta 0.1
FET 2- feb2019, 2 blasto AA...Beta 0.1
FET3- mai 2019- 2 blasto( 1 AB+ 1AA) beta ziua 14..1405, beta 16, 3306...SOE (unica) 7sapt.si 3zile
FET 4..2 blasto 19 septembrie, BETA ziua 12- 305 ,Beta ziua 14- 700..avort spontan 5 saptamani
Fiv 2 - ian.2020, 12 ovo, 9 mature, 8 fertilizate, 6 blasto. Fara transfer...( progesteron mare) ..
FET - martie- Beta ziua 12 = 700, beta ziua 14 =1900,.sarcina gemelara, din pacate unul oprit din evolutie la 7s si 5z,
Celaltat ok, morfologie trim 1 - ok, vom avea un [baietel]
Pe 11.11.2020 s-a nascut comoara mea, un baietel de 3570kg, perfect sanatos

Mirela 79

Post by Mirela 79 » Wed May 19, 2021 2:27 pm

Hello fetelor,

eu sunt in asteptare si in ceata totala
Dupa nenumarate incercari cu material genetic propriu, cu o sarcina oprita in evolutie in anul 2018, fara nici o explicatie (motiv) privind numarul mare de nereusite, am hotarat sa incercam un transfer cu embrion donat-in Cehia.
Embrionul provine de la donatori tineri, a fost testat genetic, mi s-a transferat in Z19 a CM. Analizele privind progesteronul respectiv grosimea endometrului mi s-au confirmat a fi perfect aliniate.
Pana astazi, Z6 de la ET, singurele simptome au fost cele de sani sensibili (dar acestea inca dinaninte de ET, deoarece luam progesteron), dar care au incetat . Spre deosebire de celelalte experiente, acum nu am nici un fel de simptome premenstruale.

Ati mai avut asemena experiente, sau aveti vreo parere?

Multumesc [heart]

AnaPopM

Post by AnaPopM » Wed May 19, 2021 2:51 pm

Multă baftă, Mirela 79!

De curiozitate, cu cât timp înainte ati contactat clinica din Cehia?

Me123

Post by Me123 » Wed May 19, 2021 3:11 pm

Mirela 79 wrote:
Wed May 19, 2021 2:27 pm
Hello fetelor,

eu sunt in asteptare si in ceata totala
Dupa nenumarate incercari cu material genetic propriu, cu o sarcina oprita in evolutie in anul 2018, fara nici o explicatie (motiv) privind numarul mare de nereusite, am hotarat sa incercam un transfer cu embrion donat-in Cehia.
Embrionul provine de la donatori tineri, a fost testat genetic, mi s-a transferat in Z19 a CM. Analizele privind progesteronul respectiv grosimea endometrului mi s-au confirmat a fi perfect aliniate.
Pana astazi, Z6 de la ET, singurele simptome au fost cele de sani sensibili (dar acestea inca dinaninte de ET, deoarece luam progesteron), dar care au incetat . Spre deosebire de celelalte experiente, acum nu am nici un fel de simptome premenstruale.

Ati mai avut asemena experiente, sau aveti vreo parere?

Multumesc [heart]
Nu te stresa,la ultimul ET nu am avut nimic,puteam sa jur ca nu am rămas.Eu cred ca poți sa încerci sa faci un beta mâine sau poimâine.Eu al făcut in ziua 7 de la transfer și a ieșit pa beta.Multă multă bafta 🤗🤗

Alina909

Post by Alina909 » Wed May 19, 2021 5:45 pm

Buna ziua sunt noua pe acest forum v-am urmărit ceva timp anul trecut sper sa ma ajutati si pe mine va rog frumos
Eu 28 el 29

