FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Georgiana Mihai

Re: FIV in Romania

Mesajde Georgiana Mihai » Mar Mai 15, 2018 2:32 am

jurnaldefiv scrie:
GGM scrie:
jurnaldefiv scrie:
Miha, [crossfingers] tu unde ai facut?
Si eu tot cu anestezie generala am facut, o binecuvantare! Fara durere nici macar dupa nu am simtit si nu simt nimic, parca data trecuta am mai avut asa usoare dureri menstruale dar acum chiar nimic. Doar un soooooommmmnnnnn pe mineeee.... aseara dupa ce m-am ospatat cu o shaorma ca deh, nemancata de cu o seara inainte... ;)) , am picat lata, deci am adormit lemn, neintoarsa toata noaptea, iar acum casc de zici ca mi se rup falcile, si ma simt asa, ....ca si cand as mai putea dormi niste ore fara probleme :)
Sa stii ca si eu am fost in ziua 13 ieri la histero, deci practic tot ca si tine. Eu sigur sunt in preajma ovulatiei ca simt durerile specifice de vreo 2 zile.

Eu am intrebat-o ieri pe dna doctor si de partea cu toxoplasma si cu matzele; noi avem o matza in curte care tocmai a fatat, si na, ma mai tot uit si eu pe-acolo, ca sunt pisicii picuti si mi-e drag de ei, dar ma feresc, nu pun mana pe ei sau prin cusca sau daca pun, doar cu mansuri. Am intrebat-o pe dna doctor cat de prudenta ar trebui sa fiu, si a zis ca nu e asa bau adica pot sa pun mana pe ele, plus ca zice ca daca pisica avea toxoplasmoza sigur aparea si la mine cumva pana acum. In fine, eu o sa fiu la fel de atenta in continuare pt ca banuiesc ca pisica se poate infecta oricand deci si eu. Doar ca ma simt un pic mai linistita ca uneori parca imi venea sa nici nu respir prin preajma ei :)

Tu ce investigatii sau analize mai ai de facut?

Buna Jurnaldefiv,
eu am avut pisica cat am locuit cu parintii si pana a murit la varsta de 14 ani, iar acum am un motan, de 6 ani de cand locuiesc cu sotul.Eu ii strang acolo, in litiera cand face ceva, plus ca eu ii schimb nisipul - inhalez tot praful de acolo.Doarme cu noi, sta bot in bot cu noi, este, cum s-ar spune, baiatul nostru.. :) Am facut analiza si a iesit negativa, iar dna dr.mi-a spus ca nu e cazul sa ma gandesc la nimic negativ in viitor - mai ales ca am vietuit cu pisici timp de aproape 20 ani.O fina de-a noastra a descoperit cand era deja gravida ca are toxoplasma pozitiva, i s-a spus ca mai bine ar avorta, ca este f periculoasa in sarcina, insa ea nu a vrut cu niciun chip sa avorteze, plus ca a efectuat nu stiu ce investigatie mai complicata in care i se spunea clar momentul in care a contactat-o, acesta fiind respectiv inainte de a ramane insarcinata.A nascut, finutul nostru este perfect sanatos, totul e ok.
Mie mi-a mai spus dna dr sa am grija la fecale, sa nu le ating- ca asa se poate trasmite si sa folosesc manusi eventual.Probabil, daca sau cand voi ramane insarcinata voi folosi manusi sau nu ii voi mai schimba eu nisipul, insa, pana atunci, totul ramane neschimbat.

Multumesc mult de detalii. Da, si mie mi-a zis la fel, ca din fecale se ia, si avand-o in curte nici macar nu intru in contact, ca nu stiu pe unde face dar eu nu prea vad :))
Toxoplasma nu e periculoasa in sarcina, adica nu la modul daca o ai aoleu e grav. E periculoasa doar daca o faci in sarcina (adica atunci o contractezi) sau fff aproape de momentul in care ramai insarcinata.
Sper sa avem bebeii mult doriti si apoi sa smotocim in voie si matzele daca ne vine.

Eu am Doua pisici cu care dorm in pat... Ii pup toata ziua.Am Si 2 caini in curte cu care MA joc tot timpul! Medicul meu zice ca DacA am avut animale toata viata sa NU mA feresc de ele ca nu afecteaza cu nimic.
Eu 30 El 41(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
Ne pregatim de FIV 2 ....

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Mar Mai 15, 2018 2:36 am

Yminodora scrie:
MARIA Diaconu scrie:
Yminodora scrie:Buna Maria, nu am facut histeroscopie ci doar o ecografie transvaginala, nu a stiut sa imi spuna de ce l-am facut si nici de ce a aparut asa din senin in cateva zile pt ca pe 24 aprilie am fost la PK si mi-a facut si el eco transvaginala si nu il aveam. Sunt terminata nici nu mai stiu ce sa fac si am mai si comandat gonalul si maine trebuie sa il iau [jale!] [jale!] [jale!] am cuparat si 3 citi de clexane. ~X(

Mai mergi macar la o parere,nu merge doar pe mana acestui doctor,poate nu e chist...

