FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Flori77

Re: FIV in Romania

Post by Flori77 » Mon Feb 19, 2018 11:07 am

jurnaldefiv wrote:Fetelor, eu pun de-un drum pana la Praga after all, pentru consultatia initiala.
Saptamana trecuta am tot vorbit cu Bobby, dupa ce i-am trimis si spermograma sotului, cu tot cu ecografia mea de-acum, mi-a scris asa:
"I have followed up with the doctor and he advised that you must attend the clinic for a consult as he would like to conduct an ultrasound and go over your medical history with you both so he advised that you would need to come by the latest on Day 2 of your next cycle and today you are on Day 16 but ultimately if you could attend next week on either Thursday or Friday that would be optimal as a treatment plan can be developed as per your cycle."
Ma resemnasem si ma bucuram pentru o economie ca initial am zis ca nu mai mergem la consultul initial, dar cand mi-a scris ca pana la urma a discutat cu doctorul si ca vrea totusi sa ne vedem la o prima consultatie, chiar m-am bucurat.
Ca sa scutim un bilet de avion, ca si Flori de data asta merg doar eu. Bobby mi-a spus ca e ok sa nu fie sotul ca nu e musai acum, dar mi-a zis ca va fi nevoie sa semneze niste consent forms pe care sa le autentificam la notar, "due to not meeting with him until the oocyte pick up".
Pentru ca totul a fost pe ultim moment, evident oricum am dat o galagie de bani pe biletul de avion, asta este (era 247 EUR si am luat si o asigurare de calatorie de 8 EUR... deci un total de 255 EUR doar transportul dus-intors).
Trebuie sa vad si ce cazare imi gasesc, dar cu asta e ok, ar trebui sa gasesc ceva decent. Merg acolo joi, pe 22 Feb., la 11.45 aterizez, la 14.00 am consultatia. Ma intorc a doua zi seara, asa am gasit zbor. Zboruri directe, Tarom/Czech Airlines. Gasisem initial un bilet cu zbor dus cu Airbus si intors cu ATR (avion din'ala cu elice), dar mi-a fost teama sa rezerv asa :-S prin urmare am ales bilet cu vreo 20 EUR mai scump pe zbor tot cu Airbus si la intoarcere.
Flori tu biletele pentru punctie+ET ti le-ai luat deja, nu? ca parca ai inceput deja tratamentul. Ti le-ai luat dupa prima consultatie acolo, defapt cand ti-a venit menstruatia, ca sa poti face calculul la zile, nu?
Ti-au dat de la Unica un timeframe incepand de la ziua 1 de ciclu, ca sa poti sti clar cand se estimeaza punctia si ET? ai luat biletele fix in functie de ala? adica direct cu o zi inainte de data estimata de ei pentru punctie?
[floare]
Buna Jurnalut. Am inceput stimularea in 17 februarie si voi face prima eco joi, 22 februarie, la Columna (nu am intampinat nicio problema). Deocamdata dr nu stie daca voi stimula 9 sau 10 zile asa ca nu am cumparat bilet de avion. Cica voi stii joi si atunci voi face si rezervarile (cu o zi inainte de punctie plec si ma intorc o zi dupa ET, deci vreo 7 nopti). Zborurile sunt super scumpe - daca as pleca pe 27 feb., am gasit cu Tarom cu 220 Euro / pers, iar cu o zi mai tarziu, cu Czech Airlines, cu 265 Eur / pers :-( Eu am luat prima cazare cand am fost singura la Hotel Meda - 19 Euro cu mic dejun inclus - a fost ok per total, doar sistemul de incalzire facea un zgomot, dar altfel curat si aproape de metrou.

Flori77

Post by Flori77 » Mon Feb 19, 2018 11:11 am

jurnaldefiv wrote:Fetelor, eu pun de-un drum pana la Praga after all, pentru consultatia initiala. :)
Saptamana trecuta am tot vorbit cu Bobby, dupa ce i-am trimis si spermograma sotului, cu tot cu ecografia mea de-acum, mi-a scris asa:
"I have followed up with the doctor and he advised that you must attend the clinic for a consult as he would like to conduct an ultrasound and go over your medical history with you both so he advised that you would need to come by the latest on Day 2 of your next cycle and today you are on Day 16 but ultimately if you could attend next week on either Thursday or Friday that would be optimal as a treatment plan can be developed as per your cycle."
Ma resemnasem si ma bucuram pentru o economie ca initial am zis ca nu mai mergem la consultul initial, dar cand mi-a scris ca pana la urma a discutat cu doctorul si ca vrea totusi sa ne vedem la o prima consultatie, chiar m-am bucurat.
Ca sa scutim un bilet de avion, ca si Flori de data asta merg doar eu. Bobby mi-a spus ca e ok sa nu fie sotul ca nu e musai acum, dar mi-a zis ca va fi nevoie sa semneze niste consent forms pe care sa le autentificam la notar, "due to not meeting with him until the oocyte pick up".
Pentru ca totul a fost pe ultim moment, evident oricum am dat o galagie de bani pe biletul de avion, asta este (era 247 EUR si am luat si o asigurare de calatorie de 8 EUR... deci un total de 255 EUR doar transportul dus-intors).
Trebuie sa vad si ce cazare imi gasesc, dar cu asta e ok, ar trebui sa gasesc ceva decent. Merg acolo joi, pe 22 Feb., la 11.45 aterizez, la 14.00 am consultatia. Ma intorc a doua zi seara, asa am gasit zbor. Zboruri directe, Tarom/Czech Airlines. Gasisem initial un bilet cu zbor dus cu Airbus si intors cu ATR (avion din'ala cu elice), dar mi-a fost teama sa rezerv asa :-S prin urmare am ales bilet cu vreo 20 EUR mai scump pe zbor tot cu Airbus si la intoarcere.
Flori tu biletele pentru punctie+ET ti le-ai luat deja, nu? ca parca ai inceput deja tratamentul. Ti le-ai luat dupa prima consultatie acolo, defapt cand ti-a venit menstruatia, ca sa poti face calculul la zile, nu?
Ti-au dat de la Unica un timeframe incepand de la ziua 1 de ciclu, ca sa poti sti clar cand se estimeaza punctia si ET? ai luat biletele fix in functie de ala? adica direct cu o zi inainte de data estimata de ei pentru punctie?

Despre mijloace de a ajunge la ei de la aeroport mi-au zis asa:
"There are taxis out the front of the airport which takes about 15 mins or there is the 179 bus to Nove Butovice and this takes about 38 minutes." Flori tie stiu ca iti scrisese de autobuzul 100 de la aeroport, si apoi metrou. Din ce imi scrie inteleg ca 179 asta ar merge direct....
Mai am o intrebare (@Flori si Lorelei): de ce suma de coroane cehesti ati avut nevoie? pentru transportul in comun, si/sau taxi, si mancare acolo, ca la restul ma gandesc ca nu e nevoie sa ai CZK (la clinica noi vom plati in EUR, la hotel rezervarea va fi platita prin booking...). Eu as vrea sa cumpar CZK din Romania, adica sa am schimbat de aici.
[floare]
Eu nu am avut nicio coroana la mine. Am platit cu cardul bilet pentru 24 ore la aeroport si tot cu cardul la un supermarket langa hotel pt apa si ceva de mancare.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Feb 19, 2018 11:20 am

Flori77 wrote: Eu nu am avut nicio coroana la mine. Am platit cu cardul bilet pentru 24 ore la aeroport si tot cu cardul la un supermarket langa hotel pt apa si ceva de mancare.
Ar fi super asa! Eu am card ING/Visa, cred ca am sa il folosesc si eu la fel din moment ce se poate. Intreb pentru ca stiu ca scrisese Lorelei la un moment dat ca pentru cheltuielile mai mici de acolo, trebuie sa platesti musai in coroane.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Lorelei

Post by Lorelei » Mon Feb 19, 2018 1:20 pm

jurnaldefiv wrote:
Flori77 wrote: Eu nu am avut nicio coroana la mine. Am platit cu cardul bilet pentru 24 ore la aeroport si tot cu cardul la un supermarket langa hotel pt apa si ceva de mancare.
Ar fi super asa! Eu am card ING/Visa, cred ca am sa il folosesc si eu la fel din moment ce se poate. Intreb pentru ca stiu ca scrisese Lorelei la un moment dat ca pentru cheltuielile mai mici de acolo, trebuie sa platesti musai in coroane.
1 eur=25 coroane. Trebuie sa fi f atenta unde schimbi ptca majoritatea caselor sunt puse pe japca . Au comisioane ascunse sau si mai rau afiseaza un curs si il schimba cand scot chitanta. Deci nu schimba la metrouri sau prin centrul vechi.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492 :YMPRAY: Doamne Ajuta-ma pana la capat!

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Feb 19, 2018 1:48 pm

Lorelei wrote:
jurnaldefiv wrote:
1 eur=25 coroane. Trebuie sa fi f atenta unde schimbi ptca majoritatea caselor sunt puse pe japca . Au comisioane ascunse sau si mai rau afiseaza un curs si il schimba cand scot chitanta. Deci nu schimba la metrouri sau prin centrul vechi.
Eu intrebam cam ce sume ati cheltuit pe transport in comun si mancare/cumparaturi acolo, adica suma necesara in coroane, in total...
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.

Flori77

Post by Flori77 » Mon Feb 19, 2018 2:03 pm

jurnaldefiv wrote:
Lorelei wrote:
jurnaldefiv wrote:
Eu intrebam cam ce sume ati cheltuit pe transport in comun si mancare/cumparaturi acolo, adica suma necesara in coroane, in total...
La farmacie trebuie sa platesti in coroane sau card, dar acum nu vei avea nevoie. Biletul de transport e 110 coroane pt 24 ore si pt mancare tot putin, depinde ce vrei sa mananci. Eu am avut tot ING Visa si m-am descurcat fara cash.

RodicaSmart

Post by RodicaSmart » Mon Feb 19, 2018 3:53 pm

Va multumesc din suflet pentru felicitari va doresc si voua aceast sentiment minunat !!! [gravi]
Astazi am repetat testul Beta HCG si este 1309,10 , asistenta ma bucurat posibil sa fie trei [barza1] [barza2] [barza1] Oare este posibil ? Avand invedere ca erau 2 Blastociti ? Este ziua a 14 dupa EFT. In ziua a 12 a fost 291,65 .
O sa aflam exact cati sunt tocmai in 22 martie cand o sa ma duc la ecografie. Ma rog lui Dumnizeu sa fie bine pana la capat. De 10 ani imi doresc aceasta minune.

Dragele mele ce vreau sa va spun ce am facut difeit de primul FET , care posibil sa-mi crescut sansele. In primul rand inainte de FET am facut cam o luna sport in fiecare timp de 30-60 min banda de alergat si alte exercitii . Dupa atatea tratamente hormonale am luat bine in greutate si cu ajutorul sportului am mai dat jos. Inainte de FET am facut PRP ( Infiltratii cu plasma imbogatita cu trombocite ) se zice sa regenereaza uterul , medicul meu a zis ca a avut reusite cu aceasta procedura din 13 cazuri din femei care nu ramaneau insarcinate dupa mai multe FIV-uri , 9 au ramas insarcinate, este ceva nou am facut si acest lucru . Dupa FET am stat 4 zile in patuc cumintica. Am mancat fara sare si am baut in fiecare zi cate 1 litru de suc natural 100 % de rodii , se spune ca ajuta.Am schimbat Arefam pe Crinone, este mai usor de aplicat si nu curge daca te duci la baie.
Tratamentul de sustinere a fost urmatorul :
1. Cyclo-Progynova 2 mg/0,5 -3 tb Albe/ zi
2. Crinone - 2 aplicatii (dimineata si seara )
3. Prednisoon 4 tb/zi ( 2 dimineata si 2 seara )
4. Nospa 3 tb/zi ( 7 zile ) si 2 tb/zi ( 7 zile )
5.Clexan 0.4 ml -1 fl. ( seara )

Acum am ramas inca pentru 4 saptamani cu urmatoarele medicamente :
Cyclo-Progynova 2 mg/0,5 -3 tb Albe/ zi
Crinone - 2 aplicatii (dimineata si seara )
Clexan 0.4 ml -1 fl. ( seara )
Si minunatele vitamine Acid foloc, Magne B6 si Vitamina C care l-am luat inainte de ET si le iau si in prezent.

Sper ca informatia sa va ajuta cat de cat pentrua a deveni [premom]
Eu 35 El 45 De 10 ani ne dorim sa devenim parinti
El - perfect sanatos
Eu - ovare micropolichistice , ciclu neregulat si non-ovulatie.
FIV1 - 06.07.2017 -recoltare 39 ovocite din care 25 embrioni si inghetati 6 bloastociti foarte buni.
FET 1 -21.10.2017 -2 blastociti categoria 5AA si 5AB , Beta pozitiv - dar SOS la 3 saptamani
FET 2 05.02.2018 - 2 blastociti categoria 3AB si 3CB Beta pozitiv ziua 12 - 291,65 , ziua 15 - 1309,10 , ziua 17 -2331,84

Acum avem o [heart]
Ne rugam sa fie bine pana la capat [barza6]

Flori77

Post by Flori77 » Mon Feb 19, 2018 3:59 pm

RodicaSmart wrote:Va multumesc din suflet pentru felicitari va doresc si voua aceast sentiment minunat !!! [gravi]
Astazi am repetat testul Beta HCG si este 1309,10 , asistenta ma bucurat posibil sa fie trei [barza1] [barza2] [barza1] Oare este posibil ? Avand invedere ca erau 2 Blastociti ? Este ziua a 14 dupa EFT. In ziua a 12 a fost 291,65 .
O sa aflam exact cati sunt tocmai in 22 martie cand o sa ma duc la ecografie. Ma rog lui Dumnizeu sa fie bine pana la capat. De 10 ani imi doresc aceasta minune.

Dragele mele ce vreau sa va spun ce am facut difeit de primul FET , care posibil sa-mi crescut sansele. In primul rand inainte de FET am facut cam o luna sport in fiecare timp de 30-60 min banda de alergat si alte exercitii . Dupa atatea tratamente hormonale am luat bine in greutate si cu ajutorul sportului am mai dat jos. Inainte de FET am facut PRP ( Infiltratii cu plasma imbogatita cu trombocite ) se zice sa regenereaza uterul , medicul meu a zis ca a avut reusite cu aceasta procedura din 13 cazuri din femei care nu ramaneau insarcinate dupa mai multe FIV-uri , 9 au ramas insarcinate, este ceva nou am facut si acest lucru . Dupa FET am stat 4 zile in patuc cumintica. Am mancat fara sare si am baut in fiecare zi cate 1 litru de suc natural 100 % de rodii , se spune ca ajuta.Am schimbat Arefam pe Crinone, este mai usor de aplicat si nu curge daca te duci la baie.

Si minunatele vitamine Acid foloc, Magne B6 si Vitamina C care l-am luat inainte de ET si le iau si in prezent.

Este posibil sa fie trei, daca unul dintre blastocisti s-a divizat. Doamne ajuta sa fie bine! [copilas] [copilas] [copilas]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Feb 19, 2018 5:04 pm

Flori77 wrote: Buna Jurnalut. Am inceput stimularea in 17 februarie si voi face prima eco joi, 22 februarie, la Columna (nu am intampinat nicio problema). Deocamdata dr nu stie daca voi stimula 9 sau 10 zile asa ca nu am cumparat bilet de avion. Cica voi stii joi si atunci voi face si rezervarile (cu o zi inainte de punctie plec si ma intorc o zi dupa ET, deci vreo 7 nopti). Zborurile sunt super scumpe - daca as pleca pe 27 feb., am gasit cu Tarom cu 220 Euro / pers, iar cu o zi mai tarziu, cu Czech Airlines, cu 265 Eur / pers :-( Eu am luat prima cazare cand am fost singura la Hotel Meda - 19 Euro cu mic dejun inclus - a fost ok per total, doar sistemul de incalzire facea un zgomot, dar altfel curat si aproape de metrou.
Cu cat timp inainte ai rezervat Flori la Meda? Hotel Meda of Museum Kampa?
Am cautat acum, e 279 RON camera pt o noapte @-) :(

CrissPatri

Post by CrissPatri » Mon Feb 19, 2018 5:15 pm

RodicaSmart wrote:Va multumesc din suflet pentru felicitari va doresc si voua aceast sentiment minunat !!! [gravi]

Felicitari si sarcina usoara pana la capat! [majoreta]
Imi poti spune te rog de aceasta procedura PRP mai multe detalii? Intreb fiindca stiu ca infiltratiile astea se fac in caz de gonartroza, artrite, bursite...unde si cum ai facut tratamentul, la ce clinica?
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in ura carua constat SOE;
3.11.2019 ET cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera

Flori77

Post by Flori77 » Mon Feb 19, 2018 5:21 pm

jurnaldefiv wrote:
Flori77 wrote: Buna Jurnalut. Am inceput stimularea in 17 februarie si voi face prima eco joi, 22 februarie, la Columna (nu am intampinat nicio problema). Deocamdata dr nu stie daca voi stimula 9 sau 10 zile asa ca nu am cumparat bilet de avion. Cica voi stii joi si atunci voi face si rezervarile (cu o zi inainte de punctie plec si ma intorc o zi dupa ET, deci vreo 7 nopti). Zborurile sunt super scumpe - daca as pleca pe 27 feb., am gasit cu Tarom cu 220 Euro / pers, iar cu o zi mai tarziu, cu Czech Airlines, cu 265 Eur / pers :-( Eu am luat prima cazare cand am fost singura la Hotel Meda - 19 Euro cu mic dejun inclus - a fost ok per total, doar sistemul de incalzire facea un zgomot, dar altfel curat si aproape de metrou.
What???? Da, acel Meda. A fost din scurt si am avut discount genious, nu stiu ce sa zic....M-am mirat si eu ca am gasit asa ieftin si cu mic dejun....
41 ani
AMH 10,8 (2015), AMH 4 (2017), AMH 4 (2019) suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
Histeroscopie (2017) - uter unicorn, o singura trompa
Miomectomie (2017) - se indeparteaza 2 fibroame uterine
4 IA nereusite Columna (2015-2016)
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET -fresh nereusit, FET- 2 blasto, nereusit
Sarcina Naturala-oct.2018-SOE-5s6z
FIV 4 (2018) Columna nereusit (17 ovocite, 8 mature, fertilizate toate): 2 ET fresh embrion Z3 + Z5 (dublu transfer)
FIV 5 (2019) Columna - urmeaza

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Mon Feb 19, 2018 8:27 pm

Fetelor in urma unui apel Pe care l-am dat la clinica cu intrebariile:Daca se Poate face eclozare asistata , embrioglue sau Macar Sa se decongeleze embrionii cu 2 ore inainte... Doamna asistenta Sa ofensat foarte tare Si mi-a zis ca nu exista asa Ceva embrionii se decongeleaza pe loc la transfer... Cand i-am spus ca mAi vorbesc Si eu cu alte fete Si la alte clinici se practica asa Ceva Sa enervat mai rau Si a inceput sa se rasteasca. Am hotarat sa Imi mut embrionii la IMed la doctorul meu cu care am facut punctia.. Acuma inteleg de ce au plecat ambii doctori de acolo... Ei erau doctori renumiti Si DacA clinica NU investeste ei isi pierd prestigiul de doctori buni!
Am sunat la IMed Si mA asteapta sa depun cererea pt transfer... Am contactat Si firma de transport de la Bucuresti Si Deja mi-au trimis contractul Pe care Trebuie sa il semnez.. Maine aveam programare la polisano Si in loc sa MA Duc la programare o sa MA Duc cu cererea gata completata! O fata Dupa forumul de Sibiu ma ajutat enorm Si mi-a trimis datele de contact de la firma de transport Si cerereriile Pe care Trebuie sa le completez pentru ambele clinici!
La IMed au laboratoare performante, eclozare asistata Si embryoglue exact ce caut eu, plus ca o sa fiu la doctorul meu de FIV!
Am ales sa lupt pt ultimii 2 embrionasi inainte sa fac FIV 2
Fata care mA ajutat mi-a zis ca ea stie de 6 fete care au transferat embrionii la IMEd, iar 4 dintre ele au sarcina in evolutie, la 2 dintre ele nu le a rezustat la decongelare...
In protocolul de la IMED Este inclusa procedura de Embryoglue...
La polisano NU Stiu ce se intampla dar Nimeni numai ramane...
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Flori77

Post by Flori77 » Mon Feb 19, 2018 9:38 pm

Georgiana Mihai wrote:Fetelor in urma unui apel Pe care l-am dat la clinica cu intrebariile:Daca se Poate face eclozare asistata , embrioglue sau Macar Sa se decongeleze embrionii cu 2 ore inainte... Doamna asistenta Sa ofensat foarte tare Si mi-a zis ca nu exista asa Ceva embrionii se decongeleaza pe loc la transfer... Cand i-am spus ca mAi vorbesc Si eu cu alte fete Si la alte clinici se practica asa Ceva Sa enervat mai rau Si a inceput sa se rasteasca. Am hotarat sa Imi mut embrionii la IMed la doctorul meu cu care am facut punctia.. Acuma inteleg de ce au plecat ambii doctori de acolo... Ei erau doctori renumiti Si DacA clinica NU investeste ei isi pierd prestigiul de doctori buni!
Am sunat la IMed Si mA asteapta sa depun cererea pt transfer... Am contactat Si firma de transport de la Bucuresti Si Deja mi-au trimis contractul Pe care Trebuie sa il semnez.. Maine aveam programare la polisano Si in loc sa MA Duc la programare o sa MA Duc cu cererea gata completata! O fata Dupa forumul de Sibiu ma ajutat enorm Si mi-a trimis datele de contact de la firma de transport Si cerereriile Pe care Trebuie sa le completez pentru ambele clinici!
La IMed au laboratoare performante, eclozare asistata Si embryoglue exact ce caut eu, plus ca o sa fiu la doctorul meu de FIV!
Fata care mA ajutat mi-a zis ca ea stie de 6 fete care au transferat embrionii la IMEd, iar 4 dintre ele au sarcina in evolutie, la 2 dintre ele nu le a rezustat la decongelare...
Giorgi, mult noroc de data asta! Tot timpul am auzit ca e complicat sa muti embrioni, dar din ce zici tu, pare simplu. Care e costul transportului si cum se face, banuiesc ca ii lasa in acelasi recipient?
41 ani
AMH 10,8 (2015), AMH 4 (2017), AMH 4 (2019) suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
Histeroscopie (2017) - uter unicorn, o singura trompa
Miomectomie (2017) - se indeparteaza 2 fibroame uterine
4 IA nereusite Columna (2015-2016)
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET -fresh nereusit, FET- 2 blasto, nereusit
Sarcina Naturala-oct.2018-SOE-5s6z
FIV 4 (2018) Columna nereusit (17 ovocite, 8 mature, fertilizate toate): 2 ET fresh embrion Z3 + Z5 (dublu transfer)
FIV 5 (2019) Columna - urmeaza

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Mon Feb 19, 2018 10:03 pm

Flori77 wrote:
Georgiana Mihai wrote:Fetelor in urma unui apel Pe care l-am dat la clinica cu intrebariile:Daca se Poate face eclozare asistata , embrioglue sau Macar Sa se decongeleze embrionii cu 2 ore inainte... Doamna asistenta Sa ofensat foarte tare Si mi-a zis ca nu exista asa Ceva embrionii se decongeleaza pe loc la transfer... Cand i-am spus ca mAi vorbesc Si eu cu alte fete Si la alte clinici se practica asa Ceva Sa enervat mai rau Si a inceput sa se rasteasca. Am hotarat sa Imi mut embrionii la IMed la doctorul meu cu care am facut punctia.. Acuma inteleg de ce au plecat ambii doctori de acolo... Ei erau doctori renumiti Si DacA clinica NU investeste ei isi pierd prestigiul de doctori buni!
Giorgi, mult noroc de data asta! Tot timpul am auzit ca e complicat sa muti embrioni, dar din ce zici tu, pare simplu. Care e costul transportului si cum se face, banuiesc ca ii lasa in acelasi recipient?
Costul transportului Este intre 1500-2250, Este o masina speciala pt transport care vine special de la Bucuresti.. Destule fete au mutat embrionii dupa plecarea mediciilor la IMED. Ele s-au cuplat mai multe Si au impartit costuriile. Deci DacA Este o doritoare care doreste sa isi mute embrionii de la Polisano sa ma anunte! Cu firma de transport am rezolvat asteapta aprobarea de la cele doua clinici! IMed o sa Imi dea aprobarea imediat, mai ramane Polisano care am inteles ca da aprobarea in cateva zile NU imediat ( de nu au niciun interes sa se grabeasca)... Plec pt laborator, medic Si tehniciile noi Pe care le detine noua clinica...
Eu-AMH august 2016 6,51
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.

Miha_80

Post by Miha_80 » Mon Feb 19, 2018 10:15 pm

Flori77 wrote:
jurnaldefiv wrote:
What???? Da, acel Meda. A fost din scurt si am avut discount genious, nu stiu ce sa zic....M-am mirat si eu ca am gasit asa ieftin si cu mic dejun....

Jurnalut, am intrat și eu in “hora” cu Praga, nu știu in ce perioada mergi tu, dar poate îți place Oskar Apartament. Eu acolo mi-am rezervat, e f aproape de clinica.
Eu 39 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, HSG 2017 - trompe permeabile, histeroscopie Mai 2018 Ok, tiroidita autoimună, soțul 40 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1 Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
IIulie 2018 fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2
Martie 2019 - embrioadoptie Cehia negativ
Iulie și August 2019 - 2 IUI cu sperma donata - negativ
Octombrie 2019 - fiv ovocite donate Cehia

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Feb 19, 2018 10:51 pm

Miha_80 wrote:
Flori77 wrote:
jurnaldefiv wrote:

Jurnalut, am intrat și eu in “hora” cu Praga, nu știu in ce perioada mergi tu, dar poate îți place Oskar Apartament. Eu acolo mi-am rezervat, e f aproape de clinica.
Buna Miha, il stiu, l-am vazut pe booking. Cu marja de 2-3 zile (in fct. de cum imi vine ciclul si cate zile de stimulare o sa am), probabil voi fi la Praga cam intre 10 si 17 Martie. Si noi il luam in calcul pt sederea de o saptamana, desi e cam scumput? Parca e cel la vreo 300 de lei... dar e practic peste drum de clinica. Mai sunt vreo 2 apartamente in zona, tot asa ff aproape.
Acum cand ma duc singura la consultatie mi-a fost cam teama sa imi rezerv apartament, ma simt mai in siguranta la hotel. Mi-am facut rezervare la Hotel Akcent, 30 EUR cu mic dejun, e la 5 statii de metrou de clinica, pe linie directa (nu schimb). Sper sa fie ok, am sa va spun joi/vineri.

baby07

Post by baby07 » Mon Feb 19, 2018 11:09 pm

Georgiana, nu inteleg, chiar a zis ca ti-i decongeleaza pe loc, la transfer? Adica ii scoate din congelator si imediat ti-i introduce in uter? Nu am auzit nicaieri asa ceva, ei se dezgheata cu cateva ore inainte, de ex mie mi-i punea la decongelat in dimineata Et-ului, la prima ora, si ET-ul era la pranz, in jur de 13-13.30. Daca sunt blastocisti de buna calitate, eclozeaza singuri in cateva ore.

RodicaSmart, felicitari pt sarcina! Sa fiti bine pana la termen! Poti sa ne spui unde ai facut RPR si in ce consta procedura, cat dureaza? Aveai probleme cu endometrul? La mine nu creste deloc.
Sucul de rodie de unde l-ai luat?
34 ani, AMH 3,1
FIV- oct 2016 punctia-->7 blasto, freeze all
ET ian 2017, sper!!
ET 30 ian, beta1- 160, beta2- 280, beta3- 380 :((
La 20 zile de la ET- HCG 3025, la eco apare sacul gestational. SOE 8 saptamani (sarcina gemelara monozigota).
ET iunie- negativ
ET 2 nov.- negativ

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Mon Feb 19, 2018 11:43 pm

baby07 wrote:Georgiana, nu inteleg, chiar a zis ca ti-i decongeleaza pe loc, la transfer? Adica ii scoate din congelator si imediat ti-i introduce in uter? Nu am auzit nicaieri asa ceva, ei se dezgheata cu cateva ore inainte, de ex mie mi-i punea la decongelat in dimineata Et-ului, la prima ora, si ET-ul era la pranz, in jur de 13-13.30. Daca sunt blastocisti de buna calitate, eclozeaza singuri in cateva ore.

RodicaSmart, felicitari pt sarcina! Sa fiti bine pana la termen! Poti sa ne spui unde ai facut RPR si in ce consta procedura, cat dureaza? Aveai probleme cu endometrul? La mine nu creste deloc.
Sucul de rodie de unde l-ai luat?
Baby cu 10 15 minute inainte deci tot pe loc consider! Cand ajung in salon asistenta suna Si zice puteti incepe decongelarea embrioniilor, iar Dupa 15 minute fac transferul... Deci ce sa inteleg din Asta ?
Eu-AMH august 2016 6,51
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63

RodicaSmart

Post by RodicaSmart » Tue Feb 20, 2018 9:33 am

Dragele melea !
Procedura PRP nu este dureroasa de loc dar ma costat 1900 lei, si se face o singura data . Ce am facut eu am petrecut mai mult timp la cabinetul medicului. Pasii sunt urmatorii ,se ea singe din vena , se pune intr-o centrifuga speciala timp de 2 ore , ca sa se extraga plazma din sange. Dupa embrilogul separa plazma de restul de sange . Dupa ca si la embriotransfer se introduce in uter , ustensiliile sunt asemanatoare asa mi sa parut mie. Si asta este tot , nimic dureros. Dupa procedura simti mici dureri ca inainte de ciclu . Medicul meu este Denisa Protopopescu , eu am inceput cu ea FIV-ul la spitalul Metropolitan , dar avand invedere ca acesta sa inchis , am continuat cu ea la Centrul Medical International. FET-ul si primul si al doilea l-am facut tot cu ea la Wellborn acolo au fost mutati embrionii mei.
Daca va pot ajuta cu alte informatii cu mare drag . Va tin la toate pumnii !!!
Eu 35 El 45 De 10 ani ne dorim sa devenim parinti
El - perfect sanatos
Eu - ovare micropolichistice , ciclu neregulat si non-ovulatie.
FIV1 - 06.07.2017 -recoltare 39 ovocite din care 25 embrioni si inghetati 6 bloastociti foarte buni.
FET 1 -21.10.2017 -2 blastociti categoria 5AA si 5AB , Beta pozitiv - dar SOS la 3 saptamani
FET 2 05.02.2018 - 2 blastociti categoria 3AB si 3CB Beta pozitiv ziua 12 - 291,65 , ziua 15 - 1309,10 , ziua 17 -2331,84

Acum avem o [heart]
Ne rugam sa fie bine pana la capat [barza6]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Feb 20, 2018 12:21 pm

Rodi nu am apucat sa te felicit, dar o fac acum!
Felicitari si sarcina sanatoasa si fara prea mari emotii, pana la termen! Mai ales daca sunt doi [bebe] [bebe] [crossfingers] eu asa zic. Cu trei e dificil, stii bine... nu cred ca s-a divizat vreun bobulet, si bine ar fi, caci altminteri e tare complicat. Eu iti doresc sa fie doi puiuti cuminti si sanatosi!
Initial la primul beta as fi zis ca e unul singur, dar intr-adevar a crescut la 48 de ore de 4 ori si jumatate ceea ce nu prea avea cum sa se intample daca era un singul bobel. Doamne, pana pe 22 mi se pare mie o eternitate! imi imaginez cum e pentru tine. Sunt curioasa, de ce te-au chemat totusi asa de tarziu, abia peste o luna? pe de o parte e super bine asa! daca poti sa stai linistita si sa astepti cumintica pana atunci, e cel mai bine! sa nu stai incordata sau sa tot testezi beta peste beta, cum suntem toate tentate.
Sa fiti bine si sa ne scrii numai cu vesti bune de-acum! [crossfingers]

Post Reply