Eu ovare poliquistice Sotul normozospermie
2011 sarcina extra uterina
2012 sarcina pierdută în evoluția 6 săptămâni
2013 sarcina o fetita de 6 ani
Toate cele 3 sarcini obținute prin tratament procegesteon + clostibegit + acid folic
Din 2015 până în 2019 am mai tot luat tratament si consultări însă fără niciun rezultat în 2019 am facut injecții pt stimulare ovariana 2 cicluri
La fel niciun rezultat
În iulie 2019 am hotarat sa facem fiv fără nici o recomandare am ales clinica gynera pt ei ne au dat cel mai repede o programare ne am ales cu 4 embrioni si am ales sa ii congelam 2 pe o paieta 2 pe o paieta si in noiembrie am facut transferul de embrioni. Sarcina a fost una dintre cele mai grele momente din viata mea vomita încontinuu de la orice zilnic. am avut hematome sangeram si ma speriam sa nu cumva sa pierd sarcina de vreo 3 ,4 ori stat in spital apoi problema cu malformatia
Nu am renuntat la sarcina fiind unul dintre ei este sanatos cu toate ca avea moment cand sinteam ca numai pot si doar asta imi doream
Apoi la 12 săptămâni la dublu test am aflat ca un bebe are o malformatie la inimioara fff grava incompatibilă cu viata
Am fost la mai mulți.medici niciun nu ia dat nici o sansa la viață
Am luat decizia sa facem fetoreductie la 32 de săptămâni însă nu am.mai apucat la 26 de săptămâni mi sa deschis colul. In ultima clipa pe la 29 de săptămâni făcusem programare la domnu doctor rahminian la regina maria însă am decis să numai.merg si sa las totul asa . si timp de o lună și jumătate am stat in spital la 31 de săptămâni pe 3 iunie 2020 prin cezariana de urgență am nascut bebe sanatos 2100 kg si 40 cm am stat 9zile in spital nu a avut nevoie de nimic a respirat singur
Bebe cu malformatie 1470 kg 39 cm la 4 săptămâni a fost in italia sotul cu el la operatie a stat 3 săptămâni apoi in romania la.marie curie intubat până 5 luni la 5 luni a decedat
Acum as dori sa va intreb in vara as dori sa fac din nou fiv nu stiu daca o sa ajung acasa in momentul de față sunt in UK dar imi este frica sa nu se intampla iar la fel ce teste as putea sa fac cum ce sa fac
Imi este ffff frică
Mai am 2 embrioni
Fiv l-am facut cu doamna doctora Irina Oproiu
Ma scuzați pt romana si rog frumos sa nu ma judecati
Va doresc multa sanatate si sa obțineți sarcina mult dorita

AnaPopM

Post by AnaPopM » Wed May 19, 2021 6:45 pm

Alina,

Imi pare rau pentru pierderea suferita. Inteleg totusi ca ai 2 copii sanatosi, ceea ce ma face sa cred ca a fost pur si simplu un joc al hazardului. Daca nu ati facut cariotipul de cuplu, probabil ar trebui sa il faceti. De asemenea, embrionii pot fi testati genetic (PGD sau PGS), insa nu stiu daca asta ofera vreo garantie. Majoritatea malformatiilor sunt spontane (nu e vina parintilor ca apar).

Alina909

Post by Alina909 » Wed May 19, 2021 7:08 pm

AnaPopM wrote:
Wed May 19, 2021 6:45 pm
Alina,

Imi pare rau pentru pierderea suferita. Inteleg totusi ca ai 2 copii sanatosi, ceea ce ma face sa cred ca a fost pur si simplu un joc al hazardului. Daca nu ati facut cariotipul de cuplu, probabil ar trebui sa il faceti. De asemenea, embrionii pot fi testati genetic (PGD sau PGS), insa nu stiu daca asta ofera vreo garantie. Majoritatea malformatiilor sunt spontane (nu e vina parintilor ca apar).
Din cate imi aduc aminte medicul mia spus că la testarea genetică nu apar malformatiile. Asa ca nu stiu daca are rost sai mai testez .Probabil ca medicul o sa zica sai testam .Având în vedere că eu am facut amniocenteza si testul a iesit bine la amândoi. Dar la bebe sanatos am facut tot pachetul. La bebe cu malformatii dar jumătate dar si acel test a iesit bine
La gynera e undeva la 100 de milioane 120 milioane vechi daca nu ma înșel

Alina1980

Post by Alina1980 » Wed May 19, 2021 8:01 pm

AnaPopM wrote:
Tue May 18, 2021 7:25 pm
Buna tuturor,

Eu 39ani, sotul 41ani
Infertilitate tubara- o trompa scoasa, cealalta clipsata.
FIV 1-oct.2018, 16ovocite, 12 fertilizate, 8 blasto congelati toti
FET 1- nov. 2018, 2 blasto AA ...Beta 0.1
FET 2- feb2019, 2 blasto AA...Beta 0.1
FET3- mai 2019- 2 blasto( 1 AB+ 1AA) beta ziua 14..1405, beta 16, 3306...SOE (unica) 7sapt.si 3zile
FET 4..2 blasto 19 septembrie, BETA ziua 12- 305 ,Beta ziua 14- 700..avort spontan 5 saptamani
Fiv 2 - ian.2020, 12 ovo, 9 mature, 8 fertilizate, 6 blasto. Fara transfer...( progesteron mare) ..
FET - martie- Beta ziua 12 = 700, beta ziua 14 =1900,.sarcina gemelara, din pacate unul oprit din evolutie la 7s si 5z,
Celaltat ok, morfologie trim 1 - ok, vom avea un [baietel]
Pe 11.11.2020 s-a nascut comoara mea, un baietel de 3570kg, perfect sanatos

Me123

Post by Me123 » Wed May 19, 2021 9:25 pm

Fetelor,

Am făcut astăzi morfologia de trimestru 1 și in principiu a fost ok.Ce m-a pus pe gânduri a fost faptul ca am risc de preeclampsie.V-ați confruntat cu asta?E motiv de îngrijorate ?

