FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: FIV in Romania

Post by SOS Infertilitatea » Sat Apr 10, 2010 9:00 am

monaramona wrote:haideti fetelor, curaj ..ca vad ca sunteti interesate, de ce nu scrieti nimic? :-\
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Apr 10, 2010 9:01 am

SOS Infertilitatea wrote:Monaramona, aici e un forum de dimensiuni mici, mai mult informativ decat implicativ, nu vei gasi deci foarte rapid sau in numar mare persoane care sa faca FIV la Sibiu.

Poti vorbi despre FIV in general pe subiectul "FIV in Romania" sau chiar pe cel "FIV abroad", care e mai activ.

Iti uram mult succes si te felicitam pentru faptul ca doresti sa ajuti un cuplu care are nevoie de ovule donate.

Cand incepi fiv-ul?
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Apr 10, 2010 9:02 am

monaramona wrote:eu sper sa incep cat mai repede dar dupa ce termina si cealalta ''colega de suferinta'' analizele ,asteptam comisia apoi incep tratamentul ptr stimulare.
o zi buna in continuare, si ms de mesaj :ymhug:
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

AleDutulescu

Post by AleDutulescu » Mon Apr 12, 2010 7:30 pm

RalucaBonzi wrote:Alexandra, welcome! Tinem pumnii sa fie FIV-ul norocos!

E foarte nobil si altruist din partea ta ca ai vrea sa donezi ovule, dar, din ce stiu eu, nu prea se face la primul FIV, pentru ca inca nu se poate prezice cum stai /cum reactionezi, care e proportia de embrioni obtinuti raportati la nr. de ovocite etc. Se prefera chiar ca ovodonatia sa fie facuta de catre femei care au deja un copil, cum a fost in cazul lui Caress - donatoarea avea deja un bb, obtinut la primul fiv, iar acum facea fiv pentru bb2, avea un bun prognostic de reusita, deci nu voia sa congeleze multi embrioni, asa ca a pastrat 4 ovocite, ceea ce in principiu, statistic, ii asigura sansa de a ramane gravida, si le-a donat pe celelalte 4 sau 5. La noi in tara nu este reglementat legal aspectul, nu exista reguli exacte dar cred ca si in Romania medicii recomanda ca ovodonatoarele sa fie deja mame, pentru a avea teoretic confirmarea ca respectivele ovule au sanse sa se transforme intr-un pui de om.

Tinem pumnii si asteptam vesti bune de la Cluj! (Sa scrii te rog si un scurt istoric al infertilitatii pe topicul "sa ne cunoastem", ca sa nu te intrebam de zece ori cum/de ce ai ajuns la FIV).

Raluca

multumesc pentru incurajari. am sa scriu povestea mea. sper ca sa ne intalnim cu toatele la plimbare, cu carucioarele. poate facem o intrecere. =))
[floare] [floare]

poop pe toate!
Ale

mirela2

Post by mirela2 » Tue Apr 20, 2010 10:35 am

buna fetelor

eu voi face al 3 lea Fiv la Medlife cu dr Albu Dragos, sunt pe protocol lung, undeva in jurul zilei de 3 mai va avea loc punctia......as putea dona din ovocitele mele. Eu am avut de fiecare data multe, in jur de 11, in Ungaria unde am facut primele Fiv uri nu ti se face o stimulare agresiva, si cu toate astea la al doilea am facut hiperstimulare, amh ul meu e de 7,5......dar problema nu ar fi asta, problema e nr ffff putin de spermatozoizi, de fiecare data am ramas cu ovocite nefertilizate, sau care nu s au fertilizat, ca nu au avut cu ce, din cauza asta m am gandit la varianta donarii de ovocite.
vineri merg din nou la eco sa vedem ce si cum.
nu cunosc procedura, mai ales dupa scandalul cu SABYC ul......sper sa fie bine de data asta.
pupi fetelor

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Apr 21, 2010 6:05 am

Mirela, in primul rand mult succes la FIV! Este foarte altruist ca vrei sa donezi ovocite, dar cred ca de obicei se face cu pregatire, adica cea careia ii donezi incepe tratamentul in acelasi timp cu tine. Cred ca in cazul asta pot fi cel mult congelate (dar ovocitele rezista mai putin bine decat embrionii la decongelare, pentru ca au in componenta mai multa apa). Vorbeste cu medicul tau.