La 4 cm e ditamai chistul doar ca nu stiu cand a avut timp sa creasca asa mare. PK a zis sa repet in ziua 2 eco si daca dispare continuam daca nu amanam. Mai bine imi iau gandul si gata ca o iau razna. Aseara am visat ca plantam salata verde in noroi si ma gandeam ca ceva se inampla.
Stau si ma intreb ce am facut asa rau in lume sa nu merit un copil.

Stiu ce fustrant Este Cand apar astfel de piedici! Eu aproape terminasem tratamentul pt transfer Cand ma trantit cu un polip Si lichid mult in trompa stanga... O sa treaca Si chistul Si o sa incepi Si tratamentul...Ar fi Bine Sa incepi sa iei anticonceptionale sa se retraga.
Eu 30 El 41(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
Ne pregatim de FIV 2 ....

Lorelei

Mesajde Lorelei » Mar Mai 15, 2018 12:45 pm

Fetelor va tin pumnii sa reusiti si sa citesc aici despre reusitele voastre! Eu pana la urma am luat decizia sa aman urmatorul ET. Asa ca mai si iunie vreau sa ma detasez de subiect si sa mai dau o pauza organismului sa isi revina un pic dupa atatea pastile. Azi ma duc la un control la dr mea pt eco ( am avut un ciclu destul de nasol cu multe cheaguri) si o sa povestesc cu ea sa vad ce analize imi recomanda sa imi refac: gen vit D etc.

Intre timp ma laud ca am reusit sa imi conving colegele sa se duca sa isi faca AMH. Una dintre ele la 32 ani are amh 0.15 si va incepe stimularea pt a isi congela ovocite ( nu are partener momentan). O incurajez cum pot si o sa o ajut sa treaca cu bine prin experienta asta. Nu vreau sa fiu in papucii ei.
PAI 675/844; MTHFR C677T/A129 - hetero, PCOS,
Sotul probleme cu spermograma.
11.2016, 01.2017 si 02.2017-3 IA Toate BFN!
07.2017 FIV1 -Columna Bucuresti -17 ovocite/14 fertilizate. Final- 2 blasto AA Z5 si 2 blasto CC Z5. Hiperstimulare usoara. Amanat transfer.
09.2017 FET1 - 1 blasto AA Z5;celalalt AA nu a rezistat! BFN!
10.2017 FET2 nu a avut loc, blasto nu au rezistat.
12.2017 - Histeroscopie diagnostica - rezultat ok.
01.2018 FIV2- Unica Praga-22 ovocite/22 fertilizate. Final 2 embrioni de Z3 si 6 blasto AA Z5. hiperstimulare medie controlata cu dostinex si clexane.
01.2018 ET3 - 2 embrioni Z3. BFP! SOE 8 sapt.
04.2018 FET4 - 2 blasto Z5. BFN!
06.2018- repetat histeroscopie; s-a extirpat un polip.
07.2018 FET5 - 2 blasto Z5. BFP! SOE 9 sapt.
Urmeaza: repetare histero Dec18, FIV3 ian19 prin ASSMB, feb19 probabil FET cu ultimii 2 blasto la Praga

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mar Mai 15, 2018 1:40 pm

Lorelei scrie:Fetelor va tin pumnii sa reusiti si sa citesc aici despre reusitele voastre! Eu pana la urma am luat decizia sa aman urmatorul ET. Asa ca mai si iunie vreau sa ma detasez de subiect si sa mai dau o pauza organismului sa isi revina un pic dupa atatea pastile. Azi ma duc la un control la dr mea pt eco ( am avut un ciclu destul de nasol cu multe cheaguri) si o sa povestesc cu ea sa vad ce analize imi recomanda sa imi refac: gen vit D etc.

Intre timp ma laud ca am reusit sa imi conving colegele sa se duca sa isi faca AMH. Una dintre ele la 32 ani are amh 0.15 si va incepe stimularea pt a isi congela ovocite ( nu are partener momentan). O incurajez cum pot si o sa o ajut sa treaca cu bine prin experienta asta. Nu vreau sa fiu in papucii ei.

Lorelei, te felicit pentru intelepciune de doua ori:
1) ca iti acorzi o pauza - da, organismul e bine sa isi mai si revina un pic la normal dupa o sarcina pierduta si un ET cu bombardament de hormoni si alte pastile, si
2) pentru initiativa cu colegele. Eu nu am discutat asta la munca pentru ca nu stie nimeni in afara de directorul general care am considerat normal sa stie ca sa nu creada te miri ce cand ma apuc si imi iau liber cate 1-2 zile in mijlocul saptamanii, aparent fara nicio noima.
Dar si eu am o colega de birou care intr-o discutie total intamplatoare despre Andreea Berecleanu zicea ca "ce bine le sta impreuna" si ca "ar fi pacat sa nu faca si ei un copil". Cand m-a vazut ca am ridicat o spranceana si i-am zis ca.... e un pic greut la 45 sau cat are ea, a reactionat de genul "aaa.... da?!".... Pai, DA!
Colega are 36 ca si mine si uneori vorbeste despre copii ca si cand "vine si vremea aia sa ii fac" (CAND fata, CAND?) in conditiile in care nu are acum un partener, alteori zice "eh, si-asa nu mai fac eu copii ca uite ce greu e cu ei (cand mai povesteste careva despre boacane la scoala sau asa ceva...." .... deci, cred ca nici nu ar fi de interes subiectul pt ea, pentru ca probabil chiar isi inchipuie viata fara copii. Ceea ce, e si asta optiunea si dreptul fiecareia. E foarte zen.
Mai am pe cineva oarecum in familie care zice ca "el stim sigur ca e ok, a lasat-o pe fosta de nu stiu cate ori" - dar asta se intampla acum 15-20 de ani.... ei incearca de vreo 3 ani, adica la modul ca nu se protejeaza, ca in principiu isi doresc un copil... si incearca in continuare. Ea are aceeasi varsta ca si mine, 36.
As vrea si eu frate sa fiu asa. Uneori nu ma pot abtine sa nu ma intreb oare daca nu o luam pe "calea FIV-ului" si pur si simplu incercam natural in continuare in conditiile in care toti medicii ne spuneau ca totul e ceas, oare nu ar fi iesit si la noi, dupa ...3 ani, dupa ...5 ani? oare am facut hidrosalpinx din cauza stimularii FIV1 si daca nu faceam, chit ca mai dura 1 an, 2, ...oare as fi ramas natural si fara atata chin? ..... nu voi sti niciodata .....dupa un an de incercari noi am inceput procedurile, si NU regret asta nicio secunda, caci DACA NU se intampla natural, ma trezeam cand anii deveneau si mai impotriva mea decat sa ne ajute, si atunci chiar nu as fi putut sa ma impac cu ideea ca as fi putut face ceva si nu am facut.... ce-ar fi insemnat, sa zic "am ramas o data gravida la 19 ani, sigur o sa raman iar"... ha! ma bufneste si rasu' daca nu m-ar bufni mai intai plansul....
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec.) Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

GGM

Mesajde GGM » Mar Mai 15, 2018 2:26 pm

Yminodora scrie:Am fost azi la ecograf sa verific inainte sa incep stimularea si surpriza am un chist de 4 cm pe care nu il aveam pe 24 aprilie cand am facut ecograf la PK. Astept ras lui PK dar nu prea am multe sanse sa scap de el mai repede de 3 luni. Stiti vreun tratament bun pt chist pt ca nu as vrea sa iau anticonceptionale asa cum mia zis dr ginecolog la care am fost.

YMinodora,
eu am avut un chist mai mare decat al tau luna trecuta pe ov.drept, si acum am 2 si mai mari luna aceasta, pe cel stang.
Luna trecuta am luat Flamexin si carpicorn supozitoare 2/zi (se introduc rectal, unul dimineata si unul seara).La monitorizarea de dupa menstruatie, nu il mai aveam.
Luna aceasta inca nu stiu daca am scapat de cele 2, merg sapt aceasta la sfarsit sa vad, sau sapt viitoare.
Si eu m-am suparat atunci si m-am enervat, si tot am spus la serviciu ca trebuie sa plec, apoi ca nu mai plec si tot asa...planuri peste planuri, rezervari, medicamente...Acum, sunt total resemnata.E clar ca asa a fost sa fie, ca nu este cazul inca sa plec, ca o sa plec cand o sa fiu ok si fara chisturi, poate ca nu o sa mai plec daca o sa fiu printre primii 1.000 care vor befecia de programul Gabrielei Firea si dau startul primului FIV in Romania si tot asa...Adica sunt relaxata, ce va fi, va fi.
Duminica am fost la Biserica, defapt mi-a iesit o Biserica in cale cand eram pe o straduta pe langa casa si stateam asa in Biserica in timpul slujbei si ma gandeam ca pana la urma putem infia un copil daca nu o sa fie/poata, si imi imaginam cum o sa ne purtam cu el/ea, cum se va purta sotul cu el/ea, daca in sufletul tau simti ca e al tau sau nu- tot felul de astfel de ganduri..Apoi, mi-au revenit in cap vorbele dnei dr.de aici, care mi-a spus sa nu ma mai gandesc asa departe, ca trebuie doar sa mi se gaseasca ovocitele mele bune si sa ma rog sa dea D zeu pricepere/indemanare doctorului care se va ocupa de acest lucru...
Eu 35 ani, sotul 36 ani
Eu AMH 2,64, martie 2017 - FSH 6.72
ovulez in fiecare luna, El spermograma initiala 40 mil, apoi 11 mil, apoi 5 mil
16.05.2017 Sonohisterosalpingografie Columna - trompe permeabile
07.06.2017 operatie indepartare polip uterin Giulesti
29.09.2017 Histerosalpingografie Giulesti - trompe permeabile
IA 1, 29.10.2017, Columna, stimulare ovariana Gonal F 50 timp de 9 zile, spermograma 12 mil.A+B, dupa spalare 27 mil.A+B, Nereusita
IA 2, 22.11.2017, Columna, stimulare ovariana cu Oavleap 75 timp de 6 zile, apoi Menopur 3 fiole-3 zile; foliculi de 19,5 si 25 mm, spermograma 5 mil.A+B, dupa spalare 11 mil.A+B, Nereusita
IA 3, 19.12.2017, Columna, stimulare ovariana cu Clostylbegit timp de 5 zile, 2 pastile/zi, apoi Ovitrelle; 2 foliculi OS de 20 mm si 21 mm, spermograma 9 mil A+B (atat inainte, cat si dupa spalare, intrucat nu"s-au comportat bine" si nu s-a putut interveni asupra lor), Nereusita
03.01.2018 AMH 1.52, FSH 8
23.01.2018 celule NK - rezultat OK
01.02.2018 consult Kaali Budapesta dr.PK; spermograma efectuata acolo, rezultat ok dpdv al lui PK, studiere analize, am avut la noi toate analizele solicitate de PK- concluzie ok, predare schema tratament - 2 zile Gonal F 225 IU, 3 zile Gonal F 150 IU + Clexane de 0.4/zi
15.03.2018 Analize trombofilie - Factor V H1299R (R2) mutant heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, restul absente
28.03.2018 histeroscpoie+scratching de endometru - rezultat ok, prezente niste "mucozitati" pe care dna dr le-a indepartat - posibil ca din cauza lor sa nu se fi produs implantarea la cele 3 inseminari efectuate (conf.spuselor dr.)
12.04.2018 monitorizare eco - chist ovarian pe OD, 4.46/4.16 cm, resorbit dupa cM
01.05.2018 monitorizare eco, OS - 1 f= 20.3 mm, 1f=23 mm.Suspiciune ca acesti 2 foliculi ar fi, de fapt, chisturi.Dozari hormonale, LH 8.03, Estradiol 95, Progesteron 3.16.O noua monitorizare eco, 2 chisturi mari hemoragice, resorbite dupa CM
11.06.2018 monitorizare eco, ziua 2 CM, OD chist hemoragic 5.48/4.49, incepere tratament cu AC pt 21 zile
15.06.2018-depunere documentatie on line program initiat Primarie/ASSMB cu efectuarea procedurii la Columna, aprobare dosar, ridicare contract si decizie(11.07); voucherele se elibereaza dupa data de 08.08.2018
26.06.2018 test ROMA, rezultat 2.94 % (HE 4 valoare 33,73 si CA 125 valoare 8,1)

