FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Yminodora

Re: FIV in Romania

Mesajde Yminodora » Sâm Iun 16, 2018 4:24 pm

Tania1987 scrie:Bafta tuturor ,sa avem parte de bebei lipicioși. Am o întrebare,ziua de după transfer e ziua 1 sau ziua transferului e ? Va pup

Eu stiu ca ziua urmatoare transferului este ziua 1. O sa iti raspunda fetele care stiu mai bine
Eu 30 ani, tiroida autoimuna hashimoto, restul analizelor ok. El 47 ok. Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62. Fiv 1 septembrie 2013 , gynera nereusit. 7 ani fara nicio sarcina.
2018 AMH 2,83. MTHFR A1298C mutant homozigot Factor XIII V34L mutant homozigot PAI-1 4G/4G homozigot EPCR prezente alelele A2/A2. Oligozoospermie.
Mai 2018 FIV 2 Kaali Budapesta, 2 embrioni de ziua a 3 a transferati pe 5 iunie :YMPRAY:
Eram pregatita sa fiu mamica, chiar eram :( .

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Sâm Iun 16, 2018 4:26 pm

Yminodora scrie:Maria Diaconu nu mi-ai zis daca i-ati vazut la microscop pe micuti? Uite citeste asta poate te mai linistesti, ei oricum nu iti dau simtome inca pt ca 2-3 zile plutesc in uter ( daca gresesc corectatima).

Yminodora,sigur ca i am vazut,aratau ca niste floricele. 2 embrionasi frumosi! Si sotul meu i a vazut, insa nu a vrut sa ramana la.transfer,desi PK l a intrebat.Da, a inceput disperarea dupa semne,si eu daca va aud pe voi ca va inteapa pe ici,pe.colo,mi.se pare ca si la.mine trebuie.sa fie la.fel si ma.ingrijorez ca nu simt nimic..
Eu 32 ani, el 35 ani, 3 ani de infertilitate
Eu, ovulatie ok, ciclu menstrual regulat,AMH 1,82
El, OATS
2 IUI nereusite
27.02.2018 prima intrevedere cu PK la Budapesta-predare schema tratament pt FIV,stimulare cu Gonal F 150 din a 2 a zi a ciclului menstrual,urmand ca in ziua 6 de stimulare sa fiu la Budapesta
Martie 2018- polip in uter la ecografie in RO si decizia de a face histeroscopie inainte de FIV
15 mai 2018 : histeroscopie diagnostica, rezultat ok, polip de cativa mm, nu necesita biopsie
MTHFR C667T pozitiv homozigot, Factorul XIII pozitiv heterozigot, Gena PAI heterozigot -PK recomanda Metafolin si Clexane odata cu inceperea stimularii.
6 iunie- eco de ziua 6 la Pk si ajustare tratam stimulare, primele 6 zile stimulare gonal f 150, zilele 7,8,9 cu gonal f 200.
10 iunie- declansare ovulatie cu Ovitrelle
12 iunie- se recolteaza 6 ovocite mature
13 iunie -2 embrioni obtinuti
15 iunie - transfer cu 2 embrioni unul notat 8A si unul 8B.
Doamne ajuta! :YMPRAY: [barza3]

Yminodora

Mesajde Yminodora » Sâm Iun 16, 2018 4:54 pm

MARIA Diaconu scrie:
Yminodora scrie:Maria Diaconu nu mi-ai zis daca i-ati vazut la microscop pe micuti? Uite citeste asta poate te mai linistesti, ei oricum nu iti dau simtome inca pt ca 2-3 zile plutesc in uter ( daca gresesc corectatima).

Yminodora,sigur ca i am vazut,aratau ca niste floricele. 2 embrionasi frumosi! Si sotul meu i a vazut, insa nu a vrut sa ramana la.transfer,desi PK l a intrebat.Da, a inceput disperarea dupa semne,si eu daca va aud pe voi ca va inteapa pe ici,pe.colo,mi.se pare ca si la.mine trebuie.sa fie la.fel si ma.ingrijorez ca nu simt nimic..