Dana2020

Post by Dana2020 » Wed May 19, 2021 10:31 pm

Me123 wrote:
Wed May 19, 2021 9:25 pm
Fetelor,

Am făcut astăzi morfologia de trimestru 1 și in principiu a fost ok.Ce m-a pus pe gânduri a fost faptul ca am risc de preeclampsie.V-ați confruntat cu asta?E motiv de îngrijorate ?
Buna,
Cam toată lumea are risc de preemclampsie. Nu cred ca e cazul sa ți faci griji acum in trimestrul doi. Ai un hematolog care te urmărește? Faci clexane? Dacă nu poate ar fi bine sa te vadă un hematolog.
Preemclampsia e o problema fff serioasă, care din câte știu eu, pune probleme in trimestrul trei.
Ar fi bine sa ți ei un aparat bun de măsurat tensiunea si sa ți măsori corect ( adică dupa 30 de minute de repaus, nu imediat dupa masa, mâna o ții relaxata la nivelul inimii - stai sezand, nu vorbesti in timpul măsurării) dimineața si seara tensiunea. In momentul in care tensiunea este mare si ai dureri de cap trebuie sa ei legătura cu doctorul.
In săptămâna 24 ar fi bine sa faci testul de toleranta la glucoza pt diabetul gestațional.
Eu am avut risc de preemclasie ( știam înainte de sarcina de la hematolog). Am făcut si diabet gestațional. Din fericire nu am dezvoltat preemclansie si totul a fost bine.
O sa fie bine! 🤗🤗🤗🙏🙏🙏
38 ani, AMH 5.6, 2 extrauterine ( 2004 si 2009; lipsa trompe)
FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
Embrioniotransfer congelati Turcia - beta negativ
2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpinx pe restul de trompa ( de care nu știam)
2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
2015 ERA test Columna ( Dr Bucur) - rezultate bune pe ciclu natural
2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vythoulkas) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 confirmare endometrita fără a sti patogenul - confirmare diagnostic endometrita cu streptococ, dezechilibru flora bacteriana la nivel de lactobacili, fereastra implantare cu decalaj de o zi pe baza ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic țintit pentru streptococ, echilibrare flora bacteriana.
2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat conform rezultat ERA = BEBE [bebe]

Dana2020

Post by Dana2020 » Wed May 19, 2021 10:42 pm

Alina909 wrote:
Wed May 19, 2021 7:08 pm
AnaPopM wrote:
Wed May 19, 2021 6:45 pm
Alina,

Din cate imi aduc aminte medicul mia spus că la testarea genetică nu apar malformatiile. Asa ca nu stiu daca are rost sai mai testez .Probabil ca medicul o sa zica sai testam .Având în vedere că eu am facut amniocenteza si testul a iesit bine la amândoi. Dar la bebe sanatos am facut tot pachetul. La bebe cu malformatii dar jumătate dar si acel test a iesit bine
La gynera e undeva la 100 de milioane 120 milioane vechi daca nu ma înșel
Buna,
Din câte știu eu malformațiile pot fi spontane si nu poți sti prin testare genetica a embrionilor si sunt malformații date de diverse sindroame genetice. Aceste sindroame genetice pot fi verificate prin testarea embrionilor si prin teste tip harmony, panorama in timpul sarcinii ( fără a mai face amniocenteza - totuși nu sunt ok pt sarcinile gemelare). Dacă bebelușul a avut o malformație spontana si nu data de o mutație genetica, atunci nu știu dacă e oportuna biopsierea embrionilor.
In schimb contează fff mult impactul asupra psihicului tau. Eu in locul tau as face biopsia embrionilor. Si asta pt ca mi ar aduce liniște si as putea duce sarcina mai ușor.
Multa sănătate si mult succes!
38 ani, AMH 5.6, 2 extrauterine ( 2004 si 2009; lipsa trompe)
FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
Embrioniotransfer congelati Turcia - beta negativ
2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpinx pe restul de trompa ( de care nu știam)
2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
2015 ERA test Columna ( Dr Bucur) - rezultate bune pe ciclu natural
2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vythoulkas) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 confirmare endometrita fără a sti patogenul - confirmare diagnostic endometrita cu streptococ, dezechilibru flora bacteriana la nivel de lactobacili, fereastra implantare cu decalaj de o zi pe baza ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic țintit pentru streptococ, echilibrare flora bacteriana.
2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat conform rezultat ERA = BEBE [bebe]