Te asteptam cu vesti bune de la punctie!! [fiv]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Apr 27, 2010 9:29 am

miha wrote:Buna Ale,
Inteleg ca ai trecut prin multe... stiu ce inseamna pentru ca si eu patesc la fel. Si, desi am schimbat si doctori (trei pana acum) si am facut multe investigatii fara sa se ajunga la o concluzie, simt ca sunt inca la inceput cu alergarile. Nu inteleg de ce se tot zvoneste ca avem medici buni si capabili si nu am gasit unul pana acum care sa imi spuna macar ca nu se pricepe la problema mea decat sa ma puna pe drumuri.
Ma tot uit pe internetul asta si incerc sa fac sapaturi sa vad unde sa ma duc (aici sau in strainatate) ca sa aflu de la cap la coada povestea infertilitatii mele si sa gasesc o solutie.
Te rog din suflet povesteste-mi mai multe detalii despre motivul pentru care ai ajuns sa faci laparoscopie, si care sunt sansele ca dupa aceasta sa ramai insarcinata pe cale naturala.
Merci mult de tot.
Iti doresc sa iti indeplinesti visul.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Apr 27, 2010 9:30 am

AleDutulescu wrote:

Buna!

ai o adresa de mess? am putea vb mai lejer daca ai intrebari mai multe. a mea este mrspro_7@yahoo.com. oricine vrea ma poate adauga.
laparoscopicul l-am facut dupa ce am trecut prin cateva tratamente si o histerosalpingografie. a fost foarte usor si multumesc Domnului ca l-am avut ca medic pe Catalin Haiduc, de la Filantropia. Haiduc a vrut sa ma opereze pentru ca deja sufeream de inferitilitate secundara de 4 ani si pentru ca eram suspecta de endometrioza, o boala care nu se diagnosticheaza decat prin operatie. Din fericire nu aveam endometiroza. Si, pentru ca oricum ma gandeam deja sa fac FIV, era inevitabil sa trec prin Laparo. in plus, Haiduc a verificat si trompele, din nou.

Daca te pot ajuta cu ceva, te rog sa-mi spui.

O zi faina!
Alexandra
[floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Apr 27, 2010 9:31 am

Miha wrote:Buna Alexandra,
Iti multumesc mult pentru bunavointa.
Sunt putini oameni care impartasesc din experienta lor astfel incat altora sa le fie mai usor.
Ti-am scris si pe mess. Adresa mea este mihadicu@yahoo.com.
Eu am facut histerosalpingografie si mi s-a recomadat si laparoscopie pentru ca am trompele infundate. Si cum la mine e din rau in mai rau, deocamdata nici nu poate sa-mi faca laparo pentru ca am o rana pe col care trebuie cauterizata. Acum sunt cumva intr-un impas pentru ca am tot auzit ca nu se mai practica asa ceva (cauterizarea) dar totusi mie mi se recomanda.
Inteleg de la tine ca dr. Haiduc este un medic bun. Poti sa-mi spui mai multe despre dansul? Cum ai auzit de dansul?
Dupa laparoscopie ce ti-a spus despre trompe caci inteleg ca endometrioza este scoasa din calcul.
Astept vesti.
Merci mult inca odata.
mihaela
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

shanna

Post by shanna » Mon May 03, 2010 1:15 pm

Bine v-am gasit,
este primul mesaj pe acest forum,am citit despre experientele prin care ati trecut si pot spune ca impartasim aceleasi sentimente.am 29 ani si incerc de 3 ani sa am nu bb,am trecut printr-o histero si un laparo facut la Buc de Dr Petre Bratila la MedNewLife-concluzia:blocaj bilateral trompe,-cauza;anexista netratata ,ca si unica optiune am primit recomadare de FIV.
La inceput de an 2010 am urmat procedura de inhibare pregatitoare cu tratament Dipfereline(inainte cu 8 zile de CM incepeam tratamentul) ,insa timp de 3 luni nu m-am incadrat pe schema de tratament(fiv pe loturi),acum am discutat cu dr Chadi ,Dacia Medical Center ,de unde am aflat ca se poate face fiv fara inhibare pregatitoare.La ei totul incepe cu prima zi de CM.
Va rog ,am mai facut cineva fiv fara inhibare pregatitoare?deoarece a fost prima oara cand auzit de asa ceva ....
:-\
multumesc [floare]

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue May 04, 2010 12:49 pm

Shanna, FIV-ul fara inhibare e cea ce se numeste "protocol scurt". Pot exista rezultate ok, dar nu e varianta ideala, intrucat nu se poate controla ovulatia: deoarece nu a fost inhibata (ceea ce permite declansarea ei la ora fixa, cu 36 de ore inainte de punctia ovocitara), foliculii se pot sparge mai devreme decat era prevazut sau, dimpotriva, o parte din ovocite pot fi imature... Tu faci cum vrei, dar credem ca trebuie sa cunosti acest aspect, pe care medicii se pare ca nu ti l-au explicat.

In general, FIV-ul pe loturi e o ...loterie. Adica, deja FIV-ul in sine e deja o loterie, "pe loturi" mai adaugi o variabila, trebuie sa ai inca si mai mult noroc. Fiecare femeie are ritmul ei, ciclul difera de la o luna la alta la aceeasi femeie, daramite de la o femeie la alta, dupa cum tu insati ai vazut, nu intotdeauna te poti "mula" pe programul "lotului" si pe cel de avion al doctorului.