Te cred la fel sunt si eu de ce nu am sangerare de implantare, de ce nu am sani umflati, de ce de ce de ce. M-am calmat si m-am impacat cu gandul ca indiferent de rezultat nu pot sa fac nimic sa schimb situatia in bine. Ma rog si sper sa fie bine.
Eu 30 ani, tiroida autoimuna hashimoto, restul analizelor ok. El 47 ok. Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62. Fiv 1 septembrie 2013 , gynera nereusit. 7 ani fara nicio sarcina.
2018 AMH 2,83. MTHFR A1298C mutant homozigot Factor XIII V34L mutant homozigot PAI-1 4G/4G homozigot EPCR prezente alelele A2/A2. Oligozoospermie.
Mai 2018 FIV 2 Kaali Budapesta, 2 embrioni de ziua a 3 a transferati pe 5 iunie :YMPRAY:

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Sâm Iun 16, 2018 5:00 pm

Yminodora scrie:
MARIA Diaconu scrie:

Te cred la fel sunt si eu de ce nu am sangerare de implantare, de ce nu am sani umflati, de ce de ce de ce. M-am calmat si m-am impacat cu gandul ca indiferent de rezultat nu pot sa fac nimic sa schimb situatia in bine. Ma rog si sper sa fie bine.

De luni sper sa ma.linistesc,ma intorc la munca deci 9 ore/zi o.sa.am.alte ocupatii.Te duci.luni sa faci beta?
El, OATS
2 IUI nereusite
27.02.2018 prima intrevedere cu PK la Budapesta-predare schema tratament pt FIV,stimulare cu Gonal F 150 din a 2 a zi a ciclului menstrual,urmand ca in ziua 6 de stimulare sa fiu la Budapesta
Martie 2018- polip in uter la ecografie in RO si decizia de a face histeroscopie inainte de FIV
15 mai 2018 : histeroscopie diagnostica, rezultat ok, polip de cativa mm, nu necesita biopsie
MTHFR C667T pozitiv homozigot, Factorul XIII pozitiv heterozigot, Gena PAI heterozigot -PK recomanda Metafolin si Clexane odata cu inceperea stimularii.
6 iunie- eco de ziua 6 la Pk si ajustare tratam stimulare, primele 6 zile stimulare gonal f 150, zilele 7,8,9 cu gonal f 200.

Yminodora

Mesajde Yminodora » Sâm Iun 16, 2018 5:07 pm

MARIA Diaconu scrie:
Yminodora scrie:
MARIA Diaconu scrie:Yminodora,sigur ca i am vazut,aratau ca niste floricele. 2 embrionasi frumosi! Si sotul meu i a vazut, insa nu a vrut sa ramana la.transfer,desi PK l a intrebat.Da, a inceput disperarea dupa semne,si eu daca va aud pe voi ca va inteapa pe ici,pe.colo,mi.se pare ca si la.mine trebuie.sa fie la.fel si ma.ingrijorez ca nu simt nimic..

De luni sper sa ma.linistesc,ma intorc la munca deci 9 ore/zi o.sa.am.alte ocupatii.Te duci.luni sa faci beta?

Daca nu vine menstra pana atunci da luni o sa fac beta pt ca nu as vrea sa mai fac injecti aiurea daca nu e nevoie. Oricum simptome de sarcina nu am asa ca nu ma imbat cu apa rece. Sper dar atat. Aseara cred ca am nimerit vreun nodul pt ca ma durut foarte tare si chiar am sangerat putin la locul injectiei.

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Sâm Iun 16, 2018 5:40 pm

Yminodora scrie:
MARIA Diaconu scrie:
Yminodora scrie:

Daca nu vine menstra pana atunci da luni o sa fac beta pt ca nu as vrea sa mai fac injecti aiurea daca nu e nevoie. Oricum simptome de sarcina nu am asa ca nu ma imbat cu apa rece. Sper dar atat. Aseara cred ca am nimerit vreun nodul pt ca ma durut foarte tare si chiar am sangerat putin la locul injectiei.

