FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Mademoiselle PasDeChance

Re: FIV in Romania

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Sep 25, 2009 4:43 pm

RalucaBonzi scrie:Ma bucur mult ca ai reusit sa o iei de la capat, ca ai gasit resursele financiare si te poti duce din nou la un medic care nu te-a dezamagit. Tinem pumnii tare-tare si sa fie bine pana la capat. Sa dai mai multe delatii despre clinica pe "fiv abroad", pliz, cand ai timp.

acum am citit ca ai facut-o deja - multumim. :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

cami30

Mesajde cami30 » Vin Sep 25, 2009 9:32 pm

fetelor multumesc pentru incurajari si urari . Acum nu-mi doresc decat sa ma refac foarte repede. Dupa experienta traumatica de acum doua saptamani, inca mi-e greu, am dureri si am senzatia ca astia au taiat mai mult decat trebuia. Desi am vorbit cu doctorul parca n=am incredere pana cand n-oi merge la eco si n-oi face o histeroscopie sa vad cum arata uterul meu pe interior.
Nu va doresc sa ajungeti in spitalele din provincie, sa va impartiti patul cu gandacii si sa fiti cusute ca pe sacul de cartofi.
Raluca.. uneori nici nu stiu de unde isi gaseste omul puterea de a merge mai departe si resursele de a o lua de la capat nu o data, nu de doua ci poate de 99 de ori.
Si eu am o teama imensa de viitor, nu am pe nimeni sa ma ajute si ma intreb daca m-as descurca in rolul de mama. Si cu toata teama asta, ceva in mine imi zice sa merg mai departe. Daca nu s-ar fi intamplat extrauterina poate nu mi-as fi convins sotul sa mai incercam "FIV"-ul devenise subiect tabu in familie numai si numai pentru ca facusem o asa depresie incat mi-a spus ca el nu vrea sa mai auda de copii pana nu imi revin eu cu capu'.

Am o bucurie imensa ca pot sa ma intorc la clinica unde am facut primul FIV pentru ca pur si simplu mi-a mers la suflet medicul. Un sas de=al nostru, molcom si ascultator, care are timp sa discute cu tine si cu care am putut negocia un al doilea FIV. Cred ca asta le lipseste medicilor romani: disponibilitatea, urechi sa asculte si simtul prestatorului de servicii care stie sa-si asculte clientul. Si credeti-ma ca am plecat atunci atat de optimista incat am putut sa conduc 1200 de km fara problema, aproape fara oprire.

Mi-as dori ca si in tara noastra , in clinicile private , medicul sa se poarte cu tine pe masura banilor care ii incaseaza. Dar fie ca mergi la spital, fie ca mergi la clinica, comportamentul este la fel: arogant, plictisit, de atotstiutor si nu de multe ori ignorant.
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

AncaBB

Mesajde AncaBB » Vin Sep 25, 2009 10:21 pm

Cami mult succes! Sa fie incercarea norocoasa! Eu citesc cu interes ca vreau sa ma orientez pentru fiv cand oi ajunge sa pot face. Deocamdata nu am nici jumatate din suma stransa. As vrea si eu sa ma duc in strainatate , dar pt mine e doar un vis. Ma doare sufletul , vad timpul cum trece , toata lumea are copii numai eu nu ajung sa am.
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

adelina76

Mesajde adelina76 » Mie Sep 30, 2009 12:46 pm

cami30 scrie:fetelor multumesc pentru incurajari si urari . Acum nu-mi doresc decat sa ma refac foarte repede. Dupa experienta traumatica de acum doua saptamani, inca mi-e greu, am dureri si am senzatia ca astia au taiat mai mult decat trebuia. Desi am vorbit cu doctorul parca n=am incredere pana cand n-oi merge la eco si n-oi face o histeroscopie sa vad cum arata uterul meu pe interior.
Nu va doresc sa ajungeti in spitalele din provincie, sa va impartiti patul cu gandacii si sa fiti cusute ca pe sacul de cartofi.
Raluca.. uneori nici nu stiu de unde isi gaseste omul puterea de a merge mai departe si resursele de a o lua de la capat nu o data, nu de doua ci poate de 99 de ori.
Si eu am o teama imensa de viitor, nu am pe nimeni sa ma ajute si ma intreb daca m-as descurca in rolul de mama. Si cu toata teama asta, ceva in mine imi zice sa merg mai departe. Daca nu s-ar fi intamplat extrauterina poate nu mi-as fi convins sotul sa mai incercam "FIV"-ul devenise subiect tabu in familie numai si numai pentru ca facusem o asa depresie incat mi-a spus ca el nu vrea sa mai auda de copii pana nu imi revin eu cu capu'.

Am o bucurie imensa ca pot sa ma intorc la clinica unde am facut primul FIV pentru ca pur si simplu mi-a mers la suflet medicul. Un sas de=al nostru, molcom si ascultator, care are timp sa discute cu tine si cu care am putut negocia un al doilea FIV. Cred ca asta le lipseste medicilor romani: disponibilitatea, urechi sa asculte si simtul prestatorului de servicii care stie sa-si asculte clientul. Si credeti-ma ca am plecat atunci atat de optimista incat am putut sa conduc 1200 de km fara problema, aproape fara oprire.

Mi-as dori ca si in tara noastra , in clinicile private , medicul sa se poarte cu tine pe masura banilor care ii incaseaza. Dar fie ca mergi la spital, fie ca mergi la clinica, comportamentul este la fel: arogant, plictisit, de atotstiutor si nu de multe ori ignorant.

cami iti tin pumnii si astept sa revii cu detalii.eu as vrea sa aflu mai multe si daca e posibil un telefon de contact al medicului respectiv.acum mi se pare destul de departe aceasta clinica ,dar o includ pe lista mea pt ca in ianuarie doresc sa fac si eu FIV.din pacate am AgBHCG prezent si sper sa nu fie vreo problema.

aura81

Mesajde aura81 » Joi Oct 01, 2009 8:33 am

da la marinescuse ajunge mai greu dar daca ajungeti sa stiti k nu este cum se spune. este un medic formidabil care sta si mi asculta balivernele citite pe net. cred ca eu o sa ma duc la el in jurul datei de 22 oct , si sper ca in noiembrie sa am 2 liniute. vai cate sperante imi pun in acest FIV. [gravi] poate nu voi fi dezamagita. daca nu imi reuseste ingros randul la adoptie. eu am 2 finuti abandonati si imi pare rau k nu l am luat acasa pe unul dintre ei care si acum dupa 2 ani de cand a fost luat de alta familie cand ma ia in brate parca vrea sa nu mi dea drumul niciodata. ei nu uita niciodata chiar daca era micut.ce proasta am fost :(( k nu am avut curaj sa l adopt.

aura81

Mesajde aura81 » Joi Oct 01, 2009 8:58 am

Elenada ADRESA MEA DE MESSS aura_gaby81@yahoo.com

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Oct 01, 2009 10:59 am

Mirimir [gravi] , te vad online! Ce fac gemanutzii, povesteste-ne!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

aura81

Mesajde aura81 » Mie Oct 07, 2009 9:25 am

NU SE MAI FACE FIV DELOC/????NICI MACAR CU BANII NOSTRII?
HAIDETI SA FACEM UN MITING . SA NE VADA CATE SUNTEM AFECTATE
NU NE POATE INTERZICE

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mie Oct 07, 2009 9:34 am

Aura, despre asta se discuta la subiectul "Ordin al Min San - Fiv gratis sau deloc???"
Asociatia SOS Infertilitatea a luat deja atitudine, a fost dat un comunicat de presa si va protesta oficial la Min Santatatii.
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

aura81

Mesajde aura81 » Vin Oct 09, 2009 9:23 am

am reusit sa mi fac programare .pe 29 oct ne vom duce la giulesti pentru avizul psihologic. schema de tratament si spermograma

Loredana

Mesajde Loredana » Vin Oct 09, 2009 9:06 pm

Felicitari pt programare Aura, mult mult noroc sa ai, Dumnezeu sa-ti asculte rugaciunile si cat mai curand sa aud ca esti [gravi] .Am vrut sa dau add la adresa ta de mess dar nu-mi permit decat daca imi dai tu voie. Pe curand! :-w
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Oct 12, 2009 8:02 am

Bettyro, ai facut testul? Vino cu vestea buna! Tinem pumnii!

aura81

Mesajde aura81 » Lun Oct 12, 2009 10:57 am

loredana chiar imi face placere sa discutam
oricine vrea sa dea add la adresa poate. poop si asteptam barza sa o jumulim

felicioc

Mesajde felicioc » Mie Oct 21, 2009 9:31 pm

Aura, [floare] mai e putin pana pe 29 octombrie! Iti spun de pe acum bafta, sa nu uit atunci (eu voi fi in plina stimulare pe 29). :) Analizele le ai facute? Daca da, probabil vei incepe repede!

aura81

Mesajde aura81 » Lun Oct 26, 2009 1:35 pm

pe 29 abia imi da schema
sa vedem ce fac. va tin la curent si vineri va dau vesti

felicioc

Mesajde felicioc » Sâm Oct 31, 2009 8:46 am

Aura, hai cu vesti!

bettyro

Mesajde bettyro » Sâm Oct 31, 2009 12:57 pm

de la origini:ET pe 1 octombrie 2009-3 embrionasi de calitate A au ales un culcus caldut.unul a fost mai puternic si a rezistat.acum s-a transformat intr-un mic embrion de 6 saptamani care isi arata frumusetea de inimioara pe echograf.tati cere toata ziua fotografii cu el.nu am cuvinte potrivite sa va spun ce e in sufletul meu.va doresc din toata inima, tuturor, aceasta bucurie imensa.

FIV-dr TUTUNARU si dr MATEI--CL.GENESYS FERTILITY CENTER.

BETTY- [gravi] -6 SAPT

bettyro

Mesajde bettyro » Sâm Oct 31, 2009 1:29 pm

multumesc din suflet fetelor dragi care au fost alaturi de mine si m-au incurajat:raluca [floare] ,elenada [floare] ,ioana [floare] ,beatriz [floare] ,felicia [floare].
raluca,beatriz voi stiti ca am trecut prin agonie si extaz(vb ralucai).am crezut ca totul era pierdut ca ulterior sa inteleg ca nu trebuia sa ma grabesc si sa am rabdare. :ymhug:
felicia,te pup si astept doar vesti bune.sa fie fiv-ul norocos cu 2 liniute.
aura,la fel.
ioana,ne tinem de mana?frumoase pana la lacrimi foto cu micul bebe intrauterin.Doamne ajuta in continuare.

BETTY- [gravi]

felicioc

Mesajde felicioc » Sâm Oct 31, 2009 11:58 pm

Betty, mii de felicitari! [floare] Ma bucur tare, tare mult pentru tine! Bucura-te de minunea din burtica, incearca sa nu te stresezi prea mult, gandeste-te ca bb simte tot! O sa fie bine!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Noi 01, 2009 12:56 am

Felicitari inca o data, Betty! Sa fie bine pana la capat!

Cat despre extaz -- agonie -- extaz, sa precizam pentru cine citeste aici, ca betty a avut primul beta in jur de 50, iar dupa doua zile tot atat. Va imaginati jalea. Din fericire, nu a intrerupt tratamentul de sustinere, iar urmatoarele beta au fost ok, iar ecografia confirma minunea. Deci se mai intampla si erori, faptul ca nu se dubleaza beta nu e semn bun, dar in nici un caz nu intrerupeti tratamentul de sustinere pana nu sunteti convinse ca nu mai e nici o sansa.

A doua reusita de pe forumul nostru. Le asteptam pe urmatoarele! :)

Înapoi la “PROCEDURI”