Lorelei

Mesajde Lorelei » Mar Mai 15, 2018 3:28 pm

jurnaldefiv scrie:
Lorelei scrie:Fetelor va tin pumnii sa reusiti si sa citesc aici despre reusitele voastre! Eu pana la urma am luat decizia sa aman urmatorul ET. Asa ca mai si iunie vreau sa ma detasez de subiect si sa mai dau o pauza organismului sa isi revina un pic dupa atatea pastile. Azi ma duc la un control la dr mea pt eco ( am avut un ciclu destul de nasol cu multe cheaguri) si o sa povestesc cu ea sa vad ce analize imi recomanda sa imi refac: gen vit D etc.

1) ca iti acorzi o pauza - da, organismul e bine sa isi mai si revina un pic la normal dupa o sarcina pierduta si un ET cu bombardament de hormoni si alte pastile, si
2) pentru initiativa cu colegele. Eu nu am discutat asta la munca pentru ca nu stie nimeni in afara de directorul general care am considerat normal sa stie ca sa nu creada te miri ce cand ma apuc si imi iau liber cate 1-2 zile in mijlocul saptamanii, aparent fara nicio noima.
Dar si eu am o colega de birou care intr-o discutie total intamplatoare despre Andreea Berecleanu zicea ca "ce bine le sta impreuna" si ca "ar fi pacat sa nu faca si ei un copil". Cand m-a vazut ca am ridicat o spranceana si i-am zis ca.... e un pic greut la 45 sau cat are ea, a reactionat de genul "aaa.... da?!".... Pai, DA!
Colega are 36 ca si mine si uneori vorbeste despre copii ca si cand "vine si vremea aia sa ii fac" (CAND fata, CAND?) in conditiile in care nu are acum un partener, alteori zice "eh, si-asa nu mai fac eu copii ca uite ce greu e cu ei (cand mai povesteste careva despre boacane la scoala sau asa ceva...." .... deci, cred ca nici nu ar fi de interes subiectul pt ea, pentru ca probabil chiar isi inchipuie viata fara copii. Ceea ce, e si asta optiunea si dreptul fiecareia. E foarte zen.
Mai am pe cineva oarecum in familie care zice ca "el stim sigur ca e ok, a lasat-o pe fosta de nu stiu cate ori" - dar asta se intampla acum 15-20 de ani.... ei incearca de vreo 3 ani, adica la modul ca nu se protejeaza, ca in principiu isi doresc un copil... si incearca in continuare. Ea are aceeasi varsta ca si mine, 36.
As vrea si eu frate sa fiu asa. Uneori nu ma pot abtine sa nu ma intreb oare daca nu o luam pe "calea FIV-ului" si pur si simplu incercam natural in continuare in conditiile in care toti medicii ne spuneau ca totul e ceas, oare nu ar fi iesit si la noi, dupa ...3 ani, dupa ...5 ani? oare am facut hidrosalpinx din cauza stimularii FIV1 si daca nu faceam, chit ca mai dura 1 an, 2, ...oare as fi ramas natural si fara atata chin? ..... nu voi sti niciodata .....dupa un an de incercari noi am inceput procedurile, si NU regret asta nicio secunda, caci DACA NU se intampla natural, ma trezeam cand anii deveneau si mai impotriva mea decat sa ne ajute, si atunci chiar nu as fi putut sa ma impac cu ideea ca as fi putut face ceva si nu am facut.... ce-ar fi insemnat, sa zic "am ramas o data gravida la 19 ani, sigur o sa raman iar"... ha! ma bufneste si rasu' daca nu m-ar bufni mai intai plansul....

Eu am decis sa vorbesc despre asta in ideea ca bine mi-ar fi prins si mie acum ani sa stiu. Poate imi congelam niste ovocite la 30 ani si aveam sanse mai mari acum. Asa ca poate fac un bine cuiva care altfel nu ar fi stiut ce si cum si nu va ajunge in situatia mea sa se chinuie cu fivuri. Ma bucur ca la mine la birou fetele sunt mai deschise la informatii si ma amuz ca a fost un flux de programari la Regina Maria pt recoltare pt AMH. Unele fete stau cu frica pana asteapta rezultatul. Unele stau bine, o colega nu, am povestit deja alta are AMH 1.2 la 28 ani. Se marita in septembrie. Voia sa astepte pana la 34-35 ani cu bebe. Acum se mai gandeste un pic, se va duce la un specialist si dupa nunta probabil o sa incerce sa ramana natural.
Dar nu toata lumea e asa. O prietena f buna careia i-am zis sa faca AMH mi-a servit clasica “ tb sa te relaxezi” ca ia uite x si y si z au copii. Ca de ce ma chinui atata cand are ea dovada suprema ca in anturajul ei toate dar toate fetele au reusit natural in ciuda varstei, endometriozei, etc.. si da! are in jurul ei numai exceptii cum de altfel si eu am insa stiu ca sunt multe fete care se chinuie ca si mine.
07.2017 FIV1 -Columna Bucuresti -17 ovocite/14 fertilizate. Final- 2 blasto AA Z5 si 2 blasto CC Z5. Hiperstimulare usoara. Amanat transfer.
01.2018 FIV2- Unica Praga-22 ovocite/22 fertilizate. Final 2 embrioni de Z3 si 6 blasto AA Z5. hiperstimulare medie controlata cu dostinex si clexane.
Urmeaza: repetare histero Dec18, FIV3 ian19 prin ASSMB, feb19 probabil FET cu ultimii 2 blasto la Praga

Lorelei

Mesajde Lorelei » Mar Mai 15, 2018 5:25 pm

Azi am postat in continuu. Am fost la dr si vreau sa impartasesc cu fetele care au facut fiv ca si mine in Cehia si nu numai, ce mi-a recomandat dr mea. Mi-a zis ca neaparat pe ciclu controlat sa dozez estradiolul intr-una din zilele 10-11-12. Cei din Praga nu au cerut deloc o astfel de dozare dar face sens mai ales ca dr mea mi-a zis ca a avut cazuri in care estradiolul a crescut frumos si cu cateva zile inainte de transfer a scazut brusc caz in care s-a anulat transferul.

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Mar Mai 15, 2018 7:00 pm

Buna,fetele! Azi am facut histero la Columna cu dr Veliscu.totul a decurs f bine, doar cA durerea dupa ce a trecut anestezia a fost horror,nu stiu de ce. In fine,mi au facut calmant si a fost ok. Uterul este perfect curat, un polip de 6 mm care a fost scos cu penseta si care nu a necesitat biopsie datorita dimensiunii f mici. Deci merg inainte si ma rog sa fie bine si pe mai departe.
Eu 32 ani, el 35 ani, 3 ani de infertilitate
Eu, ovulatie ok, ciclu menstrual regulat,AMH 1,82
El, OATS
2 IUI nereusite
27.02.2018 prima intrevedere cu PK la Budapesta-predare schema tratament pt FIV,stimulare cu Gonal F 150 din a 2 a zi a ciclului menstrual,urmand ca in ziua 6 de stimulare sa fiu la Budapesta
Martie 2018- polip in uter la ecografie in RO si decizia de a face histeroscopie inainte de FIV
15 mai 2018 : histeroscopie diagnostica, rezultat ok, polip de cativa mm, nu necesita biopsie
MTHFR C667T pozitiv homozigot, Factorul XIII pozitiv heterozigot, Gena PAI heterozigot -PK recomanda Metafolin si Clexane odata cu inceperea stimularii.
6 iunie- eco de ziua 6 la Pk si ajustare tratam stimulare, primele 6 zile stimulare gonal f 150, zilele 7,8,9 cu gonal f 200.
10 iunie- declansare ovulatie cu Ovitrelle
12 iunie- se recolteaza 6 ovocite mature
13 iunie -2 embrioni obtinuti
15 iunie - transfer cu 2 embrioni unul notat 8A si unul 8B.
Doamne ajuta! :YMPRAY: [barza3]

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Mar Mai 15, 2018 7:09 pm

jurnaldefiv scrie:

Jurnalut, cei din jur au pareri si sfaturi care mai de care.Poate multi sunt bine intentionati,insa cum bine stim, trasatura de baza a romanilor e ca ei le stiu pe toate. Lucrez intr un mediu in care colegele sustin ca nu trebuie sa intervii in voia Domnului. Am incercat sa le ascult insa am conchis cu faptul ca suntem diferiti, vedem.diferit,simtim diferit.Fiecare trece peste probleme fie ca s ele de infertilitate sau orice altceva in propriul fel, unii rugandu se si asteptand sa se intample,altii umbland din doctor in doctor. Dumnezeu dispune in ambele situatii, si nu avem nevoie sa ne arate nimeni calea,numai cine traieste asta intelege,cine nu, se da cu parerea aiurea in tramvai.Cred ca asta e modul nostru de a depasi momentul, sa mergem, sa facem Fiv de cate ori e nevoie pana reusim. Poate la un mom dat unele vom obosi si ne vom opri,sau pur si simplu vom vrea sa lasam sa se intample cand va fi,daca va fi,insa trebuie sa fie exclusiv alegerea noastra,nu a colegilor,sefilor,rudelor,prietenilor.
El, OATS
2 IUI nereusite
27.02.2018 prima intrevedere cu PK la Budapesta-predare schema tratament pt FIV,stimulare cu Gonal F 150 din a 2 a zi a ciclului menstrual,urmand ca in ziua 6 de stimulare sa fiu la Budapesta
Martie 2018- polip in uter la ecografie in RO si decizia de a face histeroscopie inainte de FIV
15 mai 2018 : histeroscopie diagnostica, rezultat ok, polip de cativa mm, nu necesita biopsie
MTHFR C667T pozitiv homozigot, Factorul XIII pozitiv heterozigot, Gena PAI heterozigot -PK recomanda Metafolin si Clexane odata cu inceperea stimularii.
6 iunie- eco de ziua 6 la Pk si ajustare tratam stimulare, primele 6 zile stimulare gonal f 150, zilele 7,8,9 cu gonal f 200.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mie Mai 16, 2018 9:16 am

Lorelei scrie:Azi am postat in continuu. Am fost la dr si vreau sa impartasesc cu fetele care au facut fiv ca si mine in Cehia si nu numai, ce mi-a recomandat dr mea. Mi-a zis ca neaparat pe ciclu controlat sa dozez estradiolul intr-una din zilele 10-11-12. Cei din Praga nu au cerut deloc o astfel de dozare dar face sens mai ales ca dr mea mi-a zis ca a avut cazuri in care estradiolul a crescut frumos si cu cateva zile inainte de transfer a scazut brusc caz in care s-a anulat transferul.

Exact asta mi-a zis si mie Veliscu! sa dozez hormonii in z10-11-12, stii ca am si scris, si probabil tot la asta se referea! oi fi inteles eu aiurea ca se ovuleaza uneori pe ciclu controlat dar probabil ca defapt ea la asta se referea, ca organismul resimte ca si cand ar ovula (Pavlov....) si atunci estradiolul se prabuseste. Si eu o sa dozez atunci, clar!
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mie Mai 16, 2018 9:18 am

MARIA Diaconu scrie:Buna,fetele! Azi am facut histero la Columna cu dr Veliscu.totul a decurs f bine, doar cA durerea dupa ce a trecut anestezia a fost horror,nu stiu de ce. In fine,mi au facut calmant si a fost ok. Uterul este perfect curat, un polip de 6 mm care a fost scos cu penseta si care nu a necesitat biopsie datorita dimensiunii f mici. Deci merg inainte si ma rog sa fie bine si pe mai departe.

Doamne ajuta Maria!
Cine stie, legat de durere cu toate resimtim diferit. Eu nu am avut absolut deloc dureri. Ma gandesc ca ti-a zis ca poti sa iei ceva analgezice, nu? dar cred ca durerea oricum nu a persistat.
Eu ieri am avut niste dureri (evident fara legatura cu histeroscopia ca deja a trecut destul), dureri ca cele menstruale, nu stiu ce naiba ca doar mai am vreo 10 zile pana la cm, sper sa nu apara surprize. La histero trecuta nu mi-a afectat deloc ciclul, a venit cand trebuia.

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Mie Mai 16, 2018 10:33 am

jurnaldefiv scrie:
MARIA Diaconu scrie:Buna,fetele! Azi am facut histero la Columna cu dr Veliscu.totul a decurs f bine, doar cA durerea dupa ce a trecut anestezia a fost horror,nu stiu de ce. In fine,mi au facut calmant si a fost ok. Uterul este perfect curat, un polip de 6 mm care a fost scos cu penseta si care nu a necesitat biopsie datorita dimensiunii f mici. Deci merg inainte si ma rog sa fie bine si pe mai departe.

Doamne ajuta Maria!
Cine stie, legat de durere cu toate resimtim diferit. Eu nu am avut absolut deloc dureri. Ma gandesc ca ti-a zis ca poti sa iei ceva analgezice, nu? dar cred ca durerea oricum nu a persistat.
Eu ieri am avut niste dureri (evident fara legatura cu histeroscopia ca deja a trecut destul), dureri ca cele menstruale, nu stiu ce naiba ca doar mai am vreo 10 zile pana la cm, sper sa nu apara surprize. La histero trecuta nu mi-a afectat deloc ciclul, a venit cand trebuia.