Eu sper sa iasa pozitiv,asa ma rog pt amandoua. Basca simptomele sunt si de CM si de sarcina,de ce spui ca n.ai de sarcina nu stiu...printre ultimile fete de pe forum care au reusit cu PK se numara Ala_22, care mi a donat Clexane si acmi,care a ramas cu gemeni desi avea un beta micut. Cu siguranta mai sunt si altele acum recent.PK este un doctor profesionist,insa organismele si materialul nostru dicteaza . Tu esti la sfarsitul celor 2 sapt lungi, eu abia le incep. :YMPRAY:
El, OATS
2 IUI nereusite

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Sâm Iun 16, 2018 5:42 pm

Ala_22,te vad online,ce faci? Ce face bebeto? Sunt prima zi dupa transfer,nu simt nimic....apropos , tu ai avut sangerare de nidare?
El, OATS
2 IUI nereusite

Yminodora

Mesajde Yminodora » Sâm Iun 16, 2018 6:25 pm

MARIA Diaconu scrie:
Yminodora scrie:
MARIA Diaconu scrie:De luni sper sa ma.linistesc,ma intorc la munca deci 9 ore/zi o.sa.am.alte ocupatii.Te duci.luni sa faci beta?

Eu sper sa iasa pozitiv,asa ma rog pt amandoua. Basca simptomele sunt si de CM si de sarcina,de ce spui ca n.ai de sarcina nu stiu...printre ultimile fete de pe forum care au reusit cu PK se numara Ala_22, care mi a donat Clexane si acmi,care a ramas cu gemeni desi avea un beta micut. Cu siguranta mai sunt si altele acum recent.PK este un doctor profesionist,insa organismele si materialul nostru dicteaza . Tu esti la sfarsitul celor 2 sapt lungi, eu abia le incep. :YMPRAY:[/quote

Maria fiecare cu problemele lor dar am vazut foarte multe femei cu tiroida hasimoto care nu reuseau sa ramana insarcinate. Se pare ca ATPO mariti ar ataca si gena sotului din embrion pe care nu o recinoaste. Eu oricum am facut tot ce a tinut de mine adica 3 luni inainte de fiv am tinut regim si il tin in continuare, am luat euthyrox de 100 ( am vazut ca PK le dadea celor cu probleme de tiroida dar nu din prima), am luat medrol din ziua punctiei 16 mg dimineata si 8 mg seara poate adoarme sistemul imunitar si nu mai ataca embrionul, fac si injectii cu clexane, iau si acid folic deci cred ca mai mult de atat nici un medic nu ar putea sa imi dea mai multe poate doar perfuzi cu intralipit. Doar ca rezultatul depinde de destinul fiecaruia, dr si-a facut partea lui de munca adica mi-a creat 2 embrioni perfecti mai mult nu cred ca poate sa faca. De aici totul depinde de corpul meu.

Anka45

Mesajde Anka45 » Sâm Iun 16, 2018 10:18 pm

Fetelor va doresc sa fie cu lipici, eu mai am de asteptat pana pe 27.06 pana fac beta( daca o sa pot sa rezist pana atunci) .Mie mi se pare ingrozitor sa nu sti ce se intampla in corpul tau, mai ales cu nu simt nimic special, din cand in cand intepaturi in ovare sau dureri de burta.Asta e ce o vrea D-zeu :-* :-*

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Sâm Iun 16, 2018 10:42 pm

MARIA Diaconu scrie:Ala_22,te vad online,ce faci? Ce face bebeto? Sunt prima zi dupa transfer,nu simt nimic....apropos , tu ai avut sangerare de nidare?

Bine facem si eu si bebelina :) cum adoarme 5 min intru sa vad ce mai faceti voi si ce noutati aveti :-P
Nu am avut sangerare de nidare,doar dureri ca de menstra care au inceput prin ziua 4/5 de la transfer. Dupa transfer nu cred ca am avut vreun simptom anume. Noi seara am plecat din Budapesta catre casa,iar urmatoarele 2 zile am stat doar in pat. Dr Pk a zis sa revin la programul meu normal,dar eu am simtit ca e mai ok sa lenevesc 2 zile :D
Va tin pumnii la toate! %%-

