FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
lu_28

Re: FIV in Romania

Mesajde lu_28 » Vin Iul 20, 2018 9:03 pm

Lorelei scrie:
lu_28 scrie:Buna seara,dragele mele. Nu am mai scris de foooarte mult timp. Sunt una din "fetele vechi",daca pot sa zic asa. Am legat prietenii aici,am avut parte de cel mai mare sprijin din partea fetelor cu care imparteam aceeasi suferință. Majoritatea sunt mamici, au reusit. Eu nu am fost atat de norocoasă. Sunt deja la FIV 3,ET 5. Ma pregătesc de ET-ul cu nr.5 . Am 2 sarcini biochimice si toata lumea crede ca e doar o chestiune de timp pana o sa se întâmple minunea. Eu nu stiu ce sa mai cred, stiu doar ca trebuie sa merg inainte. V-am mai citit din când în când, recunosc ca nu mai pot tine pasul. Sunt prea multi ani...Oricum viata mea s-a învârtit numai in jurul acestui subiect, daca as fi mai fost 3 ani activa si aici n-ar fi mai existat deloc. Am incercat cat de cat sa-mi vad si de alte lucruri. Acum m-a apucat iarasi nostalgia. Urmeaza un alt ET si deja simt ca am ajuns prea departe. Nu mi-e frica de un rezultat negativ neapărat ci de faptul ca e posibil sa cedez psihic. M-am tinut bine pana acum,dar numai cine trece prin atatea esecuri intelege ce simt. Mai am 3 blastocisti congelati, ft frumoși. Voi transfera 2 pentru prima oară. Ma bucur enorm cand citesc reușitele voastre si totodata ma intristez groaznic cand vad rezultate negative. Imi doresc sa reusiti toate care treceți prin asa ceva,imi doresc din tot sufletul sa revenim si noi la viață. Eu asa simt,in momentul cand ne vom tine copiii in brațe, ne vom naste a doua oară... :YMPRAY:

Lu tu chiar esti de mult timp aici. Am citit cam tot pe forum cand mi-am facut cont aici. Asa cum te intristezi si tu pentru noi si eu ma intristez ca lupta ta dureaza atat!
Totusi poate povestile noastre te incurajeaza sa nu renunti! Dupa cum vezi nu esti singura in lupta asta! Asa ca aici mereu vei gasi un gand si o vorba buna care sa te aline cat de cat!

Din pacate asa e, chiar sunt de mult pe-aici. Intre timp nu am stat degeaba si nici nu am de gand sa renunț. Stiam ca nu se reuseste din prima si citeam povestile fetelor care ajungeau sa incerce si de 8 ori. Nu imi imaginam ca voi fi una dintre ele. Primul beta pozitiv si apoi in scadere,m-a adus cu picioarele pe pământ. Am suferit groaznic dar intr-un fel m-a pregătit pentru următoarele eșecuri care au urmat.Nu am mai varsat o lacrima. Sa stii ca povestile cu happy end imi tin moralul sus. Stiu ca se poate dar nu stiu cand...
Eu,31 de ani- Sotul,31 de ani-astenospermie severa(mobilitate A-0)
FIV1 icsi -21 noiembrie 2015 prin subprogram -FET1-4 embrioni de ziua 3 transferati-nereusit.Mai avem un blastocist 4AB congelat. 13 mai 2016-FET2 cu blastocist 5AB . 23 mai- bthcg 51,20 ,25 mai -beta 48 SOE. Septembrie 2016- sotul descoperit cu varicocel bilateral
Octombrie 2016-operație varicocel (fără rezultate considerabile)
FIV2 icsi- noiembrie 2017,11 ovocite,2 blasto AA perfecți
FET314.11- 1 blasto,celălalt vitrificat
Betahcg -negativ
FET4-ianuarie 2018-sarcina biochimica
FIV3 icsi-martie 2018,10 ovocite,3 blasto congelati,urmeaza FET5 iulie 2018 cu 2 blasto de calitate buna,1 nu a supraviețuit, beta-1,7,beta 7,9...sarcina biochimica

Flori77

Mesajde Flori77 » Vin Iul 20, 2018 11:23 pm

Lorelei scrie:
jurnaldefiv scrie:
Lorelei scrie:Jurnalut o sa treaca si momentul asta...zice cinismul din mine. O sa te linistesti si cel mai probabil o sa gasesti forte sa o iei de la capat. Uneori ma simt vinovata ca eu sunt cea care am venit aici pe forum cu informatia ca fac FIV la Unica Praga si am fost atat de incantata de rezultatele prietenei mele si de interactiunea cu cei de acolo ca indirect cred ca v-am influentat decizia si poate daca ati fi ales o alta clinica rezultatul ar fi fost altul. :ymsigh: Insa intentiile mele au fost cele mai bune.