Indiferent ce decizie iei, mult succes!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

felicioc

Post by felicioc » Fri May 07, 2010 11:00 pm

shanna, da, am auzit de fiv cu protocol scurt, fara inhibare. Intr-adevar, exista riscul ca foliculii sa fie de diemensiuni diferite, deoarece in primele zile de stimulare nu se face si inhibare. Pericolul sa se sparga foliculii inainte de punctie este destul de mic, totusi, daca esti monitorizata atent, deoarece in momentul in care foliculii ajung la 14-16 cm se incepe si inhibarea (cetrotide se da de obicei).
Eu am facut un fel de combinare intre cele 2 tipuri: nu am facut diphereline, dar am luat anticonceptionale in luna premergatoare, asa ca am "odihnit" putin ovarele. Dupa aceea am facut protocolul scurt,cu stimulare din z 1. La mine a functionat f bine, am obtinut f multe ovocite. Ca rezultatul a fost negativ.. e alta poveste...

miha d

Post by miha d » Thu May 13, 2010 11:49 pm

Elenada wrote:ydy eu am facut doua fivuri. Primul l-am facut la Giulesti si al doilea in Austria. la noi a fost problema de infertilitate masculina. La primul fiv din 10 ovocite s-au fecundat 8 iar in a treia zi la transfer am avut un embrion de 6 celule cu fragmentatii si unul de 4 celule cu fragmentatii. Nu s-a prins nici unul. La al doilea fiv am ales Austria pt ca aveau o metoda mai buna de sortare a spermatozoizilor. Am avut tot 10 ovocite si tot 8 embrion. In ziua 3 la transfer aveam 7 embrioni din care 6 de 8 celule si unul de 7 celule. Cred ca din cei 7 mai erau unu doi cu ceva fragmentatii dar dr mi-a spus ca sunt buni. Am transferat 3 embrioni perfecti iar rezultatul il vezi la semnatura.
Poate ca ar trebui sa faci si ceva investogarii sa vezi din ce cauza s-a oprit din evolutie sarcina.
Poti sa intri pe subiectul de trombofilie si fetele de acolo te vor indruma ce analize ar trebui facute.
Elena, spune-mi si mie te rog, de unde ai stiut ca cei din Austria "aveau o metoda mai buna de sortare a spermatozoizilor" ? Poti sa-ti alegi clinica (atat in Romania cat si in strainatate) tinand cont ca sunt mai buni pe ceva anume?
Eu sunt oarecum la inceput si citind pe forum ma crucesc de cate chestii stiti voi ( pentru ca ati si trecut prin mai multe). Eu caut un doctor bun pentru laparoscopie acum. Trompele mele probabil ca nu sunt permeabile. Nu am reusit sa aflu exact diagnosticul desi am consultat mai multi doctori. In rezultatul HSG-ului scrie "fara substanta de contrast in peritoneu". In fine, imi doresc sa pot sa raman insarcinata natural dupa laparoscopie, desi deja caut informatii despre FIV in Romania si "abroad".

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri May 14, 2010 2:10 pm

monica ciurisa wrote:am 30 de ani si as dori sa stiu daca in romania exista vreo clinica unde as putea sa-mi congelez ovulele,pentru a le putea folosi peste cativa ani cand voi dori sa concep un copil.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri May 14, 2010 2:38 pm

Monica, noi nu stim raspunsul la intrebarea privind congelarea ovocitelor - unde/daca se face in Romania, poate iti va raspunde altcineva. Dar te avertizam ca aceasta congelare nu este o garantie ca ovocitele vor si rezista la decongelare (ovocitele rezista mai greu decat embrionii la decongelare, pentru ca au un continut mai ridicat de apa), deci ia in calcul si acest "amanunt" cand iti faci planul pentru urmatorii ani.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri May 14, 2010 2:44 pm

miha d wrote: Elena, spune-mi si mie te rog, de unde ai stiut ca cei din Austria "aveau o metoda mai buna de sortare a spermatozoizilor" ? Poti sa-ti alegi clinica (atat in Romania cat si in strainatate) tinand cont ca sunt mai buni pe ceva anume?
Miha, pana iti raspunde Elena, iti sugeram sa citesti articolele de pe blog privind noile tehnici in infertilitatea masculina: http://infertilitate.com/proceduri/proc ... i-si-imsi/" onclick="window.open(this.href);return false; (De fapt, citeste toate articolele despe tehnici noi, inclusiv pentru infertilitea feminina, ai aici "harta blogului": http://infertilitate.com/subpagini/" onclick="window.open(this.href);return false; ) Daca stii ca aceste tehnici exista, e suficient apoi sa urmaresti pe site-ul clincii daca ofera IMSI sau sa intrebi pe mail - si astfel iti maximizezi sansele.