Lorelei

Mesajde Lorelei » Sâm Iun 16, 2018 11:10 pm

Fetelor nu mai cautati semne de sarcina. Chiar daca aveti semne premenstruale sau nu le aveti nu inseamna nimic: doar la testarea beta veti afla sigur. Semnele difera de la persoana la persoana sau ciclu de transfer in functie de tratament. Majoritatea semnelor de menstruatie pot fi si din cauza progesteronului. Sangerarea de nidatie apare doar la 30% din femei deci daca nu o aveti nu inseamna ca nu sunteti gravide.
Nu mai cautati semne, desi stiu ca e f greu sa nu onfaci! Va tin pumnii sa veniti cu vesti de [bfp] !
PAI 675/844; MTHFR C677T/A129 - hetero, PCOS,
Sotul probleme cu spermograma.
11.2016, 01.2017 si 02.2017-3 IA Toate BFN!
07.2017 FIV1 -Columna Bucuresti -17 ovocite/14 fertilizate. Final- 2 blasto AA Z5 si 2 blasto CC Z5. Hiperstimulare usoara. Amanat transfer.
09.2017 FET1 - 1 blasto AA Z5;celalalt AA nu a rezistat! BFN!
10.2017 FET2 nu a avut loc, blasto nu au rezistat.
12.2017 - Histeroscopie diagnostica - rezultat ok.
01.2018 FIV2- Unica Praga-22 ovocite/22 fertilizate. Final 2 embrioni de Z3 si 6 blasto AA Z5. hiperstimulare medie controlata cu dostinex si clexane.
01.2018 ET3 - 2 embrioni Z3. BFP! SOE 8 sapt.
04.2018 FET4 - 2 blasto Z5. BFN!
06.2018- repetat histeroscopie; s-a extirpat un polip.
07.2018 FET5 - 2 blasto Z5. BFP! SOE 9 sapt.
Ianuarie 2019: FIV3 prin ASSMB

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Sâm Iun 16, 2018 11:43 pm

Madalina87 scrie:Buna ,fetelor!am mai scris aici acum ceva timp,atunci inca nu stiam multe .la începutul lunii iunie am inceput stimularea (pergoveris 150 ui ),am raspuns bine la tratament.ieri am avut punctia .s-au obținut 16 ovocite,asteptam sa vedem cum evoluează.problema mea este ca in timpul stimulării dna dr Bolintineanu a observat un mic hidrosalpinx pe partea dreapta.la punctie deja hidrosalpinxul era bilateral ,putin si in cavitate-inteleg ca in uter.mi s -a recomandat laparo pt clipsare /extirpare si amânarea transferului.vestea asta m-a luat pe nepregătite,sunt încă buimacă si mi-e teama de operație,sa nu fie un pas gresit.am văzut că mai sunt si printre voi fete cu operatia asta.sa mai cer inca o parere?sa mai astept ,poate se retrage hidrosalpinxul si sa incerc un transfer atunci ?

Din pacate, hidrosalpinxul si daca se retrage e doar temporar si la un moment dat se reface. Din pacate, o trompa cu hidrosalpinx este compromisa ireversibil, si risca sa incurce si orice procedura FIV/ET.
De asemenea, rareori si pe perioade limitate hidrosalpinxul este unilateral, el chiar daca debuteaza pe o singura trompa, e o chestiune de timp pana apare si la cealalta.
Sigur ca e bine sa ceri o a doua parere, sunt organe anatomice de care psihic e fff greu sa te desparti, mai ales cu o masura ireversibila cum este clamparea sau extirparea. Dar odata diagnosticul pus corect, te va motiva si mobiliza un singur lucru: doar rezolvand problema cu trompele cresti semnificativ sansele de a ramane insarcinata. Si asta va fi singurul lucru pe care il vei sti. Eu am avut confirmarea diagnosticului de la 2 medici, dr mea de FIV si doctora care mi-a facut sonoHSG. Ulterior lapatoscopiei si medicul din Cehia a vazut hidrosalpinxul la ecograf (in cazul clamparii lichidul continua sa se reacumuleze in trompe, doar ca nu mai are cum sa ajunga in uter).
Legat de clampare vs scoatere cu totul, parerile medicilor sunt usor impartite, unii opteaza pt clampare pt a nu risca afectarea vascularizarii ovarului si deci afectarea rezervei ovariene, altii sunt de parere ca odata ce te-au gaurit si intra acolo, sa le si scoata.
Clar ar fi intelept sa amani ET pana te lamuresti cu hidrosalpinxul. Multa putere si sanatate iti doresc.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec.) Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Sâm Iun 16, 2018 11:57 pm