Oricum eu chiar cred din toata fiinta mea ca vom reusi sa ne implinim visul intr-un mod sau altul. Va admir pe toate pentru ca sunteti atat de puternice si nu renuntati !
Pana la urma totul se reduce la cum ne vom pozitiona vizavi de lupta noastra cu infertilitatea: suntem victime sau suntem supravietuitoare? Eu, la fel ca tine si ca majoritatea fetelor de pe forum , am ales sa fiu o supravietuitoare pentru ca pana la urma, vrem nu vrem totul se reduce doar la noi. Nu poate alege nimeni in locul nostru.

Te imbatisez cu drag si sper sa fi cat mai bine, cat mai curand! [flori]

Ooooo sa nu te aud! de unde si pana unde ti-a venit asta cu daca nu ziceai tu de Unica? pai mie imi zici asta, care am dat in doua saptamani mailuri la 50 de clinici din vreo 7 tari :| si tot ma banui ca m-ai influentat tu? :) Nu te mai gandi sub nicio forma la asta, nu incape discutie. In niciun caz nu imi pare rau ca am mers la Unica, am ales din pura dorinta de a face TOT ce putem mai bine. Si oricum, povestea mea cu ei inca nu s-a terminat, nu pot sti acum ce minune zace in embrionul pe care il mai avem la ei, in niciun caz nu ma voi resemna, daca el s-a luptat sa EXISTE pentru mine, ca sa avem inca o sansa, si eu sunt datoare sa ii dau sansa lui cu tot ce se cuvine.
Ideea e ca ma gandesc instinctiv la un alt fiv, pur si simplu, nu mi-am propus sa ma gandesc la asta dar asta imi vine in minte. Si daca va fi sa fie, nu ca nu mai vreau la Unica, iti dai seama ca argumentele unui laborator mai experimentat si dupa toate aparentele si mai bun, sunt perfect valabile si acum. Insa pentru mine treaba cu zborurile si cazarile au constituit un stres extraordinar de mare in plus (culminand cu starile prin care am trecut la zborul anulat), stres pe care nu l-am anticipat corect si pe care nu sunt dispusa sa il mai prelungesc, efectiv nu mai vreau sa trec prin asta. Si atata timp ca aici am totusi suficiente optiuni la proceduri in conditii bune de calitate care sa imi ofere sanse reale, atunci.... daca va fi nevoie, asta o sa fac...

Jurnalut eu in situatia in care FIV2 se incheie cu rezultate negative tot in afara o sa fac. Tot din motive de laborator pt ca eu nu imi permit laborator altul decat un laborator f performant avand in vedere varsta si situatia cuplului:(. Si am vazut diferenta in rezultat data de laborator; numai faptul ca mi-au supravietuit toti balsto pe cand aici nu, e suficient. Ne gandim tot la Unica sau chiar la o clinica din Spania. Nu stiu cum o sa facem rost de bani. Deja avem un credit de nevoi personale pt un fiv. Pt unul am strans noi si cam atat....
Totusi pot sa zic ca aici sunt un pic norocoasa. Avem o varianta. Eu am o garsoniera cumparata inainte sa ma casatoresc, cu credit, prin prima casa. Acum locuim in apartamentul sotului. Am luat in calcul sa o vindem pt ca pretul nu a scazut si diferenta de bani care ne ramane dupa ce achitam creditul ( am platit vreo 10 mii din credit) sa o folosim pt un FIV in Spania.
Nu stiu... sper sa nu fie cazul.
Mai bine hai sa ne gandim ca urmatorul transfer va fi cel norocos!

Și eu m-am gândit la Spania, conștient am izgonit gândul ăsta, e prea scump, nu mai am zile de concediu...dar inconștient cred că de-aia m-am apucat sa invat spaniola :-). Apropo, am fost de curând la Valencia și spaniolii stau f prost cu engleza....chiar mă gândeam la un moment dat să le trimit un email să mă milogesc să-mi dea
un discount....
AMH a scazut de la 10,8 (2015) la 4 (2017), suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
Histeroscopie (2017) - uter unicorn, o singura trompa
Miomectomie (2017) - se indeparteaza 2 fibroame uterine
4 IA nereusite Columna (2015-2016)
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET -fresh nereusit, FET- 2 blasto, nereusit
FIV 4 (2018) Columna-urmeaza

Flori77

Mesajde Flori77 » Vin Iul 20, 2018 11:44 pm

jurnaldefiv scrie:
Lorelei scrie:
jurnaldefiv scrie:Hcg <0.2.

:( [parerau] . Chiar nu stiu ce sa iti spun ...

E ok, nu trebuie sa spui nimic, in astfel de situatii... stim cu toate ce inseamna.... . Nici macar nu imi vine sa plang, ma simt stoarsa.
Am dat mail in Cehia si i-am scris si dnei doctor Veliscu. Sunt curioasa daca cehii imi schimba ceva in protocol pentru ultimul FET.
Cu dna dr Veliscu as vrea sa vad cum pot vorbi in perioada urmatoare... sa vad ce ma mai sfatuieste. Vreau sa ma gandesc serios la ce zice Georgiana, cu trompele. Daca voi decide sa scot trompele, iau serios in calcul ca inainte sa fac cateva punctii succesive sa am niste embrioni acolo, "pusi deoparte". Asta imi va asigura un confort psihic si nu voi dispera de teama ca scoaterea trompelor risca sa afecteze rezerva ovariana.
O sa vad cand fac si ultimul ET pe FIV-ul asta, cu embrionul pe care il mai avem.... nu sunt sigura ca il fac acum imediat, in August, pentru ca trece vara si nu am apucat sa plecam nici macar o zi undeva intr-un scurt concediu si efectiv simt ca ma sufoc.... Deci probabil FET in Septembrie, ar pica pe la inceputul lunii.

Jurnalut, îmi pare rau că suferi atât, încearcă să nu mai pui atâta presiune pe tine, neapărat să iei un concediu sa te detașezi un pic. Te îmbrățișez!
AMH a scazut de la 10,8 (2015) la 4 (2017), suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
Histeroscopie (2017) - uter unicorn, o singura trompa
Miomectomie (2017) - se indeparteaza 2 fibroame uterine
4 IA nereusite Columna (2015-2016)
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET -fresh nereusit, FET- 2 blasto, nereusit
FIV 4 (2018) Columna-urmeaza

Alina80

Mesajde Alina80 » Sâm Iul 21, 2018 9:36 am

Dragelor, cele care ati avut sarcina biochimica urmatoarea luna menstruatia a venit la timp? Ma refer nu atunci imediat dupa sarcina, urmatoarea luna.

lu_28

Mesajde lu_28 » Sâm Iul 21, 2018 10:22 am

Alina80 scrie:Dragelor, cele care ati avut sarcina biochimica urmatoarea luna menstruatia a venit la timp? Ma refer nu atunci imediat dupa sarcina, urmatoarea luna.

Eu am avut doua,la prima mi-a venit cu o zi intarziere si la a doua cu doua zile. Eu am ciclul la 25 de zile. Stiu toate astea pentru ca de cand am facut primul fiv am notite pentru absolut tot ce am facut. Pentru fiecare punctie si fiecare transfer. Mi-am notat inclusiv toate simptomele pe zile.
Eu,31 de ani- Sotul,31 de ani-astenospermie severa(mobilitate A-0)
FIV1 icsi -21 noiembrie 2015 prin subprogram -FET1-4 embrioni de ziua 3 transferati-nereusit.Mai avem un blastocist 4AB congelat. 13 mai 2016-FET2 cu blastocist 5AB . 23 mai- bthcg 51,20 ,25 mai -beta 48 SOE. Septembrie 2016- sotul descoperit cu varicocel bilateral
Octombrie 2016-operație varicocel (fără rezultate considerabile)
FIV2 icsi- noiembrie 2017,11 ovocite,2 blasto AA perfecți
FET314.11- 1 blasto,celălalt vitrificat
Betahcg -negativ
FET4-ianuarie 2018-sarcina biochimica
FIV3 icsi-martie 2018,10 ovocite,3 blasto congelati,urmeaza FET5 iulie 2018 cu 2 blasto de calitate buna,1 nu a supraviețuit, beta-1,7,beta 7,9...sarcina biochimica

Alina80

Mesajde Alina80 » Sâm Iul 21, 2018 10:28 am

lu_28 scrie:
Alina80 scrie:Dragelor, cele care ati avut sarcina biochimica urmatoarea luna menstruatia a venit la timp? Ma refer nu atunci imediat dupa sarcina, urmatoarea luna.

Eu am avut doua,la prima mi-a venit cu o zi intarziere si la a doua cu doua zile. Eu am ciclul la 25 de zile. Stiu toate astea pentru ca de cand am facut primul fiv am notite pentru absolut tot ce am facut. Pentru fiecare punctie si fiecare transfer. Mi-am notat inclusiv toate simptomele pe zile.

Imi pare rau ca ai avut ghinion sa ai doua. Multumesc de info. Momentan am 2 zile intarziere, sper sa nu ma fi dat peste cap.
Ultima oară modificat Sâm Iul 21, 2018 11:07 am de către Alina80, modificat 1 dată în total.

Miha_80

Mesajde Miha_80 » Sâm Iul 21, 2018 10:41 am

Am început ieri tratamentul pt fiv 3, deși dupa ultimul, nu credeam ca voi mai avea energia necesară. Nemulțumirea mea ( pe lângă cea mare ca nu am reușit) a fost ca la ambele am obținut 1-2 embrioni, probl pe care am discutat o ieri cu dr. Mi-a propus protocol lung, am zis Nu, apoi mi - a propus o alta abordare ca tratament: z2, 3 și 4 Cetrotide, 1/zi, apoi in Z 5 a cm Elonva 1/zi și apoi Nimic pana in z9-10, când facem Echo și analize sange și vedem dacă va fi și puțin Gonal/ Menopur.
Nu înțeleg rolul Cetrotide in primele zile ale tratamentului, doar nu ovulez acum... Aveți experiențe cu schema asta de tratament?
Sper sa “ produc” mai mulți embrioni cu Elonva, am citit ca are rezultate bune ( pe lângă ca prețul e 2200 lei/ fiola).
Eu 38 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, trompe permeabile, tiroidita autoimună, soțul 39 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment [-x despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1 Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
Iulie 2018 - fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 - fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.

Yonica

Mesajde Yonica » Sâm Iul 21, 2018 10:58 am

Buna fetelor! Eu nu știu sa dau sfaturi sau sa consolez, cuvintele sunt de prisos atunci când exista suferința...Am trecut prin 2 FIV-uri dar n-am avut sansa voastră de-a ajunge la transfer, cu atât mai mult sa am ce congela, dar a fost groaznica perioada între recolta și telefonul in care eram anunțată ca singurul meu embrion s-a oprit in evoluție a doua zi, dar voi cele care aveați de așteptat pana la testare sau cum a fost in cazul Oanei... nu știu toate aceste emoții te schimba efectiv, parca te dezumanizează, am trecut prin stări de la disperare la furie, la indiferenta sau acceptare, ca in final sa-mi dau seama ca Nu o sa fiu niciodată împăcată cu ideea ca eu n-o sa văd un test pozitiv, ca n-o sa-mi fie rău de la sarcina, ca n-o sa știu niciodată cum este sa simți ca porți o minune in pântece....mi-am dat seama ca am devenit foarte sensibilă, ca plang din orice, ca plang pe strada când văd o femeie gravida sau când văd gemeni nu ma pot opri sa nu gândesc ca a fost o fertilizare, sau mai rău..când văd o femeie in vârsta parca îmi vine sa ma duc s-o întreb cum a reușit.....efectiv îmi dau seama ca nu e normal comportamentul meu, ca eu nu mai am viața, și cel mai mult ma enerveaza Oamenii!!!Oamenii care ma întreabă când o sa fac un copil, ce mai așteptăm????Serios, îmi vine sa tip la ei ca as fi făcut nu unul, mai mulți dar Nu pot.Da, și in toamna o sa botez unui cuplu care au doi copii și au hotărât sa-și”lege trompele” si poftim ca acolo unde vrea Dumnezeu apare si al treilea așa cu trompe legate, pt ca a fost o greșeală medicală sau orice altceva, dar ASA trebuia sa fie, sau alt cuplu care se chinuia de 10 ani, singurul FIV, doar 3 embrioni, au hotărât sa-i transfere pe toți ca poate s-o prinde unul...s-au prins toți, băieți și mama era un pic disperata ca-și dorea și ea o fetița, care a apărut natural in timp ce alăpta, și da iar o minune, nu se rămâne gravida in timpul alaptatului...sau femeie care a născut la aproape 50 de ani după multe fertilizări in alte tari.....Cred doar ca e vorba de ceea ce vrea Dumnezeu, oricât am caută cele mai bune clinici, doctori sau laboratoare....Poate v-am plictisit, dar eu cred ca avem datoria sa facem orice, dar o sa fie așa cum vrea Cel de Sus! Weekend liniștit fetelor!!

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Sâm Iul 21, 2018 11:09 am

Am fost Si eu la eco! Endometrul frumos de 9 jumatate Si sunt ziua 9 de tratament. De Asta seara incep progesteronul Si joi la pranz transferul. Doamne Ajuta!
Eu 30 El 41(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
Ne pregatim de FIV 2 ....

CrissPatri

Mesajde CrissPatri » Sâm Iul 21, 2018 11:25 am

Dragi luptatoare, va urmaresc cu drag pe fiecare si va citesc lupta crunta cu infertilitatea pe care trebuie sa o infruntati....recunosc ca nu am mai fost activa sa las comentarii dar am fost alaturi de voi cu ganduri bune ca sa reusiti fiecare...
nici eu nu m am gandit ca voi ajunge vreodata sa pot sa am atata rabdare, sa fiu puternica si sa sper. Ma indrept cu pasi repezi si eu catre FIV 4 la doar 32 de ani....e trist cand ma uit in spate si vad ca am ajuns la FIV 4 fara nici o speranta reala ca voi reusi ...niciun beta pozitiv la toate transferurile ( 6 pana acum)...sunt unul dintre cazurile ale in care nu stim de ce nu se intampla....am citit multe povesti cu amh mic care reusesc prin fiv sau unele chiar natural, am urmarit si discutiile pe facebook si am vazut atatea povesti cu happy end si ma rog sa reusesc si eu intr o buna zi... Ciudat este ca am repetat amh ul anul asta in iunie si mi a iesit mai mare decat in 2016 facut la aceasi clinica...0.88 fata de 0.70. In mod normal cu varsta ar trebui sa scada...dar la mine vad ca a crescut...
Am ales clinica Columna ( a treia clinica pe care o schimb) am ales aceasta varianta deoarece ma incadrez in programul primariei Bucuresti si am un ajutor financiar. As fi ales si eu Cehia daca nu beneficiam de program. Momentan sunt la a doua folie de Cicloprogynova am luat de 2 luni un cocktail de vitamine date de medic, am inceput sa fac miscare/sport si privesc cu incredere catre viitor. Recunosc ca in perioada asta m am detasat si am fost relaxata...dar stiind ca se apropie FIV 4 ma inunda un sentiment de panica si deznadejde...cred ca la mijlocul lui August- inceput de Septembrie incep protocolul de stimulare.
Jurnal....imi pare rau nespus ca ai avut parte de inca o dezamagire...dar ai pentru ce sa lupti in continoare...speranta ta e reala...ai avut si obtinut sarcina o data...sigur se va intampla dinou insa nimeni nu o sa iti poata spune cand...trebuie sa lupti in continuare si sa nu te lasi ...tu deja stii asta. Te imbratisez si capul sus chiar daca e al dracului de greu... :ymsigh:
Lorelei sper sa fie transferul norocos, tu ca si Jurnal ai la fel speranta ca se poate. Sa nu te simti nicicum ca ai impartasit experienta cu Unica, eu iti urmaresc cu interes si speranta povestea si iti multumesc pentru toate detaliile impartasite.
Georgi ma rog si pentru tine, sper sa reusesti acum. Si tu ai trecut prin atatea....
Va imbratisez luptatoarelor si o sa incerc sa scriu mai des de cum am ce povesti mai concret. [flori]
Eu 32 de ani;
August 2016 AMH 0.77; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB

Ana88

Mesajde Ana88 » Sâm Iul 21, 2018 2:19 pm

Miha_80 scrie:Am început ieri tratamentul pt fiv 3, deși dupa ultimul, nu credeam ca voi mai avea energia necesară. Nemulțumirea mea ( pe lângă cea mare ca nu am reușit) a fost ca la ambele am obținut 1-2 embrioni, probl pe care am discutat o ieri cu dr. Mi-a propus protocol lung, am zis Nu, apoi mi - a propus o alta abordare ca tratament: z2, 3 și 4 Cetrotide, 1/zi, apoi in Z 5 a cm Elonva 1/zi și apoi Nimic pana in z9-10, când facem Echo și analize sange și vedem dacă va fi și puțin Gonal/ Menopur.
Nu înțeleg rolul Cetrotide in primele zile ale tratamentului, doar nu ovulez acum... Aveți experiențe cu schema asta de tratament?
Sper sa “ produc” mai mulți embrioni cu Elonva, am citit ca are rezultate bune ( pe lângă ca prețul e 2200 lei/ fiola).

Buna Mihaela, și eu am făcut al 3 le-a FIV Cu Elonva, am “produs “mai mulți embrioni , dar decât 1 sg a rezistat pana in ziua-n 3a, deci la mine rezultatul a fost mai prost decât primele doua dați !!
Sper ca la tine sa funcționeze!!!

Iuliav

Mesajde Iuliav » Sâm Iul 21, 2018 2:43 pm

Buna fetelor,

In speranta ca a mai avut cineva un caz asemanator si a gasit rezolvare va scriu:

Cm ul meu in ultimul an jum a fost la 27-33 zile.(primele 3 zile destul d abundent..absorbant si/sau ob gros..apoi 3 zile protect slip - cam asa vine de cand ma stiu) Facand teste, cm venea la 10 zile de ziua ovulatiei. Doctorul a zis ca e ok. Mi-a prescris si 3 luni duphaston/utrogestan si am luat (anul trecut), dar nimic.

In ultimile 3 luni am luat Profecund.

Luna trecuta au fost cm 6 zile de protect slip..pt ca mai mult nu a fost nevoie..cm 28 zile.

Luna aceasta am fost marti la doctor si se vedea corpul galben si lama d lichid..a zis ca tocmai am ovulat..la 4 zile dupa vine cm (in z21). Ce sa inteleg? Eu ma gandesc ca e vreo dereglare hormonala, desi analizele din martie au fost ok.

Am zis ca o sa merg la doctor, dar momentan nu am hnul la care sa ma duc. Aveti recomandari la Sanador?

Multumesc frumos!

Sper din tot sufletul sa va aud pe cat mai multe dintre voi ca ati reusit!
Eu 31, Sotul 35 - incercam din 2016.

3 IUI nereusite in 2017 (iulie - noiembrie) Columna
- analize eu: ovulatie ok (monitorizata lunar timp de 1 an jum), CM regulat (28-33 zile), trompe permeabile (HSG - Polizu), uter ok (histeroscopie - Giulesti), ovare micropolichistice, greutate ok (57 kg la 160cm), analize endocrinologie ok, nu am boala de tiroida
- analize sot: spermograma cu motilitate scazuta, test halosperm 48%, eco ok, fara varicocel, spermocultura ok (la prima analiza a iesit enterococus spp - a avut 2 reprize de infectie urinara, apoi a iesit ok) (94 kg la 180cm - ar trebui sa scape de vreo 15 kg sa fie la greutate normala - a inceput regim). Consult urolog Columna - a zis sa incercam IUI 4, ca nu e asa mare problema Testul halosperm si spermograma.

Consult Giulesti si Sanador, cand au vazut analizele sotului au zis FIV direct.

Urmeaza FIV

Elle

Mesajde Elle » Sâm Iul 21, 2018 4:49 pm

Buna. Eu am facut fiv 4 cu elonva. Am.avut o schema asemanatoare cu a ta numai ca am fost pe protocol lung. Fata de celelalte tratamente, cu elonva am obtinut mult mai multi foliculi, cam dublu. Din pacate tratamentul a venit la pachet si cu o usoara hiperstimulare. Acuma nu stiu dc a fost de la schema de tratament sau laboratorul dar am reusit sa obtinem embrioni de ziua 5 destul de buni in conditiile in care pana atunci in ziua 3 erau toti fragmentati si fara prea mari sanse. Succes!

Miha_80 scrie:Am început ieri tratamentul pt fiv 3, deși dupa ultimul, nu credeam ca voi mai avea energia necesară. Nemulțumirea mea ( pe lângă cea mare ca nu am reușit) a fost ca la ambele am obținut 1-2 embrioni, probl pe care am discutat o ieri cu dr. Mi-a propus protocol lung, am zis Nu, apoi mi - a propus o alta abordare ca tratament: z2, 3 și 4 Cetrotide, 1/zi, apoi in Z 5 a cm Elonva 1/zi și apoi Nimic pana in z9-10, când facem Echo și analize sange și vedem dacă va fi și puțin Gonal/ Menopur.

Adinuta30

Mesajde Adinuta30 » Sâm Iul 21, 2018 5:30 pm

jurnaldefiv scrie:Hcg <0.2.

[parerau] multa putere !
Eu 31 el 31
Diagnostic -infertilitate masculina
Fiv la Gynera cu dna doctor Codreanu:
Pe 24.05.2018 am congelat 3 embrioni de ziua 5
Pe 14.06 am transferat un embrion calitate 4AA
(am mai ramas cu doi embrioni de calitate 2BC si 4BC)
23.06-rezultat FET -beta 2,26 nereusit

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Sâm Iul 21, 2018 9:55 pm

CrissPatri scrie:Dragi luptatoare, va urmaresc cu drag pe fiecare si va citesc lupta crunta cu infertilitatea pe care trebuie sa o infruntati....recunosc ca nu am mai fost activa sa las comentarii dar am fost alaturi de voi cu ganduri bune ca sa reusiti fiecare...
nici eu nu m am gandit ca voi ajunge vreodata sa pot sa am atata rabdare, sa fiu puternica si sa sper. Ma indrept cu pasi repezi si eu catre FIV 4 la doar 32 de ani....e trist cand ma uit in spate si vad ca am ajuns la FIV 4 fara nici o speranta reala ca voi reusi ...niciun beta pozitiv la toate transferurile ( 6 pana acum)...sunt unul dintre cazurile ale in care nu stim de ce nu se intampla....am citit multe povesti cu amh mic care reusesc prin fiv sau unele chiar natural, am urmarit si discutiile pe facebook si am vazut atatea povesti cu happy end si ma rog sa reusesc si eu intr o buna zi... Ciudat este ca am repetat amh ul anul asta in iunie si mi a iesit mai mare decat in 2016 facut la aceasi clinica...0.88 fata de 0.70. In mod normal cu varsta ar trebui sa scada...dar la mine vad ca a crescut...
Am ales clinica Columna ( a treia clinica pe care o schimb) am ales aceasta varianta deoarece ma incadrez in programul primariei Bucuresti si am un ajutor financiar. As fi ales si eu Cehia daca nu beneficiam de program. Momentan sunt la a doua folie de Cicloprogynova am luat de 2 luni un cocktail de vitamine date de medic, am inceput sa fac miscare/sport si privesc cu incredere catre viitor. Recunosc ca in perioada asta m am detasat si am fost relaxata...dar stiind ca se apropie FIV 4 ma inunda un sentiment de panica si deznadejde...cred ca la mijlocul lui August- inceput de Septembrie incep protocolul de stimulare.
Jurnal....imi pare rau nespus ca ai avut parte de inca o dezamagire...dar ai pentru ce sa lupti in continoare...speranta ta e reala...ai avut si obtinut sarcina o data...sigur se va intampla dinou insa nimeni nu o sa iti poata spune cand...trebuie sa lupti in continuare si sa nu te lasi ...tu deja stii asta. Te imbratisez si capul sus chiar daca e al dracului de greu... :ymsigh:
Lorelei sper sa fie transferul norocos, tu ca si Jurnal ai la fel speranta ca se poate. Sa nu te simti nicicum ca ai impartasit experienta cu Unica, eu iti urmaresc cu interes si speranta povestea si iti multumesc pentru toate detaliile impartasite.
Georgi ma rog si pentru tine, sper sa reusesti acum. Si tu ai trecut prin atatea....
Va imbratisez luptatoarelor si o sa incerc sa scriu mai des de cum am ce povesti mai concret. [flori]

Multumesc Criss!!! Trebuie sa vine Si pentru noi minunea, eu o sa incerc Pana reusesc...
Eu 30 El 41(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
Ne pregatim de FIV 2 ....

Miha_80

Mesajde Miha_80 » Sâm Iul 21, 2018 10:32 pm

Elle,

Ai reușit sa obții sarcina? Scuze dacă intreb prea multe, hiperstimulare ai făcut doar la fiv 4 cu Elonva?
Esti cu SOP și AMH mare sau hiperstimularea a fost datorită Elonva?
Mulțumesc!

Elle scrie:Buna. Eu am facut fiv 4 cu elonva. Am.avut o schema asemanatoare cu a ta numai ca am fost pe protocol lung. Fata de celelalte tratamente, cu elonva am obtinut mult mai multi foliculi, cam dublu. Din pacate tratamentul a venit la pachet si cu o usoara hiperstimulare. Acuma nu stiu dc a fost de la schema de tratament sau laboratorul dar am reusit sa obtinem embrioni de ziua 5 destul de buni in conditiile in care pana atunci in ziua 3 erau toti fragmentati si fara prea mari sanse. Succes!

Eu 38 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, trompe permeabile, tiroidita autoimună, soțul 39 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment [-x despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1 Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
Iulie 2018 - fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 - fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.

Elle

Mesajde Elle » Dum Iul 22, 2018 8:41 am

Primele 3 fiv-uri au fost cu protocol scurt, diverse combinatii de medicamente si cu icsi. La fiecare din ele am obtinut 7-10 ovocite, toate fertilizate, dar in ziua 3 ramaneam cu 2, 3 embrioni fragmentati. La fiv 4 cu elonva si cu IMSI am obtinut 20 de ovocite, fertilizate toate, in ziua 3 aveam vreo 7-8 embrioni destul de buni pe care i-am dus pana in ziua 5 cand am ramas cu 5 frumosi din care am transferat 2 si mai am 3. Poate nu e cine stie ce dar pt mine a fost un real progres sa am blasto fara fragmentari majore si sa mai am ai si ce congela. Din pacate nu am obtinut sarcina deci lupta continua.
Nu am nici SOP si nici AMH mare - era 3,5 la ultima verificare la sf anului trecut.
La primele 3 nu am facut hiperstimulare iar la fiv 4 cred ca nici un dr normal nu imi recomanda transferul pe acelasi ciclu cu stimularea la cum aratam dar am insistat eu f mult avand experienta cu embrioni care nu au rezistat la decongelare. Asta e ....a fost o decizie asumata.
Si eu am citit ca la tratam cu elonva se obtin mai multi embrioni. Din pacate si riscul de hiperstim creste proportional cu ei. De asta cred ca faci si cetrotide in primele zile. Sa iti inhibe un pic ovarele ca sa nu explodeze la elonva. Eu si dupa injectia cu elonva , cele 5 zile de pauză am facut injec cu gonapeptyl parca jum de doza pt a tine ovarele sub control cat de cat.
La mine cred ca a fost un cumul de factori care au dus la un progres fata de celelalte fiv. Am fost pe protocol lung cu elenova, am schimbat icsi cu imsi, embrionii au fost monitorizati cu ajut embryoscope. In plus chiar am simtit ca dr meu si dr embriolog a facut tot ce s-a putut ca sa fie bine.
Dc te mai pot ajuta cu alte inf sa imi spui

Miha_80 scrie:Elle,

Ai reușit sa obții sarcina? Scuze dacă intreb prea multe, hiperstimulare ai făcut doar la fiv 4 cu Elonva?
Mulțumesc!

Elle scrie:Buna. Eu am facut fiv 4 cu elonva. Am.avut o schema asemanatoare cu a ta numai ca am fost pe protocol lung. Fata de celelalte tratamente, cu elonva am obtinut mult mai multi foliculi, cam dublu. Din pacate tratamentul a venit la pachet si cu o usoara hiperstimulare. Acuma nu stiu dc a fost de la schema de tratament sau laboratorul dar am reusit sa obtinem embrioni de ziua 5 destul de buni in conditiile in care pana atunci in ziua 3 erau toti fragmentati si fara prea mari sanse. Succes!

Miha_80

Mesajde Miha_80 » Dum Iul 22, 2018 9:35 am

Mulțumesc! Eu am avut la Echo in ziua 1 a cm doar 5-6 foliculi antrali, sper sa nu fac hiperstimulare. Dacă obțin măcar 3 embrioni, as fi mulțumită. După procedurile de la fiv 4, intuiesc ca ai făcut in străinătate.
Succes! Sa fie cu noroc următorul et!

Elle scrie:Primele 3 fiv-uri au fost cu protocol scurt, diverse combinatii de medicamente si cu icsi. La fiecare din ele am obtinut 7-10 ovocite, toate fertilizate, dar in ziua 3 ramaneam cu 2, 3 embrioni fragmentati. La fiv 4 cu elonva si cu IMSI am obtinut 20 de ovocite, fertilizate toate, in ziua 3 aveam vreo 7-8 embrioni destul de buni pe care i-am dus pana in ziua 5 cand am ramas cu 5 frumosi din care am transferat 2 si mai am 3. Poate nu e cine stie ce dar pt mine a fost un real progres sa am blasto fara fragmentari majore si sa mai am ai si ce congela. Din pacate nu am obtinut sarcina deci lupta continua.
Nu am nici SOP si nici AMH mare - era 3,5 la ultima verificare la sf anului trecut.
La primele 3 nu am facut hiperstimulare iar la fiv 4 cred ca nici un dr normal nu imi recomanda transferul pe acelasi ciclu cu stimularea la cum aratam dar am insistat eu f mult avand experienta cu embrioni care nu au rezistat la decongelare. Asta e ....a fost o decizie asumata.
Si eu am citit ca la tratam cu elonva se obtin mai multi embrioni. Din pacate si riscul de hiperstim creste proportional cu ei. De asta cred ca faci si cetrotide in primele zile. Sa iti inhibe un pic ovarele ca sa nu explodeze la elonva. Eu si dupa injectia cu elonva , cele 5 zile de pauză am facut injec cu gonapeptyl parca jum de doza pt a tine ovarele sub control cat de cat.
La mine cred ca a fost un cumul de factori care au dus la un progres fata de celelalte fiv. Am fost pe protocol lung cu elenova, am schimbat icsi cu imsi, embrionii au fost monitorizati cu ajut embryoscope. In plus chiar am simtit ca dr meu si dr embriolog a facut tot ce s-a putut ca sa fie bine.
Dc te mai pot ajuta cu alte inf sa imi spui

Miha_80 scrie:Elle,

Mulțumesc!

Lujy81

Mesajde Lujy81 » Dum Iul 22, 2018 1:34 pm

Jurnaldefiv, cuvintele sunt de prisos... Sincer, îmi pare rău!
Fetelor, vă rog să îmi spuneți dacă există terapii adjuvante in cazul celor care nu răspund bine la tratamentul de stimulare. Vă mulțumesc!
eu 37 ani - AMH 0,889
el 40 ani - azoospermie
Nov 2016 - Romania - tratament 0 foliculi
Martie 2017 - Grecia - FIV1 beta 1,98
Lupta continua

Elle

Mesajde Elle » Dum Iul 22, 2018 2:06 pm

Multumesc! Sa fie cu noroc si la tine. In tara am facut ultimult fiv.

[quote="Miha_80"]Mulțumesc! Eu am avut la Echo in ziua 1 a cm doar 5-6 foliculi antrali, sper sa nu fac hiperstimulare. Dacă obțin măcar 3 embrioni, as fi mulțumită. După procedurile de la fiv 4, intuiesc ca ai făcut in străinătate.
Succes! Sa fie cu noroc următorul et

Înapoi la “PROCEDURI”