Me123

Post by Me123 » Thu May 20, 2021 6:19 am

Dana2020 wrote:
Wed May 19, 2021 10:31 pm
Me123 wrote:
Wed May 19, 2021 9:25 pm
Fetelor,

Buna,
Cam toată lumea are risc de preemclampsie. Nu cred ca e cazul sa ți faci griji acum in trimestrul doi. Ai un hematolog care te urmărește? Faci clexane? Dacă nu poate ar fi bine sa te vadă un hematolog.
Preemclampsia e o problema fff serioasă, care din câte știu eu, pune probleme in trimestrul trei.
Ar fi bine sa ți ei un aparat bun de măsurat tensiunea si sa ți măsori corect ( adică dupa 30 de minute de repaus, nu imediat dupa masa, mâna o ții relaxata la nivelul inimii - stai sezand, nu vorbesti in timpul măsurării) dimineața si seara tensiunea. In momentul in care tensiunea este mare si ai dureri de cap trebuie sa ei legătura cu doctorul.
In săptămâna 24 ar fi bine sa faci testul de toleranta la glucoza pt diabetul gestațional.
Eu am avut risc de preemclasie ( știam înainte de sarcina de la hematolog). Am făcut si diabet gestațional. Din fericire nu am dezvoltat preemclansie si totul a fost bine.
O sa fie bine! 🤗🤗🤗🙏🙏🙏

Clexane fac,de când am rămas însărcinată.Nu pentru ca aveam trombofilie,mi a recomandat doctorul preventiv.La hematolog nu am fost dar săptămâna viitoare ma duc, e clar ca am nevoie.Tu ai ținut cont de ceva pentru Prevenție?alimentatie,tratament?🤗🤗🤗🤗

Loracris

Post by Loracris » Thu May 20, 2021 10:09 am

Buna dimineata,numele meu este Cristian si sunt un posibil viitor tatic, sper asta din toata inima.Sotia mea a facut pe 13.05.transferul a 2 blastocisti la Gynera si nu stiu cum reusiti in perioada asta de asteptare dar eu fumez 2 pachete de tigari pe zi, nu mai am rabdare si stam cu o teama deoarece la 3 zile de la ET a inceput sa aiba o scurgere maronie iar azi dimineata la 7 zile de la ET a devenit mai abundenta. Medicul ne-a recomanad pe langa dimineata si seara sa ia si la pranz Arefam. Mentionez ca scurgerea a inceput dupa ce am avut un contact duminica seara. Pe 23 ar trebui sa facem BetaHCG-ul

Gety

Post by Gety » Thu May 20, 2021 11:27 am

Bună ziua!Ieri am facut punctia si azi mi-au transmis ca din 9 ovocite obtinute ieri,doar 3 s-au fertilizat normal.Oare am sanse sa obtin ceva pt transfer?Nu ma ajută nici varsta de 42 de ani...

AnaPopM

Post by AnaPopM » Thu May 20, 2021 11:45 am

Loracris wrote:
Thu May 20, 2021 10:09 am
Buna dimineata,numele meu este Cristian si sunt un posibil viitor tatic, sper asta din toata inima.Sotia mea a facut pe 13.05.transferul a 2 blastocisti la Gynera si nu stiu cum reusiti in perioada asta de asteptare dar eu fumez 2 pachete de tigari pe zi, nu mai am rabdare si stam cu o teama deoarece la 3 zile de la ET a inceput sa aiba o scurgere maronie iar azi dimineata la 7 zile de la ET a devenit mai abundenta. Medicul ne-a recomanad pe langa dimineata si seara sa ia si la pranz Arefam. Mentionez ca scurgerea a inceput dupa ce am avut un contact duminica seara. Pe 23 ar trebui sa facem BetaHCG-ul
Loracris, mergeți la beta, dacă au fost blastocisti, chiar dacă e mai devreme cu 3 zile decât trebuie. Si repetati peste 2 zile.

AnaPopM

Post by AnaPopM » Thu May 20, 2021 11:46 am

Gety wrote:
Thu May 20, 2021 11:27 am
Bună ziua!Ieri am facut punctia si azi mi-au transmis ca din 9 ovocite obtinute ieri,doar 3 s-au fertilizat normal.Oare am sanse sa obtin ceva pt transfer?Nu ma ajută nici varsta de 42 de ani...
Multă baftă să ai ce transfera! Eu nu am decât între 2 și 4 foliculi antrali intr-o luna si un AMH dezastru, deci te inteleg foarte bine.

Gety

Post by Gety » Thu May 20, 2021 12:03 pm

Până luni mi se pare o vesnicie...nu aveam mari asteptari,dar speram totusi...Inca mai sper

Post Reply