Adinuta30 scrie:
MARIA Diaconu scrie:Fetelor,ieri dupa transfer, am stat la clinica inca 20 min intinsa ,am plecat cu sotul sa mancam si apoi am mai stat intinsa la apart 2 ore,dupa care am pornit spre TM la.cumnata mea. Am stat 3 ore jumate in masina,cand intinsa,cand in sezut. PK a zis ca pot calatori farra probleme. Acum la 9 am luat nepotica de 3 ani jumate, si am plecat la drum spre Pitesti. Curajosi,nu? E doar cu noi,fara parintii ei.O fi ok ca stau in masina? Nu simt nimic pe la burtica,e de bine,de rau? Va pup!

Si eu am fost a doua zi dupa transfer la serviciu,am stat pe scaun in jur de 8 ore.

Nu afecteaza statul pe scaun sau mersul in masina. Embrionii sunt la loc caldutz si sigur, sunt niste celule microscopice care sunt deja intr-un mediu protejat, nu cad de acolo daca stam in fund sau in picioare si nici la mersul cu masina. Deci fara griji cu partea asta, dar trebuie bineinteles sa fim prudente, sa ne menajam daca e cazul, sa nu ne fortam, sa nu ne impiedicam/sa nu cadem. Doamne ajuta.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Dum Iun 17, 2018 12:01 am

Yminodora scrie:
MARIA Diaconu scrie:Yminodora,cum esti? Ceva vesti bune?

Azi m-am trezit cu ameteli, dureri de cap, intepaturi prin burta dar foarte jos undeva in zona vaginului. Si cireasa de pe tort m-am urcat in masina sa merg la cumparaturi si la plecare am simtit un miros ciudat, am aluat ce imi trebuia si am plecat spre casa cand imi venea sa vomit si nu stiam ce am de la ce, imi era rusine sa ma opresc ca lumea prin sat ma cunoaste si s-ar fi strans pe langa mine ca la circ. Cu ciu cu vai sm ajuns acasa galbena si in momentul cand mam dat jos din masina am simtit aer curat si mi-am revenit, atunci mi sa aprins beculetul ca mie imi era rau de la parfumul din masina [jale!] . Nu ma dus capul pe drum sa deschid geamul. Acuma o fi de la bebei o fi de la pitici de pe creier ( cica fecioarele au 7 pitici pe creier :)) ), nu stiu dar senzatia asta nu am mai experimentato a fost mai ciudata. In fine nu ma bucur ca nu e cazul inca vedem luni rezultatul concret.

E devremuta sa fie de la bebe dar eu iti doresc sa fie bebe(i) oricum! hai ca mai ai un pic, pana la o veste pe care ti-o doresc magica si binecuvantata, care sa iti inunde sufletul de cea mai pura fericire.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Dum Iun 17, 2018 12:05 am

Bianca1992 scrie:In ce zi aproximativ se face ET?

ET fresh la atatea zile de la punctie si inceperea progesteronului cate zile au embrionii.
FET...depinde. De lungimea cm, grosimea endometrului, varsta embrionilor.... pe un cm de 28 de zile teoretic ET cu blasto de ex se face cam in ziua 19, sau ziua 17 daca sunt embrioni de 3 zile.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Dum Iun 17, 2018 12:06 am

Tania1987 scrie:Bafta tuturor ,sa avem parte de bebei lipicioși. Am o întrebare,ziua de după transfer e ziua 1 sau ziua transferului e ? Va pup

Da, ziua de dupa transfer e ziua 1.

Yminodora

Mesajde Yminodora » Dum Iun 17, 2018 6:36 am

Pentru mine sa cam terminat fiv 2, aseara au aparut primele pete maro, azi dimineata inca nu sa pornit dar durerile sunt prezente si ma astept sa se porneasca in orice secunda. :(

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Dum Iun 17, 2018 8:07 am

Yminodora scrie:Pentru mine sa cam terminat fiv 2, aseara au aparut primele pete maro, azi dimineata inca nu sa pornit dar durerile sunt prezente si ma astept sa se porneasca in orice secunda. :(

Yminodora, dar fa odata pipitest, ca pana maine la bea mai e. Poate se pozitiveaza totusi. Ce ai de pierdut? Ai fiert destul zilele astea! [crossfingers]
El, OATS
2 IUI nereusite

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Dum Iun 17, 2018 9:16 am

jurnaldefiv scrie:
Yminodora scrie:
MARIA Diaconu scrie:Yminodora,cum esti? Ceva vesti bune?