Informarea are un rol vital in a face alegerile corecte in lupta cu infertilitatea.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

mireille

Post by mireille » Fri May 14, 2010 7:02 pm

Buna,

Stie cineva mai multe despre compensarea Menopur-ului? (sau daca exista aceasta informatie undeva pe forum si nu am vazut). De la farmacie mi s-a spus ca se compenseaza 100% in cazul gravidelor si lauzelor si din alte surse se pare ca si studentelor pana in 25 ani. Daca ma puteti ajuta cu mai multe informatii, v-as fi tare recunoscatoare, urmeaza sa incep tratamentul la inceputul lunii iunie...
Procedura o voi face la MedLife cu Dr. Albu. Deocamdata, sunt in a 3-a zi dupa laparoscopie.....- cauterizare si sectionare tubara proximala bilaterala.....

Multumesc mult,

Mireille

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri May 14, 2010 11:14 pm

Mireille, am vazut vehiculate de cateva ori informatiile acestea, inclusiv cea cu "studente sub 25 de ani", dar de fiecare data sub forma de intrebare nu de confirmare, inca nu am intalnit pe nimeni care sa fi luat menopur (sau un alt medicament pentru stimulare) compensat. Cel mai bine tot un farmacist stapan pe domeniul sau te poate informa. Daca reusesti, sa anunti pe forum, e o informatie de interes. Bafta cu tratamentul, sa fie cu ochisori! [alaptare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

mireille

Post by mireille » Wed May 19, 2010 11:11 am

Buna,
Deja ma simt mai..."alaturata" voua... [floare] acum...in asteptarea inceperii schemei de tratament.
Saptamana trecuta am facut laparoscopia cu clipsarea trompelor...maine mi se vor scoate firele si...am primit schema de tratament, in consecinta, am inceput sa ma interesez despre medicamentele de care voi avea nevoie.
Asadar...am obtinut compensare 50% ptr DIPHERELINE 0,1 MG - eu am nevoie de 19 fiole - se pare ca valoarea compensarii nu trebuie sa depaseasca 300 lei - diseara voi merge sa mi le ridic de la Sensiblu si voi vedea exact cati banuti trebuie sa dau....Sensiblu, HelpNet si Dona se pare ca au acelasi pret standard ptr Diphereline 0,1 MG adica 134,30 lei = cutia * 7 fiole.
Apoi, legat de MENOPUR, doctorita de familie mi-a spus ca acesta nu s-ar mai afla deloc in lista de medicamente compensate iar cand se afla, doar gravidutele il puteau lua cu un anumit diagnostic.....pretul acestuia se pare ca este, in farmaciile de mai sus, acesta: 835,13 lei = cutia * 10 fiole....si se aduce la comanda daca nu exista in stocul farmaciei in acel moment (comanda se da cu aprox 2 sapt inainte) - eu voi avea nevoie se pare de 27 fiole...... :ymsick: A, si pe site-ul HelpNet scrie ca daca avem card la ei il putem lua cutia cu 10 fiole cu 793.37 lei. Presupun ca si la alte farmacii, pe baza cardului, se aplica o anumita reducere....
Iar cu PREGNYL-ul se pare ca va fi o problema....nu am gasit in nicio farmacie....cica nu se mai gaseste....la HelpNet-ul din Baba Novac cica ar avea un pachet care contine si Puregon si care ar costa impreuna 1600 lei !!! X( ??? incerc sa fiu optimista si sa vad de unde l-as putea lua, totusi....evident la un pret rezonabil....Daca imi poate spune cineva cum si de unde a facut rost..... :ymhug:
Schema mea de tratament incepe la inceputul lui iunie cu Microginon apoi medicamentele mai sus mentionate....iar daca totul decurge bine...pe la sfarsitul lui iulie punctia si ET.... 8-|
Maine ma intalnesc cu nenea doctorul sa discutam mai multe.....

Va pup si....sa speram la bine!
P.S. avand in vedere ca voi face la MEDLIFE cu dr. Albu.....daca sunteti dragute sa imi impartasiti din experientele voaste la aceasta clinica, m-ati ajuta mult! [floare] :ymhug:

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed May 19, 2010 12:38 pm

Mireille, mult succes la FIV! Informatii despre dr. Albu au dat fetele aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... albu#p2165" onclick="window.open(this.href);return false;

Da, medicamentele sunt scumpe. :( Cat despre Pregnyl, am aflat ca nu se mai gaseste in farmacii, se gaseste in schimb Ovitrelle, care contine aceeasi substanta activa, dar e inca si mai scump!

Tine-ne la curent cu [fiv] , noi tinem pumnii!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie