FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Cucilina25

Re: FIV in Romania

Post by Cucilina25 » Fri Feb 16, 2018 2:59 pm

Lorelei wrote:
Cucilina25 wrote:
Georgiana Mihai wrote:
Ms frumos!! Acolo o sa ma Duc..
Buna Georgiana, Am vazut ca erai interesata de procedurile de la Gynera, eu urmeaza sa fac embriotransferul la ei saptamana viitoare. Am intrebat legat de embryoglue, ofera aceasta procedura insa nu este inclusa in pachetul standard, de aceea nu are nici pretul listat. Astazi dupa o discutie cu dna doctor si dna embriolog mi-au comunicat ca la cerere ei pot aduce substanta respectiva, insa nu o mai folosesc deoarece nu cred in ea. Conform studiilor nu este demonstrat ca ea ajuta, de aceea ei au scos-o din pachet ( eu iti spun ce mi-au comunicat, de veridicitatea informatiilor nu pot face afirmatii ) . In ceea ce priveste decongelarea embrionilor inainte de ET, eu am 2 blast , 1 blasto incipient si un 2AB, mi-au propus varinata de a decongela early cu o zi inainte de ET pentru a vedea cum evolueaza si in caz de nevoie sau dorinta sa il decongelam ulterior si pe cel de-al doilea , deci deschidere din acest punct de vedere exista. Eu sunt la dna dr Codreanu, dansa merge mult pe ideea unui singur embrion transferat, din pacate la mine pana acum nu s-a pus promblema aceasta, la fiv 1 avand un singur blasto in ziua 5 pe care l-au transferat pe acelasi ciclu. Au si PGD - insa costul este intre 11.000 si 22.000 ron, eu nu am dorit sa fac aceasta analiza, costul fiind practic cat pentru un nou FIV. Nu mi s-a prezentat varianta de freeze all si nici la primul fiv nu au mers catre ea, la FIV 2 a fost nevoie sa facem acesta pentru ca ovocitele au crescut destul de greu si Progesteronul era peste 1.5 inainte de ovulatie deja. Iti doresc totusi ca acesti embrioni pe care ii mai ai sa fie cei norocosi si lipicioasi. Mult succes si sa ne ajute Dumnezeu sa reusim sa ne implinim toate visul acesta, de a ne strange copii in brate. Pupici.
Cucilina25 a postat jurnalut niste filmulete de pe youtube dintre care unul arata clar in studiul facut despre folosirea embryoglue, ca acesta creste sansele de sarcina cu ~8%-10%. Acum poate 8-10% nu pare mult pentru unele dintre noi dar totusi sunt niste sanse in plus deloc de neglijat!
Lorelei, sunt complet de acord cu tine, din punctul meu de vedere orice creste sansele de sarcina, chiar si cu 5% pentru mine este suficient de bun :) . Eu doar am relatat povestea completa si cred ca e util sa se stie ca exista si aceasta optiune chiar daca nu este trecuta in pachet.
Felicitari pentru rezultat!!! Doamne ajuta sa fie totul perfect pana la final si sa venim si noi alaturi de tine cat mai curand. :-*
Eu 35, el 35 - perfect
Eu: Endometrioza grad 3 operat la Wellborn in Mai 2016, Amh inainte 1.5, dupa 0.87 , Mutatii: MTHFR , PAI - 4G/5G , FSHR .
IUI martie 2016 - nereusit
Fiv 1 : mai 2017 - Gynera, 8 folicului, 7 fertilizati , ziua 3 - 5 embrioni , ziua 5 -1 blasto calitate 2BC , beta negativ
FIV 2 - Gynera - in curs ziua 9 - 8 folicului mari si 4 mici, Progesteron 1.45, am obtinut 5 ovocit- 5 fertilizate,ziua 3 - 5 embrioni, am decis sa ii lasam pana in ziua 5. - 2 blasto !!!
ET - 22.02.2018- 1 blasto 3BB - beta 1.2 [parerau]
ET 2 - 7.11.2018 - 1 blasto 2AB - beta 1.2 :((
FIV 3 - Februarie 2019 - 2 embrioni A8 si B4 - Beta 3.18 [parerau] :((
FIV 4 - Octombrie 2019- 4 ovo, 3 fertilizare - 2 embrioni z3- beta 1 - 46,1 beta 2- 21.... :(( :((
Doamne, te rog întoarceți fata către noi !!! Sunt pregătită să fiu mamă!

Flori77

Post by Flori77 » Fri Feb 16, 2018 3:01 pm

Lorelei wrote:
Miha_80 wrote:
Lorelei wrote: Miha este procedura standard de FIV la ei. Trebuie doar sa le zici ca vrei sa faci monitorizarea in tara cu dr tau de aici si sa te duci acolo pt punctie si transfer. Cu siguranta or sa fie de acord.
Mulțumesc, Lorelei.... am obținut programare pt 2 Martie, am ales pachetul Premium + încă 400 euro pt carantina datorită hepatitei soțului. Azi toată ziua am căutat zboruri si cazare, am reușit sa ma încadrez cu greu in 400 euro. Partea buna e ca o sa vizitam Praga.
Coordonatoarea (Barbura) zice ca vedem la consultația inițială dacă va accepta dr sa fac Echo in Ro. Sper sa-i conving. Dacă nu, cele 2 Echo sunt incluse in pachet?
Da, sunt incluse monitorizarile dar trebuie sa poti sa faci stimularea sub supravegherea doctorului tau din Ro. Sincer la mine a fost unul dintre motive pentru care am ales Unica. Era f greu sa stau 3 saptamani in Praga.
Lorelei, de maine voi incepe stimularea (au venit musafirii mai devreme) si am inceput sa ma agit sa obtin analizele de sange, EKG si consult anestezist pt punctie. Voiam sa te intreb tu cum ai facut cu raportul anestezistului? Eu am sunat la Regina Maria pt programare si au fost foarte contrariati ca cer asa ceva din moment ce fac interventia in alta clinica. Si daca ma gandesc bine, au dreptate, pt ca anestezistul Unica ar trebui sa verifice ca testele sunt ok si ca pot sa fac interventia, nu? Adica, anestezistul Unica poarta raspunderea pt anestezie. Tu ai avut un astfel de raport din Romania?

Lorelei

Post by Lorelei » Fri Feb 16, 2018 3:16 pm

Flori77 wrote:
Lorelei wrote:
Miha_80 wrote:
Mulțumesc, Lorelei.... am obținut programare pt 2 Martie, am ales pachetul Premium + încă 400 euro pt carantina datorită hepatitei soțului. Azi toată ziua am căutat zboruri si cazare, am reușit sa ma încadrez cu greu in 400 euro. Partea buna e ca o sa vizitam Praga.
Coordonatoarea (Barbura) zice ca vedem la consultația inițială dacă va accepta dr sa fac Echo in Ro. Sper sa-i conving. Dacă nu, cele 2 Echo sunt incluse in pachet?
Da, sunt incluse monitorizarile dar trebuie sa poti sa faci stimularea sub supravegherea doctorului tau din Ro. Sincer la mine a fost unul dintre motive pentru care am ales Unica. Era f greu sa stau 3 saptamani in Praga.
Lorelei, de maine voi incepe stimularea (au venit musafirii mai devreme) si am inceput sa ma agit sa obtin analizele de sange, EKG si consult anestezist pt punctie. Voiam sa te intreb tu cum ai facut cu raportul anestezistului? Eu am sunat la Regina Maria pt programare si au fost foarte contrariati ca cer asa ceva din moment ce fac interventia in alta clinica. Si daca ma gandesc bine, au dreptate, pt ca anestezistul Unica ar trebui sa verifice ca testele sunt ok si ca pot sa fac interventia, nu? Adica, anestezistul Unica poarta raspunderea pt anestezie. Tu ai avut un astfel de raport din Romania?
Da, mi-au cerut raportul preanestezic din Romania. Raportul mi l-au cerut si Unica si Prague IVF si mi-au specificat ca este necasar inaintea punctiei de fapt inaintea oricarei proceduri care necesita anestezie generala.
Eu facand histeroscopia in decembrie am facut aceste analize fara de care nu imi faceau nici cei de la RM interventia. Ideea nu este de a pasa responsabilitatea ci de a stii care este statusul tau dpdv anumiti indicatori ca sa stie in caz de se intampla ceva, Doamne fereste! , unde sa actioneze.

-EKG
-Microbiologie: screening BLSE si screening MRSA:inghinal, nazal si axila
-potasiu seric si sodiu seric
-timp de protrombina quick
-timp de tromboplastina partial activat APPT-ul
-hemoleucograma completa cu formula leucocitara, Hb, Ht si indici eritrocitari si reticulocite

Din ce am inteles aceste verificari ar trebui sa fie mandatorii inaintea oricarei punctii. Eu la Columna, inainte de punctie am facut aceleasi analize mai putin EKG si microbiologia.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492 :YMPRAY: Doamne Ajuta-ma pana la capat!

Flori77

Post by Flori77 » Fri Feb 16, 2018 3:22 pm

Lorelei wrote:
Flori77 wrote:
Lorelei wrote: Da, sunt incluse monitorizarile dar trebuie sa poti sa faci stimularea sub supravegherea doctorului tau din Ro. Sincer la mine a fost unul dintre motive pentru care am ales Unica. Era f greu sa stau 3 saptamani in Praga.
Da, mi-au cerut raportul preanestezic din Romania. Raportul mi l-au cerut si Unica si Prague IVF si mi-au specificat ca este necasar inaintea punctiei de fapt inaintea oricarei proceduri care necesita anestezie generala.
Eu facand histeroscopia in decembrie am facut aceste analize fara de care nu imi faceau nici cei de la RM interventia.

-EKG
-hemoleucograma completa cu formula leucocitara, Hb, Ht si indici eritrocitari si reticulocite

Din ce am inteles aceste verificari ar trebui sa fie mandatorii inaintea oricarei punctii. Ca nu se respecta regula, asta este altceva.
Mie mi-au cerut urmatoarele analize, care difera usor de cela facute in RO prealabil unei punctii:

Test before the anesthesia (please do not do it sooner then 14 days before the anesthesia). I would also like to ask you for an official medical report about the results:
ECG,
CBC (Complete blood count), - asta trebuie sa fie hemoleucograma
ALT
AST
Urea,
Creatinine
Ions - Na, K, Cl,
Glycaemia

Nu am tot ce ai listat tu mai sus. Tie ti le-au cerut de la Unica sau la histeroscopie?

Lorelei

Post by Lorelei » Fri Feb 16, 2018 3:25 pm

Flori77 wrote:
Lorelei wrote:
Flori77 wrote:
Eu facand histeroscopia in decembrie am facut aceste analize fara de care nu imi faceau nici cei de la RM interventia.

-EKG

Din ce am inteles aceste verificari ar trebui sa fie mandatorii inaintea oricarei punctii. Ca nu se respecta regula, asta este altceva.
Mie mi-au cerut urmatoarele analize, care difera usor de cela facute in RO prealabil unei punctii:

Test before the anesthesia (please do not do it sooner then 14 days before the anesthesia). I would also like to ask you for an official medical report about the results:
ECG,
CBC (Complete blood count), - asta trebuie sa fie hemoleucograma
ALT
AST
Urea,
Creatinine
Ions - Na, K, Cl,
Glycaemia

Nu am tot ce ai listat tu mai sus. Tie ti le-au cerut de la Unica sau la histeroscopie?
Nu mai stiu ce mi-au cerut Unica, caut prin mailuri. Oricum eu le-am facut fwd rezultatele de la dosarul pentru histeroscopie si atat. Ce am enumerat sunt singurele analize facute pt dosarul preanestezic+un consult cu dr anestezist.
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492 :YMPRAY: Doamne Ajuta-ma pana la capat!

RodicaSmart

Post by RodicaSmart » Fri Feb 16, 2018 5:26 pm

Dragele mele !!! Astazi am facut testul Beta HCG este de 291.65 . Nu i-mi vine sa cred !!! Luni repet testul.
Doamne ajuta sa fie bine pana la capat !!! [barza2]

Va tin pumnii la toate sa va bucurati si voi de una din reusite este primul pas si e drum lung . Stiu cat este de dureroasa asteptrea , stiu cat este de dureroasa dezamagirea . Traiesc cu voi , va admir si va doresc sa castigati aceasta lupta
Eu 35 El 45 De 10 ani ne dorim sa devenim parinti
El - perfect sanatos
Eu - ovare micropolichistice , ciclu neregulat si non-ovulatie.
FIV1 - 06.07.2017 -recoltare 39 ovocite din care 25 embrioni si inghetati 6 bloastociti foarte buni.
FET 1 -21.10.2017 -2 blastociti categoria 5AA si 5AB , Beta pozitiv - dar SOS la 3 saptamani
FET 2 05.02.2018 - 2 blastociti categoria 3AB si 3CB Beta pozitiv ziua 12 - 291,65 , ziua 15 - 1309,10 , ziua 17 -2331,84

Acum avem o [heart]
Ne rugam sa fie bine pana la capat [barza6]

Lorelei

Post by Lorelei » Fri Feb 16, 2018 6:07 pm

RodicaSmart wrote:Dragele mele !!! Astazi am facut testul Beta HCG este de 291.65 . Nu i-mi vine sa cred !!! Luni repet testul.

Va tin pumnii la toate sa va bucurati si voi de una din reusite este primul pas si e drum lung . Stiu cat este de dureroasa asteptrea , stiu cat este de dureroasa dezamagirea . Traiesc cu voi , va admir si va doresc sa castigati aceasta lupta
Felicitaaaari! [baby dust] [majoreta] Sa vezi de acum inainte asteptari si emotii care nu se termina aici. Eu am avut emotii cat casa pana in prima eco ;simteam ca lesin cand am intrat in cabinet. Acum stau ca pe ace pana la urmatoarea ca la prima eco a vazut doar saculetul si f vag si neclar embrionasul; deci nu s-a confirmat nimic 100% doarca sarcina este in uter :).

Flori77

Post by Flori77 » Fri Feb 16, 2018 6:09 pm

RodicaSmart wrote:Dragele mele !!! Astazi am facut testul Beta HCG este de 291.65 . Nu i-mi vine sa cred !!! Luni repet testul.

Felicitari Rodica! Tinem pumnii pt dublare hcg! [gemeni] or fi doi?
41 ani
AMH 10,8 (2015), AMH 4 (2017), AMH 4 (2019) suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
Histeroscopie (2017) - uter unicorn, o singura trompa
Miomectomie (2017) - se indeparteaza 2 fibroame uterine
4 IA nereusite Columna (2015-2016)
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET -fresh nereusit, FET- 2 blasto, nereusit
Sarcina Naturala-oct.2018-SOE-5s6z
FIV 4 (2018) Columna nereusit (17 ovocite, 8 mature, fertilizate toate): 2 ET fresh embrion Z3 + Z5 (dublu transfer)
FIV 5 (2019) Columna - urmeaza

Albinuta33

Post by Albinuta33 » Fri Feb 16, 2018 7:20 pm

Buna!
Felicitari burticilor si succes tuturor, nu va lasati pana nu vi se implineste visul!
Si la noi e bucurie mare, Beta pozitiv, ET la inceputul lui feb deci mai asteptam putin pana la eco. Dar e primul Beta pozitiv ever!!!
Doamne ajuta sa fie totul bine si sa ne intalnim cu toate pe forumurile de mamici!
Ma tot gandeam ce a fost diferit fata de primele 2 ET.. In primul rand medicul si apoi norocul... pentru ca am facut la aceeasi clinica, acelasi laborator, acelasi personal (foarte ok), medic diferit la FIV 2 (si implicit tehnica de transfer diferita).
Poate si mai putin stres pentru ca ne setasem sa incercam pana reusim, fara sa ne mai facem asteptari, iar cand am mers la beta eram aproape sigura ca nu va fi pozitiv pentru ca nu am avut nici un simptom.
Dar traiam cu speranta in suflet, citind din experienta voastra ca au fost multe beta pozitive fara sa fi aparut simptome de sarcina.
Inca mi se pare ireal si abia astept eco!
Eu 33, el 33. Eu sindromul ovarelor polichistice, el ok.
2016 Dec - IUI 1 , BETA 0.1
2017 Feb, Martie, Aprilie - 3 x IUI, BETA 0.1
2017 Iunie, FIV 1 cu ET 1 in Iulie, ET 2 in August, Beta negativ.
2017 Sept: analize trombofilie, MTHFR A1298C - pozitiv, recomandare acid folic ( pe care il iau de 2 ani) si genetice ok (ambii)
2017 Oct, histerografie ok
2017 Dec: FIV 2, punctie si blasto congelati.
2018 Feb: ET 3 - beta pozitiv, SOE 8 sapt.
2018 Iunie: ET 4 - beta negativ
2018 Sept: ET 5 - beta creste incet si se dubleaza la peste 72 ore (Ziua 7 dupa transfer de blasto z5: beta 16. Valorile la 2 zile: 16, 47, 78, 122, 165, 252, 387, 348, 179.. a incercat). Sarcina biochimica.
2018 Noiembrie: ET - 6, beta negativ
2019 Ian: ET 7, 2 blasto.

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Fri Feb 16, 2018 8:17 pm

Albinuta33 wrote:Buna!
Felicitari burticilor si succes tuturor, nu va lasati pana nu vi se implineste visul!
Si la noi e bucurie mare, Beta pozitiv, ET la inceputul lui feb deci mai asteptam putin pana la eco. Dar e primul Beta pozitiv ever!!!
Doamne ajuta sa fie totul bine si sa ne intalnim cu toate pe forumurile de mamici!
Ma tot gandeam ce a fost diferit fata de primele 2 ET.. In primul rand medicul si apoi norocul... pentru ca am facut la aceeasi clinica, acelasi laborator, acelasi personal (foarte ok), medic diferit la FIV 2 (si implicit tehnica de transfer diferita).
Poate si mai putin stres pentru ca ne setasem sa incercam pana reusim, fara sa ne mai facem asteptari, iar cand am mers la beta eram aproape sigura ca nu va fi pozitiv pentru ca nu am avut nici un simptom.
Dar traiam cu speranta in suflet, citind din experienta voastra ca au fost multe beta pozitive fara sa fi aparut simptome de sarcina.
Felicitari!!! Imi poti spune Te rog ce ai avut diferit la transferul asta??
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Fri Feb 16, 2018 8:17 pm

Felicitari!! Mult noroc sa fie totul Bine!!
Eu-AMH august 2016 6,51
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Fri Feb 16, 2018 8:19 pm

Cucilina25 wrote:
Georgiana Mihai wrote:
monyy wrote: Incearca la Synevo, stiu ca fac, am vrut sa fac si eu( imunofenotipare limfocitara, profil antifosfolipidic etc. Aveam o lista cu ele, dar n-o gasesc. Dar cauta pe forum, ca le-au scris fetele.
Ms frumos!! Acolo o sa ma Duc..
Buna Georgiana, Am vazut ca erai interesata de procedurile de la Gynera, eu urmeaza sa fac embriotransferul la ei saptamana viitoare. Am intrebat legat de embryoglue, ofera aceasta procedura insa nu este inclusa in pachetul standard, de aceea nu are nici pretul listat. Astazi dupa o discutie cu dna doctor si dna embriolog mi-au comunicat ca la cerere ei pot aduce substanta respectiva, insa nu o mai folosesc deoarece nu cred in ea. Conform studiilor nu este demonstrat ca ea ajuta, de aceea ei au scos-o din pachet ( eu iti spun ce mi-au comunicat, de veridicitatea informatiilor nu pot face afirmatii ) . In ceea ce priveste decongelarea embrionilor inainte de ET, eu am 2 blast , 1 blasto incipient si un 2AB, mi-au propus varinata de a decongela early cu o zi inainte de ET pentru a vedea cum evolueaza si in caz de nevoie sau dorinta sa il decongelam ulterior si pe cel de-al doilea , deci deschidere din acest punct de vedere exista. Eu sunt la dna dr Codreanu, dansa merge mult pe ideea unui singur embrion transferat, din pacate la mine pana acum nu s-a pus promblema aceasta, la fiv 1 avand un singur blasto in ziua 5 pe care l-au transferat pe acelasi ciclu. Au si PGD - insa costul este intre 11.000 si 22.000 ron, eu nu am dorit sa fac aceasta analiza, costul fiind practic cat pentru un nou FIV. Nu mi s-a prezentat varianta de freeze all si nici la primul fiv nu au mers catre ea, la FIV 2 a fost nevoie sa facem acesta pentru ca ovocitele au crescut destul de greu si Progesteronul era peste 1.5 inainte de ovulatie deja. Iti doresc totusi ca acesti embrioni pe care ii mai ai sa fie cei norocosi si lipicioasi. Mult succes si sa ne ajute Dumnezeu sa reusim sa ne implinim toate visul acesta, de a ne strange copii in brate. Pupici.
Iti multumesc pt detalii!! Chiar ma linisteste faptul ca pot avea Si optiunea Asta...
Eu-AMH august 2016 6,51
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63

Albinuta33

Post by Albinuta33 » Fri Feb 16, 2018 8:57 pm

Georgiana Mihai wrote:
Felicitari!!! Imi poti spune Te rog ce ai avut diferit la transferul asta??
Multumesc mult de urari!
Georgiana, am avut un alt medic ce s-a ocupat de dosarul nostru la FIV 2 fata de FIV 1. Pe langa partea medicala.. am slabit 2-3 kg, am avut vezica plina ochi la ET (anterior era plina pe jumatate), embryoglue bifasem si la primul FIV dar si acum (e 50€), poate am avut ceva mai multa grija la ce am mancat in luna cu transferul, fara excese si mai multe vitamine... altceva nu imi vine in gand..
Iar la partea de protocol de stimulare, FIV 1 a fost doar cu Gonal, FIV 2 Gonal+Pergoveris.
Nu stiu daca sau in ce masura au facut diferenta cele de mai sus, inafara de medic si de astre :)
2017 Sept: analize trombofilie, MTHFR A1298C - pozitiv, recomandare acid folic ( pe care il iau de 2 ani) si genetice ok (ambii)
2018 Sept: ET 5 - beta creste incet si se dubleaza la peste 72 ore (Ziua 7 dupa transfer de blasto z5: beta 16. Valorile la 2 zile: 16, 47, 78, 122, 165, 252, 387, 348, 179.. a incercat). Sarcina biochimica.

Symonik

Post by Symonik » Fri Feb 16, 2018 9:11 pm

jurnaldefiv wrote:
Flori77 wrote: Jurnalut, ma bucur ca te-ai linistit! Dk vrei sa faci cariotip genetic, voiam sa-ti spun ca am recoltat azi, la Genetic Center, Piata Domenii, pret 500 lei pt mine. Just for info! Doamne ajuta!
Flori multumesc mult de pont [floare] o sa ma ajute daca imi vor recomanda si mie.
Vroiam sa te intreb, ei ti-au recomandat sa faci doar tu cariotipul genetic, adica nu amandoi?
Jurnalut daca va trebui sa faci cariotip...la Synevo e 500lei pt cuplu si 300lei doar pt o persoana.
eu 28ani - AMH august 2017- 0.524 ,ovulatie normala
el 28ani- spermograma: azoospermie
FIV august 2017: 7 ovocite, 2 blasto,
ET:1 blasto ziua 5, beta negativ
ET2 27 nov: 1 blasto ziua 6, negativ
Analize trombofilie: MTHFR C677T heterozigot
PAI-1 4G/5G heterozigot
NK cells 15%; cariotip normal
AMH martie 2018- 0.99
Fiv2: 30 martie 2018 protocol lung
Doamne ajuta-ne sa reusim..... :YMPRAY:

Yminodora

Post by Yminodora » Sat Feb 17, 2018 9:04 am

Buna, este normal ciclu la 22 zile? Am inceput de ieri sa sangerez fara dureri fara nimic, de obicei la menstruatie cand se porneste am niste dureri de trebuie sa stau in pat. Acuma nu am simtit nimic decat mameleoanele care ma dor teribil de o saptamana.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, 7 ovocite, 3 blastociti congelati... Cu ajutorul lui Dumnezeu urmează FET in noiembrie :YMPRAY:

Albinuta33

Post by Albinuta33 » Sat Feb 17, 2018 9:10 am

Yminodora wrote:Buna, este normal ciclu la 22 zile? Am inceput de ieri sa sangerez fara dureri fara nimic, de obicei la menstruatie cand se porneste am niste dureri de trebuie sa stau in pat. Acuma nu am simtit nimic decat mameleoanele care ma dor teribil de o saptamana.
Buna!
N-o fi un [gemeni] ? Fa un beta, iti tinem pumnii sa vii cu vesti bune!
Perioada se potriveste pentru nidatie, iar daca sangerarea e slab cantitativa, cel mai probabil e de bine. :-BD

Yminodora

Post by Yminodora » Sat Feb 17, 2018 9:30 am

Albinuta33 wrote:
Yminodora wrote:Buna, este normal ciclu la 22 zile? Am inceput de ieri sa sangerez fara dureri fara nimic, de obicei la menstruatie cand se porneste am niste dureri de trebuie sa stau in pat. Acuma nu am simtit nimic decat mameleoanele care ma dor teribil de o saptamana.
Buna!
N-o fi un [gemeni] ? Fa un beta, iti tinem pumnii sa vii cu vesti bune!
Perioada se potriveste pentru nidatie, iar daca sangerarea e slab cantitativa, cel mai probabil e de bine. :-BD
Albinuta ce bine ar fi sa fie bb dar nu prea am sperante, asa m-am gandit si eu la sangerarea de nidatie pt ca de obicei sani ma dor inainte de cm si in ziua in care incepe sani nu ma mai dor deloc iar azi parca ma dor si mai rau. Menstruatie am de la 11 ani si mereu a fost la 28-30 zile, e prima data cand imi vine asa devreme la 22 zile, chiar si ultimul a fost fix la 28 de zile. E posibil sa fie o dereglare hormonala, beta nu am unde sa fac pt ca stau la tara, o sa vad daca e sangerare normala sau nu si apoi o sa merg in oras la un control.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, 7 ovocite, 3 blastociti congelati... Cu ajutorul lui Dumnezeu urmează FET in noiembrie :YMPRAY:

Flori77

Post by Flori77 » Sat Feb 17, 2018 4:53 pm

Felicitari! Unde ai facut fiv-ul si cu ce medic?
41 ani
AMH 10,8 (2015), AMH 4 (2017), AMH 4 (2019) suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
Histeroscopie (2017) - uter unicorn, o singura trompa
Miomectomie (2017) - se indeparteaza 2 fibroame uterine
4 IA nereusite Columna (2015-2016)
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET -fresh nereusit, FET- 2 blasto, nereusit
Sarcina Naturala-oct.2018-SOE-5s6z
FIV 4 (2018) Columna nereusit (17 ovocite, 8 mature, fertilizate toate): 2 ET fresh embrion Z3 + Z5 (dublu transfer)
FIV 5 (2019) Columna - urmeaza

Albinuta33

Post by Albinuta33 » Sat Feb 17, 2018 7:17 pm

Multumesc mult! :-*
Omini cu dr. Bors Adrian.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Feb 19, 2018 10:50 am

Fetelor, eu pun de-un drum pana la Praga after all, pentru consultatia initiala. :)
Saptamana trecuta am tot vorbit cu Bobby, dupa ce i-am trimis si spermograma sotului, cu tot cu ecografia mea de-acum, mi-a scris asa:
"I have followed up with the doctor and he advised that you must attend the clinic for a consult as he would like to conduct an ultrasound and go over your medical history with you both so he advised that you would need to come by the latest on Day 2 of your next cycle and today you are on Day 16 but ultimately if you could attend next week on either Thursday or Friday that would be optimal as a treatment plan can be developed as per your cycle."
Ma resemnasem si ma bucuram pentru o economie ca initial am zis ca nu mai mergem la consultul initial, dar cand mi-a scris ca pana la urma a discutat cu doctorul si ca vrea totusi sa ne vedem la o prima consultatie, chiar m-am bucurat.
Ca sa scutim un bilet de avion, ca si Flori de data asta merg doar eu. Bobby mi-a spus ca e ok sa nu fie sotul ca nu e musai acum, dar mi-a zis ca va fi nevoie sa semneze niste consent forms pe care sa le autentificam la notar, "due to not meeting with him until the oocyte pick up".
Pentru ca totul a fost pe ultim moment, evident oricum am dat o galagie de bani pe biletul de avion, asta este (era 247 EUR si am luat si o asigurare de calatorie de 8 EUR... deci un total de 255 EUR doar transportul dus-intors).
Trebuie sa vad si ce cazare imi gasesc, dar cu asta e ok, ar trebui sa gasesc ceva decent. Merg acolo joi, pe 22 Feb., la 11.45 aterizez, la 14.00 am consultatia. Ma intorc a doua zi seara, asa am gasit zbor. Zboruri directe, Tarom/Czech Airlines. Gasisem initial un bilet cu zbor dus cu Airbus si intors cu ATR (avion din'ala cu elice), dar mi-a fost teama sa rezerv asa :-S prin urmare am ales bilet cu vreo 20 EUR mai scump pe zbor tot cu Airbus si la intoarcere.
Flori tu biletele pentru punctie+ET ti le-ai luat deja, nu? ca parca ai inceput deja tratamentul. Ti le-ai luat dupa prima consultatie acolo, defapt cand ti-a venit menstruatia, ca sa poti face calculul la zile, nu?
Ti-au dat de la Unica un timeframe incepand de la ziua 1 de ciclu, ca sa poti sti clar cand se estimeaza punctia si ET? ai luat biletele fix in functie de ala? adica direct cu o zi inainte de data estimata de ei pentru punctie?

Despre mijloace de a ajunge la ei de la aeroport mi-au zis asa:
"There are taxis out the front of the airport which takes about 15 mins or there is the 179 bus to Nove Butovice and this takes about 38 minutes." Flori tie stiu ca iti scrisese de autobuzul 100 de la aeroport, si apoi metrou. Din ce imi scrie inteleg ca 179 asta ar merge direct....
Mai am o intrebare (@Flori si Lorelei): de ce suma de coroane cehesti ati avut nevoie? pentru transportul in comun, si/sau taxi, si mancare acolo, ca la restul ma gandesc ca nu e nevoie sa ai CZK (la clinica noi vom plati in EUR, la hotel rezervarea va fi platita prin booking...). Eu as vrea sa cumpar CZK din Romania, adica sa am schimbat de aici.
[floare]
Last edited by jurnaldefiv on Mon Feb 19, 2018 11:18 am, edited 1 time in total.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Post Reply