Poate ai un bebe. [great]
El, OATS
2 IUI nereusite

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mie Mai 16, 2018 11:46 am

MARIA Diaconu scrie:
jurnaldefiv scrie:

Doamne ajuta Maria!

O Doamne, sigur nu! Am trompele clipate!!! :(

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Mie Mai 16, 2018 12:10 pm

jurnaldefiv scrie:
MARIA Diaconu scrie:
jurnaldefiv scrie:
Doamne ajuta Maria!

O Doamne, sigur nu! Am trompele clipate!!! :(

Am uitat de acest lucru,dupa cum vezi. Imi fac sperante si pentru voi,uit de problemele medicale.ai incredere ca va fi bine urmatorul ET.trebuie!
El, OATS
2 IUI nereusite

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Vin Mai 18, 2018 9:57 am

Yminodora scrie:
MARIA Diaconu scrie:
Yminodora scrie:Buna Maria, nu am facut histeroscopie ci doar o ecografie transvaginala, nu a stiut sa imi spuna de ce l-am facut si nici de ce a aparut asa din senin in cateva zile pt ca pe 24 aprilie am fost la PK si mi-a facut si el eco transvaginala si nu il aveam. Sunt terminata nici nu mai stiu ce sa fac si am mai si comandat gonalul si maine trebuie sa il iau [jale!] [jale!] [jale!] am cuparat si 3 citi de clexane. ~X(

Mai mergi macar la o parere,nu merge doar pe mana acestui doctor,poate nu e chist...

La 4 cm e ditamai chistul doar ca nu stiu cand a avut timp sa creasca asa mare. PK a zis sa repet in ziua 2 eco si daca dispare continuam daca nu amanam. Mai bine imi iau gandul si gata ca o iau razna. Aseara am visat ca plantam salata verde in noroi si ma gandeam ca ceva se inampla. Stau si ma intreb ce am facut asa rau in lume sa nu merit un copil.

Buna,Yminodora! Ce ai mai facut? Ai mai cerut o.parere?
El, OATS
2 IUI nereusite

Yminodora

Mesajde Yminodora » Vin Mai 18, 2018 10:22 am

MARIA Diaconu scrie:
Yminodora scrie:
MARIA Diaconu scrie:Mai mergi macar la o parere,nu merge doar pe mana acestui doctor,poate nu e chist...

La 4 cm e ditamai chistul doar ca nu stiu cand a avut timp sa creasca asa mare. PK a zis sa repet in ziua 2 eco si daca dispare continuam daca nu amanam. Mai bine imi iau gandul si gata ca o iau razna. Aseara am visat ca plantam salata verde in noroi si ma gandeam ca ceva se inampla. Stau si ma intreb ce am facut asa rau in lume sa nu merit un copil.

Buna Maria, nu am mai iesit din casa, astept cm si o sa merg a doua zi sa vedem, PK a zis ca pot sa incep injectiile cel tarziu a 3 a zi, poate scap de chist in primele doua zile. Nu stiu nimic sigur, asteptam, speram, am plans si m-am mai linistit ce o fi o fi. Tu ince stadiu esti? [floare]
Eu 30 ani, tiroida autoimuna hashimoto, restul analizelor ok. El 47 ok. Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62. Fiv 1 septembrie 2013 , gynera nereusit. 7 ani fara nicio sarcina.
2018 AMH 2,83. MTHFR A1298C mutant homozigot Factor XIII V34L mutant homozigot PAI-1 4G/4G homozigot EPCR prezente alelele A2/A2. Oligozoospermie.
Mai 2018 FIV 2 Kaali Budapesta, 2 embrioni de ziua a 3 a transferati pe 5 iunie :YMPRAY:
Eram pregatita sa fiu mamica, chiar eram :( .

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Vin Mai 18, 2018 10:32 am

Yminodora scrie:
MARIA Diaconu scrie:
Yminodora scrie:La 4 cm e ditamai chistul doar ca nu stiu cand a avut timp sa creasca asa mare. PK a zis sa repet in ziua 2 eco si daca dispare continuam daca nu amanam. Mai bine imi iau gandul si gata ca o iau razna. Aseara am visat ca plantam salata verde in noroi si ma gandeam ca ceva se inampla. Stau si ma intreb ce am facut asa rau in lume sa nu merit un copil.

Buna Maria, nu am mai iesit din casa, astept cm si o sa merg a doua zi sa vedem, PK a zis ca pot sa incep injectiile cel tarziu a 3 a zi, poate scap de chist in primele doua zile. Nu stiu nimic sigur, asteptam, speram, am plans si m-am mai linistit ce o fi o fi. Tu ince stadiu esti? [floare]

Super,urmezi vreun tratament pt a scapa de chist? Eu sunt ok, in preajma ovukatiei acum. Voi programa o ecografie in prima zi Cm si daca e totul ok, incep stimularea pt Fiv. Cu Dumnezeu inainte!
El, OATS
2 IUI nereusite

Yminodora

Mesajde Yminodora » Vin Mai 18, 2018 10:37 am

MARIA Diaconu scrie:
Yminodora scrie:
MARIA Diaconu scrie:Buna,Yminodora! Ce ai mai facut? Ai mai cerut o.parere?

Super,urmezi vreun tratament pt a scapa de chist? Eu sunt ok, in preajma ovukatiei acum. Voi programa o ecografie in prima zi Cm si daca e totul ok, incep stimularea pt Fiv. Cu Dumnezeu inainte!

Pt chist nu iau nimic dr de aici a zis ca sa merg dupa cm si sa vedem daca sa modificat ceva si sa iau 3 luni anticonceptionale dar nu vreau sa ajung panz acolo. Astept si vad ce noroc am, apoi o sa incerc tratament. Bafta si tie.
Eu 30 ani, tiroida autoimuna hashimoto, restul analizelor ok. El 47 ok. Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62. Fiv 1 septembrie 2013 , gynera nereusit. 7 ani fara nicio sarcina.
2018 AMH 2,83. MTHFR A1298C mutant homozigot Factor XIII V34L mutant homozigot PAI-1 4G/4G homozigot EPCR prezente alelele A2/A2. Oligozoospermie.
Mai 2018 FIV 2 Kaali Budapesta, 2 embrioni de ziua a 3 a transferati pe 5 iunie :YMPRAY:
Eram pregatita sa fiu mamica, chiar eram :( .

Lorelei

Mesajde Lorelei » Vin Mai 18, 2018 9:56 pm

Las aici info despre mutatiile MTHR pentru ca, la fel ca si mine sunt fete care au o mutatie sau ambele prezente.
FOLIC ACID…why it can cause trouble

Those of us with the MTHFR C677T variant make less L-methyl folate [5-MTHF] than others who have perfectly working MTHFR enzymes. L-Methyl Folate is essentially necessary for converting Homocysteine into Methionine in the BRAIN. The body has a backup system via the LIVER and KIDNEY due to the presence of the enzyme BHMT [BetaineHomocysteineMethylTransferase]. The BRAIN doesn’t have this back up system.

THIS IS VERY IMPORTANT….the brain has no enzyme BHMT.

METABOLISM OF SYNTHETIC FOLIC ACID:
Folic ACID is synthetic and must be metabolized through the enzyme DHFR 2 times to be made into THF [TetraHydroFolate]. Natural DiHydroFolate [DHF] found in vegetables only has to be metabolized through the DHFR enzyme once to be made into THF.

BLOCKAGE OF DHFR:
There are a number of medications that BLOCK the enzyme DHFR and the two most common medications taken by people are:
*… Bactrim DS [usually taken for UTIs]
*… Methotrexate [usually taken for RA]

CUMULATIVE EFFECTS:
So, if a person makes less L-Methyl Folate [5-MTHF] because of their MTHFR C677T variant and is also taking a medication that blocks the enzyme DHFR and is ingesting synthetic Folic ACID then the person will have too much Folic ACID in their blood stream relative to L-Methyl Folate [the correct form of folate].

BLOOD BRAIN BARRIER:
The BRAIN has a Blood Brain Barrier [BBB] and synthetic Folic ACID cannot enter the brain. As a matter of fact, synthetic Folic ACID gets stuck in the folate receptors on the BBB and completely blocks it up. Therefore too much synthetic Folic ACID can actually interfere with the entry of reduced folate into the brain. [Remember…the BRAIN does not have the enzyme BHMT and only has the “Methylation Cycle” to convert Homocysteine into Methionine. Too much Homocysteine is inflammatory and too much is BAD for many reasons.

Only L-Methyl Folate [5-MTHF] and Folinic acid [Leucovorin] can enter the brain. These two forms of folate are referred to as “reduced forms of folate”.

*… Folate deficiency in the brain is very BAD.
*… Too much HOMOCYSTEINE in the brain is BAD.
*… Some people even make auto-antibodies against the folate receptors site on the BBB…adds insult to injury.

Also being Compound heterozygote is doubly bad. L

The MTHFR C677T variant interferes with the forward movement of the biochemistry.
The MTHFR A1298C variant interferes with the backward movement of the biochemistry.

So, It is recommended to take both:
*...L-Methyl Folate [5-MTHF]... to supply my "Methylation Cycle"
*... Folinic acid [Leucovorin]...to supply my "Folate Cycle"
*... Take B12 to support the enzyme BHMT to convert Homocysteine into Methionine in the LIVER and the KIDNEY

sufletel12

Mesajde sufletel12 » Sâm Mai 19, 2018 12:20 am

Buna seara,va cer ajutorul ....pana cand ajung la doctor va rog sa ma lamuriti si pe mn,pur si simplu am uitat sa intreb doctorul calitatea embrionilor la transfer! Ajunsa acasa am vazut pe raportul de procedura Fiv-Et ca scrie asa...la rubrica unde scrie Transferati(numar/calitate) scrie: 2 (EBL ; BL)
Mentionez ca am transferat 2 blasto de ziua 5!
ce inseamna acestea?cautand raspuns pe google nu am gasit nimic care sa ma ajute
noapte buna si sper sa primesc raspuns

Înapoi la “PROCEDURI”