Azi m-am trezit cu ameteli, dureri de cap, intepaturi prin burta dar foarte jos undeva in zona vaginului. Si cireasa de pe tort m-am urcat in masina sa merg la cumparaturi si la plecare am simtit un miros ciudat, am aluat ce imi trebuia si am plecat spre casa cand imi venea sa vomit si nu stiam ce am de la ce, imi era rusine sa ma opresc ca lumea prin sat ma cunoaste si s-ar fi strans pe langa mine ca la circ. Cu ciu cu vai sm ajuns acasa galbena si in momentul cand mam dat jos din masina am simtit aer curat si mi-am revenit, atunci mi sa aprins beculetul ca mie imi era rau de la parfumul din masina [jale!] . Nu ma dus capul pe drum sa deschid geamul. Acuma o fi de la bebei o fi de la pitici de pe creier ( cica fecioarele au 7 pitici pe creier :)) ), nu stiu dar senzatia asta nu am mai experimentato a fost mai ciudata. In fine nu ma bucur ca nu e cazul inca vedem luni rezultatul concret.

E devremuta sa fie de la bebe dar eu iti doresc sa fie bebe(i) oricum! hai ca mai ai un pic, pana la o veste pe care ti-o doresc magica si binecuvantata, care sa iti inunde sufletul de cea mai pura fericire.

Crede ma ca eu NU mAi suportam mirosul de masina, ba Chiar l-am pus Pe al meu sa arunce mirositorul din masina! Chiar DacA sarcina sa instalat NU exista simptome asa devreme, totul Este de la progesteron...eu am avut toate simtptomele posibile, puteam Sa jur ca am ramas! Hai ca MAi Ai umpik.
Eu 30 El 41(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2028 transfer 2 embrioni ziua 5

Lorelei

Mesajde Lorelei » Dum Iun 17, 2018 9:43 am

Yminodora scrie:Pentru mine sa cam terminat fiv 2, aseara au aparut primele pete maro, azi dimineata inca nu sa pornit dar durerile sunt prezente si ma astept sa se porneasca in orice secunda. :(

Petele maronii pot fi si acele semne de nidare de care mentionai care de obicei apar cu cateva zile inainte de ziua in care in mod normal ar fi venit menstruatia. Nu te mai chinui atat. Poti face un test de sarcina sa te linistesti. In mod normal daca e ceva ar trebui sa se pozitiveze dar chiar si asa indiferent de rezultatul pipi testului tot beta e sfant! Iti tinem pumnii!
PAI 675/844; MTHFR C677T/A129 - hetero, PCOS,
Sotul probleme cu spermograma.
11.2016, 01.2017 si 02.2017-3 IA Toate BFN!
07.2017 FIV1 -Columna Bucuresti -17 ovocite/14 fertilizate. Final- 2 blasto AA Z5 si 2 blasto CC Z5. Hiperstimulare usoara. Amanat transfer.
09.2017 FET1 - 1 blasto AA Z5;celalalt AA nu a rezistat! BFN!
10.2017 FET2 nu a avut loc, blasto nu au rezistat.
12.2017 - Histeroscopie diagnostica - rezultat ok.
01.2018 FIV2- Unica Praga-22 ovocite/22 fertilizate. Final 2 embrioni de Z3 si 6 blasto AA Z5. hiperstimulare medie controlata cu dostinex si clexane.
01.2018 ET3 - 2 embrioni Z3. BFP! SOE 8 sapt.
04.2018 FET4 - 2 blasto Z5. BFN!
06.2018- repetat histeroscopie; s-a extirpat un polip.
07.2018 FET5 - 2 blasto Z5. BFP! SOE 9 sapt.
Ianuarie 2019: FIV3 prin ASSMB

Înapoi la “PROCEDURI”